kmix - en to nn translation catalogue (187 entries)

en: Audio Setup
nn: Lydoppsett

en: Hardware &Information
nn: Maskinvare&informasjon

en: Hide Mixer Window
nn: Gøym miksarvindauge

en: Configure &Channels...
nn: Set opp &kanalar …

en: Select Master Channel...
nn: Vel hovudkanal …

en: Save volume profile 1
nn: Laga lydprofil 1

en: Save volume profile 2
nn: Laga lydprofil 2

en: Save volume profile 3
nn: Laga lydprofil 3

en: Save volume profile 4
nn: Laga lydprofil 4

en: Load volume profile 1
nn: Opna lydprofil 1

en: Load volume profile 2
nn: Opna lydprofil 2

en: Load volume profile 3
nn: Opna lydprofil 3

en: Load volume profile 4
nn: Opna lydprofil 4

en: Increase Volume
nn: Høgare lyd

en: Decrease Volume
nn: Lågare lyd

en: Mute
nn: Demp

en: Cannot add view - GUIProfile is invalid.
nn: Klarte ikkje leggja til vising: GUIProfile er ugyldig.

en: View already exists. Cannot add View.
nn: Visinga finst frå før, og kan derfor ikkje leggjast til.

en: The soundcard containing the master device was unplugged. Changing to control %1 on card %2.
nn: Lydkortet som inneheld hovudeininga vart kopla frå. Byter til kontroll %1 på kort %2.

en: The last soundcard was unplugged.
nn: Det siste lydkortet vart kopla frå.

en: Mixer Hardware Information
nn: Informasjon om miksarmaskinvare

en: The helper application is either not installed or not working.
nn: Hjelpeprogrammet er anten ikkje installert eller så verkar det ikkje.

en: Error
nn: Feil

en: No sound card is installed or currently plugged in.
nn: Det ikkje kopla til eller installert noko lydkort.

en: KDE Mixer
nn: KDE-lydmiksar

en: kmixctrl - kmix volume save/restore utility
nn: KMixCtrl – Verktøy for lagring/henting av KMix-volum

en: (c) 2000 by Stefan Schimanski
nn: © 2000 Stefan Schimanski

en: Save current volumes as default
nn: Lagra lydstyrkane som standard

en: Restore default volumes
nn: Gjenopprett standardlydstyrkar

en: KMix - KDE's full featured mini mixer
nn: KMix – KDE-minimiksar med mange funksjonar

en: (c) 1996-2013 The KMix Authors
nn: © 1996–2013 KMix-utviklarane

en: Original author and current maintainer
nn: Opphavsperson og gjeldande vedlikehaldar

en: Colin Guthrie
nn: Guthrie

en: PulseAudio support
nn: PulseAudio-støtte

en: ALSA 0.9x port
nn: ALSA 0.9x-port

en: Solaris support
nn: Solaris-støtte

en: Plasma Dataengine
nn: Plasma-datamotor

en: Temporary maintainer
nn: Mellombels vedlikehaldar

en: *BSD fixes
nn: *BSD-fiksar

en: Mute and volume preview, other fixes
nn: Demping og førehandsvising av lydstyrke + andre rettingar

en: Improving support for emu10k1 based soundcards
nn: Forbetra støtte for emu10k1-baserte lydkort

en: TerraTec DMX6Fire support
nn: TerraTec DMX6Fire-støtte

en: Inhibits the unhiding of the KMix main window, if KMix is already running.
nn: Forhindra at KMix-vindauget skal visast viss KMix alt køyrer.

en: Starts KMix in failsafe mode.
nn: Startar KMix i sikkermodus.

en: You do not have permission to access the alsa mixer device.
    Please verify if all alsa devices are properly created.
nn: Du har ikkje tilgang til alsa-miksareininga.
    Sjå til at alle ALSA-einingane er rett oppretta.

en: Alsa mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
nn: Finn ikkje ALSA-miksaren.
    Sjå til at lydkortet er installert og at
    lydkortdrivaren er lasta.

en: kmix:You do not have permission to access the mixer device.
    Please check your operating systems manual to allow the access.
nn: KMix: Du har ikkje tilgang til miksareininga. Sjå brukarhandboka
    for operativsystemet for informasjon om korleis du kan få tilgang.

en: kmix: Could not write to mixer.
nn: KMix: Klarte ikkje skriva til miksar.

en: kmix: Could not read from mixer.
nn: KMix: Klarte ikkje lesa frå miksar.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and that
    the soundcard driver is loaded.
nn: KMix: Finn ikkje miksar.
    Sjå til at lydkortet er installert og at
    lydkortdrivaren er lasta.

en: kmix: Unknown error. Please report how you produced this error.
nn: KMix: Ukjend feil. Gjer vel og rapporter om korleis feilen oppstod.

en: Recording level of the microphone input.
nn: Opptaksnivå for mikrofonen.

en: Controls the volume of the front speakers or all speakers (depending on your soundcard model). If you use a digital output, you might need to also use other controls like ADC or DAC. For headphones, soundcards often supply a Headphone control.
nn: Kontroller lydstyrken til fronthøgtalarane eller alle høgtalarane (avhengig av lydkortet). Viss du brukar ein digital lydutgang, må du kanskje òg stilla på andre kontrollar, som ADC og DAC. For høretelefonar finst det ofte ein eigen høretelefonkontroll.

en: Most media, such as MP3s or Videos, are played back using the PCM channel. As such, the playback volume of such media is controlled by both this and the Master or Headphone channels.
nn: Dei fleste mediefiler, som musikk og video, vert spela av gjennom PCM-kanalen. Lydstyrken vert derfor styrd av både denne kontrollen og hovud- eller høyretelefonkanalane.

en: Controls the headphone volume. Some soundcards include a switch that must be manually activated to enable the headphone output.
nn: Styrer lydstyrken til høyretelefonar. Nokre lydkort har ein brytar du må slå på for å få lyd gjennom høyretelefonane.

en: Playback Streams
nn: Avspelingsstraumar

en: Volume
nn: Lydstyrke

en: Treble
nn: Diskant

en: Pcm
nn: PCM

en: Speaker
nn: Høgtalar

en: Microphone
nn: Mikrofon

en: Line
nn: Linje

en: Mix
nn: Miks

en: Pcm2
nn: Pcm 2

en: Line1
nn: Linje 1

en: Line2
nn: Linje 2

en: Line3
nn: Linje 3

en: Digital1
nn: Digital 1

en: Digital2
nn: Digital 2

en: Digital3
nn: Digital 3

en: PhoneIn
nn: Phone inn

en: PhoneOut
nn: Phone ut

en: 3D-depth
nn: 3D-djupne

en: 3D-center
nn: 3D-senter

en: unknown
nn: ukjend

en: unused
nn: ubrukt

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Login as root and do a 'chmod a+rw /dev/mixer*' to allow the access.
nn: KMix: Du har ikkje tilgangsløyve til miksareininga.
    Logg inn som root og utfør kommandoen 'chmod a+rw /dev/mixer*'
    for å få tilgang.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using commercial OSS.
nn: KMix: Finn ikkje miksar.
    Sjå til at lydkortet er installert og at
    lydkortdrivaren er lasta.
    I Linux må du kanskje bruka 'insmod' for å lasta
    drivaren. Bruk 'soundon' om du brukar det kommersielle
    OSS.

en: kmix: Mixer cannot be found.
    Please check that the soundcard is installed and the
    soundcard driver is loaded.
    On Linux you might need to use 'insmod' to load the driver.
    Use 'soundon' when using OSS4 from 4front.
nn: KMix: Finn ikkje miksar.
    Sjå til at lydkortet er installert og at
    lydkortdrivaren er lasta.
    I Linux må du kanskje bruka 'insmod' for å lasta
    drivaren. Bruk 'soundon' om du brukar OSS4 frå 4front.

en: Unknown Application
nn: Ukjent program

en: Event Sounds
nn: Hendingslydar

en: Playback Devices
nn: Avspelingseiningar

en: Capture Devices
nn: Opptakseiningar

en: Capture Streams
nn: Opptaksstraumar

en: Volume Control Feedback Sound
nn: Annonseringslyd for volumkontroll

en: Master Volume
nn: Hovudlydstyrke

en: Internal Speaker
nn: Intern høgtalar

en: Headphone
nn: Hovudtelefon

en: Line Out
nn: Linje ut

en: Record Monitor
nn: Opptaksmonitor

en: Line In
nn: Linje inn

en: kmix: You do not have permission to access the mixer device.
    Ask your system administrator to fix /dev/audioctl to allow access.
nn: KMix: Du har ikkje tilgansløyve til miksareininga.
    Spør om systemadministratoren kan fiksa /dev/audioctl slik at
    du får tilgang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, customColors)
en: &Use custom colors
nn: Bruk &eigne fargar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, activeColors)
en: Active
nn: I bruk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: &Silent:
nn: &Lågt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLoad)
en: &Loud:
nn: &Høgt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: &Background:
nn: &Bakgrunn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mutedColors)
en: Muted
nn: Dempa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Lou&d:
nn: Hø&gt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel8)
en: Backgrou&nd:
nn: Ba&kgrunn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Silen&t:
nn: St&ilt:

en: Sound drivers supported:
nn: Støtta lyddrivarar:

en: Sound drivers used:
nn: Brukte lyddrivarar:

en: Experimental multiple-Driver mode activated
nn: Eksperimentell støtte for fleire drivarar er slått på

