filetypes - en to nn translation catalogue (67 entries)

en: Left Click Action (only for Konqueror file manager)
nn: Venstreklikkhandling (berre for Konqueror)

en: Show file in embedded viewer
nn: Vis fila i eit innebyggbart visingsprogram

en: Show file in separate viewer
nn: Vis fila i eit eige visingsprogram

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file belonging to this group. Konqueror can display the file in an embedded viewer or start up a separate application. You can change this setting for a specific file type in the 'Embedding' tab of the file type configuration. Dolphin  shows files always in a separate viewer
nn: Her kan du velja kva filhandsamaren Konqueror skal gjera når du vel ei fil som høyrer til denne gruppa. Konqueror kan visa fila i eit visingsprogram inni Konqueror-vindauget eller starta eit eige visingsprogram. Du kan endra innstillingane for ein filtype under «Innebygging» i filtypeoppsettet. Dolphin viser alltid filene i eit eige visingsprogram.

en: This button displays the icon associated with the selected file type. Click on it to choose a different icon.
nn: Denne knappen viser ikonet som høyrer til den valte filtypen. Trykk på han for å velja eit anna ikon.

en: This is the icon associated with the selected file type. Choosing a different icon requires shared-mime-info to be at least version 0.40.
nn: Dette er ikonet som høyrer til den valde filtypen. For å kunna velja eit anna ikon, må du ha minst versjon 0.40 av «shared-mime-info».

en: Filename Patterns
nn: Filnamnmønster

en: This box contains a list of patterns that can be used to identify files of the selected type. For example, the pattern *.txt is associated with the file type 'text/plain'; all files ending in '.txt' are recognized as plain text files.
nn: Denne boksen inneheld ei liste over mønster som kan brukast for å kjenna att filer av den valde typen. Du brukar for eksempel mønsteret *.txt for filtypen «text/plain», slik at alle filer som sluttar på «.txt» vert kjende att som reine tekstfiler.

en: Add...
nn: Legg til …

en: Add a new pattern for the selected file type.
nn: Legg til eit nytt mønster for den valde filtypen.

en: Remove
nn: Fjern

en: Remove the selected filename pattern.
nn: Fjern det valde filnamnmønsteret.

en: Description:
nn: Skildring:

en: You can enter a short description for files of the selected file type (e.g. 'HTML Page'). This description will be used by applications like Konqueror to display directory content.
nn: Her kan du skriva ei kort skildring for filer av den valde typen (for eksempel «HTML-side»). Denne skildringa vert brukt av program som Konqueror for vising av mapper.

en: Left Click Action in Konqueror
nn: Venstreklikkhandling i Konqueror

en: Ask whether to save to disk instead (only for Konqueror browser)
nn: Spør om det skal lagrast til disk i staden (berre for Konqueror)

en: Here you can configure what the Konqueror file manager will do when you click on a file of this type. Konqueror can either display the file in an embedded viewer, or start up a separate application. If set to 'Use settings for G group', the file manager will behave according to the settings of the group G to which this type belongs; for instance, 'image' if the current file type is image/png. Dolphin always shows files in a separate viewer.
nn: Her kan du velja kva filhandsamaren Konqueror skal gjera når du vel ei fil av denne typen. Konqueror kan anten visa fila i eit visingsprogram inni Konqueror-vindauget eller starta eit eige visingsprogram. Dersom du vel «Bruk innstillingane for gruppa G», vil filhandsamaren bruka innstillingane for gruppa G som filtypen høyrer til, for eksempel «image» («bilete») dersom filtypen er «image/png». Dolphin viser alltid filene i eit eige visingsprogram.

