kio4 - en to pa translation catalogue (1103 entries)

en: A file or folder named %1 already exists.
pa: %1 ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: You do not have permission to create that folder.
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: You did not select a file to delete.
pa: ਤੁਸੀ ਫਾਇਲ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ ਹੈ।

en: Nothing to Delete
pa: ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: <qt>Do you really want to delete
     <b>'%1'</b>?</qt>
pa: <qt> ਕੀ ਤੁਸੀ <b>'%1'</b>
    ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Delete File
pa: ਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

en: Do you really want to delete this item? | Do you really want to delete these %1 items?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਆਈਟਮ ਹਟਾਉਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ %1 ਆਈਟਮਾਂ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Delete Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਓ

en: You did not select a file to trash.
pa: ਤੁਸੀ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ ਹੈ।

en: Nothing to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: <qt>Do you really want to trash
     <b>'%1'</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ <b>'%1'</b>
    ਰੱਦੀ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Trash File
pa: ਫਾਇਲ ਰੱਦੀ 'ਚ

[ctx: to trash]
en: &Trash
pa: ਰੱਦੀ(&T)

en: translators: not called for n == 1 | Do you really want to trash these %1 items?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ %1 ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Trash Files
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਦੀ 'ਚ

en: The specified folder does not exist or was not readable.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ ਜਾਂ ਇਹ ਪੜ੍ਹਨ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: Parent Folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ

en: Home Folder
pa: ਘਰ ਫੋਲਡਰ

en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

en: New Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ...

en: Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Sorting
pa: ਲੜੀਬੱਧ

en: By Name
pa: ਨਾਂ

en: By Size
pa: ਸਾਇਜ਼

en: By Date
pa: ਮਿਤੀ

en: By Type
pa: ਟਾਈਪ

en: Descending
pa: ਘਟਦਾ ਕ੍ਰਮ

en: Folders First
pa: ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ

en: Icon Position
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਥਿਤੀ

en: Next to File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦੇ ਨਾਲ

en: Above File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਉੱਤੇ

en: Short View
pa: ਨਿੰਮੀ ਝਲਕ

en: Detailed View
pa: ਵੇਰਵਾ ਝਲਕ

en: Tree View
pa: ਲੜੀ ਵੇਖੋ

en: Detailed Tree View
pa: ਵੇਰਵਾ ਲੜੀ ਵੇਖੋ

en: Show Hidden Files
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖੋ

en: Show Aside Preview
pa: ਨਾਲ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Show Preview
pa: ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: Open File Manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

[ctx: folder name]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

[ctx: @title:window]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

[ctx: @label:textbox]
en: Create new folder in:
    %1
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ:
    %1

[ctx: @title:window]
en: Select Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ

[ctx: @action:button]
en: New Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ...

[ctx: @action:inmenu]
en: New Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ...

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: @option:check]
en: Show Hidden Folders
pa: ਲੁਕਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: *|All Files
pa: *|ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: All Supported Files
pa: ਸਭ ਸਹਾਇਕ ਫਾਇਲਾਂ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Add Places Entry
pa: ਥਾਂ ਐਂਟਰੀ ਸ਼ਾਮਲ ਸੋ

en: Edit Places Entry
pa: ਥਾਂ ਐਂਟਰੀ ਸੋਧ

en: <qt>This is the text that will appear in the Places panel.<br /><br />The label should consist of one or two words that will help you remember what this entry refers to. If you do not enter a label, it will be derived from the location's URL.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਟੈਕਸਟ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਥਾਵਾਂ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ।<br /><br />ਲੇਬਲ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਜਾਂ ਦੋ ਸ਼ਬਦ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਸ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖਣ 'ਚ ਮੱਦਦ ਕਰਨਗੇ। ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਲੇਬਲ ਨਾ ਦਿੱਤਾ ਤਾਂ, ਇਸ ਨੂੰ ਟਿਕਾਣੇ ਦੇ URL ਤੋਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।</qt>

en: L&abel:
pa: ਲੇਬਲ(&a):

en: Enter descriptive label here
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਲੇਬਲ ਇੱਥੇ ਦਿਓਜਾਣਕਾਰੀ ਲੇਜਾਨਇੱਥੇ

en: <qt>This is the location associated with the entry. Any valid URL may be used. For example:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />By clicking on the button next to the text edit box you can browse to an appropriate URL.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਐਂਟਰੀ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਐਂਟਰੀ ਹੈ। ਇੱਕ ਢੁੱਕਵਾਂ URL ਵੀ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਜਿਵੇਂ ਕਿ:<br /><br />%1<br />http://www.kde.org<br />ftp://ftp.kde.org/pub/kde/stable<br /><br />ਟੈਕਸਟ ਸੋਧ ਬਕਸੇ ਦੇ ਨਾਲ ਮੌਜੂਦ ਬਟਨ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰਕੇ ਢੁੱਕਵਾਂ URL ਵੀ ਵੇਖਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।</qt>

en: &Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ(&L):

en: <qt>This is the icon that will appear in the Places panel.<br /><br />Click on the button to select a different icon.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਆਈਕਾਨ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਥਾਵਾਂ ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਈ ਦੇਵੇਗਾ।<br /><br />ਇੱਕ ਵੱਖਰਾ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।</qt>

en: Choose an &icon:
pa: ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ(&i):

en: &Only show when using this application (%1)
pa: ਇਸ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ (%1) ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਹੀ ਵੇਖੋ(&O)

en: <qt>Select this setting if you want this entry to show only when using the current application (%1).<br /><br />If this setting is not selected, the entry will be available in all applications.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਚੁਣੋ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਐਂਟਰੀ ਨੂੰ ਤਾਂ ਹੀ ਵੇਖਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜੇ ਮੌਜੂਦਾ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ (%1) ਵਰਤੀ ਜਾਵੇ।<br /><br />ਇਹ ਇਹ ਸੈਟਿੰਗ ਨਾ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਐਂਟਰੀ ਸਭ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਲਈ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇਗੀ।</qt>

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Home
pa: ਘਰ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Root
pa: ਰੂਟ

[ctx: KFile System Bookmarks]
en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: &Release '%1'
pa: '%1' ਛੱਡੋ(&R)

en: &Safely Remove '%1'
pa: '%1' ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹਟਾਓ(&S)

en: &Unmount '%1'
pa: '%1' ਅਣ-ਮਾਊਂਟ(&U)

en: &Eject '%1'
pa: '%1' ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ(&E)

en: The device '%1' is not a disk and cannot be ejected.
pa: ਜੰਤਰ '%1' ਡਿਸਕ ਨਹੀਂ ਹੈ ਅਤੇ ਬਾਹਰ ਨਹੀਂ ਕੱਢੀ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: An error occurred while accessing '%1', the system responded: %2
pa: '%1' ਵਰਤਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ, ਸਿਸਟਮ ਨੇ ਕਿਹਾ: %2

en: An error occurred while accessing '%1'
pa: '%1' ਵਰਤਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Add Entry...
pa: ਐਂਟਰੀ ਸ਼ਾਮਲ...

en: &Edit Entry '%1'...
pa: '%1' ਐਂਟਰੀ ਸੋਧ(&E)...

en: &Hide Entry '%1'
pa: '%1' ਐਂਟਰੀ ਓਹਲੇ(&H)

en: &Show All Entries
pa: ਸਭ ਐਂਟਰੀ ਵੇਖੋ(&S)

en: &Remove Entry '%1'
pa: '%1' ਐਂਟਰੀ ਹਟਾਓ(&R)

[ctx: @info]
en: Do you really want to empty the Trash? All items will be deleted.
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਜਾਣਗੀਆਂ।

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ

en: Show Hidden Folders
pa: ਲੁਕਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ

en: <qt>While typing in the text area, you may be presented with possible matches. This feature can be controlled by clicking with the right mouse button and selecting a preferred mode from the <b>Text Completion</b> menu.</qt>
pa: <qt>ਜਦੋਂ ਤੁਸੀਂ ਟੈਕਸਟ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਲਿਖਦੇ ਹੋ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮਿਲਦੇ ਮੇਲ ਵੇਖਾਏ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ। ਇਹ ਗੁਣ ਨੂੰ ਸੱਜਾ ਬਟਨ ਦਬਾ ਕੇ ਰੱਖਣ ਅਤੇ <b>ਟੈਕਸਟ ਮੁਕੰਮਲ</b> ਮੇਨ ਤੋਂ ਪਸੰਦੀਦਾ ਢੰਗ ਚੁਣ ਕੇ ਕੰਟਰੋਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।</qt>

en: Drive: %1
pa: ਡਰਾਇਵ: %1

en: <qt>Click this button to enter the parent folder.<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</qt>
pa: <qt>ਮੁੱਖ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਜਾਣ ਲਈ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ। <br /><br />ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਇਸ ਮੌਕੇ ਉੱਤੇ ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣਾ file:/home/%1 ਹੈ ਤਾਂ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ file:/home ਉੱਤੇ ਚਲੇ ਜਾਓਗੇ।</qt>

en: Click this button to move backwards one step in the browsing history.
pa: ਅਤੀਤ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਪਗ਼ ਪਿੱਛੇ ਜਾਣ ਲਈ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ।

en: Click this button to move forward one step in the browsing history.
pa: ਅਤੀਤ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖਣ ਲਈ ਇੱਕ ਪਗ਼ ਅੱਗੇ ਵਧਣ ਲਈ ਆਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ।

en: Click this button to reload the contents of the current location.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟਿਕਾਣੇ ਦੇ ਭਾਗ ਮੁੜ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉ।

en: Click this button to create a new folder.
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉ।

en: Show Places Navigation Panel
pa: ਥਾਂ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਪੈਨਲ ਵੇਖੋ

en: Show Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਵੇਖੋ

en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

en: &Filter:
pa: ਫਿਲਟਰ(&F):

en: You can only select one file
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੇਵਲ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਹੀ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: More than one file provided
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫਾਇਲ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ

en: You can only select local files
pa: ਤੁਸੀ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਹੀ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Remote files not accepted
pa: ਰਿਮੋਟ ਫਾਇਲ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: More than one folder has been selected and this dialog does not accept folders, so it is not possible to decide which one to enter. Please select only one folder to list it.
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੇ ਗਏ ਹਨ ਅਤੇ ਇਹ ਡਾਈਲਾਗ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਇਹ ਚੋਣ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਕਿ ਕਿਸ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾਵੇ। ਕ੍ਰਿਪਾ ਕਰਕੇ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਇੱਕ ਹੀ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ।

en: More than one folder provided
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫੋਲਡਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

en: At least one folder and one file has been selected. Selected files will be ignored and the selected folder will be listed
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਅਤੇ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ। ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਚੁਣਿਆ ਗਿਆ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Files and folders selected
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੇ

en: The file "%1" could not be found
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: Cannot open file
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: This is the name to save the file as.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਹੈ।

en: This is the list of files to open. More than one file can be specified by listing several files, separated by spaces.
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਹੈ। ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਫਾਇਲਾਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਛੱਡ ਕੇ ਦਿੱਤੀਆਂ ਜਾ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ।

en: This is the name of the file to open.
pa: ਇਹ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਹੈ।

[ctx: @title:window]
en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
pa: ਫਾਇਲ "%1" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Overwrite File?
pa: ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਹੈ?

en: The chosen filenames do not
    appear to be valid.
pa: ਚੁਣੇ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਠੀਕ ਨਹੀਂ
    ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

en: Invalid Filenames
pa: ਗਲਤ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ

en: You can only select local files.
pa: ਤੁਸੀ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਹੀ ਚੁਣ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Remote Files Not Accepted
pa: ਰਿਮੋਟ ਫਾਇਲ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: *|All Folders
pa: *|ਸਭ ਫੋਲਡਰ

en: &Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

en: Icon size: %1 pixels (standard size)
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਾਈਜ਼: %1 ਪਿਕਸਲ (ਸਟੈਂਡਰ ਸਾਈਜ਼)

en: Icon size: %1 pixels
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਾਈਜ਼: %1 ਪਿਕਸਲ

en: Automatically select filename e&xtension (%1)
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਐਕਸ਼ਟੈਸ਼ਨ ਚੁਣੋ (%1)(&x)

en: the extension <b>%1</b>
pa: ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ <b>%1</b>

en: Automatically select filename e&xtension
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ(&x)

en: a suitable extension
pa: ਇੱਕ ਢੁੱਕਵੀਂ ਇਕਸਟੈਨਸ਼ਨ

en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: <qt>This button allows you to bookmark specific locations. Click on this button to open the bookmark menu where you may add, edit or select a bookmark.<br /><br />These bookmarks are specific to the file dialog, but otherwise operate like bookmarks elsewhere in KDE.</qt>
pa: <qt>ਇਹ ਬਟਨ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਖਾਸ ਟਿਕਾਣਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ। ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਮੇਨੂ ਖੁੱਲ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਜੋੜ, ਸੋਧ ਜਾਂ ਚੋਣ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ। <br /><br />ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫਾਇਲ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਹੀ ਖਾਸ ਹਨ, ਨਹੀਂ ਤਾਂ KDE ਵਿੱਚ ਹੋਰ ਬੁੱਕਮਾਰਕਾਂ ਵਾਂਗ ਕੰਮ ਕਰਦੇ।</qt>

en: Sorry
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ

en: <qt>The template file <b>%1</b> does not exist.</qt>
pa: <qt>ਟੈਪਲੇਟ ਫਾਇਲ <b>%1</b> ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

[ctx: @action:button]
en: Create directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

[ctx: @action:button]
en: Enter a different name
pa: ਵੱਖਰਾ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Create hidden directory?
pa: ਲੁਕਵੀਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣੀ ਹੈ?

