drkonqi - en to pa translation catalogue (225 entries)

[ctx: @title title of the dialog]
en: About Bug Reporting - Help
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਬਾਰੇ - ਮੱਦਦ

[ctx: @title]
en: Information about bug reporting
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: @info/rich]
en: You can help us improve this software by filing a bug report.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਵਧੀਆ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸਾਡੀ ਮੱਦਦ ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੇ ਕੇ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

[ctx: @info/rich]
en: <note>It is safe to close this dialog. If you do not want to, you do not have to file a bug report.</note>
pa: <note>ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਨਹੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਹੈ।</note>

[ctx: @title]
en: Bug Reporting Assistant Guide
pa: ਬੱਗ ਰਿਪਰੋਟਿੰਗ ਸਹਾਇਕ ਗਾਈਡ

[ctx: @title]
en: What do you know about the crash?
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਰੈਸ਼ ਬਾਰੇ ਕੀ ਜਾਣਨ ਦੀ ਲੋੜ ਬੈ?

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: actions you were taking inside or outside the application
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਜਾਂ ਬਾਹਰ ਕੀਤੀਆਂ

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: widgets that you were running
pa: ਵਿਦਜੈਟ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਚਲਾ ਰਹੇ ਸੀ

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: the URL of a web site you were browsing
pa: ਵੈੱਬਸਾਈਟ ਦਾ URL, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਬਰਾਊਜ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਸੀ

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: configuration details of the application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਬਾਰੇ ਸੰਰਚਨਾ ਵੇਰਵਾ

[ctx: @info/rich crash situation example]
en: or other strange things you notice before or after the crash.
pa: ਜਾਂ ਹੋਰ ਅਜੀਬ ਜਿਹੀਆਂ ਚੀਜ਼ਾਂ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਕਰੈਸ਼ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਜਾਂ ਬਾਅਦ ਵੇਖੀਆਂ।

[ctx: @title]
en: Crash Information (backtrace)
pa: ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ (ਬੈਕਟਰੇਸ)

[ctx: @title]
en: Conclusions
pa: ਸਾਰ

[ctx: @title]
en: Login into the bug tracking system
pa: ਬੱਗ ਟਰੈਕਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ

[ctx: @title]
en: List of possible duplicate reports
pa: ਸੰਭਵ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਦੀ ਲਿਸਟ

[ctx: @title]
en: Details of the bug report and your system
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਬਾਰੇ ਵੇਰਵਾ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡਾ ਸਿਸਟਮ

[ctx: @info/rich]
en: In this case you need to write a title and description of the crash. Explain as best you can.
pa: ਇਸ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਰੈਸ਼ ਬਾਰੇ ਟਾਈਟਲ ਅਤੇ ਵੇਰਵਾ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ। ਜਿੰਨਾ ਵੀ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਲਿਖ ਸਕੋ, ਲਿਖੋ।

[ctx: @title]
en: Sending the Crash Report
pa: ਕਰੈਸ਼ ਰਿਪੋਰਟ ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: @info/rich]
en: Thank you for being part of KDE!
pa: ਕੇਡੀਈ ਦਾ ਭਾਗ ਬਣਨ ਲਈ ਧੰਨਵਾਦ ਜੀ!

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: Mail protocols and account-types you use.
pa: ਮੇਲ ਪਰੋਟੋਕੋਲ ਅਤੇ ਅਕਾਊਂਟ ਟਾਈਪ, ਜੋਂ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤੀ।

[ctx: @info examples about information the user can provide]
en: Type of the document you were editing.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੀ ਕਿਸਮ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਸੋਧ ਰਹੇ ਸੀ।

[ctx: @action:button]
en: &Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ(&R)

[ctx: @action:button]
en: &Install Debug Symbols
pa: ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ(&I)

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to install the missing debug symbols packages.
pa: ਇਹ ਬਟਨ ਨੂੰ ਨਾ-ਮੌਜੂਦ ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to copy the crash information (backtrace) to the clipboard.
pa: ਇਹ ਬਟਨ ਨੂੰ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ (ਬੈਕਟਰੇਸ) ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

[ctx: @info:status]
en: Loading...
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

[ctx: @info:status]
en: Generating backtrace... (this may take some time)
pa: ...ਬੈਕਟਰੇਸ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ (ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗੇਗਾ)

