kdelibs_colors4 - en to nl translation catalogue (425 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
nl: Alice-blauw

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
nl: Antiek-wit

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
nl: Antiek-wit1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
nl: Antiek-wit2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
nl: Antiek-wit3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
nl: Antiek-wit4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
nl: Amandelwit

[ctx: color]
en: BlueViolet
nl: Blauwviolet

[ctx: color]
en: CadetBlue
nl: Kadetblauw

[ctx: color]
en: CadetBlue1
nl: Kadetblauw1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
nl: Kadetblauw2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
nl: Kadetblauw3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
nl: Kadetblauw4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
nl: Korenbloemblauw

[ctx: color]
en: DarkBlue
nl: Donkerblauw

[ctx: color]
en: DarkCyan
nl: Donkercyaan

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
nl: Donker guldenroede

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
nl: Donker guldenroede 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
nl: Donker guldenroede 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
nl: Donker guldenroede 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
nl: Donker guldenroede 4

[ctx: color]
en: DarkGray
nl: Donkergrijs

[ctx: color]
en: DarkGreen
nl: Donkergroen

[ctx: color]
en: DarkGrey
nl: Donkergrijs

[ctx: color]
en: DarkKhaki
nl: Donkerkhaki

[ctx: color]
en: DarkMagenta
nl: Donkermagenta

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
nl: Donkerolijfgroen

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
nl: Donkerolijfgroen1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
nl: Donkerolijfgroen2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
nl: Donkerolijfgroen3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
nl: Donkerolijfgroen4

[ctx: color]
en: DarkOrange
nl: Donkeroranje

[ctx: color]
en: DarkOrange1
nl: Donkeroranje1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
nl: Donkeroranje2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
nl: Donkeroranje3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
nl: Donkeroranje4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
nl: Donkerorchidee

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
nl: Donkerorchidee1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
nl: Donkerorchidee2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
nl: Donkerorchidee3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
nl: Donkerorchidee4

[ctx: color]
en: DarkRed
nl: Donkerrood

[ctx: color]
en: DarkSalmon
nl: Donkerzalmroze

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
nl: Donkerzeegroen

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
nl: Donkerzeegroen1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
nl: Donkerzeegroen2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
nl: Donkerzeegroen3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
nl: Donkerzeegroen4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
nl: Donkerleiblauw

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
nl: Donkerleigrijs

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
nl: Donkerleigrijs1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
nl: Donkerleigrijs2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
nl: Donkerleigrijs3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
nl: Donkerleigrijs4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
nl: Donkerleigrijs

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
nl: Donkerturquoise

[ctx: color]
en: DarkViolet
nl: Donkerviolet

[ctx: color]
en: DeepPink
nl: Dieproze

[ctx: color]
en: DeepPink1
nl: Dieproze1

[ctx: color]
en: DeepPink2
nl: Dieproze2

[ctx: color]
en: DeepPink3
nl: Dieproze3

[ctx: color]
en: DeepPink4
nl: Dieproze

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
nl: Diephemelsblauw

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
nl: Diephemelsblauw1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
nl: Diephemelsblauw2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
nl: Diephemelsblauw3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
nl: Diephemelsblauw4

[ctx: color]
en: DimGray
nl: Vaalgrijs

[ctx: color]
en: DimGrey
nl: Vaalgrijs

[ctx: color]
en: DodgerBlue
nl: Dodger-blauw

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
nl: Dodger-blauw1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
nl: Dodger-blauw2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
nl: Dodger-blauw3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
nl: Dodger-blauw4

[ctx: color]
en: FloralWhite
nl: Bloesemwit

[ctx: color]
en: ForestGreen
nl: Bosgroen

[ctx: color]
en: GhostWhite
nl: Lijkwit

[ctx: color]
en: GreenYellow
nl: Groengeel

[ctx: color]
en: HotPink
nl: Felrose

[ctx: color]
en: HotPink1
nl: Felrose1

[ctx: color]
en: HotPink2
nl: Felrose2

[ctx: color]
en: HotPink3
nl: Felrose3

[ctx: color]
en: HotPink4
nl: Felrose4

[ctx: color]
en: IndianRed
nl: Indisch-rood

[ctx: color]
en: IndianRed1
nl: Indisch-rood1

[ctx: color]
en: IndianRed2
nl: Indisch-rood2

[ctx: color]
en: IndianRed3
nl: Indisch-rood3

[ctx: color]
en: IndianRed4
nl: Indisch-rood4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
nl: Lavendelroze

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
nl: Lavendelroze1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
nl: Lavendelroze2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
nl: Lavendelroze3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
nl: Lavendelroze4