en: The name "%1" starts with a dot, so the directory will be hidden by default.
pa: ਨਾਂ "%1" ਬਿੰਦੀ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੁੰਦਾ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਮੂਲ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਲੁਕਵੀਂ ਹੋਵੇਗੀ।

en: Do not ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ

en: File name:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ:

en: Create Symlink
pa: ਸਿਮਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

en: Create link to URL
pa: URL ਲਈ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

en: Basic links can only point to local files or directories.
    Please use "Link to Location" for remote URLs.
pa: ਮੁੱਢਲੇ ਲਿੰਕ ਕੇਵਲ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲਾਂ ਜਾਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਨੂੰ ਹੀ ਦਰਸਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।
    ਰਿਮੋਟ URL ਲਈ "ਟਿਕਾਣੇ ਨਾਲ ਲਿੰਕ" ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ ਜੀ।

en: Create New
pa: ਨਵਾਂ ਬਣਾਓ

en: Link to Device
pa: ਜੰਤਰ ਨਾਲ ਲਿੰਕ

[ctx: Default name for a new folder]
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

en: Create new folder in:
    %1
pa: ਇਸ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ:
    %1

en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Navigate
pa: ਨੇਵੀਗੇਟ

en: Show Full Path
pa: ਪੂਰਾ ਪਾਥ ਵੇਖੋ

en: Custom Path
pa: ਕਸਟਮ ਮਾਰਗ

[ctx: @action:inmenu]
en: More
pa: ਵੱਧ

[ctx: @item:inmenu]
en: Devices
pa: ਜੰਤਰ

[ctx: @item:inmenu]
en: Subversion
pa: ਸਬਵਰਜਨ

[ctx: @item:inmenu]
en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Click for Location Navigation
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Click to Edit Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੋਧਣ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Setting ACL for %1
pa: %1 ਲਈ ACL ਸੈਟਿੰਗ

en: Could not change permissions for
    %1
pa: %1
    ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਤਬਦੀਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ

en: No Media inserted or Media not recognized.
pa: ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਪਾਇਆ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਜਾਂ ਮੀਡਿਆ ਦੀ ਪਛਾਣ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ ਹੈ।

en: "vold" is not running.
pa: "vold" ਚੱਲ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Could not find program "mount"
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ "mount" ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

en: mounting is not supported by wince.
pa: ਮਾਊਂਟ ਕਰਨਾ wince ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not find program "umount"
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ "umount" ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ

en: unmounting is not supported by wince.
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨਾ wince ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Cannot copy file from %1 to %2. (Errno: %3)
pa: %1 ਤੋਂ %2 ਲਈ ਫਾਇਲ ਦੀ ਕਾਪੀ ਹੋ ਨਹੀਂ ਸਕਦੀ ਹੈ। (ਗਲਤੀ: %3)

en: No media in device for %1
pa: %1 ਲਈ ਜੰਤਰ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਮੀਡਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Could not get user id for given user name %1
pa: ਦਿੱਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ %1 ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ID ਨਹੀਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not get group id for given group name %1
pa: ਦਿੱਤੇ ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ %1 ਲਈ ਗਰੁੱਪ id ਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Opening connection to host %1
pa: ਹੋਸਟ %1 ਲਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Connected to host %1
pa: ਹੋਸਟ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ

en: %1.
    
    Reason: %2
pa: %1.
    
    ਕਾਰਨ: %2

en: Sending login information
pa: ਲਾਗਇਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭੇਜੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Message sent:
    Login using username=%1 and password=[hidden]
    
    Server replied:
    %2
pa: ਭੇਜਿਆ ਸੁਨੇਹਾ:
    ਲਾਗਇਨ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ=%1 ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ=[ਗੁਪਤ] ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ
    
    ਸਰਵਰ ਜਵਾਬ:
    %2

en: You need to supply a username and a password to access this site.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਸਾਇਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Site:
pa: ਸਾਇਟ:

en: Login OK
pa: ਲਾਗਇਨ ਠੀਕ ਹੈ

en: Could not login to %1.
pa: %1 ਉੱਤੇ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: You need to supply a username and a password for the proxy server listed below before you are allowed to access any sites.
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਕਿ ਤੁਸੀ ਕੋਈ ਸਾਇਟ ਖੋਲ੍ਹੋ, ਇਹ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ ਕਿ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਕਿਸੇ ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਭਰੋ।

en: Proxy:
pa: ਪਰਾਕਸੀ:

en: <b>%1</b> at <b>%2</b>
pa: <b>%2</b> 'ਤੇ <b>%1</b>

en: Proxy Authentication Failed.
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: No host specified.
pa: ਕੋਈ ਹੋਸਟ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Otherwise, the request would have succeeded.
pa: ਨਹੀ ਤਾਂ, ਬੇਨਤੀ ਸਫਲ ਹੋਵੇਗੀ।

[ctx: request type]
en: retrieve property values
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਮੁੱਲ ਪਰਾਪਤ

[ctx: request type]
en: set property values
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਮੁੱਲ ਦਿਓ

[ctx: request type]
en: create the requested folder
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

[ctx: request type]
en: copy the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: request type]
en: move the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਭੇਜੋ

[ctx: request type]
en: search in the specified folder
pa: ਖਾਸ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਖੋਜੋ

[ctx: request type]
en: lock the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਲਾਕ ਕਰੋ

[ctx: request type]
en: unlock the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰੋ

[ctx: request type]
en: delete the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ

[ctx: request type]
en: query the server's capabilities
pa: ਸਰਵਰ ਦੀ ਸਮਰੱਥਾ ਲਈ ਕਿਊਰੀ

[ctx: request type]
en: retrieve the contents of the specified file or folder
pa: ਖਾਸ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਭਾਗ ਲਵੋ

[ctx: request type]
en: run a report in the specified folder
pa: ਰਿਪੋਰਟ ਖਾਸ ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਚਲਾਓ

[ctx: %1: code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
pa: %2 ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ (%1) ਆਈ ਹੈ।

en: The server does not support the WebDAV protocol.
pa: ਸਰਵਰ WebDAV ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: %1: request type, %2: url]
en: An error occurred while attempting to %1, %2. A summary of the reasons is below.
pa: %1, %2 ਲਈ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਕਾਰਨਾਂ ਬਾਰੇ ਸੰਖੇਪ ਜਾਣਕਾਰੀ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

[ctx: %1: request type]
en: Access was denied while attempting to %1.
pa: %1 ਲਈ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨ ਤੇ ਪਹੁੰਚ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: The requested lock could not be granted. %1
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਲਾਕ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲ ਨਹੀਂ ਸਕੇ। %1

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the resource is locked.
pa: %1 ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਸਰੋਤ ਲਾਕ ਹੈ।

en: This action was prevented by another error.
pa: ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਕਰਕੇ ਰੋਕੀ ਗਈ ਹੈ

[ctx: %1: request type]
en: Unable to %1 because the destination server refuses to accept the file or folder.
pa: %1 ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਨਿਯਤ ਸਰਵਰ ਨੇ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The resource cannot be deleted.
pa: ਸਰੋਤ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ।

[ctx: request type]
en: upload %1
pa: %1 ਅੱਪਲੋਡ

[ctx: %1: response code, %2: request type]
en: An unexpected error (%1) occurred while attempting to %2.
pa: %2 ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ (%1) ਆਈ ਹੈ।

en: %1 contacted. Waiting for reply...
pa: %1 ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਹੋਇਆ। ਜਵਾਬ ਲਈ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Website Access
pa: ਵੈੱਬਸਾਇਟ ਵਰਤੋਂ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: Server processing request, please wait...
pa: ਸਰਵਰ ਬੇਨਤੀ ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: Sending data to %1
pa: %1 ਨੂੰ ਡਾਟਾ ਭੇਜਿਆ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Retrieving %1 from %2...
pa: %2 ਤੋਂ %1 ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Authentication Failed.
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Authorization failed.
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Unknown Authorization method.
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਢੰਗ

en: KDE HTTP cache maintenance tool
pa: KDE HTTP ਕੈਚੇ ਪਰਬੰਧ ਟੂਲ

en: Empty the cache
pa: ਕੈਸ਼ ਖਾਲੀ

en: Display information about cache file
pa: ਕੈਸ਼ ਫਾਇਲ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Cookie Alert
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਚੇਤਾਵਨੀ

[ctx: @item:intext cross domain cookie]
en:  [Cross Domain]
pa: [ਅੰਤਰ ਡੋਮੇਨ]

en: Apply Choice To
pa: ਇਸ ਉੱਤੇ ਚੋਣ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: &Only this cookie
pa: ਸਿਰਫ ਇਹੀ ਕੂਕੀ(&O)

en: &Only these cookies
pa: ਸਿਰਫ ਇਹੀ ਕੂਕੀਜ਼(&O)

en: All cookies from this do&main
pa: ਇਸ ਡੋਮੇਨ ਤੋਂ ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼(&m)

en: All &cookies
pa: ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼(&c)

en: &Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ(&A)

en: &Reject
pa: ਇਨਕਾਰ(&R)

en: See or modify the cookie information
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਸੋਧੋ

en: Cookie Details
pa: ਕੂਕੀਜ਼ ਵੇਰਵਾ

en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Value:
pa: ਮੁੱਲ:

en: Expires:
pa: ਮਿਆਦ:

en: Path:
pa: ਮਾਰਗ:

en: Domain:
pa: ਡੋਮੇਨ:

en: Exposure:
pa: ਪੱਖ:

[ctx: Next cookie]
en: &Next >>
pa: ਅੱਗੇ(&N) >>

en: Show details of the next cookie
pa: ਅਗਲੇ ਕੂਕੀਜ਼ ਦਾ ਵੇਰਵਾ ਦਿਓ

en: Not specified
pa: ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: End of Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਦਾ ਅੰਤ

en: Secure servers only
pa: ਸਿਰਫ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਰਵਰ ਹੀ

en: Secure servers, page scripts
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸਰਵਰ, ਸਫ਼ਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Servers
pa: ਸਰਵਰ

en: Servers, page scripts
pa: ਸਰਵਰ, ਪੇਜ਼ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: HTTP Cookie Daemon
pa: HTTP ਕੂਕੀਜ਼ ਡੈਮਨ

en: HTTP cookie daemon
pa: HTTP ਕੂਕੀਜ਼ ਡੈਮਨ

en: Shut down cookie jar
pa: ਕੂਕੀਜ਼ jar ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Remove cookies for domain
pa: ਡੋਮੇਨ ਲਈ ਕੂਕੀਜ਼ ਹਟਾਓ

en: Remove all cookies
pa: ਸਭ ਕੂਕੀਜ਼ ਹਟਾਓ

en: Reload configuration file
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਮੁੜ ਲੋਡ ਕਰੋ

en: No metainfo for %1
pa: %1 ਲਈ ਕੋਈ ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: --- separator ---
pa: --- ਵੱਖਰੇਵਾਂ ---

[ctx: @action:button]
en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: @title:window]
en: Bookmark Properties
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: @action:button]
en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: @action:button]
en: &New Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ(&N)...

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

[ctx: @label:textbox]
en: Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder in %1
pa: %1 ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

[ctx: @label:textbox]
en: New folder:
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ:

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ

en: *.html|HTML Files (*.html)
pa: *.html|HTML ਫਾਇਲਾਂ (*.html)

en: <!-- This file was generated by Konqueror -->
pa: <!-- ਇਹ ਫਾਇਲ ਕੋਨਕਿਉਰੋਰ ਨੇ ਬਣਾਈ ਹੈ -->

en: *.adr|Opera Bookmark Files (*.adr)
pa: *.adr|ਓਪਰਾ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫਾਇਲਾਂ (*.adr)

en: Add Bookmark Here
pa: ਇੱਥੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸ਼ਾਮਲ

en: Open Folder in Bookmark Editor
pa: ਫੋਲਡਰ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਸੰਪਾਦਕ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Delete Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ

en: Copy Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Delete Bookmark
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਹਟਾਓ

en: Open Folder in Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ ਵਿੱਚ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Cannot add bookmark with empty URL.
pa: ਖਾਲੀ URL ਨਾਲ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Are you sure you wish to remove the bookmark folder
    "%1"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫੋਲਡਰ "%1"
    ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹੋ?

en: Are you sure you wish to remove the bookmark
    "%1"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਬੁੱਕਮਾਰਕ "%1"
    ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਸਹਿਮਤ ਹੋ?

en: Bookmark Folder Deletion
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ

en: Bookmark Deletion
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਹਟਾਓ

en: Open all bookmarks in this folder as a new tab.
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਸਭ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਾਂਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Bookmark Tabs as Folder...
pa: ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਟੈਬ ਫੋਲਡਰ ਵਾਂਗ...

en: Add a folder of bookmarks for all open tabs.
pa: ਸਭ ਖੁੱਲੀਆਂ ਟੈਬਾਂ ਲਈ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਵਿੱਚ ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਲ।

en: Edit your bookmark collection in a separate window
pa: ਆਪਣੇ ਬੁੱਕਮਾਰਕਾਂ ਨੂੰ ਇੱਕ ਵੱਖਰੀ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਸੋਧੋ

en: New Bookmark Folder...
pa: ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਫੋਲਡਰ...

en: Create a new bookmark folder in this menu
pa: ਇਸ ਮੇਨੂ ਵਿੱਚ ਨਵਾਂ ਬੁੱਕਮਾਰਕ ਬਣਾਓ

en: Hide in toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ 'ਚ ਓਹਲੇ

en: Show in toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

en: Open in New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open in New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Receiving corrupt data.
pa: ਨਿਕਾਰਾ ਡਾਟਾ ਪਰਾਪਤ ਹੋ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Owner
pa: ਓਨਰ

en: Owning Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹੋਵੇ

en: Others
pa: ਹੋਰ

en: Mask
pa: ਮਾਸਕ

en: Named User
pa: ਨਾਮੀ ਯੂਜ਼ਰ

en: Named Group
pa: ਨਾਮੀ ਗਰੁੱਪ

en: Edit Entry...
pa: ਐਂਟਰੀ ਸੋਧ...

en: Delete Entry
pa: ਐਂਟਰੀ ਹਟਾਓ

en:  (Default)
pa:  (ਡਿਫਾਲਟ)

en: Edit ACL Entry
pa: ACL ਐਂਟਰੀ ਸੋਧ

en: Entry Type
pa: ਐਂਟਰੀ ਕਿਸਮ

en: Default for new files in this folder
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਨਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਡਿਫਾਲਟ

en: Named user
pa: ਨਾਮੀ ਯੂਜ਼ਰ

en: Named group
pa: ਨਾਮੀ ਗਰੁੱਪ

en: User:
pa: ਯੂਜ਼ਰ:

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Effective
pa: ਪਰਭਾਵੀ

[ctx: @label]
en: Add Comment...
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਸ਼ਾਮਲ...

[ctx: @label]
en: Change...
pa: ਬਦਲੋ...

[ctx: @title:window]
en: Change Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਬਦਲੋ

[ctx: @title:window]
en: Add Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਸ਼ਾਮਲ

en: Device name
pa: ਜੰਤਰ ਨਾਂ

en: Encoding:
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ:

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: *|All files
pa: *|ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
pa[0]: %1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

[ctx: @label]
en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

[ctx: @label]
en: Modified
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ

[ctx: @label]
en: Owner
pa: ਓਨਰ

[ctx: @label]
en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

[ctx: @label]
en: Rating
pa: ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: @label]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @label]
en: Tags
pa: ਟੈਗ

[ctx: @label]
en: Total Size
pa: ਕੁੱਲ ਸਾਈਜ਼

[ctx: @label]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Peter Penz
pa: ਪੀਟਰ ਪੀਜ਼

en: Current maintainer
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: <Error>
pa: <ਗਲਤੀ>

en: &Share
pa: ਸਾਂਝ(&S)

en: Only folders in your home folder can be shared.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਤੁਹਾਡੇ ਘਰ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਸਾਂਝਾ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Not shared
pa: ਸਾਂਝ ਨਹੀ

en: Shared
pa: ਸਾਂਝੇ

en: Sharing this folder makes it available under Linux/UNIX (NFS) and Windows (Samba).
pa: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਇਸ ਨੂੰ Linux/UNIX (NFS) ਅਤੇ Windows (ਸਾਂਬਾ) ਰਾਹੀਂ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: You can also reconfigure file sharing authorization.
pa: ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਸਾਂਝ ਪ੍ਰਮਾਣਕਿਤਾ ਮੁੜ-ਸੰਰਚਿਤ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Configure File Sharing...
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਂਝ ਸੰਰਚਨਾ....

en: Error running 'filesharelist'. Check if installed and in $PATH or /usr/sbin.
pa: 'filesharelist' ਚਲਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ। ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਇਹ ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ ਅਤੇ $PATH ਜਾਂ /usr/sbin ਵਿੱਚ ਹੈ।

en: You need to be authorized to share folders.
pa: ਫੋਲਡਰ ਸਾਂਝੇ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਹੋਣੇ ਚਾਹੀਦੇ ਹਨ।

en: File sharing is disabled.
pa: ਫਾਇਲ ਸਾਂਝ ਆਯੋਗ ਹੈ।

en: Sharing folder '%1' failed.
pa: ਫੋਲਡਰ '%1' ਦੀ ਸਾਂਝ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: An error occurred while trying to share folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
pa: ਫੋਲਡਰ '%1' ਨੂੰ ਸਾਂਝਾ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ Perl ਸਕ੍ਰਿਪਟ 'fileshareset' ਲਈ suid root ਹੈ।

en: Unsharing folder '%1' failed.
pa: ਫੋਲਡਰ '%1' ਨੂੰ ਨਾ-ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: An error occurred while trying to unshare folder '%1'. Make sure that the Perl script 'fileshareset' is set suid root.
pa: ਫੋਲਡਰ '%1' ਨੂੰ ਨਾ-ਸਾਂਝਾ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ Perl ਸਕ੍ਰਿਪਟ 'fileshareset' ਲਈ suid root ਹੈ।

en: Select Icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Icon Source
pa: ਆਈਕਾਨ ਸਰੋਤ

en: S&ystem icons:
pa: ਸਿਸਟਮ ਆਈਕਾਨ(&y):

en: O&ther icons:
pa: ਹੋਰ ਆਈਕਾਨ(&t):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, browseButton)
en: &Browse...
pa: ਝਲਕ(&B)...

en: &Search:
pa: ਖੋਜ(&S):

en: Search interactively for icon names (e.g. folder).
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਂ ਲਈ ਪ੍ਰਭਾਵੀ ਖੋਜ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਫੋਲਡਰ)।

en: Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ

en: Animations
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

en: Applications
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Categories
pa: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ

en: Devices
pa: ਜੰਤਰ

en: Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Emotes
pa: ਈਮੋਟਿਸ

en: Filesystems
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ

en: International
pa: ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ

en: Mimetypes
pa: ਮਾਈਮ-ਕਿਸਮ

en: Places
pa: ਥਾਵਾਂ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: *.png *.xpm *.svg *.svgz|Icon Files (*.png *.xpm *.svg *.svgz)
pa: *.png *.xpm *.svg *.svgz|ਆਈਕਾਨ ਫਾਇਲ਼ਾਂ (*.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @title:window]
en: Configure Shown Data
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਡਾਟਾ ਸੰਰਚਨਾ

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਕਿਹੜਾ ਡਾਟਾ ਵੇਖਾਉਣਾ ਹੈ:

[ctx: @action:button]
en: Configure...
pa: ਸੰਰਚਨਾ...

[ctx: @title:tab]
en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: @label creation date]
en: Created
pa: ਬਣਾਇਆ

[ctx: @label file content size]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @label file depends from]
en: Depends
pa: ਨਿਰਭਰ ਹੈ

[ctx: @label]
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

[ctx: @label Software used to generate content]
en: Generator
pa: ਜਰਨੇਟਰ

[ctx: @label parent directory]
en: Part of
pa: ਭਾਗ ਹੈ

[ctx: @label]
en: Keyword
pa: ਸ਼ਬਦ

[ctx: @label modified date of file]
en: Modified
pa: ਸੋਧ ਕੀਤੀ

[ctx: @label]
en: MIME Type
pa: ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ

[ctx: @label]
en: Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ

[ctx: @label]
en: Related To
pa: ਸਬੰਧਿਤ

[ctx: @label]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

[ctx: @label music title]
en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

[ctx: @label file URL]
en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

[ctx: @label]
en: Creator
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ

[ctx: @label]
en: Average Bitrate
pa: ਔਸਤ ਬਿੱਟਰੇਟ

[ctx: @label]
en: Channels
pa: ਚੈਨਲ

[ctx: @label number of characters]
en: Characters
pa: ਅੱਖਰ

[ctx: @label]
en: Color Depth
pa: ਰੰਗ ਡੂੰਘਾਈ

[ctx: @label]
en: Duration
pa: ਅੰਤਰਾਲ

[ctx: @label]
en: Filename
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

[ctx: @label]
en: Hash
pa: ਹੈਸ਼

[ctx: @label]
en: Height
pa: ਉਚਾਈ

[ctx: @label]
en: Interlace Mode
pa: ਇੰਟਰਲੇਸ ਮੋਡ

[ctx: @label number of lines]
en: Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

[ctx: @label]
en: Programming Language
pa: ਪਰੋਮਰਾਮਿੰਗ ਭਾਸ਼ਾ

[ctx: @label]
en: Sample Rate
pa: ਸੈਂਪਲ ਰੇਟ

[ctx: @label]
en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

[ctx: @label number of words]
en: Words
pa: ਸ਼ਬਦ

[ctx: @label EXIF aperture value]
en: Aperture
pa: ਅਪਰਚਰ

[ctx: @label EXIF]
en: Exposure Time
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ ਟਾਈਮ

[ctx: @label EXIF]
en: Flash
pa: ਫਲੈਸ਼

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

[ctx: @label EXIF]
en: Focal Length 35 mm
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ 35 mm

[ctx: @label EXIF]
en: ISO Speed Ratings
pa: ISO ਸਪੀਡ ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: @label EXIF]
en: Make
pa: ਮੇਕ

[ctx: @label EXIF]
en: Metering Mode
pa: ਮੀਟਰਿੰਗ ਮੋਡ

[ctx: @label EXIF]
en: Model
pa: ਮਾਡਲ

[ctx: @label EXIF]
en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

[ctx: @label EXIF]
en: White Balance
pa: ਚਿੱਟਾ ਸੰਤੁਲਨ

[ctx: @label video director]
en: Director
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰ

[ctx: @label music genre]
en: Genre
pa: ਸ਼ੈਲੀ

[ctx: @label music album]
en: Album
pa: ਐਲਬਮ

[ctx: @label]
en: Performer
pa: ਕਲਾਕਾਰ

[ctx: @label]
en: Release Date
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਮਿਤੀ

[ctx: @label music track number]
en: Track
pa: ਟਰੈਕ

[ctx: @label resource created time]
en: Resource Created
pa: ਸਰੋਤ ਬਣਾਇਆ

[ctx: @label]
en: Sub Resource
pa: ਅਧੀਨ ਸਰੋਤ

[ctx: @label resource last modified]
en: Resource Modified
pa: ਸਰੋਤ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ

[ctx: @label]
en: Numeric Rating
pa: ਅੰਕੀ ਰੇਟਿੰਗ

[ctx: @label]
en: Copied From
pa: ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਇੱਥੋਂ

[ctx: @label]
en: First Usage
pa: ਪਹਿਲੀ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @label]
en: Last Usage
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤੋਂ

[ctx: @label]
en: Usage Count
pa: ਵਰਤੋਂ ਗਿਣਤੀ

[ctx: @label]
en: Unix File Group
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਫਾਇਲ ਗਰੁੱਪ

[ctx: @label]
en: Unix File Mode
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਫਾਇਲ ਮੋਡ

[ctx: @label]
en: Unix File Owner
pa: ਯੂਨੈਕਸ ਫਾਇਲ ਮਾਲਕ

[ctx: @label file type]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

[ctx: @label Number of fuzzy translations]
en: Fuzzy Translations
pa: ਅਸਪਸ਼ਟ ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: @label Name of last translator]
en: Last Translator
pa: ਆਖਰੀ ਅਨੁਵਾਦਕ

[ctx: @label Number of obsolete translations]
en: Obsolete Translations
pa: ਬਰਤਰਫ਼ ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: @label]
en: Translation Source Date
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਸਰੋਤ ਮਿਤੀ

[ctx: @label Number of total translations]
en: Total Translations
pa: ਕੁੱਲ ਅਨੁਵਾਦ

[ctx: @label Number of translated strings]
en: Translated
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਕੀਤਾ

[ctx: @label]
en: Translation Date
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਮਿਤੀ

[ctx: @label Number of untranslated strings]
en: Untranslated
pa: ਨਾ-ਅਨੁਵਾਦ

en: Known Applications
pa: ਜਾਣੇ ਕਾਰਜ

en: Open With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: <qt>Select the program that should be used to open <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
pa: <qt>ਕਾਰਜ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ <b>%1</b> ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾ ਸਕੇ। ਜੇਕਰ ਕਾਰਜ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜਾਂ ਝਲਕ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।</qt>

en: Choose the name of the program with which to open the selected files.
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Choose Application for %1
pa: %1 ਲਈ ਕਾਰਜ ਚੁਣੋ

en: <qt>Select the program for the file type: <b>%1</b>. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
pa: <qt>ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ: <b>%1</b> ਲਈ ਕਾਰਜ ਕਿਸਮ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ। ਜੇਕਰ ਕਾਰਜ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜਾਂ ਝਲਕ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।</qt>

en: Choose Application
pa: ਕਾਰਜ ਚੁਣੋ

en: <qt>Select a program. If the program is not listed, enter the name or click the browse button.</qt>
pa: <qt>ਇੱਕ ਕਾਰਜ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਕਾਰਜ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜਾਂ ਝਲਕ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।</qt>

en: Following the command, you can have several place holders which will be replaced with the actual values when the actual program is run:
    %f - a single file name
    %F - a list of files; use for applications that can open several local files at once
    %u - a single URL
    %U - a list of URLs
    %d - the directory of the file to open
    %D - a list of directories
    %i - the icon
    %m - the mini-icon
    %c - the comment
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਕਮਾਂਡਾਂ ਨਾਲ, ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਕਈ ਥਾਵਾਂ ਹੋ ਸਕਦੀਆਂ ਹਨ, ਜਿੰਨਾਂ ਨੂੰ ਅਸਲ ਪਰੋਗਰਾਮ ਦੇ ਚੱਲਣ ਸਮੇਂ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਅਸਲੀ ਮੁੱਲਾਂ ਨਾਲ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ:
    %f - ਇੱਕ ਇੱਕਲਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ
    %F - ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਇੱਕ ਸੂਚੀ, ਕਾਰਜਾਂ ਲਈ ਵਰਤੋਂ, ਜੋ ਕਿ ਇੱਕੋ ਸਮੇਂ ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ ਸਕਦੇ ਹਨ
    %u - ਇੱਕ ਇੱਕਲਾ URL
    %U - URL ਦੀ ਇੱਕ ਲਿਸਟ
    %d - ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਦੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ
    %D - ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਦੀ ਲਿਸਟ
    %i - ਆਈਕਾਨ
    %m - ਨਿੰਮਾ ਆਈਕਾਨ
    %c - ਟਿੱਪਣੀ

en: Run in &terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਚਲਾਓ(&t)

en: &Do not close when command exits
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਕਮਾਂਡ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਬੰਦ ਨਾ ਕਰੋ(&D)

en: &Remember application association for this type of file
pa: ਫਾਇਲ ਦੀ ਇਸ ਕਿਸਮ ਲਈ ਸਬੰਧਿਤ ਕਾਰਜ ਯਾਦ ਰੱਖੋ(&R)

en: Could not extract executable name from '%1', please type a valid program name.
pa: "%1" ਤੋਂ ਚੱਲਣਯੋਗ ਨਾਂ ਕੱਢਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਠੀਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ ਦਿਉ ਜੀ।

en: '%1' not found, please type a valid program name.
pa: '%1' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ। ਇੱਕ ਠੀਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।

en: P&review
pa: ਝਲਕ(&r)

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options about the terminal when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCheck)
en: &Run in terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੱਚ ਚਲਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalEditLabel)
en: &Terminal options:
pa: ਟਰਮੀਨਲ ਚੋਣ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, terminalCloseCheck)
en: Do not &close when command exits
pa: ਕਮਾਂਡ ਬੰਦ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਨਾ ਕਰੋ(&c)

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose which user to use when launching a program]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2_2)
en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, suidCheck)
en: Ru&n as a different user
pa: ਵੱਖਰੇ ਯੂਜ਼ਰ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਚਲਾਓ(&n)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: Enter the user name you want to run the application as.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਕਾਰਜ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, suidEditLabel)
en: &Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(&U):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, suidEdit)
en: Enter the user name you want to run the application as here.
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਓ, ਜਿਸ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਤੁਸੀਂ ਕਾਰਜ ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

[ctx: @title:group Title of a group that lets the user choose options regargin program startup]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startupInfoCheck)
en: Enable &launch feedback
pa: ਸੁਝਾਅ ਚਲਾਉਣ ਯੋਗ(&l)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: Check this option if you want to have a system tray handle for your application.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਕਰੋ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਕਾਰਜ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਹੈਂਡਲ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systrayCheck)
en: &Place in system tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਰੱਖੋ(&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: &D-Bus registration:
pa: &D-BUS ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Multiple Instances
pa: ਬਹੁ ਮੌਜੂਦਗੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Single Instance
pa: ਇੱਕੋ ਮੌਜੂਦਗੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, dbusCombo)
en: Run Until Finished
pa: ਖਤਮ ਹੋਣ ਤੱਕ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
pa: ਵੇਰਵਾ(&D):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, commentEdit)
en: Type any comment you think is useful here.
pa: ਕੋਈ ਵੀ ਸੂਚਨਾ ਇੱਥੇ ਲਿਖੋ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਸੋਚਦੇ ਹੋ ਕਿ ਲਾਭਦਾਇਕ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Comm&ent:
pa: ਟਿੱਪਣੀ(&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Co&mmand:
pa: ਕਮਾਂਡ(&m):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, browseButton)
en: Click here to browse your file system in order to find the desired executable.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਇਲ ਲੱਭਣ ਵਾਸਤੇ ਆਪਣੇ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖਣ ਲਈ ਦਬਾਓ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, pathEdit)
en: Sets the working directory for your application.
pa: ਆਪਣੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਵਰਕਿੰਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Work path:
pa: ਕੰਮ ਮਾਰਗ(&W):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Supported file types:
pa: ਸਹਾਇਕ ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Mimetype
pa: ਮਾਈਮ-ਕਿਸਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, filetypeList)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, add) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFiletypeButton)
en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeSelection) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, delFiletypeButton)
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Ad&vanced Options
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣ(&v)...