[ctx: @info]
en: Another debugger is currently debugging the same application. The crash information could not be fetched.
pa: ਹੋਰ ਡੀਬੱਗਰ ਇਹੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਡੀਬੱਗ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੀ।

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be fetched.
pa: ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਲਈ ਜਾ ਸਕੀ।

[ctx: @info]
en: The generated crash information is useful
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੈ

[ctx: @info]
en: The generated crash information may be useful
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ਾਇਦ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

[ctx: @info]
en: The generated crash information is probably not useful
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸ਼ਾਇਦ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਨਾ ਹੋਵੇ

[ctx: @info]
en: The generated crash information is not useful
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤੀ  ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @info]
en: The rating of this crash information is invalid. This is a bug in DrKonqi itself.
pa: ਇਹ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਅਢੁੱਕਵੀਂ ਰੇਟ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਇਹ ਬੱਗ DrKonqi ਵਿੱਚ ਹੀ ਹੈ।

[ctx: @info:status]
en: The debugger has quit unexpectedly.
pa: ਡੀਬੱਗਰ ਅਚਾਨਕ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ।

[ctx: @info:status]
en: The crash information could not be generated.
pa: ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

[ctx: @info/rich]
en: You could try to regenerate the backtrace by clicking the <interface>Reload</interface> button.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ <interface>ਮੁੜ-ਲੋਡ</interface> ਬਟਨ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਬੈਕਟਰੇਸ ਮੁੜ-ਤਿਆਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

[ctx: @title:window]
en: Error during the installation of debug symbols
pa: ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

[ctx: messagebox title]
en: Missing debug information packages
pa: ਡੀਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪੈਕੇਜ ਗੁੰਮ ਹੈ

[ctx: @info]
en: Invalid bug list: corrupted data
pa: ਗਲਤ ਬੱਗ ਲਿਸਟ: ਨਿਕਾਰਾ ਡਾਟਾ

[ctx: @title:window]
en: Missing debug symbols
pa: ਗੁੰਮ ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ

[ctx: @info:progress]
en: Requesting installation of missing debug symbols packages...
pa: ਗੁੰਮ ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

[ctx: @info]
en: Could not find debug symbol packages for this application.
pa: ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਡੀਬੱਗ ਸਿੰਬਲ ਪੈਕੇਜ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ ਜਾ ਸਕੇ।

[ctx: @info]
en: Report saved to <filename>%1</filename>.
pa: ਰਿਪੋਰਟ <filename>%1</filename> ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੀ।

[ctx: @info]
en: Could not create a file in which to save the report.
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲ ਲਈ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

[ctx: @title:window]
en: Select Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਚੁਣੋ

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
pa: ਫਾਇਲ <filename>%1</filename>  ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

[ctx: @title:tab general information]
en: &General
pa: ਆਮ(&G)

[ctx: @title:tab]
en: &Developer Information
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਜਾਣਕਾਰੀ(&D)

[ctx: @info]
en: <para>We are sorry, <application>%1</application> closed unexpectedly.</para>
pa: <para>ਸਾਨੂੰ ਅਫਸੋਸ ਹੈ, <application>%1</application> ਅਚਾਨਕ ਬੰਦ ਹੋ ਗਈ।</para>

[ctx: @label]
en: Details:
pa: ਵੇਰਵਾ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts the bug report assistant.
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਸਹਾਇਕ ਸ਼ੁਰੂ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Starts a program to debug the crashed application.
pa: ਕਰੈਸ਼ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਡੀਬੱਗ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ੁਰੂ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to restart the crashed application.
pa: ਕਰੈਸ਼ ਹੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਇਹ ਬਟਨ ਵਰਤੋਂ।

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this dialog (you will lose the crash information.)
pa: ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਬੰਦ ਕਰੋ (ਤੁਸੀਂ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਗੁਆ ਦਿਉਗੇ)

[ctx: @action:inmenu 1 is the debugger name]
en: Debug in <application>%1</application>
pa: <application>%1</application> ਵਿੱਚ ਡੀਬੱਗ

en: Failed to retrieve the config data.
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਟਾ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: The KDE Crash Handler gives the user feedback if a program has crashed.
pa: ਕੇਡੀਈ (KDE) ਕਰੈਸ਼ ਹੈਂਡਰ ਯੂਜ਼ਰ ਫੀਡਬੈਕ ਦਿੰਦਾ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਵੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਰੈਸ਼ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: The KDE Crash Handler
pa: KDE ਕਰੈਸ਼ ਹੈਂਡਲਰ

en: (C) 2000-2009, The DrKonqi Authors
pa: (C) ੨੦੦੦-੨੦੦੯, DrKonqi ਲੇਖਕ

[ctx: @info:credit]
en: Hans Petter Bieker
pa: ਹੈਂਸ ਪੀਟਰ ਬਿਕੀਰ

[ctx: @info:credit]
en: A. L. Spehr
pa: ਏ.ਐਲ. ਸਫੀਹਰ

[ctx: @info:shell]
en: The signal number that was caught
pa: ਸਿਗਨਲ ਨੰਬਰ, ਜੋ ਕਿ ਫੜਿਆ ਗਿਆ

[ctx: @info:shell]
en: Name of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਨਾਂ

[ctx: @info:shell]
en: Path to the executable
pa: ਚੱਲਣਵਾਲੇ ਲਈ ਮਾਰਗ

[ctx: @info:shell]
en: The version of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਵਰਜਨ

[ctx: @info:shell]
en: The bug address to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਬੱਗ ਐਡਰੈੱਸ

[ctx: @info:shell]
en: Translated name of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਅਨੁਵਾਦ ਨਾਂ

[ctx: @info:shell]
en: The PID of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ PID

[ctx: @info:shell]
en: Startup ID of the program
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਸ਼ੁਰੂਆਤ ID

[ctx: @info:shell]
en: The program was started by kdeinit
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਨੂੰ kdeinit ਨੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕੀਤਾ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Disable arbitrary disk access
pa: ਰਲਵੀਂ ਡਿਸਕ ਪਹੁੰਚ ਅਯੋਗ

[ctx: @info:shell]
en: The program has already been restarted
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਿਆ ਹੈ

[ctx: @info:shell]
en: Keep the program running and generate the backtrace at startup
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਚੱਲਦਾ ਰੱਖੋ ਤੇ ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਬੈਕਟਰੇਸ ਤਿਆਰ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: Crash Reporting Assistant
pa: ਕਰੈਸ਼ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਸਹਾਇਕ

[ctx: @title]
en: Welcome to the Reporting Assistant
pa: ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਸਹਾਇਕ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ

[ctx: @title]
en: Fetching the Backtrace (Automatic Crash Information)
pa: ਬੈਕਟਰੇਸ ਲਵੋ (ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ)

[ctx: @title]
en: Results of the Analyzed Crash Details
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਖਾਰੀ ਦੇ ਨਤੀਜੇ

[ctx: @title]
en: Look for Possible Duplicate Reports
pa: ਸੰਭਵ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਲੱਭੋ

[ctx: @title]
en: Enter the Details about the Crash
pa: ਕਰੈਸ਼ ਦੇ ਬਾਰੇ ਵੇਰਵਾ ਦਿਉ

[ctx: @title]
en: Preview the Report
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਦੀ ਝਲਕ

[ctx: @action:button]
en: Close the assistant
pa: ਸਹਾਇਕ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: @action:button]
en: Save information and close
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੰਭਾਲੋ ਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @title:window]
en: Close the Assistant
pa: ਸਹਾਇਕ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @info]
en: Do you really want to close the bug reporting assistant?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟਿੰਗ ਸਹਾਇਕ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: @info]
en: This crash information is not useful enough, do you want to try to improve it? You will need to install some debugging packages.
pa: ਇਹ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਸੁਧਾਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਝ ਡੀਬੱਗ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਪਵੇਗੀ।

[ctx: @title:window]
en: Crash Information is not useful enough
pa: ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash, %1 is the application name]
en: What I was doing when the application "%1" crashed
pa: ਜਦੋਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ "%1" ਕਰੈਸ਼ ਹੋਈ ਤਾਂ ਮੈਂ ਕੀ ਕਰ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਸੀ

[ctx: @label examples about information the user can provide]
en: Examples: %1
pa: ਜਿਵੇਂ: %1

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information is useful.
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਤਿਆਰ ਹੋਈ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information lacks some details but may be still be useful.
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਤਿਆਰ ਹੋਈ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਕੁਝ ਵੇਰਵੇ ਲਈ ਅਧੂਰੀ ਹੈ, ਪਰ ਫੇਰ ਵੀ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information lacks important details and it is probably not helpful.
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਤਿਆਰ ਹੋਈ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਖਾਸ ਵੇਰਵੇ ਲਈ ਅਧੂਰੀ ਹੈ, ਅਤੇ ਸ਼ਾਇਦ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਨਾ ਹੋਵੇ।

[ctx: @info]
en: The crash information was not generated because it was not needed.
pa: ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਗਈ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਸ ਦੀ ਲੋੜ ਨਹੀਂ ਸੀ।

[ctx: @info]
en: The automatically generated crash information does not contain enough information to be helpful.
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਤਿਆਰ ਹੋਈ ਕਰੈਸ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਿੱਚ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੋਣ ਯੋਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: The information you can provide could be considered helpful.
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਦਿੱਤੀ ਹੈ, ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ।

[ctx: @info]
en: Your problem has already been reported as bug <numid>%1</numid>.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਸਮੱਸਿਆਂ ਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਬੱਗ <numid>%1</numid> ਵਿੱਚ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: This report is considered helpful.
pa: ਇਹ ਰਿਪੋਰਟ ਫਾਇਦੇਮੰਦ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

[ctx: @info]
en: If you wish, you can go back and change your answers.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੋ ਤਾਂ ਤੁਸੀਂ ਪਿੱਛੇ ਜਾ ਕੇ ਆਪਣੇ ਜਵਾਬ ਬਦ ਸਕਦੇ ਹੋ।

[ctx: @info]
en: You can manually report this bug at <link>%1</link>. Click <interface>Finish</interface> to close the assistant.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਬੱਗ ਬਾਰੇ <link>%1</link> ਉੱਤੇ ਖੁਦ ਰਿਪੋਰਟ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ। ਸਹਾਇਕ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ <interface>ਮੁਕੰਮਲ</interface> ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

[ctx: @info/plain report to url/mail address]
en: Report to %1
pa: %1 ਨੂੰ ਰਿਪੋਰਟ ਦਿਉ

[ctx: @title:window]
en: Contents of the Report
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ

[ctx: @action:button]
en: &Save to File...
pa: ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ(&S)...

[ctx: @action:button]
en: Login
pa: ਲਾਗਇਨ

[ctx: @info:status]
en: Error when trying to login: <message>%1.</message>
pa: ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਲਈ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: <message>%1</message>

[ctx: @info:status the user is logged at the bugtracker site as USERNAME]
en: Logged in at the KDE bug tracking system (%1) as: %2.
pa: KDE ਬੱਗ ਟਰੈਕਿੰਗ ਸਿਸਟਮ (%1) ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਹੋਵੇ: %2।

en: Failed to communicate with kded. Make sure it is running.
pa: kded ਨਾਲ ਕਮਿਊਨੀਕੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ। ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਇਹ ਚੱਲਦਾ ਹੈ।

en: Failed to load KCookieServer. Check your KDE installation.
pa: KCookieServer ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ। ਆਪਣੀ KDE ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਚੈੱਕ ਕਰੋ।

en: Failed to communicate with KCookieServer.
pa: KCookieServer ਨਾਲ ਕਮਿਊਨੀਕੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

[ctx: @action:button 1 is the bugzilla website url]
en: Allow %1 to set cookies
pa: %1 ਨੂੰ ਕੂਕੀਜ਼ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਦਿਉ

[ctx: @info:status '1' is a url, '2' the username]
en: Performing login at %1 as %2...
pa: %1 ਉੱਤੇ %2 ਵਜੋਂ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

[ctx: @info:status/rich]
en: <b>Error: Invalid username or password</b>
pa: <b>ਗਲਤੀ: ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ-ਨਾਂ ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ</b>

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Unspecified
pa: ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Debian stable
pa: ਡੇਬੀਅਨ ਸਟੇਬਲ

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Debian testing
pa: ਡੇਬੀਅਨ ਟੈਸਟਿੰਗ

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Debian unstable
pa: ਡੇਬੀਅਨ ਅਣ-ਸਟੇਬਲ

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Fedora
pa: ਫੇਡੋਰਾ

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Mandriva
pa: ਮੈਂਡਰੀਵਾ

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Slackware
pa: ਸਲੇਕਵੇਅਰ

[ctx: @label:listbox KDE distribution method]
en: Solaris
pa: ਸੋਲਰੇਸ

[ctx: the minimum required length of a text was reached]
en: Minimum length reached
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਲੰਬਾਈ ਮਿਲੀ

[ctx: the minimum required length of a text wasn't reached yet]
en: Provide more information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ

en: Yes, let me add more information
pa: ਹਾਂ, ਮੈਨੂੰ ਹੋਰ ਜਾਣਾਕਰੀ ਜੋੜਨ ਦਿਉ

en: No, I cannot add any other information
pa: ਨਹੀਂ, ਮੈਂ ਹੋਰ ਕੋਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦੇ ਸਕਦਾ

[ctx: @title:window]
en: We need more information
pa: ਸਾਨੂੰ ਹੋਰ ਜਾਣਾਕਰੀ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

[ctx: @info:tooltip help and examples of good bug descriptions]
en: - Detail which actions were you taking inside and outside the application an instant before the crash.
pa: - ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦਾ ਵੇਰਵਾ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਕਰੈਸ਼ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਜਾਂ ਬਾਹਰ ਕੀਤੀਆਂ

[ctx: @info:tooltip examples of configuration details. the examples are already translated]
en: Examples: %1
pa: ਉਦਾਹਰਨ: %1

[ctx: @action:button]
en: Retry...
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼...

[ctx: @action:button]
en: Sho&w Contents of the Report
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖੋ(&w)

[ctx: @info:status]
en: Sending crash report... (please wait)
pa: ਕਰੈਸ਼ ਰਿਪੋਰਟ ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ... (ਉਡੀਕੋ ਜੀ)

[ctx: @info:status]
en: Error sending the crash report:  <message>%1.</message>
pa: ਕਰੈਸ਼ ਰਿਪੋਰਟ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: <message>%1</message>

[ctx: @info/plain report to KDE bugtracker address]
en: Report to %1
pa: %1 ਨੂੰ ਰਿਪੋਰਟ

[ctx: @title:window]
en: Unhandled Bugzilla Error
pa: ਨਾ-ਹੈਂਡਲ ਕੀਤੀ ਬਗਜ਼ੀਲਾ ਗਲਤੀ

[ctx: @action:button save html to a file]
en: Save to a file
pa: ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @item:intable custom/manaul bug report number]
en: Manual
pa: ਖੁਦ

[ctx: @item:intable custom bug report number description]
en: Manually enter a bug report ID
pa: ਇੱਕ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ID ਖੁਦ ਦਿਓ

[ctx: @action:button]
en: Search for more reports
pa: ਹੋਰ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਲਈ ਖੋਜ

[ctx: @action:button]
en: Retry search
pa: ਮੁੜ ਖੋਜ ਕਰੋ

[ctx: @action:button]
en: Open selected report
pa: ਚੁਣੀ ਰਿਪੋਰਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @action:button]
en: Stop searching
pa: ਖੋਜ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to stop the current search.
pa: ਇਹ ਬਟਨ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਖੋਜ ਰੋਕਣ ਲਈ ਵਰਤੋਂ।

[ctx: @action:button remove the selected item from a list]
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to remove a selected possible duplicate
pa: ਇਹ ਬਟਨ ਨੂੰ ਸੰਭਾਵਿਤ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਚੁਣਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ

en: There are no real duplicates
pa: ਕੋਈ ਅਸਲ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਨਹੀਂ

en: Let me check more reports
pa: ਮੈਨੂੰ ਰਿਪੋਰਟਾਂ ਚੈੱਕ ਕਰਨ ਦਿਉ

[ctx: @title:window]
en: No selected possible duplicates
pa: ਕੋਈ ਚੁਣਿਆ ਸੰਭਵ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਨਹੀਂ

[ctx: @info:status]
en: Searching for duplicates (from %1 to %2)...
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਲਈ ਖੋਜ ਜਾਰੀ (%1 ਤੋਂ %2 ਤੱਕ)...

[ctx: @info:status]
en: Search stopped.
pa: ਖੋਜ ਰੋਕੀ।

[ctx: @info:status]
en: Search stopped. Showing results from %1 to %2
pa: ਖੋਜ ਰੋਕੀ ਗਈ। %1 ਤੋਂ %2 ਲਈ ਨਤੀਜੇ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @info:status]
en: Showing results from %1 to %2
pa: %1 ਤੋਂ %2 ਤੱਕ ਨਤੀਜੇ ਵੇਖਾਏ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

[ctx: @info/plain bug status]
en: [Open]
pa: [ਖੁੱਲ੍ਹਾ]

[ctx: @info/plain bug resolution]
en: [Fixed]
pa: [ਫਿਕਸ ਹੈ]

[ctx: @info/plain bug resolution]
en: [Non-reproducible]
pa: [ਨਾ-ਪੈਦਾ ਕਰਨ ਯੋਗ]

[ctx: @info/plain bug resolution]
en: [Duplicate report]
pa: [ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਰਿਪੋਰਟ]

[ctx: @info/plain bug resolution]
en: [Invalid]
pa: [ਅਢੁੱਕਵਾਂ]

[ctx: @info/plain bug resolution]
en: [External problem]
pa: [ਬਾਹਰੀ ਸਮੱਸਿਆ]

[ctx: @info/plain bug status]
en: [Incomplete]
pa: [ਅਧੂਰਾ]

[ctx: @info:status]
en: Search Finished. No reports found.
pa: ਖੋਜ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਈ। ਕੋਈ ਰਿਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ।

[ctx: @info:status]
en: Error fetching the bug report list
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਲਿਸਟ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

[ctx: @info/rich]
en: Error fetching the bug report list<nl/><message>%1.</message><nl/>Please wait some time and try again.
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਲਿਸਟ <nl/><message>%1</message><nl/> ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ। ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਉਡੀਕੋ ਅਤੇ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

[ctx: @title:window]
en: Enter a custom bug report number
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਦਿਓ

[ctx: @title:window]
en: Bug Description
pa: ਬੱਗ ਵੇਰਵਾ

[ctx: @info:tooltip]
en: Use this button to retry loading the bug report.
pa: ਇਹ ਬਟਨ ਨੂੰ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦੇਣ ਦੀ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @action:button]
en: Suggest this crash is related
pa: ਸੁਝਾਅ ਇਹ ਕਰੈਸ਼ ਸਬੰਧਿਤ ਹੈ

[ctx: @info]
en: <link url='%1'>Report's webpage</link>
pa: <link url='%1'>ਰਿਪੋਰਟ ਦਾ ਵੈੱਬਪੇਜ਼</link>

[ctx: @info:status]
en: Loading information about bug <numid>%1</numid> from %2....
pa: %2 ਤੋਂ <numid>%1</numid> ਬੱਗ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੋਡ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

[ctx: @action:button let the user to choose to read the main report]
en: Yes, read the main report
pa: ਹਾਂ, ਮੁੱਖ ਰਿਪੋਰਟ ਪੜ੍ਹੋ

[ctx: @action:button let the user choose to read the original report]
en: No, let me read the report I selected
pa: ਨਹੀਂ, ਮੇਰੇ ਵਲੋਂ ਚੁਣੀ ਰਿਪੋਰਟ ਪੜ੍ਹਨ ਦਿਉ।

[ctx: @title:window]
en: Nested duplicate detected
pa: ਨੈਸਟਡ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਖੋਜੋ

[ctx: comment $number to use as subtitle]
en: <h4>Comment %1:</h4>
pa: <h4>ਟਿੱਪਣੀ %1:</h4>

[ctx: @info bug status]
en: Opened (Unconfirmed)
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ (ਬਿਨ-ਜਾਂਚ)

[ctx: @info bug status]
en: Opened (Unfixed)
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ (ਜਾਂਚ ਕੀਤੇ)

[ctx: @info bug resolution, fixed in version]
en: Fixed in version "%1"
pa: "%1" ਵਰਜਨ ਵਿੱਚ ਠੀਕ ਕੀਤਾ

[ctx: @info bug resolution, fixed by kde devs in version]
en: the bug was fixed by KDE developers in version "%1"
pa: ਬੱਗ ਨੂੰ KDE ਡਿਵੈਲਪਰ ਵਲੋਂ ਵਰਜਨ "%1" ਵਿੱਚ ਠੀਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

[ctx: @info bug resolution]
en: Fixed
pa: ਫਿਕਸ ਹੈ

[ctx: @info bug resolution]
en: the bug was fixed by KDE developers
pa: ਬੱਗ ਨੂੰ ਕੇਡੀਈ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਵਲੋਂ ਠੀਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਸੀ

[ctx: @info bug resolution]
en: Non-reproducible
pa: ਨਾ-ਪੈਦਾ ਕਰਨ ਯੋਗ

[ctx: @info bug resolution]
en: Duplicate report (Already reported before)
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਰਿਪੋਰਟ (ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤਾ)

[ctx: @info bug resolution]
en: Not a valid report/crash
pa: ਢੁੱਕਵੀਂ ਰਿਪੋਰਟ/ਕਰੈਸ਼ ਨਹੀਂ

[ctx: @info bug status, %1 is the resolution]
en: Closed (%1)
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ (%1)

[ctx: @info bug status]
en: Temporarily closed, because of a lack of information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਦੀ ਕਮੀ ਕਰਕੇ ਆਰਜ਼ੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਬੰਦ ਕੀਤਾ

[ctx: @info bug report status]
en: <h4>Bug Report Status: %1</h4>
pa: <h4>ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਹਾਲਤ: %1</h4>

[ctx: @info bug report product and component]
en: <h4>Affected Component: %1 (%2)</h4>
pa: <h4>ਪ੍ਰਭਾਵਿਤ ਭਾਗ: %1 (%2)</h4>

[ctx: @info bug report description]
en: <h3>Description of the bug</h3><p>%1</p>
pa: <p>%1</p><h3>ਬੱਗ ਦਾ ਵੇਰਵਾ</h3>

[ctx: @label:textbox bug report comments (already formatted)]
en: <h2>Additional Comments</h2>%1
pa: <h2>ਹੋਰ ਟਿੱਪਣੀਆਂ</h2>%1

[ctx: @info:status]
en: Showing bug <numid>%1</numid>
pa: ਬੱਗ <numid>%1</numid> ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

[ctx: @info]
en: Error fetching the bug report
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

[ctx: @info:status]
en: Error fetching the bug report
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਲੈਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

[ctx: @title:window]
en: Related Bug Report
pa: ਸਬੰਧਿਤ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ

[ctx: @action:button]
en: Cancel (Go back to the report)
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ (ਰਿਪੋਰਟ ਉੱਤੇ ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ)

[ctx: @action:button continue with the selected option and close the dialog]
en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

[ctx: @info/plain]
en: <placeholder>In detail, tell us what you were doing  when the application crashed.</placeholder>
pa: <placeholder>ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ, ਸਾਨੂੰ ਦੱਸੋ ਕਿ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਰੈਸ਼ ਹੋਣ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਤੁਸੀਂ ਕੀ ਕਰ ਰਹੇ ਸੀ।</placeholder>

[ctx: @label question]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_rememberLabel)
en: <strong>Do you remember what you were doing prior to the crash?</strong>
pa: <strong>ਕੀ ਤੁਹਾਨੂੰ ਯਾਦ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕਰੈਸ਼ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕੀ ਕਰ ਰਹੇ ਸੀ?</strong>

[ctx: @option:radio "yes" to the question "do you remember what were you doing prior to the crash?"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rememberCrashSituationYes)
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: @option:radio "No" to the question "do you remember what were you doing prior to the crash?"]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rememberCrashSituationNo)
en: No
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: @label question]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_reproducibleLabel)
en: <strong>Does the application crash again if you repeat the same situation?</strong>
pa: <strong>ਕੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਕਰੈਸ਼ ਹੁੰਦੀ ਹੈ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਉਹੀ ਹਾਲਤ ਫੇਰ ਦੁਹਰਾਉਂਦੇ ਹੋ?</strong>

[ctx: @item:inlistbox user didn't tried to repeat the crash situation]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: I did not try again
pa: ਮੈਂ ਫੇਰ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ

[ctx: @item:inlistbox the crash cannot be reproduce. reproduciblity->never]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced sometimes]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: Sometimes
pa: ਕੁਝ ਕੁ ਵਾਰ

[ctx: @item:inlistbox the bug can be reproduced every time]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_reproducibleBox)
en: Every time
pa: ਹਰ ਵਾਰ

[ctx: @label question]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_informationLabel)
en: <strong>Please select which additional information you can provide:</strong>
pa: <strong>ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਹੜੀ ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਤੁਸੀਂ ਦੇ ਸਕਦੇ ਹੋ:</strong>

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_unusualSituation)
en: Unusual desktop behavior I noticed
pa: ਮੈਨੂੰ ਅਜੀਬ ਡੈਸਕਟਾਪ ਰਵੱਈਆ ਮਿਲੀਆ

[ctx: @option:check kind of information the user can provide about the crash]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_appSpecificDetails)
en: Custom settings of the application that may be related
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸੈਟਿੰਗ, ਜੋ ਸਬੰਧਿਤ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ

[ctx: @label clicking/hovering this, the user will get examples about application specific details s/he can provide]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_appSpecificDetailsExamples)
en: <a href="#">Examples</a>
pa: <a href="#">ਜਿਵੇਂ</a>

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_bugListWidget)
en: Bug ID
pa: ਬੱਗ ID

[ctx: @title:column]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_bugListWidget)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

[ctx: @label title of a listbox where the possible duplicate bug numbers are put in]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_selectedPossibleDuplicatesLabel)
en: Possible duplicates:
pa: ਸੰਭਵ ਡੁਪਲੀਕੇਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, proceedLabel)
en: <strong>Do you want to proceed with the reporting process?</strong>
pa: <strong>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</strong>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, proceedRadioNo)
en: No, do not file a new bug report, and cancel the assistant
pa: ਨਹੀਂ, ਨਵਾਂ ਬੱਗ ਨਾ ਫਾਇਲ ਕਰੋ ਤੇ ਸਹਾਇਕ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, proceedRadioYes)
en: Proceed with reporting the bug
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰਨਾ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, areYouSureLabel)
en: <strong>Are you sure this report matches your crash situation?</strong>
pa: <strong>ਕੀ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੱਕਾ ਯਕੀਨ ਹੈ ਕਿ ਇਹ ਰਿਪੋਰਟ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਲਤ ਨਾਲ ਮਿਲਦੀ ਹੈ?</strong>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, markAsDuplicateCheck)
en: Not really sure: mark as a possible duplicate
pa: ਪੱਕਾ ਨਹੀਂ: ਸੰਭਵ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਵਜੋਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, attachToBugReportCheck)
en: Completely sure: attach my information to this report
pa: ਪੱਕਾ ਯਕੀਨ ਹੈ: ਇਸ ਰਿਪੋਰਟ 'ਚ ਮੇਰੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੱਥੀ ਕਰੋ

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_titleLabel)
en: <strong>Title of the bug report:</strong> (<a href="#">examples</a>)
pa: <strong>ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦਾ ਟਾਈਟਲ:</strong> (<a href="#">ਜਿਵੇਂ ਕਿ</a>)

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_detailsLabel)
en: <strong>Information about the crash:</strong> (<a href="#">help and examples</a>)
pa: <strong>ਕਰੈਸ਼ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ:</strong> (<a href="#">ਮੱਦਦ ਤੇ ਉਦਾਹਰਨ</a>)

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_distributionGroupBox)
en: Distribution method:
pa: ਡਿਸਟਰੀਬਿਊਸ਼ਨ ਢੰਗ:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_compiledSourcesCheckBox)
en: KDE Platform is compiled from sources
pa: KDE ਪਲੇਟਫਾਰਮ ਸਰੋਤ ਤੋਂ ਕੰਪਾਇਲ ਕੀਤਾ ਹੈ

[ctx: @info/rich]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_crashInfoLabel)
en: <note>The crash and system information will be automatically added to the bug report.</note>
pa: <note>ਕਰੈਸ਼ ਅਤੇ ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਵਿੱਚ ਜੋੜੀ ਜਾਵੇਗੀ।</note>

[ctx: @label:textbox bugzilla account username]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_userLabel)
en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

[ctx: @label:textbox bugzilla account password]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_passwordLabel)
en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_savePasswordCheckBox)
en: Save login information using the KDE Wallet system
pa: ਲਾਗਇਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨੂੰ ਕੇਡੀਈ ਵਾਲਿਟ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_launchPageOnFinish)
en: Open the bug report page when clicking the Finish button
pa: ਜਦੋਂ ਮੁਕੰਮਲ ਬਟਨ ਦੱਬਾਂ ਤਾਂ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਪੇਜ਼ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_restartAppOnFinish)
en: Restart the application when clicking the Finish button
pa: ਜਦੋਂ ਮੁਕੰਮਲ ਬਟਨ ਦੱਬਾਂ ਤਾਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_restartAppOnFinish)
en: Restart the application when clicking the Finish button
pa: ਜਦੋਂ ਮੁਕੰਮਲ ਬਟਨ ਦੱਬਾਂ ਤਾਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_toggleBacktraceCheckBox)
en: Show backtrace content (advanced)
pa: ਬੈਕਟਰੇਸ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਾਓ (ਤਕਨੀਕੀ)
