juk - en to nn translation catalogue (331 entries)

en: Create Search Playlist
nn: Lag søkjeliste

en: Playlist name:
nn: Namn på speleliste:

en: Search Criteria
nn: Søkjekriterium

en: Match any of the following
nn: &Oppfyll eitt eller fleire felt

en: Match all of the following
nn: Oppfyll a&lle felta

[ctx: additional search options]
en: More
nn: Fleire

en: Fewer
nn: Fæ&rre

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
nn: Musikkmellomlageret er øydelagt, og må byggjast på nytt. Dette kan ta noko tid.

en: Collection List
nn: Fellesliste

en: Removing an item from the collection will also remove it from all of your playlists. Are you sure you want to continue?
    
    Note, however, that if the directory that these files are in is in your "scan on startup" list, they will be readded on startup.
nn: Fjernar du eit spor frå felleslista vert det òg fjerna frå alle spelelistene. Er du sikker på at du vil halda fram?
    
    Merk òg at om mappa med desse filene ligg i lista over mapper som vert gjennomsøkte ved oppstart, vil filene dukka opp att neste gong du startar JuK.

en: Show Playing
nn: Vis spor som spelar

en: &lt;All Artists&gt;
nn: &lt;Alle artistar&gt;

en: Remove Cover
nn: Fjern omslag

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
nn: Plateomslag

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
nn[0]: <b>1</b> merkt fil.
nn[1]: <b>%1</b> merkte filer.

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
nn: <qt>Desse spora vert <b>sletta for alltid</b> frå harddisken din.</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
nn: <qt>Desse spora vert flytta til papirkorga.</qt>

en: &Send to Trash
nn: &Legg i papirkorga

en: About to delete selected files
nn: I ferd med å sletta merkte filer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna desse spora?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
nn: Slett filer for alltid, i staden for å flytta dei til papirkorga.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
nn: <qt><p>Viss avkryssa vert filene <b>sletta frå harddisken for alltid</b>, i staden for å verta flytta til papirkorga.</p>
    
    <p><em>Bruk dette valet med varsemd</em>: Med dei fleste filsystema er det ikkje mogleg å gjenoppretta sletta filer.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
nn: &Slett filer i staden for å flytta dei til papirkorga

en: Folder List
nn: Mappeliste

en: Music
nn: Musikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Please choose the folders where you keep your music:
nn: Legg til mappene der du har musikken din:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
nn: Desse mappene vert gjennomsøkte for nye filer ved oppstart.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
nn: &Legg til mappe …

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
nn: &Fjern mappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ExcludeInformationLabel)
en: Please choose the folders that should be excluded from music search:
nn: Legg til mappene som skal utelatast ved søk etter musikk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
nn: Importer spelelister

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
nn: Eksempel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
nn: Merkelappeksempel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
nn: Hent merkelappeksempel frå fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
nn: Skriv inn merkelappeksempel manuelt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
nn: Merkelappeksempel

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
nn: Tittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
nn: Sjanger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
nn: Spornummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
nn: År:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
nn: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
nn: Sjanger

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
nn: Åtvaring

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
nn: Du er i ferd med å endra namna på desse filene. Er du sikker på at du vil dette?

en: Original Name
nn: Opphavleg namn

en: New Name
nn: Nytt namn

en: No Change
nn: Ingen endringar

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
nn: Fjern

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
nn: Val

en: Insert folder separator
nn: Set inn mappeskilje

en: No file selected, or selected file has no tags.
nn: Anten er ingen filer valde, eller så har dei ingen merkelappar.

en: Hide Renamer Test Dialog
nn: Gøym testdialog for namneskifte

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
nn: Vis testdialog for namneskifte

en: %1 to %2
nn: %1 til %2

en: The following rename operations failed:
nn: Klarte ikkje endra desse filnamna:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
nn: Oppsett av namneendring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
nn: Musikkmappe:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
nn: Albummerkelapp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
nn: Artistmerkelapp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
nn: Sjangermerkelapp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
nn: Tittelmerkelapp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
nn: Spormerkelapp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
nn: Årmerkelapp

