kcm_platform - en to pa translation catalogue (41 entries)

en: Platform
pa: ਪਲੇਟਫਾਰਮ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PlatformThing)
en: Platform Specific Configuration Module
pa: ਪਲੇਟਫਾਰਮ ਖਾਸ ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ

[ctx: 'Windows' means the OS]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shellChooser)
en: Windows Desktop Shell
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native Windows Explorer shell
pa: ਨੇਟਿਵ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਐਕਸਪਲੋਰਰ ਸ਼ੈਲ

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optNative)
en: This is the standard Windows Desktop shell. Choose this if you want to return your system to the default desktop.
pa: ਇਹ ਸਟੈਡਰਡ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਡਿਫਾਲਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਜਾਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਇਹ ਚੁਣੋ।

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optNative)
en: Native desktop shell
pa: ਨੇਟਿਵ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrNative)
en: System's default desktop shell
pa: ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਡਿਫਾਲਟ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Use the KDE desktop shell, as it is seen on Linux.
pa: KDE ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ ਵਰਤੋਂ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਲੀਨਕਸ ਉੱਤੇ ਹੈ।

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Choose this option if you would like to use the Plasma desktop shell for your Windows system.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: radio button to choose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optPlasma)
en: Plasma desktop shell
pa: ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrPlasma)
en: KDE4 Plasma desktop shell
pa: KDE4 ਪਲਾਜ਼ਮਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ

note: i18n: tooltip for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Your custom desktop shell
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਕਸਟਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ

note: i18n: whatsThis for option in switching Windows Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Choose this and press the <i>"Setup..."</i> button to configure you custom desktop shell. Not recommended for the average user.
pa: ਇਹ ਚੁਣੋ ਅਤੇ <i>"ਸੈਟਅੱਪ..."</i> ਬਟਨ ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਕਸਟਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਵਰਤੋਂ। ਔਸਤ ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: i18n: radio button to chose Windows Desktop shell i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, optCustom)
en: Custom desktop shell
pa: ਕਸਟਮ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descrCustom)
en: This shell is reserved for the user's custom shell. Press the "Setup" button to setup your favorite shell.
pa: ਇਹ ਸ਼ੈੱਲ ਯੂਜ਼ਰ ਦੀ ਕਸਟਮ ਸ਼ੈੱਲ ਲਈ ਰਾਖਵੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੀ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸ਼ੈੱਲ ਸੈਟਅੱਪ ਕਰਨ ਲਈ "ਸੈਟਅੱਪ" ਬਟਨ ਨੂੰ ਦੱਬੋ।

note: i18n: tooltip for button to setup custom Desktop shell i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press to setup your custom desktop shell
pa: ਆਪਣੀ ਪਸੰਦੀਦਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ ਸੈਟਅੱਪ ਕਰਨ ਲਈ ਦੱਬੋ

note: i18n: whatsThis for button to setup custom Desktop shells i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Press this and a configuration dialog will appear to allow you to configure your custom desktop shell.
pa: ਇਹ ਦੱਬੋ ਅਤੇ ਸੰਰਚਨਾ ਡਾਈਲਾਗ ਖੁੱਲ੍ਹੇਗਾ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੀ ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਦੀ ਡੈਸਕਟਾਪ ਸ਼ੈੱਲ ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਮੱਦਦ ਕਰੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnShellSetup)
en: Setup...
pa: ਸੈੱਟਅੱਪ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemIntegration)
en: System Integration
pa: ਸਿਸਟਮ ਐਂਟੀਗਰੇਸ਼ਨ

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: This will enable automatic regeneration of Windows' Start menu entries for KDE applications
pa: ਇਹ ਕੇਡੀਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਦੇ ਸਟਾਰਟ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਐਂਟਰੀਆਂ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਲੂ ਕਰੇਗਾ

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkDisableMenuGen)
en: Enable automatic regeneration of start menu entries
pa: ਸਟਾਰਟ ਮੇਨੂ ਐਂਟਰੀਆਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਲੂ

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native Windows file dialogs instead of KDE ones
pa: KDE ਦੀ ਬਜਾਏ ਨੇਟਿਵ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਫਾਇਲ ਡਾਈਲਾਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Choose this option to make KDE applications use the standard Windows Open/Save file dialogs, instead of those normally used in KDE.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇ ਕੇਡੀਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਸਟੈਂਡਰਡ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਖੋਲ੍ਹੋ/ਸੰਭਾਲੋ ਡਾਈਲਾਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕੇਡੀਈ ਦੇ ਆਮ ਦੀ ਬਜਾਏ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseNativeDialogs)
en: Use native system file dialogs
pa: ਨੇਟਿਵ ਸਿਸਟਮ ਫਾਇਲ ਡਾਈਲਾਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install System Settings into the Windows Control Panel.
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ।

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: This will install the KDE 'System Settings' as an element in the Windows Control Panel.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਕੰਟਰੋਲ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਕੇਡੀਈ 'ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ' ਨਾਂ ਦੀ ਆਈਟਮ ਇੰਸਟਾਲ ਹੋਵੇਗਾ< br><b> ਸਾਵਧਾਨ: ਇਹ ਚੋਣ ਤੁਹਾਡੀ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਰਜਿਸਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸੋਧ ਕਰੇਗੀ।</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCPl)
en: Install as control panel element
pa: ਕੰਟਰੋਲ ਪੈਨਲ ਐਲੀਮੈਂਟ ਵਜੋਂ ਇੰਸਟਾਲ

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursors as Windows cursor schemes
pa: ਆਕਸੀਜਨ ਕਰਸਰ ਨੂੰ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਕਰਸਰ ਸਕੀਮ ਵਜੋਂ ਇੰਸਟਾਲ

note: i18n: whatsThis tooltip i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: This will install the Oxygen cursors into your system and combine them as a cursor theme.<br><b>Caution: This option tweaks your Windows registry.</b>
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਆਕਸੀਜਨ ਕਰਸਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੇਗਾ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਕਰਸਰ ਥੀਮ ਨਾਲ ਜੋੜ ਦੇਵਗੇ<br><b> ਸਾਵਧਾਨ: ਇਹ ਚੋਣ ਤੁਹਾਡੀ ਵਿੰਡੋਜ਼ ਰਜਿਸਟਰੀ ਵਿੱਚ ਸੋਧ ਕਰੇਗੀ।</b>

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallCursors)
en: Install Oxygen cursor schemes
pa: ਆਕਸੀਜਨ ਕਰਸਰ ਸਕੀਮ ਇੰਸਟਾਲ

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: This option installs KDE wallpapers into your "My Pictures" directory
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਕੇਡੀਈ ਵਾਲਪੇਪਰ ਤੁਹਾਡੇ "ਮੇਰੀਆਂ ਤਸਵੀਰਾਂ (My Pictures)" ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ 'ਚ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੇਗੀ

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkInstallWallpapers)
en: Install Oxygen wallpapers
pa: ਆਕਸੀਜਨ ਵਾਲਪੇਪਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: i18n: tooltip for checkbox i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: This will make essential KDE processes run at user login
pa: ਇਹ ਲਾਜ਼ਮੀ ਕੇਡੀਈ ਪਰੋਸੈਸ ਯੂਜ਼ਰ ਲਾਗਇਨ ਸਮੇਂ ਚਲਾਏਗਾ

note: i18n: checkbox caption in System Integration options i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkStartAtLogin)
en: Load KDE at user login
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਲਾਗਇਨ ਸਮੇਂ ਕੇਡੀਈ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: KDE System Settings
pa: KDE ਸਿਸਟਮ-ਸੈਟਿੰਗ

en: All KDE settings in one place
pa: ਸਭ KDE ਸੈਟਿੰਗ ਇੱਕ ਥਾਂ

en: This shell is reserved for user's custom shell. Press "Setup" button to setup your favourite shell.
pa: ਇਹ ਸ਼ੈੱਲ ਯੂਜ਼ਰ ਦੀ ਕਸਟਮ ਸ਼ੈੱਲ ਲਈ ਰਾਖਵੀਂ ਹੈ। ਆਪਣੀ ਪਸੰਦੀਦਾ ਸ਼ੈੱਲ ਸੈਟਅੱਪ ਕਰਨ ਲਈ "ਸੈਟਅੱਪ" ਬਟਨ ਨੂੰ ਦੱਬੋ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShellEditDlg)
en: Setup Custom Shell
pa: ਕਸਟਮ ਸ਼ੈੱਲ ਸੈੱਟਅੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:
