kcm_phonon - en to pa translation catalogue (62 entries)

en: Playback (%1)
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ (%1)

en: Recording (%1)
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ (%1)

en: Independent Devices
pa: ਆਜ਼ਾਦ ਜੰਤਰ

en: KDE Audio Hardware Setup
pa: KDE ਆਡੀਓ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਸੈਟਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hardwareGroupBox)
en: Hardware
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, profileLabel)
en: Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardLabel)
en: Sound Card
pa: ਸਾਊਂਡ ਕਾਰਡ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deviceGroupBox)
en: Device Configuration
pa: ਜੰਤਰ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel)
en: Connector
pa: ਕੁਨੈਕਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel)
en: Sound Device
pa: ਸਾਊਂਡ ਜੰਤਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Speaker Placement and Testing
pa: ਸਪੀਕਰ ਸਥਿਤੀ ਤੇ ਟੈਸਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, inputGroupBox)
en: Input Levels
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਲੈਵਲ

[ctx: @info User changed Phonon backend]
en: To apply the backend change you will have to log out and back in again.
pa: ਬੈਕਐਂਡ ਵਿੱਚ ਬਦਲਾਅ ਨੂੰ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲਾਗ ਆਉਟ ਕਰਕੇ ਫੇਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨਾ ਪਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, m_select) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, m_select)
en: A list of Phonon Backends found on your system.  The order here determines the order Phonon will use them in.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਫੋਨੋਨ ਬੈਕਐਂਡ ਦੀ ਲਿਸਟ ਮਿਲੀ ਹੈ।  ਇੱਥੇ ਦਿੱਤੀ ਲੜੀ ਇਹ ਦੱਸੇਗੀ ਕਿ ਫੋਨੋਨ ਵਿੱਚ ਕਿਵੇਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣੇਗੇ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_up) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, preferButton)
en: Prefer
pa: ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, m_down) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deferButton)
en: Defer
pa: ਅੰਤਰ

en: Audio Playback
pa: ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ

en: Audio Recording
pa: ਆਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: Video Recording
pa: ਵਿਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ

en: Invalid
pa: ਗਲਤ

en: Test the selected device
pa: ਚੁਣੇ ਜੰਤਰ ਟੈਸਟ ਕਰੋ

en: Default Audio Playback Device Preference
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Default Audio Recording Device Preference
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਆਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Default Video Recording Device Preference
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਵਿਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Audio Playback Device Preference for the '%1' Category
pa: '%1' ਕੈਟਾਗਰੀ ਲਈ ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Audio Recording Device Preference for the '%1' Category
pa: '%1' ਕੈਟਾਗਰੀ ਲਈ ਆਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Video Recording Device Preference for the '%1' Category
pa: '%1' ਕੈਟਾਗਰੀ ਲਈ ਵਿਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Apply the currently shown device preference list to the following other audio playback categories:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਖਾਈ ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ ਲਿਸਟ ਨੂੰ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਹੋਰ ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ ਲਈ ਲਾਗੂ ਕਰੋ:

en: Default/Unspecified Category
pa: ਡਿਫਾਲਟ/ਅਣ-ਦਿੱਤੀ ਕੈਟਾਗਰੀ

en: Failed to set the selected audio output device
pa: ਚੁਣੇ ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਥਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Your backend may not support audio recording
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਬੈਕਐਂਡ ਆਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Your backend may not support video recording
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਬੈਕਐਂਡ ਵਿਡੀਓ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Testing %1
pa: %1 ਟੈਸਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, categoryTree) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, categoryTree)
en: Various categories of media use cases.  For each category, you may choose what device you prefer to be used by the Phonon applications.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਜੰਤਰ ਮਿਲੇ ਹਨ, ਚੁਣੀ ਕੈਟਾਗਰੀ ਲਈ ਢੁੱਕਵੇਂ। ਜੰਤਰ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showAdvancedDevicesCheckBox)
en: Show advanced devices
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਜੰਤਰ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyPreferencesButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Use the currently shown device list for more categories.
pa: ਹੋਰ ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ ਲਈ ਮੌਜੂਦਾ ਵੇਖਾਈ ਜੰਤਰ ਲਿਸਟ ਵਰਤੋਂ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyPreferencesButton)
en: Apply Device List To...
pa: ਜੰਤਰ ਲਿਸਟ ਲਾਗੂ ਕਰੋ...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, deviceList)
en: Devices found on your system, suitable for the selected category.  Choose the device that you wish to be used by the applications.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਜੰਤਰ ਮਿਲੇ ਹਨ, ਚੁਣੀ ਕੈਟਾਗਰੀ ਲਈ ਢੁੱਕਵੇਂ। ਜੰਤਰ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeView, deviceList)
en: The order determines the preference of the devices. If for some reason the first device cannot be used Phonon will try to use the second, and so on.
pa: ਕ੍ਰਮ ਜੰਤਰਾਂ ਦੀ ਪਸੰਦ ਤਹਿ ਕਰੇਗਾ। ਜੇ ਕਿਸੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ, ਪਹਿਲਾਂ ਜੰਤਰ ਨਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਤਾਂ ਫੋਨੋਨ ਦੂਜਾ ਵਰਤੇਗਾ ਅਤੇ ਇਸੇ ਤਰਾਂ ਹੋਰ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, testPlaybackButton)
en: Test
pa: ਟੈਸਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, preferButton)
en: prefer the selected device
pa: ਚੁਣੇ ਜੰਤਰ ਲਈ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deferButton)
en: no preference for the selected device
pa: ਚੁਣੇ ਜੰਤਰ ਲਈ ਕੋਈ ਪਸੰਦ ਨਹੀਂ

en: Phonon Configuration Module
pa: ਫੋਨੋਨ ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ

en: Copyright 2006 Matthias Kretz
pa: ਕਾਪੀਰਾਈਟ 2006 Matthias Kretz

en: Matthias Kretz
pa: ਮੈਥਿਜ਼ ਕਰੀਟਜ਼

en: Colin Guthrie
pa: ਕੋਲਿਨ ਗੁਥਰੀ

en: Device Preference
pa: ਜੰਤਰ ਪਸੰਦ

en: Backend
pa: ਬੈਕ-ਐਂਡ

en: Audio Hardware Setup
pa: ਆਡੀਓ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਸੈਟਅੱਪ

en: Front Left
pa: ਅੱਗੇ ਖੱਬਾ

en: Front Left of Center
pa: ਸੈਂਟਰ ਦੇ ਅੱਗੇ ਖੱਬਾ

en: Front Center
pa: ਅੱਗੇ ਸੈਂਟਰ

en: Mono
pa: ਮੋਨੋ

en: Front Right of Center
pa: ਸੈਂਟਰ ਵਿੱਚ ਅੱਗੇ ਸੱਜਾ

en: Front Right
pa: ਅੱਗੇ ਸੱਜਾ

en: Side Left
pa: ਖੱਬਾ ਪਾਸਾ

en: Side Right
pa: ਸੱਜਾ ਪਾਸਾ

en: Rear Left
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੱਬਾ

en: Rear Center
pa: ਪਿੱਛੇ ਸੈਂਟਰ

en: Rear Right
pa: ਪਿੱਛੇ ਸੱਜਾ

en: Subwoofer
pa: ਸਬ-ਵੂਫ਼ਰ

en: Unknown Channel
pa: ਅਣਜਾਣ ਚੈਨਲ