[ctx: Channel name]
en: Left
nn: Venstre

[ctx: Channel name]
en: Right
nn: Høgre

[ctx: Channel name]
en: Center
nn: Senter

[ctx: Channel name]
en: Subwoofer
nn: Basshøgtalar

[ctx: Channel name]
en: Surround Left
nn: Kringlyd venstre

[ctx: Channel name]
en: Surround Right
nn: Kringlyd høgre

[ctx: Channel name]
en: Side Left
nn: Side venstre

[ctx: Channel name]
en: Side Right
nn: Side høgre

[ctx: Channel name]
en: Rear Center
nn: Bak senter

en: All controls
nn: Alle kontrollar

en: Only playback controls
nn: Berre avspelingskontrollar

en: Only capture controls
nn: Berre opptakskontrollar

en: Add View
nn: Legg til vising

en: Select mixer:
nn: Vel miksar:

en: Current mixer
nn: Miksar i bruk

en: Select the design for the new view:
nn: Vel utforming for den nye visinga:

en: Select the Mixers to display in the sound menu
nn: Vel miksarar å visa i lydmenyen

en: Select Mixers
nn: Vel miksarar

en: Select Master Channel
nn: Vel hovudkanal

en: Current mixer:
nn: Miksar i bruk:

en: Select the channel representing the master volume:
nn: Vel kanalen som styrer hovudlydstyrken:

en: Automatic (%1 recommendation)
nn: Automatisk (%1-anbefaling)

en: Configure Channels
nn: Set opp kanalar

en: Configuration of the channels. Drag icon to update.
nn: Oppsett av kanalar. Dra ikonet for å oppdatera.

en: Visible channels
nn: Synlege kanalar

en: Available channels
nn: Tilgjengelege kanalar

en: Show the selected channel
nn: Vis den valde kanalen

en: Hide the selected channel
nn: Gøym den valde kanalen

en: Volume Control
nn: Lydstyrke

en: M&ute
nn: &Demp

en: Mixer cannot be found
nn: Finn ikkje miksar

en: Volume at %1%
nn: Lydstyrken er %1 %

en:  (Muted)
nn:  (Dempa)

en: Configure
nn: Set opp

en: General
nn: Generelt

en: Sound Menu
nn: Lydmeny

en: Startup
nn: Oppstart

en: Restore volumes on login
nn: Gjenopprett lydstyrkar ved innlogging

en: Restore all volume levels and switches.
nn: Gjenopprett alle lydstyrkar og brytarar.

en: Dynamic controls from Pulseaudio and MPRIS2 will not be restored.
nn: Dynamiske kontrollar frå Pulseaudio og MPRIS2 vert ikkje gjenoppretta.

en: Enables the KMix autostart service (kmix_autostart.desktop)
nn: Slår på KMix-autostarttenesta (kmix_autostart.desktop)

en: &Horizontal
nn: &Vassrett

en: &Vertical
nn: &Loddrett

en: Behavior
nn: Åtferd

en: Volume Feedback
nn: Lydstyrkeannonsering

en: Volume feedback is only available for Pulseaudio.
nn: Lydstyrkeannonsering er berre tilgjengeleg for PulseAudio.

en: Volume Overdrive
nn: Lydstyrke-overstyring

[ctx: @info:tooltip]
en: Raise volume maximum to 150% (PulseAudio only)
nn: Auk makslydstyrken til 150 % (berre for PulseAudio)

en: You must restart KMix for this setting to take effect.
nn: Du må starta KMix på nytt for at endringane skal tre i kraft.

en: Visual
nn: Visuelt

en: Show &tickmarks
nn: Vis &delelinjer

en: Enable/disable tickmark scales on the sliders
nn: Slå av/på delelinjer på kontrollane

en: Show &labels
nn: Vis &namn

en: Enables/disables description labels above the sliders
nn: Slå av/på namna over kontrollane

en: Show On Screen Display (&OSD)
nn: Bruk skjermmeldingar (&OSD)

en: Slider orientation:
nn: Retning på glidebrytar:

en: Slider orientation (System tray volume control):
nn: Retning på glidebrytar (i lydstyrkekontroll i systemtrauet):

en: &Dock in system tray
nn: Legg i &systemtrauet

en: Docks the mixer into the KDE system tray
nn: Dokkar miksaren i KDE-systemtrauet.

en: Autostart can not be enabled, as the autostart file kmix_autostart.desktop is not installed.
nn: Kan ikkje slå på automatisk start, då autostartfila «kmix_autostart.desktop» ikkje er installert.

en: &Hide
nn: &Gøym

en: C&onfigure Shortcuts...
nn: &Set opp snøggtastar …

en: &Split Channels
nn: &Del kanalar

en: &Muted
nn: &Dempa

en: Set &Record Source
nn: Vel &opptakskjelde

en: Mo&ve
nn: &Flytt

en: Toggle Mute
nn: Demping på/av

en: capture
nn: opptak

en: Capture/Uncapture %1
nn: Opptak / ikkje-opptak på %1

en: Mute/Unmute %1
nn: Demp / ikkje demp %1

en: Capture
nn: Opptak

en: %1 (capture)
nn: %1 (opptak)

en: Automatic According to Category
nn: Automatisk etter kategori

en: &Channels
nn: &Kanalar

en: Device Settings
nn: Einingsinnstillingar

en: Mixer
nn: Miksar

en: Load volume profile %1
nn: Opna lydstyrkeprofil %1

en: Nothing is capturing audio.
nn: Ingenting tek opp lyd.

en: Nothing is playing audio.
nn: Ingenting spelar lyd.

en: No capture devices.
nn: Ingen opptakseiningar.

en: No playback devices.
nn: Igen avspelingseiningar.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp
