plasmapkg - en to nl translation catalogue (46 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
nl: Plasma-pakketten installeren, verwijderen of weergeven

en: Addon Name
nl: Addon-naam

en: Service Type
nl: Type service

en: Path
nl: Pad

en: Package types that are installable with this tool:
nl: Pakkettypen die met dit hulpmiddel zijn te installeren:

en: Built in:
nl: Ingebouwd:

en: DataEngine
nl: Gegevensengine

en: Layout Template
nl: Indelingssjabloon

en: Runner
nl: Starter

en: Theme
nl: Thema

en: Wallpaper Images
nl: Bureaubladachtergronden

en: Wallpaper Plugin
nl: Plugin voor achtergrondafbeelding

en: KWin Effect
nl: KWin-effect

en: KWin Window Switcher
nl: KWin-vensterwisselaar

en: KWin Script
nl: KWin-script

en: Provided by plugins:
nl: Door plugins geleverd:

en: Provided by .desktop files:
nl: Geleverd door .desktop-bestanden

en: Plasma Package Manager
nl: Plasma-pakketbeheer

en: Original author
nl: Oorspronkelijke auteur

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
nl: Genereer een SHA1-hash voor het pakket op <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
nl: Voor installeren of verwijderen, van toepassing op pakketten die beschikbaar gemaakt zijn voor alle gebruikers.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
nl: Het type pakket; zoals thema, bureaubladachtergrond, plasmoid, gegevensengine, starter, indelingssjabloon, etc.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
nl: Installeer het pakket op <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
nl: Het pakket opwaarderen op <path>

en: List installed packages
nl: Alle geïnstalleerde pakketten tonen

en: lists all known Package types that can be installed
nl: toont alle bekende te installeren pakkettypen

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
nl: Verwijder het pakket genaamd <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
nl: Absoluut pad naar de hoofdmap van het pakket. Indien niet opgegeven zullen de standaard gegevensmappen voor deze KDE-sessie worden doorzocht.

en: Failed to generate a Package hash for %1
nl: Genereren van een pakket-hash voor %1 is mislukt

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
nl: SHA1-hash voor het pakket op %1: '%2'

[ctx: package type]
en: wallpaper
nl: bureaubladachtergrond

[ctx: package type]
en: theme
nl: thema

[ctx: package type]
en: dataengine
nl: gegevensengine

[ctx: package type]
en: runner
nl: starter

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
nl: bureaubladachtergrond-plugin

[ctx: package type]
en: layout-template
nl: indelingssjabloon

[ctx: package type]
en: windowswitcher
nl: vensteromschakelaar

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
nl: Kon geen geschikte installeerder vinden voor pakket van het type %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
nl: Kon geen geschikte installeerder vinden voor pakket van het type %1. De foutmelding was: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
nl: De pakketroot en globale opties zijn met elkaar in conflict, gaarne slechts één selecteren.

en: Successfully removed %1
nl: %1 is met succes verwijderd

en: Removal of %1 failed.
nl: Verwijdering van %1 is mislukt.

en: Plugin %1 is not installed now.
nl: Plugin %1 is nu niet geïnstalleerd.

en: Successfully installed %1
nl: %1 met succes geïnstalleerd

en: Installation of %1 failed.
nl: Installatie van %1 is mislukt.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
nl: Eén van installeren, verwijderen, opwaarderen of weergeven is vereist.
