kolf - en to pa translation catalogue (102 entries)

en: No configuration options
pa: ਕੋਈ ਸੰਰਚਨਾ ਚੋਣ ਨਹੀਂ

en: Add object:
pa: ਇਕਾਈ ਜੋੜੋ:

en: Course name:
pa: ਕੋਰਸ ਨਾਂ:

en: Course author:
pa: ਕੋਰਸ ਲੇਖਕ:

en: Par:
pa: ਪਾਰ:

en: Maximum:
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ:

en: Unlimited
pa: ਬੇਅੰਤ

en: Course Author
pa: ਕੋਰਸ ਲੇਖਕ

en: Course Name
pa: ਕੋਰਸ ਨਾਂ

en: New Hole
pa: ਨਵੀਂ ਮੋਰੀ

en: Course name: %1
pa: ਕੋਰਸ ਨਾਂ: %1

en: Created by %1
pa: %1 ਨੇ ਬਣਾਇਆ

en: %1 holes
pa: %1 ਮੋਰੀਆਂ

en: Course Information
pa: ਕੋਰਸ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Unsaved Changes
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ

en: Save &Later
pa: ਬਾਅਦ 'ਚ ਸੰਭਾਲੋ(&L)

en: &Do not ask again
pa: ਮੈਨੂੰ ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ(&D)

en: Wall
pa: ਕੰਧ

en: Cup
pa: ਕੱਪ

en: Sand
pa: ਮਿੱਟੀ

en: Windmill
pa: ਪੌਣਚੱਕੀ

en: Black Hole
pa: ਬਲੈਕ ਹੋਲ

en: Bridge
pa: ਬਰਿੱਜ

en: Sign
pa: ਦਸਤਖਤ

en: Bumper
pa: ਬੰਪਰ

en: Save &Course
pa: ਕੋਰਸ ਸੰਭਾਲੋ(&C)

en: Save &Course As...
pa: ਕੋਰਸ ਇੰਞ ਸੰਭਾਲੋ(&C)...

en: &Save Game
pa: ਖੇਡ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: &Save Game As...
pa: ਖੇਡ ਇੰਞ ਸੰਭਾਲੋ(&S)...

en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

en: &Reset
pa: ਮੁੜ ਪਹਿਲਾਂ(&R)

en: &Undo Shot
pa: ਸ਼ਾਟ ਵਾਪਸ ਲਵੋ(&U)

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
pa: ਮੋਰੀ ਲਈ ਤਬਦੀਲ

en: &Next Hole
pa: ਅੱਗੇ ਮੋਰੀ(&N)

en: &Previous Hole
pa: ਪਿਛਲੀ ਮੋਰੀ(&P)

en: &First Hole
pa: ਪਹਿਲੀਂ ਮੋਰੀ(&F)

en: &Last Hole
pa: ਆਖਰੀ ਮੋਰੀ(&L)

en: &Random Hole
pa: ਰਲਵੀ ਮੋਰੀ(&R)

en: Show &Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ(&I)

en: Enable All Dialog Boxes
pa: ਸਭ ਵਾਰਤਾਲਾਪ ਬਕਸੇ ਯੋਗ

en: Play &Sounds
pa: ਧੁਨੀ ਚਲਾਓ(&S)

en: &About Course
pa: ਕੋਰਸ ਬਾਰੇ(&A)

en: &Tutorial
pa: ਸਿੱਖਿਆ ਪਾਠ(&T)

en: Par
pa: ਪਾਰ

en:  and
pa:  ਅਤੇ

en: %1 tied
pa: %1 ਨਾਲ ਬਰਾਬਰ

en: %1 won!
pa: %1 ਜਿੱਤ ਗਿਆ!

en: High Scores for %1
pa: %1 ਲਈ ਉੱਚ ਸਕੋਰ

en: Pick Kolf Saved Game
pa: ਕੋਲਫ ਸੰਭਾਲੀ ਖੇਡ ਚੁਣੋ

en: %1's turn
pa: %1 ਦੀ ਵਾਰੀ

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
pa: %1 ਦਾ ਸਕੋਰ ਇਸ ਮੋਰੀ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਸਕੋਰ ਦੇ ਨੇੜੇ ਅੱਪੜ ਗਿਆ ਹੈ।

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
pa: ਮੋਰੀ(&l)

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
pa: ਜਾਓ(&G)

en: Enable show/hide
pa: ਵੇਖਾਓ/ਓਹਲੇ ਯੋਗ

en: Slow
pa: ਹੌਲੀ

en: Fast
pa: ਤੇਜ਼

en: Vertical
pa: ਵਰਟੀਕਲ

en: Horizontal
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ

en: Diagonal
pa: ਵਿਕਰਣ

en: Opposite Diagonal
pa: ਉਲਟ ਵਿਕਰਣ

en: Reverse direction
pa: ਉਲਟ ਦਿਸ਼ਾ

en: Unmovable
pa: ਨਾ-ਹਲਾਉਣਯੋਗ

en: Grade:
pa: ਗਰੇਂਡ:

en: KDE Minigolf Game
pa: KDE ਛੋਟੀ ਗੋਲਫ ਖੇਡ

en: Kolf
pa: ਕੋਲਫ

en: Current maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Rik Hemsley
pa: ਰਿਕ ਹਿਮਸਲੇ

en: Some good sound effects
pa: ਕੁਝ ਚੰਗੇ ਧੁਨੀ ਪਰਭਾਵ

en: Suggestions, bug reports
pa: ਸੁਝਾਅ, ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Print course information and exit
pa: ਕੋਰਸ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: By %1
pa: %1 ਰਾਹੀਂ

en: par %1
pa: ਪਾਰ %1

en: Course %1 does not exist.
pa: ਕੋਰਸ %1 ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: New Game
pa: ਨਵੀਂ ਖੇਡ

en: Players
pa: ਖਿਡਾਰੀ

en: &New Player
pa: ਨਵਾਂ ਖਿਡਾਰੀ(&N)

en: Choose Course to Play
pa: ਖੇਡਣ ਲਈ ਇੱਕ ਕੋਰਸ ਚੁਣੋ

en: Course
pa: ਕੋਰਸ

en: Create New
pa: ਨਵਾਂ ਬਣਾਓ

en: You
pa: ਤੁਸੀਂ

en: Highscores
pa: ਉੱਚ ਸਕੋਰ

en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Game Options
pa: ਖੇਡ ਚੋਣ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: &Strict mode
pa: ਸਖਤ ਢੰਗ(&S)

en: Par %1
pa: ਪਾਰ %1

en: %1 Holes
pa: %1 ਮੋਰੀਆਂ

en: Pick Kolf Course
pa: ਕੋਲਫ਼ ਸਰੋਤ ਚੁਣੋ

en: Chosen course is already on course list.
pa: ਚੁਣਿਆ ਕੋਰਸ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਕੋਰਸ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Player %1
pa: ਖਿਡਾਰੀ %1

en:  degree |  degrees
pa[0]:  ਡਿਗਰੀ
pa[1]:  ਡਿਗਰੀਆਂ

en: &Top
pa: ਉੱਪਰ(&T)

en: &Left
pa: ਖੱਬਾ(&L)

en: &Right
pa: ਸੱਜਾ(&R)

en: &Bottom
pa: ਥੱਲੇ(&B)

en: Sign HTML:
pa: ਦਸਤਖਤ HTML:

en: Moving speed
pa: ਚੱਲਣ ਗਤੀ

en: New Text
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਠ

en: Total
pa: ਕੁੱਲ
