timezones4 - en to pa translation catalogue (610 entries)

en: Africa/Abidjan
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਬੀਡਜਾਨ

en: Africa/Accra
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸੱਰਾ

en: Africa/Addis_Ababa
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਡੀਸ_ਅਬਾਬਾ

en: Africa/Algiers
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਲਜੀਰੀਸ

en: Africa/Asmara
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸਮਾਰਾ

en: Africa/Asmera
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਅਸਮੀਰਾ

en: Africa/Bamako
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਾਕਾਮੋ

en: Africa/Bangui
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਾਨਗੂਈ

en: Africa/Banjul
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਿਨਜੂਲ

en: Africa/Bissau
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਿਸੱਊ

en: Africa/Blantyre
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਲਾਨਟਰੀ

en: Africa/Brazzaville
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬਰਾਜ਼ਾਵੀਲੀ

en: Africa/Bujumbura
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਬੂਜ਼ੂਮਬੂਰਾ

en: Africa/Cairo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਰੋ

en: Africa/Casablanca
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕਾਸਾਬਲਾਨਾਸਾ

en: Africa/Ceuta
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਊਟਾ

en: Africa/Conakry
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੋਨਕਰੀ

en: Africa/Dakar
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਾਕਾਰ

en: Africa/Dar_es_Salaam
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਾਰੀਸ_ਅਸ_ਸਲਾਮ

en: Africa/Djibouti
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡਜ਼ੀਬੂਅਟੀ

en: Africa/Douala
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਡੂਊਲਾ

en: Africa/El_Aaiun
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਈਲ_ਆਊਨ

en: Africa/Freetown
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਫਰੀਟਾਉਨ

en: Africa/Gaborone
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਗਾਬੋਰੋਨੀ

en: Africa/Harare
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਹਾਰਾਰੇ

en: Africa/Johannesburg
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਜਹਾਨਸਬਰਗ

en: Africa/Juba
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਜੂਬਾ

en: Africa/Kampala
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੰਪਾਲਾ

en: Africa/Khartoum
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਖਰਟੋਮ

en: Africa/Kigali
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਗਲੀ

en: Africa/Kinshasa
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਕੀਨਸ਼ਾਸਾ

en: Africa/Lagos
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲਾਗੋਸ

en: Africa/Libreville
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੀਬਰੀਵੀਲੀ

en: Africa/Lome
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੋਮੀ

en: Africa/Luanda
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਡਾ

en: Africa/Lubumbashi
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਬੂਮਬਸੀ

en: Africa/Lusaka
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਲੂਸਾਕਾ

en: Africa/Malabo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਲਾਬੋ

en: Africa/Maputo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਪੂਟੋ

en: Africa/Maseru
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਾਸੀਰੂ

en: Africa/Mbabane
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮਬਾਬਾਨੀ

en: Africa/Mogadishu
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮੋਗਾਡੀਸ਼ੂ

en: Africa/Monrovia
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਮੋਨਰੋਵੀਆ

en: Africa/Nairobi
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨੈਰੋਬੀ

en: Africa/Ndjamena
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨਡਜਾਮੀਨਾ

en: Africa/Niamey
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨਾਮੀ

en: Africa/Nouakchott
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਨੂਊਕਚੋਟ

en: Africa/Ouagadougou
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਊਗਾਡੋਗੋਊ

en: Africa/Porto-Novo
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ-ਨੋਵੋ

en: Africa/Pretoria
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਪਰੀਟੋਰੀਆ

en: Africa/Sao_Tome
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਸਾਓ_ਟੋਮੀ

en: Africa/Timbuktu
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟੀਮਬੂਕਟੂ

en: Africa/Tripoli
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟਰੀਪੋਲੀ

en: Africa/Tunis
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਟੂਨਿਸ਼

en: Africa/Windhoek
pa: ਅਫਰੀਕਾ/ਵਿਨਹੋਇਕ

en: America/Adak
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਡਾਕ

en: America/Anchorage
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਨਚੋਰਜ਼ੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
pa: ਅਲਾਸਕਾ ਟਾਈਮ

en: America/Anguilla
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਐਨਗੁਇਲਾ

en: America/Antigua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਐਂਟੀਗੁਆ

en: America/Araguaina
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਆਰਗੂਮੀਆ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tocantins
pa: ਟੂਕਾਨਟਿਨਸ

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਬੂਈਨੋਸ_ਏਅਰਸ

en: America/Argentina/Catamarca
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਕਾਟਾਮਾਰਸਾ

en: America/Argentina/ComodRivadavia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਕੋਮੋਡਰੀਵਡਾਵੀਆ

en: America/Argentina/Cordoba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਟੀਨਾ/ਕੋਰਡੋਬਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
pa: ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
pa: ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਜੂਜਈ

en: America/Argentina/La_Rioja
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਲਾ_ਰੀਓਜ

en: America/Argentina/Mendoza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਮਾਨਡੋਜ਼ਾ

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਰੀਓ_ਗੱਲੀਗੋਸ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Santa Cruz (SC)
pa: ਸਾਂਤਾ ਕਰੂਜ਼ (SC)

en: America/Argentina/Salta
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸਾਲਟਾ

en: America/Argentina/San_Juan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸੈਨ_ਜੁਨ

en: America/Argentina/San_Luis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਸੈਨ ਲਿਉਇਸ(_L)

en: America/Argentina/Tucuman
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਟੁਕੁਮੈਨ

en: America/Argentina/Ushuaia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰਜਨਟੀਨਾ/ਉਸੂਈਨਾ

en: America/Aruba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਰੂਬਾ

en: America/Asuncion
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਸਨਸੀਨ

en: America/Atikokan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਟੀਕੋਕਾਨ

en: America/Atka
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਟਕਾ

en: America/Bahia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਾਹਈਆ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Bahia
pa: ਬਾਹਮਾ

en: America/Barbados
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਾਰਬਾਡੋਸ

en: America/Belem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੀਲੀਮ

en: America/Belize
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੀਲਿਜ਼ੀ

en: America/Blanc-Sablon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬਲਾਂਸ-ਸਾਬਲੋਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
pa: ਅਟਲਾਟਿਕ ਸਟੈਂਡਰ ਟਾਈਮ - ਕਿਉਬਿਕ - ਹੇਠਲਾਂ ਉੱਤਰੀ ਕੰਢਾ

en: America/Boa_Vista
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋ_ਵੈਸਟਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Roraima
pa: ਰੋਰਾਈਮਾ

en: America/Bogota
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋਗੋਟਾ

en: America/Boise
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੋਸੀ

en: America/Buenos_Aires
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਬੂਈਨੋਸ_ਏਅਰਸ

en: America/Calgary
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੈਲਗਰੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
pa: ਪਹਾੜੀ ਸਮਾਂ - ਅਲਬਰਟਾ, ਪੂਰਬੀ ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ ਅਤੇ ਪੱਛਮੀ ਸਾਸਕਾਟਚੇਵਨ

en: America/Cambridge_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਮਬਿਰਿਜ਼_ਖਾੜੀ

en: America/Campo_Grande
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੰਪੋ _ਗਰਾਡੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso do Sul
pa: ਮਾਟੋ ਗਰੋੱਸੋ ਡੂ ਸੂਲ

en: America/Cancun
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਨਕੂਨ

en: America/Caracas
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਰਾਕਸ

en: America/Catamarca
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਟਾਮਾਰਸਾ

en: America/Cayenne
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਯੀਨੀ

en: America/Cayman
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਾਯਮਾਨ

en: America/Chicago
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਕਾਗੋ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ

en: America/Chihuahua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਹੂਆਹੂਆ

en: America/Coral_Harbour
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੋਰਲ_ਹਾਰਬਰ

en: America/Cordoba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੋਰਡੋਬਾ

en: America/Costa_Rica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੋਸਟਾ_ਰੀਸਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਸਟੈਂਡਰਡ ਟਾਈਮ - ਸਰਿਸਟੋਨ, ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ

en: America/Cuiaba
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਿਊਬਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mato Grosso
pa: ਮਾਟੋ ਗਰੋੱਸੋ

en: America/Curacao
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੂਰਾਕੋ

en: America/Danmarkshavn
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਮਾਰਕਸ਼ਨ

en: America/Dawson
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਾਵਸਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਤ ਸਮਾਂ - ਉੱਤਰੀ ਯਾਕੋਨ

en: America/Dawson_Creek
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡਾਵਸਨ_ਕਰੀਕ

en: America/Denver
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੀਨਵਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਟਾਈਮ

en: America/Detroit
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੀਟਰੋਟੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਮਿਸ਼ੀਗਨ - ਬਹੁਤੇ ਥਾਂ

en: America/Dominica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਡੋਮੀਨੀਸਾ

en: America/Edmonton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਡਮੋਨਟੋਨ

en: America/Eirunepe
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਰੂਨੀਪੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
pa: ਪੱਛਮੀ ਐਮਾਜ਼ੋਨ

en: America/El_Salvador
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਈਲ_ਸਲਾਵਾਡੋਰ

en: America/Ensenada
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਨਸੀਨਾਡਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ ਟਾਈਮ

en: America/Fort_Wayne
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਰਟ ਬਾਯਨੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਮਾਂ - ਇੰਡੀਆਨਾ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: America/Fortaleza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਰਟਾਲੀਜ਼ਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
pa: NE ਬਰਾਜ਼ੀਲ (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫਰੀਡੀਰਿਸਟੋਨ

en: America/Glace_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਲਾਸੀ_ਖਾੜੀ

en: America/Godthab
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੋਡਥਾਬ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
pa: ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: America/Goose_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੂਜ਼_ਖਾੜੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
pa: ਅਟਲਾਟਿਕ ਟਾਈਮ - ਲੈਬਰੇਡੋਰ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: America/Grand_Turk
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਰਾਂਡ_ਤੁਰਕ

en: America/Grenada
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗਰੀਨਾਡਾ

en: America/Guadeloupe
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੂਡੀਲੋਊਪੀ

en: America/Guatemala
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਆਟੇਮਾਲਾ

en: America/Guayaquil
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਯਾਕਿਊਲ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
pa: ਮੇਨਲੈਂਡ

en: America/Guyana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਗੁਆਨਾ

en: America/Halifax
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਲੀਫੇਕਸ

en: America/Havana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਵਾਨਾ

en: America/Hermosillo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹੀਰਮੋਸੀਲੋ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਸਟੈਂਡਰਡ ਟਾਈਮ - ਸੋਨੋਰਾ

en: America/Indiana/Indianapolis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲਸ

en: America/Indiana/Knox
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਕਨੋਸ਼

en: America/Indiana/Marengo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਮਰੀਨਗੋ

en: America/Indiana/Petersburg
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਪੀਟਰਬਰਗ

en: America/Indiana/Tell_City
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਟਿਲ_ਸਿਟੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਸਮਾਂ - ਇੰਡੀਆਨਾ - ਪੈਰੀ ਦੇਸ਼

en: America/Indiana/Vevay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵੀਵਾਆ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਮਾਂ -ਇੰਡੀਆਨਾ - ਸਵਿੱਟਜਰਲੈਂਡ ਦੇਸ਼

en: America/Indiana/Vincennes
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵੀਂਸਿੱਨਿਸ

en: America/Indiana/Winamac
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ/ਵਿਨਾਮਿਕ

en: America/Indianapolis
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾਪੋਲੀਸ

en: America/Inuvik
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਨੂਵਿਕ

en: America/Iqaluit
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇਊਲੂਟ

en: America/Jamaica
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਜੈਮਿਕਾ

en: America/Jujuy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਜੂਜਈ

en: America/Juneau
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਜੂਨਿਆਉ

en: America/Kentucky/Louisville
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਿਨਟੁਕਲੀ/ਲੂਇਸਵਿਲੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
pa: ਪੂਰਬੀ ਸਮਾਂ - ਕਿਨਟੁਕਲੀ - ਲੂਇਸਵਿਲੀ ਖੇਤਰ

en: America/Kentucky/Monticello
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕੀਨਟੂਕੀ/ਮੋਨਟੀਸੀਲੋ

en: America/Knox_IN
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਕਨੂਸ਼ ਇਨ

en: America/La_Paz
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲਾ_ਪਾਜ਼

en: America/Lima
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲੀਮਾ

en: America/Los_Angeles
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲਾਸ_ਏਜ਼ਲਸ

en: America/Louisville
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਲੂਇਸਵਿਲੀ

en: America/Maceio
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਸੀਈ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alagoas, Sergipe
pa: ਅਲਗੁਅਸ, ਸਿਰਗਿਪੇ

en: America/Managua
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਾਗੂਨਾ

en: America/Manaus
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਾਸ

en: America/Marigot
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੈਰੀਗੋਟ

en: America/Martinique
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਰਟੀਨੀਕਿਉ

en: America/Mazatlan
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਜਾਟਲਾਨ

en: America/Mendoza
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮਾਨਡੋਜ਼ਾ

en: America/Menominee
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਨੋਮੀਨਈ

en: America/Merida
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਰਾਡਾ

en: America/Mexico_City
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੈਕਸੀਕੋ_ਸ਼ਹਿਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: America/Miquelon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੀਕਊਇਲੋਨ

en: America/Moncton
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਸਟਿਕ

en: America/Monterrey
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟਿੱਰੇ

en: America/Montevideo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟੀਵੀਡਿਓ

en: America/Montreal
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟਰੀਅਲ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਕਿਊਬਿਕ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: America/Montserrat
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਮੋਨਟਸੀਰੇਟ

en: America/Nassau
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੀਸਾਊ

en: America/New_York
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨਿਊਯਾਰਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ

en: America/Nipigon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੀਪੀਗੋਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
pa: ਪੂਰੀ ਟਾਈਮ - ਓਟਾਰੀਓ ਅਤੇ ਕਿਊਬਕ - ਥਾਂ, ਜੋ ਕਿ DST 1967-1973 ਵੇਖੇ ਨਹੀਂ ਗਏ

en: America/Nome
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੋਮੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
pa: ਅਲਾਸਕਾ ਟਾਈਮ - ਦੱਖਣੀ ਅਲਾਸਕਾ

en: America/Noronha
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਨੋਰੋਹਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ ਟਾਪੂ

en: America/North_Dakota/Center
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਉਤਰੀ_ਡਾਕੋਟਾ/ਸੈਂਟਰ

en: America/North_Dakota/New_Salem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਉਤਰੀ_ਡਾਕੋਟਾ/ਨਿਊ_ਸਾਲਿਮ

en: America/Ontario
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਓਨਟਾਰੀਓ

en: America/Panama
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੈਨਾਮਾ

en: America/Pangnirtung
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪਿਨਗਨੀਰਟੂਗ

en: America/Paramaribo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪਾਰਾਮਾਰੀਬੋ

en: America/Phoenix
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਫੋਨਿਸ਼

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
pa: ਮਾਊਂਟੇਸ਼ਨ ਸਟੈਂਡਰ ਟਾਈਮ - ਐਰੀਜ਼ੋਨਾ

en: America/Port-au-Prince
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟ-ਅਸ-ਪ੍ਰਿੰਸ

en: America/Port_of_Spain
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟ_ਆਫ_ਸਪੇਨ

en: America/Porto_Acre
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ ਅਸਰੀ

en: America/Porto_Velho
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ_ਵੀਲਹੋ

en: America/Puerto_Rico
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੋਰਟੋ_ਰੀਕੋ

en: America/Rainy_River
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੇਨੀ_ਰੀਵਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ - ਰੇਨੀ ਰੀਵਰ ਅਤੇ ਫੋਰਟ ਫਰੈਂਸਸ, ਓਟਾਰੀਓ

en: America/Rankin_Inlet
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੈਨਿਕਿਨ_ਇਨਲਿਟ

en: America/Recife
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੀਸਾਈਸ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pernambuco
pa: ਪੀਰਾਮਬੁਕੋ

en: America/Regina
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੇਗੀਨਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
pa: ਕੇਂਦਰੀ ਸਟਡੈਂਰਡ ਸਮਾਂ - ਸਕਾਚਵਾਨ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: America/Resolute
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੀਸੋਲੁਟੀ

en: America/Rio_Branco
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰਾਈ ਬਰਾਸਕੋ

en: America/Rosario
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਰੋਸਾਰੀਉ

en: America/Santarem
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਂਟਾਰਿਮ

en: America/Santiago
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਂਟੋਆਗੋ

en: America/Santo_Domingo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਂਟੋ_ਡੋਮੀਨਗੋ

en: America/Sao_Paulo
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਾਊ ਪਾਲੋ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
pa: S & SE ਬਰਾਜ਼ੀਲ (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਾਸਕਾਟੂਨ

en: America/Scoresbysund
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਕਰੋਸਬਸ਼ੂਡ

en: America/Shiprock
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸ਼ਿਪਰੋਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
pa: ਮਾਊਂਟੇਨ ਸਮਾਂ - ਨਾਵਾਜੋ

en: America/St_Barthelemy
pa: ਅਮਰੀਕਾ/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਜੋਨਸ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
pa: ਨਿਊਫਾਊਡਲੈਂਡ ਸਮਾਂ, SE ਲੈਬਰੇਡਾਰ ਸਮੇਤ

en: America/St_Kitts
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਕੀਟਸ

en: America/St_Lucia
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਲੂਸੀਕਾ

en: America/St_Thomas
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਥਾਮਸ

en: America/St_Vincent
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸੇਟ ਵੀਨਸੇਟ

en: America/Swift_Current
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਵਿਫਟ ਕਰੰਟ

en: America/Tegucigalpa
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੀਗੂਸੀਗਾਲਪਾ

en: America/Thule
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਥੂਲੀ

en: America/Thunder_Bay
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਥੰਡਰ ਖਾੜੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਥੰਡਰ ਬੇ, ਓਟਾਰੀਓ

en: America/Tijuana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਤੀਜ਼ੂਨਾ

en: America/Toronto
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੋਰਾਂਟੋ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
pa: ਪੂਰਬੀ ਟਾਈਮ - ਓਟਾਰੀਓ - ਬਹੁਤੇ ਥਾਂ

en: America/Tortola
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਟੋਰਟੋਲਾ

en: America/Vancouver
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵੇਨਸੋਵਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਤ ਸਮਾਂ - ਪੱਛਮੀ ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਕੋਲੰਬੀਆ

en: America/Virgin
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵਿਰਜਿਆ

en: America/Whitehorse
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵਾਈਟਹਾਰਸ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਤ ਸਮਾਂ - ਦੱਖਣੀ ਯਾਕੋਨ

en: America/Winnipeg
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਵਿਨੀਪੈਗ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਟਾਈਮ - ਮੇਨੀਟੋਬਾ ਤੇ ਪੱਛਮੀ ਓਟਾਰੀਓ

en: America/Yakutat
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਯਾਕੂਟਾਟ

en: America/Yellowknife
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਯੈਲੂਨਾਈਫ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
pa: ਮਾਊਟੇਨ ਸਮਾਂ - ਕੇਂਦਰੀ ਉੱਤਰੀ-ਪੱਛਮੀ ਖਿੱਤੇ

en: Antarctica/Casey
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਕੰਸੀ

en: Antarctica/Davis
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਡਾਵਿਸ

en: Antarctica/DumontDUrville
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਡੋਮੋਨਟਡਯਰਵਿਲੀ

en: Antarctica/Mawson
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਮਾਵਸੋਨ

en: Antarctica/McMurdo
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਮਕਮੂਰਡੋ

en: Antarctica/Palmer
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਪਾਲਮਾਰ

en: Antarctica/Rothera
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਰੋਥੀਰਾ

en: Antarctica/South_Pole
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਦੱਖਣੀ ਧਰੁਵ

en: Antarctica/Syowa
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਸਯੂਵਾ

en: Antarctica/Vostok
pa: ਅੰਟਾਰਟਿਕਾ/ਵੋਸਟੋਕ

en: Arctic/Longyearbyen
pa: ਅਰਸਟਿਕ/ਲਾਗਯਿਅਰਬਯਾਨ

en: Asia/Aden
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਦਾਨ

en: Asia/Almaty
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਲਮਾਟੀ

en: Asia/Amman
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਮਾਨ

en: Asia/Anadyr
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਨਾਡੀਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
pa: ਮਾਸਕੋ+10 - ਬੇਰਿੰਗ ਸੁਮੰਦਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
pa: ਮਾਸਕੋ+08 -ਬੇਰੀਅਨ ਸੁਮੰਦਰ

en: Asia/Aqtau
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਕਿਊਟ

en: Asia/Aqtobe
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਕਿਊਬੀ

en: Asia/Ashgabat
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਸ਼ਗੲਬਾਤ

en: Asia/Ashkhabad
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਸ਼ਖਾਬਾਦ

en: Asia/Baghdad
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਗਦਾਦ

en: Asia/Bahrain
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਹਿਰੀਨ

en: Asia/Baku
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਾਕੂ

en: Asia/Bangkok
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੈਕਾਂਕ

en: Asia/Beijing
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੀਜ਼ਿੰਗ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
pa: ਪੂਰਬੀ ਚੀਨ - ਬੀਜਿੰਗ, ਗੁਆਂਗਡੋਂਗ, ਸ਼ਿੰਘਾਈ ਆਦਿ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
pa: ਚੀਨੀ ਸਟੈਂਡਰਡ ਸਮਾਂ

en: Asia/Beirut
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬੀਰੂਟ

en: Asia/Bishkek
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਿਸਕਾਕ

en: Asia/Brunei
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਬਰੂਨੀ

en: Asia/Calcutta
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਲਕੱਤਾ

en: Asia/Choibalsan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੋਬਾਲਸਾਨ

en: Asia/Chongqing
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੋਨਕਿੳਇੰਗ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
pa: ਸੈਂਟਰਲ ਚੀਨ - ਸਿਚੁਨ, ਯੁੱਨਾਨ, ਗੁਆਂਗਸੀ, ਸ਼ਾਆਂਸੀ, ਗੁਈਜ਼ੋਉ ਆਦਿ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
pa: ਚੀਨੀ ਪਹਾੜ

en: Asia/Chungking
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਚੰਗਕਿੰਗ

en: Asia/Colombo
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਲੰਬੋ

en: Asia/Dacca
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਦੱਸਾ

en: Asia/Damascus
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡਾਮਸਾਊਸ

en: Asia/Dhaka
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਢਾਕਾ

en: Asia/Dili
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਦਿੱਲੀ

en: Asia/Dubai
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡੁਬਈ

en: Asia/Dushanbe
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਡੂਸ਼ਾਨਬੀ

en: Asia/Gaza
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਗਾਜ਼ਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
pa: ਗਾਜ਼ਾ ਪੱਟੀ

en: Asia/Harbin
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹਰਬਿਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
pa: ਉੱਤਰੀ ਚੀਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
pa: ਵੈਸਟ ਬੈਂਕ

en: Asia/Ho_Chi_Minh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹੋ ਚਿਨ ਮਿਨਹ

en: Asia/Hong_Kong
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹਾਂਗ ਕਾਂਗ

en: Asia/Hovd
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਹੋਵਡ

en: Asia/Irkutsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਆਈਰਲੂਸਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
pa: ਮਾਸਕੋ+05 - ਬੇਕਾਲ ਝੀਲ

en: Asia/Jakarta
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜੈਕਾਰਤਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
pa: ਜਾਵਾ ਅਤੇ ਸੁਮਟਰਾ

en: Asia/Jayapura
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜਾਇਪੁਰਾ

en: Asia/Jerusalem
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਜ਼ੇਰੂਸ਼ੇਲਮ

en: Asia/Kabul
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਬੁਲ

en: Asia/Kamchatka
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਮਚਾਟਕਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
pa: ਮਾਸਕੋ+09 - ਕਾਮਚਾਟਕਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
pa: ਮਾਸਕੋ+08 - ਕਾਮਚਾਟਕਾ

en: Asia/Karachi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਰਾਚੀ

en: Asia/Kashgar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਸ਼ਗਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
pa: ਪੱਛਮੀ ਤਿੱਬਤ & ਜ਼ਿੰਜਾਂਗ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
pa: ਚੀਨ ਪੱਛਮੀ ਜ਼ਿੰਜਾਂਗ

en: Asia/Kathmandu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਠਮਾਂਡੂ

en: Asia/Katmandu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਾਠਮਾਂਡੂ

en: Asia/Kolkata
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਲਕਾਤਾ

en: Asia/Krasnoyarsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਰਸਨੀਯਾਰਸ਼ਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
pa: ਮਾਸਕੋ+04 - ਯਿਨੀਸੀ ਦਰਿਆ

en: Asia/Kuala_Lumpur
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੁਆਲਾਮਪੁਰ

en: Asia/Kuching
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੋਚਿੰਗ

en: Asia/Kuwait
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕੁਵੈਤ

en: Asia/Macao
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਕੋਓ

en: Asia/Macau
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਕਿਓ

en: Asia/Magadan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਗਾਡਾਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
pa: ਮਾਸਕੋ+08 - ਮਾਗਾਡਿਨ

en: Asia/Makassar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਕਾਸਾਰ

en: Asia/Manila
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਨੀਲਾ

en: Asia/Muscat
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਮਾਸਕਟ

en: Asia/Nicosia
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਨੀਸੋਸੀਆ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
pa: ਮਾਸਕੋ+03 - ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

en: Asia/Novosibirsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
pa: ਮਾਸਕੋ+03 - ਨੋਵੋਸੀਬੀਰਸਕ

en: Asia/Omsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਓਮਸਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
pa: ਮਾਸਕੋ+03 - ਦੱਖਣੀ ਸੀਬੀਰੀਆ

en: Asia/Oral
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਓਰਾਲ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
pa: ਦੱਖਣੀ ਕਜ਼ਾਕਸਤਾਨ

en: Asia/Phnom_Penh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਫਨੋਮਪੇਨਹ

en: Asia/Pontianak
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਪੋਨਰਿਨਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
pa: ਪੱਛਮੀ ਅਤੇ ਕੇਂਦਰੀ ਬਰਨਿਓ

en: Asia/Pyongyang
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਪਯੂਨਗਯਾਂਗ

en: Asia/Qatar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਤਰ

en: Asia/Qyzylorda
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਕਿਊਜ਼ਲੋਰਡਾ

en: Asia/Rangoon
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਰੰਗੂਨ

en: Asia/Riyadh
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਰੀਯਾਧ

en: Asia/Saigon
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਾਈਗੋਨ

en: Asia/Sakhalin
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਾਖਾਲੀਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
pa: ਮਾਸਕੋ+07 - ਸਾਖਾਲਿਨ ਟਾਪੂ

en: Asia/Samarkand
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਮਕੰਦ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
pa: ਪੱਛਮੀ ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

en: Asia/Seoul
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿਓਲ

en: Asia/Shanghai
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿੰਘਾਈ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
pa: ਚੀਨ ਪੂਰਬ

en: Asia/Singapore
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਸਿੰਘਾਪੁਰ

en: Asia/Taipei
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਾਈਪੀ

en: Asia/Tashkent
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਾਸ਼ਕੰਦ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
pa: ਪੂਰਬੀ ਉਜ਼ੇਬਕਸਤਾਨ

en: Asia/Tbilisi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਬੀਲੀਸੀ

en: Asia/Tehran
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤਹਿਰਾਨ

en: Asia/Tel_Aviv
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਤੀਲਅਵਾਵ

en: Asia/Thimbu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਥੀਮਬੂ

en: Asia/Thimphu
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਥੀਮਫੂ

en: Asia/Tokyo
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਟੋਕੀਓ

en: Asia/Ujung_Pandang
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਊਜ਼ੰਗ ਪਾਨਡਿੰਗ

en: Asia/Ulaanbaatar
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਊਲਾਨਬਾਟਰ

en: Asia/Ulan_Bator
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਅਲਾਨਬਾਟੋਰ

en: Asia/Urumqi
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ੳਰੂਮਕੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
pa: ਬਹੁਤਾ ਤਿੱਬਤ & ਜ਼ਿੰਜਾਂਗ

en: Asia/Vientiane
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਵੀਅਤਨਾਮ

en: Asia/Vladivostok
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਵਲਾਡੀਵੋਸਟੋਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
pa: ਮਾਸਕੋ+07 - ਅਮੁਰ ਦਰਿਆ

en: Asia/Yakutsk
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਕੂਸਕ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
pa: ਮਾਸਕੋ+06 - ਲੀਨਾ ਦਰਿਆ

en: Asia/Yekaterinburg
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਕਟਾਇਬਰਗ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
pa: ਮਾਸਕੋ+02 - ਯੂਰਾਲ

en: Asia/Yerevan
pa: ਏਸ਼ੀਆ/ਯਾਰੀਵਾਨ

en: Atlantic/Azores
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਅਜ਼ੋਰਸ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
pa: ਅਜ਼ੋਰਸ

en: Atlantic/Bermuda
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਬਾਰਾਮੂਡਾ

en: Atlantic/Canary
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਕੰਨਰੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
pa: ਕੈਨਰੀ ਟਾਪੂ

en: Atlantic/Cape_Verde
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਕੇਪ ਵਰਡੀ

en: Atlantic/Faeroe
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਫਾਰੋਈ

en: Atlantic/Faroe
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਫਰੋਈ

en: Atlantic/Jan_Mayen
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਜਾਨ ਮਾਯਾਨ

en: Atlantic/Madeira
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਮਾਡਰੀਆ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
pa: ਮਾਡੀਰਾ ਟਾਪੂ

en: Atlantic/Reykjavik
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਰਾਯਕਾਜੋਵਿਕ

en: Atlantic/South_Georgia
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਦੱਖਣੀ ਜਾਰਜੀਆ

en: Atlantic/St_Helena
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਸੇਟ ਹੀਲੀਨਾ

en: Atlantic/Stanley
pa: ਐਟਲਾਟਿਕ/ਸਟਨਲਿਆ

en: Australia/ACT
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
pa: ਨਿਊਜ਼ ਸਾਊਂਥ ਵੇਲਜ਼ -  ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣਾ

en: Australia/Adelaide
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਐਡੀਲੈਂਡ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
pa: ਦੱਖਣੀ ਆਸਟਰੇਲੀਆ

en: Australia/Brisbane
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਬਰਿਸਬੇਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
pa: ਕਵਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Australia/Broken_Hill
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਬਰੋਕਨਹਿਲ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
pa: ਨਿਊ ਸਾਊਂਡ ਵੇਲਜ਼ - ਯਾਂਕੋਵਿੱਨਾ

en: Australia/Canberra
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਕੈਨਬਰਾ

en: Australia/Currie
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਕਿਊਰਿਈ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
pa: ਤਸਮਾਨੀਆ - ਕਿੰਗ ਟਾਪੂ

en: Australia/Darwin
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਡਾਰਵਿਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
pa: ਨਾਰਥਨ ਟੈਰਟਰੀ

en: Australia/Eucla
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਈਸਲਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
pa: ਪੱਛਮੀ ਆਸਟਰੇਲੀਆ - ਈਸਲਾ ਏਰੀਆ

en: Australia/Hobart
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਹੋਬਰਟ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
pa: ਤਸਮਾਨੀਆ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Australia/LHI
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
pa: ਲਾਰਡ ਹੂਵੇ ਟਾਪੂ

en: Australia/Lindeman
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਲਿੰਡੇਮਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
pa: ਕਵਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ - ਹਾਲੀਡੇ ਟਾਪੂ

en: Australia/Lord_Howe
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਲੋਰਡ ਹੋਵੀ

en: Australia/Melbourne
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਮੈਲਬੋਰਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
pa: ਵਿਕਟੋਰੀਆ

en: Australia/NSW
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/NSW

en: Australia/North
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਉੱਤਰੀ

en: Australia/Perth
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਪਰਥ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
pa: ਪੱਛਮੀ ਆਸਟਰੇਲੀਆ - ਬਹੁਤੇ ਟਿਕਾਣੇ

en: Australia/Queensland
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਕਵਿਊਨਜ਼ਲੈਂਡ

en: Australia/South
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਦੱਖਣੀ

en: Australia/Sydney
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਸਿਡਨੀ

en: Australia/Tasmania
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਤਸਮਾਨੀਆ

en: Australia/Victoria
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਵਿਕਟੋਰੀਆ

en: Australia/West
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਪੱਛਮੀ

en: Australia/Yancowinna
pa: ਆਸਟਰੇਲੀਆ/ਯਾਨਕੋਵਿੱਨੀਆ

en: Brazil/Acre
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਅਕਰੀ

en: Brazil/DeNoronha
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਡੀਨੋਟੋਹਾ

en: Brazil/East
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਪੂਰਬੀ

en: Brazil/West
pa: ਬਰਾਜ਼ੀਲ/ਪੱਛਮੀ

en: Canada/Atlantic
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਐਟਲਾਂਟਾ

en: Canada/Central
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਕੇਂਦਰੀ

en: Canada/East-Saskatchewan
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਪੂਰਬੀ-ਸਾਸਕਿਟਚਾਵਾਨ

en: Canada/Eastern
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਪੂਰਬੀ

en: Canada/Mountain
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਮਾਊਂਟੇਨ

en: Canada/Newfoundland
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਨਿਊਫਾਊਂਡਲੈਂਡ

en: Canada/Pacific
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਪਰਸ਼ਾਂਤ

en: Canada/Saskatchewan
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਸਾਕੋਚਵਾਨ

en: Canada/Yukon
pa: ਕੈਨੇਡਾ/ਯੂਕੋਨ

en: Chile/Continental
pa: ਚਿੱਲੀ/ਕੋਟੀਡੈਟਿਲ

en: Chile/EasterIsland
pa: ਚਿੱਲੀ/ਈਸਟਰਲੈਂਡ

en: Cuba
pa: ਕਿਊਬਾ

en: Egypt
pa: ਮਿਸਰ

en: Eire
pa: ਇਰੀ

en: Europe/Amsterdam
pa: ਯੂਰਪ/ਅਮਸਟੀਡਮ

en: Europe/Andorra
pa: ਯੂਰਪ/ਐਨਡੋਰਾ

en: Europe/Athens
pa: ਯੂਰਪ/ਐਥਨਜ਼

en: Europe/Belfast
pa: ਯੂਰਪ/ਬੀਲਫਾਸਟ

en: Europe/Belgrade
pa: ਯੂਰਪ/ਬੀਲਗਰੇਡ

en: Europe/Berlin
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰਲਿਨ

en: Europe/Bratislava
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰਾਟੀਸਲਾਵਾ

en: Europe/Brussels
pa: ਯੂਰਪ/ਬਰੂਸੀਲਸ

en: Europe/Bucharest
pa: ਯੂਰਪ/ਬੂਚਰਸਟ

en: Europe/Budapest
pa: ਯੂਰਪ/ਬੁਡਾਪੈਸਟ

en: Europe/Chisinau
pa: ਯੂਰਪ/ਚੀਸੀਨੂ

en: Europe/Copenhagen
pa: ਯੂਰਪ/ਕੋਪੀਨਹਾਗਨ

en: Europe/Dublin
pa: ਯੂਰਪ/ਡੂਬਲਿਨ

en: Europe/Gibraltar
pa: ਯੂਰਪ/ਗਿਬਰਲਟਾਰ

en: Europe/Guernsey
pa: ਯੂਰਪ/ਗੁਈਰੰਸੇ

en: Europe/Helsinki
pa: ਯੂਰਪ/ਹੀਲਸੀਨਕੀ

en: Europe/Isle_of_Man
pa: ਯੂਰਪ/ਈਸਲੀ_ਆਫ_ਮੈਨ

en: Europe/Istanbul
pa: ਯੂਰਪ/ਇਸਟਾਨਬੂਲ

en: Europe/Jersey
pa: ਯੂਰਪ/ਜਰਸੀ

en: Europe/Kaliningrad
pa: ਯੂਰਪ/ਕਾਲੀਨੀਗਰਾਡ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
pa: ਮਾਸਕੋ-01 - ਕਲਿੰਨਗਾਰਡ

en: Europe/Kiev
pa: ਯੂਰਪ/ਕੀਵ

en: Europe/Lisbon
pa: ਯੂਰਪ/ਲਿਸਬੋਨ

en: Europe/Ljubljana
pa: ਯੂਰਪ/ਲਜਬਲੀਜਾਨਾ

en: Europe/London
pa: ਯੂਰਪ/ਲੰਡਨ

en: Europe/Luxembourg
pa: ਯੂਰਪ/ਲਕਸ਼ਬਰਗ

en: Europe/Madrid
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਡਰੀਡ

en: Europe/Malta
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਲਟਾ

en: Europe/Mariehamn
pa: ਯੂਰਪ/ਮਰੀਈਹਮਨ

en: Europe/Minsk
pa: ਯੂਰਪ/ਮੀਸਸ਼

en: Europe/Monaco
pa: ਯੂਰਪ/ਮੋਨਾਕੋ

en: Europe/Moscow
pa: ਯੂਰਪ/ਮਾਸਕੋ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
pa: ਮਾਸਕੋ+00 - ਦੱਖਣੀ ਰੂਸ

en: Europe/Oslo
pa: ਯੂਰਪ/ਓਸਲੋ

en: Europe/Paris
pa: ਯੂਰਪ/ਪੈਰਿਸ

en: Europe/Podgorica
pa: ਯੂਰਪ/ਪੋਡਗੋਰਿਕਾ

en: Europe/Prague
pa: ਯੂਰਪ/ਪਰਗੂਈ

en: Europe/Riga
pa: ਯੂਰਪ/ਰੀਗਾ

en: Europe/Rome
pa: ਯੂਰਪ/ਰੋਮ

en: Europe/Samara
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਮਾਰਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
pa: ਮਾਸਕੋ+01 - ਸਾਮਾਰਾ, ਉਡਮੁਰੀਟਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
pa: ਮਾਸਕੋ+00 - ਸਾਮਾਰਾ, ਉਡਮੁਰੀਟਾ

en: Europe/San_Marino
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਨਮਾਰੀਨੋ

en: Europe/Sarajevo
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਰਰਜੀਵੋ

en: Europe/Simferopol
pa: ਯੂਰਪ/ਸਾਮੀਫਰੋਪੋਲ

en: Europe/Skopje
pa: ਯੂਰਪ/ਸਕੋਪਜੀ

en: Europe/Sofia
pa: ਯੂਰਪ/ਸੋਫੀਆ

en: Europe/Stockholm
pa: ਯੂਰਪ/ਸਟੋਕਖੋਲਮ

en: Europe/Tallinn
pa: ਯੂਰਪ/ਟਾਲੀਨ

en: Europe/Tirane
pa: ਯੂਰਪ/ਟੀਰਾਨੀ

en: Europe/Tiraspol
pa: ਯੂਰਪ/ਤੀਰਸਪੋਲ

en: Europe/Uzhgorod
pa: ਯੂਰਪ/ਉਜ਼ਗੋਰੋਡ

en: Europe/Vaduz
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਡੂਜ਼

en: Europe/Vatican
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਟੀਕਾਨ

en: Europe/Vienna
pa: ਯੂਰਪ/ਵੀਆਨਾ

en: Europe/Vilnius
pa: ਯੂਰਪ/ਵੀਲਨੀਅਸ

en: Europe/Volgograd
pa: ਯੂਰਪ/ਵੋਲਗੋਗਰਾਡ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
pa: ਮਾਸਕੋ+00 - ਕੈਸਪੀਅਨ ਸੁਮੰਦਰ

en: Europe/Warsaw
pa: ਯੂਰਪ/ਵਾਟਸਾ

en: Europe/Zagreb
pa: ਯੂਰਪ/ਜਾਗਰਬ

en: Europe/Zaporozhye
pa: ਯੂਰਪ/ਜਾਪੋਰਪੋਜ਼ਈ

en: Europe/Zurich
pa: ਯੂਰਪ/ਜ਼ੂਰਿਸ਼

en: Hongkong
pa: ਹਾਂਗਕਾਂਗ

en: Iceland
pa: ਆਈਸਲੈਂਡ

en: Indian/Antananarivo
pa: ਇੰਡੀਆ/ਅਨੀਆਨਾਰੀਵੋ

en: Indian/Chagos
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਸ਼ਿਗੋਸ

en: Indian/Christmas
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਕ੍ਰਿਸ਼ਮਿਸ

en: Indian/Cocos
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਸੀਸੀਸ

en: Indian/Comoro
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਕੰਮੋਰੋ

en: Indian/Kerguelen
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਕਾਰਗੂਈਲੀਨ

en: Indian/Mahe
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਹੀ

en: Indian/Maldives
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਲਦੀਪ

en: Indian/Mauritius
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਊਰਟੀਸ

en: Indian/Mayotte
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਮਾਇਆਟੀ

en: Indian/Reunion
pa: ਇੰਡੀਅਨ/ਰੀਯੂਨਨ

en: Iran
pa: ਇਰਾਨ

en: Israel
pa: ਇਜ਼ਰਾਇਲ

en: Jamaica
pa: ਜੈਮਿਕਾ

en: Japan
pa: ਜਾਪਾਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kwajalein
pa: ਕਵਾਜਾਲੀਨਿ

en: Libya
pa: ਲਿਬੀਆ

en: Mexico/BajaNorte
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ/ਬਾਜ਼ਾਨੋਰਟੀ

en: Mexico/BajaSur
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ/ਬਾਜ਼ਾਸੁਰ

en: Mexico/General
pa: ਮੈਕਸੀਕੋ/ਆਮ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
pa: ਚਾਥਾਮ ਟਾਪੂ

en: Navajo
pa: ਨਾਵਾਜੋ

en: Pacific/Apia
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਅਪੀਆ

en: Pacific/Auckland
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਆਕਲੈਡ

en: Pacific/Chatham
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਚਾਥਾਮ

en: Pacific/Easter
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਈਸਟਰ

en: Pacific/Efate
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਈਫੇਟ

en: Pacific/Enderbury
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਐਡੀਰਬੁਰੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
pa: ਫੋਨਿਕਸ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Fakaofo
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫਾਕਾਉਫੁ

en: Pacific/Fiji
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫਿਜ਼ੀ

en: Pacific/Funafuti
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਫੂਨਾਫੁਟੀ

en: Pacific/Galapagos
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗਾਲਾਪਾਗੋਸ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
pa: ਗਾਲਾਪਾਗੋਸ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Gambier
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗਾਮਬੀਰ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
pa: ਗੈਂਬੀਅਰ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Guadalcanal
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗੂਡਾਲਕਨਾਲ

en: Pacific/Guam
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਗੂਆਮ

en: Pacific/Honolulu
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਹੋਨੋਲੂਲੂ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
pa: ਹਵਾਈ

en: Pacific/Johnston
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਜਾਨਸਟੋਨ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
pa: ਜੌਹਨਸਟੋਨ ਅਟੋਲ

en: Pacific/Kiritimati
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕੀਰਮੀਸਟੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
pa: ਲੇਨ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Kosrae
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕੋਸਰਆ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Kosrae
pa: ਕੋਸਰਆ

en: Pacific/Kwajalein
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਕਵਾਜਾਲੀਨਿ

en: Pacific/Majuro
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਾਜੋਰੂ

en: Pacific/Marquesas
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਾਰੀਸ਼ਸ਼

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
pa: ਮਾਰਕੁਈਸਾਸ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Midway
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਮਿਡਵੇ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
pa: ਮਿਡਵੇ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Nauru
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨਊਰੂ

en: Pacific/Niue
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੀਊਈ

en: Pacific/Norfolk
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੋਫੋਕ

en: Pacific/Noumea
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਨੁਊਮਇਆ

en: Pacific/Pago_Pago
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪਾਗੋ ਪਾਗੋ

en: Pacific/Palau
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੀਲੀਉ

en: Pacific/Pitcairn
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪਿਟਸਾਰਨ

en: Pacific/Ponape
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੋਨਾਪੀ

en: Pacific/Port_Moresby
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਪੋਰਟ ਮੋਰਸਬਾਏ

en: Pacific/Rarotonga
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਰਾਰੋਟੋਗਾ

en: Pacific/Saipan
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਸਾਈਪਾਨ

en: Pacific/Samoa
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਸਾਮੋਆ

en: Pacific/Tahiti
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤਾਹੀਟੀ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
pa: ਸੋਸਾਇਟੀ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Tarawa
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤਾਰਾਵਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
pa: ਗਿਲਬਰਟ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Tongatapu
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਟੋਨਗਾਟਾਪੂ

en: Pacific/Truk
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਤੁਰਕ

en: Pacific/Wake
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਵਾਕਾ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
pa: ਵੇਕ ਟਾਪੂ

en: Pacific/Wallis
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਵਾਲਿਸ਼

en: Pacific/Yap
pa: ਪ੍ਰਸ਼ਾਂਤ/ਯਾਪ

en: Poland
pa: ਪੋਲੈਂਡ

en: Portugal
pa: ਪੁਰਤਗਾਲ

en: Singapore
pa: ਸਿੰਘਾਪੁਰ

en: Turkey
pa: ਤੁਰਕੀ

en: US/Alaska
pa: US/ਅਲਾਸਕਾ

en: US/Aleutian
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਅਲੀਊਸਤਾਨ

en: US/Arizona
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਐਰੀਜੋਨਾ

en: US/Central
pa: US/ਸੈਂਟਰਡ

en: US/East-Indiana
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਪੂਰਬੀ-ਇੰਡੀਆਨਾ

en: US/Eastern
pa: US/ਪੂਰਬੀ

en: US/Hawaii
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਹਾਵਾਈ

en: US/Indiana-Starke
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਇੰਡੀਆਨਾ-ਸਟਾਰਕੇ

en: US/Michigan
pa: US/ਮਿਸ਼ੀਗਨ

en: US/Mountain
pa: US/ਮਾਊਂਟੇਨ

en: US/Pacific
pa: US/ਪਰਸ਼ਾਂਤ

en: US/Samoa
pa: ਅਮਰੀਕਾ/ਸਾਮੋਨਾ
