kcmnotify - en to nn translation catalogue (14 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
nn: <h1>Systemvarslingar</h1>KDE gjev god kontroll over korleis du vert informert når visse hendingar skjer. Du kan velja korleis du skal varslast:<ul><li>Slik programmet opphavleg vart laga.</li><li>Med ein pipelyd eller anna lydsignal.</li><li>Via eit dialogvindauge med tilleggsinformasjon.</li><li>Ved å notera hendinga i ei loggfil utan anna varsling.</li></ul>

en: Event source:
nn: Hendingskjelde:

en: &Applications
nn: &Program

en: &Player Settings
nn: &Spelaroppsett

en: System Notification Control Panel Module
nn: Kontrollpanelmodul for systemvarslingar

en: (c) 2002-2006 KDE Team
nn: © 2002–2006 KDE-gruppa

en: Original implementation
nn: Opphavleg implementasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
nn: Bruk &KDE-lydsystemet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: 100%
nn: 100 %

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: 0%
nn: 0 %

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbVolume)
en: Force &Volume:
nn: Tving &lydstyrke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
nn: Bruk e&kstern spelar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
nn: A&vspelar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
nn: &Ingen lyd