en: Properties for %1
pa: %1 ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Properties for 1 item | Properties for %1 Selected Items
pa[0]: ਇੱਕ ਆਈਟਮ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

[ctx: @title:tab File properties]
en: &General
pa: ਸਧਾਰਨ(&G)

en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

en: Create New File Type
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ ਬਣਾਓ

en: File Type Options
pa: ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ ਚੋਣਾਂ

en: Contents:
pa: ਸਮੱਗਰੀ:

en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

en: Size:
pa: ਆਕਾਰ:

en: Calculate
pa: ਗਿਣੋ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: Points to:
pa: ਵੱਲ ਇਸ਼ਾਰਾ:

en: Created:
pa: ਬਣਾਇਆ:

en: Modified:
pa: ਸੋਧ:

en: Accessed:
pa: ਅਸੈੱਸ ਕੀਤੀ:

en: Mounted on:
pa: ਇਸ ਉੱਤੇ ਮਾਊਂਟ:

en: Device usage:
pa: ਜੰਤਰ ਵਰਤੋਂ:

[ctx: Available space out of total partition size (percent used)]
en: %1 free of %2 (%3% used)
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਖਾਲੀ (%3% ਵਰਤੀ)

en: Calculating... %1 (%2)
    %3, %4
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ... %1 (%2)
    %3, %4

en: 1 file | %1 files
pa[0]: 1 ਫਾਇਲ
pa[1]: %1 ਫਾਇਲਾਂ

en: 1 sub-folder | %1 sub-folders
pa[0]: 1 ਸਬ-ਫੋਲਡਰ
pa[1]: %1 ਸਬ-ਫੋਲਡਰ

en: Calculating...
pa: ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ....

en: At least %1
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ %1

en: The new file name is empty.
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਖਾਲੀ ਹੈ!

en: <qt>Could not save properties. You do not have sufficient access to write to <b>%1</b>.</qt>
pa: <qt>ਵਿਸ਼ਸ਼ੇਤਾ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ <b>%1</b> ਲਈ ਲਿਖਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।</qt>

en: Forbidden
pa: ਲੁਕਵਾਂ

en: Can Read
pa: ਪੜ੍ਹ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Can Read & Write
pa: ਪੜ੍ਹ ਅਤੇ ਲਿਖ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Can View Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Can View & Modify Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ ਅਤੇ ਸੋਧ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Can View Content & Read
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ ਅਤੇ ਲਿਖ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: Can View/Read & Modify/Write
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖ/ਪੜ੍ਹ ਅਤੇ ਸੋਧ/ਲਿਖ ਸਕਦੇ ਹੋ

en: &Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ(&P)

en: Access Permissions
pa: ਅਸੈੱਸ ਅਧਿਕਾਰ

en: This file is a link and does not have permissions. | All files are links and do not have permissions.
pa[0]: ਇਹ ਫਾਇਲ ਇੱਕ ਲਿੰਕ ਹੈ ਅਤੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।
pa[1]: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਲਿੰਕ ਹਨ ਅਤੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Only the owner can change permissions.
pa: ਸਿਰਫ਼ ਓਨਰ ਹੀ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: O&wner:
pa: ਓਨਰ(&w):

en: Specifies the actions that the owner is allowed to do.
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੱਸੋ, ਜੋ ਕਿ ਓਨਰ ਨੂੰ ਕਰਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਹੈ।

en: Gro&up:
pa: ਗਰੁੱਪ(&u):

en: Specifies the actions that the members of the group are allowed to do.
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੱਸੋ, ਜੋ ਕਿ ਗਰੁੱਪ ਦੇ ਮੈਂਬਰ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: O&thers:
pa: ਹੋਰ(&t):

en: Specifies the actions that all users, who are neither owner nor in the group, are allowed to do.
pa: ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਦੱਸੋ, ਜੋ ਕਿ ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰਾਂ, ਜੋ ਕਿ ਨਾ ਤਾਂ ਮਾਲਕ ਹਨ ਅਤੇ ਨਾ ਹੀ ਗਰੁੱਪ ਦੇ ਮਾਲਕ ਹਨ, ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Only own&er can rename and delete folder content
pa: ਕੇਵਲ ਓਨਰ ਹੀ ਫੋਲਡਰ ਸਮੱਗਰੀ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲ ਅਤੇ ਹਟਾ ਸਕਦਾ ਹੈ(&e)

en: Is &executable
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਹੈ(&e)

en: Enable this option to allow only the folder's owner to delete or rename the contained files and folders. Other users can only add new files, which requires the 'Modify Content' permission.
pa: ਇਹ ਚੋਣ ਯੋਗ ਕਰਨ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਮਾਲਕ ਹੀ ਇਸ ਵਿਚਲੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰ ਜਾਂ ਹਟਾ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਸਿਰਫ਼ ਨਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹਨ, ਜਿੰਨਾਂ ਲਈ 'ਸਮੱਗਰੀ ਸੋਧ' ਅਧਿਕਾਰ ਲੋੜੀਦੇ ਹਨ।

en: Enable this option to mark the file as executable. This only makes sense for programs and scripts. It is required when you want to execute them.
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਚੱਲਣਯੋਗ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਨੂੰ ਸਹੀਂ ਬਣਾਉ। ਇਹ ਤਾਂ ਹੀ ਕੋਈ ਮਤਲਬ ਰੱਖਦੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਜਾਂ ਸਕਰਿਪਟ ਹੈ। ਇਹ ਤਾਂ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ, ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਉਹਨਾਂ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

en: A&dvanced Permissions
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ(&d)

en: Ownership
pa: ਓਨਰਸ਼ਿਪ

en: User:
pa: ਯੂਜ਼ਰ:

en: Group:
pa: ਗਰੁੱਪ:

en: Apply changes to all subfolders and their contents
pa: ਸਭ ਸਬ-ਫੋਲਡਰਾਂ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Advanced Permissions
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ

en: Class
pa: ਕਲਾਸ

en: Show
    Entries
pa: ਐਂਟਰੀਆਂ
    ਵੇਖੋ

en: Read
pa: ਪੜ੍ਹਨ

en: This flag allows viewing the content of the folder.
pa: ਇਹ ਫਲੈਗ ਫੋਲਡਰ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: The Read flag allows viewing the content of the file.
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਫਲੈਗ ਫਾਇਲ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Write
    Entries
pa: ਐਂਟਰੀਆਂ
    ਲਿਖਣਾ

en: Write
pa: ਲਿਖਣ

en: This flag allows adding, renaming and deleting of files. Note that deleting and renaming can be limited using the Sticky flag.
pa: ਇਹ ਫਲੈਗ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ, ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਅਤੇ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਹੈ। ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਹਟਾਉਣਾ ਅਤੇ ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਨੂੰ ਅਟਕਾਓ (ਸਟਿੱਕੀ) ਨਿਸ਼ਾਨ ਰਾਹੀਂ ਵੀ ਸੀਮਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The Write flag allows modifying the content of the file.
pa: ਲਿਖਣ ਫਲੈਗ ਫਾਇਲ ਦੀ ਸਮੱਗਰੀ ਸੋਧਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

[ctx: Enter folder]
en: Enter
pa: ਜਾਓ

en: Enable this flag to allow entering the folder.
pa: ਇਸ ਫਲੈਗ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਦਾਖਿਲ ਹੋਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Enable this flag to allow executing the file as a program.
pa: ਇਸ ਫਲੈਗ ਨਾਲ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਇੱਕ ਕਾਰਜ ਦੇ ਤੌਰ 'ਤੇ ਚਲਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Special
pa: ਖਾਸ

en: Special flag. The exact meaning of the flag can be seen in the right hand column.
pa: ਖਾਸ ਫਲੈਗ ਹੈ। ਫਲੈਗ ਦਾ ਸਹੀਂ ਅਰਥ ਨੂੰ ਸੱਜੇ ਹੱਥ ਕਾਲਮ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: User
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Set UID
pa: UID ਦਿਓ

en: If this flag is set, the owner of this folder will be the owner of all new files.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਨਿਸ਼ਾਨ ਲਗਾਇਆ ਗਿਆ ਤਾਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਮਾਲਕ ਸਭ ਨਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਵੀ ਮਾਲਕ ਹੋਵੇਗਾ।

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the owner.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਫਾਇਲ ਚੱਲਣਯੋਗ ਹੈ ਅਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਮਾਲਕ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨਾਲ ਚਲਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Set GID
pa: GID ਦਿਓ

en: If this flag is set, the group of this folder will be set for all new files.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਗਰੁੱਪ ਨੂੰ ਸਭ ਨਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।

en: If this file is an executable and the flag is set, it will be executed with the permissions of the group.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਫਾਇਲ ਚੱਲਣਯੋਗ ਹੈ ਅਤੇ ਨਿਸ਼ਾਨ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ ਤਾਂ ਇਸ ਨੂੰ ਗਰੁੱਪ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨਾਲ ਚਲਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

[ctx: File permission]
en: Sticky
pa: ਅਟਕਾਉ(Sticky)

en: If the Sticky flag is set on a folder, only the owner and root can delete or rename files. Otherwise everybody with write permissions can do this.
pa: ਜੇਕਰ ਅਟਕਾਉ ਨਿਸ਼ਾਨ ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਦੇ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਤਾਂ ਸਿਰਫ਼ ਮਾਲਕ ਅਤੇ ਰੂਟ (root) ਹੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਜਾਂ ਉਹਨਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲ ਸਕਦੇ ਹਨ। ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਹਰੇਕ ਕੋਈ ਲਿਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਵਾਲਾ ਇਹ ਕੁਝ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The Sticky flag on a file is ignored on Linux, but may be used on some systems
pa: ਲਿਨਕਸ ਵਲੋਂ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਅਟਕਾਉ ਅਧਿਕਾਰਾਂ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਕੁਝ ਹੋਰ ਸਿਸਟਮ ਵਰਤਦੇ ਹਨ

en: Link
pa: ਲਿੰਕ

en: Varying (No Change)
pa: ਵੇਰਿੰਗ (ਬਦਲਾਅ ਨਹੀਂ)

en: This file uses advanced permissions | These files use advanced permissions.
pa[0]: ਇਸ ਫਾਇਲ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਹੀ ਹੈ।
pa[1]: ਇਹ ਫਾਇਲਾਂ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਹੀਆਂ ਹਨ।

en: This folder uses advanced permissions. | These folders use advanced permissions.
pa[0]: ਇਸ ਫੋਲਡਰ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਿਹਾ ਹੈ।
pa[1]: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਵਰਤ ਰਹੇ ਹਨ।

en: These files use advanced permissions.
pa: ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਅਧਿਕਾਰ ਹਨ।

en: De&vice
pa: ਜੰਤਰ(&v)

en: Device (/dev/fd0):
pa: ਜੰਤਰ (/dev/fd0):

en: Device:
pa: ਜੰਤਰ:

en: Read only
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

en: File system:
pa: ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ:

en: Mount point (/mnt/floppy):
pa: ਮਾਊਟ ਪੁਆਇੰਟ (/mnt/floppy):

en: Mount point:
pa: ਮਾਊਟ ਪੁਆਇੰਟ:

en: &Application
pa: ਕਾਰਜ(&A)

en: Add File Type for %1
pa: %1 ਲਈ ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Select one or more file types to add:
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ:

en: Only executables on local file systems are supported.
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਸਿਰਫ਼ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Advanced Options for %1
pa: %1 ਲਈ ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣ

en: Open file dialog
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਡਾਈਲਾਗ

en: Blocked request.
pa: ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦ ਮੰਗ।

en: Unknown HTTP verb.
pa: ਅਣਜਾਣ HTTP ਵਰਬ।ਅਣਜਾਣ HTTP ਵਗਲਤ

en: <qt>Could not modify the ownership of file <b>%1</b>. You have insufficient access to the file to perform the change.</qt>
pa: <qt>ਫਾਇਲ <b>%1</b> ਦੀ ਓਨਰਸ਼ਿਪ ਬਦਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ, ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਬਦਲਣ ਲਈ ਲੋੜੀਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।</qt>

en: &Skip File
pa: ਫਾਇਲ ਛੱਡੋ(&S)

en: Unable to create io-slave: %1
pa: io-slave ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ: %1

en: Folder Already Exists
pa: ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: File Already Exists
pa: ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Already Exists as Folder
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਫੋਲਡਰ ਵਾਂਗ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Creating directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Moving
pa: ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: The source of a file operation]
en: Source
pa: ਸਰੋਤ

