juk - en to pa translation catalogue (278 entries)

en: Create Search Playlist
pa: ਖੋਜ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬਣਾਓ

en: Playlist name:
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਨਾਂ:

en: Search Criteria
pa: ਖੋਜ ਸੀਮਾ

en: Match any of the following
pa: ਇਹਨਾਂ 'ਚੋਂ ਕਿਸੇ ਨਾਲ ਮਿਲਦਾ

en: Match all of the following
pa: ਇਹਨਾਂ 'ਚੋਂ ਸਭ ਨਾਲ ਮਿਲਦਾ

[ctx: additional search options]
en: More
pa: ਹੋਰ

en: Fewer
pa: ਘੱਟ

en: The music data cache has been corrupted. JuK needs to rescan it now. This may take some time.
pa: ਸੰਗੀਤ ਡਾਟਾ ਕੈਂਚੇ ਨਿਕਾਰਾ ਹੋ ਗਈ ਹੈ। ਜੂਕ(JuK) ਇਸ ਦੀ ਮੁੜ ਜਾਂਚ ਕਰੇਗਾ। ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਝ ਸਮਾਂ ਲੱਗ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Collection List
pa: ਭੰਡਾਰ ਲਿਸਟ

en: Show Playing
pa: ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਵੇਖੋ

en: &lt;All Artists&gt;
pa: &lt;ਸਭ ਕਲਾਕਾਰ&gt;

en: Remove Cover
pa: ਕਵਰ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CoverDialogBase)
en: Cover Manager
pa: ਕਵਰ ਮੈਨੇਜਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KListWidget, m_artists) i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleArtist) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: <b>1</b> file selected. | <b>%1</b> files selected.
pa[0]: <b>1</b> ਫਾਇਲ ਚੁਣੀ।
pa[1]: <b>%1</b> ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੀਆਂ।

en: <qt>These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</qt>
pa: <qt>ਇਹਨਾਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਹਾਰਡ ਡਿਸਕ ਤੋਂ <b>ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਈ ਹਟਾ</b> ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।</qt>

en: <qt>These items will be moved to the Trash Bin.</qt>
pa: <qt>ਇਹਨਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।</qt>

en: &Send to Trash
pa: ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੋ(&S)

en: About to delete selected files
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Are you sure that you want to remove these items?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੋ?

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash Bin
pa: ਜੇਕਰ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ 'ਚ ਰੱਖਣ ਦੀ ਬਜਾਏ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: <qt><p>If this box is checked, files will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash Bin.</p>
    
    <p><em>Use this option with caution</em>: Most filesystems are unable to reliably undelete deleted files.</p></qt>
pa: <qt><p>ਜੇਕਰ ਇਹ ਬਕਸੇ ਦੀ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਦੀ ਬਜਾਏ <b>ਹਮੇਸ਼ਾ</b> ਲਈ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ।</p>
    
    <p><em>ਇਹ ਚੋਣ ਨੂੰ ਧਿਆਨ ਨਾਲ ਵਰਤੋਂ</em>: ਬਹੁਤੇ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਹਟਾਈਆਂ ਗਈਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਠੀਕ ਢੰਗ ਨਾਲ ਮੁੜ-ਪ੍ਰਾਪਤ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹਨ।</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ddShouldDelete)
en: &Delete files instead of moving them to the trash
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਦੀ ਬਜਾਏ ਹਟਾ ਦਿਓ(&D)

