kttsd - en to pa translation catalogue (89 entries)

en: Maintainer
pa: ਪਰਬੰਧਕ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, typeGroupBox)
en: &Type
pa: ਕਿਸਮ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordRadioButton)
en: &Word
pa: ਸ਼ਬਦ(&W)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, matchLabel)
en: &Match:
pa: ਮੇਲ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, substLabel)
en: &Replace with:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਬਦਲੋ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Code
pa: ਕੋਡ

en: Select Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਚੁਣੋ

en: Unable to open file.
pa: ਫਾਇਲ ਖ੍ਹੋਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Word
pa: ਸ਼ਬਦ

[ctx: Yes or no]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: Yes or no]
en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: Unable to open file
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: String Replacer
pa: ਸਤਰ ਤਬਦੀਲੀਕਾਰ

en: Multiple Languages
pa: ਕਈ ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Select Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

[ctx: Load a word list from a file]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: Load
pa: ਲੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

[ctx: Clear the word list]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: &Up
pa: ਉੱਤੇ(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, lowerFilterPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Do&wn
pa: ਹੇਠਾਂ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeFilterButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Match
pa: ਮਿਲਦੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, substLView)
en: Replace With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, loadButton)
en: &Load...
pa: ਲੋਡ(&L)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, saveButton)
en: &Save...
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: Cl&ear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&e)

en: XML Transformer
pa: XML ਟਰਾਂਸਫਰਮਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, xsltLabel)
en: &XSLT file:
pa: &XSLT ਫਾਇਲ:

en: KDE Text-to-Speech
pa: KDE ਪਾਠ ਤੋਂ ਬੋਲ

en: KDE Text-to-Speech Manager
pa: KDE ਟੈਕਸਟ-ਤੋਂ-ਆਵਾਜ਼ ਮੈਨੇਜਰ

en: &Stop/Delete
pa: ਰੋਕੋ/ਹਟਾਓ(&S)

en: &Pause
pa: ਵਿਰਾਮ(&P)

en: &Resume
pa: ਮੁੜ-ਵਿਚਾਰ(&R)

en: R&epeat
pa: ਦੁਹਰਾਓ(&e)

en: Jovie
pa: ਜੋਵਿਈ

en: Current Maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Original Author
pa: ਅਸਲੀ ਲੇਖਕ

en: Previous Maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Contributor
pa: ਸਹਿਯੋਗੀ

en: Testing
pa: ਟੈਸਟਿੰਗ

en: Filter
pa: ਫਿਲਟਰ

en: jovie
pa: ਜੋਵਿਈਆਵ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Select Filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, kttsjobmgr)
en: Jobs
pa: ਕੰਮ

en: Jovie Version: %1
pa: ਜੋਵਿਈ ਵਰਜਨ: %1ਜੋਵਿਈ ਵਰਜਨ: 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kttsdVersion)
en: Jovie not running
pa: ਜੋਵਿਈ ਨਹੀਂ ਚੱਲ ਰਿਹਾ

[ctx: General, as title of window]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addFilterButton)
en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherTalkerPriorityButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, higherFilterPriorityButton)
en: U&p
pa: ਉੱਤੇ(&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureTalkerButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, configureFilterButton)
en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Filters
pa: ਫਿਲਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pauseButton)
en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, resumeButton)
en: Resume
pa: ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, speak_file)
en: Spea&k File
pa: ਫਾਇਲ ਬੋਲੋ(&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name
pa: ਨਾਂ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, AvailableTalkersTable)
en: Synthesizer
pa: ਸ਼ੰਸ਼ਲੇਸ਼ਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Voice &Type
pa: ਆਵਾਜ਼ ਕਿਸਮ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 1
pa: ਮਰਦ 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 2
pa: ਮਰਦ 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Male 3
pa: ਮਰਦ 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 1
pa: ਔਰਤ 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 2
pa: ਔਰਤ 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female 3
pa: ਔਰਤ 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, voiceComboBox)
en: Female Child
pa: ਬੱਚੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Speed
pa: ਸਪੀਡ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Pitch
pa: ਪਿੱਚ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Volume
pa: ਆਵਾਜ਼(&V)

[ctx: Default language code]
en: default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: The name of the first Male voice]
en: Male 1
pa: ਮਰਦ 1

[ctx: The name of the first Female voice]
en: Female 1
pa: ਔਰਤ 1

[ctx: The name of the male child voice]
en: Boy
pa: ਮੁੰਡਾ

[ctx: The name of the female child voice]
en: Girl
pa: ਕੁੜੀ

[ctx: Other language]
en: Other
pa: ਹੋਰ

[ctx: full country name]
en: United States of America
pa: ਸੰਯੁਕਤ ਰਾਜ ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: abbreviated country name]
en: USA
pa: ਅਮਰੀਕਾ

[ctx: full country name]
en: United Kingdom
pa: ਬਰਤਾਨੀਆ

[ctx: abbreviated country name]
en: UK
pa: ਇੰਗਲੈਂਡ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Voice Type
pa: ਆਵਾਜ਼ ਕਿਸਮ

[ctx: Volume of noise]
en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Speed
pa: ਸਪੀਡ

en: Pitch
pa: ਪਿੱਚ
