kppp - en to nds translation catalogue (406 entries)

en: &Edit...
nds: &Bewerken…

en: Allows you to modify the selected account
nds: Hier kannst Du dat utsöchte Konto bewerken

en: &New...
nds: &Nieg…

en: Create a new dialup connection
    to the Internet
nds: Nieg Inwählverbinnen na't
    Internet opstellen

en: Co&py
nds: Ko&peren

en: Makes a copy of the selected account. All
    settings of the selected account are copied
    to a new account that you can modify to fit your
    needs
nds: Kopeert dat utsöchte Konto. All Instellen vun dit
    Konto warrt na en nieg Konto kopeert, dat Du denn
    Na Dien Pläseer ännern kannst.

en: De&lete
nds: &Wegdoon

en: <p>Deletes the selected account
    
    <font color="red"><b>Use with care!</b></font>
nds: <p>Deit dat utsöchte Konto weg.
    
    <font color="red"><b>Achtsom bruken!</b></font>

en: Phone costs:
nds: Telefoonkösten:

en: <p>This shows the accumulated phone costs
    for the selected account.
    
    <b>Important</b>: If you have more than one 
    account - beware, this is <b>NOT</b> the sum 
    of the phone costs of all your accounts!
nds: <p>Wiest de tosamenreekten Telefoonkösten
    för dat utsöchte Konto.
    
    <b>Wichtig</b>: Wenn Du mehr Kontos bruukst -
    wohrscho, dit is <b>nich</b> de Summ vun de
    Telefoonkösten vun all Dien Kontos!

en: Volume:
nds: Mengde:

en: <p>This shows the number of bytes transferred
    for the selected account (not for all of your
    accounts. You can select what to display in
    the accounting dialog.
    
    <a href="#volaccounting">More on volume accounting</a>
nds: <p>Wiest de Tall vun överdregen Bytes för dat
    utsöchte Konto (nich för all Dien Kontos). Binnen
    den "Afreken"-Dialoog kannst Du fastleggen, wat
    wiest warrn schall.
    
    <a href="#volaccounting">Mehr över Mengde-Afreken</a>

en: &Reset...
nds: To&rüchsetten...

en: &View Logs
nds: &Logböker wiesen

en: Maximum number of accounts reached.
nds: Bi de Hööchsttall för Kontos anlangt.

en: Do you want to use the wizard to create the new account or the standard, dialog-based setup?
    The wizard is easier and sufficient in most cases. If you need very special settings, you might want to try the standard, dialog-based setup.
nds: Wullt Du den Hölper för't Opstellen vun dat niege Konto bruken oder de Standardmetood över Dialogen?
    De Hölper is eenfacher un langt tomehrst. Wenn Du op besünner Instellen togriepen wullt, schullst Du dat villicht lever mit de Standardmetood versöken.

en: Create New Account
nds: Nieg Konto opstellen

en: &Wizard
nds: &Hölper

en: &Manual Setup
nds: &Vun Hand instellen

en: No account selected.
nds: Keen Konto utsöcht.

en: Are you sure you want to delete
    the account "%1"?
nds: Wullt Du dat Konto "%1"
    redig wegdoon?

en: Confirm
nds: Beglöven

en: Delete
nds: Wegdoon

en: New Account
nds: Nieg Konto

en: Edit Account:
nds: Konto bewerken:

en: Dial
nds: Wählen

en: Dial Setup
nds: Wählinstellen

en: IP Setup
nds: IP instellen

en: Gateway
nds: Döörreekner

en: Gateway Setup
nds: Döörreekner instellen

en: DNS Servers
nds: DNS-Servers

en: Login Script
nds: Anmell-Skript

en: Edit Login Script
nds: Anmell-Skript bewerken

en: Execute
nds: Utföhren

en: Execute Programs
nds: Programmen utföhren

en: Accounting
nds: Afreken

en: You must enter a unique
    account name
nds: Du muttst en eensoortet
    Naam ingeven

en: Login script has unbalanced loop Start/End
nds: In't Anmellskript fehlt en Slööp-Anfang oder -Enn

en: Byte
nds: Bytes

en: Reset Accounting
nds: Afreken torüchsetten

en: What to Reset
nds: Torüchsetten

en: Reset the accumulated p&hone costs
nds: &Tosamenreekt Telefoonkösten torüchsetten

en: Check this to set the phone costs
    to zero. Typically you will want to
    do this once a month.
nds: Bruuk dit, wenn Du de Telefoonkösten
    op Null setten wullt. Normaal maakst
    Du dat eenmaal per Maand.

en: Reset &volume accounting
nds: &Mengdenklock torüchsetten

en: Check this to set the volume accounting
    to zero. Typically you will want to do this
    once a month.
nds: Bruuk dit, wenn Du de Mengdenklock
    op Null setten wullt. Normaal maakst
    Du dat eenmaal per Maand.

en: &Enable accounting
nds: A&freken Anmaken

en: Check for rule updates
nds: Na Regelopfrischen kieken

en: Selected:
nds: Utsöcht:

en: Volume accounting:
nds: Mengden-Afreken:

en: No Accounting
nds: Keen Afreken

en: Bytes In
nds: Kregen Bytes

en: Bytes Out
nds: Sendte Bytes

en: Bytes In & Out
nds: Kregen & sendte Bytes

en: Available Rules
nds: Verföögbor Regeln

en: (none)
nds: (keen)

en: Connecting to:
nds: An't Tokoppeln na:

en: Unable to create modem lock file.
nds: Slottdatei för Modem lett sik nich opstellen.

en: Looking for modem...
nds: An't Kieken na Modem...

en: &Log
nds: &Logbook

en: Connecting to: %1
nds: An't Tokoppeln na: %1

en: Running pre-startup command...
nds: Start-Vörbefehl warrt utföhrt...

en: Modem device is locked.
nds: Modemreedschap is afslaten.

en: Initializing modem...
nds: Modem warrt torechtmaakt...

en: Setting
nds: An't Instellen

en: Setting speaker volume...
nds: Luutstärk warrt instellt...

en: Turning off dial tone waiting...
nds: Töven op Freetoon warrt utmaakt...

en: Waiting for callback...
nds: An't Töven op Torüchroop...

en: Dialing %1
nds: %1 warrt wählt

en: Line busy. Hanging up...
nds: Ledden is besett. Ophangen...

en: Line busy. Waiting: %1 seconds
nds: Ledden is besett. Töövtiet: %1 Sekunnen

en: No Dial Tone
nds: Keen Freetoon

en: No carrier. Waiting: %1 seconds
nds: Keen Dreegsignaal. Töövtiet: %1 Sekunnen

en: No Carrier
nds: Keen Dreegsignaal

en: Digital Line Protection Detected.
nds: Digitaalledden-Schuul opdeckt.

en: A Digital Line Protection (DLP) error response has been detected.
    Please disconnect the phone line.
    
    Do NOT connect this modem to a digital phone line or the modem could get permanently damaged
nds: Dat geev en Fehlermellen vun de Digitaalledden-Schuul.
    Koppel dat Modem bitte vun de Telefoonledden af.
    
    Koppel dit Modem NICH na en digitaal Telefoonledden to, sünst kunn dat Modem schaadhaftig warrn.

en: Scanning %1
nds: An't Dörkieken op "%1"

en: Saving %1
nds: "%1" warrt sekert

en: Sending %1
nds: "%1" warrt sendt

en: Expecting %1
nds: An't Töven op: "%1"

en: Pause %1 seconds
nds: %1 Sekunnen Paus

en: Timeout %1 seconds
nds: Töövtiet: %1 Sekunnen

en: Hangup
nds: Opleggen

en: Answer
nds: Antwoort-Bedrief

en: Password %1
nds: Passwoort %1

en: Prompting %1
nds: Fraag: %1

en: PW Prompt %1
nds: Passwoortfraag: %1

en: Loop Start %1
nds: Slööpanfang: %1

en: ERROR: Nested too deep, ignored.
nds: Fehler: To deep inbett, warrt övergahn.

en: Loops nested too deeply.
nds: To deep inbett Slööp.

en: Loop End %1
nds: Slööp-Enn: %1

en: LoopEnd without matching Start. Line: %1
nds: "LoopEnd" ahn passen "LoopStart". Reeg: %1

en: Starting pppd...
nds: pppd warrt start...

en: Scan Var: %1
nds: Dörkieken op Variable: %1

en: Found: %1
nds: Funnen: %1

en: Looping: %1
nds: Slööp löppt: %1

en: One moment please...
nds: Een Momang bitte...

en: Script timed out.
nds: Tiet för Skript aflopen.

en: Scanning: %1
nds: An't Dörkieken op: %1

en: Expecting: %1
nds: An't Töven op: %1

en: Logging on to network...
nds: An't Tokoppeln na't Nettwark...

en: Running startup command...
nds: Startbefehl warrt utföhrt...

en: Done
nds: Fardig

en: None
nds: Keen

en: pppd command + command-line arguments exceed 2024 characters in length.
nds: pppd-Befehl is tosamen mit de Argumenten länger as 2024 Tekens.

en: Connected at:
nds: Tokoppelt na:

en: Time connected:
nds: Tokoppeltiet:

en: Session bill:
nds: Törnkösten:

en: Total bill:
nds: Kösten tosamen:

en: &Disconnect
nds: A&fkoppeln

en: De&tails
nds: &Enkelheiten

en: Connection: %1
    Connected at: %2
    Time connected: %3
nds: Verbinnen: %1
    Tokoppelt na: %2
    Tokoppeltiet: %3

en: 
    Session Bill: %1
    Total Bill: %2
nds: 
    Törnkösten: %1
    Kösten tosamen: %2

en: Login Script Debug Window
nds: Fehlersöök för Anmell-Skripten

en: &Close
nds: &Tomaken

en: Details
nds: Enkelheiten

en: Disconnect
nds: Afkoppeln

en: Connection &name:
nds: Verbinnen&naam:

en: Type in a unique name for this connection
nds: Giff en eensoortet Naam för disse Verbinnen in

en: P&hone number:
nds: Te&lefoonnummer:

en: &Add...
nds: &Tofögen...

en: &Remove
nds: &Wegmaken

en: <p>Specifies the phone numbers to dial. You
    can supply multiple numbers here, simply
    click on "Add". You can arrange the
    order the numbers are tried by using the
    arrow buttons.
    
    When a number is busy or fails, <i>kppp</i> will 
    try the next number and so on
nds: <p>Leggt de Telefoonnummern för't Inwählen
    fast. Du kannst hier mehr Nummern angeven,
    klick eenfach op den "Tofögen"-Knoop. De Reeg
    vun de Nummern kannst Du mit de Pielknööp
    instellen.
    
    Is en Nummer besett oder nich verföögbor,
    versöcht <i>kppp</i> de nakamen Nummer.

en: A&uthentication:
nds: &Identiteetprööv:

en: Script-based
nds: Över Skript

en: Terminal-based
nds: Över Terminal

en: <p>Specifies the method used to identify yourself to
    the PPP server. Most universities still use
    <b>Terminal</b>- or <b>Script</b>-based authentication,
    while most ISP use <b>PAP</b> and/or <b>CHAP</b>. If
    unsure, contact your ISP.
    
    If you can choose between PAP and CHAP,
    choose CHAP, because it is much safer. If you do not know
    whether PAP or CHAP is right, choose PAP/CHAP.
nds: <p>Leggt de Metood fast, mit de Du den PPP-Server Dien
    Identiteet wiest. De mehrsten Universiteten bruukt noch
    en Identiteetprööv över <b>Terminal</b> oder<b>Skript</b>,
    Internet-Anbeders bruukt tomehrst <b>PAP</b> un/oder
    <b>CHAP</b>. Fraag Dien Anbeder, wenn Du dat nich nau
    weetst.
    
    Wenn Du PAP un CHAP utsöken kannst, bruuk CHAP, dat is
    bannig wat sekrer. Wenn Du nich weetst, wat PAP oder
    CHAP richtig is, versöök dat mit PAP/CHAP.

en: Store &password
nds: &Passwoort wohren

en: <p>When this is turned on, your ISP password
    will be saved in <i>kppp</i>'s config file, so
    you do not need to type it in every time.
    
    <b><font color="red">Warning:</font> your password will be stored as
    plain text in the config file, which is
    readable only to you. Make sure nobody
    gains access to this file!
nds: <p>Wenn dit anmaakt is, warrt dat Passwoort för
    Dien Internet-Anbeder binnen de Instellendatei
    vun <i>Kppp</i> wohrt, so dat Du dat nich
    jümmers wedder ingeven bruukst.
    
    <b><font color="red">Wohrschoen:</font> Dien Passwoort warrt as
    eenfach Text binnen de Datei wohrt, man
    se is bloots för Di leesbor. Stell seker, dat
    keeneen dor Togriep op kriggt!

en: &Callback type:
nds: Torü&chroop-Typ:

en: Administrator-defined
nds: Vun Pleger fastleggt

en: User-defined
nds: Vun Bruker fastleggt

en: Callback type
nds: Torüchroop-Typ

en: Call&back number:
nds: Torüchroop-&Nummer:

en: Callback phone number
nds: Telefoonnummer för Torüchroop

en: Customize &pppd Arguments...
nds: Argumenten för &pppd topassen...

en: Here you can select commands to run at certain stages of the
    connection. The commands are run with your real user id, so
    you cannot run any commands here requiring root permissions
    (unless, of course, you are root).
    
    Be sure to supply the whole path to the program otherwise
    kppp might be unable to find it.
nds: Hier kannst Du Befehlen fastleggen, de to fastleggte Tieden
    vun den Tokoppelperzess utföhrt warrt. Se warrt mit Dien
    Brukerverlöven utföhrt, Du kannst hier also keen Befehlen
    utföhren, de Systeemplegerverlöven bruukt (tominnst wenn
    Du nich "root" büst).
    
    Giff bitte den helen Padd na't Programm in, anners kann Kppp
    dat villicht nich finnen.

en: &Before connect:
nds: &Ehr't Tokoppeln:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is established. It is called immediately before
    dialing has begun.
    
    This might be useful, e.g. to stop HylaFAX blocking the
    modem.
nds: Föhrt en Programm ut, <b>ehr</b> tokoppelt warrt. Dat
    warrt direktemang vör dat Wählen opropen.
    
    Dor kannst Du a.B. HylaFAX mit dat Modem freegeven laten.

en: &Upon connect:
nds: &Na't Tokoppeln:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    is established. When your program is called, all
    preparations for an Internet connection are finished.
    
    Very useful for fetching mail and news
nds: Föhrt en Programm <b>na</b> dat Tokoppeln ut. Dat
    warrt opropen, wenn de Internetverbinnen al fardig
    torechtmaakt is.
    