[ctx: The destination of a file operation]
en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Deleting
pa: ਹਟਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Und&o
pa: ਵਾਪਸ(&o)

en: Und&o: Copy
pa: ਵਾਪਸ: ਕਾਪੀ(&o)

en: Und&o: Link
pa: ਵਾਪਸ(&o): ਲਿੰਕ

en: Und&o: Move
pa: ਵਾਪਸ(&o): ਭੇਜੋ

en: Und&o: Rename
pa: ਵਾਪਸ: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ (&o)

en: Und&o: Trash
pa: ਵਾਪਸ: ਰੱਦੀ(&o)

en: Und&o: Create Folder
pa: ਵਾਪਸ (&o): ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Und&o: Create File
pa: ਵਾਪਸ (&o): ਫਾਇਲ ਬਣਾਓ

en: Undo File Copy Confirmation
pa: ਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਵਾਪਸੀ ਪੁਸ਼ਟੀ

en: 1 day %2 | %1 days %2
pa[0]: 1 ਦਿਨ %2
pa[1]: %1 ਦਿਨ %2

en: %1 Item | %1 Items
pa[0]: %1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

en: 1 Folder | %1 Folders
pa[0]: ੧ ਫੋਲਡਰ
pa[1]: %1 ਫੋਲਡਰ

en: 1 File | %1 Files
pa[0]: ੧ ਫਾਇਲ
pa[1]: %1 ਫਾਇਲਾਂ

en: Could not read %1.
pa: %1 ਨੂੰ ਪੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not write to %1.
pa: %1 ਨੂੰ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not start process %1.
pa: %1 ਪਰੋਸੈੱਸ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: Internal Error
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org
    %1
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ
    http://bugs.kde.org ਉੱਤੇ ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭੇਜੋ
    %1

en: Malformed URL %1.
pa: ਕੁਰੂਪ ਜਾਣਕਾਰੀ URL %1।

en: The protocol %1 is not supported.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The protocol %1 is only a filter protocol.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹੈ।

en: %1 is a folder, but a file was expected.
pa: %1 ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਹੈ, ਪਰ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਲੋੜੀਦੀ ਸੀ।

en: %1 is a file, but a folder was expected.
pa: %1 ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਹੈ, ਪਰ ਫੋਲਡਰ ਲੋੜੀਦਾ ਸੀ।

en: The file or folder %1 does not exist.
pa: ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ %1 ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: A file named %1 already exists.
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A folder named %1 already exists.
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਾਂ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: No hostname specified.
pa: ਕੋਈ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Unknown host %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਹੋਸਟ %1

en: Access denied to %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: Access denied.
    Could not write to %1.
pa: ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ
    %1 ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not enter folder %1.
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: The protocol %1 does not implement a folder service.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਸਰਵਿਸ ਲਈ ਨਿਰਧਾਰਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Found a cyclic link in %1.
pa: %1 ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਹੈ।

en: Found a cyclic link while copying %1.
pa: %1 ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਹੈ।

en: Could not create socket for accessing %1.
pa:  %1 ਨੂੰ ਪਹੁੰਚਣ ਲਈ ਸਾਕਟ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could not connect to host %1.
pa: ਹੋਸਟ %1 ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Connection to host %1 is broken.
pa: ਹੋਸਟ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The protocol %1 is not a filter protocol.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not mount device.
    The reported error was:
    %1
pa: ਜੰਤਰ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਗਲਤੀ ਸੀ:
    %1

en: Could not unmount device.
    The reported error was:
    %1
pa: ਜੰਤਰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ।
    ਰਿਪੋਰਟ ਕੀਤੀ ਗਲਤੀ ਸੀ:
    %1

en: Could not read file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਪੜ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Could not write to file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਉੱਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not bind %1.
pa: %1 ਬਾਈਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not listen %1.
pa: %1 ਨੂੰ ਸੁਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not accept %1.
pa: %1 ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not access %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Could not terminate listing %1.
pa: %1 ਲਿਸਟਿੰਗ ਨੂੰ ਸਮਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not make folder %1.
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਨੂੰ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not remove folder %1.
pa: ਫੋਲਡਰ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not resume file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could not rename file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਦਾ ਨਾਂ-ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not change permissions for %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਤਬਦੀਲ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕੇ ਹਨ।

en: Could not change ownership for %1.
pa: %1 ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਬਦਲੇ ਜਾ ਸਕੇ।

en: Could not delete file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The process for the %1 protocol died unexpectedly.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਲਈ ਕਾਰਵਾਈ ਅਸਧਾਰਨ ਢੰਗ ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।

en: Error. Out of memory.
    %1
pa: ਗਲਤੀ, ਮੈਮੋਰੀ ਖਤਮ
    %1

en: Unknown proxy host
    %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰਾਕਸੀ ਹੋਸਟ
    %1

en: Authorization failed, %1 authentication not supported
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ, %1 ਲਈ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: User canceled action
    %1
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਕਾਰਵਾਈ ਰੱਦ ਕੀਤੀ
    %1

en: Internal error in server
    %1
pa: ਸਰਵਰ ਵਿੱਚ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ
    %1

en: Timeout on server
    %1
pa: ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ
    %1

en: Unknown error
    %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ
    %1

en: Unknown interrupt
    %1
pa: ਅਣਜਾਣ ਦਖਲ
    %1

en: Could not delete original file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not delete partial file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਧੂਰੀ ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not rename original file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ %1 ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not rename partial file %1.
    Please check permissions.
pa: ਅਧੂਰੀ ਫਾਇਲ %1 ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not create symlink %1.
    Please check permissions.
pa: symlink %1 ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਆਪਣੇ ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not write file %1.
    Disk full.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।
    ਡਿਸਕ ਭਰ ਚੁੱਕੀ ਹੈ।

en: The source and destination are the same file.
    %1
pa: ਸਰੋਤ ਅਤੇ ਨਿਯਤ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕੋ ਹੀ ਹਨ।
    %1

en: %1 is required by the server, but is not available.
pa: %1 ਦੀ ਸਰਵਰ ਲਈ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ ਇਹ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Unknown error code %1
    %2
    Please send a full bug report at http://bugs.kde.org.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਕੋਡ %1
    %2
    http://bugs.kde.org ਉੱਤੇ ਪੂਰੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Opening connections is not supported with the protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Closing connections is not supported with the protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Accessing files is not supported with the protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Writing to %1 is not supported.
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ %1 ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: There are no special actions available for protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਲਈ ਖਾਸ ਕਾਰਵਾਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Listing folders is not supported for protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਲਈ ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ ਕਰਨੇ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Retrieving data from %1 is not supported.
pa: %1 ਤੋਂ ਮੁੜ ਡਾਟਾ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Retrieving mime type information from %1 is not supported.
pa: mime ਕਿਸਮ ਜਾਣਕਾਰੀ %1 ਤੋਂ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Renaming or moving files within %1 is not supported.
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਜਾਂ ਥਾਂ ਤਬਦੀਲੀ %1 ਵਿੱਚ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Creating symlinks is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ symlink ਬਣਾਉਣਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Copying files within %1 is not supported.
pa: %1 ਤੋਂ ਫਾਇਲਾਂ ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Deleting files from %1 is not supported.
pa: %1 ਤੋਂ ਫਾਇਲ ਹਟਾਉਣਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Creating folders is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Changing the attributes of files is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫਾਇਲਾਂ ਦੇ ਗੁਣ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨੇ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Changing the ownership of files is not supported with protocol %1.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਨਾਲ ਫਾਇਲਾਂ ਦੇ ਗੁਣ ਬਦਲਣੇ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Multiple get is not supported with protocol %1.
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਾਲ ਮਲਟੀਪਲ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨੇ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Opening files is not supported with protocol %1.
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਾਲ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Protocol %1 does not support action %2.
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਐਕਸ਼ਨ %2 ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: @info url]
en: (unknown)
pa: (ਅਣਜਾਣ)

en: <b>Technical reason</b>:
pa: <b>ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਨ</b>:

en: <b>Details of the request</b>:
pa: <b>ਬੇਨਤੀ ਦੀ ਵੇਰਵਾ</b>:

en: <li>Protocol: %1</li>
pa: <li>ਪਰੋਟੋਕਾਲ: %1</li>

en: <li>Date and time: %1</li>
pa: <li>ਮਿਤੀ ਅਤੇ ਸਮਾਂ: %1</li>

en: <li>Additional information: %1</li>
pa: <li>ਵਧੇਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ: %1</li>

en: <b>Possible causes</b>:
pa: <b>ਸੰਭਵ ਕਾਰਨ</b>:

en: <b>Possible solutions</b>:
pa: <b>ਸੰਭਵ ਹੱਲ</b>:

[ctx: @info protocol]
en: (unknown)
pa: (ਅਣਜਾਣ)

en: Contact your appropriate computer support system, whether the system administrator, or technical support group for further assistance.
pa: ਹੋਰ ਮੱਦਦ ਲਈ ਆਪਣੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਸਹਿਯੋਗ ਸਿਸਟਮ, ਭਾਵੇਂ ਕਿ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਹੈ ਜਾਂ ਤਕਨੀਕੀ ਮੱਦਦ ਗਰੁੱਪ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: Contact the administrator of the server for further assistance.
pa: ਹੋਰ ਮੱਦਦ ਲਈ ਸਰਵਰ ਦੇ ਸਿਸਟਮ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: Check your access permissions on this resource.
pa: ਇਸ ਸਰੋਤ ਲਈ ਆਪਣੇ ਅਧਿਕਾਰ ਚੈੱਕ ਕਰੋ।

en: The file may be in use (and thus locked) by another user or application.
pa: ਫਾਇਲ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਂ ਕਾਰਜ ਵਲੋਂ ਵਰਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ (ਤਦੇ ਹੀ ਲਾਕ ਹੈ)।

en: Check to make sure that no other application or user is using the file or has locked the file.
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੋਈ ਹੋਰ ਕਾਰਜ ਜਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਫਾਇਲ ਵਰਤ ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਲਾਕ ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ।

en: Although unlikely, a hardware error may have occurred.
pa: ਉਮੀਦ ਦੇ ਉਲਟ, ਇੱਕ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may have encountered a bug in the program.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਬੱਗ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: This is most likely to be caused by a bug in the program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
pa: ਇਹ ਅਕਸਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਬੱਗ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਵੇਰਵੇ ਨਾਲ ਇੱਕ ਪੂਰੀ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਦੇਣ ਦੀ ਖੇਚਲ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Update your software to the latest version. Your distribution should provide tools to update your software.
pa: ਆਪਣੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਨੂੰ ਨਵੇਂ ਵਰਜਨ ਲਈ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ। ਤੁਹਾਡੀ ਡਿਸਟਰੀਬਿਊਸ਼ਨ ਤੁਹਾਡੇ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਕਈ ਅੱਪਡੇਟ ਸੰਦ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: There may have been a problem with your network connection.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਸਮੱਸਿਆ ਆਈ ਹੈ।

en: There may have been a problem with your network configuration. If you have been accessing the Internet with no problems recently, this is unlikely.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੰਰਚਨਾ ਵਿੱਚ ਸਮੱਸਿਆ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ। ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਹੁਣੇ ਹੀ ਬਿਨਾਂ ਸਮੱਸਿਆ ਦੇ ਇੰਟਰਨੈਟ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰ ਰਹੇ ਸੀ ਤਾਂ ਏਦਾਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ:

en: There may have been a problem at some point along the network path between the server and this computer.
pa: ਸਰਵਰ ਅਤੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਮਾਰਗ ਵਿੱਚ ਕਿਸੇ ਥਾਂ ਉੱਤੇ ਸਮੱਸਿਆ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Try again, either now or at a later time.
pa: ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਜੀ, ਭਾਵੇਂ ਹੁਣੇ ਜਾਂ ਕੁਝ ਠਹਿਰ ਕੇ।

en: A protocol error or incompatibility may have occurred.
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ ਜਾਂ ਨਾ-ਅਨੁਕੂਲਤਾ ਆਈ ਹੈ।

en: Ensure that the resource exists, and try again.
pa: ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਸਰੋਤ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: The specified resource may not exist.
pa: ਦਿੱਤਾ ਸਰੋਤ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: You may have incorrectly typed the location.
pa: ਤੁਸੀਂ ਟਿਕਾਣਾ ਗਲਤ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Double-check that you have entered the correct location and try again.
pa: ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿੱਤਾ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Check your network connection status.
pa: ਆਪਣੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹਾਲਤ ਜਾਂਚੋ।

en: Cannot Open Resource For Reading
pa: ਸਰੋਤ ਨੂੰ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: This means that the contents of the requested file or folder <strong>%1</strong> could not be retrieved, as read access could not be obtained.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ <strong>%1</strong> ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਭਾਗ ਲਏ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ, ਕਿਉਂਕਿ ਪੜ੍ਹਨ ਅਧਿਕਾਰ ਲਏ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ।

en: You may not have permissions to read the file or open the folder.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਾਇਲ ਪੜ੍ਹਨ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦਾ ਸ਼ਾਇਦ ਅਧਿਕਾਰ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Cannot Open Resource For Writing
pa: ਸਰੋਤ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: This means that the file, <strong>%1</strong>, could not be written to as requested, because access with permission to write could not be obtained.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਮੰਗ ਅਨੁਸਾਰ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਪਰ ਲਿਖਣ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਪਰਾਪਤ ਕੀਤੇ ਜਾ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Cannot Initiate the %1 Protocol
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Unable to Launch Process
pa: ਪਰੋਸੈੱਸ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol could not be started. This is usually due to technical reasons.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਇਹ ਤਕਨੀਕੀ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਹੋਇਆਹੈ।

en: Internal Error
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: Improperly Formatted URL
pa: URL ਗਲਤ ਫਾਰਮੈਟ ਵਿੱਚ

en: Unsupported Protocol %1
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1

en: The protocol <strong>%1</strong> is not supported by the KDE programs currently installed on this computer.
pa: ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਇੰਸਟਾਲ KDE ਕਾਰਜ ਪਰੋਟੋਕਾਲ <strong>%1</strong> ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: The requested protocol may not be supported.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The versions of the %1 protocol supported by this computer and the server may be incompatible.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਦੇ ਵਰਜਨ ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਵਲੋਂ ਤਾਂ ਸਹਾਇਕ ਹਨ, ਪਰ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਅਨੁਕੂਲ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: URL Does Not Refer to a Resource.
pa: URL ਸਰੋਤ ਵੱਲ ਇਸ਼ਾਰਾ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Protocol is a Filter Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹੈ

en: Unsupported Action: %1
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਕਾਰਵਾਈ: %1

en: The requested action is not supported by the KDE program which is implementing the <strong>%1</strong> protocol.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਕਾਰਵਾਈ KDE ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜਿਸ ਲਈ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਸਥਾਪਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Attempt to find another way to accomplish the same outcome.
pa: ਇਸ ਨਤੀਜੇ ਨੂੰ ਪਰਾਪਤ ਕਰਨ ਕਈ ਹੋਰ ਢੰਗ ਦੀ ਖੋਜ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਹੈ।

en: File Expected
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਫਾਇਲ

en: The request expected a file, however the folder <strong>%1</strong> was found instead.
pa: ਮੰਗੀ ਫਾਇਲ ਗਈ ਸੀ, ਪਰ ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: This may be an error on the server side.
pa: ਸਰਵਰ ਪਾਸੇ ਸਮੱਸਿਆ ਆ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Folder Expected
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਫੋਲਡਰ

en: The request expected a folder, however the file <strong>%1</strong> was found instead.
pa: ਮੰਗਿਆ ਤਾਂ ਫੋਲਡਰ ਗਿਆ ਸੀ, ਪਰ ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਮਿਲੀ ਹੈ।

