kolf - en to nn translation catalogue (129 entries)

en: No configuration options
nn: Ingen oppsettsval

en: Add object:
nn: Legg til objekt:

en: Course name:
nn: Banenamn:

en: Course author:
nn: Banearkitekt:

en: Maximum:
nn: Høgst:

en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
nn: Høgste tal på slag ein spelar kan bruka på hòlet.

en: Maximum number of strokes
nn: Høgste tal på slag

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Show border walls
nn: Vis grenseveggar

en: Course Author
nn: Banearkitekt

en: Course Name
nn: Banenamn

en: Drop Outside of Hazard
nn: Plasser utanfor hindringar

en: Rehit From Last Location
nn: Nytt slag frå siste plassering

en: What would you like to do for your next shot?
nn: Kva vil du gjera i neste slag?

en: %1 is in a Hazard
nn: %1 er i ei hindring

en: %1 will start off.
nn: %1 startar.

en: New Hole
nn: Nytt hòl

en: Course name: %1
nn: Banenamn: %1

en: Created by %1
nn: Laga av %1

en: %1 holes
nn: %1 hòl

en: Course Information
nn: Baneinformasjon

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
nn: Dette hòlet brukar nokre programtillegg som ikkje er installerte:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
nn: Det finst ulagra endringar til dette hòlet. Vil du lagra endringane?

en: Unsaved Changes
nn: Ulagra endringar

en: Save &Later
nn: Lagra &seinare

en: Pick Kolf Course to Save To
nn: Vel Kolf-bana du vil lagra til

en: &Do not ask again
nn: &Ikkje spør igjen

en: Slope
nn: Helling

en: Puddle
nn: Pytt

en: Wall
nn: Vegg

en: Cup
nn: Kopp

en: Windmill
nn: Vindmølle

en: Black Hole
nn: Svart hòl

en: Floater
nn: Plattformer

en: Bridge
nn: Bru

en: Sign
nn: Skilt

en: Bumper
nn: Sprettkant

en: Save &Course
nn: Lagra &bane

en: Save &Course As...
nn: Lagra &bane som …

en: &Save Game
nn: Lagra &spel

en: &Save Game As...
nn: Lagra s&pel som …

en: &Edit
nn: &Rediger

en: &New
nn: &Ny

en: &Reset
nn: &Tilbakestill

en: &Undo Shot
nn: &Angra slag

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
nn: Byt til hòl

en: &Next Hole
nn: &Neste hòl

en: &Previous Hole
nn: &Førre hòl

en: &First Hole
nn: &Første hòl

en: &Last Hole
nn: &Siste hòl

en: &Random Hole
nn: &Tilfeldig hòl

en: Enable &Mouse for Moving Putter
nn: Styr slaget med &musa

en: Enable &Advanced Putting
nn: Bruk &avansert slag

en: Show &Info
nn: Vis &info

en: Show Putter &Guideline
nn: Vis &hjelpelinje for slag

en: Enable All Dialog Boxes
nn: Slå på alle dialogvindauge

en: Play &Sounds
nn: Spel &lydar

en: &About Course
nn: &Om bana

en: &Tutorial
nn: &Opplæring

en:  and
nn:  og

en: %1 tied
nn: %1 uavgjort

en: %1 won!
nn: %1 vann!

en: High Scores for %1
nn: Rekordar for %1

en: Pick Saved Game to Save To
nn: Vel spelet du vil lagra til

en: Pick Kolf Saved Game
nn: Vel eit lagra Kolf-spel

en: %1's turn
nn: %1 sin tur

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
nn: Poengsummen til %1 har nådd grensa for dette hòlet.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
nn: Hò&l

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
nn: &Gå

en: Enable show/hide
nn: Mogleg med vis/gøym

en: Slow
nn: Sakte

en: Fast
nn: Rask

en: Vertical
nn: Loddrett

en: Horizontal
nn: Vassrett

en: Diagonal
nn: Skrå

en: Opposite Diagonal
nn: Motsett skrå

en: Elliptic
nn: Elliptisk

en: Reverse direction
nn: Motsett retning

en: Unmovable
nn: Kan ikkje flyttast

en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
nn: Om skråninga kan flyttast av andre objekt, som for eksempel plattformar.

en: Grade:
nn: Grad:

en: KDE Minigolf Game
nn: Minigolf-spel for KDE

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
nn: © 2002–2010 Kolf-utviklarane

en: Current maintainer
nn: Noverande vedlikehaldar

en: Former main author
nn: Tidlegare hovudutviklar

en: Advanced putting mode
nn: Avansert slagmodus

en: Border around course
nn: Ramme rundt bana

en: Some good sound effects
nn: Nokre gode lydeffektar

en: Wall-bouncing help
nn: Hjelp med veggsprett

en: Suggestions, bug reports
nn: Forslag og feilrapportar

en: Developer of Box2D physics engine
nn: Utviklar av fysikkmotoren Box2D

en: Vector class (Kolf 1)
nn: Vektorklasse (Kolf 1)

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
nn: Fungerande algoritme for veggsprett (Kolf 1)

en: File
nn: Fil

en: Print course information and exit
nn: Vis baneinformasjon og avslutt

en: By %1
nn: Av %1

en: Course %1 does not exist.
nn: Bana %1 finst ikkje.

en: New Game
nn: Nytt spel

en: Players
nn: Spelarar

en: &New Player
nn: &Ny spelar

en: Choose Course to Play
nn: Vel bana du vil spela

en: Course
nn: Bane

en: Create New
nn: Lag ny

en: You
nn: Du

en: Highscores
nn: Poengtavle

en: Add...
nn: Legg til …

en: Remove
nn: Fjern

en: Game Options
nn: Spelval

en: Options
nn: Val

en: &Strict mode
nn: &Streng modus

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
nn: I streng modus kan du ikkje angra, redigera hòlet eller byta hòl. Modusen vert brukt i konkurransar, og er den einaste modusen der rekordane vert lagra.

en: %1 Holes
nn: %1 hòl

en: Pick Kolf Course
nn: Vel Kolf-bane

en: Chosen course is already on course list.
nn: Den valde bana finst på banelista frå før.

en: Player %1
nn: Spelar %1

en:  degree |  degrees
nn[0]:  gradar
nn[1]:  gradar

en: Exiting ball angle:
nn: Utgangsvinkel for ball:

en: Minimum exit speed:
nn: Minste utgangsfart:

en: Maximum exit speed:
nn: Høgste utgangsfart:

en: &Top
nn: &Topp

en: &Left
nn: &Venstre

en: &Right
nn: &Høgre

en: &Bottom
nn: Bot&n

en: Walls on:
nn: Veggar:

en: Sign HTML:
nn: Skilt-HTML:

en: Windmill on top
nn: Vindmølle øvst

en: Moving speed
nn: Flyttefart

en: New Text
nn: Ny tekst

en: Total
nn: Totalt
