kopete - en to pa translation catalogue (2614 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fastLearner)
en: I am a fast learner
pa: ਮੈਂ ਤੇਜ਼ ਸਿੱਖਣ ਵਾਲਾ ਹਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices) i1
en: Name
pa: ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, listServers)
en: Description
pa: ਵੇਰਵਾ

[ctx: 1st message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Welcome to Kopete</h2><p>Which messaging service do you want to connect to?</p>
pa: <h2>ਕੋਪੀਟੀ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ</h2> <p>ਕਿਸ ਸੁਨੇਹਾ ਸੇਵਾ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਜੁੜਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</p>

en: Step Two: Account Information
pa: ਸਟੈਪ ਦੋ: ਅਕਾਊਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: 2nd message shown to users on first run of Kopete. Please keep the formatting.]
en: <h2>Congratulations</h2><p>You have finished configuring the account. You can add more accounts with <i>Settings->Configure</i>.  Please click the "Finish" button.</p>
pa: <h2>ਮੁਬਾਰਕਾਂ</h2> <p>ਤੁਸੀਂ ਅਕਾਊਂਟ ਸੰਰਚਨਾ ਪੂਰੀ ਕਰਨ ਲਈ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਅਕਾਊਂਟ <i>ਸੈਟਿੰਗ->ਸੰਰਚਨਾ</i> ਰਾਹੀਂ ਜੋੜ ਸਕਦੇ ਹੋ।  ਹੁਣ "ਮੁਕੰਮਲ" ਬਟਨ ਨੂੰ ਦਬਾਓ ਜੀ।</p>

en: Cannot load the %1 protocol plugin.
pa: %1 ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Error While Adding Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਜੋੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਹੈ

en: This protocol does not currently support adding accounts.
pa: ਇਹ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹਾਲੇ ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage1)
en: Step One: Select Messaging Service
pa: ਸਟੈਪ ਇੱਕ: ਸੁਨੇਹਾ ਸਰਵਿਸ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Welcome to the Add Account Wizard</h2>
    <p>Select the messaging service from the list below.</p>
pa: <h2>ਅਕਾਊਂਟ ਜੋੜਨ ਸਹਾਇਕ ਵਲੋਂ ਜੀ ਆਇਆਂ ਨੂੰ</h2>
    <p>ਹੇਠਾਂ ਦਿੱਤੀ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਮੈਸਜ਼ਿੰਗ ਸਰਵਿਸ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ।</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddAccountWizardPage2)
en: Finished
pa: ਮੁਕੰਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_header)
en: <h2>Congratulations</h2>
    <p>You have finished configuring the account. Please click the "Finish" button.</p>
pa: <h2>ਵਧਾਈਆਂ</h2>
    <p>ਤੁਸੀਂ ਅਕਾਊਂਟ ਸੰਰਚਨਾ ਖਤਮ ਕਰ ਲਈ ਹੈ। "ਮੁਕੰਮਲ" ਬਟਨ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use a custom color for this account
pa: ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਕਸਟਮ ਰੰਗ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseColor)
en: Use &custom color
    for account:
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਕਸਟਮ
    ਰੰਗ ਚੁਣੋ(&c):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, mColorButton)
en: Account custom color selector
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਕਸਟਮ ਰੰਗ ਚੋਣਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Connect right after Finish is pressed
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਦੱਬਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mConnectNow)
en: Co&nnect now
pa: ਹੁਣੇ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ(&n)

en: Copy Link Address
pa: ਲਿੰਕ ਐਡਰੈੱਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Save Conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸੰਭਾਲੋ

en: <qt>Could not open <b>%1</b> for writing.</qt>
pa: <qt>ਲਿਖਣ ਲਈ <b>%1</b> ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।</qt>

en: Error While Saving
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: User Has Left
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਛੱਡ ਗਿਆ

en: Save File as
pa: ਫਾਇਲ ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Wav file (*.wav)
pa: ਵੇਵ ਫਾਇਲ (*.wav)

en: Chat Text Edit Part
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਕਸਟ ਸੋਧ ਭਾਗ

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to clear this chat?</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਖਰੀ ਸਕਿੰਟ 'ਚ <b>%1</b> ਵਲੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਗੱਲਬਾਤ ਸਾਫ਼ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Unread Message
pa: ਨਾ-ਪੜਿਆ ਸੁਨੇਹਾ

[ctx: @action:button]
en: Clear Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Closing Group Chat
pa: ਗਰੁੱਪ ਗੱਲ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: @action:button]
en: Close Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: <qt>You have received a message from <b>%1</b> in the last second. Are you sure you want to close this chat?</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਖਰੀ ਸਕਿੰਟ 'ਚ <b>%1</b> ਵਲੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਲਿਆ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਗੱਲ ਬੰਦ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: You have a message send in progress, which will be aborted if this chat is closed. Are you sure you want to close this chat?
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਵਿੱਚੇ ਹੀ ਛੱਡ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: One other person in the chat | %1 other people in the chat
pa[0]: ਗੱਲਬਾਤ 'ਚ ਇੱਕ ਹੋਰ ਵਿਅਕਤੀ ਹੈ
pa[1]: ਗੱਲਬਾਤ 'ਚ %1 ਹੋਰ ਲੋਕ ਵੀ ਹਨ

en: %1 is typing a message
pa: %1 ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਖ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ ਹੈ

[ctx: %1 is a list of names]
en: %1 are typing a message
pa: %1 ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਖ ਰਹੇ ਹਨ

en: %1 is now known as %2
pa: %1 ਨੂੰ %2 ਦੇ ਰੂਪ 'ਚ ਜਾਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: %1 has joined the chat.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ %1 ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਇਆ।

en: %1 status message is %2
pa: %1 ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ %2 ਹੈ।

en: %1 has left the chat.
pa: %1 ਨੇ ਗੱਲਬਾਤ ਛੱਡੀ।

en: %1 has left the chat (%2).
pa: %1 ਨੇ ਗੱਲਬਾਤ (%2) ਛੱਡੀ।

en: You are now marked as %1.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %1 ਦੇ ਰੂਪ 'ਚ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: %2 is now %1.
pa: %2 ਹੁਣ %1 ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1)
en: Participants
pa: ਭਾਗ ਲੈਣ ਵਾਲੇ

[ctx: @action:button]
en: Send
pa: ਭੇਜੋ

[ctx: @info:status]
en: Ready.
pa: ਤਿਆਰ ਹੈ।

en: &Send Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ(&S)

en: Send File...
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ...

