libplasma - en to pa translation catalogue (159 entries)

en: animation() takes one argument
pa: animation() ਲਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: %1 is not a known animation type
pa: %1 ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਦੀ ਪਛਾਣੀ ਕਿਸਮ ਨਹੀਂ

en: Script initialization failed
pa: ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Unable to load the widget
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Panel
pa: ਪੈਨਲ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Unknown Widget
pa: ਅਣਜਾਣ ਵਿਦਜੈੱਟ

[ctx: misc category]
en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Configure...
pa: ਸੰਰਚਨਾ...

en: &OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ(&O)

en: &Yes
pa: ਹਾਂ(&Y)

en: &No
pa: ਨਹੀਂ(&N)

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: Activate %1 Widget
pa: %1 ਵਿਡਗੈੱਟ ਸਰਗਰਮ

en: Widget Settings
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: Remove this Widget
pa: ਇਹ ਵਿਦਜੈੱਟ ਹਟਾਓ

en: Run the Associated Application
pa: ਸਬੰਧਿਤ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚਲਾਓ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: %1 Settings
pa: %1 ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: @title:window]
en: %1 Settings
pa: %1 ਸੈਟਿੰਗ

en: Accessibility
pa: ਅਸੈਸਬਿਲਟੀ

en: Application Launchers
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਾਂਚਰ

en: Astronomy
pa: ਭਵਿੱਖਬਾਣੀ

en: Date and Time
pa: ਮਿਤੀ ਤੇ ਸਮਾਂ

en: Development Tools
pa: ਡਿਵੈਲਪਮੈਂਟ ਟੂਲ

en: Education
pa: ਵਿਦਿਅਕ

en: Environment and Weather
pa: ਵਾਤਵਰਤਨ ਤੇ ਮੌਸਮ

en: Examples
pa: ਉਦਾਹਰਨ

en: File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: Fun and Games
pa: ਮੌਜਾਂ ਤੇ ਖੇਡਾਂ

en: Graphics
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ

en: Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ

en: Mapping
pa: ਨਕਸ਼ੇ

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Multimedia
pa: ਮਲਟੀਮੀਡਿਆ

en: Online Services
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਸਰਵਿਸ

en: Productivity
pa: ਪਰੋਡਕਟਵਿਟੀ

en: System Information
pa: ਸਿਸਟਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Utilities
pa: ਸਹੂਲਤਾਂ

en: Windows and Tasks
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਅਤੇ ਟਾਸਕ

en: Keyboard Shortcut
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: %1 is the name of a plasmoid, %2 the name of the machine that plasmoid is published on]
en: %1 on %2
pa: %2 ਉੱਤੇ %1

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: Remove this %1
pa: ਇਹ %1 ਹਟਾਓ

[ctx: %1 is the name of the applet]
en: %1 Settings
pa: %1 ਸੈਟਿੰਗ

[ctx: API or programming language the widget was written in, name of the widget]
en: Could not create a %1 ScriptEngine for the %2 widget.
pa: %2 ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਈ %1 ਸਕ੍ਰਿਪਟ-ਇੰਜਣ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

[ctx: Package file, name of the widget]
en: Could not open the %1 package required for the %2 widget.
pa: %2 ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਈ ਲੋੜੀਦਾ ਪੈਕੇਜ %1 ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: This object could not be created.
pa: ਇਹ ਆਬਜੈਕਟ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: This object could not be created for the following reason:<p><b>%1</b></p>
pa: ਇਹ ਆਬਜੈਕਟ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ  ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: <p><b>%1</b></p>

en: Remove this Panel
pa: ਇਹ ਪੈਨਲ ਹਟਾਓ

en: Remove this Activity
pa: ਇਹ ਐਕਟਵਿਟੀ ਹਟਾਓ

en: Activity Settings
pa: ਐਕਟਵਿਟੀ ਸੈਟਿੰਗ

en: Add Widgets...
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Next Widget
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਅੱਗੇ

en: Previous Widget
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਪਿੱਛੇ

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
pa: %1 ਚੋਣ

en: Fetching file type...
pa: ਫਾਇਲ ਕਿਸਮ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Widgets
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ

en: Icon
pa: ਆਈਕਾਨ

en: Wallpaper
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ

[ctx: @title:window %1 is the name of the containment]
en: Remove %1
pa: %1 ਹਟਾਓ

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: Do you really want to remove this %1?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ %1 ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Could not find requested component: %1
pa: ਲੋੜੀਦਾ ਭਾਗ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: %1

en: This plugin needs to be configured
pa: ਇਹ ਪਲੱਗਇਨ ਨੂੰ ਸੰਰਚਨਾ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

en: Unknown ContainmentActions
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਨਟੇਨਮੈਂਟਐਕਸ਼ਨ

en: Lock Widgets
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਾਕ ਕਰੋ

en: Unlock Widgets
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਅਣਲਾਕ ਕਰੋ

en: Shortcut Settings
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੈਟਿੰਗ

en: Unnamed
pa: ਬਿਨਾਂ-ਨਾਂ

en: Show this group.
pa: ਇਹ ਗਰੁੱਪ ਵੇਖੋ।

en: Hide this group.
pa: ਇਹ ਗਰੁੱਪ ਓਹਲੇ

en: Expand this widget
pa: ਇਹ ਵਿਦਜੈੱਟ ਫੈਲਾਓ

en: Collapse this widget
pa: ਇਹ ਵਿਦਜੈੱਟ ਸਮੇਟੋ

en: Reattach
pa: ਮੁੜ-ਅਟੈਚ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: This system does not support OpenGL widgets.
pa: ਇਹ ਸਿਸਟਮ OpenGL ਵਿਦਜੈੱਟਾਂ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Your machine does not support OpenGL widgets.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਮਸ਼ੀਨ OpenGL ਵਿਡਜੈੱਟ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: A non-functional package]
en: Invalid
pa: ਗਲਤ

en: There was an error attempting to exec the associated application with this widget.
pa: ਇਸ ਵਿਦਜੈੱਟ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਚਲਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਸੀ।

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Invalid token.
pa: ਗਲਤ ਟੋਕਨ।

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Matching password required.
pa: ਮਿਲਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

[ctx: Error message, access to a remote service failed.]
en: Access denied.
pa: ਵਰਤੋਂ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: Unknown error.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Images
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Themed Images
pa: ਥੀਮ ਚਿੱਤਰ

en: Configuration Definitions
pa: ਪ੍ਰੀਭਾਸ਼ਾ ਸੰਰਚਨਾ

en: User Interface
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਇੰਟਰਫੇਸ

en: Data Files
pa: ਡਾਟਾ ਫਾਇਲਾਂ

en: Executable Scripts
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: Translations
pa: ਅਨੁਵਾਦ

en: Main Config UI File
pa: ਮੁੱਖ ਸੰਰਚਨਾ UI ਫਾਇਲ

en: Configuration XML file
pa: ਸੰਰਚਨਾ XML ਫਾਇਲ

en: Main Script File
pa: ਮੁੱਖ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਫਾਇਲ

en: Default configuration
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Animation scripts
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: Service Descriptions
pa: ਸਰਵਿਸ ਵੇਰਵਾ

en: Images for dialogs
pa: ਡਾਈਲਾਗਾਂ ਲਈ ਚਿੱਤਰ

en: Generic dialog background
pa: ਆਮ ਡਾਈਲਾਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Theme for the logout dialog
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਥੀਮ

en: Wallpaper packages
pa: ਵਾਲਪੇਪਰ ਪੈਕੇਜ

en: Images for widgets
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਈ ਚਿੱਤਰ

en: Background image for widgets
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Analog clock face
pa: ਐਨਾਲਾਗ ਘੜੀ ਫੇਸ

en: Background image for panels
pa: ਪੈਨਲਾਂ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Background for graphing widgets
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ ਵਿਦਜੈੱਟਾਂ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Background image for tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Opaque images for dialogs
pa: ਡਾਈਲਾਗਾਂ ਲਈ ਧੁੰਦਲੇ ਚਿੱਤਰ

en: Opaque generic dialog background
pa: ਧੁੰਦਲੇ ਆਮ ਡਾਈਲਾਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Opaque theme for the logout dialog
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਧੁੰਦਲਾ ਥੀਮ

en: Opaque images for widgets
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਈ ਧੁੰਦਲੇ ਚਿੱਤਰ

en: Opaque background image for panels
pa: ਪੈਨਲਾਂ ਲਈ ਧੁੰਦਲਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Opaque background image for tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਲਈ ਧੁੰਦਲਾ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Low color images for dialogs
pa: ਡਾਈਲਾਗਾਂ ਲਈ ਘੱਟ ਰੰਗ ਚਿੱਤਰ

en: Low color generic dialog background
pa: ਘੱਟ ਰੰਗ ਆਮ ਡਾਈਲਾਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Low color theme for the logout dialog
pa: ਲਾਗਆਉਟ ਡਾਈਲਾਗ ਲਈ ਘੱਟ ਰੰਗ ਥੀਮ

en: Low color background image for widgets
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਲਈ ਘੱਟ ਰੰਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Low color analog clock face
pa: ਘੱਟ ਰੰਗ ਐਨਾਲਾਗ ਘੜੀ ਫੇਸ

en: Low color background image for panels
pa: ਪੈਨਲਾਂ ਲਈ ਘੱਟ ਰੰਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: Low color background for graphing widgets
pa: ਗਰਾਫਿਕਸ ਵਿਦਜੈੱਟਾਂ ਲਈ ਘੱਟ ਰੰਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ

en: Low color background image for tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਲਈ ਘੱਟ ਰੰਗ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਚਿੱਤਰ

en: KColorScheme configuration file
pa: KColorScheme ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ

en: Screenshot
pa: ਸਕਰੀਨਸ਼ਾਟ

en: Recommended wallpaper file
pa: ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਵਾਲਪੇਪਰ ਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enter a password below. Enter the same password on the device to which you are trying to connect.
pa: ਹੇਠਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ। ਉਹੀ ਪਾਸਵਰਡ ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਦਿਉ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allServicesCheckbox)
en: Allow this user access to any service
pa: ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਨੂੰ ਕੋਈ ਵੀ ਸਰਵਿਸ ਵਰਤਣ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, persistentCheckbox)
en: Remember this user
pa: ਇਹ ਯੂਜ਼ਰ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: Incoming connection request
pa: ਆ ਰਹੀ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਮੰਗ

en: Connect with remote widget
pa: ਰਿਮੋਟ ਵਿਦਜੈੱਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sharing a widget on the network allows you to access this widget from another computer as a remote control.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਵਿਦਜੈੱਟ ਨੂੰ ਸਾਂਝਾ ਕਰਨ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਵਿਦਜੈੱਟ ਨੂੰ ਹੋਰ ਕੰਪਿਊਟਰ ਤੋਂ ਰਿਮੋਟ ਕੰਟਰੋਲ ਵਜੋਂ ਅਸੈੱਸ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, publishCheckbox)
en: Share this widget on the network
pa: ਇਹ ਵਿਦਜੈੱਟ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allUsersCheckbox)
en: Allow everybody to freely access this widget
pa: ਹਰੇਕ ਨੂੰ ਇਹ ਵਿਦਜੈੱਟ ਵਰਤਣ ਦਿਓ