[ctx: color]
en: LawnGreen
nl: Grasgroen

[ctx: color]
en: LemonChiffon
nl: Lichtcitroengeel

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
nl: Lichtcitroengeel1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
nl: Lichtcitroengeel2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
nl: Lichtcitroengeel3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
nl: Lichtcitroengeel4

[ctx: color]
en: LightBlue
nl: Lichtblauw

[ctx: color]
en: LightBlue1
nl: Lichtblauw1

[ctx: color]
en: LightBlue2
nl: Lichtblauw2

[ctx: color]
en: LightBlue3
nl: Lichtblauw3

[ctx: color]
en: LightBlue4
nl: Lichtblauw4

[ctx: color]
en: LightCoral
nl: Lichtkoraalrood

[ctx: color]
en: LightCyan
nl: Lichtcyaan

[ctx: color]
en: LightCyan1
nl: Lichtcyaan1

[ctx: color]
en: LightCyan2
nl: Lichtcyaan2

[ctx: color]
en: LightCyan3
nl: Lichtcyaan3

[ctx: color]
en: LightCyan4
nl: Lichtcyaan4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
nl: Lichtguldenroede

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
nl: Lichtguldenroede1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
nl: Lichtguldenroede2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
nl: Lichtguldenroede3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
nl: Lichtguldenroede4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
nl: Lichtguldenroedegeel

[ctx: color]
en: LightGray
nl: Lichtgrijs

[ctx: color]
en: LightGreen
nl: Lichtgroen

[ctx: color]
en: LightGrey
nl: Lichtgrijs

[ctx: color]
en: LightPink
nl: Lichtroze

[ctx: color]
en: LightPink1
nl: Lichtroze1

[ctx: color]
en: LightPink2
nl: Lichtroze2

[ctx: color]
en: LightPink3
nl: Lichtroze3

[ctx: color]
en: LightPink4
nl: Lichtroze4

[ctx: color]
en: LightSalmon
nl: Lichtzalmroze

[ctx: color]
en: LightSalmon1
nl: Lichtzalmroze1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
nl: Lichtzalmroze2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
nl: Lichtzalmroze3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
nl: Lichtzalmroze4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
nl: Lichtzeegroen

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
nl: Lichthemelsblauw

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
nl: Lichthemelsblauw1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
nl: Lichthemelsblauw2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
nl: Lichthemelsblauw3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
nl: Lichthemelsblauw4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
nl: Lichtleiblauw

[ctx: color]
en: LightSlateGray
nl: Lichtleigrijs

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
nl: Lichtleigrijs

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
nl: Lichtstaalblauw

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
nl: Lichtstaalblauw1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
nl: Lichtstaalblauw2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
nl: Lichtstaalblauw3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
nl: Lichtstaalblauw4

[ctx: color]
en: LightYellow
nl: Lichtgeel

[ctx: color]
en: LightYellow1
nl: Lichtgeel1

[ctx: color]
en: LightYellow2
nl: Lichtgeel2

[ctx: color]
en: LightYellow3
nl: Lichtgeel3

[ctx: color]
en: LightYellow4
nl: Lichtgeel4

[ctx: color]
en: LimeGreen
nl: Limoengroen

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
nl: Middelaquamarijn

[ctx: color]
en: MediumBlue
nl: Middelblauw

[ctx: color]
en: MediumOrchid
nl: Middelorchidee

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
nl: Middelorchideepaars1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
nl: Middelorchidee2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
nl: Middelorchidee3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
nl: Middelorchidee4

[ctx: color]
en: MediumPurple
nl: Middelpaars

[ctx: color]
en: MediumPurple1
nl: Middelpaars1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
nl: Middelpaars2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
nl: Middelpaars3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
nl: Middelpaars4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
nl: Middelzeegroen

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
nl: Middelleiblauw

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
nl: Middellentegroen

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
nl: Middelturquoise

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
nl: Middelvioletrood

[ctx: color]
en: MidnightBlue
nl: Middernachtblauw

[ctx: color]
en: MintCream
nl: Lichtmintgroen

[ctx: color]
en: MistyRose
nl: Oudroze

[ctx: color]
en: MistyRose1
nl: Oudroze1

[ctx: color]
en: MistyRose2
nl: Oudroze2

[ctx: color]
en: MistyRose3
nl: Oudroze3

[ctx: color]
en: MistyRose4
nl: Oudroze4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
nl: Navajo-wit

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
nl: Navajo-wit1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
nl: Navajo-wit2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
nl: Navajo-wit3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
nl: Navajo-wit4