en: Close All Chats
pa: ਸਭ ਗੱਲਬਾਤਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: &Activate Next Active Tab
pa: ਅਗਲੀ ਐਕਟਿਵ ਟੈਬ ਸਰਗਰਮ(&A)

en: &Activate Next Tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ ਸਰਗਰਮ(&A)

en: &Activate Previous Tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ ਸਰਗਰਮ(&A)

en: Nic&k Completion
pa: ਨਾਂ ਪੂਰਾ ਕਰੋ(&k)

en: &Detach Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵੱਖ(&D)

en: Close &All But This Tab
pa: ਸਭ ਬੰਦ ਕਰੋ, ਪਰ ਇਹ ਟੈਬ ਨਹੀਂ(&A)

en: &Move Tab to Window
pa: ਟੈਬ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(&M)

en: &Tab Placement
pa: ਟੈਬ ਸਥਿਤੀ(&T)

en: Previous History
pa: ਅਤੀਤ ਪਿੱਛੇ

en: Next History
pa: ਅਤੀਤ ਅੱਗੇ

en: Automatic Spell Checking
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਸਪੈਲ ਚੈਕਿੰਗ

en: Show Participants
pa: ਭਾਗ ਲੈਣ ਵਾਲੇ ਵੇਖੋ

en: Co&ntacts
pa: ਸੰਪਰਕ(&n)

en: Toolbar Animation
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: More...
pa: ਹੋਰ...

en: Top
pa: ਉੱਤੇ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Right
pa: ਸੱਜੇ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ(&C)

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: &Format
pa: ਫਾਰਮੈਟ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (tabs)
en: &Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ(&T)

note: i18n: ectx: Menu (settings) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, settings)
en: &Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੇਨ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: ToolBar (chatToolBar)
en: Chat Toolbar
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting) i18n: ectx: ToolBar (statusToolBar) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statusGroup_) i18n: ectx: property (text), widget (QTab
en: Status
pa: ਹਾਲਤ

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format Toolbar
pa: ਫਾਰਮੈਟ ਟੂਲਬਾਰ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat text color.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat background color.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat link color.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਿੰਕ ਰੰਗ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Appearance)
en: Chat font.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਫੋਂਟ।

en: Download
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Play
pa: ਚਲਾਓ

en: Save as
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: << Prev
pa: << ਪਿੱਛੇ

en: (0) Next >>
pa: (0) ਅੱਗੇ >>

en: &Set Font...
pa: ਫੋਂਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&S)...

en: Set Text &Color...
pa: ਟੈਕਸਟ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&C)...

en: Set &Background Color...
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&B)...

en: Spacer for Animation
pa: ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ ਲਈ ਸਪੇਸਰ

en: (%1) Next >>
pa: (%1) ਅੱਗੇ >>

en: Cl&ose Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ(&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, send_btn)
en: Send
pa: ਭੇਜੋ

en: Reply
pa: ਜਵਾਬ

en: Add Smiley
pa: ਚੇਹਰਾ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: F&ormat
pa: ਫਾਰਮੈਟ(&o)

note: i18n: ectx: Menu (alignment)
en: &Alignment
pa: ਇਕਸਾਰ(&A)

en: Enable &Rich Text
pa: ਰਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਯੋਗ(&R)

en: Reset Font And Color
pa: ਫੋਂਟ ਅਤੇ ਰੰਗ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Modify Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸੋਧ

en: Are you sure you want to remove the account "%1"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%1" ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Remove Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾਓ

en: Are you sure you want to remove the identity "%1"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%1" ਪਛਾਣ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Remove Identity
pa: ਪਛਾਣ ਹਟਾਓ

en: Select an identity for the account:
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਇੱਕ ਪਛਾਣ ਚੁਣੋ:

en: New Identity
pa: ਨਵੀਂ ਪਛਾਣ

[ctx: String used for creating first copy of a named item]
en: Copy of %1
pa: %1 ਦੀ ਕਾਪੀ

[ctx: String used for creating second and subsequent copies of a named item]
en: Copy %1 of %2
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਕਾਪੀ

en: &Add Account...
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: &Modify Account...
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸੋਧ(&M)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: &Remove Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾਓ(&R)

en: &Switch Identity...
pa: ਪਛਾਣ ਬਦਲੋ(&S)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set C&olor...
pa: ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&o)...

en: Add &Identity...
pa: ਪਛਾਣ ਸ਼ਾਮਲ(&I)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: &Copy Identity...
pa: ਪਛਾਣ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: M&odify Identity...
pa: ਪਛਾਣ ਸੋਧ(&o)...

en: R&emove Identity
pa: ਪਛਾਣ ਹਟਾਓ(&e)

en: Set &Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&D)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KopeteAccountConfigBase)
en: Manage Accounts
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਰਬੰਧ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: This widget shows your identities and accounts in a hierarchical view. Each configured identity shows its associated accounts.
pa: ਇਹ ਵਿਦਜੈੱਟ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੜੀ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਆਪਣੀ ਪਛਾਣ ਅਤੇ ਅਕਾਊਂਟ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ। ਹਰੇਕ ਸੰਰਚਿਤ ਪਛਾਣ ਇਸ ਦੇ ਨਾਲ ਸਬੰਧਤ ਅਕਾਊਂਟ ਵੇਖਾਉਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (AccountTreeWidget, mAccountList)
en: Account ID
pa: ਅਕਾਊਂਟ ID

[ctx: second-person command]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <span style=" font-style:italic;">Check to Include in Global Connection</span>
pa: <span style=" font-style:italic;">ਗਲੋਬਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ</span>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <span style=" font-style:italic;">Accounts at the top of the list have highest priority</span>
pa: <span style=" font-style:italic;">ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਚੋਟੀ ਦੇ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਲਈ ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxAccounts)
en: Accounts
pa: ਅਕਾਊਂਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add a new account
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountAdd)
en: Add Account
    KAction replaces
    these labels!
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ
    ਕੇ-ਐਕਸ਼ਨ ਇਹ ਲੇਬਲ
    ਬਦਲੇਗਾ!