en: Folder List
pa: ਫੋਲਡਰ ਲਿਸਟ

en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, informationLabel)
en: Please choose the folders where you keep your music:
pa: ਫੋਲਡਰ ਚੁਣੋ, ਜਿੱਥੇ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣਾ ਸੰਗੀਤ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, directoryListView) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListView, excludeDirectoryListView)
en: These folders will be scanned on startup for new files.
pa: ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਨਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਖੋਜ ਲਈ ਵਰਤੇ ਜਾਣਗੇ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addExcludeDirectoryButton)
en: Add Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਸ਼ਾਮਿਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeDirectoryButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeExcludeDirectoryButton)
en: Remove Folder
pa: ਫੋਲਡਰ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, importPlaylistsCheckBox)
en: Import playlists
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਇੰਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ExampleOptionsBase) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example
pa: ਉਦਾਹਰਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Example Tag Selection
pa: ਉਦਾਹਰਨ ਟੈਗ ਚੋਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fileTagsButton)
en: Get example tags from this file:
pa: ਇਸ ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਉਦਾਹਰਨ ਟੈਗ ਲਵੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_manualTagsButton)
en: Enter example tags manually:
pa: ਉਦਾਹਰਨ ਟੈਗ ਖੁਦ ਦਿਉ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_manualGroup)
en: Example Tags
pa: ਉਦਾਹਰਨ ਟੈਗ

[ctx: song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Title:
pa: ਟਾਇਟਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Artist:
pa: ਕਲਾਕਾਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Album:
pa: ਐਲਬਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Genre:
pa: ਸ਼ੈਲੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Track number:
pa: ਟਰੈਕ ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Year:
pa: ਸਾਲ:

[ctx: example song title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleTitle)
en: Title
pa: ਟਾਇਟਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleAlbum) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Album
pa: ਐਲਬਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_exampleGenre)
en: Genre
pa: ਸ਼ੈਲੀ

[ctx: warning about mass file rename]
en: Warning
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ

en: You are about to rename the following files. Are you sure you want to continue?
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੋ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Original Name
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ

en: New Name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ

en: No Change
pa: ਕੋਈ ਤਬਦੀਲੀ ਨਹੀਂ

[ctx: remove music genre from file renamer]
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: file renamer genre options]
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Insert folder separator
pa: ਫੋਲਡਰ ਵੱਖਰੇਵਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: No file selected, or selected file has no tags.
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਚੁਣੀ ਨਹੀਂ ਗਈ ਜਾਂ ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਟੈਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Hide Renamer Test Dialog
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲਣ ਟੈਸਟ ਡਾਈਲਾਗ ਓਹਲੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_showExample)
en: Show Renamer Test Dialog
pa: ਨਾਂ-ਬਦਲਣ ਟੈਸਟ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ

en: %1 to %2
pa: %1 ਤੋਂ %2

en: The following rename operations failed:
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਦੀਆਂ ਕਾਰਵਾਈਆਂ ਅਸਫ਼ਲ ਹਨ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileRenamerBase)
en: File Renamer Configuration
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_6)
en: Music folder:
pa: ਸੰਗੀਤ ਫੋਲਡਰ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Album Tag
pa: ਐਲਬਮ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Artist Tag
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Genre Tag
pa: ਸ਼ੈਲੀ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Title Tag
pa: ਟਾਇਟਲ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Track Tag
pa: ਟਰੈਕ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_category)
en: Year Tag
pa: ਸਾਲ ਟੈਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_insertCategory)
en: Insert Category
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Add category:
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ ਸ਼ਾਮਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_7)
en: Separator:
pa: ਵੱਖਰੇਵਾ:

en: File Renamer Options
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲ ਚੋਣਾਂ

[ctx: %1 will be a music tag category like Artist or Album]
en: %1 Options
pa: %1 ਚੋਣ

en: %1 Format
pa: %1 ਫਾਰਮੈਟ

en: When the Track's %1 is Empty
pa: ਟਰੈਕ ਦਾ %1 ਖਾਲੀ ਹੋਵੇ

en: File Renamer
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_substitution)
en: Substitution Example
pa: ਬਦਲੀਂ ਉਦਾਹਰਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_includeEmptyButton)
en: Include in the &filename anyways
pa: ਕਿਸੇ ਤਰਾਂ ਵੀ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ(&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_ignoreTagButton)
en: &Ignore this tag when renaming the file
pa: ਫਾਇਲਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਇਹ ਟੈਗ ਅਣਡਿੱਠਾ(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_useValueButton)
en: Use &this value:
pa: ਇਹ ਮੁੱਲ ਵਰਤੋਂ(&t):