[ctx: color]
en: NavyBlue
nl: Marineblauw

[ctx: color]
en: OldLace
nl: Geelwit

[ctx: color]
en: OliveDrab
nl: Olijfpulp

[ctx: color]
en: OliveDrab1
nl: Olijfpulp1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
nl: Olijfpulp2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
nl: Olijfpulp3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
nl: Olijfpulp4

[ctx: color]
en: OrangeRed
nl: Oranjerood

[ctx: color]
en: OrangeRed1
nl: Oranjerood1

[ctx: color]
en: OrangeRed2
nl: Oranjerood2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
nl: Oranjerood3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
nl: Oranjerood4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
nl: Bleek guldenroede

[ctx: color]
en: PaleGreen
nl: Bleekgroen

[ctx: color]
en: PaleGreen1
nl: Bleekgroen1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
nl: Bleekgroen2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
nl: Bleekgroen3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
nl: Bleekgroen4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
nl: Bleekturquoise

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
nl: Bleekturquoise1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
nl: Bleekturquoise2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
nl: Bleekturquoise3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
nl: Bleekturquoise4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
nl: Bleekvioletrood

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
nl: Bleekvioletrood1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
nl: Bleekvioletrood2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
nl: Bleekvioletrood3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
nl: Bleekvioletrood4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
nl: Papayaroom

[ctx: color]
en: PeachPuff
nl: Perzikroze

[ctx: color]
en: PeachPuff1
nl: Perzikroze1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
nl: Perzikroze2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
nl: Perzikroze3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
nl: Perzikroze4

[ctx: color]
en: PowderBlue
nl: Poederblauw

[ctx: color]
en: RosyBrown
nl: Rozebruin

[ctx: color]
en: RosyBrown1
nl: Rozebruin1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
nl: Rozebruin2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
nl: Rozebruin3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
nl: Rozebruin4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
nl: Koninklijkblauw

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
nl: Koninklijkblauw1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
nl: Koninklijkblauw2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
nl: Koninklijkblauw3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
nl: Koninklijkblauw4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
nl: Zadelbruin

[ctx: color]
en: SandyBrown
nl: Zandbruin

[ctx: color]
en: SeaGreen
nl: Zeegroen

[ctx: color]
en: SeaGreen1
nl: Zeegroen1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
nl: Zeegroen2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
nl: Zeegroen3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
nl: Zeegroen4

[ctx: color]
en: SkyBlue
nl: Hemelsblauw

[ctx: color]
en: SkyBlue1
nl: Hemelsblauw1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
nl: Hemelsblauw2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
nl: Hemelsblauw3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
nl: Hemelsblauw4

[ctx: color]
en: SlateBlue
nl: Leiblauw

[ctx: color]
en: SlateBlue1
nl: Leiblauw1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
nl: Leiblauw2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
nl: Leiblauw3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
nl: Leiblauw4

[ctx: color]
en: SlateGray
nl: Leigrijs

[ctx: color]
en: SlateGray1
nl: Leigrijs1

[ctx: color]
en: SlateGray2
nl: Leigrijs2

[ctx: color]
en: SlateGray3
nl: Leigrijs3

[ctx: color]
en: SlateGray4
nl: Leigrijs4

[ctx: color]
en: SlateGrey
nl: Leigrijs

[ctx: color]
en: SpringGreen
nl: Lentegroen

[ctx: color]
en: SpringGreen1
nl: Lentegroen1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
nl: Lentegroen2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
nl: Lentegroen3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
nl: Lentegroen4

[ctx: color]
en: SteelBlue
nl: Staalblauw

[ctx: color]
en: SteelBlue1
nl: Staalblauw1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
nl: Staalblauw2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
nl: Staalblauw3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
nl: Staalblauw4

[ctx: color]
en: VioletRed
nl: Violetrood

[ctx: color]
en: VioletRed1
nl: Violetrood1

[ctx: color]
en: VioletRed2
nl: Violetrood2

[ctx: color]
en: VioletRed3
nl: Violetrood3

[ctx: color]
en: VioletRed4
nl: Violetrood4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
nl: Grijswit

