kcmlocale - en to nn translation catalogue (159 entries)

en: Country Selector
nn: Landval

en: without name
nn: utan namn

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
nn: Ikkje vald (generisk engelsk)

en: Localization options for KDE applications
nn: Land- og språkval for KDE-program

en: Copyright 2010 John Layt
nn: © 2010 John Layt

en: Maintainer
nn: Vedlikehaldar

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
nn: Du har eit språk med språkkoden «%1» i lista over språk som skal brukast for omsetjingar, men omsetjingsfilene er ikkje installerte. Språket vert derfor fjerna frå lista. Viss du likevel ønskjer å bruka det, må du først installera dei aktuelle omsetjingsfilene, og så leggja det til att.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
nn: Endra språkoppsett gjeld berre for nystarta program.
    For å endra språket til alle program, må du først logga ut og inn att.

en: Applying Language Settings
nn: Brukar språkoppsett

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
nn: <h1>Land og språk</h1>
    <p>Her kan du setja opp lokale instillingar, som språk og formatering av tal, datoar og klokkeslett. Dersom du vel eit land, vert det lasta inn eit sett standardformat som du deretter kan endra slik du føretrekkjer. Sjølv om du seinare endrar land, vert desse innstillingane ståande. Tilbakestillingsknappane gjer det lett å sjå kor du har personlege innstillingar og å tilbakestilla desse til standardverdiane for det aktuelle landet.</p>

en: Reset item to its default value
nn: Tilbakestill til standardverdien

[ctx: No separator symbol]
en: None
nn: Ingen

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
nn: Eitt mellomrom

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
nn: Land

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
nn: Språk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
nn: Tal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
nn: Pengar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
nn: Kalender

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
nn: Dato og klokkeslett

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
nn: Anna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
nn: Tal:

en: This is how positive numbers will be displayed.
nn: Viser korleis positive tal vert viste.

en: This is how negative numbers will be displayed.
nn: Viser korleis negative tal vert viste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
nn: Pengar:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
nn: Viser korleis positive valutaverdiar vert viste.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
nn: Viser korleis negative valutaverdiar vert viste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
nn: Dato:

en: This is how long dates will be displayed.
nn: Viser korleis lange datoverdiar vert viste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
nn: Kort dato:

en: This is how short dates will be displayed.
nn: Viser korleis korte datoverdiar vert viste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
nn: Klokkeslett:

en: This is how time will be displayed.
nn: Viser korleis klokkeslett vert viste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
nn: Land:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
nn: <p>Dette er landet eller regionen du bur i. KDE-arbeidsområdet brukar standardinnstillingane for dette landet eller regionen.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
nn: Systemland (%1)

en: No Country (Default Settings)
nn: Inkje land (standardinnstillingar)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
nn: Underinndeling:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
nn: <p>Dette er underinndelinga i landet du bur, for eksempel fylke eller delstat. KDE-arbeidsområdet brukar innstillingane for lokale informasjonstenester, som oversikt over aktuelle fri- og heilagdagar.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
nn: Tilgjengelege språk:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
nn: <p>Dette er lista over språkomsetjingar som er installerte menikkje i bruk no. For å ta i bruk eit språk, flyttar du det til lista «Føretrekte språk», i føretrekt rekkjefølgje. Viss det ikkje er vist noko passande språk i lista, må du installera fleire språkpakker med vanleg installasjonsmetode.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
nn: Føretrekte språk:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
nn: <p>Dette er lista over språkomsetjingar som er installerte og i bruk no, vis i prioritert rekkjefølgje. Viss det ikkje finst ei omsetjing for det første språket i lista, så vert det neste språket brukt. Viss ingen andre omsetjingar er tilgjengelege, så vert det brukt amerikansk engelsk.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
nn: %1 (standard)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
nn: Installer fleire språk