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountRemove)
en: Remove selected account
pa: ਚੁਣਿਆ ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Modify selected account
pa: ਚੁਣੇ ਅਕਾਊਂਟ 'ਚ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonAccountModify)
en: Lets you edit the account's properties.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਕਾਊਂਟ ਦੀਆਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਬਦਲ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Associate the selected account with another identity
pa: ਚੁਣਿਆ ਅਕਾਊਂਟ ਹੋਰ ਪਛਾਣ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonAccountSwitchIdentity)
en: Switch &Identity...
pa: ਪਛਾਣ ਬਦਲੋ(&I)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonAccountSetColor)
en: Set a custom color for this account
pa: ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਕਸਟਮ ਰੰਗ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mGroupBoxIdentities)
en: Identities
pa: ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: Add a new identity
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਪਛਾਣ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityAdd)
en: A&dd Identity...
pa: ਪਛਾਣ ਸ਼ਾਮਲ(&d)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityCopy)
en: Create a new identity based on an existing one
pa: ਇੱਕ ਮੌਜੂਦਾ ਦੇ ਆਧਾਰ ਉੱਤੇ ਨਵੀਂ ਪਛਾਣ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: Remove selected identity
pa: ਚੁਣੀ ਪਛਾਣ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentityRemove)
en: R&emove
pa: ਹਟਾਓ(&e)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Modify selected identity
pa: ਚੁਣੀ ਪਛਾਣ 'ਚ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mButtonIdentityModify)
en: Let you edit the account's properties.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਦੀਆਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਸੋਧੋ ਜੀ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: Set the selected identity as default identity
pa: ਚੁਣੀ ਪਛਾਣ ਡਿਫਾਲਟ ਪਛਾਣ ਵਜੋਂ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mButtonIdentitySetDefault)
en: &Set Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&S)

en: Contact List
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ

en: Colors && Fonts
pa: ਰੰਗ ਅਤੇ ਫੋਂਟ

en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_Advanced)
en: Contact List Advanced
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਤਕਨੀਕੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact List Animations
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਐਨੀਮੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAnimateChange)
en: A&nimate changes to contact list items
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਆਈਟਮਾਂ ਲਈ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਐਨੀਮੇਟ ਕਰੋ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFading)
en: Fade in / out contacts as the&y appear / disappear
pa: ਜਦੋਂ ਸੰਪਰਕ ਵੇਖਾਈ ਦੇਣ / ਓਹਲੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਫੇਡ ਇਨ / ਆਉਟ ਕਰੋ(&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListFolding)
en: Fo&ld in / out contacts as they appear / disappear
pa: ਜਦੋਂ ਸੰਪਰਕ ਵੇਖਾਈ ਦੇਣ / ਓਹਲੇ ਹੋਣ ਤਾਂ ਫੋਲਡ ਇਨ / ਆਉਟ ਕਰੋ(&l)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Contact List Auto-Hide
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਆਟੋ-ਓਹਲੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHide)
en: A&uto-hide contact list
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਆਟੋ-ਓਹਲੇ(&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListAutoHideVScroll)
en: Auto-hide vertical &scrollbar
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਸਕਰੋਲਬਾਰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਓਹਲੇ ਕਰੋ(&s)

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_contactListAutoHideTimeout)
en:  Sec
pa:  ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: after the cursor leaves the window
pa: ਕਰਸਰ ਦੇ ਵਿੰਡੋ ਛੱਡਣ ਦੇ ਬਾਅਦ

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_contactListResizeAnchor)
en: &Automatically resize contact list window to fit number of contacts onscreen
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਸਾਈਜ਼ ਕਰੋ, ਤਾਂ ਕਿ ਇਹ ਸੰਪਰਕਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਨੂੰ ਸਕੀਰਨ ਉੱਤੇ ਫਿੱਟ ਕਰ ਸਕੇ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_contactListUseCustomFont)
en: C&ustom Fonts
pa: ਕਸਟਮ ਫੋਂਟ(&u)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mNormalFontLabel)
en: Base font:
pa: ਬੇਸ ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mSmallFontLabel)
en: Small font:
pa: ਛੋਟੇ ਫੋਂਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kbuttongroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Colors
pa: ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: &Group names:
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ(&G):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AppearanceConfig_ContactList)
en: Contact List Appearance
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਦਿੱਖ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Group sorting:
pa: ਗਰੁੱਪ ਲੜੀਬੱਧ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListGroupSorting) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_contactListMetaContactSorting)
en: Manual
pa: ਮੈਨੁਅਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Contact sorting:
pa: ਸੰਪਰਕ ਲੜੀਬੱਧ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconMode)
en: Use contact photos &when available
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸੰਪਰਕ ਫੋਟੋ ਵਰਤੋਂ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconBorders)
en: Borders
pa: ਬਾਰਡਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIconRounded)
en: Rounded corners
pa: ਗੋਲ ਕੋਨੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_groupContactByGroup)
en: Arrange metacontacts by &group
pa: ਮੇਟਾ-ਸੰਪਰਕ ਗਰੁੱਪ ਰਾਹੀਂ ਇਕਸਾਰ ਕਰੋ(&g)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListTreeView)
en: Show tree &branch lines
pa: ਟਰੀ ਰੂਪੀ ਲਾਈਨਾਂ ਵੇਖੋ(&b)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListIndentContact)
en: In&dent contacts
pa: ਸੰਪਰਕ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ(&d)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: <b>Always</b> disables the vertical scrollbar
pa: <b>ਹਮੇਸ਼ਾਂ</b> ਵਰਟੀਕਲ ਸਕਰੋਲਬਾਰ ਬੰਦ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_contactListHideVerticalScrollBar)
en: &Hide vertical scrollbar
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਸਕਰੋਲਬਾਰ ਓਹਲੇ(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showIdentityIcons)
en: Show identities in status bar instead of accounts
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਦੀ ਬਜਾਏ ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਪਛਾਣ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mEditTooltips)
en: Change &Tooltip Contents...
pa: ਟੂਲਟਿੱਪ ਸਮੱਗਰੀ ਬਦਲੋ(&T)...

en: Show Icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

en: Unsaved data?
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲਿਆ ਡਾਟਾ?

en: Reserved Layout Name
pa: ਉਲਟ ਲੇਆਉਟ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Layout name:
pa: ਲੇਆਉਟ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, visibleRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPush
en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previewButton) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
pa: ਝਲਕ

en: Optimal width
pa: ਅਨੁਕੂਲ ਚੌੜਾਈ

en: Small
pa: ਛੋਟਾ

en: Bold
pa: ਗੂੜ੍ਹੇ

en: Italic
pa: ਤਿਰਛਾ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Alignment
pa: ਇਕਸਾਰ

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Tooltip Editor
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਐਡੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbDown)
en: Use this arrow to reorder the items in the list.
pa: ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਲੜੀਬੱਧ ਕਰਨ ਲਈ ਇਹ ਤੀਰ ਵਰਤੋਂ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, tbAdd)
en: Use this arrows to add or remove items to your contact tooltips.
pa: ਆਪਣੇ ਸੰਪਰਕ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵਿੱਚ ਆਈਟਮਾਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਜਾਂ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਤੀਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Execute
pa: ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AVDeviceConfig_VideoDevice)
en: Video
pa: ਵੀਡਿਓ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, deviceTab)
en: Device
pa: ਜੰਤਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deviceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Device:
pa: ਜੰਤਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, inputLabel)
en: Input:
pa: ਇੰਪੁੱਟ:

[ctx: Label of a combo box containing video standards like PAL-B, NTSC-M, etc]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, standardLabel)
en: Standard:
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mDeviceKComboBox)
en: Select the device to take video input from
pa: ਵੀਡਿਓ ਇੰਪੁੱਟ ਲੈਣ ਲਈ ਜੰਤਰ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mStandardKComboBox)
en: Select the video standard to use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਵੀਡਿਓ ਸਟੈਂਡਰਡ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, controlsTab)
en: Sliders
pa: ਸਲਾਈਡਰ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Optio&ns
pa: ਚੋਣਾਂ(&n)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, actionsTab)
en: Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &General
pa: ਸਧਾਰਨ(&G)

en: &Events
pa: ਈਵੈਂਟ(&E)

en: A&way Settings
pa: ਦੂਰ ਸੈਟਿੰਗ(&w)

en: Cha&t
pa: ਗੱਲਬਾਤ(&t)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Auto Away
pa: ਆਟੋ ਦੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useAutoAway)
en: &Use auto away
pa: ਆਟੋ ਦੂਰ ਵਰਤੋਂ(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Become away after
pa: ਇਸ ਦੇ ਬਾਅਦ ਦੂਰ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: minutes of inactivity
pa: ਗ਼ੈਰ-ਐਕਟਵਿਟੀ ਲਈ ਮਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayGoAvailable)
en: Become available when detecting activity again
pa: ਜਦੋਂ ਸਰਗਰਮ ਦਿੱਸੇ ਤਾਂ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋ ਜਾਵੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_autoAwayAskAvailable)
en: Confirm before becoming available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਵਾਉ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Auto Away Message
pa: ਆਟੋ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useLastAwayMessage)
en: Display the &last away message used
pa: ਆਖਰੀ ਵਰਤਿਆ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਓ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useCustomAwayMessage)
en: Display the &following away message:
pa: ਅੱਗੇ ਦਿੱਤਾ ਦੂਰਾ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਓ(&f):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
pa: ਟਾਇਟਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatusMessage) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Message:
pa: ਸੁਨੇਹਾ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Chat) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showEvents)
en: Show events in chat &window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਈਵੈਂਟ ਵੇਖੋ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_highlightEnabled)
en: High&light messages containing your nickname
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਾਂ ਰੱਖਣੇ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਹਾਈਲਾਈਟ ਕਰੋ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AlwaysShowTabs)
en: &Always show tabs
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਟੈਬਾਂ ਵੇਖੋ(&A)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, interfaceGroup)
en: &Interface Preference
pa: ਇੰਟਰਫੇਸ ਪਸੰਦ(&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, chatWindowGroup)
en: Chat Window Grouping &Policy
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਗਰੁੱਪਿੰਗ ਪਾਲਸੀ(&P)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Every chat will have its own window.
pa: ਹਰੇਕ ਗੱਲਬਾਤ ਦੀ ਆਪਣੀ ਵਿੰਡੋ ਹੋਵੇ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Open All Messages in New Chat Window
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Account in Same Chat Window
pa: ਇੱਕੋ ਅਕਾਊਂਟ ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਇੱਕੋ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group All Messages in Same Chat Window
pa: ਸਭ ਗਰੁੱਪ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਇੱਕੋ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Contacts in Same Group in Same Chat Window
pa: ਸੰਪਰਕ ਦੇ ਇੱਕੋ ਗਰੁੱਪ ਦੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_chatWindowGroupPolicy)
en: Group Messages From Same Metacontact in Same Chat Window
pa: ਇੱਕੋ ਮੈਟਾ-ਸੰਪਰਕਾਂ ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showDates)
en: Show message dates
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_truncateContactName)
en: &Truncate contact name with more characters than:
pa: ਇਨ੍ਹੇ ਅੱਖਰਾਂ ਤੋਂ ਵੱਡੇ ਸੰਪਰਕ ਨਾਂ ਨੂੰ ਛਾਂਗੋ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtChatViewBufferSize)
en: Ma&ximum number of chat window lines:
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਲਾਈਨਾਂ ਦੀ ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ(&M):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_Events)
en: Events
pa: ਈਵੈਂਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, notifyGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_8)
en: Notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon on an incoming message
pa: ਇੱਕ ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਨੂੰ ਝਪਕਾਓ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate the system tray icon whenever a message comes in.
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਆ ਰਿਹਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਝਪਕਾਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotify)
en: Animate s&ystem tray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ(&y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: Left mouse click on flashing system tray opens message instead of restoring/minimizing contact list
pa: ਝਲਕਦੀ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਉੱਤੇ ਖੱਬੇ ਮਾਊਂਸ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਨੂੰ ਘੱਟੋ-ਘੱਟ/ਰੀ-ਸਟੋਰ ਦੀ ਬਜਾਏ ਸੁਨੇਹਾ ਖੋਲ੍ਹੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifyLeftClickOpensMessage)
en: &Left mouse click opens message
pa: ਖੱਬਾ ਮਾਊਂਸ ਦਬਾਉਣ ਨਾਲ ਸੁਨੇਹਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(&L)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate the contact list or the system tray icon on an incoming message with open chat
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਗੱਲਬਾਤ ਨਾਲ ਇੱਕ ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਜਾਂ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਐਨੀਮੇਟ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_animateOnMessageWithOpenChat)
en: Animate on message with open chat
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਗੱਲਬਾਤ ਨਾਲ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਐਨੀਮੇਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonGroupMessageNotificationsPerSender)
en: Use a single notification for messages from the same sender
pa: ਇੱਕੋ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਇੱਕ ਹੀ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਦਿਉ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_balloonNotifyIgnoreClosesChatView)
en: Button "I&gnore" in new message popups closes chat
pa: ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਵਿੱਚ ਬਟਨ "ਅਣਡਿੱਠਾ" ਗੱਲਬਾਤ ਬੰਦ ਕਰੇ(&g)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enableEventsWhileAway)
en: E&nable events while away
pa: ਦੂਰ ਹੋਣ ਦੌਰਾਨ ਈਵੈਂਟ ਯੋਗ(&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch to the desktop which contains the chat window for the sender when opening his/her message
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਈ ਬਦਲੋ, ਜਿਸ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਲਈ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਹੋਵੇ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਉਸ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਖੋਲ੍ਹਣਾ ਹੋਵੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_trayflashNotifySetCurrentDesktopToChatView)
en: Switch &to desktop containing chat on opening message
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹਾ ਲਈ ਗੱਲਾਂ ਰੱਖਣ ਵਾਲੇ ਡੈਸਕਟਾਪ ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ(&t)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: Raise the chat window/tab on an incoming message
pa: ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਉੱਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ/ਟੈਬ ਉਭਾਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_raiseMessageWindow)
en: &Raise window on incoming message
pa: ਆਉਣ ਵਾਲੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਉੱਤੇ ਵਿੰਡੋ ਉਭਾਰੋ(&R)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BehaviorConfig_General) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: General
pa: ਸਧਾਰਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show the icon in the system tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: By default, the system tray icon indicates new incoming messages using an animation. A left or middle mouse click on the icon will open the message in a new chat window. Pressing the "View" button in the notification popup has the same effect.
pa: ਡਿਫਾਲਟ, ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਨਵੇਂ ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਝਲਕਾਉਦਾ ਹੈ। ਆਈਕਾਨ ਉੱਤੇ ਖੱਬਾ ਜਾਂ ਮਿਡਲ ਮਾਊਸ ਕਲਿੱਕ ਕਰਨ ਨਾਲ ਸੁਨੇਹਾ ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੁੱਲਦਾ ਹੈ। ਬੁਲਬੁੱਲੇ ਉੱਤੇ "ਵੇਖੋ" ਬਟਨ ਦੱਬਣ ਨਾਲ ਉਹੀ ਪਰਭਾਵ ਹੁੰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showSystemTray)
en: Show system &tray icon
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਵੇਖੋ(&t)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window minimized to the system tray
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਛੋਟੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਰੱਖ ਕੇ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start with the main window hidden. The only visible item is the system tray icon.
pa: ਮੇਨ ਵਿੰਡੋ ਓਹਲੇ ਰੱਖ ਕੇ ਹੀ ਸਟਾਰਟ ਕਰੋ। ਕੇਵਲ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਆਈਕਾਨ ਹੀ ਵੇਖਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_startDocked)
en: Start &with hidden main window
pa: ਲੁਕਵੀਂ ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ(&w)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Message Handling
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਹੈਂਡਲਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Instantly open incoming messages
pa: ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਤੁਰੰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: If there is no chat window open, a new message arriving will cause a new window to open. If there is already a chat window opened for that sender, the message will immediately be displayed there.
pa: ਜੇ ਕੋਈ ਵੀ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਨਾ ਹੋਵੇ ਤਾਂ, ਆ ਰਹੇ ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੀ ਜਾਵੇਗੀ। ਜੇ ਕੋਈ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਉਸ ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਲਈ ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਸੁਨੇਹਾ ਤੁਰੰਤ ਉੱਥੇ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾਵੇਗਾ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mInstantMessageOpeningChk)
en: Open messages instantl&y
pa: ਸੁਨੇਹੇ ਤੁਰੰਤ ਖੋਲ੍ਹੋ(&y)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use a message queue to store incoming messages
pa: ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਕਤਾਰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_useMessageQueue)
en: Use message &queue
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਕਤਾਰ ਵਰਤੋਂ(&q)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Also add unread messages to queue
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੀ ਕਤਾਰ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_queueUnreadMessages)
en: Queue unrea&d messages
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਕਤਾਰਬੱਧ(&d)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, initialStatusGroup) i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Initial Status
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਹਾਲਤ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Set the initial status
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਟੀ ਹਾਲਤ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: When starting Kopete, and whenever your computer is online, all your accounts will go into the status selected here. You can exclude accounts individually in their properties.
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਕੋਪਟੀ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਵੇ ਅਤੇ ਜਦੋਂ ਵੀ ਤੁਹਾਡਾ ਕੰਪਿਊਟਰ ਆਨਲਾਈਨ ਹੋਵੇਗਾ ਤਾਂ ਸਭ ਤੁਹਾਡੇ ਅਕਾਊਂਟ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ। ਤੁਸੀਂ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ ਵਿੱਚ ਵੱਖ ਰੱਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Online
pa: ਆਨ-ਲਾਈਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Away
pa: ਦੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus)
en: Busy
pa: ਬਿਜ਼ੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_initialStatus) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, invisibleTab)
en: Invisible
pa: ਅਦਿੱਖ

en: &Style
pa: ਸਟਾਈਲ(&S)

en: &Emoticons
pa: ਭਾਵਨਾਵਾਂ(&E)

en: (No Variant)
pa: (ਕੋਈ ਬਦਲ ਨਹੀਂ)

en: Cannot Open Archive
pa: ਅਕਾਇਵ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot Find Styles Directory
pa: ਸਟਾਇਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Invalid Style
pa: ਗਲਤ ਸਟਾਈਲ

en: Install Successful
pa: ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਸਟਾਲ

en: An unknown error occurred while trying to install the chat window style.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਸਾਈਟਲ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Unknown Error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

[ctx: @info]
en: The Chat Window Style <resource>%1</resource> was successfully deleted.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ  <resource>%1</resource> ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹਟਾਇਆ ਗਿਆ।

[ctx: @title:window]
en: Chat Window Style <resource>%1</resource> installation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ <resource>%1</resource> ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ

[ctx: @info]
en: An unknown error occurred while trying to install the Chat Window Style <resource>%1</resource>.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ <resource>%1</resource> ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: One Chat Window Style package has been installed. | %1 Chat Window Style packages have been installed.
pa[0]: ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।
pa[1]: %1 ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤੇ ਗਏ।

[ctx: This is the myself preview contact nickname]
en: Myself
pa: ਖੁਦ

en: Jack
pa: ਜੈਕ

[ctx: This is the other preview contact nickname]
en: Jack
pa: ਜੈਕ

[ctx: preview of a chat session]
en: Preview Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਝਲਕ

en: Hello, this is an incoming message :-)
pa: ਸਤਿ ਸ੍ਰੀ ਅਕਾਲ, ਇਹ ਆ ਰਿਹਾ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ :-)

en: Ok, this is an outgoing message
pa: ਠੀਕ ਹੈ, ਇਹ ਬਾਹਰ ਜਾ ਰਿਹਾ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ

en: Ok, an outgoing consecutive message.
pa: ਠੀਕ ਹੈ, ਇੱਕ ਬਾਹਰ ਜਾ ਰਿਹਾ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ

en: Message that is being sent.
pa: ਸੁਨੇਹਾ, ਜੋ ਕਿ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ।

en: Delivered message.
pa: ਭੇਜਿਆ ਸੁਨੇਹਾ।

en: Message that cannot be delivered.
pa: ਸੁਨੇਹਾ, ਜੋ ਕਿ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: Here is an incoming colored message.
pa: ਇਹ ਆਉਣ ਵਾਲਾ ਰੰਗਦਾਰ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ।

en: This is an internal message
pa: ਇਹ ਇੱਕ ਅੰਦਰੂਨੀ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ

en: performed an action
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਵਾਂਗ ਕਰੋ

en: This is a highlighted message
pa: ਇਹ ਹਾਈਲਾਈਟਡ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ

en: Hello, this is an incoming file transfer request
pa: ਸਤਿ ਸ੍ਰੀ ਅਕਾਲ, ਇਹ ਇੱਕ ਆ ਰਹੀ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਬੇਨਤੀ ਹੈ।

en: Hello, this is a disabled incoming file transfer request
pa: ਸਤਿ ਸ੍ਰੀ ਅਕਾਲ, ਇਹ ਰੋਕੀ ਗਈ ਆਉਣ ਵਾਲੀ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਬੇਨਤੀ ਹੈ।