en: Job no longer valid, operation is not enabled.
pa: ਜਾਬ ਹੁਣ ਢੁੱਕਵੀ ਨਹੀਂ, ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Job no longer valid, invalid parameters.
pa: ਜਾਬ ਹੁਣ ਢੁੱਕਵੀਂ ਨਹੀਂ, ਅਢੁੱਕਵੇਂ ਪੈਰਾਮੀਟਰ।

en: Timeout.
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ।

[ctx: Error message, tried to start an invalid service]
en: Invalid (null) service, can not perform any operations.
pa: ਗਲਤ (ਨਲ) ਸਰਵਿਸ, ਕੋਈ ਵੀ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: The "%1" widget is not installed.
pa: "%1"ਵਿਦਜੈੱਟ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Server sent an invalid plasmoid package.
pa: ਸਰਵਰ ਨੇ ਅਢੁੱਕਵਾਂ ਪਲਾਜ਼ਮੋਡ ਪੈਕੇਜ ਭੇਜਿਆ।

en: You are about to open a remote widget on your system.<br>
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਰਿਮੋਟ ਵਿਦਜੈੱਟ ਖੋਲ੍ਹਣ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ।<br>

en: <tr><td align="right"><b>Name:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
pa: <tr><td align="right"><b>ਨਾਂ:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Description:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
pa: <tr><td align="right"><b>ਵੇਰਵਾ:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Author:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>
pa: <tr><td align="right"><b>ਲੇਖਕ:</b></td><td>&nbsp; %1 &lt;%2&gt;</td></tr>

en: <tr><td align="right"><b>Server:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>
pa: <tr><td align="right"><b>ਸਰਵਰ:</b></td><td>&nbsp; %1</td></tr>

en: <br><br>Are you sure you want to open this widget on your system?
pa: <br><br>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਵਿਦਜੈੱਟ ਨੂੰ ਆਪਣੇ ਸਿਸਟਮ ਉੱਤੇ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Remote Widget
pa: ਰਿਮੋਟ ਵਿਦਜੈੱਟ

en: Open Widget
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Reject Widget
pa: ਵਿਦਜੈੱਟ ਅਣਡਿੱਠਾ

en: User rejected
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Timeout
pa: ਟਾਈਮਆਉਟ

en: Your system does not provide support for the 'remote widgets' feature. Access Failed.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸਿਸਟਮ 'ਰਿਮੋਟ ਵਿਦਜੈੱਟ' ਫੀਚਰ ਲਈ ਸਹਾਇਤਾ ਨਹੀਂ ਦਿੰਦਾ ਹੈ। ਵਰਤੋਂ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Allow everybody access to %1.
pa: ਹਰੇਕ ਨੂੰ %1 ਵਰਤਣ ਦਿਉ।

en: Deny everybody access to %1
pa: ਹਰੇਕ ਨੂੰ %1 ਵਰਤਣ ਤੋਂ ਰੋਕੋ।

en: Allow %1 access to all services.
pa: %1 ਵਰਤੋਂ ਸਭ ਸਰਵਿਸਾਂ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰ।

en: Deny %1 access to all services.
pa: %1 ਦੇ ਲਈ ਸਭ ਸਰਵਿਸਾਂ ਲਈ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ।

en: Allow access to %1, by %2.
pa: %1 ਲਈ %2 ਵਲੋਂ ਵਰਤੋਂ ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Deny access to %1, by %2.
pa: %1 ਲਈ %2 ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਪਾਬੰਦੀ।

en: Allow access to %1, by %2?
pa: ਕੀ %1 ਦੀ ਵਰਤੋਂ %2 ਨੂੰ ਦੇਣੀ ਹੈ?

en: You have requested access to the %1 hosted at %2.
pa: ਤੁਸੀਂ %1 ਲਈ %2 ਉੱਤੇ ਵਰਤੋਂ ਲਈ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਹੈ।

en: search term
pa: ਸ਼ਬਦ ਖੋਜ

en: Unknown Wallpaper
pa: ਅਣਜਾਣ ਵਾਲਪੇਪਰ
