plasmapkg - en to nn translation catalogue (51 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
nn: Installer, vis og fjern Plasma-pakkar

en: Addon Name
nn: Tilleggsnamn

en: Service Type
nn: Tenestetype

en: Path
nn: Adresse

en: Package types that are installable with this tool:
nn: Pakketypar som du kan installera med dette verktøyet:

en: Built in:
nn: Innebygd:

en: DataEngine
nn: Datamotor

en: Layout Template
nn: Utformingsmal

en: Plasmoid
nn: Skjermelement

en: Runner
nn: Køyrar

en: Theme
nn: Tema

en: Wallpaper Images
nn: Bakgrunnsbilete

en: Wallpaper Plugin
nn: Tillegg for bakgrunnsbilete

en: KWin Effect
nn: KWin-effekt

en: KWin Window Switcher
nn: KWin-vindaugsbytar

en: KWin Script
nn: KWin-skript

en: Provided by plugins:
nn: Levert av programtillegg:

en: Provided by .desktop files:
nn: Levert av .desktop-filer:

en: Plasma Package Manager
nn: Plasma-pakkehandsamar

en: (C) 2008, Aaron Seigo
nn: © 2008 Aaron Seigo

en: Original author
nn: Opphavsperson

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
nn: Lag SHA1-hash til pakken i <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
nn: Installering og fjerning gjeld pakkar installerte for alle brukarar.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
nn: Pakketypen. Eksempel: tema, bakgrunnsbilete, skjermelement, datamotor, køyrar og utformingsmal

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
nn: Installer pakken til <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
nn: Oppdater pakken til <path>

en: List installed packages
nn: Oversikt over installerte pakkar

en: lists all known Package types that can be installed
nn: listar opp alle kjende pakketypar som du kan installera

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
nn: Fjern pakken som heiter <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
nn: Absolutt adresse til pakkerota. Viss ikkje oppgjeve, vert standard datamappe for denne KDE-økta brukt.

en: Failed to generate a Package hash for %1
nn: Klarte ikkje laga pakke-hash for %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
nn: SHA1-hash for pakken ved %1: «%2»

[ctx: package type]
en: wallpaper
nn: bakgrunnsbilete

[ctx: package type]
en: plasmoid
nn: plasmoide

[ctx: package type]
en: theme
nn: tema

[ctx: package type]
en: dataengine
nn: datamotor

[ctx: package type]
en: runner
nn: køyrar

[ctx: package type]
en: wallpaperplugin
nn: bakgrunnsbilete-tillegg

[ctx: package type]
en: layout-template
nn: utformingsmal

[ctx: package type]
en: kwineffect
nn: kwin-effekt

[ctx: package type]
en: windowswitcher
nn: vindaugsbytar

[ctx: package type]
en: kwinscript
nn: kwinskript

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
nn: Klarte ikkje finna ein passande installerar for pakkar av typen %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
nn: Klarte ikkje lasta installerer for pakkar av typen %1. Feilmelding: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
nn: Pakkerota og dei globale innstillingane er i konflikt med kvarandre, så du må velja berre éin av dei.

en: Successfully removed %1
nn: %1 vart fjerna

en: Removal of %1 failed.
nn: Klarte ikkje fjerna %1.

en: Plugin %1 is not installed now.
nn: Tillegget %1 er ikkje installert no.

en: Successfully installed %1
nn: %1 vart installert

en: Installation of %1 failed.
nn: Klarte ikkje installera %1.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
nn: Du må anten oppgje «install» (installer), «upgrade» (oppdater) eller «list» (vis oversikt).
