libkremotecontrol - en to nds translation catalogue (141 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
nds: Afspelen

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
nds: Afspelen starten

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
nds: Ophollen

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
nds: Afspelen ophollen

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
nds: Paus

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
nds: Afspelen anhollen

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
nds: Afspelen/Paus

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
nds: Twischen Afspelen un Paus ümschalten

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
nds: Vörutjumpen

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
nds: Na nakamen Stück wiedergahn

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
nds: Torüchjumpen

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
nds: Na verleden Stück gahn

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
nds: Gau vörut

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
nds: Vörut söken

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
nds: Vörutjumptiet in ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
nds: Torüch

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
nds: Achterut söken

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
nds: Torüchjumptiet in ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
nds: Heelschirm

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
nds: Heelschirm an- oder utmaken

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
nds: Luder

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
nds: Sett de Luutstärk rop

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
nds: Perzentweert för't Ropsetten vun de Luutstärk

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
nds: Lieser

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
nds: Sett de Luutstärk daal

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
nds: Perzentweert för't Minnern vun de Luutstärk

en: Dragon Player
nds: Drakenspeler

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
nds: Afspelen/Paus

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
nds: Befehl utföhren

en: Run commands with KLauncher
nds: Befehlen mit KLauncher utföhren

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
nds: Föhrt en Befehl mit Bito-Argumenten ut

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
nds: De Naam vun't utföhrbor Programm un de Padd na't Programm oder Skript, dat Du opropen wullt.

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
nds: Programm- oder Skript-Parameters

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
nds: Ümgeven-Variabeln

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
nds: Start-ID

en: Sound Mixer
nds: Klangmischer

en: Volume control actions for kmix
nds: Luutstärk-Kuntrullakschonen för KMix

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
nds: Luder maken

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
nds: Lieser maken

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
nds: Still

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
nds: Still an-/utmaken

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
nds: Nieg Finster opmaken

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
nds: Stellt en nieg Finster op un laadt jichtenseen fastleggt URL.

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
nds: De URL, de toeerst in't Finster laadt warrt

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
nds: Start-ID

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
nds: Utmaken

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
nds: Maakt dat Konqueror-Finster to

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
nds: Speelt de CD af

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
nds: Höllt de CD an

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
nds: Rutfohren

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
nds: Föhrt de CD rut

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
nds: Verleden

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
nds: Jumpt na dat verleden Stück

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
nds: Nakamen

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
nds: Jumpt na dat nakamen Stück

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
nds: Titel afspelen

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
nds: Jumpt na en angeven Stück

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
nds: De Nummer vun dat Stück, dat Du anjumpen wullt

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
nds: Luutstärk fastleggen

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
nds: Stellt de Luutstärk in

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
nds: De niege Weert för de Luutstärk

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
nds: Mischen

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
nds: Maakt Stückenmischen an oder ut

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
nds: Torüch

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
nds: Geiht na de verleden Siet

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
nds: Vörut

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
nds: Geiht na de nakamen Siet

note: i18n: tag action attribute name
en: First
nds: Eerst

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
nds: Geiht na de eerste Siet

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
nds: Lest

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
nds: Geiht na de leste Siet

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
nds: Presentatschoon

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
nds: Höllt en Presentatschoon op oder start ehr

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
nds: Nieg laden

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
nds: Laadt en opmaakt Dokment nieg

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
nds: Na Siet gahn

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
nds: Geiht na de angeven Siet

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
nds: De utsöcht Siet

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
nds: Dokment opmaken

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
nds: Maakt en angeven Dokment op

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
nds: Dat Dokment, dat Du opmaken wullt

en: Power management
nds: Stroomkuntrull

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
nds: Den Reekner utmaken, anhollen oder nieg starten

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
nds: Utsetten

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
nds: Sett dat Systeem ut un sekert dat in't RAM (Slaap)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
nds: Systeembefehl för't Utsetten

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
nds: Parameters för den Utsetten-Befehl

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
nds: Infreren

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
nds: Sett dat Systeem ut un sekert dat op de Fastplaat (Deepslaap)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
nds: Parameters för Utsetten-Befehlen

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
nds: Utmaken

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
nds: Afmellen un den Reekner utmaken

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
nds: Nafragen? 1 = Nee, 2 = Jo

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
nds: Utmaken? 1 = Nieg starten, 2 = Anhollen, 3 =Afmellen

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
nds: Wannehr? 0 = Wenn praat, 1 = Nu versöken, 2 = Nu verdwingen, 3 = Brukerstüert

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
nds: Nieg starten

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
nds: Afmellen, un den Reekner nieg starten

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
nds: Afmellen

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
nds: Bloots afmellen

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
nds: 
    		Disse KDE-Feernbedenen-Vörlaag stellt en eenfach Inrichten för Tomahawk praat.

en: VLC Media Player (Version 1)
nds: VLC-Medienafspeler (Verschoon 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
nds: Dit Profil löppt bloots, wenn VLC för Een-Utgaav-Bedrief instellt is

en: VLC Media Player (Version 2)
nds: VLC-Medienafspeler (Verschoon 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
nds: 
    		Disse KDE-Feernbedenen-Vörlaag stellt en eenfach Inrichten för den VLC 2-Medienafspeler praat.
    		Maak de VLC-D-Bus-Koppelsteed an, wenn Du em mit de KDE-Feernbedenen stüern wullt.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
nds: nich begäng

en: Workspace
nds: Arbeitrebeet

en: Keypress:
nds: Tastdruck:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
nds: Afspelen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
nds: Paus

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
nds: Afspelen/Paus

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
nds: Ophollen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
nds: Vörutjumpen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
nds: Torüchjumpen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
nds: Gau vörut

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
nds: Torüchspolen

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
nds: Senner daal

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
nds: Senner hooch

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
nds: Lieser

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
nds: Luder

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
nds: Still

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
nds: Rutfohren

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
nds: An/Ut

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
nds: Rop

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
nds: Daal

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
nds: Links

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
nds: Rechts

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
nds: Köör

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
nds: Torüch

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Menu
nds: Menü

[ctx: A button on a Remote Control]
en: EPG
nds: EPF

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
nds: Leevste

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
nds: Hülp

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
nds: Startsiet

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
nds: Musik

[ctx: A button on a Remote Control]
en: TV
nds: Feernsehn

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
nds: Blaag

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
nds: Gröön

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
nds: Root

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
nds: Geel

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
nds: Hülpprogramm laadt, man leeg Typ kregen; verwacht weer %1.