en: &General
nn: &Generelt

en: &Embedding
nn: &Innebygging

en: Add New Extension
nn: Legg til nytt etternamn

en: Extension:
nn: Etternamn:

en: File type %1
nn: Filtype %1

en: Use settings for '%1' group
nn: Bruk innstillingane for gruppa «%1»

en: <p><h1>File Associations</h1> This module allows you to choose which applications are associated with a given type of file. File types are also referred to as MIME types (MIME is an acronym which stands for "Multipurpose Internet Mail Extensions").</p><p> A file association consists of the following: <ul><li>Rules for determining the MIME-type of a file, for example the filename pattern *.png, which means 'all files with names that end in .png', is associated with the MIME type "image/png";</li> <li>A short description of the MIME-type, for example the description of the MIME type "image/png" is simply 'PNG image';</li> <li>An icon to be used for displaying files of the given MIME-type, so that you can easily identify the type of file in a file manager or file-selection dialog (at least for the types you use often);</li> <li>A list of the applications which can be used to open files of the given MIME-type -- if more than one application can be used then the list is ordered by priority.</li></ul> You may be surprised to find that some MIME types have no associated filename patterns; in these cases, KDE is able to determine the MIME-type by directly examining the contents of the file.</p>
nn: <p><h1>Filtilknytingar</h1> I denne modulen kan du velja kva for program som skal knytast til kvar filtype. Filtypar vert ofte kalla MIME-typar (forkortinga MIME står for «Multipurpose Internet Mail Extensions»).</p><p>Ei filtilknyting inneheld: <ul><li>Reglar for å avgjera MIME-typen til ei fil. Filnamnmønsteret *.png, som tyder «alle filer med namn som sluttar på .png», kan for eksempel vera knytt til MIME-typen «image/png».</li><li>Ei kort skildring av MIME-typen. Skildringa av MIME-typen «image/png» er ganske enkelt «PNG-bilete».</li><li>Eit ikon for vising av filer av denne MIME-typen, slik at du kan lett kan kjenna att filtypen i ein filhandsamar eller i eit opna/lagra-vindauge i eit program (iallfall for filtypar du brukar ofte).</li><li>Ei liste over program du kan bruka til å opna filer med denne MIME-typen. Dersom fleire program kan brukast, vert lista sortert etter prioritet.</li></ul> Du er kanskje overraska over at nokre MIME-typar ikkje har tilhøyrande filnamnmønster? I desse tilfella kan KDE avgjera MIME-typen ved å granska innhaldet direkte.</p>

en: Find file type or filename pattern
nn: Finn filtype eller filnamnmønster

en: Enter a part of a filename pattern, and only file types with a matching file pattern will appear in the list. Alternatively, enter a part of a file type name as it appears in the list.
nn: Skriv ein del av eit filnamnmønster. Berre filtypar som passar mønsteret vert då viste i lista. Du kan òg skriva inn ein del av eit filtypenamn slik det står i lista.

en: Known Types
nn: Kjende typar

en: Here you can see a hierarchical list of the file types which are known on your system. Click on the '+' sign to expand a category, or the '-' sign to collapse it. Select a file type (e.g. text/html for HTML files) to view/edit the information for that file type using the controls on the right.
nn: Her ser du ei hierarkisk liste over filtypane som er kjende på systemet ditt. Trykk på plussteiknet (+) for å utvida ein kategori, eller minusteiknet (–) for å gøyma han. Vel ein filtype (for eksempel «text/html» for HTML-filer) for å visa eller endra informasjonen for filtypen ved hjelp av kontrollane til høgre.

en: Click here to add a new file type.
nn: Klikk her for å leggja til ein ny filtype.

en: &Remove
nn: &Fjern

en: Select a file type by name or by extension
nn: Vel ein filtype ved namn eller etternamn

en: &Revert
nn: &Tilbakestill

en: Revert this file type to its initial system-wide definition
nn: Tilbakestill denne filtypen til den opphavlege systemdefinisjonen

en: Click here to revert this file type to its initial system-wide definition, which undoes any changes made to the file type. Note that system-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
nn: Trykk her for å tilbakestilla denne filtypen til den opphavlege systemdefinisjonen. Merk at slike systemfiltypar ikkje kan slettast. Men du kan tømma mønsterlista deira, slik at det vert mindre sjanse for at dei vert brukte. Det kan likevel henda ein slik filtype vert brukt ved fastsetjing av filtype etter filinnhald.

en: Delete this file type definition completely
nn: Slett denne filtypedefinisjonen heilt

en: Click here to delete this file type definition completely. This is only possible for user-defined file types. System-wide file types cannot be deleted. You can however empty their pattern list, to minimize the chances of them being used (but the file type determination from file contents can still end up using them).
nn: Trykk her for å sletta denne filtypedefinisjonen heilt. Dette er berre mogleg for brukartilpassa filtypar. Systemfiltypar kan ikkje slettast. Men du kan tømma mønsterlista deira, slik at det vert mindre sjanse for at dei vert brukte. Det kan likevel henda ein slik filtype vert brukt ved fastsetjing av filtype etter filinnhald.

en: KDE file type editor - simplified version for editing a single file type
nn: Redigering av filtypar i KDE – forenkla versjon for redigering av einskildfiltypar

en: (c) 2000, KDE developers
nn: © 2000 KDE-utviklarane

en: Makes the dialog transient for the window specified by winid
nn: Gjer dialogvindauget forbigåande for vindauget som vindaugs-ID-en høyrer til

en: File type to edit (e.g. text/html)
nn: Filtype som skal endrast (for eksempel «text/html»)

en: %1 File
nn: %1-fil

en: Edit File Type %1
nn: Rediger filtype %1

en: Create New File Type %1
nn: Lag ny filtype %1

en: Application Preference Order
nn: Føretrekt programrekkjefølgje

en: Services Preference Order
nn: Føretrekt tenesterekkjefølgje

en: This is a list of applications associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select "Open With...". If more than one application is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
nn: Dette er ei liste over program som er knytte til filer av den valde filtypen. Lista vert vist i Konqueror når du vel «Opna med». Dersom fleire enn eitt program er knytte til filtypen, har programmet øvst i lista prioritet over dei andre.

en: This is a list of services associated with files of the selected file type. This list is shown in Konqueror's context menus when you select a "Preview with..." option. If more than one service is associated with this file type, then the list is ordered by priority with the uppermost item taking precedence over the others.
nn: Dette er ei liste over tenester som er knytte til filer av den valde filtypen. Denne lista vert vist i Konqueror når du vel «Førehandsvis med». Dersom fleire enn éi teneste er knytte til filtypen, har programmet øvst i lista prioritet over dei andre.

en: Move &Up
nn: Flytt &opp

en: Assigns a higher priority to the selected
    application, moving it up in the list. Note:  This
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
nn: Gjev det valde programmet høgare prioritet, og flyttar det oppover
    i lista. Merk at dette berre påverkar det valde programmet
    dersom filtypen er knytt til fleire enn eitt program.

en: Assigns a higher priority to the selected
    service, moving it up in the list.
nn: Gjev den valde tenesta høgare prioritet,
    og flyttar ho oppover i lista.

en: Move &Down
nn: Flytt &ned

en: Assigns a lower priority to the selected
    application, moving it down in the list. Note: This 
    only affects the selected application if the file type is
    associated with more than one application.
nn: Gjev det valde programmet lågare prioritet, og flyttar det oppover
    i lista. Merk at dette berre påverkar det valde programmet
    dersom filtypen er knytt til fleire enn eitt program.

en: Assigns a lower priority to the selected
    service, moving it down in the list.
nn: Gjev den valde tenesta lågare priotitet,
    og flyttar ho nedover i lista.

en: Add a new application for this file type.
nn: Legg til eit nytt program for denne filtypen.

en: Edit...
nn: Endra …

en: Edit command line of the selected application.
nn: Endra kommandolinja til det valde programmet.

en: Remove the selected application from the list.
nn: Fjern det valde programmet frå lista.

[ctx: No applications associated with this file type]
en: None
nn: Ingen

[ctx: No components associated with this file type]
en: None
nn: Ingen

en: You are not authorized to remove this service.
nn: Du har ikkje lov til å fjerna denne tenesta.

en: Add Service
nn: Legg til teneste

en: Select service:
nn: Vel teneste:

en: Create New File Type
nn: Lag ny filtype

en: Group:
nn: Gruppe:

en: Select the category under which the new file type should be added.
nn: Vel kva kategori den nye fila skal leggjast til.

en: Type name:
nn: Typenamn:

en: Type the name of the file type. For instance, if you selected 'image' as category and you type 'custom' here, the file type 'image/custom' will be created.
nn: Skriv inn namnet på filtypen. Viss du for eksempel har valt «image» som kategori og skriv inn «custom», vert filtypen «image/custom» lagt til.