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
nn: Set inn kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add category:
nn: Legg til kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
nn: Skiljelinje:

en: File Renamer Options
nn: Val for endring av filnamn

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
nn: %1-val

en: %1 Format
nn: %1-format

en: When the Track's %1 is Empty
nn: Når «%1» på sporet er tom

en: When using the file renamer your files will be renamed to the values that you have in your track's %1 tag, plus any additional text that you specify below.
nn: Når du endrar namna på filene, vil dei få verdiane frå «%1»-merkelappen, pluss eventuell annan tekst du vel nedanfor.

en: File Renamer
nn: Endra filnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
nn: Byteeksempel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
nn: Ta med i &filnamnet likevel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
nn: &Hopp over merkelappen ved namngjeving

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
nn: Bruk &denne verdien:

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
nn: Tom

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_trackGroup)
en: Track numbering
nn: Spornummerering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: JuK can force the track used in a file name to have a minimum number of digits. You may want to do this for better sorting in file managers.
nn: JuK kan tvinga spornummeret i filnamn til å ha minst eit visst tal siffer. Du kan bruka dette for betre sortering i filhandsamingsprogram.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Minimum number of digits:
nn: Minste tal på siffer:

en: Time
nn: Klokkeslett

en: Your album art failed to download.
nn: Klarte ikkje lasta ned albumbilete.

en: Your album art has finished downloading.
nn: Albumbiletet er lasta ned.

en: &Random Play
nn: T&ilfeldig rekkjefølgje

en: &Disable Random Play
nn: Slå av t&ilfeldig rekkjefølgje

en: Use &Random Play
nn: Bruk t&ilfeldig rekkjefølgje

en: Use &Album Random Play
nn: Bruk tilfeldig rekkjefølgje på &album

en: Remove From Playlist
nn: Fjern frå speleliste

en: Crossfade Between Tracks
nn: Overtoning mellom spor

en: &Play
nn: &Spel

en: P&ause
nn: &Pause

en: &Stop
nn: S&topp

[ctx: previous track]
en: Previous
nn: Førre

[ctx: next track]
en: &Next
nn: &Neste

en: &Loop Playlist
nn: &Gjenta speleliste

en: &Resize Playlist Columns Manually
nn: &Endra kolonnebreidd manuelt

[ctx: silence playback]
en: Mute
nn: Demp

en: Volume Up
nn: Høgare lyd

en: Volume Down
nn: Lågare lyd

en: Play / Pause
nn: Spel/pause

en: Seek Forward
nn: Spol framover

en: Seek Back
nn: Spol bakover

en: Show / Hide
nn: Vis/gøym

en: Show Splash Screen on Startup
nn: Vis &velkomstbilete

en: &Dock in System Tray
nn: &Legg i systemtrauet

en: &Stay in System Tray on Close
nn: &Vert i systemtrauet ved avslutting

en: Popup &Track Announcement
nn: Sprett &opp sporvarsel

en: Save &Play Queue on Exit
nn: Lagra &spelekø ved avslutting

en: &Tag Guesser...
nn: &Merkelappgjetting …

en: &File Renamer...
nn: &Endra filnamn …

en: &Configure scrobbling...
nn: &Set opp «scrobbling» …

en: Track Position
nn: Sporposisjon

en: Volume
nn: Lydstyrke

en: <qt>Closing the main window will keep JuK running in the system tray. Use Quit from the File menu to quit the application.</qt>
nn: <qt>Viss du lukkar hovudvindauget, vil JuK halda fram i systemtrauet. Vel «Avslutt» frå «Fil»-menyen for å avslutta programmet.</qt>

en: Docking in System Tray
nn: Legg i systemtrauet

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
nn: &Spelar

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
nn: &Merkelapp

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nn: &Innstillingar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
nn: Avspelingslinje

en: Add Selected Items to Audio or Data CD
nn: Legg til valde element på lyd- eller data-CD

en: Unable to start K3b.
nn: Klarte ikkje starta K3b.

