khelpcenter - en to nn translation catalogue (123 entries)

en: KDE Help Center
nn: KDE-hjelpesenter

en: The KDE Help Center
nn: KDE-hjelpesenteret

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
nn: © 1999–2011 KHelpCenter-utviklarane

en: Original Author
nn: Opphavsperson

en: Info page support
nn: Støtte for info-sider

en: URL to display
nn: Adresse som skal visast

en: Top-Level Documentation
nn: Generelle hjelpetekstar

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
nn: Engelsk

en: Font Configuration
nn: Skriftoppsett

en: Sizes
nn: Storleikar

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
nn: M&inste skriftstorleik:

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
nn: &Middels skriftstorleik:

en: Fonts
nn: Skrifttypar

en: S&tandard font:
nn: &Standardskrift:

en: F&ixed font:
nn: Fast&breiddeskrift:

en: S&erif font:
nn: A&ntikaskrift:

en: S&ans serif font:
nn: &Groteskskrift:

en: &Italic font:
nn: &Kursivskrift:

en: &Fantasy font:
nn: &Fantasiskrift:

en: Encoding
nn: Teiknkoding

en: &Default encoding:
nn: Standard&teiknkoding:

en: Use Language Encoding
nn: Bruk språkteiknkoding

en: &Font size adjustment:
nn: &Juster skriftstorleik:

en: By Topic
nn: Etter emne

en: Alphabetically
nn: Alfabetisk

en: Rebuilding glossary cache...
nn: Byggjer opp att mellomlager …

en: Rebuilding cache... done.
nn: Byggjer opp att mellomlager … ferdig.

en: Error
nn: Feil

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
nn: Klarte ikkje visa den valde ordboksoppføringa: klarte ikkje opna fila «glossary.html.in».

en: See also:
nn: Sjå òg:

en: KDE Glossary
nn: KDE-ordliste

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
nn: Funksjonen for fulltekstsøk brukar HTML-søkjemotoren ht://dig.

en: Information about where to get the ht://dig package.
nn: Informasjon om kor du finn ht://dig-pakken.

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
nn: Du finn ht://dig på ht://dig-nettstaden

en: Program Locations
nn: Programplasseringar

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
nn: Oppgje adressa til CGI-programmet htsearch.

en: Indexer:
nn: Indeksering:

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
nn: Oppgje adressa til htdig-indekseringsprogrammet her.

en: htdig database:
nn: htdig-database:

en: Enter the path to the htdig database folder.
nn: Oppgje adressa til htdig-databasemappa.

en: By Category
nn: Etter kategori

en: Change Index Folder
nn: Byt indeksmappe

en: Index folder:
nn: Indeksmappe:

en: Build Search Indices
nn: Bygg søkjeindeksar

en: Index creation log:
nn: Logg for indeksbygging:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
nn: Lukk

en: Index creation finished.
nn: Indeksbygging ferdig.

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
nn: Stopp

en: Details &lt;&lt;
nn: Detaljar &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
nn: Detaljar &gt;&gt;

en: Build Search Index
nn: Bygg søkjeindeks

en: Build Index
nn: Bygg indeks

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
nn: For å kunna søkja i eit dokument må det
    finnast ein søkjeindeks. Statuskolonnen i lista under viser om
    det finst søkjeindeksar for dokumenta.

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
nn: Kryss av i boksen i lista og trykk «Bygg indeks»-knappen
    for å byggja ein indeks.

en: Search Scope
nn: Søkjeområde

en: Change...
nn: Endra …

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
nn: <qt>Mappa <b>%1</b> finst ikkje. Kan ikkje laga indeks.</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
nn: Manglar

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
nn: Dokument «%1» (%2):

en: No document type.
nn: Ingen dokumenttype.

en: No search handler available for document type '%1'.
nn: Ingen søkjehandsamar er tilgjengeleg for dokumenttypen «%1».

en: No indexing command specified for document type '%1'.
nn: Ingen indekseringkommando oppgjeven for dokumenttypen «%1».

en: Failed to build index.
nn: Klarte ikkje byggja indeks.

en: Error executing indexing build command:
    %1
nn: Feil ved køyring av indeksbyggingskommandoen:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
nn: Klarte ikkje starta kommandoen «%1».

en: KHelpCenter Index Builder
nn: Indeksbyggjar for hjelpesenteret

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
nn: © 2003 KHelpCenter-utviklarane

en: Document to be indexed
nn: Dokumentet som skal indekserast

en: Index directory
nn: Indeksmappe

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
nn: Adresse til indeksmappe.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
nn: Adresse til mappa der søkjeindeksane ligg.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
nn: Synleg navigeringsfane

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
nn: &Gå til

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Search Error Log
nn: Logg over feilsøk

en: Preparing Index
nn: Førebur indeks

en: Ready
nn: Klar

en: Previous Page
nn: Førre side

en: Moves to the previous page of the document
nn: Går til den førre sida i dokumentet

en: Next Page
nn: Neste side

en: Moves to the next page of the document
nn: Går til den neste sida i dokumentet

en: Table of &Contents
nn: &Innhald

en: Table of contents
nn: Innhald

en: Go back to the table of contents
nn: Går tilbake til innhaldslista

en: &Last Search Result
nn: &Siste søkjeresultat

en: Configure Fonts...
nn: Set opp skrifter …

en: Increase Font Sizes
nn: Større skrift

en: Decrease Font Sizes
nn: Mindre skrift

en: &Search
nn: &Søk

en: &Contents
nn: &Innhald

en: Search Options
nn: Søkjeval

en: G&lossary
nn: Ord&liste

en: Start Page
nn: Startside

en: Unable to run search program.
nn: Klarte ikkje køyra søkjeprogrammet.

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
nn: Det finst ikkje nokon søkjeindeks. Vil du oppretta ein no?

en: Create
nn: Opprett

en: Do Not Create
nn: Ikkje opprett

en: Error: No document type specified.
nn: Feil: ingen dokumenttype oppgjeven.

en: Error: No search handler for document type '%1'.
nn: Feil: ingen søkjehandsamar for dokumenttypen «%1».

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
nn: Klarte ikkje starta opp søkjehandsamar frå fila «%1».

en: No valid search handler found.
nn: Fann ingen gyldig søkjehandsamar.

en: Search Results for '%1':
nn: Søkjeresultat for «%1»:

en: Search Results
nn: Søkjeresultat

en: Error executing search command '%1'.
nn: Feil ved køyring av søkjekommandon «%1».

en: Error: %1
nn: Feil: %1

en: '%1' not found, check your installation
nn: Fann ikkje «%1». Sjå til at programmet er rett installert.

en: '%1' not found, install the package containing it
nn: Fann ikkje «%1». Installer pakken som inneheld denne.

en: No search command or URL specified.
nn: Ingen søkjekommando eller adresse oppgjeven.

en: and
nn: og

en: or
nn: eller

en: &Method:
nn: &Metode:

en: Max. &results:
nn: Høgste tal på &resultat:

en: &Scope selection:
nn: O&mrådeval:

en: Scope
nn: Område

en: Build Search &Index...
nn: Bygg søkje&indeks …

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
nn: Tilpassa

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
nn: Standard

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
nn: Alle

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
nn: Ingen

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
nn: ukjend

en: Copy Link Address
nn: Kopier lenkjeadresse