    Dat nütt a.B., wenn Du Nettpost un Krink-Narichten
    daalladen wullt.

en: Before &disconnect:
nds: E&hr't Afkoppeln:

en: Allows you to run a program <b>before</b> a connection
    is closed. The connection will stay open until
    the program exits.
nds: Föhrt en Programm ut <b>ehr</b> afkoppelt warrt. De
    Verbinnen blifft so lang apen, as dat Programm noch löppt.

en: U&pon disconnect:
nds: N&a't Afkoppeln:

en: Allows you to run a program <b>after</b> a connection
    has been closed.
nds: Föhrt en Programm ut, <b>na</b> dat Afkoppeln ut.

en: C&onfiguration
nds: &Instellen

en: Dynamic IP address
nds: Dünaamsch IP-Adress

en: Select this option when your computer gets an
    internet address (IP) every time a
    connection is made.
    
    Almost every Internet Service Provider uses
    this method, so this should be turned on.
nds: Maak disse Optschoon an, wenn Dien Reekner
    bi't Tokoppeln jümmers en Internet-Adress (IP)
    todeelt warrt.
    
    Meist all Internet-Anbeders bruukt disse Metood,
    disse Optschoon schull also anmaakt wesen.

en: Static IP address
nds: Faste IP-Adress

en: Select this option when your computer has a
    fixed internet address (IP). Most computers
    do not have one, so you should probably select
    dynamic IP addressing unless you know what you
    are doing.
nds: Maak disse Optschoon an, wenn Dien Reekner
    en faste Internet-Adress (IP) hett. De mehrsten
    Reekners hebbt dat nich; wohrschienlich schullst
    Du also "Dünaamsche Adress" bruken,
    utbenahmen Du weetst, wat Du deist.

en: &IP address:
nds: &IP-Adress:

en: If your computer has a permanent internet
    address, you must supply your IP address here.
nds: Wenn Dien Reekner en duerhaftige IP-Adress
    hett, giff ehr bitte hier in.

en: &Subnet mask:
nds: Nettma&sk:

en: <p>If your computer has a static Internet address,
    you must supply a network mask here. In almost
    all cases this netmask will be <b>255.255.255.0</b>,
    but your mileage may vary.
    
    If unsure, contact your Internet Service Provider
nds: <p>Wenn Dien Reekner en faste Internet-Adress hett,
    muttst Du hier en Nettmask angeven. Normaal warrt
    dat <b>255.255.255.0</b> wesen, man elkeen hett
    sien egen Hoot.

en: &Auto-configure hostname from this IP
nds: &Automaatsch Reeknernaam vun disse IP instellen

en: <p>Whenever you connect, this reconfigures
    your hostname to match the IP address you
    got from the PPP server. This may be useful
    if you need to use a protocol which depends
    on this information, but it can also cause several
    <a href="kppp-7.html#autohostname">problems</a>.
    
    Do not enable this unless you really need it.
nds: <p>Stellt Dien Reeknernaam jümmers nieg in,
    wenn Du Di tokoppelst, so dat he to de IP-Adress
    passt, de Du vun den PPP-Server kriggst. Dat
    nütt, wenn Du en Protokoll bruken muttst, för
    dat disse Informatschoon nödig is, man dat
    kann ok to en Reeg <a href="kppp-7.html#autohostname">Problemen</a> föhren.
    
    Maak disse Optschoon nich an, wenn Du ehr
    nich redig bruukst.

en: Selecting this option might cause some weird problems with the X-server and applications while kppp is connected. Do not use it unless you know what you are doing.
    For more information take a look at the handbook (or help) in the "Frequently asked questions" section.
nds: Wenn Du dit anmaakst, köönt snaaksche Problemen mit den X-Server un anner Programmen opduken, wielt Kppp löppt. Bruuk disse Optschoon nich, ehr Du nich nau weetst, wat Du deist!
    Wenn Du mehr weten wullt, kiek in't Handbook (oder de Hülp) binnen den Afsnitt "Faken stellte Fragen".

en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Domain &name:
nds: Domää&nnaam:

en: If you enter a domain name here, this domain
    name is used for your computer while you are
    connected. When the connection is closed, the
    original domain name of your computer is
    restored.
    
    If you leave this field blank, no changes are
    made to the domain name.
nds: Wenn Du hier en Domäännaam ingiffst, warrt
    he för Dien Reekner bruukt, wielt Du tokoppelt
    büst. Bi't Afkoppeln warrt de orginale
    Domäännaam vun Dien Reekner wedderherstellt.
    
    Wenn Du dit Feld leddig lettst, warrt de
    Domäännaam nich ännert.

en: C&onfiguration:
nds: &Instellen:

en: Automatic
nds: Automaatsch

en: Manual
nds: Vun Hand

en: DNS &IP address:
nds: DNS-&IP-Adress:

en: <p>Allows you to specify a new DNS server to be
    used while you are connected. When the
    connection is closed, this DNS entry will be
    removed again.
    
    To add a DNS server, type in the IP address of
    the DNS server here and click on <b>Add</b>
nds: <p>Mit disse Optschoon kannst Du en anner DNS-
    Server fastleggen, wielt Du tokoppelt büst. Bi't
    Afkoppeln warrt de DNS-Indrag wedder wegmaakt.
    
    Giff de IP-Adress vun den DNS-Server in un klick
    op <b>Tofögen</b>, wenn Du en DNS-Server
    tofögen wullt.

en: &Add
nds: &Tofögen

en: Click this button to add the DNS server
    specified in the field above. The entry
    will then be added to the list below
nds: Bruuk dissen Knoop, wenn Du en baven
    ingeven DNS-Server tofögen wullt. He
    warrt denn na de List nerrn toföögt.

en: Click this button to remove the selected DNS
    server entry from the list below
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du de utsöchten
    DNS-Server ut de List nerrn wegmaken wullt.

en: DNS address &list:
nds: DNS-Adress&list:

en: <p>This shows all defined DNS servers to use
    while you are connected. Use the <b>Add</b> and
    <b>Remove</b> buttons to modify the list
nds: <p>Wiest all DNS-Servers, de för Dien Verbinnen
    bruukt warrn köönt. Bruuk de Knööp <b>Tofögen</b>
    un <b>Wegmaken</b>, wenn Du de List bewerken wullt.

en: &Disable existing DNS servers during connection
nds: Vörhannen DNS-Servers för Verbinnen &utmaken

en: <p>When this option is selected, all DNS
    servers specified in <tt>/etc/resolv.conf</tt> are
    temporary disabled while the dialup connection
    is established. After the connection is
    closed, the servers will be re-enabled
    
    Typically, there is no reason to use this
    option, but it may become useful under 
    some circumstances.
nds: <p>Wenn disse Optschoon anmaakt is, warrt
    all DNS-Servers binnen <tt>/etc/resolv.conf</tt>
    tietwies utmaakt, bides Du över de Wähl-
    Verbinnen tokoppelt büst. Na't Afkoppeln warrt
    de Servers wedder bruukt.
    
    Normaal gifft dat keen Grund, disse Optschoon
    to bruken, man se nütt ünner besünner
    Bedingen.

en: Default gateway
nds: Standard-Döörreekner

en: This makes the PPP peer computer (the computer
    you are connected to with your modem) to act as
    a gateway. Your computer will send all packets not
    going to a computer inside your local net to this
    computer, which will route these packets.
    