en: <p>Click here to install more languages</p>
nn: <p>Trykk her for å installera fleire språk</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
nn: Gruppering av siffer:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja korleis store tal skal delast opp.</p><p>Merk at formateringa av valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fana «Pengar»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
nn: Skiljeteikn:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja skiljeteiknet for vising av store tal.</p><p>Merk at skiljeteiknet for valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fana «Pengar»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
nn: Desimalteikn:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja desimalteiknet for vising av tal (komma eller punktum i dei fleste land).</p><p>Merk at desimalskiljeteiknet for vising av valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fana «Pengar»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
nn: Desimalplassar:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja kor mange desimalplassar som skal visast for talverdiar, altså talet på siffer <em>etter</em> kommaet.</p><p>Merk at talet på desimalplassar for valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fana «Pengar»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
nn: Teikn for positive tal:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja teiknet som skal stå før positive tal. For dei fleste språka er dette tomt.</p><p>Merk at positivteiknet for valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fana «Pengar»).</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
nn: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
nn: Teikn for negative tal:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja teiknet som skal stå før negative tal. Dette bør ikkje vera tomt; elles kan du ikkje skilja positive og negative tal. Vanlegvis er det sett til minusteiknet (−).</p><p>Merk at negativteiknet for valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fana «Pengar»).</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
nn: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
nn: Siffersystem:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja kva siffersystem som skal brukast for å visa tal. Viss du vel eit anna talsystem enn det arabiske, vert det berre brukt dersom språket i programmet eller teksten brukar det same systemet.</p><p>Merk at siffersystemet som skal brukast for valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fana «Pengar»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
nn: Valuta:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
nn: <p>Her kan du velja valutaen som skal brukast til å visa pengeverdiar. Eksempel: norske kroner eller US-dollar.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
nn: Valutasymbol:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
nn: <p>Her kan du velja teiknet som skal brukast til å visa pengeverdiar. Eksempel: kr eller NOK.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja korleis store valutaverdiar tal skal delast opp.</p><p>Merk at formateringa av vanlege tal må setjast opp for seg (sjå fana «Tal»).</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja skiljeteiknet for vising av valutaverdiar.</p><p>Merk at skiljeteiknet for vanlege tal må setjast opp for seg (sjå fana «Tal»).</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nn: <p>Her kan du oppgje desimalskiljeteiknet for vising av valutaverdiar.</p><p>Merk at desimalskiljeteiknet for vanlege tal må setjast opp for seg (sjå fana «Tal»).</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja kor mange desimalplassar som skal visast for valutaverdiar, altså talet på siffer <em>etter</em> kommaet.</p><p>Merk at talet på desimalplassar for vanlge tal må setjast opp for seg (sjå fana «Tal»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
nn: Positive verdiar:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja formateringa av positive valutaverdiar.</p><p>Merk at formateringa av for vanlege positive tal må setjast opp for seg (sjå fana «Tal»).</p>

en: Sign position:
nn: Teiknplassering:

en: Parentheses Around
nn: Parentesar rundt

en: Before Quantity Money
nn: Før pengesum

en: After Quantity Money
nn: Etter pengesum

en: Before Money
nn: Før pengar

en: After Money
nn: Etter pengar

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
nn: Her kan du velja korleis teiknet for positive verdiar skal plasserast. Dette påverkar berre valutaverdiar.

en: Prefix currency symbol
nn: Valutasymbol først

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
nn: Kryss av her for å la valutasymbolet stå framfor (til venstre for) alle positive valutaverdiar. Elles vert det vist bak (til høgre for) verdiane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
nn: Negativt format:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja formateringa av negative valutaverdiar.</p><p>Merk at formateringa av for vanlege negative tal må setjast opp for seg (sjå fana «Tal»).</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
nn: Her kan du velja korleis teiknet for negative verdiar skal plasserast. Dette påverkar berre valutaverdiar.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
nn: Kryss av her for å la valutasymbolet stå framfor (til venstre for) alle negative valutaverdiar. Elles vert det vist bak (til høgre for) verdiane.

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
nn: <p>Her kan du velja kva siffersystem som skal brukast for å visa valutaverdiar. Viss du vel eit anna talsystem enn det arabiske, vert det berre brukt dersom språket i programmet eller teksten brukar det same systemet.</p><p>Merk at siffersystemet som skal brukast for vanlege tal må setjast opp for seg (sjå fana «tal»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
nn: Kalendersystem:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
nn: <p>Vel kalendersystemet du vil bruka til å visa datoar.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
nn: Bruk sekulær tidsrekning

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
nn: <p>Kryss av her for å bruka den sekulære tidsrekninga («fvt.» og «evt.») i staden for den kristne («f.Kr» og «e.Kr»).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
nn: Vindauge for tosifferår:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
nn: til