en: Create an audio mode CD suitable for CD players, or a data mode CD suitable for computers and other digital music players?
nn: Vil du laga ein lyd-CD for vanlege CD-spelarar eller ein data-CD for datamaskiner og andre digitallydspelarar?

en: Create K3b Project
nn: Lag K3b-prosjekt

en: Audio Mode
nn: Lydmodus

en: Data Mode
nn: Datamodus

en: Add Playlist to Audio or Data CD
nn: Legg til speleliste på lyd- eller data-CD

en: Configure Shortcuts
nn: Set opp snøggtastar

en: Global Shortcuts
nn: Globale snøggtastar

en: &No keys
nn: &Ingen tastar

en: &Standard keys
nn: &Standardtastar

en: &Multimedia keys
nn: &Multimedietastar

en: Here you can select the keys used as global shortcuts to control the player
nn: Her kan du velja tastane du vil styra spelaren med globalt

en: Show &Lyrics
nn: Vis &songtekstar

en: <i>No file playing.</i>
nn: <i>Inga fil vert spela.</i>

en: <i>Loading...</i>
nn: <h1>Hentar …</h1>

en: <span style='color:red'>Error while retrieving lyrics!</span>
nn: <span style='color:red'>Feil ved henting av songtekst!</span>

en: No lyrics available.
nn: Ingen songtekst tilgjengeleg.

en: <br /><br /><i>Lyrics provided by <a href='http://lyrics.wikia.com/Lyrics_Wiki'>LyricWiki</a></i>
nn: <br /><br /><i>Songtekst henta frå <a href='http://lyrics.wikia.com/Lyrics_Wiki'>LyricWiki</a></i>

en: Jukebox and music manager by KDE
nn: KDE-program for speling og organisering av musikk

en: Author, chief dork and keeper of the funk
nn: Hovudutviklar og «keeper of the funk»

en: Assistant super-hero, fixer of many things
nn: Superhelt som har retta opp mykje

en: More KDE Platform 4 porting efforts
nn: Meir KDE Platform 4-porting

en: System tray docking, "inline" tag editing,
    bug fixes, evangelism, moral support
nn: Køyring i systemtrau, direkte merkelappredigering,
    feilfiksing, evangelisering og moralsk støtte

en: GStreamer port
nn: GStreamer-port

en: Global keybindings support
nn: Støtte for globale snøggtastar

en: Track announcement popups
nn: Varsel ved sporendring.

en: Automagic track data guessing, bugfixes
nn: Automagisk gjetting av spordata, samt feilfiksing

en: More automagical things, now using MusicBrainz
nn: Fleire automagiske ting, no ved hjelp av MusicBrainz

en: Co-conspirator in MusicBrainz wizardry
nn: Medsamansvoren i MusicBrainz-trolldom

en: Friendly, neighborhood aRts guru
nn: Hjelpsam aRts-guru

en: Making JuK friendlier to people with terabytes of music
nn: Gjorde JuK greiare å bruka for folk med fleire terabyte musikk.

en: DCOP interface
nn: DCOP-grensesnitt.

en: FLAC and MPC support
nn: Støtte for FLAC og MPC.

en: Album cover manager
nn: Plateomslag

en: Gimper of splash screen
nn: GIMP-geni ansvarleg for velkomstbilete.

en: Porting to KDE 4 when no one else was around
nn: Porting til KDE 4 når ingen andre var til stades

en: Badly-needed tag editor bugfixes.
nn: Høgst nødvendige feilrettingar i merkelappredigeringa

en: Last.fm scrobbling support, lyrics, prepping for KDE Frameworks.
nn: Støtte for Last.fm-«scrobbling», songtekstar og førebuing til KDE-rammeverket

en: MPRIS2 Interface implementation.
nn: Implementering av MPRIS2-grensesnitt

en: © 2002–2016, Scott Wheeler, Michael Pyne, and others
nn: © 2002–2016 Scott Wheeler, Michael Pyne og andre

en: File(s) to open
nn: Opna fil(er)

en: JuK running in docked mode
    Use context menu in system tray to restore.
nn: JuK køyrer i dokka modus.
    Bruk menyen i systemtrauet for å gjenoppretta vindauget.

en: JuK Docked
nn: JuK dokka

[ctx: open audio file]
en: Open
nn: Opna

en: Playlists
nn: Spelelister

en: Querying MusicBrainz server...
nn: Spør MusicBrainz-tenar …

en: No matches found.
nn: Fann ingen treff.

en: Error connecting to MusicBrainz server.
nn: Feil ved tilkopling til MusicBrainz-tenaren.

en: back to playlist
nn: tilbake til speleliste

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
nn: JuK klarar ikkje spela lydfila <nl/><filename>%1</filename><nl/> av denne grunnen:<nl/><message>%2</message>

[ctx: %1 is the artist and %2 is the title of the currently playing track.]
en: %1 - %2 :: JuK
nn: %1 – %2 :: JuK

en: Could not save to file %1.
nn: Klarte ikkje lagra til fila «%1».

en: Are you sure you want to delete these covers?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna desse plateomslaga?

en: &Delete Covers
nn: &Slett plateomslag

en: Select Cover Image File
nn: Vel plateomslag

en: Could not delete these files
nn: Klarte ikkje sletta desse filene.

en: Could not move these files to the Trash
nn: Klarte ikkje flytta desse filene til papirkorga

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Track Name
nn: Spornamn

en: Cover
nn: Plateomslag

[ctx: cd track number]
note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Track
nn: Spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Year
nn: År

en: Length
nn: Lengd

en: Comment
nn: Merknad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileInfoGroup)
en: File Name
nn: Filnamn

en: File Name (full path)
nn: Filnamn (full sti)

en: &Show Columns
nn: &Vis kolonnar

en: Add to Play Queue
nn: Legg til i spelekø

en: Edit
nn: Rediger

en: Create Playlist From Selected Items...
nn: Lag speleliste frå valde element …

en: Edit '%1'
nn: Rediger «%1»

en: This will edit multiple files. Are you sure?
nn: Denne handlinga vil endra fleire filer. Er du sikker?

en: Create New Playlist
nn: Lag ny speleliste

en: Manual column widths have been enabled. You can switch back to automatic column sizes in the view menu.
nn: Du brukar no manuell kolonnebreidd. Du kan byta tilbake til automatisk kolonnebreidd frå «Vis»-menyen.

en: Manual Column Widths Enabled
nn: Brukar manuell kolonnebreidd.

en: View Modes
nn: &Visingsmodus

en: Show &History
nn: Vis &spelelogg

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
nn: Lag kopi

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
nn: Vil du sletta desse filene frå disken òg?

en: Keep
nn: Behald

en: Could not delete these files.
nn: Klarte ikkje sletta desse filene.

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna desse spelelistene?

en: Remove Items?
nn: Fjern element?

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, bRemove)
en: &Remove
nn: &Fjern

en: Hid&e
nn: &Gøym

en: R&emove
nn: &Fjern

en: Dynamic List
nn: Dynamisk liste

en: Now Playing
nn: Spelar no

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
nn: Vil du leggja elementa til denne lista eller til felleslista?

[ctx: current playlist]
en: Current
nn: Gjeldande

en: Collection
nn: Fellesliste

en: Rename
nn: Endra namn

en: Search Playlist
nn: Søkjeliste

en: Create Folder Playlist
nn: Lag mappespeleliste

en: History
nn: Spelelogg

en: Please enter a name for this playlist:
nn: Vel namn på spelelista:

[ctx: new playlist]
en: &New
nn: &Ny

en: &Empty Playlist...
nn: &Tom speleliste …

en: &Search Playlist...
nn: &Søkjeliste …

en: Playlist From &Folder...
nn: &Speleliste frå mappe …

en: &Guess Tag Information
nn: &Gjett merkelapp

en: From &File Name
nn: Frå &filnamn

en: From &Internet
nn: Frå &Internett

en: Guess Tag Information From &File Name
nn: Gjett merkelapp frå &filnamn

en: Play First Track
nn: Spel første spor

en: Play Next Album
nn: Spel neste album

en: Manage &Folders...
nn: Handsam &mapper …

en: &Rename...
nn: &Endra namn …

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
nn: Lag &kopi …

en: Reload
nn: Last om att

en: Edit Search...
nn: Rediger søk …

en: &Delete
nn: &Slett

en: Refresh
nn: &Frisk opp

en: &Rename File
nn: &Endra filnamn

en: &View Cover
nn: &Vis plateomslag

en: Get Cover From &File...
nn: Hent omslag frå &fil …

en: Get Cover From &Internet...
nn: Hent omslag frå &Internett …

en: &Delete Cover
nn: &Slett plateomslag

en: Show Cover &Manager
nn: Vis &plateomslagoversikt

en: Show &Play Queue
nn: Vis &spelekø

en: Playlist
nn: Speleliste

en: Show &Search Bar
nn: Vis &søkjelinje

en: Edit Track Search
nn: Rediger sporsøk

en: Configure scrobbling...
nn: Set opp «scrobbling» …

en: Test login...
nn: Test innlogging …

en: Please enter your <a href="http://last.fm/">last.fm</a> login credentials:
nn: Skriv inn brukarnamn og passord for <a href="http://last.fm/">last.fm</a>:

en: Username:
nn: Brukarnamn:

en: Password:
nn: Passord:

en: KWallet is unavailable, your Last.fm credentials will be stored without encryption.
nn: KWallet er ikkje tilgjengeleg. Brukarnamn og passord til Last.fm vert lagra utan kryptering.

en: KWallet is unavailable
nn: KWallet er ikkje tilgjengeleg

en: Validating login...
nn: Stadfestar brukarnamn og passord …

en: Login invalid.
nn: Ugyldig brukarnamn eller passord.

en: Login valid.
nn: Gyldig brukarnamn og passord.

en: Normal Matching
nn: Vanleg treff

en: Case Sensitive
nn: Skil mellom store og små bokstavar

en: Pattern Matching
nn: Mønstertreff

en: All Visible
nn: Alle synlege

en: Search:
nn: Søk:

en: 100%
nn: 100 %

en: 80%
nn: 80 %

en: 60%
nn: 60 %

en: 40%
nn: 40 %

en: 20%
nn: 20 %

en: 0%
nn: 0 %

en: Seeking is not supported in this file with your audio settings.
nn: Du kan ikkje spola i denne lydfila slik lydinnstillingane dine er.

[ctx: %1 is a count of loaded music tracks]
en: Loading: %1
nn: Lastar inn: %1

en: Jump to the currently playing item
nn: Hopp til sporet som spelar

en: 1 day | %1 days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: %1 dagar

en: 1 item | %1 items
nn[0]: 1 element
nn[1]: %1 element

en: Redisplay Popup
nn: Vis sporvarsel på nytt

[ctx: a playing track, %1 is artist, %2 is song title]
en: %1 - <i>%2</i>
nn: %1 – <i>%2</i>

en: Show &Tag Editor
nn: Vis &merkelappfelt

en: &Save
nn: La&gra

en: Do you want to save your changes to:
nn: Vil du lagra endringane i:

en: Save Changes
nn: Lagra endringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel)
en: F&ile name:
nn: F&ilnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackLabel)
en: T&rack:
nn: S&por:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
nn: &Artistnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
nn: Album&tittel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
nn: &Sjanger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
nn: Å&r:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
nn: &Lengd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
nn: &Merknad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackNameLabel)
en: Trac&k name:
nn: &Spornamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
nn: På