    This is the default for most ISPs, so you should
    probably leave this option on.
nds: Dit bruukt Dien PPP-Server (de Reekner, na den
    Du över dat Modem tokoppelt büst) as Standard-
    Döörreekner. Dien Reekner sendt denn al Paketen,
    de nich na Reekners binnen Dien lokaal Nettwark
    gaht, na dissen Reekner, de se denn wiederleddt.
    
    Dit is de Standard bi de mehrsten Internet-Anbeders,
    wohrschienlich schullst Du disse Optschoon anlaten.

en: Static gateway
nds: Fast Döörreekner

en: <p>Allows you to specify which computer you want
    to use as gateway (see <i>Default Gateway</i> above)
nds: <p>Hier kannst Du den Reekner fastleggen, den Du
    as Döörreekner bruken wullt (kiek ok bi <i>Standard-
    Döörreekner</i> baven).

en: Gateway &IP address:
nds: Döörreekner-&IP-Adress:

en: &Assign the default route to this gateway
nds: St&andard-Nettweg op dissen Döörreekner setten

en: If this option is enabled, all packets not
    going to the local net are routed through
    the PPP connection.
    
    Normally, you should turn this on
nds: Wenn anmaakt, gaht all Paketen, de nich
    na't lokale Nett gaht, na den PPP-Server.
    
    Normaal schull dit anmaakt wesen.

en: &Insert
nds: &Infögen

en: Add Phone Number
nds: Telefoonnummer tofögen

en: Enter a phone number:
nds: Giff en Telefoonnummer in:

en: pppd version:
nds: pppd-Verschoon:

en: pppd &timeout:
nds: pppd-&Töövtiet:

en:  sec
nds:  s

en: <i>kppp</i> will wait this number of seconds
    to see if a PPP connection is established.
    If no connection is made in this time frame,
    <i>kppp</i> will give up and kill pppd.
nds: <i>Kppp</i> töövt disse Tall vun Sekunnen
    op en PPP-Verbinnen.
    Wenn na disse Tiet keen Verbinnen opstellt
    is, gifft <i>Kppp</i> op un beendt "pppd".

en: Doc&k into panel on connect
nds: Na't Tokoppeln na &KDE-Paneel

en: <p>After a connection is established, the
    window is minimized and a small icon
    in the KDE panel represents this window.
    
    Clicking on this icon will restore the
    window to its original location and
    size.
nds: <p>Na't Tokoppeln warrt dat Finster na en
    Lüttbild in't KDE-Paneel minimeert.
    
    En Klick op dat Lüttbild stellt dat Finster
    wedder her.

en: A&utomatic redial on disconnect
nds: Na't Afreten a&utomaatsch nieg inwählen

en: <p>When a connection is established and
    it somehow gets disconnected, <i>kppp</i>
    will try to reconnect to the same account.
    
    See <a href="#redial">here</a> for more on this topic.
nds: <p>Gifft dat en Verbinnen, de ut jichtenseen
    Grund afritt, koppelt <i>Kppp</i> sik wedder
    över dat sülve Konto to.
    
    Kiek <a href="#redial">hier</a>, wenn Du mehr weten wullt.

en: Automatic redial on NO &CARRIER
nds: Bi fehlen &Dreegsignaal automaatsch nieg inwählen

en: <p>When dialing if modem returns NO CARRIER
    the program will make a new attempt to redial
    instead of waiting for user to click <CANCEL>
    button.
nds: <p>Dat Programm versöcht en niege Inwahl,
    wenn dat Modem "Keen Dreegsignaal" as
    Fehlermellen utgifft, un töövt nich, bet de
    Bruker op "Afbreken" klickt.

en: &Show clock on caption
nds: &Klock binnen Finstertitel wiesen

en: When this option is checked, the window
    title shows the time since a connection
    was established. Very useful, so you 
    should turn this on
nds: Wenn anmaakt, wiest de Finstertitel de
    Tiet, de dat en Verbinnen al gifft. Bannig
    nütt, Du schullst dat anmaken.

en: Disco&nnect on X server shutdown
nds: A&fkoppeln bi't Daalfohren vun X-Server

en: <p>Checking this option will close any
    open connection when the X-server is
    shut down. You should enable this option
    unless you know what you are doing.
    
    See <a href="#disxserver">here</a> for more on this.
nds: <p>Wenn anmaakt, warrt all Verbinnen
    afkoppelt, wenn de X-Server utmaakt
    warrt. Du schullst dit wull anmaken,
    utbenahmen Du weetst, wat Du deist.
    
    Kiek <a href="#disxserver">hier</a>, wenn Du mehr weten wullt.

en: &Quit on disconnect
nds: Bi't A&fkoppeln utmaken

en: When this option is turned on, <i>kppp</i>
    will be closed when you disconnect
nds: Wenn dit anmaakt is, warrt <i>Kppp</i>
    sik, wenn Du Di afkoppelst.

en: Minimi&ze window on connect
nds: Bi't Tokoppeln &minimeren

en: Iconifies <i>kppp</i>'s window when a
    connection is established
nds: Minimeert dat <i>Kppp</i>-Finster na't
    Tokoppeln.

en: Modem &name:
nds: Modem&naam:

en: Type in a unique name for this modem
nds: Giff bitte en eensoortet Naam för dit Modem in

en: Modem de&vice:
nds: Modem-&Reedschap:

en: This specifies the serial port your modem is attached 
    to. On Linux/x86, typically this is either /dev/ttyS0 
    (COM1 under DOS) or /dev/ttyS1 (COM2 under DOS).
    
    If you have an internal ISDN card with AT command
    emulation (most cards under Linux support this), you
    should select one of the /dev/ttyIx devices.
nds: Gifft de serielle Koppelsteed an, na de Dien Modem 
    tokoppelt is. Ünner Linux/x86 is dat normaal "/dev/ttyS0" 
    (COM1 ünner DOS) oder "/dev/ttyS1" (COM2 ünner DOS).
    
    Wenn Du en intern ISDN-Koort hest, de AT-Befehlen
    ünnerstütt (de mehrsten Koorten doot dat ünner Linux),
    söök man een vun "/dev/ttyIx"-Reedschappen ut.

en: &Flow control:
nds: &Ströömkuntrull

en: <p>Specifies how the serial port and modem
    communicate. You should not change this unless
    you know what you are doing.
    
    <b>Default</b>: CRTSCTS
nds: <p>Gifft an, wodennig dat Modem un de
    serielle Koppelsteed kommunizeert. Disse
    Optschoon schullst Du nich ännern, utbenahmen
    Du weetst, wat Du deist.
    
    <b>Vörinstellen</b>: CRTSCTS

en: &Line termination:
nds: Reeg&enn:

en: <p>Specifies how AT commands are sent to your
    modem. Most modems will work fine with the
    default <i>CR/LF</i>. If your modem does not react
    to the init string, you should try different
    settings here
    
    <b>Default</b>: CR/LF
nds: <p>Leggt fast, wodennig AT-Befehlen na Dien Modem
    sendt warrt; de mehrsten arbeidt mit de Vörinstellen
    <i>CR/LF</i> goot. Wenn Dien Modem nich op de
    Torechtmaak-Tekenkeed reageert, versöök dat mit en
    annere Instellen hier.
    