en: File or Folder Does Not Exist
pa: ਫੋਲਡਰ ਜਾਂ ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The specified file or folder <strong>%1</strong> does not exist.
pa: ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The requested file could not be created because a file with the same name already exists.
pa: ਮੰਗੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Try moving the current file out of the way first, and then try again.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਕਿਤੇ ਹੋਰ ਭੇਜੋ ਅਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Delete the current file and try again.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਹਟਾਉ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Choose an alternate filename for the new file.
pa: ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਲਈ ਬਦਲਵਾਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਚੁਣੋ।

en: The requested folder could not be created because a folder with the same name already exists.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸੇ ਨਾਂ ਨਾਲ ਫੋਲਡਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Try moving the current folder out of the way first, and then try again.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਕਿਤੇ ਭੇਜੋ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Delete the current folder and try again.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਹਟਾਓ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Choose an alternate name for the new folder.
pa: ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਹੋਰ ਨਾਂ ਦਿਓ।

en: Unknown Host
pa: ਅਣਜਾਣ ਹੋਸਟ

en: The name that you typed, %1, may not exist: it may be incorrectly typed.
pa: ਨਾਂ, %1, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਸ਼ਾਇਦ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ: ਇਸ ਦੇ ਸ਼ਬਦ ਗਲਤ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: Access Denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: Access was denied to the specified resource, <strong>%1</strong>.
pa: ਖਾਸ ਸਰੋਤ, <strong>%1</strong> ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: You may have supplied incorrect authentication details or none at all.
pa: ਤੁਸੀਂ ਗਲਤ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਵੇਰਵਾ ਦਿੱਤਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਜਾਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਦਿੱਤਾ ਹੀ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: Your account may not have permission to access the specified resource.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਖਾਤੇ ਨੂੰ ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Retry the request and ensure your authentication details are entered correctly.
pa: ਬੇਨਤੀ ਲਈ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ ਅਤੇ ਇਹ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: Write Access Denied
pa: ਲਿਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: This means that an attempt to write to the file <strong>%1</strong> was rejected.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Unable to Enter Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: This means that an attempt to enter (in other words, to open) the requested folder <strong>%1</strong> was rejected.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੀ ਮੰਗ ਨੂੰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਸੀ।

en: Folder Listing Unavailable
pa: ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ ਵਾਸਤੇ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Protocol %1 is not a Filesystem
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਾਇਲ-ਸਿਸਟਮ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: This means that a request was made which requires determining the contents of the folder, and the KDE program supporting this protocol is unable to do so.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਭਾਗਾਂ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਗਈ ਸੀ ਅਤੇ ਇਹ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨੂੰ ਸਹਇਕ KDE ਪਰੋਗਰਾਮ ਇੰਝ ਕਰਨ ਤੋਂ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।

en: Cyclic Link Detected
pa: ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਖੋਜਿਆ

en: Delete one part of the loop in order that it does not cause an infinite loop, and try again.
pa: ਲੂਪ ਨੂੰ ਖਤਮ ਕਰਨ ਲਈ ਚੱਕਰ ਦੇ ਇੱਕ ਭਾਗ ਨੂੰ ਹਟਾ ਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Request Aborted By User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਬੇਨਤੀ ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: The request was not completed because it was aborted.
pa: ਬੇਨਤੀ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਇਸ ਨੂੰ ਅਧੂਰਾ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Retry the request.
pa: ਬੇਨਤੀ ਉੱਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ

en: Cyclic Link Detected During Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸਾਇਕਲਿਕ ਲਿੰਕ ਖੋਜਿਆ

en: Could Not Create Network Connection
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਬਣ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Create Socket
pa: ਸਾਕਟ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: This is a fairly technical error in which a required device for network communications (a socket) could not be created.
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ ਤਕਨੀਕੀ ਸਮੱਸਿਆ ਹੈ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੰਚਾਰ (ਇੱਕ ਸਾਕਟ) ਲਈ ਲੋੜੀਦਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਜੰਤਰ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: The network connection may be incorrectly configured, or the network interface may not be enabled.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤ ਢੰਗ ਨਾਲ ਸੰਰਚਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਜਾਂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਇੰਟਰਫੇਸ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Connection to Server Refused
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ

en: The server <strong>%1</strong> refused to allow this computer to make a connection.
pa: ਸਰਵਰ <strong>%1</strong> ਨੇ ਇਸ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be configured to allow requests.
pa: ਸਰਵਰ, ਜਦੋਂ ਇੰਟਰਨੈਟ ਨਾਲ ਨਾ ਜੁੜਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸੰਭਵ ਹੈ ਕਿ ਉਹ ਸਭ ਬੇਨਤੀਆਂ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਲਈ ਸੰਰਚਿਤ ਨਾ ਹੋਵੇ।

en: The server, while currently connected to the Internet, may not be running the requested service (%1).
pa: ਸਰਵਰ, ਜਦੋਂ ਇੰਟਰਨੈਟ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਲੋੜੀਦੀ ਸਰਵਿਸ (%1) ਨਾ ਚਲਾਉਣਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: A network firewall (a device which restricts Internet requests), either protecting your network or the network of the server, may have intervened, preventing this request.
pa: ਇਸ ਬੇਨਤੀ ਦੇ ਰਾਹ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਨੈੱਟਵਰਕ ਫਾਇਰਵਾਲ (ਇੱਕ ਜੰਤਰ, ਜੋ ਕਿ ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਬੇਨਤੀਆਂ 'ਤੇ ਪਾਬੰਦੀ ਲਗਾਉਦਾ ਹੈ), ਜਾਂ ਤੁਹਾਡਾ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨੂੰ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਰਦੀ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ ਜਾਂ ਸਰਵਰ ਦੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨੂੰ, ਆ ਗਈ ਹੈ।

en: Connection to Server Closed Unexpectedly
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਸਧਾਰਨ ਢੰਗ ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Although a connection was established to <strong>%1</strong>, the connection was closed at an unexpected point in the communication.
pa: ਹਾਲਾਂਕਿ <strong>%1</strong> ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਸੀ, ਪਰ ਸੰਚਾਰ ਦੌਰਾਨ ਕਿਤੇ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਅਚਾਨਕ ਹੀ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ।

en: A protocol error may have occurred, causing the server to close the connection as a response to the error.
pa: ਇੱਕ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ, ਸਰਵਰ ਨੂੰ ਗਲਤੀ ਦੇ ਜਵਾਬ ਵਜੋਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਣ ਦਾ ਕਾਰਨ ਬਣ ਗਿਆ ਹੈ।

en: URL Resource Invalid
pa: URL ਸਰੋਤ ਗਲਤ

en: Protocol %1 is not a Filter Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਇੱਕ ਫਿਲਟਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Unable to Initialize Input/Output Device
pa: ਇੰਪੁੱਟ/ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Could Not Mount Device
pa: ਜੰਤਰ ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested device could not be initialized ("mounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
pa: ਮੰਗਿਆ ਜੰਤਰ ("ਮਾਊਟ") ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਮੌਜੂਦ ਗਲਤੀ ਹੈ: <strong>%1</strong>

en: The device may not be ready, for example there may be no media in a removable media device (i.e. no CD-ROM in a CD drive), or in the case of a peripheral/portable device, the device may not be correctly connected.
pa: ਜੰਤਰ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਉਦਾਹਰਨ ਲਈ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਜੰਤਰ ਵਿੱਚ ਮਾਧਿਅਮ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ CD ਡਰਾਇਵ ਵਿੱਚ CD-ROM ਨਾ ਹੋਵੇ), ਜਾਂ ਪੋਰਟੇਬਲ ਜੰਤਰ ਹੋਣ ਦੀ ਸਥਿਤੀ ਵਿੱਚ, ਜੰਤਰ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: You may not have permissions to initialize ("mount") the device. On UNIX systems, often system administrator privileges are required to initialize a device.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜੰਤਰ ਸ਼ੁਰੂ ("mount") ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।  ਯੂਨੈਕਸ (UNIX) ਸਿਸਟਮਾਂ ਉੱਤੇ ਸਿਸਟਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।

en: Check that the device is ready; removable drives must contain media, and portable devices must be connected and powered on.; and try again.
pa: ਜਾਂਚ ਕਰੋ ਕਿ ਜੰਤਰ ਤਿਆਰ ਹੈ; ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮਾਧਿਅਮਾਂ ਵਿੱਚ ਮਾਧਿਅਮ ਹੈ ਅਤੇ ਪੋਰਟੇਬਲ ਜੰਤਰ ਠੀਕ ਤਰਾਂ ਜੁੜੇ ਹਨ ਅਤੇ ਚਾਲੂ ਹੈ ਅਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਕੇ ਦੇਖੋ।

en: Unable to Uninitialize Input/Output Device
pa: ਇੰਪੁੱਟ/ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Could Not Unmount Device
pa: ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested device could not be uninitialized ("unmounted"). The reported error was: <strong>%1</strong>
pa: ਮੰਗਿਆ ਜੰਤਰ ("ਅਣ-ਮਾਊਂਟ") ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਮੌਜੂਦ ਗਲਤੀ ਹੈ: <strong>%1</strong>

en: The device may be busy, that is, still in use by another application or user. Even such things as having an open browser window on a location on this device may cause the device to remain in use.
pa: ਜੰਤਰ ਰੁਝਿਆ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਇਹ ਕਿਸੇ ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਜਾਂ ਯੂਜ਼ਰ ਰਾਹੀਂ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ। ਜੰਤਰ ਦੇ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਖੁੱਲੇ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਵੀ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਵਰਤੋਂ ਵਿੱਚ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹਨ।

en: You may not have permissions to uninitialize ("unmount") the device. On UNIX systems, system administrator privileges are often required to uninitialize a device.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਜੰਤਰ ਅਣ-ਸ਼ੁਰੂ ("unmount") ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।  ਯੂਨੈਕਸ (UNIX) ਸਿਸਟਮਾਂ ਉੱਤੇ ਸਿਸਟਮ ਐਡਮਿਨਸਟੇਟਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਹੁੰਦੇ ਹਨ।

en: Check that no applications are accessing the device, and try again.
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਕੋਈ ਕਾਰਜ ਜੰਤਰ ਨੂੰ ਵਰਤ ਤਾਂ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ ਅਤੇ ਫਿਰ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Cannot Read From Resource
pa: ਸਰੋਤ ਤੋਂ ਪੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while reading the contents of the resource.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਸਰੋਤ, <strong>%1</strong>, ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੇ ਯੋਗ ਤਾਂ ਸੀ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਦੇ ਭਾਗ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may not have permissions to read from the resource.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਰੋਤ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot Write to Resource
pa: ਸਰੋਤ ਤੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: This means that although the resource, <strong>%1</strong>, was able to be opened, an error occurred while writing to the resource.
pa: ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਸਰੋਤ, <strong>%1</strong>, ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੇ ਯੋਗ ਤਾਂ ਸੀ, ਪਰ ਸਰੋਤ ਦੇ ਭਾਗ ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may not have permissions to write to the resource.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਰੋਤ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could Not Listen for Network Connections
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਸੁਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could Not Bind
pa: ਬਾਈਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could Not Listen
pa: ਸੁਣਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: Could Not Accept Network Connection
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਵੀਕਾਰ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: This is a fairly technical error in which an error occurred while attempting to accept an incoming network connection.
pa: ਇਹ ਸਾਫ਼ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਤਕਨੀਕੀ ਗਲਤੀ ਹੈ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਨੂੰ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕੀਤਾ ਤਾਂ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You may not have permissions to accept the connection.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨ ਦਾ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could Not Login: %1
pa: ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: %1

en: An attempt to login to perform the requested operation was unsuccessful.
pa: ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Could Not Determine Resource Status
pa: ਸਰੋਤ ਹਾਲਤ ਜਾਣੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: An attempt to determine information about the status of the resource <strong>%1</strong>, such as the resource name, type, size, etc., was unsuccessful.
pa: ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦੀ ਸਥਿਤੀ, ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਸਰੋਤ ਨਾਂ, ਕਿਸਮ, ਅਕਾਰ ਆਦਿ, ਨੂੰ ਜਾਣਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: The specified resource may not have existed or may not be accessible.
pa: ਦਿੱਤਾ ਸਰੋਤ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ ਕਿ ਮੌਜੂਦ ਨਾ ਹੋਵੇ ਜਾਂ ਪਹੁੰਚ 'ਚ ਨਾ ਹੋਵੇ।

note: i18n( "Could not terminate listing %1" ).arg( errorText );
en: Could Not Cancel Listing
pa: ਸੁਣਨ ਨੂੰ ਰੱਦ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: FIXME: Document this
pa: ਠੀਕ ਕਰੋ: ਇਸ ਦਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬਣਾਓ

en: Could Not Create Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: An attempt to create the requested folder failed.
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਬੇਨਤੀ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: The location where the folder was to be created may not exist.
pa: ਟਿਕਾਣਾ, ਜਿੱਥੇ ਕਿ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਉਣਾ ਸੀ, ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Could Not Remove Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: An attempt to remove the specified folder, <strong>%1</strong>, failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਫੋਲਡਰ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: The specified folder may not exist.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: The specified folder may not be empty.
pa: ਦਿੱਤਾ ਫੋਲਡਰ ਖਾਲੀ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ।

en: Ensure that the folder exists and is empty, and try again.
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰੋ ਕਿ ਫੋਲਡਰ ਮੌਜੂਦ ਹੈ ਤੇ ਖਾਲੀ ਹੈ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Could Not Resume File Transfer
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The protocol, or the server, may not support file resuming.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ, ਜਾਂ ਸਰਵਰ, ਫਾਇਲ ਮੁੜ-ਪਰਾਪਤੀ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Could Not Rename Resource
pa: ਸਰੋਤ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਿਆ

en: An attempt to rename the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦਾ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Could Not Alter Permissions of Resource
pa: ਸਰੋਤ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ

en: An attempt to alter the permissions on the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨੇ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Could Not Change Ownership of Resource
pa: ਸਰੋਤ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲੇ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ

en: An attempt to change the ownership of the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Could Not Delete Resource
pa: ਸਰੋਤ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: An attempt to delete the specified resource <strong>%1</strong> failed.
pa: ਦਿੱਤੇ ਸਰੋਤ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ ਅਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Unexpected Program Termination
pa: ਅਚਾਨਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਖਤਮ ਹੋਇਆ

en: Out of Memory
pa: ਮੈਂਮੋਰੀ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: Unknown Proxy Host
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰਾਕਸੀ ਹੋਸਟ

en: Double-check your proxy settings and try again.
pa: ਆਪਣੀ ਪਰਾਕਸੀ ਸੈਟਿੰਗ ਫੇਰ ਚੈੱਕ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰੋ।

en: Authentication Failed: Method %1 Not Supported
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: ਢੰਗ %1 ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Please file a bug at <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> to inform the KDE team of the unsupported authentication method.
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਢੰਗ ਬਾਰੇ KDE ਟੀਮ ਨੂੰ <a href="http://bugs.kde.org/">http://bugs.kde.org/</a> ਉੱਤੇ ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Request Aborted
pa: ਬੇਨਤੀ ਛੱਡੀ ਗਈ

en: Internal Error in Server
pa: ਸਰਵਰ ਵਿੱਚ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ

en: The program on the server which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an internal error: %2.
pa: ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਦਿੰਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅੰਦਰੂਨੀ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ: %2

en: This is most likely to be caused by a bug in the server program. Please consider submitting a full bug report as detailed below.
pa: ਇਹ ਸਰਵਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਬੱਗ ਹੋਣ ਕਰਕੇ ਹੋਇਆ ਜਾਪਦਾ ਹੈ। ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਇੱਕ ਪੂਰੀ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਭੇਜਣ ਬਾਰੇ ਸੋਚੋ ਜੀ।

en: Contact the administrator of the server to advise them of the problem.
pa: ਸਰਵਰ ਦੇ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕਾਂ ਨੂੰ ਸਮੱਸਿਆ ਨੂੰ ਜਾਣੂ ਕਰਵਾਉਣ ਲਈ ਉਹਨਾਂ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਕਰੋ।

en: If you know who the authors of the server software are, submit the bug report directly to them.
pa: ਜੇਕਰ ਤੁਸੀਂ ਜਾਣਦੇ ਕਿ ਸਰਵਰ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਦਾ ਲੇਖਕ ਕੌਣ ਹੈ ਤਾਂ ਉਸ ਨੂੰ ਸਿੱਧੀ ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਭੇਜ ਦਿਓ।

en: Timeout Error
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ ਗਲਤੀ

en: The server was too busy responding to other requests to respond.
pa: ਸਰਵਰ ਇੰਨਾ ਰੁੱਝਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ ਕਿ ਹੋਰ ਬੇਨਤੀਆਂ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਨਹੀਂ ਦੇ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Unknown Error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an unknown error: %2.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ: %2

en: Unknown Interruption
pa: ਅਣਜਾਣ ਦਖਲ

en: The program on your computer which provides access to the <strong>%1</strong> protocol has reported an interruption of an unknown type: %2.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਪਰੋਗਰਾਮ, ਜੋ ਕਿ <strong>%1</strong> ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ ਪਹੁੰਚ ਉਪਲੱਬਧ ਕਰਵਾਉਦਾ ਸੀ, ਨੇ ਅਣਜਾਣ ਕਿਸਮ ਦੇ ਦਖਲ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ: %2

en: Could Not Delete Original File
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the deleting of the original file, most likely at the end of a file move operation. The original file <strong>%1</strong> could not be deleted.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੇ ਅਸਲੀਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਆਮ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਦੌਰਾਨ। ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Delete Temporary File
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the creation of a temporary file in which to save the new file while being downloaded. This temporary file <strong>%1</strong> could not be deleted.
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੂੰ ਇੱਕ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਜਿਸ ਲਈ ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ। ਇਹ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Rename Original File
pa: ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the renaming of the original file <strong>%1</strong>, however it could not be renamed.
pa: ਮੰਗੀ ਕਾਰਵਾਈ ਨੇ ਅਸਲੀ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਦੀ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਸੀ, ਪਰ ਨਾਂ-ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Rename Temporary File
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: The requested operation required the creation of a temporary file <strong>%1</strong>, however it could not be created.
pa: ਲੋੜੀਦੇ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਲਈ ਇੱਕ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਬਣਾਉਣ ਦੀ ਲੋੜ ਸੀ, ਪਰ ਇਹ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ।

en: Could Not Create Link
pa: ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could Not Create Symbolic Link
pa: ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ ਨਹੀਂ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

en: The requested symbolic link %1 could not be created.
pa: ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ %1 ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: No Content
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਨਹੀਂ

en: Disk Full
pa: ਡਿਸਕ ਭਰ ਗਈ ਹੈ

en: The requested file <strong>%1</strong> could not be written to as there is inadequate disk space.
pa: ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ <strong>%1</strong> ਨੂੰ ਇੱਥੇ ਲਿਖਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Free up enough disk space by 1) deleting unwanted and temporary files; 2) archiving files to removable media storage such as CD-Recordable discs; or 3) obtain more storage capacity.
pa: ਡਿਸਕ ਥਾਂ ਖਾਲੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ 1) ਨਾ-ਲੋੜੀਦੀਆਂ ਅਤੇ ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾ ਕੇ; 2) ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਯੋਗ ਮਾਧਿਅਮ ਜਿਵੇਂ ਕਿ CD-Recordable ਡਿਸਕਾਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖ ਕੇ ਜਾਂ 3) ਹੋਰ ਸਟੋਰੇਜ਼ ਸਮੱਰਥਾ ਜੋੜ ਕੇ।

en: Source and Destination Files Identical
pa: ਸਰੋਤ ਅਤੇ ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕ ਹੀ ਹਨ

en: The operation could not be completed because the source and destination files are the same file.
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮੁਕੰਮਲ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਕਿਉਕਿ ਸਰੋਤ ਅਤੇ ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲਾਂ ਇੱਕੋ ਹੀ ਫਾਇਲਾਂ ਹਨ।

en: Choose a different filename for the destination file.
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ ਲਈ ਵੱਖਰਾ ਨਾਂ ਚੁਣੋ।

en: Undocumented Error
pa: ਗ਼ੈਰ-ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਗਲਤੀ

[ctx: @title job]
en: Moving
pa: ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Copying
pa: ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Creating directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Deleting
pa: ਹਟਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Examining
pa: ਜਾਂਚ ਜਾਰੀ

[ctx: @title job]
en: Transferring
pa: ਟਰਾਂਸਫਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @title job]
en: Mounting
pa: ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Device
pa: ਜੰਤਰ

en: Mountpoint
pa: ਮਾਊਂਟ ਪੁਆਇੰਟ

[ctx: @title job]
en: Unmounting
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

[ctx: @info]
en: Do you want to permanently delete all items from Trash? This action cannot be undone.
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ? ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਵਾਪਸ ਨਹੀਂ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Do you really want to move this item to the trash? | Do you really want to move these %1 items to the trash?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਆਈਟਮ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

[ctx: Verb]
en: &Trash
pa: ਰੱਦੀ(&T)

en: The peer SSL certificate chain appears to be corrupt.
pa: ਪੀਅਰ SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੇਨ ਨਿਕਾਰਾ ਹੋਈ ਜਾਪਦੀ ਹੈ।

en: Updating System Configuration
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੰਰਚਨਾ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Updating system configuration.
pa: ਸਿਸਟਮ ਸੰਰਚਨਾ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ।

en: No service implementing %1
pa: %1 ਕੋਈ ਸਰਵਿਸ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The desktop entry file %1 has no Type=... entry.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਫਾਇਲ %1 ਵਿੱਚ ਕੋਈ  Type=... ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The desktop entry of type
    %1
    is unknown.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਕਿਸਮ
    %1
    ਅਣਜਾਣੀ ਹੈ।

en: The desktop entry file
    %1
    is of type FSDevice but has no Dev=... entry.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਫਾਇਲ
    %1
    ਇੱਕ FSDevice ਕਿਸਮ ਦੀ ਹੈ, ਪਰ ਕੋਈ Dev=... ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The desktop entry file
    %1
    is of type Link but has no URL=... entry.
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਐਂਟਰੀ ਫਾਇਲ
    %1
    ਇੱਕ ਲਿੰਕ ਕਿਸਮ ਦੀ ਹੈ, ਪਰ ਕੋਈ URL=... ਐਂਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Mount
pa: ਮਾਊਂਟ

en: Eject
pa: ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Unmount
pa: ਅਣ-ਮਾਊਂਟ

en: Malformed URL
    %1
pa: ਕੁਰੂਪ URL
    %1

en: URL cannot be listed
    %1
pa: URL ਲਿਸਟਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ
    %1

[ctx: @title:column]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: @title:column]
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: @title:column]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: @title:column]
en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

[ctx: @title:column]
en: Owner
pa: ਓਨਰ

[ctx: @title:column]
en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

[ctx: @title:column]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

en: (Symbolic Link to %1)
pa: (%1 ਨਾਲ ਸਿੰਬੋਲਿਕ ਲਿੰਕ)

en: (%1, Link to %2)
pa: (%1, %2 ਨਾਲ ਲਿੰਕ)

en:  (Points to %1)
pa:  (%1 ਲਈ ਪੁਆਇੰਟ)

en: Link to %1 (%2)
pa: %1 (%2) ਨਾਲ ਲਿੰਕ

en: Owner:
pa: ਓਨਰ:

en: Permissions:
pa: ਅਧਿਕਾਰ:

[ctx: @title:menu]
en: &Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ(&A)

en: &Open with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: @title:menu]
en: &Open With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)

[ctx: @action:inmenu Open With]
en: &Other...
pa: ਹੋਰ(&O)...

[ctx: @title:menu]
en: &Open With...
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&O)...

en: Open &with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(&w)

[ctx: Items in a folder]
en: 1 item | %1 items
pa[0]: 1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

[ctx: @info mimetype]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: All Pictures
pa: ਸਭ ਤਸਵੀਰਾਂ

en: Mime Type
pa: ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

en: Patterns
pa: ਪੈਟਰਨ

en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

en: Click this button to display the familiar KDE mime type editor.
pa: KDE ਮਾਈਮ ਕਿਸਮ ਐਡੀਟਰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਸ ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਉ।

en: <qt>Unable to enter <b>%1</b>.
    You do not have access rights to this location.</qt>
pa: <qt><b>%1</b> ਉੱਤੇ ਦਾਖਲ ਹੋਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।
    ਇਸ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।</qt>

en: <qt>The file <b>%1</b> is an executable program. For safety it will not be started.</qt>
pa: <qt>ਫਾਇਲ <b>%1</b> ਇੱਕ ਚੱਲਣਯੋਗ ਕਾਰਜ ਹੈ, ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਇਸ ਨੂੰ ਚਲਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।</qt>

en: <qt>You do not have permission to run <b>%1</b>.</qt>
pa: <qt><b>%1</b> ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।</qt>

en: You are not authorized to select an application to open this file.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਪਰਮਾਣਿਤ ਨਹੀਂ ਹੋ।

en: Open with:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: You are not authorized to execute this file.
pa: ਇਸ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Launching %1
pa: %1 ਲਾਂਚ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: You are not authorized to execute this service.
pa: ਇਸ ਸਰਵਿਸ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

[ctx: Warning about executing unknown .desktop file]
en: Warning
pa: ਸਾਵਧਾਨ

[ctx: program name follows in a line edit below]
en: This will start the program:
pa: ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੇਗਾ:

en: If you do not trust this program, click Cancel
pa: ਜੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ ਨਹੀਂ ਤਾਂ ਰੱਦ ਕਰੋ ਨੂੰ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: <qt>Unable to run the command specified. The file or folder <b>%1</b> does not exist.</qt>
pa: <qt>ਦਿੱਤੀ ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ। ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਫੋਲਡਰ <b>%1</b> ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: Could not find the program '%1'
pa: ਪਰੋਗਰਾਮ '%1' ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Acquire Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਲਵੋ

en: OCR Image
pa: OCR ਚਿੱਤਰ

en: The desktop is offline
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਆਫਲਾਇਨ ਹੈ

en: File '%1' is not readable
pa: ਫਾਇਲ '%1' ਪੜ੍ਹਨਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
pa: ਗਲਤੀ: ਅਣਜਾਣ ਪਰੋਟੋਕਾਲ '%1'।

en: Authorization Dialog
pa: ਪਰਮਾਣਕਤਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Filename for clipboard content:
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਲਈ ਫਾਇਲ-ਨਾਂ:

en: The clipboard is empty
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਖਾਲੀ ਹੈ

en: &Paste File | &Paste %1 Files
pa[0]: ਫਾਇਲ ਚੇਪੋ(&P)
pa[1]: %1 ਫਾਇਲਾਂ ਚੇਪੋ(&P)

en: &Paste URL | &Paste %1 URLs
pa[0]: URL ਚੇਪੋ(&P)
pa[1]: %1 URL ਚੇਪੋ(&P)

en: &Paste Clipboard Contents
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਸਮੱਗਰੀ ਚੇਪੋ(&P)

en: Data format:
pa: ਡਾਟਾ ਫਾਰਮੈਟ:

en: Appl&y to All
pa: ਸਭ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰੋ(&y)

en: &Rename
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(&R)

en: Suggest New &Name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਸੁਝਾਓ(&N)

en: &Skip
pa: ਛੱਡੋ(&S)

en: Do not copy or move this folder, skip to the next item instead
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਕਾਪੀ ਨਾ ਕਰੋ ਜਾਂ ਭੇਜੋ ਨਾ, ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਅਗਲੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Do not copy or move this file, skip to the next item instead
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਕਾਪੀ ਨਾ ਕਰੋ ਜਾਂ ਭੇਜੋ ਨਾ, ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ ਅਗਲੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Write files into an existing folder]
en: &Write Into
pa: ਇਸ 'ਚ ਲਿਖੋ(&W)

en: &Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(&O)

en: Files and folders will be copied into the existing directory, alongside its existing contents.
    You will be prompted again in case of a conflict with an existing file in the directory.
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਉਹਨਾਂ ਦੀ ਮੌਜੂਦਾ ਸਮੱਗਰੀ ਸਮੇਤ।
    ਜੇ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚ ਮੌਜੂਦਾ ਫਾਇਲ ਨਾਲ ਕੋਈ ਟਕਰਾ ਹੋਵੇਗਾ ਤਾਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: &Resume
pa: ਰੀਜਿਊਮ(&R)

en: This action would overwrite '%1' with itself.
    Please enter a new file name:
pa: ਇਹ ਐਕਸ਼ਨ '%1' ਖੁਦ ਦੇ ਮੁੜ-ਲਿਖ ਦੇਵੇਗਾ।
    ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: C&ontinue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&o)

en: This action will overwrite the destination.
pa: ਇਹ ਕਾਰਵਾਈ ਟਿਕਾਣੇ ਉੱਤੇ ਲਿਖ ਦੇਵੇਗੀ।

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Warning, the destination is more recent.
pa: ਸਾਵਧਾਨ, ਟਿਕਾਣਾ ਵੱਧ ਨਵਾਂ ਹੈ।

en: An older item named '%1' already exists.
pa: ਇੱਕ ਪੁਰਾਣਾ ਆਈਟਮ ਨਾਂ '%1' ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A similar file named '%1' already exists.
pa:  '%1' ਨਾਂ ਦੀ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: A more recent item named '%1' already exists.
pa: ਇੱਕ ਹੋਰ ਵੀ ਨਵੀਂ ਆਈਟਮ ਨਾਂ '%1' ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Rename:
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲੋ:

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Skip
pa: ਛੱਡੋ

en: AutoSkip
pa: ਆਟੋ-ਛੱਡੋ

en: Unknown protocol '%1'.
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਰੋਟੋਕਾਲ '%1' ਹੈ।

en: Can not find io-slave for protocol '%1'.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ '%1' ਲਈ io-slave ਖੋਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cannot talk to klauncher: %1
pa: ਕੇ-ਲਾਂਚਰ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ: %1

en: Unable to create io-slave:
    klauncher said: %1
pa: io-slave ਬਣਾਉਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ:
    ਕੇ-ਲਾਂਚਰ ਨੇ ਕਿਹਾ: %1

en: &Yes
pa: ਹਾਂ(&Y)

en: &No
pa: ਨਹੀਂ(&N)

en: &Details
pa: ਵੇਰਵਾ(&D)

en: &Forever
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ(&F)

en: Co&ntinue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&n)

en: &Current Session only
pa: ਕੇਵਲ ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ(&C)

en: You are about to leave secure mode. Transmissions will no longer be encrypted.
    This means that a third party could observe your data in transit.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਮੋਡ ਛੱਡ ਰਹੇ ਹੋ, ਸਾਰਾ ਸੰਚਾਰ ਹੁਣ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਨਹੀਂ ਰਿਹਾ ਹੈ।
    ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਇਹ ਹੈ ਕਿ ਕੋਈ ਵੀ ਟਰਾਂਸੇਟ ਦੌਰਾਨ ਡਾਟਾ ਨੂੰ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Security Information
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: C&ontinue Loading
pa: ਲੋਡਿੰਗ ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ(&o)

[ctx: %1 is a host name]
en: %1: SSL negotiation failed
pa: %1: SSL ਸਾਂਝ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: You are about to enter secure mode. All transmissions will be encrypted unless otherwise noted.
    This means that no third party will be able to easily observe your data in transit.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ। ਸਭ ਟਰਾਂਸਮਿਸ਼ਨ ਨੂੰ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਦੱਸਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।
    ਇਸ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਵੱਲੋਂ ਭੇਜੇ ਡਾਟੇ ਨੂੰ ਸੌਖੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੋਈ ਹੋਰ ਵੀ ਨਹੀਂ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Display SSL &Information
pa: SSL ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ(&I)

en: C&onnect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(&o)

en: Enter the certificate password:
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ:

en: SSL Certificate Password
pa: SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਪਾਸਵਰਡ

en: Unable to open the certificate. Try a new password?
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਿੱਚ ਫੇਲ੍ਹ। ਇੱਕ ਨਵੇਂ ਪਾਸਵਰਡ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: The procedure to set the client certificate for the session failed.
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਲਈ ਕਲਾਇਟ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕਾਰਵਾਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: The server failed the authenticity check (%1).
pa: ਸਰਵਰ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਚੈੱਕ (%1) ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Server Authentication
pa: ਸਰਵਰ ਪਰਮਾਣਕਤਾ

en: Would you like to accept this certificate forever without being prompted?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਬਿਨਾਂ ਪੁੱਛੇ ਹੀ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: You have indicated that you wish to accept this certificate, but it is not issued to the server who is presenting it. Do you wish to continue loading?
pa: ਜਾਪਦਾ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਸਵੀਕਾਰ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਪਰ ਇਹ ਉਸ ਸਰਵਰ ਵਲੋਂ ਜਾਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਇਸ ਨੂੰ ਦੇ ਰਿਹਾ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਲੋਡ ਕਰਨ ਨੂੰ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: SSL certificate is being rejected as requested. You can disable this in the KDE System Settings.
pa: SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨੂੰ ਮੰਗ ਅਨੁਸਾਰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਆਯੋਗ KDE ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਵਿੱਚ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commonNameTag)
en: Common name:
pa: ਆਮ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationTag)
en: Organization:
pa: ਸੰਗਠਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnitTag)
en: Organizational unit:
pa: ਸੰਗਠਨ ਯੂਨਿਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, organizationalUnit)
en: Fraud Department
pa: ਫਰਾਡ ਵਿਭਾਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, countryTag)
en: Country:
pa: ਦੇਸ਼:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, country)
en: Canada
pa: ਕੈਨੇਡਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stateTag)
en: State:
pa: ਸੂਬਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, state)
en: Quebec
pa: ਕਿਊਬਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cityTag)
en: City:
pa: ਸ਼ਹਿਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organization / Common Name
pa: ਸੰਗਠਨ / ਆਮ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Organizational Unit
pa: ਸੰਗਠਨ ਯੂਨਿਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, displaySelection)
en: Display...
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, disableSelection)
en: Disable
pa: ਆਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableSelection)
en: Enable
pa: ਯੋਗ

en: System certificates
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: User-added certificates
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਜੋੜੇ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Pick Certificates
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, subjectHeading)
en: <b>Subject Information</b>
pa: <b>ਵਿਸ਼ਾ ਜਾਣਕਾਰੀ</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, issuerHeading)
en: <b>Issuer Information</b>
pa: <b>ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>Other</b>
pa: <b>ਹੋਰ</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodLabel)
en: Validity period
pa: ਵੈਧਤਾ ਪੀਰਿਅਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialNumberLabel)
en: Serial number
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਨੰਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, md5DigestLabel)
en: MD5 digest
pa: MD5 ਡੀਜ਼ਿਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestLabel)
en: SHA1 digest
pa: SHA1 ਡੀਜ਼ਿਟ

[ctx: %1 is the effective date of the certificate, %2 is the expiry date]
en: %1 to %2
pa: %1 ਤੋਂ %2

en: SSL Configuration Module
pa: SSL ਸੰਰਚਨਾ ਮੋਡੀਊਲ

en: SSL Signers
pa: SSL ਸਾਈਨ ਕਰਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: You must now provide a password for the certificate request. Please choose a very secure password as this will be used to encrypt your private key.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਬੇਨਤੀ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ। ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਨੀ ਚੁਣੋ, ਕਿਉਕਿ ਇਹ ਤੁਹਾਡੀ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ (ਨਿੱਜੀ) ਕੁੰਜੀ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: &Repeat password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: &Choose password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਚੁਣੋ (&C):

en: Certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ

en: Save selection for this host.
pa: ਇਸ ਹੋਸਟ ਲਈ ਚੋਣ ਸੰਭਾਲੋ।

en: Send certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਭੇਜੋ

en: Do not send a certificate
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਾ ਭੇਜੋ

en: KDE SSL Certificate Dialog
pa: KDE SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਡਾਈਲਾਗ

en: Signature Algorithm:
pa: ਹਸਤਾਖਰ ਐਲੋਗਰਿਥਮ:

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Signature Contents:
pa: ਹਸਤਾਖਰ ਸਮੱਗਰੀ:

[ctx: Unknown]
en: Unknown key algorithm
pa: ਅਣਜਾਣ ਕੁੰਜੀ ਐਲੋਗਰਿਥਮ

en: Key type: RSA (%1 bit)
pa: ਕੁੰਜੀ ਕਿਸਮ: RSA (%1 ਬਿੱਟ)

en: Modulus:
pa: ਮੋਡੀਊਲ:

en: Exponent: 0x
pa: ਐਕਸਪੋਨੇਟ: 0x

en: Key type: DSA (%1 bit)
pa: ਕੁੰਜੀ ਕਿਸਮ: DSA (%1 ਬਿੱਟ)

en: Prime:
pa: ਪ੍ਰਾਇਮ:

en: 160 bit prime factor:
pa: 160 ਬਿੱਟ ਪ੍ਰਾਇਮ ਫੈਕਟਰ:

en: Public key:
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ:

en: The certificate is valid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਵੈਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The certificate is not valid, yet.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹਾਲੇ ਵੈਧ ਨਹੀਂ।

en: The certificate is not valid, any more.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਹੁਣ ਵੈਧ ਨਹੀਂ।

en: The certificate has been revoked.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਸੂਖ (ਖਤਮ) ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The certificate's CA (Certificate Authority) is invalid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦੀ CA (ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰੀਟ) ਅਵੈਧ ਹੈ।

en: OpenSSL could not be verified.
pa: OpenSSL ਜਾਂਚਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: SSL support was not found.
pa: SSL ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ ਹੈ।

en: Private key test failed.
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਟੈਸਟ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: The certificate has not been issued for this host.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਇਸ ਹੋਸਟ ਲਈ ਜਾਰੀ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: This certificate is not relevant.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਢੁੱਕਵਾਂ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The certificate is invalid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਵੈਧ ਹੈ।

en: KDE SSL Information
pa: KDE SSL ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: The receiver of the SSL certificate]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

[ctx: The authority that issued the SSL certificate]
en: Issuer
pa: ਜਾਰੀ ਕਰਤਾ

en: Current connection is secured with SSL.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ।

en: Current connection is not secured with SSL.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: SSL support is not available in this build of KDE.
pa: KDE ਦਾ ਇਹ ਨਿਰਮਾਣ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ SSL. ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The main part of this document is secured with SSL, but some parts are not.
pa: ਇਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਦਾ ਮੁੱਖ ਭਾਗ ਤਾਂ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ, ਪਰ ਕੁਝ ਭਾਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Some of this document is secured with SSL, but the main part is not.
pa: ਇਹ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਵਿੱਚੋਂ ਕੁਝ ਤਾਂ SSL ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ, ਪਰ ਬਾਕੀ ਭਾਗ ਨਹੀਂ।

[ctx: The certificate is not trusted]
en: NO, there were errors:
pa: ਨਹੀਂ, ਗਲਤੀਆਂ ਹਨ:

[ctx: The certificate is trusted]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: KDE Certificate Request
pa: KDE ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਬੇਨਤੀ

en: KDE Certificate Request - Password
pa: KDE ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਬੇਨਤੀ - ਪਾਸਵਰਡ

en: Unsupported key size.
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਕੁੰਜੀ ਆਕਾਰ।

en: Please wait while the encryption keys are generated...
pa: ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਇਕ੍ਰਿਪਟਡ ਕੁੰਜੀਆਂ ਤਿਆਰ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ, ਉਡੀਕ ਕਰੋ ਜੀ...

en: Do you wish to store the passphrase in your wallet file?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਵਾਲਿਟ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਪ੍ਹੈਰਾ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Store
pa: ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Do Not Store
pa: ਨਾ ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: 2048 (High Grade)
pa: 2048 (ਉੱਚਤਮ ਗਰੇਂਡ)

en: 1024 (Medium Grade)
pa: 1024 (ਮੱਧਮ ਗਰੇਂਡ)

en: 768  (Low Grade)
pa: 768  (ਘੱਟ ਗਰੇਂਡ)

en: 512  (Low Grade)
pa: 512  (ਘੱਟ ਗਰੇਂਡ)

en: No SSL support.
pa: SSL ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Certificate password
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਪਾਸਵਰਡ

[ctx: Web page address]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressTag)
en: Address:
pa: ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ipTag)
en: IP address:
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, encryptionTag)
en: Encryption:
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, detailsTag)
en: Details:
pa: ਵੇਰਵਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sslVersionTag)
en: SSL version:
pa: SSL ਵਰਜਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, certSelectorTag)
en: Certificate chain:
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਚੇਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trustedTag)
en: Trusted:
pa: ਟਰੱਸਟ ਕੀਤਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, validityPeriodTag)
en: Validity period:
pa: ਵੈਧਤਾ ਪੀਰਿਅਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, serialTag)
en: Serial number:
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਨੰਬਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, digestTag)
en: MD5 digest:
pa: MD5 ਡੀਜ਼ਿਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sha1DigestTag)
en: SHA1 digest:
pa: MD5 ਡੀਜ਼ਿਟ:

en: The remote host did not send any SSL certificates.
    Aborting because the identity of the host cannot be established.
pa: ਰਿਮੋਟ ਹੋਸਟ ਨੇ ਕੋਈ ਵੀ SSL ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਨਹੀਂ ਭੇਜਿਆ ਸੀ।
    ਅਧੂਰਾ ਛੱਡਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਹੋਸਟ ਦੀ ਪਛਾਣ ਕੀਤੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Mail service
pa: ਮੇਲ ਸਰਵਿਸ

en: Could not find a usable proxy configuration script
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਲੱਭਣ ਵਿੱਚ ਅਸਫਲ ਹੈ

en: Could not download the proxy configuration script:
    %1
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ:
    %1

en: Could not download the proxy configuration script
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਡਾਊਨਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ ਹੈ

en: The proxy configuration script is invalid:
    %1
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਜਾਇਜ ਨਹੀਂ ਹੈ:
    %1

en: The proxy configuration script returned an error:
    %1
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸੰਰਚਨਾ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਨੇ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਦਿੱਤੀ ਹੈ:
    %1

en: Error connecting to server.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Not connected.
pa: ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Connection timed out.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ ਹੋਇਆ।

en: Time out waiting for server interaction.
pa: ਸਰਵਰ ਸੰਚਾਰ ਲਈ ਸਮਾਂ ਅੰਤਰਾਲ ਸਮਾਪਤ।

en: Server said: "%1"
pa: ਸਰਵਰ ਜਵਾਬ: "%1"

en: Sends a bug report by email
pa: ਬੱਗ ਰਿਪੋਰਟ ਈਮੇਲ ਰਾਹੀਂ ਭੇਜੋ

en: Stephan Kulow
pa: ਸਟੀਫਨ ਕੂਲੋ

en: Author
pa: ਲੇਖਕ

en: Subject line
pa: ਵਿਸ਼ਾ ਲਾਈਨ

en: Recipient
pa: ਪਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

en: telnet service
pa: ਟੇਲਨੈੱਟ ਸਰਵਿਸ

en: telnet protocol handler
pa: ਟੇਲਨੈੱਟ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹੈਂਡਲਰ

en: You do not have permission to access the %1 protocol.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ %1 ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।
