kwriteconfig - en to pa translation catalogue (8 entries)

en: Write KConfig entries - for use in shell scripts
pa: KConfig ਇੰਦਰਾਜ਼ ਲਿਖੋ - ਸੈੱਲ ਸਕਰਿਪਟ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ

en: Luís Pedro Coelho
pa: ਲਿਊਸ ਪੀਡਰੋ ਕੋਈਲਹੋ

en: Wrote kreadconfig on which this is based
pa: kreadconfig ਲਿਖੋ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਇਹ ਅਧਾਰਿਤ ਹੈ

en: Use <file> instead of global config
pa: ਗਲੋਬਲ ਸੰਰਚਨਾ ਦੀ ਬਜਾਏ <file> ਵਰਤੋਂ

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
pa: ਲੱਭਣ ਲਈ ਗਰੁੱਪ। ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਰੁੱਪਾਂ ਲਈ ਲਗਾਤਾਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Key to look for
pa: ਖੋਜ ਲਈ ਕੁੰਜੀ

en: Type of variable. Use "bool" for a boolean, otherwise it is treated as a string
pa: ਵੇਰੀਬਲ ਦੀ ਕਿਸਮ। ਬੁਲੀਅਨ ਲਈ "ਬੁਲ" ਵਰਤੋਂ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਸਤਰ ਹੀ ਮੰਨਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: The value to write. Mandatory, on a shell use '' for empty
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ ਮੁੱਲ। ਲਾਜ਼ਮੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸੈੱਲ ਉੱਤੇ ਖਾਲੀ ਲਈ '' ਵਰਤੋਂ