    <b>Vörinstellen</b>: CR/LF

en: Co&nnection speed:
nds: &Gauheit:

en: Specifies the speed your modem and the serial
    port talk to each other. You should begin with
    at least 115200 bits/sec (or more if you know
    that your serial port supports higher speeds).
    If you have connection problems, try to reduce
    this value.
nds: Gifft de Gauheit för de Verbinnen twischen Dien
    Modem un de serielle Koppelsteed an. Versöök
    toeerst maal 115200 Bits/s (oder ok mehr, wenn
    Du weetst, dat Dien Koppelsteed dat ünnerstütt).
    Wenn dat Problemen mit de Verbinnen gifft,
    versöök dat mit en sieteren Weert.

en: &Use lock file
nds: S&lottdatei bruken

en: <p>To prevent other programs from accessing the
    modem while a connection is established, a
    file can be created to indicate that the modem
    is in use. On Linux an example file would be
    <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt>
    Here you can select whether this locking will
    be done.
    
    <b>Default</b>: On
nds: <p>Wenn Du anner Programmen vun dat Togriepen
    op dat Modem afhollen wullt, wielt dat tokoppelt is,
    lett sik dat mit en Slottdatei maken. Se wiest, dat
    Dien Modem jüst bruukt warrt. Ünner Linux kunn
    dat a.B. <tt>/var/lock/LCK..ttyS1</tt> wesen.
    Hier kannst Du fastleggen, wat dat Modem so
    afslaten warrt.
    
    <b>Vörinstellen</b>: An

en: Modem &timeout:
nds: &Töövtiet för Modem:

en: This specifies how long <i>kppp</i> waits for a
    <i>CONNECT</i> response from your modem. The
    recommended value is 30 seconds.
nds: Gifft an, wo lang <i>Kppp</i> op de Antwoort
    <i>CONNECT</i> vun't Modem töövt. De
    anraadt Weert is 30 Sekunnen.

en: &Wait for dial tone before dialing
nds: Ehr't Wählen op &Freetoon töven

en: <p>Normally the modem waits for a dial tone
    from your phone line, indicating that it can
    start to dial a number. If your modem does not
    recognize this sound, or your local phone system
    does not emit such a tone, uncheck this option
    
    <b>Default:</b>: On
nds: <p>Normaal töövt dat Modem op den Freetoon
    vun de Telefoonledden, de angifft, dat dat nu
    en Nummer wählen kann. Wenn Dien Modem
    dissen Toon nich findt oder Dien Telefoonsysteem
    so en Toon nich hett, maak disse Optschoon ut.
    
    <b>Vörinstellen</b>: An

en: B&usy wait:
nds: Besett-Töö&vtiet:

en: Specifies the number of seconds to wait before
    redial if all dialed numbers are busy. This is
    necessary because some modems get stuck if the
    same number is busy too often.
    
    The default is 0 seconds, you should not change
    this unless you need to.
nds: Gifft de Tall vun Tööv-Sekunnen an, ehr wedder
    wählt warrt, wenn all angeven Nummern besett
    sünd. Dit is nödig, wiel en poor Modems steken
    blifft, wenn en Nummer to faken besett is.
    
    De Vörinstellen is 0 Sekunnen. Du schullst ehr
    nich ännern, wenn dat nich noot deit.

en: Modem &volume:
nds: Modem-L&uutstärk:

en: Most modems have a speaker which makes
    a lot of noise when dialing. Here you can
    either turn this completely off or select a
    lower volume.
    
    If this does not work for your modem,
    you must modify the modem volume command.
nds: De mehrsten Modems hebbt en Luutspreker,
    de bi't Wählen redig Larm maakt. Hier kannst
    Du dat heel utmaken oder en sietere
    Luutstärk utsöken.
    
    Wenn dit mit Dien Modem nich funkscheneert,
    muttst Du den Modem-Luutstärkbefehl ännern.

en: Modem asserts CD line
nds: Modem besekert "Dreegsignaal funnen"-Signaal

en: This controls how <i>kppp</i> detects that the modem
    is not responding. Unless you are having
    problems with this, do not modify this setting.
    
    <b>Default</b>: Off
nds: Leggt fast, wodennig <i>Kppp</i> weet, dat dat Modem
    nich antert. Wenn Du dor keen Problemen mit hest,
    änner disse Instellen nich.
    <b>Vörinstellen</b>: Ut

en: Mod&em Commands...
nds: Modem&befehlen...

en: Allows you to change the AT command for
    your modem.
nds: Hier kannst Du de AT-Befehlen vör Dien
    Modem ännern.

en: &Query Modem...
nds: Modeman&fraag...

en: Most modems support the ATI command set to
    find out vendor and revision of your modem.
    
    Press this button to query your modem for
    this information. It can be useful to help
    you set up the modem
nds: De mehrsten Modems ünnerstütt den ATI-Befehlensett,
    mit den Du den Maker un de Revischoon vun Dien Modem
    rutfinnen kannst.
    
    Klick op dissen Knoop, wenn Du disse Informatschonen
    vun Dien Modem affragen wullt, se köönt bi't Instellen
    vun dat Modem nütt wesen.

en: Opens the built-in terminal program. You
    can use this if you want to play around
    with your modem's AT command set
nds: Maakt dat inbute Terminal-Programm op. Du
    kannst dat a.B. bruken, wenn Du en beten mit
    de AT-Befehlen vun Dien Modem rümspelen
    wullt.

en: &Enable throughput graph
nds: Dörloop-&Grafik anmaken

en: Graph Colors
nds: Grafik-Klören

en: Bac&kground:
nds: &Achtergrund:

en: &Text:
nds: Te&xt:

en: I&nput bytes:
nds: &Kregen Bytes:

en: O&utput bytes:
nds: &Sendte Bytes:

en: C&onnect to:
nds: &Tokoppeln na:

en: Use &modem:
nds: &Modem bruken:

en: &Login ID:
nds: &Brukernaam:

en: <p>Type in the username that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>myusername</i> is not the same as <i>MyUserName</i>.
nds: <p>Giff hier den Brukernaam in, den Du vun Dien
    Internet-Anbeder kregen hest, bi "PAP" un "CHAP"
    is dat besünners wichtig. Wenn Du Di över Terminal
    oder Skript anmeldst, kannst Du dat villicht weglaten.
    
    <b>Wichtig</b>: Pass op de Lütt- un Grootschrieven op.
    <i>BrukerNaam</i> is nich dat sülve as <i>brukernaam</i>.

en: &Password:
nds: &Passwoort:

en: <p>Type in the password that you got from your
    ISP. This is especially important for PAP
    and CHAP. You may omit this when you use
    terminal-based or script-based authentication.
    
    <b>Important</b>: case is important here:
    <i>mypassword</i> is not the same as <i>MyPassword</i>.
nds: <p>Giff hier dat Passwoort in, dat Du vun Dien
    Internet-Anbeder kregen hest, bi "PAP" un "CHAP"
    is dat besünners wichtig. Wenn Du Di över Terminal
    oder Skript anmeldst, kannst Du dat villicht weglaten.
    
    <b>Wichtig</b>: Pass op de Lütt- un Grootschrieven op.
    <i>PassWoort</i> is nich dat sülve as <i>passwoort</i>.

en: Show lo&g window
nds: &Logbookfinster wiesen

en: <p>This controls whether a log window is shown.
    A log window shows the communication between
    <i>kppp</i> and your modem. This will help you
    in tracking down problems.
    
    Turn it off if <i>kppp</i> routinely connects without
    problems
nds: <p>Leggt fast, wat dat Logbook wiest warrt. Binnen
    dat Logbook warrt de Kommunikatschoon twischen
    <i>Kppp</i> un Dien Modem opteekt, wat Di bi de
    Fehlersöök hölpen mag.
    