[ctx: This special UTF-8 string is to test if the style supports Right-to-Left language display.]
en: הודעות טקסט
pa: ਪ੍ਰੀਤ ਪ੍ਵ ਪ੍ਹ ਪ੍ਗ

en: Bye
pa: ਅਲਵਿਦਾ

en: Configure Emoticon Themes
pa: ਈਮੋਸ਼ਨ ਥੀਮ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, kcfg_chatFontSelection)
en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_chatFont)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Base font in the chat window</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>
pa: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਬੇਸ ਫੋਂਟ</p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Base &font:
pa: ਬੇਸ ਫੋਂਟ(&f):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Use system font
pa: ਸਿਸਟਮ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Use custom font:
pa: ਕਸਟਮ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Highlight foreground:
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਹਾਈਲਾਇਟ(&H):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightForegroundColor)
en: Foreground color for highlighted messages
pa: ਹਾਈਲਾਇਟ ਕੀਤੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatBackgroundColor)
en: Color for the background of the chat window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਦੀ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਲਈ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Background color:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ(&B):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_highlightBackgroundColor)
en: Background color for highlighted messages
pa: ਹਾਈਲਾਇਟ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Highlight bac&kground:
pa: ਹਾਈਲਾਇਟ ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ(&k):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_chatLinkColor)
en: Color used for links in chats
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਲਿੰਕਾਂ ਵਾਸਤੇ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: &Link color:
pa: ਲਿੰਕ ਰੰਗ(&L):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Formatting Overrides
pa: ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ ਅਣਡਿੱਠੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnManageThemes)
en: &Manage Emoticons...
pa: ਈਮੋਸ਼ਨ ਪਰਬੰਧ(&M)...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChatWindowConfig_Style)
en: Chat Window Appearance
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਦਿੱਖ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useCompact)
en: Co&mpact style in chatrooms
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਵਿੱਚ ਸੰਖੇਪ ਸਟਾਈਲ(&m)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, stylesGroupBox)
en: Styles
pa: ਸਟਾਇਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style variant:
pa: ਸਟਾਇਲ ਬਦਲ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: Get new Chat Window styles over the Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ ਤੋਂ ਨਵੇਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਸਟਾਈਲ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnGetStyles)
en: &Get New...
pa: ਨਵੇਂ ਲਵੋ(&G)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, installButton)
en: &Install...
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ(&I)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete
pa: ਹਟਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: For each tab
pa: ਹਰੇਕ ਟੈਬ ਲਈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowContactName)
en: Show contact name
pa: ਸੰਪਰਕ ਨਾਂ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_HoverClose)
en: Show close button
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ ਬਟਨ ਵੇਖੋ

en: General Plugins
pa: ਆਮ ਪਲੱਗਇਨ

en: &Manager
pa: ਮੈਨੇਜਰ(&M)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Online Status Menu
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਹਾਲਤ ਮੇਨੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Protocol's online status menu:
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਦਾ ਆਨਲਾਈਨ ਹਾਲਤ ਮੇਨੂ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_protocolStatusMenuType)
en: As Global Status Menu
pa: ਗਲੋਬਲ ਹਾਲਤ ਮੇਨੂ ਵਾਂਗ

en: Free For Chat
pa: ਗੱਲਾਂ ਕਰਨ ਲਈ ਵੇਹਲਾ/ਵੇਹਲੀ

en: Extended Away
pa: ਪਹੁੰਚ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Idle
pa: ਵੇਹਲਾ

en: Do Not Change
pa: ਨਾ ਬਦਲੋ

en: New Status
pa: ਨਵੀਂ ਹਾਲਤ

en: New Group
pa: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddStatus) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCustomAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButt
en: Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAddGroup)
en: Add Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Category:
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ:

en: Title
pa: ਟਾਈਟਲ

en: Placeholder
pa: ਥਾਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Display Name
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ ਨਾਂ

en: Status Title
pa: ਹਾਲਤ ਟਾਇਟਲ

en: Status Message
pa: ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: Contact Icons
pa: ਸੰਪਰਕ ਆਈਕਾਨ

en: Cannot Delete Default Layouts
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲੇਆਉਟ ਹਟਾਏ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੇ

en: Meta Contact Merge
pa: ਮੇਟਾ ਸੰਪਰਕ ਮਿਲਾਓ

en: Select Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MetaContactSelectorWidget_Base) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookSelectorWidget_Base)
en: Select Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਚੁਣੋ

en: No writeable address book resource found.
pa: ਕੋਈ ਲਿਖਣਯੋਗ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਸਰੋਤ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ।

en: Add or enable one using the KDE System Settings.
pa: ਕੇਡੀਈ ਸਿਸਟਮ ਸੈਟਿੰਗ ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਕਰਕੇ ਇੱਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ ਜਾਂ ਚਾਲੂ ਕਰੋ।

en:  (already in address book)
pa:  (ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਵਿੱਚ)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Select Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਚੁਣੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAll)
en: Select &All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnDeselectAll)
en: &Deselect All
pa: ਸਭ ਨਾ-ਚੁਣੋ(&D)

en: <Not Set>
pa: <ਸੈੱਟ ਨਹੀਂ>

en: Export to Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Export
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AddressBookExportUI)
en: Merge with Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਨਾਲ ਮਿਲਾਉ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblFirstName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: First name:
pa: ਪਹਿਲਾ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblHomePhone)
en: Home phone:
pa: ਘਰ ਫੋਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblWorkPhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Work phone:
pa: ਕੰਮ ਫੋਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mobileLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblMobilePhone) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Mobile phone:
pa: ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblLastName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Last name:
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mLblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmail_2)
en: Email:
pa: ਈ-ਮੇਲ:

en: Create New Group...
pa: ਨਵਾਂ ਗਰੁੱਪ ਬਣਾਓ...

en: &Move To
pa: ਭੇਜੋ(&M)

en: &Copy To
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: Merge Meta Contacts
pa: ਮੇਟਾ ਸੰਪਰਕ ਮਿਲਾਉ

en: Send Email...
pa: ਈ-ਮੇਲ ਭੇਜੋ...

[ctx: verb, rename a contact]
en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Add Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਿਲ(&A)

en: Select Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਚੁਣੋ

en: Add to Your Contact List
pa: ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: &Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&P)

en: Please enter the name for the new group:
pa: ਨਵੇਂ ਗਰੁੱਪ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: <qt>Are you sure you want to remove the contact <b>%1</b> from your contact list?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ <b>%1</b> ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Are you sure you want to remove these contacts from your contact list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਉਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: No Email Address in Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਵਿੱਚ ਕੋਈ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Not Found in Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Rename Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ

en: Remove Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਓ

en: Send Single Message...
pa: ਇੱਕਲਾ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ...

en: &Add Subcontact
pa: ਅਧੀਨ-ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ(&A)

en: Rename Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Remove Group
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਟਾਓ

en: Send Message to Group
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਗਰੁੱਪ ਨੂੰ ਭੇਜੋ

en: &Add Contact to Group
pa: ਸੰਪਰਕ ਗਰੁੱਪ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ(&A)

en: Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Make Meta Contact
pa: ਮੇਟਾ ਸੰਪਰਕ ਬਣਾਓ

en: Add Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDisplayName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpIcons)
en: Icons
pa: ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom &icons
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਆਈਕਾਨ ਵਰਤੋਂ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOpen)
en: O&pen:
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(&p):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClosed)
en: C&losed:
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ(&l):

en: Properties of Group %1
pa: ਗਰੁੱਪ %1 ਲਈ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Custom &Notifications
pa: ਕਸਟਮ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ&N)

en: Properties of Meta Contact %1
pa: ਮੇਟਾ ਸੰਪਰਕ %1 ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Sync KABC...
pa: ਸੈਕਰੋ ABC...

en: No Contacts with Photo Support
pa: ਫੋਟੋ ਸਹਿਯੋਗ ਨਾਲ ਕੋਈ ਸੰਪਰਕ ਨਹੀਂ

en: No contacts were imported from the address book.
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਤੋਂ ਕੋਈ ਸੰਪਰਕ ਇੰਪੋਰਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: No Change
pa: ਕੋਈ ਬਦਲਾਅ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAddressbook)
en: Address Book Link
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਲਿੰਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnExportKABC)
en: E&xport Details...
pa: ਐਕਸਪੋਰਟ ਵੇਰਵਾ(&x)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnImportKABC)
en: &Import Contacts
pa: ਸੰਪਰਕ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ(&I)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Display Name Source
pa: ਨਾਂ ਸਰੋਤ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameContact) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoContact)
en: From contact:
pa: ਸੰਪਰਕ ਤੋਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioNameCustom)
en: Cus&tom:
pa: ਕਸਟਮ(&t):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Photo Source
pa: ਫੋਟੋ ਸਰੋਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoKABC)
en: U&se address book photo (needs address book link)
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਫੋਟੋ ਵਰਤੋਂ (ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਲਿੰਕ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ)(&s)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photoLabel) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Photo
pa: ਫੋਟੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPhotoCustom)
en: Custom:
pa: ਕਸਟਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChoosePhoto)
en: Choose...
pa: ਚੁਣੋ...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Ad&vanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ(&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Check to set custom icons for this contact
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਕਸਟਮ ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseCustomIcons)
en: Use custom status &icons
pa: ਕਸਟਮ ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ ਵਰਤੋਂ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnline)
en: &Online:
pa: ਆਨਲਾਈਨ(&O):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOffline)
en: O&ffline:
pa: ਆਫਲਾਈਨ(&f):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAway)
en: Awa&y:
pa: ਦੂਰ(&y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnknown)
en: Un&known:
pa: ਅਣਜਾਣ(&k):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: &Group:
pa: ਗਰੁੱਪ(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, kabcLabel)
en: Address book entry:
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AccountIdentityBase) i18n: ectx: property (text), widget (KTitleWidget, title)
en: Account Identity
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, selectText)
en: Select the identity to be used by the accounts:
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਲ ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਛਾਣ ਚੁਣੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accounts)
en: <img name=foobar> My Account
pa: <img name=foobar> ਮੇਰਾ ਅਕਾਊਂਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, identityList)
en: Identity
pa: ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityDetailed)
en: Detailed Info
pa: ਵੇਰਵਾ ਝਲਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, emailLabel)
en: E-mail:
pa: ਈ-ਮੇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, phoneLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Private phone:
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਫੋਨ:

en: Identity Information
pa: ਪਛਾਣ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, photo)
en: No Photo
pa: ਫੋਟੋ ਨਹੀਂ

en: General Information
pa: ਸਧਾਰਨ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Detailed Information
pa: ਵੇਰਵੇ ਸਮੇਤ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, IdentityGeneral)
en: General Info
pa: ਆਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, selectPhoto)
en: Select Photo
pa: ਫੋਟੋ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearPhoto)
en: Clear Photo
pa: ਫੋਟੋ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: Show as:
pa: ਇੰਝ ਵੇਖੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNickName) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNick)
en: Nickname:
pa: ਛੋਟਾ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, identityName)
en: Identity Name
pa: ਪਛਾਣ ਨਾਂ

[ctx: Button to open account configuration widget]
en: Click to add an account
pa: ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnEdit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_edit)
en: &Edit
pa: ਸੋਧ(&E)

note: i18n: ectx: ToolBar (quickSearchBar)
en: Quick Search Bar
pa: ਤੁਰੰਤ ਖੋਜ ਬਾਰ

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_actions)
en: &Other Actions
pa: ਹੋਰ ਐਕਸ਼ਨ(&O)

note: i18n: ectx: Menu (contact_popup_groups)
en: &Groups
pa: ਗਰੁੱਪ(&G)

en: Global status message
pa: ਗਲੋਬਲ ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ

en: Service messages
pa: ਸਰਵਿਸ ਸੁਨੇਹੇ

en: &Export Contacts...
pa: ਸੰਪਰਕ ਐਕਸਪੋਰਟ(&E)...

en: &Away
pa: ਦੂਰ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: &Busy
pa: ਰੁਝਿਆ(&B)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, invisibleButton_)
en: &Invisible
pa: ਅਦਿੱਖ(&I)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnline)
en: &Online
pa: ਆਨਲਾਈਨ(&O)

en: &Set Status
pa: ਹਾਲਤ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&S)

en: Configure &Global Shortcuts...
pa: ਗਲੋਬਲ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸੰਰਚਨਾ(&G)...

en: Show &All
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ(&A)

en: Show Offline &Users
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਯੂਜ਼ਰ ਵੇਖੋ(&U)

en: Show Empty &Groups
pa: ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ ਵੇਖੋ(&G)

en: Read Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪੜ੍ਹੋ

en: Read the next pending message
pa: ਅਗਲਾ ਰਹਿੰਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਪੜ੍ਹੋ

en: Show/Hide Contact List
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ/ਓਹਲੇ

en: Show or hide the contact list
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵੇਖੋ ਜਾਂ ਓਹਲੇ

en: Set Away/Back
pa: ਦੂਰ/ਵਾਪਿਸ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: <qt>Closing the main window will keep Kopete running in the system tray. Use 'Quit' from the 'File' menu to quit the application.</qt>
pa: <qt>ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਨਾਲ ਚੱਲਦਾ ਕੋਪੀਟੀ ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਚੱਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ। ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ 'ਫਾਇਲ' ਮੇਨੂ ਵਿੱਚੋਂ 'ਬਾਹਰ' ਵਰਤੋਂ।</qt>

en: Docking in System Tray
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ ਵਿੱਚ ਡੌਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, mResource)
en: Kopete
pa: ਕੋਪਟੀ

