kcmhtmlsearch - en to nn translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
nn: Fulltekstsøket brukar HTML-søkjemotoren ht://dig. Du finn ht://dig på

en: Information about where to get the ht://dig package.
nn: Informasjon om kvar du finn ht://dig-pakken.

en: ht://dig home page
nn: heimesida til ht://dig

en: Program Locations
nn: Programplasseringar

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
nn: Skriv inn adressa til htdig-programmet her, for eksempel /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
nn: Skriv inn adressa til htsearch-programmet her, for eksempel /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
nn: Skriv inn adressa til htmerge-programmet her, for eksempel /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
nn: Område

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
nn: Her kan du velja kva for delar av hjelpeteksten som skal takast med i fulltekstsøket. Du kan velja mellom KDE-hjelpesidene, installerte man-sider og installerte info-sider. Du kan velja fleire av desse.

en: &KDE help
nn: &KDE-hjelp

en: &Man pages
nn: &Man-sider

en: &Info pages
nn: &Info-sider

en: Additional Search Paths
nn: Andre søkjemapper

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
nn: Her kan du leggja til andre søkjemapper for hjelpetekstar. For å leggja til ei mappe trykkjer du knappen <em>Legg til</em> og vel mappa der KDE skal leita etter ekstra hjelpetekstar. Du kan fjerna mapper ved å bruka knappen <em>Slett</em>.

en: Add...
nn: Legg til …

en: Delete
nn: Slett

en: Language Settings
nn: Språkinnstillingar

en: Here you can select the language you want to create the index for.
nn: Her kan du velja kva språk du vil laga indeks for.

en: &Language
nn: &Språk

en: Generate Index...
nn: Opprett indeks …

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
nn: Trykk på denne knappen for å oppretta ein indeks for fulltekstsøk.

en: without name
nn: namnlaus

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
nn: <h1>Hjelpeindeks</h1>I denne oppsettmodulen kan du setja opp ht://dig-verktøyet som vert brukt til fulltekstsøk i KDE-hjelpetekstane og andre hjelpetekstar, som man- og info-sider.