    Wenn <i>Kppp</i> sik normaal ahn Problemen
    tokoppelt, kannst Du dat ok utmaken.

en: Co&nfigure...
nds: &Instellen...

en: &Connect
nds: &Tokoppeln

en: No such Modem:
    %1
    Falling back to default
nds: Dat gifft dit Modem nich:
    %1
    Vörinstellen warrt bruukt

en: No such Account:
    %1
nds: Dat gifft dit Konto nich:
    %1

en: KPPP Configuration
nds: Kppp-Instellen

en: &Accounts
nds: &Kontos

en: Account Setup
nds: Konto-Instellen

en: Modems Setup
nds: Modem-Instellen

en: &Graph
nds: &Grafik

en: Throughput Graph
nds: Dörloop-Grafik

en: M&isc
nds: &Anner Saken

en: Miscellaneous Settings
nds: Anner Instellen

en: Timeout expired while waiting for the PPP interface to come up.
nds: De Tiet för't Töven op de PPP-Koppelsteed is aflopen.

en: <p>The pppd daemon died unexpectedly!</p>
nds: <p>Nich verwacht Enn vun den "pppd"-Dämoon!</p>

en: <p>Exit status: %1
nds: <p>Fehlerkode: %1

en: </p><p>See 'man pppd' for an explanation of the error codes or take a look at the kppp FAQ on   <a href="%1">%1</a></p>
nds: </p><p>Wenn Du de Fehlerkoden verkloort hebben wullt, kiek ünner "man pppd" oder binnen de Kppp-FAQ op <a href="%1">%1</a></p>

en: Error
nds: Fehler

en: &Details
nds: &Enkelheiten

en: kppp's helper process just died.
    Since further execution would be pointless, kppp will shut down now.
nds: De Hülpperzess vun Kppp hett sik jüst beendt.
    Wiel en wieder Utföhren nu keen Sinn mehr hett, beendt sik Kppp nu ok.

en: Cannot find the PPP daemon!
    Make sure that pppd is installed and that you have entered the correct path.
nds: De PPP-Dämoon lett sik nich finnen!
    Prööv bitte, wat "pppd" installeert is un sik över Dien PATH-Variable finnen lett.

en: kppp cannot execute:
     %1
    Please make sure that you have given kppp setuid permission and that pppd is executable.
nds: Kppp lett sik nich utföhren:
     %1
    Prööv bitte, wat "kppp" utföhrbor un dor de SetUID-Mark för sett is.

en: kppp can not find:
     %1
    Please make sure you have setup your modem device properly and/or adjust the location of the modem device on the modem tab of the setup dialog.
nds: Kppp kann "%1" nich finnen.
    Prööv bitte, wat Du Dien Modem-Reedschap richtig instellt hest un/oder pass de Modem-Reedschap op de Koort "Modem" vun den Instellendialoog to.

en: You have selected the authentication method PAP or CHAP. This requires that you supply a username and a password.
nds: Du hest as Anmellmetood "PAP" oder "CHAP" utsöcht, wo dat Angeven vun en Brukernaam un en Passwoort för noot deit.

en: Cannot create PAP/CHAP authentication
    file "%1"
nds: "PAP/CHAP"-Identiteetpröövdatei "%1"
    lett sik nich opstellen

en: You must specify a telephone number.
nds: Du muttst en Telefoonnummer angeven

en: Disconnecting...
nds: An't Afkoppeln...

en: Executing command before disconnection.
nds: Afkoppel-Vörbefehl warrt utföhrt.

en: Announcing disconnection.
nds: Afkoppeln warrt künnig maakt.

en: Exiting kPPP will close your PPP Session.
nds: Wenn Du Kppp beennst, warrt Dien PPP-Törn tomaakt.

en: Quit kPPP?
nds: Kppp verlaten?

en: Can not load the accounting ruleset "%1".
nds: Afreken-Regelsett "%1" lett sik nich laden.

en: Recent Changes in KPPP
nds: Leste Ännern in Kppp

en: From version 1.4.8 on, kppp has a new feature
    called "Quickhelp". It is similar to a tooltip,
    but you can activate it whenever you want.
    
    To activate it, simply click on a control (like
    a button or a label) with the right mouse button.
    If the item supports Quickhelp, a popup menu
    will appear leading to Quickhelp.
    
    To test it, right-click somewhere in this text.
nds: Vun Verschoon 1.4.8 af hett Kppp en niege Funkschoon,
    "Fixhülp" nöömt. Se is liek to de Kortinfos, man Du
    kannst ehr jümmers anmaken, wannehr Du dat wullt.
    
    Wenn Du ehr anmaken wullt, klick eenfach mit den
    rechten Muusknoop op en Element as en Knoop oder
    en Beschriften. Wenn dor en Fixhülp tohöört, dukt dat
    Fixhülp-Menü op.
    
    Mit en Rechtklick op dissen Text kannst Du dat utproberen.

en: Do not show this hint again
nds: Dissen Henwies nich nochmaal wiesen

en: This is an example of <b>QuickHelp</b>.
    This window will stay open until you
    click a mouse button or a press a key.
nds: Dit is en <b>Fixhülp</b>-Bispill. Dit
    Finster blifft so lang apen, as Du nich
    mit de Muus klickst oder en Tast drückst.

en: Login Terminal Window
nds: Anmell-Terminalfinster

en: A dialer and front-end to pppd
nds: En Inwähler un Böversiet för pppd

en: KPPP
nds: Kppp

en: (c) 1999-2002, The KPPP Developers
nds: (c) 1999-2002, De Kppp-Programmschrievers

en: Current maintainer
nds: Pleger opstunns

en: Original author
nds: Orginaalautor

en: Connect using 'account_name'
nds: Över "KontoNaam" tokoppeln

en: Connect using 'modem_name'
nds: Över "ModemNaam" tokoppeln

en: Terminate an existing connection
nds: En vörhannen Verbinnen beennen

en: Quit after end of connection
nds: Na't Afkoppeln verlaten

en: Check syntax of rule_file
nds: Syntax vun Regeldatei pröven

en: Enable test-mode
nds: Testbedrief anmaken

en: Use the specified device
nds: De angeven Reedschap bruken

en: kppp can not create or read from
    %1.
nds: Kppp kann "%1" nich opstellen oder lesen.

en: kppp has detected a %1 file.
    Another instance of kppp seems to be running under process-ID %2.
    Please click Exit, make sure that you are not running another kppp, delete the pid file, and restart kppp.
    Alternatively, if you have determined that there is no other kppp running, please click Continue to begin.
nds: Kppp hett en %1-Datei funnen.
    As dat lett löppt en anner Utgaav vun Kppp mit de Perzesskennen %2.
    Klick bitte op "Verlaten", stell seker, dat keen Kppp-Utgaav löppt, maak de PID-Datei weg un start Kppp nieg.
    Du kannst ok op "Wiedermaken" klicken, wenn Du seker büst, dat dor keen anner Kppp-Utgaav löppt.

en: Exit
nds: Verlaten

en: Kppp Mini-Terminal
nds: Kppp-Lüttterminal

en: &Reset Modem
nds: Modem to&rüchsetten

en: MiniTerm - A terminal emulation for KPPP
    
    (c) 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    (c) 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    (c) 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    This program is published under the GNU GPL
    (GNU General Public License)
nds: MiniTerm - En Terminalemulator för Kppp
    
    © 1997 Bernd Johannes Wuebben <wuebben@kde.org>
    © 1998 Harri Porten <porten@kde.org>
    © 1998 Mario Weilguni <mweilguni@kde.org>
    
    Dit Programm is ünner de GPL-Lizenz vun GNU apenmaakt.
    ("General Public License", Allgemeen apen Lizenz)

en: &File
nds: &Datei

en: Close MiniTerm
nds: MiniTerm tomaken

en: Reset Modem
nds: Modem torüchsetten

en: Help
nds: Hülp

en: Initializing Modem
nds: Modem warrt torechtmaakt

en: Modem Ready
nds: Modem is praat

en: Hanging up...
nds: An't Ophangen...

en: Resetting Modem
nds: Modem warrt torüchsett

en: Unable to open modem.
nds: Modem lett sik nich opmaken.

en: Unable to detect state of CD line.
nds: Status vun de "Dreegsignaal funnen"-Ledden lett sik nich faststellen.

en: The modem is not ready.
nds: Dat Modem steiht nich praat.

en: The modem is busy.
nds: Dat Modem hett to doon.

en: Modem Ready.
nds: Modem praat.

en: Can not restore tty settings: tcsetattr()
nds: tty-Instellen laat sik nich wedderherstellen: tcsetattr()

en: The modem does not respond.
nds: Dat Modem antert nich.

en: Unknown speed
nds: Nich begäng Gauheit

en: Edit Modem Commands
nds: Modembefehlen bewerken

en: Pre-init delay (sec/100):
nds: Torechtmaak-Vörpaus (s/100):

en: Initialization string %1:
nds: Torechtmaak-Tekenkeed %1:

en: Post-init delay (sec/100):
nds: Torechtmaak-Achterpaus (s/100):

en: Dialing speed (sec/100):
nds: Wählgauheit (s/100):

en: Init &response:
nds: Torechtmaak-&Antwoort:

en: No di&al tone detection:
nds: Keen &Freetoon finnen:

en: Dial &string:
nds: &Wähl-Tekenkeed:

en: Co&nnect response:
nds: Tokoppel-A&ntwoort:

en: Busy response:
nds: Besett-Antwoort:

en: No carr&ier response:
nds: "Keen &Dreegsignaal"-Antwoort:

en: No dial tone response:
nds: "Keen Freetoon"-Antwoort:

en: &Hangup string:
nds: Op&legg-Tekenkeed:

en: Hangup response:
nds: Oplegg-Antwoort:

en: Answ&er string:
nds: Antw&oort-Tekenkeed:

en: Ring response:
nds: Bimmel-Antwoort:

en: Ans&wer response:
nds: Ant&woort-Mellen:

en: DLP response:
nds: DLP-Antwoort:

en: Escape strin&g:
nds: S&chuul-Tekenkeed:

en: Escape response:
nds: Schuul-Antwoort:

en: Guard time (sec/50):
nds: Schuultiet (s/50):

en: Volume off/low/high:
nds: Luutstärk ut/siet/hooch:

en: Select Modem Type
nds: Modemtyp utsöken

en: To set up your modem, first choose its vendor in the list to the left, and then select the model from the right list. If you do not know which modem you have, you can try out one of the "Generic" modems.
nds: Söök toeerst den Maker vun dat Modem ut de List linkerhand un denn dat Modell ut de rechte List ut. Wenn Du nich weetst, wat Du för en Modem hest, kannst Du de Universaal-Modems utproberen.

en: <Generic>
nds: <Universaal>

en: Hayes(tm) compatible modem
nds: Hayes(tm)-kompatibel Modem

en: ATI Query
nds: ATI-Anfraag

en: Modem query timed out.
nds: Tiet för Modemanfraag aflopen.

en: Modem Query Results
nds: Resultaat vun de Modemanfraag

en: Maximum number of modems reached.
nds: Bi de Hööchsttall vun Modems ankamen.

en: No modem selected.
nds: Keen Modem utsöcht.

en: Are you sure you want to delete
    the modem "%1"?
nds: Wullt Du dat Modem "%1"
    redig wegdoon?

en: New Modem
nds: Nieg Modem

en: Edit Modem:
nds: Modem bewerken:

en: &Device
nds: &Reedschap

en: Serial Device
nds: Seriell Reedschap

en: Modem Settings
nds: Modem-Instellen

en: You must enter a unique
    modem name
nds: Du muttst en eensoortet
    Modemnaam ingeven.

en: Customize pppd Arguments
nds: Argumenten för pppd topassen

en: The application-specific config file could not be opened in either read-write or read-only mode.
    The superuser might have to change its ownership by issuing the following command in your home directory:
    chown {YourUsername} .kde/share/config/kppprc
nds: De Programm-Instellendatei lett sik nich lees- un schriefbor un ok nich bloots leesbor opmaken.
    Villicht mutt Di de Systeempleger dor dat Egendom för överdregen. He kann dat mit dissen Befehl (binnen Dien Tohuusorner):
    "chown {DienBrukernaam} .kde/share/config/kppprc"

en: %1_copy
nds: %1_Kopie

en: Cannot open any of the following logfiles:
nds: Keen vun disse Logbookdateien lett sik opmaken:

en: You have launched pppd before the remote server was ready to establish a PPP connection.
    Please use the terminal-based login to verify
nds: Du hest "pppd" start, ehr de anner Server en Verbinnen annehmen kunn.
    Mell Di bitte över Terminal an, so dat Du dat pröven kannst.

en: You have not started the PPP software on the peer system.
nds: Op dat anner Systeem löppt keen PPP-Software.

en: Check that you supplied the correct username and password.
nds: Prööv bitte, wat Du Brukernaam un Passwoort richtig ingeven hest.

en: You should not pass 'lock' as an argument to pppd. Check /etc/ppp/options and ~/.ppprc
nds: Giff bitte "lock" nich as Argument na "pppd". Kiek Di bitte "/etc/ppp/options" un "~/.ppprc" an.

en: The remote system does not seem to answer to
    configuration request. Contact your provider.
nds: As dat lett antert dat anner Systeem nich op deInstellanfraag. Snack dor bitte Dien Internet-Anbeder
    op an.

en: You have passed an invalid option to pppd. See 'man pppd' for a complete list of valid arguments.
nds: Du hest en lege Optschoon na "pppd" övergeven. Mit "man pppd" kannst Du Di de hele List vun gellen Argumenten ankieken.

en: Notice that the remote system has sent the following message:
    "%1"
    This may give you a hint why the connection has failed.
nds: Dat anner Systeem hett Di disse Mellen tostüert:
    "%1"
    Villicht gifft Di dat en Henwies, worüm dat Tokoppeln fehlslaan is.

en: Unable to provide help.
nds: Keen Hülp verföögbor.

en: KPPP could not prepare a PPP log. It is very likely that pppd was started without the "debug" option.
    Without this option it is difficult to find out PPP problems, so in general the debug option should be used.
    Enable debug now, and restart pppd?
nds: Kppp kann keen PPP-Logbook opstellen. Wohrschienlich wöör "pppd" ahn de Optschoon "debug" opropen.
    Ahn disse Opstchoon lett sik aver bloots swoor wat över PPP-Problemen rutfinnen. Dorwegen warrt se normalerwies bruukt.
    Wullt Du ehr nu anmaken un "pppd" nieg starten?

en: Restart pppd
nds: "pppd" nieg starten

en: Do Not Restart
nds: Nich nieg starten

en: The "debug" option has been added. You should now try to reconnect. If that fails again, you will get a PPP log that may help you to track down the connection problem.
nds: De Optschoon "debug" wöör toföögt, versöök nu man nochmaal en Tokoppeln. Wenn dat wedder fehlsleit, kannst Du villicht in't Logbook Informatschonen finnen, de Di bi't Opfinnen vun de Verbinnen-Problemen hölpt.

en: PPP Log
nds: PPP-Logbook

en: Write to File
nds: Na Datei schrieven

en: kppp's diagnosis (just guessing):
nds: Kppp-Diagnoos (bloots raadt):

en: The PPP log has been saved
    as "%1".
    
