kscd - en to pa translation catalogue (59 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
pa: ਚਲਾਉਣਾ ਸਮਾਪਤ ਹੋਣ ਉੱਤੇ CD ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: loop track
pa: ਟਰੈਕ ਲੂਪ

en: loop disc
pa: ਲੂਪ ਡਿਸਕ

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
pa: ਰਲਵਾਂ

en: WELCOME!
pa: ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ!

en: eject CD
pa: ਸੀਡੀ ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
pa: KsCD - ਟਰੈਕ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
pa: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">ਐਲਬਮ</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
pa: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">ਸਾਲ</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
pa: ਟਰੈਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
pa: ਟਾਇਟਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
pa: ਲੰਬਾਈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
pa: ਟੈਕਸਟ ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: URL:
pa: URL :

en: KDE CD player
pa: KDE CD ਪਲੇਅਰ

en: Configure Shortcuts...
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Configure...
pa: ਸੰਰਚਨਾ...

en: Download Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡਾਊਨਲੋਡ

en: Upload Info
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਅੱਪਲੋਡ

en: Play/Pause
pa: ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ

en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
pa: ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

en: Volume Up
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਵਧਾਓ

en: Volume Down
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਘਟਾਓ

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
pa: ਰਲਵਾਂ

en: Repeat Track
pa: ਟਰੈਕ ਦੁਹਰਾਓ

en: Repeat Album
pa: ਐਲਬਮ ਦੁਹਰਾਓ

en: Show Tracklist
pa: ਟਰੈਕ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ

en: Mute/Unmute
pa: ਚੁੱਪ/ਅਣ-ਚੁੱਪ

en: Minimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ

en: No disc
pa: ਡਿਸਕ ਨਹੀਂ

en: Invalid disc
pa: ਗਲਤ ਡਿਸਕ

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
pa: ਆਮ

en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Previous maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਪ੍ਰਬੰਧਕ

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
pa: ਵਰਕਮੈਨ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਅੱਪਡੇਟ, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
pa: ਵਰਕਮੈਨ ਲਾਇਬਰੇਰੀ, ਪੁਰਾਣਾ ਪਰਬੰਧਕ

en: Workman library
pa: ਵਰਕਮੈਨ ਲਾਇਬਰੇਰੀ

en: UI Work
pa: UI ਕੰਮ

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
pa: ਮੁਫਤ CDDB-ਵਰਗੇ CD ਡਾਟਾਬੇਸ ਲਈ freedb.org ਦਾ ਧੰਨਵਾਦ ਹੈ

en: Start playing
pa: ਚਲਾਉਣਾ ਸ਼ੁਰੂ

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
pa: CD ਪਾਉਣ ਉੱਤੇ ਚਲਾਉਣਾ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ CD-ROM ਪਾਉਣ ਉੱਤੇ CD ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਚਲਾਉਣੀ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
pa: ਚਲਾਉਣਾ ਬੰਦ ਕਰਨ ਉੱਤੇ CD ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
pa: ਜੇਕਰ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਗਈ ਤਾਂ CD ਖਤਮ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਬਾਹਰ ਕੱਢ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
pa: ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਵਰਤਣ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
pa: ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਵਾਸਤੇ ਬਦਲਣ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
pa: ਫੋਂਟ, ਜੋ ਕਿ ਪੈਨਲ ਲਈ ਵਰਤਣ ਜਾਣਗੇ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
pa: ਪੈਨਲ ਵਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਦੇ ਫੋਂਟ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
pa: ਸਕਿਨ, ਜੋ ਕਿ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਵਰਤੇਗੀ।

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਦੀ ਸਕਿੰਨ ਬਦਲੋ

en: Unknown album
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਲਬਮ

en: Unknown artist
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਲਾਕਾਰ

en: Unknown title
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਾਈਟਲ

en: No Disc
pa: ਡਿਸਕ ਨਹੀਂ