en: Tag Guesser Configuration
nn: Oppsett av merkelappgjetting

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
nn: Brukte filnamnmønster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Here you can see the currently configured file name schemes which the "Guess Tag Information From File Name" entry in the song's context menu uses to extract tag information from a file name. Each string may contain one of the following placeholders:<ul>
    <li>%t: Title</li>
    <li>%a: Artist</li>
    <li>%A: Album</li>
    <li>%T: Track</li>
    <li>%c: Comment</li>
    </ul>
    For example, the file name scheme "[%T] %a - %t" would match "[01] Deep Purple - Smoke on the water" but not "(Deep Purple) Smoke on the water". For that second name, you would use the scheme "(%a) %t".<p/>
    Note that the order in which the schemes appear in the list is relevant, since the tag guesser will go through the list from the top to the bottom, and use the first matching scheme.
nn: Her kan du sjå filnamnmønstera som «Gjett merkelapp frå filnamn»-funksjonen brukar for å gjetta songinformasjon frå filnamn. Kvart mønster kan innehalda éin eller fleire av desse fem plasshaldarane: <ul><li>%t: Tittel</li> <li>%a: Artistnamn</li> <li>%A: Albumtittel</li> <li>%T: Spornummer</li> <li>%c: Merknad</li></ul>
    Filnamnmønsteret «[%T] %a – %t» vil passa til «[01] Ivar Medaas – Dar kjem dampen», men ikkje «(Ivar Medaas) Dar kjem dampen». Til det andre namnet kan du bruka mønsteret «(%a) %t».<p/>
    Merk at rekkjefølgja på mønstra er viktig, då det første mønsteret som passar (ovanfrå og ned) vert brukt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
nn: Flytt mønster opp

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step upwards.
nn: Bruk denne knappen til å flytta det valde mønsteret eitt steg opp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
nn: Flytt mønster ned

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Press this button to move the currently selected scheme one step downwards.
nn: Bruk denne knappen til å flytta det valde mønsteret eitt steg ned.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
nn: Legg til eit nytt mønster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
nn: Bruk denne knappen til å leggja til eit nytt filnamnmønster til slutt i lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, bAdd)
en: &Add
nn: &Legg til

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, bModify)
en: Modify scheme
nn: Endra mønster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, bModify)
en: Press this button to modify the currently selected scheme.
nn: Bruk denne knappen til å endra på det valde mønsteret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, bModify)
en: &Modify
nn: &Endra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
nn: Fjern mønster

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, bRemove)
en: Press this button to remove the currently selected scheme from the list.
nn: Bruk denne knappen til å fjerna det valde mønsteret frå lista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: You can use the following placeholders:
    %t: Title
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Track
    %c: Comment
nn: Du kan bruka desse plasshaldarane:
    %t: Tittel
    %A: Album
    %a: Artist
    %T: Spor
    %c: Merknad

[ctx: song title]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
nn: Fila finst frå før.
    Vil du byta ho ut?

en: File Exists
nn: Fila finst frå før

en: Replace
nn: Byt ut

en: The following files were unable to be changed.
nn: Desse filene kunne ikkje endrast.

en: Error
nn: Feil

en: Internet Tag Guesser
nn: Merkelappgjetting over Internett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trackInfoGroup)
en: Select Best Possible Match
nn: Vel best moglege treff

en: genre
nn: sjanger

en: You are about to change the %1 on these files.
nn: Du er i ferd med å endra %1 på desse filene.

en: Changing Track Tags
nn: Endrar spornamn

en: Play Queue
nn: Spelekø

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
nn: Standard

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
nn: Kompakt

en: Tree
nn: &Tre

en: Artists
nn: Artistar

en: Albums
nn: Album

en: Genres
nn: Sjangrar

en: Mute/Unmute
nn: Demp / ikkje demp

en: %1%
nn: %1 %

en: Volume: %1% (muted)
nn: Lydstyrke: %1 % (dempa)

en: Volume: %1%
nn: Lydstyrke: %1 %

en: Searching for cover. Please Wait...
nn: Søkjer etter omslagsbilete. Vent litt …

en: Downloading cover. Please Wait...
nn: Lastar ned omslagsbilete. Vent litt …

en: Cover found
nn: Fann plateomslag

en: Store
nn: Lagra

en: Cover fetched from <a href='http://last.fm/'>last.fm</a>.
nn: Plateomslag henta frå <a href='http://last.fm/'>last.fm</a>.