    If you want to send a bug report, or have
    problems connecting to the Internet, please
    attach this file. It will help the maintainers
    to find the bug and to improve KPPP
nds: Dat PPP-Logbook wöör sekert as
    "%1".
    
    Wenn Du en Fehlerbericht insennen wullt,
    oder wenn Du Problemen bi't Tokoppeln hest,
    legg bitte disse Datei bi. Se hölpt de Plegers
    bi't Finnen vun den Fehler un bi't Verbetern
    vun Kppp.

en: kppp Statistics
nds: Kppp-Statistik

en: Statistics
nds: Statistik

en: Local Addr:
nds: Lokaal Adress:

en: Remote Addr:
nds: Feern Adress:

en: bytes in
nds: Kregen Bytes

en: bytes out
nds: Sendte Bytes

en: packets in
nds: Kregen Paketen

en: packets out
nds: Sendte Paketen

en: vjcomp in
nds: Kregen VJCOMPs

en: vjcomp out
nds: Sendte VJCOMPs

en: vjunc in
nds: Kregen VJUNCs

en: vjunc out
nds: Sendte VJUNCs

en: vjerr
nds: VJERR

en: non-vj
nds: Ahn VJ

en: %1 (max. %2) kb/sec
nds: %1 (max. %2) kb/s

en: unavailable
nds: nich verföögbor

en: You will be asked a few questions on information
    which is needed to establish an Internet connection
    with your Internet Service Provider (ISP).
    
    Make sure you have the registration form from your
    ISP handy. If you have any problems, try the online
    help first. If any information is missing, contact
    your ISP.
nds: De Antwoorden op de nakamen Fragen sünd nödig
    för't Tokoppeln na Dien Internet-Anbeder (IA).
    
    Beseker bitte, dat Du de Anmell-Paperen vun Dien IA
    to Hand hest. Wenn Du Problemen hest, kiek bitte
    toeerst binnen de Hülp na. Wenn Di Informatschonen
    fehlt, fraag dor bitte Dien IA na.

en: Select the location where you plan to use this
    account from the list below. If your country or
    location is not listed, you have to create the
    account with the normal, dialog based setup.
    
    If you click "Cancel", the dialog based setup
    will start.
nds: Söök bitte op de List nerrn ut, woneem Du
    dit Konto bruken wullt. Wenn Dien Land oder
    Steed nich oplist is, mutts Du dat Konto över
    den normalen Inricht-Dialoog opstellen.
    
    Wenn Du op "Afbreken" klickst, dukt de
    normale Inricht-Dialoog op.

en: Select your Internet Service Provider (ISP) from
    the list below. If the ISP is not in this list,
    you have to click on "Cancel" and create this
    account using the normal, dialog-based setup.
    
    Click on "Next" when you have finished your
    selection.
nds: Söök bitte Dien Internet-Anbeder (IA) op de List
    nerrn ut. Is Dien IA nich oplist, muttst Du op
    "Afbreken" klicken un dit Konto över den
    normalen Inricht-Dialoog opstellen.
    
    Klick op "Nakamen", wenn Du Dien IA utsöcht hest.

en: To log on to your ISP, kppp needs the username
    and the password you got from your ISP. Type
    in this information in the fields below.
    
    Word case is important here.
nds: För't Tokoppeln na Dien IA bruukt Kppp Dien
    Brukernaam un Passwoort, de Du vun Dien IA
    kregen hest. Giff de Informatschonen bitte na
    de Feller nerrn in.
    
    Acht bitte op Groot- un Lüttschrieven.

en: Username:
nds: Brukernaam:

en: Password:
nds: Passwoort:

en: If you need a special dial prefix (e.g. if you
    are using a telephone switch) you can specify
    it here. This prefix is dialed just before the
    phone number.
    
    If you have a telephone switch, you probably need
    to write "0" or "0," here.
nds: Wenn Du en besünner Wähl-Prefix bruken muttst,
    giff dat bitte hier in (a.B. wenn Du en grötter
    Telefoonanlaag bruukst). Dat Prefix warrt direktemang
    vöran de Telefoonnummer wählt.
    
    Wenn Du en Telefoonanlaag bruukst, muttst Du hier
    wohrschienlich "0" oder "0," ingeven.

en: Dial prefix:
nds: Wählprefix:

en: Finished!
    
    A new account has been created. Click "Finish" to
    go back to the setup dialog. If you want to
    check the settings of the newly created account,
    you can use "Edit" in the setup dialog.
nds: Fardig!
    
    Du hest en nieg Konto inricht. Klick op "Fardig maken",
    wenn Du torüch na den Inrichtdialoog gahn wullt. Wenn
    de Instellen vun dat niege Konto nochmaal pröven wullt,
    kannst Du dat över "Bewerken" binnen den Inricht-
    Dialoog doon.

en: kppp: no rulefile specified
nds: Kppp: Keen Regel angeven

en: kppp: rulefile "%s" not found
nds: Kppp: Regeldatei "%s" lett sik nich finnen

en: kppp: rulefiles must have the extension ".rst"
nds: Kppp: Regeldateien mööt de Ennen ".rst" hebben

en: kppp: error parsing the ruleset
nds: Kppp: Fehler bi't Inlesen vun den Regelsett

en: kppp: parse error in line %d
nds: Kppp: Inleesfehler in Reeg %d

en: kppp: rulefile does not contain a default rule
nds: Kppp: Regeldatei bargt keen Standardregel

en: kppp: rulefile does not contain a "name=..." line
nds: Kppp: Keen "name=..."-Reeg binnen Regeldatei

en: kppp: rulefile is ok
nds: Kppp: Regeldatei is OK

en: You are not allowed to dial out with kppp.
    Contact your system administrator.
nds: Du muttst Kppp nich för't Rutwählen bruken.
    Snack dor Dien Systeempleger op an.

en: Cannot find the PPP daemon.
    Make sure that pppd is installed.
nds: De PPP-Dämoon lett sik nich finnen!
    Prööv bitte, wat "pppd" installeert is.

en: You do not have the permission to start pppd.
    Contact your system administrator and ask to get access to pppd.
nds: Du hest keen Verlööf för Starten vun "pppd"!
    Fraag Dien Systeempleger na Togriep op "pppd".

en: You do not have sufficient permission to run:
    %1
    Please make sure that kppp is owned by root and has the SUID bit set.
nds: Du hest nich noog Verlöven för't Utföhren vun:
    %1.
    Prööv bitte, wat "kppp" den Systeempleger ("root") tohöört un wat dor de SetUID-Mark för sett is.

en: %1 is missing or can not be read.
    Ask your system administrator to create this file (can be empty) with appropriate read and write permissions.
nds: "%1" fehlt oder lett sik nich lesen!
    Beed Dien Systeempleger, wat he de Datei (dörv leddig wesen) mit de akraten Lees- un Schriefverlöven opstellt.
