kcm_platform - en to nl translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
nl: Platform specifieke configuratiemodule

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
nl: Windows bureaublad-shell

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
nl: Gewone venster-explorer-shell

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
nl: Dit is de standaard Windows bureaubladshell. Kies deze als u uw systeem terug wilt laten keren naar het standaard bureaublad.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
nl: Gewone bureaublad-shell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
nl: Standaard bureaublad-shell van systeem

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
nl: Gebruik de KDE bureaublad-shell, zoals die onder Linux.

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
nl: Kies deze optie als u liever de Plasma bureaublad shell voor uw Windows systeem.

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
nl: Plasma bureaublad-shell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
nl: KDE4 Plasma bureaublad-shell

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
nl: Aangepaste bureaublad-shell

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
nl: Kies dit en druk op de knop <i>"Instellingen..."</i> om uw aangepaste bureaublad-shell te configureren. Niet aanbevolen voor de gemiddelde gebruiker.

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
nl: Eigen bureaublad-shell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
nl: Deze shell is gereserveerd voor een door een gebruiker aangepaste shell. Druk op de "Instellingen"-knop om uw favoriete shell in te stellen.

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
nl: Drukken om uw aangepaste bureaublad-shell in te stellen

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
nl: Druk hierop waarna een configuratiedialoog zal verschijnen waarmee u uw aangepaste bureaublad-shellkunt configureren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
nl: Instellingen...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
nl: Systeemintergratie

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
nl: Dit activeert automatische regeneratie van de menu-items in het KDE Startmenu

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This option defines if Windows' Start menu entries should be regenerated or not. By default start menu entries are regenerated automatically, but you may wish to disable it if you have issues with that.
nl: Deze optie definieert of de KDE Startmenu-items zouden worden geregenereerd of niet. Standaad worden startmenu-items automatisch geregenereerd, maar u kunnen kiezen het uit te schakelen als u daar problemen mee hebt.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
nl: Automatische regeneratie van de items in het Startmenu activeren

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
nl: Windows eigen systeembestandsdialogen gebruiken in plaats van die van KDE

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
nl: Kies deze optie om KDE programma's de standaard Windows Open/bestand opslaan-dialogen te laten gebruiken, in plaats van de normaal in KDE gebruikte.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
nl: Eigen systeembestandsdialogen gebruiken

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
nl: Systeeminstellingen in het Venstercontrolepaneel installeren.

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
nl: Dit zal de KDE 'Systeeminstellingen' als een element in het Windows Controle Paneel installeren.<br><b>waarschuwing: deze optie tweaks uw Windows registry.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
nl: Als element in het bedieningspaneel installeren

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
nl: Oxygen-cursorschema's installeren

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
nl: Dit zal Oxygen cursors installeren in uw systeem en deze combineren als een cursor-thema.<br><b>Waarschuwing: deze optie tweaks uw Windows registry.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
nl: Installeer Oxygen-cursorschema's

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
nl: Deze optie installeert KDE achtergrondafbeeldingen in uw "Mijn afbeeldingen" map

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This will install KDE wallpapers into the <i>"My Pictures"</i> directory so they can be used as your Windows wallpaper. If the checkbox is set to half-checked then it means that there are new wallpapers available to update.<br> The wallpaper aspect ratio will be selected according to your current screen resolution.
nl: Dit zal KDE achtergrondafbeeldingen installeren in de <i>"Mijn afbeeldingen"</i> map zodat ze gebruikt kunnen worden als uw Windows achtergrondafbeeldingen. Als het keuzevakje is geactiveerd tot half-geactiveerd dan betekent dat er nieuwe achtergrondafbeeldingen beschikbaar zijn om bij te werken.<br> De aspect-ratio van de achtergrondafbeeldingen zal worden geselecteerd volgens uw huidige schermresolutie.

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
nl: Oxygen-achtergronden installeren

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
nl: Dit zorgt ervoor dat essentiële KDE processen draaien bij aanmelden van de gebruiker

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Enabling this option will start essential KDE processes at user login. Normally these processes are started when you first start a KDE application, thereby delaying the actual application launch.<br>It is recommended to enable this option to make your applications launch faster for the first time.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
nl: Deze optie activeren zorgt ervoor dat essentiële KDE processen starten bij het aanmelden van de gebruiker. Normaal worden deze processen gestart als u een eerste KDE programma opstart, waarbij het starten van het actuele programma is vertraagd.<br>Het wordt aanbevolen om deze optie aan te zetten om het starten van uw programma's sneller te maken als ze voor de eerste keer worden opgestart.<br><b>Waarschuwing: deze optie tweaks uw Windows registry.</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
nl: KDE laden bij aanmelden van gebruiker

en: KDE System Settings
nl: KDE-systeeminstellingen

en: All KDE settings in one place
nl: Alle KDE-instellingen op één plaats

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
nl: Deze shell is gereserveerd voor een door een gebruiker aangepaste shell. Druk op de knop "Instellingen" om uw favoriete shell in te stellen.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
nl: Aangepaste shell instellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
nl: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
nl: Commando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
nl: Omschrijving:
