kreadconfig - en to nn translation catalogue (7 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
nn: Les KConfig-oppføringar – for bruk i skalskript

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
nn: © 2001 Red Hat, Inc.

en: Use <file> instead of global config
nn: Bruk <fil> i staden for globalt oppsett

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
nn: Gruppa det skal leitast i. Bruk fleire gongar for nøsta grupper.

en: Key to look for
nn: Sjå etter nøkkel

en: Default value
nn: Standardverdi

en: Type of variable
nn: Variabeltype
