khelpcenter - en to pa translation catalogue (127 entries)

en: KDE Help Center
pa: KDE ਮੱਦਦ ਸੈਂਟਰ

en: The KDE Help Center
pa: ਕੇਡੀਈ ਮੱਦਦ ਸੈਂਟਰ

en: (c) 1999-2011, The KHelpCenter developers
pa: (c) ੧੯੯੯-੨੦੧੧, ਕੇ-ਮੱਦਦ ਸੈਂਟਰ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Cornelius Schumacher
pa: ਕਾਰਨਿਊਲਿਸ ਸਚੂਮਾਚੀਰ

en: Frerich Raabe
pa: ਫਰੀਰਿੱਚ ਰੱਬੀ

en: Matthias Elter
pa: ਮੈਥਿਊ ਈਲਟੀਰ

en: Original Author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: Info page support
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ (info) ਸਫ਼ਾ ਮੱਦਦ

en: URL to display
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ URL

en: Top-Level Documentation
pa: ਟਾਪ-ਲੈਵਲ ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ

[ctx: Describes documentation entries that are in English]
en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Font Configuration
pa: ਫੋਂਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Sizes
pa: ਸਾਈਜ਼

[ctx: The smallest size a will have]
en: M&inimum font size:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼(&i):

[ctx: The normal size a font will have]
en: M&edium font size:
pa: ਮੱਧਮ ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼(&e):

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: S&tandard font:
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਫੋਂਟ(&t):

en: F&ixed font:
pa: ਨਿਸ਼ਚਿਤ ਫੋਂਟ(&i):

en: S&erif font:
pa: S&erif ਫੋਂਟ:

en: S&ans serif font:
pa: S&ans serif ਫੋਂਟ:

en: &Italic font:
pa: ਤਿਰਛੇ ਫੋਂਟ(&I):

en: &Fantasy font:
pa: ਫੈਂਸੀ ਫੋਂਟ(&F):

en: Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: &Default encoding:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਇੰਕੋਡਿੰਗ(&D):

en: Use Language Encoding
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਇਕੋਡਿੰਗ ਵਰਤੋਂ

en: &Font size adjustment:
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼ ਅਡਜੱਸਟ(&F):

en: By Topic
pa: ਵਿਸ਼ੇ ਨਾਲ

en: Alphabetically
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ

en: Rebuilding glossary cache...
pa: ਗਲੋਸਰੀ ਕੈਸ਼ ਮੁੜ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Rebuilding cache... done.
pa: ਕੈਸ਼ ਮੁੜ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...ਮੁਕੰਮਲ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Unable to show selected glossary entry: unable to open file 'glossary.html.in'!
pa: ਚੁਣੀ ਅੰਤਿਕਾ ਵੇਖਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ: ਫਾਇਲ 'glossary.html.in'! ਖੋਲਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ

en: See also:
pa: ਇਹ ਵੀ ਵੇਖੋ:

en: KDE Glossary
pa: KDE ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine.
pa: ht://dig HTML ਖੋਜ ਇੰਜਣ ਨਾਲ ਪੂਰੇ ਪਾਠ ਫੀਚਰ ਦੀ ਖੋਜ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Information about where to get the ht://dig package.
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਕਿ ਕਿੱਥੇ ht://dig ਪੈਕੇਜ ਉਪਲੱਬਧ ਹੈ।

en: You can get ht://dig at the ht://dig home page
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਮ ਪੇਜ਼ ht://dig at the ht://dig ਲੈ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Program Locations
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ ਟਿਕਾਣੇ

en: Enter the URL of the htsearch CGI program.
pa: htsearch CGI ਕਾਰਜ ਲਈ URL ਦਿਓ।

en: Enter the path to your htdig indexer program here.
pa: ਆਪਣੇ htdig ਇੰਡੈਕਸ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਮਾਰਗ ਇਥੇ ਦਿਓ।

en: htdig database:
pa: htdig ਡਾਟਾਬੇਸ:

en: Enter the path to the htdig database folder.
pa: htdig ਡਾਟਾਬੇਸ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਮਾਰਗ ਭਰੋ।

en: By Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ ਰਾਹੀਂ

en: Change Index Folder
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਫੋਲਡਰ ਬਦਲੋ

en: Index folder:
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਫੋਲਡਰ:

en: Build Search Indices
pa: ਖੋਜ ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਏ

en: Index creation log:
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਨਿਰਮਾਣ ਲਾਗ:

[ctx: Label for button to close search index progress dialog after successful completion]
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Index creation finished.
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਨਿਰਮਾਣ ਸਮਾਪਤ

[ctx: Label for stopping search index generation before completion]
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Details &lt;&lt;
pa: ਵੇਰਵਾ &lt;&lt;

en: Details &gt;&gt;
pa: ਵੇਰਵਾ &gt;&gt;

en: Build Search Index
pa: ਖੋਜ ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਓ

en: Build Index
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਓ

en: To be able to search a document, a search
    index needs to exist. The status column of the list below shows whether an index
    for a document exists.
pa: ਇੱਕ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਨੂੰ ਖੋਜ ਦੇ ਯੋਗ ਬਣਾਉਣ ਲਈ, ਇੱਕ ਖੋਜ
    ਇੰਡੈਕਸ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ। ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹਾਲਤ ਦੱਸਦਾ ਕਿ ਕੀ ਇੱਕ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਲਈ
    ਇੱਕ ਇੰਡੈਕਸ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: To create an index, check the box in the list and press the
    "Build Index" button.
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਬਕਸਾ ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਤਦ
    "ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਓ" ਬਟਨ ਦੱਬੋ।

en: Search Scope
pa: ਖੋਜ ਸੀਮਾ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Change...
pa: ਤਬਦੀਲ...

en: <qt>The folder <b>%1</b> does not exist; unable to create index.</qt>
pa: <qt>ਫੋਲਡਰ <b>%1</b> ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ।</qt>

[ctx: Describes the status of a documentation index that is present]
en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

[ctx: Describes the status of a documentation index that is missing]
en: Missing
pa: ਗੁੰਮ

[ctx: Generic prefix label for error messages when creating documentation index, first arg is the document's identifier, second is the document's name]
en: Document '%1' (%2):
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ '%1' (%2):

en: No document type.
pa: ਕੋਈ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਾਈਪ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No search handler available for document type '%1'.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਾਈਪ '%1' ਲਈ ਕੋਈ ਹੈਂਡਲਰ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: No indexing command specified for document type '%1'.
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਾਈਪ '%1' ਲਈ ਕੋਈ ਇੰਡੈਕਸਿੰਗ ਕਮਾਂਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ।

en: Failed to build index.
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Error executing indexing build command:
    %1
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਉਣ ਵਾਲੀ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:
    %1

en: Unable to start command '%1'.
pa: ਕਮਾਂਡ '%1' ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: KHelpCenter Index Builder
pa: KHelpCenter ਇੰਡੈਕਸ ਬਿਲਡਰ

en: (c) 2003, The KHelpCenter developers
pa: (c) ੨੦੦੩, ਕੇ-ਮੱਦਦ-ਸੈਂਟਰ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Document to be indexed
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਾ ਇੰਡੈਕਸ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ

en: Index directory
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Search)
en: Path to index directory.
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਮਾਰਗ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Search)
en: Path to directory containing search indices.
pa: ਖੋਜ ਇੰਡੈਕਸ ਰੱਖਣ ਵਾਲੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਈ ਮਾਰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Layout)
en: Currently visible navigator tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਉਪਲੱਬਧ ਟੈਬ

