kcm_phonon - en to nn translation catalogue (59 entries)

en: Playback (%1)
nn: Avspeling (%1)

en: Recording (%1)
nn: Opptak (%1)

en: Independent Devices
nn: Uavhengige einingar

en: KDE Audio Hardware Setup
nn: Oppsett av lydmaskinvare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
nn: Maskinvare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
nn: Profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
nn: Lydkort

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
nn: Einingsoppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
nn: Tilkopling

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
nn: Lydeining

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
nn: Høgtalarplassering og -testing

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
nn: Inn-nivå

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
nn: For å ta i bruk motorendringa må du logga ut og inn att.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
nn: Ei liste over Phonon-motorar som vart funne på systemet ditt. Rekkjefølgja her er den same som den Phonon brukar dei i.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
nn: Føretrekk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
nn: Ikkje føretrekk

en: Audio Playback
nn: Lydavspeling

en: Audio Recording
nn: Lydopptak

en: Video Recording
nn: Videoopptak

en: Invalid
nn: Ugyldig

en: Test the selected device
nn: Test den valde eininga

en: Defines the default ordering of devices which can be overridden by individual categories.
nn: Oppgjev standard rekkjefølgje for einingar som kan overstyrast av einskilde kategoriar.

en: Default Audio Playback Device Preference
nn: Innstilling for standard lydavspelingseining

en: Default Audio Recording Device Preference
nn: Innstilling for standard lydopptakseining

en: Default Video Recording Device Preference
nn: Innstilling for standard videoopptakseining

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
nn: Føretrekt avspelingseining for kategorien «%1»

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
nn: Føretrekt lydopptakseining for kategorien «%1»

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
nn: Føretrekt videoopptakseining for kategorien «%1»

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
nn: Bruk den viste lista for føretrekte einingar på desse andre kategoriane for lydavspelingseiningar:

en: Default/Unspecified Category
nn: Standard / uspesifisert kategori

en: Failed to set the selected audio output device
nn: Klarte ikkje definera den valde lydavspelingseininga

en: Your backend may not support audio recording
nn: Denne motoren støttar kanskje ikkje lydopptak

en: Your backend may not support video recording
nn: Denne motoren støttar kanskje ikkje videoopptak

en: Testing %1
nn: Testar %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
nn: Ulike kategoriar for mediebruk. Til kvar kategori kan du velja kva eining som skal få utdata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
nn: Vis avanserte einingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
nn: Bruk den viste lista for føretrekte einingar på fleire kategoriar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
nn: Bruk einingslista på …

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
nn: Einingar som finst på systemet ditt og som passar for den valde kategorien. Vel eininga du vil skal brukast av programma.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
nn: Rekkjefølgja viser kor føretrekt eininga er. Dersom den første eininga av ein eller annan grunn ikkje kan brukast, vert den andre, tredje og så vidare brukt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
nn: føretrekk den valde eininga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
nn: ingen føretrekkingar for den valde eininga

en: Phonon Configuration Module
nn: Oppsettmodul for Phonon

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
nn: © 2006 Matthias Kretz

en: Device Preference
nn: Einingsinnstillingar

en: Backend
nn: Motor

en: Audio Hardware Setup
nn: Oppsett av lydmaskinvare

en: Front Left
nn: Framme venstre

en: Front Left of Center
nn: Framme til venstre for midten

en: Front Center
nn: Framme i midten

en: Front Right of Center
nn: Framme til høgre for midten

en: Front Right
nn: Framme til høgre

en: Side Left
nn: Til venstre

en: Side Right
nn: Til høgre

en: Rear Left
nn: Bak til venstre

en: Rear Center
nn: Bak i midten

en: Rear Right
nn: Bak til høgre

en: Subwoofer
nn: Basshøgtalar

en: Unknown Channel
nn: Ukjend kanal
