KDE 4 - en to nn translation catalogue (14 entries)

en: Invalid Driver
nn: Ugyldig drivar

en: <html>This device is currently not available (either it is unplugged or the driver is not loaded).</html>
nn: <html>Eininga er ikkje tilgjengeleg. Anten er ho ikkje kopla til, eller så er ikkje drivaren lasta inn.</html>

en: <html>This will try the following devices and use the first that works: <ol>%1</ol></html>
nn: <html>Dette vil prøva dei følgjande einingane, og bruka den første som verkar: <ol>%1</ol></html>

[ctx: unknown sound card]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Output: %1
nn: Utdata: %1

en: Capture: %1
nn: Opptak: %1

en: Removed Sound Devices
nn: Fjerna lydeiningar

en: Removed Video Devices
nn: Fjerna videoeiningar

en: Forget about the sound devices.
nn: Gløym lydeiningane

en: Forget about the video devices
nn: Gløym videoeiningane

[ctx: short string for a button, it opens the Phonon page of System Settings]
en: Manage Devices
nn: Handter einingar

en: Open the System Settings page for device configuration where you can manually remove disconnected devices from the cache.
nn: Opna systeminnstillingssida for oppsett av einingar. Der kan du fjerna fråkopla einingar frå mellomlageret manuelt.

en: <html><p>KDE detected that one or more internal devices were removed.</p><p><b>Do you want KDE to permanently forget about these devices?</b></p><p>This is the list of devices KDE thinks can be removed:<ul><li>%1</li></ul></p></html>
nn: <html><p>KDE oppdaga at éi eller fleire interne einingar vart fjerna.</p><p><b>Skal KDE gløyme desse einingane for alltid?</b></p><p>Dette er einingane som er fjerna:<ul><li>%1</li></ul></p></html>

en: Do not ask again for these devices
nn: Ikkje spør om desse einingane igjen