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

en: Search Error Log
pa: ਖੋਜ ਗਲਤੀ ਲਾਗ

en: Preparing Index
pa: ਇੰਡੈਕਸ ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Ready
pa: ਤਿਆਰ

en: Previous Page
pa: ਪਿੱਛੇ ਸਫ਼ਾ

en: Moves to the previous page of the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੇ ਪਿਛਲੇ ਸਫੇ ਤੇ ਜਾਓ

en: Next Page
pa: ਅੱਗੇ ਸਫ਼ਾ

en: Moves to the next page of the document
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦੇ ਅਗਲੇ ਸਫੇ ਤੇ ਜਾਓ

en: Table of &Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਸਾਰਣੀ(&C)

en: Table of contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਸਾਰਣੀ

en: Go back to the table of contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਸਾਰਣੀ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: &Last Search Result
pa: ਆਖਰੀ ਖੋਜ ਨਤੀਜਾ(&L)

en: Configure Fonts...
pa: ਫੋਂਟ ਸੰਰਚਨਾ.....

en: Increase Font Sizes
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼ ਵਧਾਓ

en: Decrease Font Sizes
pa: ਫੋਂਟ ਸਾਈਜ਼ ਘਟਾਓ

en: &Search
pa: ਖੋਜ(&S)

en: &Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(&C)

en: Search Options
pa: ਖੋਜ ਚੋਣ

en: G&lossary
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ(&l)

en: Start Page
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਫ਼ਾ

en: Unable to run search program.
pa: ਖੋਜ ਕਾਰਜ ਚਲਾਉਣ ਤੋਂ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: A search index does not yet exist. Do you want to create the index now?
pa: ਖੋਜ ਇੰਡੈਕਸ ਅਜੇ ਤੱਕ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਹੈ, ਕੀ ਇੰਡੈਕਸ ਹੁਣ ਬਣਾਉਣਾ ਚਾਹੋਗੇ?

en: Create
pa: ਬਣਾਓ

en: Do Not Create
pa: ਨਾ ਬਣਾਓ

en: Error: No document type specified.
pa: ਗਲਤੀ: ਕੋਈ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਾਈਪ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ।

en: Error: No search handler for document type '%1'.
pa: ਗਲਤੀ: ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਟਾਈਪ '%1' ਲਈ ਕੋਈ ਖੋਜ ਹੈਂਡਲਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Unable to initialize SearchHandler from file '%1'.
pa: ਫਾਇਲ '%1' ਲਈ ਖੋਜ-ਹੈਂਡਲਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: No valid search handler found.
pa: ਕੋਈ ਠੀਕ ਖੋਜ ਹੈਂਡਲਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ ਹੈ।

en: Search Results for '%1':
pa: '%1' ਲਈ ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ:

en: Search Results
pa: ਖੋਜ ਨਤੀਜੇ

en: Error executing search command '%1'.
pa: ਖੋਜ ਕਮਾਂਡ '%1' ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Error: %1
pa: ਗਲਤੀ: %1

en: '%1' not found, check your installation
pa: '%1' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ, ਆਪਣੀ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਚੈੱਕ ਕਰੋ।

en: '%1' not found, install the package containing it
pa: '%1' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ, ਇਹ ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

en: No search command or URL specified.
pa: ਕੋਈ ਖੋਜ ਕਮਾਂਡ ਜਾਂ URL ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ।

en: and
pa: ਅਤੇ

en: or
pa: ਜਾਂ

en: &Method:
pa: ਢੰਗ(&M):

en: Max. &results:
pa: ਅਧਿਕ ਨਤੀਜੇ(&r):

en: &Scope selection:
pa: ਸੀਮਾ ਚੋਂਣ(&S):

en: Scope
pa: ਸੀਮਾ

en: Build Search &Index...
pa: ਖੋਜ ਇੰਡੈਕਸ ਬਣਾਓ(&I)...

[ctx: Label for searching documentation using custom (user defined) scope]
en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

[ctx: Label for searching documentation using default search scope]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: Label for searching documentation in all subsections]
en: All
pa: ਸਭ

[ctx: Label for scope that deselects all search subsections]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: Label for Unknown search scope, that should never appear]
en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Copy Link Address
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨਦੀ ਕਾਪੀ ਕਰੋ