[ctx: value to use in replacement when source tag empty]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KLineEdit, m_emptyTagValue)
en: Empty
pa: ਖਾਲੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_trackGroup)
en: Track numbering
pa: ਟਰੈਕ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Minimum number of digits:
pa: ਅੰਕਾਂ ਦੀ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਗਿਣਤੀ:

en: Time
pa: ਟਾਈਮ

en: &Random Play
pa: ਰਲਵਾਂ ਚਲਾਉ(&R)

en: &Disable Random Play
pa: ਰਲਵਾਂ ਚਲਾਉਣ ਆਯੋਗ(&D)

en: Use &Random Play
pa: ਰਲਵੇਂ ਚਲਾਉ(&R)

en: Use &Album Random Play
pa: ਐਲਬਮ ਰਲਵੇਂ ਤੌਰ 'ਤੇ ਚਲਾਉ(&A)

en: Remove From Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਤੋਂ ਹਟਾਓ

en: Crossfade Between Tracks
pa: ਟਰੈਕਾਂ ਵਿੱਚ ਕਰਾਂਸਫੇਡਿੰਗ

en: &Play
pa: ਵਜਾਓ(&P)

en: P&ause
pa: ਵਿਰਾਮ(&a)

en: &Stop
pa: ਰੋਕੋ(&S)

[ctx: previous track]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: next track]
en: &Next
pa: ਅੱਗੇ(&N)

en: &Loop Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਲੂਪ(&L)

en: &Resize Playlist Columns Manually
pa: ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਕਾਲਮ ਦਾ ਆਕਾਰ ਖੁਦ ਬਦਲੋ(&R)

[ctx: silence playback]
en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: Volume Up
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵੱਧ

en: Volume Down
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘੱਟ

en: Play / Pause
pa: ਚਲਾਓ / ਵਿਰਾਮ

en: Seek Forward
pa: ਅੱਗੇ ਕਰੋ

en: Seek Back
pa: ਪਿੱਛੇ ਕਰੋ

en: Show / Hide
pa: ਵੇਖੋ / ਓਹਲੇ

en: Show Splash Screen on Startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਸਮੇਂ ਸਵਾਗਤੀ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

en: &Dock in System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਡੋਕ ਕਰੋ(&D)

en: &Stay in System Tray on Close
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ 'ਤੇ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਰੱਖੋ(&S)

en: Popup &Track Announcement
pa: ਟਰੈਕ ਦੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿਓ(&T)

en: Save &Play Queue on Exit
pa: ਸੰਗੀਤ ਕਤਾਰ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ 'ਤੇ ਸੰਭਾਲੋ(&P)

en: &Tag Guesser...
pa: ਟੈਗ ਖੋਜ(&T)...

en: &File Renamer...
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਤਬਦੀਲੀਕਾਰ(&F)...

en: Track Position
pa: ਟਰੈਕ ਸਥਿਤੀ

en: Volume
pa: ਵਾਲੀਅਮ

en: Docking in System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਡੋਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (player)
en: &Player
pa: ਪਲੇਅਰ(&P)

note: i18n: ectx: Menu (playlist)
en: &Tagger
pa: ਤਬਦੀਲ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੁੱਖ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: ToolBar (playToolBar)
en: Play Toolbar
pa: ਚਲਾਉਣ ਟੂਲਬਾਰ

en: Add Selected Items to Audio or Data CD
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਆਡੀਓ ਜਾਂ ਡਾਟਾ CD ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Unable to start K3b.
pa: K3b ਨੂੰ ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Create an audio mode CD suitable for CD players, or a data mode CD suitable for computers and other digital music players?
pa: ਕੀ ਆਮ CD ਪਲੇਅਰ ਲਈ ਠੀਕ ਆਡੀਓ ਢੰਗ CD ਜਾਂ ਕੰਪਿਊਟਰਾਂ ਅਤੇ ਹੋਰ ਡਿਜ਼ੀਟਲ ਸੰਗੀਤ ਪਲੇਅਰਾਂ ਲਈ ਡਾਟਾ ਢੰਗ CD ਬਣਾਉਣੀ ਹੈ?

en: Create K3b Project
pa: K3b ਪਰੋਜੈੱਕਟ ਬਣਾਓ

en: Audio Mode
pa: ਆਡੀਓ ਮੋਡ

en: Data Mode
pa: ਡਾਟਾ ਮੋਡ

en: Add Playlist to Audio or Data CD
pa: ਆਡੀਓ ਜਾਂ ਡਾਟਾ CD ਵਿੱਚ ਪਲੇਅਲਿਸਟ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Configure Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Global Shortcuts
pa: ਗਲੋਬਲ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

en: &No keys
pa: ਕੋਈ ਸਵਿੱਚ ਨਹੀਂ(&N)

en: &Standard keys
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਸਵਿੱਚਾਂ(&S)

en: &Multimedia keys
pa: ਮਲਟੀਮੀਡਿਆ ਸਵਿੱਚਾਂ(&M)

en: GStreamer port
pa: GStreamer ਪੋਰਟ

en: Global keybindings support
pa: ਗਲੋਬਲ ਸਵਿੱਚ-ਬੰਧਨ ਸਹਿਯੋਗ

en: DCOP interface
pa: DCOP ਇੰਟਰਫੇਸ

en: FLAC and MPC support
pa: FLAC ਅਤੇ MPC ਸਹਿਯੋਗ

en: Album cover manager
pa: ਐਲਬਮ ਕਵਰ ਮੈਨੇਜਰ

en: Eike Hein
pa: ਇਕੀ ਹੀਇਨ

en: File(s) to open
pa: ਖੋਲਣ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ

[ctx: open audio file]
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Playlists
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: Querying MusicBrainz server...
pa: MusicBrainz ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: No matches found.
pa: ਕੋਈ ਮੇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਹੈ।

en: Error connecting to MusicBrainz server.
pa: MusicBrainz ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: back to playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ 'ਤੇ ਵਾਪਿਸ

[ctx: %1 will be the /path/to/file, %2 will be some string from Phonon describing the error]
en: JuK is unable to play the audio file<nl/><filename>%1</filename><nl/>for the following reason:<nl/><message>%2</message>
pa: ਜੂਕ ਆਡੀਓ ਫਾਇਲ<nl/> <filename>%1</filename><nl/> ਨੂੰ ਅੱਗੇ ਦਿੱਤੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ: <nl/><message>%2</message>

en: Could not save to file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Are you sure you want to delete these covers?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਕਵਰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹੋ?

en: &Delete Covers
pa: ਕਵਰ ਹਟਾਓ(&D)

en: Select Cover Image File
pa: ਕਵਰ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Could not delete these files
pa: ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Could not move these files to the Trash
pa: ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Track Name
pa: ਟਰੈਕ ਨਾਂ

en: Cover
pa: ਕਵਰ

[ctx: cd track number]
note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Track
pa: ਟਰੈਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, trackList)
en: Year
pa: ਸਾਲ

en: Length
pa: ਲੰਬਾਈ

en: Bitrate
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ

en: Comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, fileInfoGroup)
en: File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: File Name (full path)
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ (ਪੂਰਾ ਮਾਰਗ)

en: &Show Columns
pa: ਕਾਲਮ ਵੇਖੋ(&S)

en: Add to Play Queue
pa: ਸੰਗੀਤ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ

en: Edit
pa: ਸੋਧ

en: Create Playlist From Selected Items...
pa: ਚੁਣੀਆਂ ਆਈਟਮਾਂ ਤੋਂ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬਣਾਓ...

en: Edit '%1'
pa: '%1' ਸੋਧ

en: This will edit multiple files. Are you sure?
pa: ਇਹ ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸੋਧੇਗਾ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਹਿਮਤ ਹੋ?

en: Create New Playlist
pa: ਨਵੀਂ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬਣਾਓ

en: Manual Column Widths Enabled
pa: ਖੁਦ ਕਾਲਮ ਚੌੜਾਈ ਯੋਗ ਕੀਤੀ

en: View Modes
pa: ਮੋਡ ਵੇਖੋ

en: Show &History
pa: ਅਤੀਤ ਵੇਖੋ(&H)

[ctx: verb, copy the playlist]
en: Duplicate
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ

en: Do you want to delete these files from the disk as well?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਡਿਸਕ ਤੋਂ ਵੀ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Keep
pa: ਰੱਖੋ

en: Could not delete these files.
pa: ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਹਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ।

en: Are you sure you want to remove these playlists from your collection?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਭੰਡਾਰ ਤੋਂ ਇਹ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟਆਂ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹੋ?

en: Remove Items?
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਹਨ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, bRemove)
en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

en: Hid&e
pa: ਓਹਲੇ(&e)

en: R&emove
pa: ਹਟਾਓ(&e)

en: Dynamic List
pa: ਡੈਨਾਮਿਕ ਲਿਸਟ

en: Now Playing
pa: ਹੁਣ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Do you want to add these items to the current list or to the collection list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਮੌਜੂਦਾ ਸੂਚੀ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਜਾਂ ਭੰਡਾਰ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ?

[ctx: current playlist]
en: Current
pa: ਮੌਜੂਦਾ

en: Collection
pa: ਸਮੂਹ

en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Search Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਖੋਜ

en: Create Folder Playlist
pa: ਫੋਲਡਰ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਬਣਾਓ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: Please enter a name for this playlist:
pa: ਇਸ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਲਈ ਇੱਕ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

[ctx: new playlist]
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

en: &Empty Playlist...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਖਾਲੀ (&E)...

en: &Search Playlist...
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ ਖੋਜ(&S)...

en: Playlist From &Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਤੋਂ ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ(&F)...

en: &Guess Tag Information
pa: ਟੈਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(&G)

en: From &File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਤੋਂ(&F)

en: From &Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈਟ ਤੋਂ(&I)

en: Guess Tag Information From &File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਤੋਂ ਟੈਗ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਵੋ(&F)

en: Play First Track
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਟਰੈਕ ਚਲਾਓ

en: Play Next Album
pa: ਅਗਲੀ ਐਲਬਮ ਚਲਾਓ

en: Manage &Folders...
pa: ਫੋਲਡਰ ਪਰਬੰਧ(&F)...

en: &Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)...

[ctx: verb, copy the playlist]
en: D&uplicate...
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ(&u)...

en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

en: Edit Search...
pa: ਖੋਜ ਸੋਧ...

en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: &Rename File
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&R)

en: &View Cover
pa: ਕਵਰ ਵੇਖੋ(&V)

en: Get Cover From &File...
pa: ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਕਵਰ ਲਵੋਂ(&F)...

en: Get Cover From &Internet...
pa: ਇੰਟਰਨੈਟ ਤੋਂ ਕਵਰ ਲਵੋਂ(&I)...

en: &Delete Cover
pa: ਕਵਰ ਹਟਾਓ(&D)

en: Show Cover &Manager
pa: ਕਵਰ ਮੈਨੇਜਰ ਵੇਖੋ(&M)

en: Show &Play Queue
pa: ਚੱਲਦੀ ਕਤਾਰ ਵੇਖੋ(&P)

en: Playlist
pa: ਪਲੇਅ-ਲਿਸਟ

en: Show &Search Bar
pa: ਖੋਜ-ਪੱਟੀ ਵੇਖੋ(&S)

en: Edit Track Search
pa: ਟਰੈਕ ਖੋਜ ਸੋਧ

en: Test login...
pa: ...ਲਾਗਇਨ ਟੈਸਟ

en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

en: Validating login...
pa: ...ਲਾਗਇਨ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Login invalid.
pa: ਲਾਗਇਨ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Normal Matching
pa: ਸਧਾਰਨ ਮੇਲ

en: Case Sensitive
pa: ਅੱਖਰ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

en: Pattern Matching
pa: ਪੈਟਰਨ ਮਿਲਾਨ

en: All Visible
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ

en: Search:
pa: ਖੋਜ:

[ctx: %1 is a count of loaded music tracks]
en: Loading: %1
pa: %1: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Jump to the currently playing item
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੱਲਦੀ ਆਈਟਮ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: 1 day | %1 days
pa[0]: 1 ਦਿਨ
pa[1]: %1 ਦਿਨ

en: 1 item | %1 items
pa[0]: 1 ਆਈਟਮ
pa[1]: %1 ਆਈਟਮਾਂ

en: Redisplay Popup
pa: ਪੋਪਅੱਪ ਮੁੜ-ਵੇਖੋ

en: Show &Tag Editor
pa: ਟੈਗ ਐਡੀਟਰ ਵੇਖੋ(&T)

en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Do you want to save your changes to:
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸੰਰਚਨਾ ਨੂੰ ਸੰਭਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: Save Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileNameLabel)
en: F&ile name:
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ(&i):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackLabel)
en: T&rack:
pa: ਟਰੈਕ(&r):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, artistNameLabel)
en: &Artist name:
pa: ਕਲਾਕਾਰ ਨਾਂ(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumNameLabel)
en: Album &name:
pa: ਐਲਬਮ ਨਾਂ(&n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, genreLabel)
en: &Genre:
pa: ਸ਼ੈਲੀ(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: &Year:
pa: ਸਾਲ(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lengthLabel)
en: &Length:
pa: ਲੰਬਾਈ(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bitrateLabel)
en: &Bitrate:
pa: ਬਿੱਟਰੇਟ(&B):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commentLabel)
en: &Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, trackNameLabel)
en: Trac&k name:
pa: ਟਰੈਕ ਨਾਂ(&k):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, artistNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trackNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, albumNameEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, genreEnable) i18n: ectx: property (text), widget (QCheck
en: Enable
pa: ਯੋਗ

en: Tag Guesser Configuration
pa: ਟੈਗ ਖੋਜੀ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeView, lvSchemes)
en: Currently used file name schemes
pa: ਇਸ ਸਮੇਂ ਵਰਤੋਂ 'ਚ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਸਕੀਮ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveUp)
en: Move scheme up
pa: ਸਕੀਮ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, bMoveDown)
en: Move scheme down
pa: ਸਕੀਮ ਹੇਠਾਂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, bAdd)
en: Add a new scheme
pa: ਨਵੀਂ ਸਕੀਮ ਸ਼ਾਮਿਲ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, bAdd)
en: Press this button to add a new file name scheme to the end of the list.
pa: ਲਿਸਟ ਦੇ ਅੰਤ ਵਿੱਚ ਨਵੀਂ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਸਕੀਮ ਜੋੜਨ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਦਬਾਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, bAdd)
en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, bModify)
en: Modify scheme
pa: ਸਕੀਮ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, bModify)
en: &Modify
pa: ਸੋਧ(&M)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, bRemove)
en: Remove scheme
pa: ਸਕੀਮ ਹਟਾਓ

[ctx: song title]
en: Title
pa: ਟਾਇਟਲ

[ctx: unknown renamer category]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: This file already exists.
    Do you want to replace it?
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਨੂੰ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: File Exists
pa: ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Replace
pa: ਬਦਲੋ

en: The following files were unable to be changed.
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Internet Tag Guesser
pa: ਇੰਟਰਨੈਟ ਟੈਗ ਖੋਜੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, trackInfoGroup)
en: Select Best Possible Match
pa: ਸਰਵੋਤਮ ਸੰਭਵ ਮੇਲ ਚੁਣੋ

en: artist
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: genre
pa: ਸ਼ੈਲੀ

en: album
pa: ਐਲਬਮ

en: You are about to change the %1 on these files.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਹਨਾਂ ਫਾਇਲਾਂ ਲਈ %1 ਤਬਦੀਲ ਕਰਨ ਜਾ ਰਹੇ ਹੋ।

en: Changing Track Tags
pa: ਟਰੈਕ ਟੈਗ ਬਦਲੇ ਜਾਂਦੇ ਹਨ

en: Play Queue
pa: ਕਤਾਰ ਚਲਾਓ

[ctx: the normal viewing mode]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: compact viewing mode]
en: Compact
pa: ਸੰਖੇਪ

en: Tree
pa: ਲੜੀ

en: Artists
pa: ਕਲਾਕਾਰ

en: Albums
pa: ਐਲਬਮਾਂ

en: Genres
pa: ਸ਼ੈਲੀ

en: Mute/Unmute
pa: ਚੁੱਪ/ਸੁਣਾਓ

en: Store
pa: ਸਟੋਰ
