kscd - en to nn translation catalogue (62 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
nn: Løys ut CD når avspelinga er ferdig

en: loop track
nn: Spel spor i lykkje

en: loop disc
nn: Spel plate i lykkje

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
nn: Tilfeldig

en: WELCOME!
nn: Velkommen!

en: eject CD
nn: Løys ut CD

en: %1 %2 : %3 %4
nn: %1 %2: %3 %4

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
nn: KsCD – Sporliste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Årstal</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
nn: Spor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
nn: Tittel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
nn: Lengd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
nn: Tekstskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
nn: Tekstfarge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
nn: Nettadresse:

en: KDE CD player
nn: CD-spelar for KDE

en: Configure Shortcuts...
nn: Set opp snøggtastar …

en: Configure...
nn: Set opp …

en: Download Info
nn: Nedlastingsinformasjon

en: Upload Info
nn: Opplastingsinformasjon

en: Play/Pause
nn: Spel/pause

en: Stop
nn: Stopp

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
nn: Neste

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
nn: Førre

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
nn: Løys ut

en: Volume Up
nn: Høgare lyd

en: Volume Down
nn: Lågare lyd

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
nn: Tilfeldig

en: Repeat Track
nn: Gjenta spor

en: Repeat Album
nn: Gjenta album

en: Show Tracklist
nn: Vis sporliste

en: Mute/Unmute
nn: Demp / ikkje demp

en: Minimize
nn: Minimer

en: No disc
nn: Inga plate

en: Invalid disc
nn: Ugyldig plate

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
nn: Generelt

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: (c) 2001, Dirk Försterling
    (c) 2003, Aaron J. Seigo
nn: © 2001, Dirk Försterling
    © 2003, Aaron J. Seigo

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
nn: Noverande vedlikehaldar, Solid/Phonon-oppgradering, QDBus-tilkopling

en: Previous maintainer
nn: Tidlegare vedlikehaldar

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
nn: Workman-biblioteksoppdatering, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
nn: Workman-bibliotek, tidlegare vedlikehaldar

en: Patches galore
nn: Lappar i massevis

en: Workman library
nn: Workman-bibliotek

en: UI Work
nn: Grensesnitt

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
nn: Spesielt takk til freedb.org for den frie, CDDB-liknande platedatabasen

en: Start playing
nn: Start avspeling

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
nn: Spel automatisk når ein CD vert sett inn.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
nn: Med dette alternativet kan du velja om CD-en skal starta automatisk når du set han inn i spelaren.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
nn: Løys ut CD når avspelinga er ferdig.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
nn: Dette alternativet avgjer om CD-en skal løysast ut automatisk når avspelinga er ferdig.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
nn: Tekstfargen som skal brukast i panelet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
nn: Endra farge på teksten i panelet

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
nn: Skrifta som skal brukast i panelet.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
nn: Endra skrift på teksten i panelet

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
nn: Temaet som skal brukast for programmet

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
nn: Endra tema på programmet

en: Unknown album
nn: Ukjent album

en: Unknown artist
nn: Ukjend artist

en: Unknown title
nn: Ukjend tittel

en: No Disc
nn: Inga plate