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
nn: <p>Dette valet avgjer korleis tosifra årstal skal tolkast. For eksempel vert årstalet 10 tolka som 2010 om du set vindauget til 1950–2049. Dette vindauget vert berre brukt for å lesa årstal oppgjevne med to siffer (ÅÅ).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
nn: Vekesystem:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
nn: <p>Dette valet avgjer korleis vekenummer skal visast. Det er fire val:</p>
    <ul><li><b>ISO-veke</b> Bruk standard ISO-vekenummer. Måndag er alltid første dag i ISO-veka. Dette er det vanlegaste systemet.</li><li><b>Første heile veke</b> Første veke i året byrjar med den første førekomst av <i>første dag i veka</i> og varer i 7 dagar. Dagar i året før veke 1 vert rekna til å inngå i siste veke i førre år. Dette er det vanlege systemet i USA.</li><li><b>Delvis første veke</b> Den første veka byrjar den første dagen i året. Den andre veka byrjar med første førekomst av <i>første dag i veka</i> og varer i 7 dagar. Den første veka kan ha mindre enn 7 dagar.</li><li><b>Enkel veke</b> Den første veka byrjar den første dagen i året, og varer i 7 dagar. Alle seinare veker startar på same vekedag som den første dagen i året.</li></ul>

en: ISO Week
nn: ISO-veke

en: Full First Week
nn: Første heile veke

en: Partial First Week
nn: Delvis første veke

en: Simple Week
nn: Enkel veke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
nn: Første dagen i veka:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
nn: <p>Avgjer kva dag som skal reknaast som den første i veka.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
nn: Første arbeidsdagen i veka:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
nn: <p>Avgjer kva dag som skal reknast som den første arbeidsdagen i veka.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
nn: Siste arbeidsdagen i veka:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
nn: <p>Avgjer kva dag som skal reknaast som den siste arbeidsdagen i veka.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
nn: Religiøs vekedag:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
nn: <p>Avgjer kva dag som skal reknast som den religiøse vekedagen.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
nn: Ingen / ingen spesielle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
nn: Klokkeslettsformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
nn: <p>Teksten her vert brukt til å velja korleis klokkeslett skal visast. Kodane vert bytte ut slik:</p><table><tr><td><b>TT</b></td><td>Timen i 24-timars klokke (00–23).</td></tr><tr><td><b>tT</b></td><td>Timen i 24-timars klokke (0–23).</td></tr><tr><td><b>PT</b></td><td>Timen i 12-timars klokke (01–12).</td></tr><tr><td><b>pT</b></td><td>Timen i 12-timars klokke (1–12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Minutt (00–59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>Sekund (00–59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Anten «a.m.» eller «p.m.», avhengig av klokkeslettet. Klokka 12 på dagen vert rekna som «p.m.» og midnatt som «a.m.».</td></tr></table>

en: HH
nn: TT

en: hH
nn: tT

en: PH
nn: PT

en: pH
nn: pT

[ctx: some reasonable time formats for the language]
en: HH:MM:SS
    pH:MM:SS AMPM
nn: TT.MM.SS
    pT.MM.SS AMPM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
nn: AM-tekst:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
nn: <p>Teksten som skal brukast for «a.m.»-klokkeslett.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
nn: PM-tekst:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
nn: <p>Teksten som skal brukast for «p.m.»-klokkeslett.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
nn: Langt datoformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
nn: <p>Teksten her vert brukt til å velja korleis lange datoar skal visast. Kodane vert bytte ut slik:</p> <table><tr><td><b>ÅÅÅÅ</b></td><td>År med hundreår.</td></tr><tr><td><b>ÅÅ</b></td><td>År utan hundreår (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Månad (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Månad (1-12).</td></tr><tr><td><b>KORTMÅNAD</b></td><td>Dei tre første bokstavane i månaden.</td></tr><tr><td><b>MÅNAD</b></td><td>Fullt namn på månaden.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dag i månaden (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dag i månaden (1-31).</td></tr><tr><td><b>KORTVEKEDAG</b></td><td>Dei tre første bokstavane i vekedagen.</td></tr><tr><td><b>VEKEDAG</b></td><td>Fullt namn på vekedagen.</td></tr><tr><td><b>ERAÅR</b></td><td>Era-året i lokalt format (2000 fvt.).</td></tr><tr><td><b>KORTERANAMN</b></td><td>Kort eranamn.</td></tr><tr><td><b>ÅRIERA</b></td><td>Året i eraformat.</td></tr><tr><td><b>DAGIÅRET</b></td><td>Dagen i året.</td></tr><tr><td><b>ISOVEKE</b></td><td>ISO-veka.</td></tr><tr><td><b>DAGIISOVEKE</b></td><td>Dagen i ISO-veka.</td></tr></table>

en: YYYY
nn: ÅÅÅÅ

en: YY
nn: ÅÅ

en: SHORTMONTH
nn: KORTMÅNAD

en: MONTH
nn: MÅNAD

en: SHORTWEEKDAY
nn: KORTVEKEDAG

en: WEEKDAY
nn: VEKEDAG

en: ERAYEAR
nn: ERAÅR

en: YEARINERA
nn: ÅRIERA

en: SHORTERANAME
nn: KORTERANAMN

en: DAYOFYEAR
nn: DAGIÅRET

en: ISOWEEK
nn: ISOVEKE

en: DAYOFISOWEEK
nn: DAGIISOVEKE

[ctx: some reasonable date formats for the language]
en: WEEKDAY MONTH dD YYYY
    SHORTWEEKDAY MONTH dD YYYY
nn: VEKEDAG dD. MÅNAD ÅÅÅÅ
    dD. MÅNAD ÅÅÅÅ
    KORTVEKEDAG dD. MÅNAD ÅÅÅÅ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
nn: Kort datoformat:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
nn: <p>Teksten her vert brukt til å velja korleis klokkeslett skal visast. Kodane vert bytte ut slik:</p><table><tr><td><b>ÅÅÅÅ</b></td><td>År med hundreår.</td></tr><tr><td><b>ÅÅ</b></td><td>År utan hundreår (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Månad (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Månad (1-12).</td></tr><tr><td><b>KORTMÅNAD</b></td><td>Dei tre første bokstavane i månaden.</td></tr><tr><td><b>MÅNAD</b></td><td>Fullt namn på månaden.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dag i månaden (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dag i månaden (1-31).</td></tr><tr><td><b>KORTVEKEDAG</b></td><td>Dei tre første bokstavane i namnet på vekedagen.</td></tr><tr><td><b>VEKEDAG</b></td><td>Fullt namn på vekedagen.</td></tr><tr><td><b>ERAÅR</b></td><td>Era-året i lokalt format (2000 fvt.).</td></tr><tr><td><b>KORTERANAMN</b></td><td>Kort eranamn.</td></tr><tr><td><b>ÅRIERA</b></td><td>Året i eraformat.</td></tr><tr><td><b>DAGIÅRET</b></td><td>Dagen i året.</td></tr><tr><td><b>ISOVEKE</b></td><td>ISO-veka.</td></tr><tr><td><b>DAGIISOVEKE</b></td><td>Dagen i ISO-veka.</td></tr></table>

[ctx: some reasonable short date formats for the language]
en: YYYY-MM-DD
    dD.mM.YYYY
    DD.MM.YYYY
nn: DD.MM.ÅÅÅÅ
    dD.mM.ÅÅÅÅ
    ÅÅÅÅ-MM-DD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
nn: Eigeform av månadsnamn:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
nn: <p>Avgjer om eigeforma av månadsnamna skal brukast til å visa datoar.</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
nn: <p>Her kan du velja kva siffersystem som skal brukast for å visa datoar og klokkeslett. Viss du vel eit anna talsystem enn det arabiske, vert det berre brukt dersom språket i programmet eller teksten brukar det same systemet.</p><p>Merk at siffersystemet som skal brukast for vanlege tal eller valutaverdiar må setjast opp for seg (sjå fanene «Tal» og «Pengar»).</p>

en: Page size:
nn: Sidestorleik:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
nn: <p>Her kan du definera standard sidestorleik som skal brukast på nye dokument.</p><p>Merk at denne innstillinga ikkje har nokon verknad på papirstorleiken til skrivarar.</p>

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
nn: C5-konvolutt

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
nn: US Common #10-konvolutt

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
nn: DL-konvolutt

[ctx: Page size]
en: US Legal
nn: Amerikansk Legal

[ctx: Page size]
en: Custom
nn: Tilpassa

en: Measurement system:
nn: Målesystem:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
nn: <p>Her kan du velja kva målesystem som skal brukast.</p>

en: Metric System
nn: Det metriske systemet

en: Imperial System
nn: Det britiske systemet

en: Byte size units:
nn: Byte-einingar:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
nn: <p>Dette endrar einingane som dei fleste KDE-programma brukar til å visa mengd rekna i byte. Tradisjonelt tydde «kilobyte» einingar på 1024, i staden for det metriske 1000, for dei fleste (men ikkje alle) bytestorleikar.<ul><li>For mindre forvirring kan du bruka dei nyleg standardiserte IEC-einingane som alltid er i multiplum av 1024.</li><li>Du kan òg velja metrisk, som alltid er i multiplum av 1000.</li><li>Om du vel JEDEC, vert dei eldre einingane som vart brukte i KDE 3.5 og nokre andre operativsystemer brukte.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
nn: IEC-einingar (KiB, MiB osv.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
nn: JEDEC-einingar (KB, MB osv.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
nn: Metriske einingar (kB, MB osv.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
nn: Eksempel: 2000 byte er lik %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
nn: Sidestorleik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
nn: Målesystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
nn: Byte-einingar