[ctx: color]
en: YellowGreen
nl: Geelgroen

[ctx: color]
en: aquamarine
nl: aquamarijn

[ctx: color]
en: aquamarine1
nl: Aquamarijn1

[ctx: color]
en: aquamarine2
nl: aquamarijn2

[ctx: color]
en: aquamarine3
nl: aquamarijn3

[ctx: color]
en: aquamarine4
nl: aquamarijn4

[ctx: color]
en: azure
nl: azuurblauw

[ctx: color]
en: azure1
nl: azuurblauw1

[ctx: color]
en: azure2
nl: azuurblauw2

[ctx: color]
en: azure3
nl: azuurblauw3

[ctx: color]
en: azure4
nl: azuurblauw4

[ctx: color]
en: bisque
nl: porseleinwit

[ctx: color]
en: bisque1
nl: porseleinwit1

[ctx: color]
en: bisque2
nl: porseleinwit2

[ctx: color]
en: bisque3
nl: porseleinwit3

[ctx: color]
en: bisque4
nl: porseleinwit4

[ctx: color]
en: black
nl: zwart

[ctx: color]
en: blue
nl: blauw

[ctx: color]
en: blue1
nl: blauw1

[ctx: color]
en: blue2
nl: blauw2

[ctx: color]
en: blue3
nl: blauw3

[ctx: color]
en: blue4
nl: blauw4

[ctx: color]
en: brown
nl: bruin

[ctx: color]
en: brown1
nl: bruin1

[ctx: color]
en: brown2
nl: bruin2

[ctx: color]
en: brown3
nl: bruin3

[ctx: color]
en: brown4
nl: bruin4

[ctx: color]
en: burlywood
nl: houtbruin

[ctx: color]
en: burlywood1
nl: houtbruin1

[ctx: color]
en: burlywood2
nl: houtbruin2

[ctx: color]
en: burlywood3
nl: houtbruin3

[ctx: color]
en: burlywood4
nl: houtbruin4

[ctx: color]
en: chocolate
nl: chocolade

[ctx: color]
en: chocolate1
nl: chocolade1

[ctx: color]
en: chocolate2
nl: chocolade2

[ctx: color]
en: chocolate3
nl: chocolade3

[ctx: color]
en: chocolate4
nl: chocolade4

[ctx: color]
en: coral
nl: koraal

[ctx: color]
en: coral1
nl: koraal1

[ctx: color]
en: coral2
nl: koraal2

[ctx: color]
en: coral3
nl: koraal3

[ctx: color]
en: coral4
nl: koraal4

[ctx: color]
en: cornsilk
nl: maispluimgeel

[ctx: color]
en: cornsilk1
nl: maispluimgeel1

[ctx: color]
en: cornsilk2
nl: maispluimgeel2

[ctx: color]
en: cornsilk3
nl: maispluimgeel3

[ctx: color]
en: cornsilk4
nl: maispluimgeel4

[ctx: color]
en: cyan
nl: cyaan

[ctx: color]
en: cyan1
nl: cyaan1

[ctx: color]
en: cyan2
nl: cyaan2

[ctx: color]
en: cyan3
nl: cyaan3

[ctx: color]
en: cyan4
nl: cyaan4

[ctx: color]
en: firebrick
nl: brandhout

[ctx: color]
en: firebrick1
nl: brandhout2

[ctx: color]
en: firebrick2
nl: brandhout2

[ctx: color]
en: firebrick3
nl: brandhout3

[ctx: color]
en: firebrick4
nl: brandhout4

[ctx: color]
en: gainsboro
nl: gainsboro-grijs

[ctx: color]
en: gold
nl: goud

[ctx: color]
en: gold1
nl: goud1

[ctx: color]
en: gold2
nl: goud2

[ctx: color]
en: gold3
nl: goud3

[ctx: color]
en: gold4
nl: goud4

[ctx: color]
en: goldenrod
nl: guldenroede

[ctx: color]
en: goldenrod1
nl: guldenroede1

[ctx: color]
en: goldenrod2
nl: guldenroede2

[ctx: color]
en: goldenrod3
nl: guldenroede3

[ctx: color]
en: goldenrod4
nl: guldenroede

[ctx: color]
en: green
nl: groen

[ctx: color]
en: green1
nl: groen1

[ctx: color]
en: green2
nl: groen2

[ctx: color]
en: green3
nl: groen3

[ctx: color]
en: green4
nl: groen4

[ctx: color]
en: honeydew
nl: honingmeloen

[ctx: color]
en: honeydew1
nl: honingmeloen1

[ctx: color]
en: honeydew2
nl: honingmeloen2

[ctx: color]
en: honeydew3
nl: honingmeloen3

[ctx: color]
en: honeydew4
nl: honingmeloen4

[ctx: color]
en: ivory
nl: ivoor

[ctx: color]
en: ivory1
nl: ivoor1

[ctx: color]
en: ivory2
nl: ivoor2

[ctx: color]
en: ivory3
nl: ivoor3

[ctx: color]
en: ivory4
nl: ivoor4

[ctx: color]
en: lavender
nl: lavendel

[ctx: color]
en: linen
nl: linnenwit

[ctx: color]
en: maroon
nl: kastanje

[ctx: color]
en: maroon1
nl: kastanje1

[ctx: color]
en: maroon2
nl: kastanje2

[ctx: color]
en: maroon3
nl: kastanje3

[ctx: color]
en: maroon4
nl: kastanje4

[ctx: color]
en: moccasin
nl: mocasin

[ctx: color]
en: navy
nl: marine

[ctx: color]
en: orange
nl: oranje

[ctx: color]
en: orange1
nl: oranje1

[ctx: color]
en: orange2
nl: oranje2

[ctx: color]
en: orange3
nl: oranje3

[ctx: color]
en: orange4
nl: oranje4

[ctx: color]
en: orchid
nl: orchideepaars

[ctx: color]
en: orchid1
nl: orchideepaars1

[ctx: color]
en: orchid2
nl: orchideepaars2

[ctx: color]
en: orchid3
nl: orchideepaars3

[ctx: color]
en: orchid4
nl: orchidee4

[ctx: color]
en: pink
nl: roze

[ctx: color]
en: pink1
nl: roze1

[ctx: color]
en: pink2
nl: roze2

[ctx: color]
en: pink3
nl: roze3

[ctx: color]
en: pink4
nl: roze4

[ctx: color]
en: plum
nl: lilapaars

[ctx: color]
en: plum1
nl: lilapaars1

[ctx: color]
en: plum2
nl: lilapaars2

[ctx: color]
en: plum3
nl: lilapaars3

[ctx: color]
en: plum4
nl: lilapaars4

[ctx: color]
en: purple
nl: paars

[ctx: color]
en: purple1
nl: paars1

[ctx: color]
en: purple2
nl: paars2

[ctx: color]
en: purple3
nl: paars3

[ctx: color]
en: purple4
nl: paars4

[ctx: color]
en: red
nl: rood

[ctx: color]
en: red1
nl: rood1

[ctx: color]
en: red2
nl: rood2

[ctx: color]
en: red3
nl: rood3

[ctx: color]
en: red4
nl: rood4

[ctx: color]
en: salmon
nl: zalmroze

[ctx: color]
en: salmon1
nl: zalmroze1

[ctx: color]
en: salmon2
nl: zalm2

[ctx: color]
en: salmon3
nl: zalm3

[ctx: color]
en: salmon4
nl: zalm4

[ctx: color]
en: seashell
nl: schelpwit

[ctx: color]
en: seashell1
nl: schelpwit1

[ctx: color]
en: seashell2
nl: schelpwit2

[ctx: color]
en: seashell3
nl: schelpwit3

[ctx: color]
en: seashell4
nl: schelpwit4

[ctx: color]
en: snow
nl: sneeuwwit

[ctx: color]
en: snow1
nl: sneeuwwit1

[ctx: color]
en: snow2
nl: sneeuwwit2

[ctx: color]
en: snow3
nl: sneeuwwit3

[ctx: color]
en: snow4
nl: sneeuwwit4

[ctx: color]
en: tan
nl: taankleurig

[ctx: color]
en: tan1
nl: taankleurig1

[ctx: color]
en: tan2
nl: taankleurig2

[ctx: color]
en: tan3
nl: taankleurig3

[ctx: color]
en: tan4
nl: taankleurig3

[ctx: color]
en: thistle
nl: distelblauw

[ctx: color]
en: thistle1
nl: distelblauw1

[ctx: color]
en: thistle2
nl: distelblauw2

[ctx: color]
en: thistle3
nl: distelblauw3

[ctx: color]
en: thistle4
nl: distelblauw4

[ctx: color]
en: tomato
nl: tomaat

[ctx: color]
en: tomato1
nl: tomaat1

[ctx: color]
en: tomato2
nl: tomaat2

[ctx: color]
en: tomato3
nl: tomaat3

[ctx: color]
en: tomato4
nl: tomaat4

[ctx: color]
en: wheat
nl: tarwegeel

[ctx: color]
en: wheat1
nl: tarwegeel1

[ctx: color]
en: wheat2
nl: tarwegeel2

[ctx: color]
en: wheat3
nl: tarwegeel3

[ctx: color]
en: wheat4
nl: tarwegeel4

[ctx: color]
en: white
nl: wit

[ctx: color]
en: yellow
nl: geel

[ctx: color]
en: yellow1
nl: geel1

[ctx: color]
en: yellow2
nl: geel2

[ctx: color]
en: yellow3
nl: geel3

[ctx: color]
en: yellow4
nl: geel4
