kscd - en to nl translation catalogue (59 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
nl: CD uitwerpen als het afspelen voltooid is

en: loop track
nl: track herhalen

en: loop disc
nl: schijf herhalen

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
nl: willekeurig

en: WELCOME!
nl: WELKOM!

en: eject CD
nl: cd uitwerpen

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
nl: KsCD - Tracklijst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
nl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Jaar</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
nl: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
nl: Lengte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
nl: Tekstlettertype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
nl: Tekstkleur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
nl: URL-adres:

en: KDE CD player
nl: KDE cd-speler

en: Configure Shortcuts...
nl: Sneltoetsen instellen...

en: Configure...
nl: Instellen...

en: Download Info
nl: Downloadinformatie

en: Upload Info
nl: Uploadinformatie

en: Play/Pause
nl: Afspelen/pauze

en: Stop
nl: Stoppen

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
nl: Volgende

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
nl: Vorige

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
nl: Uitwerpen

en: Volume Up
nl: Volume omhoog

en: Volume Down
nl: Volume omlaag

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
nl: Willekeurig

en: Repeat Track
nl: Track herhalen

en: Repeat Album
nl: Album herhalen

en: Show Tracklist
nl: Tracklijst tonen

en: Mute/Unmute
nl: Dempen/niet dempen

en: Minimize
nl: Minimaliseren

en: No disc
nl: Geen schijf

en: Invalid disc
nl: Ongeldige schijf

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
nl: Algemeen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
nl: Huidige onderhouder, upgrade naar Phonon/Solid, QBus-verbinding

en: Previous maintainer
nl: Vorige onderhouder

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
nl: Workman-bibliotheekactualisatie, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
nl: De bibliotheek Workman en vorige onderhouder

en: Patches galore
nl: Bergen lapmiddelen

en: Workman library
nl: Workman-bibliotheek

en: UI Work
nl: UI-werk

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
nl: Speciale dank voor freedb.org voor het leveren van een vrije CDDB-achtige cd-database

en: Start playing
nl: Afspelen starten

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
nl: Automatisch afspelen wanneer een cd wordt ingelegd.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
nl: Als deze optie is aangekruist zal een cd die in de cd-romspeler wordt gelegd onmiddellijk worden afgespeeld.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
nl: CD uitwerpen als het afspelen voltooid is.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
nl: Als deze optie is aangekruist zal de cd automatisch worden uitgeworpen als het afspelen ervan is voltooid.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
nl: De tekstkleur die zal worden gebruikt in het paneel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
nl: Kleur van de tekst in het paneel aanpassen

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
nl: Het lettertype dat zal worden gebruikt in het paneel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
nl: Het lettertype van de tekst in het paneel aanpassen

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
nl: De skin die zal worden gebruikt voor het programma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
nl: De skin van het programma aanpassen

en: Unknown album
nl: Onbekend album

en: Unknown artist
nl: Onbekende artiest

en: Unknown title
nl: Onbekende titel

en: No Disc
nl: Geen schijf
