nepomuk - en to pa translation catalogue (56 entries)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਫਾਇਲ ਫਿਲਟਰਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
pa: ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ ਛੱਡੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਵੱਖ ਕੀਤੇ ਫਿਲਟਰ

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
pa: <filename>%1</filename><nl/>(ਨੂੰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਲਈ ਇੰਡੈਕਸਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
pa: <filename>%1</filename><nl/> (ਖੋਜ ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਈ ਇੰਡੈਕਸ <emphasis>ਨਹੀਂ</emphasis> ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਫੋਲਡਰ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
pa: ਲੋਕਲ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਤੇਜ਼ ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਲਈ ਇੰਡੈਕਸ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਫਾਇਲਾਂ ਮੌਜੂਦ ਹਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
pa: ਲੁਕਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
pa: ਲੁਕਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
pa: ਬੇਸਿਕ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
pa: ਨਿਪੋਮੁਕ ਸਮਿਨਟਿਕ ਡੈਸਕਟਾਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
pa: ਨਿਪੋਮੁਕ ਸਮਿਨਟਿਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਚਾਲੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
pa: ਵੇਰਵਾ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
pa: ਨਿਪੋਮੁਕ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ ਇੰਡੈਕਸਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
pa: ਨਿਪੋਮੁਕ ਫਾਇਲ ਇੰਡੈਕਸਰ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
pa: ਇੰਡੈਕਸਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਡੈਕਸਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਤੇ ਫੋਲਡਰ ਦਿਉ, ਜੋ ਕਿ ਇੰਡੈਕਸ ਕੀਤੇ ਜਾਣੇ ਹਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਇੰਡੈਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
pa: ਆਡੀਓ ਇੰਡੈਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
pa: ਚਿੱਤਰ ਇੰਡੈਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
pa: ਵਿਡੀਓ ਇੰਡੈਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
pa: ਸਰੋਤ ਕੋਡ ਇੰਡੈਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਲਡਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ ਹੈਂਡਲਿੰਗ:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
pa: ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ ਉੱਤੇ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਇੰਡੈਕਸ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
pa: ਸਭ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ ਅਣਡਿੱਠਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
pa: ਸਭ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮੀਡਿਆ ਉੱਤੇ ਇੰਡੈਕਸ ਫਾਇਲਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
pa: ਜਦੋਂ ਨਵਾਂ ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੱਖ ਵੱਖ ਲਈ ਪੁੱਛੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
pa: ਬੈਕਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਬੈਕਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਫਰੀਕਿਊਂਸੀ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
pa: ਨਿਪੋਮੁਕ ਡਾਟਾਬੇਸ ਦਾ ਬੈਕਅੱਪ ਕਿੰਨੀ ਕੁ ਵਾਰ ਬਣਾਇਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਕਿਵੇਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
pa: ਪਿਛਲੇ ਕਿੰਨੇ ਬੈਕਅੱਪ ਰੱਖਣੇ ਹਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
pa: ਟੂਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
pa: ਮੈਨੁਅਲ ਬੈਕਅੱਪ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
pa: ਬੈਕਅੱਪ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ...

en: Desktop Search Configuration Module
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ

en: Sebastian Trüg
pa: ਸੇਬਾਸਟਿਨ ਤਰੁਗ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਬੈਕਅੱਪ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
pa: ਰੋਜ਼ਾਨਾ ਬੈਕਅੱਪ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
pa: ਹਫ਼ਤੇਵਾਰ ਬੈਕਅੱਪ

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
pa: ਨਿਪੋਮੁਕ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਪੂਰੀ ਨਹੀਂ ਹੋਈ ਹੈ। ਕੋਈ ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਸੈਟਿੰਗ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਸਰਵਿਸ (ਨਿਪੋਮੁਕ) ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ। ਸੈਟਿੰਗ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ ਅਤੇ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਵਰਤਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਸਰਵਰ ਸਟਾਰਟ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Desktop search service not running
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਸਰਵਿਸ ਨਹੀਂ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ।

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਸਰਵਿਸਾਂ ਸਰਗਰਮ ਹਨ

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਖੋਜ ਸਰਵਿਸਾਂ ਬੰਦ ਹਨ

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਡੈਕਸਰ ਸਰਵਿਸ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਡੈਕਸਿੰਗ ਸਰਵਿਸ ਨਹੀਂ ਚੱਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: 1 existing backup | %1 existing backups
pa[0]: 1 ਮੌਜੂਦਾ ਬੈਕਅੱਪ
pa[1]: %1 ਮੌਜੂਦਾ ਬੈਕਅੱਪ

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਪੁਰਾਣਾ: %1