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
pa: <b>ਹਾਲਤ&nbsp;ਟਾਈਟਲ:</b>&nbsp;%1

[ctx: @label:textbox formatted status message]
en: <br /><b>Status&nbsp;Message:</b>&nbsp;%1
pa: <br /><b>ਹਾਲਤ&nbsp;ਸੁਨੇਹਾ:</b>&nbsp;%1

en: Kopete, the KDE Instant Messenger
pa: ਕੋਪਟੀ, KDE ਲਈ ਤੁਰੰਤ ਮੈਸੈਂਜ਼ਰ

en: Developer and Project founder
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ ਅਤੇ ਪਰੋਜੈਕਟ ਫਾਊਂਡਰ

en: Developer, Yahoo plugin maintainer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਯਾਹੂ ਪਲੱਗਇਨ ਪਰਬੰਧਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_lastName)
en: Developer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Developer, Connection status plugin author
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹਾਲਤ ਪਲੱਗਇਨ ਲੇਖਕ

en: Developer, Video device support
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਵਿਡੀਓ ਜੰਤਰ ਸਹਿਯੋਗ

en: Developer, MSN
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, MSN

en: Developer, Gadu plugin maintainer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਗਡੂ ਪਲੱਗਇਨ ਪਰਬੰਧਕ

en: IRC plugin maintainer
pa: IRC ਪਲੱਗਇਨ ਪਰਬੰਧਕ

en: Artist / Developer, Artwork maintainer
pa: ਕਲਾਕਾਰ/ਡਿਵੈਲਪਰ, ਆਰਟਵਰਕ ਪਰਬੰਧਕ

en: Developer, WLM plugin maintainer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, WLM ਪਲੱਗਇਨ ਪਰਬੰਧਕ

en: Developer, AIM and ICQ
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, AIM ਅਤੇ ICQ

en: Developer, Bonjour Plugin Maintainer
pa: ਡਿਵੈਲਪਰ, ਬੋਨਜੋਉਰ ਪਲੱਗਇਨ ਪਰਬੰਧਕ

en: Kopete's icon author
pa: ਕੋਪਟੀ ਦਾ ਆਈਕਾਨ ਲੇਖਕ

en: Sounds
pa: ਸਾਊਂਡ

en: OscarSocket author
pa: OscarSocket ਲੇਖਕ

en: Chetan Reddy
pa: ਚੇਤਨ ਰੈਡੀ

en: Former developer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਡਿਵੈਲਪਰ

en: Former developer, project co-founder
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਡਿਵੈਲਪਰ, ਪਰੋਜੈਕਟ ਸਹਿ-ਫਾਊਂਡਰ

en: Misc bugfixes and enhancements
pa: ਫੁਟਕਲ ਬੱਗ ਫਿਕਸ ਅਤੇ ਸੁਧਾਰ

en: Former developer, Jabber plugin author
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਡਿਵੈਲਪਰ, ਜੱਬਰ ਪਲੱਗਇਨ ਲੇਖਕ

en: Former developer, Oscar plugin
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਡਿਵੈਲਪਰ, ਓਸਕਰ ਪਲੱਗਇਨ

en: Former developer and WinPopup maintainer
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਡਿਵੈਲਪਰ, ਅਤੇ ਵਿਨਪੋਪਅੱਪ ਪਰਬੰਧਕ

en: Do not load plugins. This option overrides all other options.
pa: ਪਲੱਗਇਨਾਂ ਲੋਡ ਨਾ ਕਰੋ। ਇਹ ਚੋਣ ਸਭ ਚੋਣਾਂ ਤੋਂ ਉੱਤੇ ਹੁੰਦੀ ਹੈ।

en: Disable auto-connection
pa: ਆਟੋ-ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਆਯੋਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, clearButton)
en: C&lear
pa: ਸਾਫ਼(&l)

en: Edit Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸੋਧ

en: Edit Message...
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸੋਧ...

en: Edit Statuses...
pa: ਹਾਲਤ ਸੋਧ...

en: Configure Statuses
pa: ਹਾਲਤ ਸੰਰਚਨਾ

en: Framerate
pa: ਫਰੇਮਰੇਟ

note: i18n: Selection of combinations of light sources
en: Lights
pa: ਲਾਈਟ

en: Reset Camera
pa: ਕੈਮਰਾ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

note: i18n: U-V Gain Ratio (NOT Ultra Violet !)
en: uv ratio
pa: uv ਅਨੁਪਾਤ

en: Invert
pa: ਉਲਟ

en: Webcam Effects
pa: ਵੈੱਬਕੈਮ ਪਰਭਾਵ

en: Horizontal Edge Enhancement
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਕੋਨਾ ਸੁਧਾਰ

en: Save User Settings
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸੈਟਿੰਗ ਸੰਭਾਲੋ

en: Restore User Settings
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸੈਟਿੰਗ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Restore Factory Settings
pa: ਫੈਕਟਰੀ ਸੈਟਿੰਗ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

note: i18n: Color Mode
en: Colour mode
pa: ਰੰਗ ਮੋਡ

en: Contour
pa: ਢਾਂਚਾ

note: i18n: Noise Reduction
en: Noise reduction
pa: ਨੋਵਾਇਸ ਘਟਾਓ

en: Color Filter
pa: ਰੰਗ ਫਿਲਟਰ

en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

en: Quality
pa: ਕੁਆਲਟੀ

en: Off
pa: ਬੰਦ

en: Both
pa: ਦੋਵੇਂ

en: Brightness
pa: ਚਮਕ

en: Hue
pa: ਆਭਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, color_btn)
en: Color
pa: ਰੰਗ

en: Contrast
pa: ਕਨਟਰਾਸਟ

en: Saturation
pa: ਸੰਤ੍ਰਿਪਤਾ

en: Volume
pa: ਆਵਾਜ਼

en: Balance
pa: ਸੰਤੁਲਨ

en: Bass
pa: ਬਾਸ

en: Treble
pa: ਟਰੀਬਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, muteButton)
en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

en: Loudness
pa: ਲਾਊਂਡਨੈਸ

en: Black Level
pa: ਕਾਲਾ ਲੈਵਲ

en: Gamma
pa: ਗਾਮਾ

en: Exposure
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ

en: Automatic Gain
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਗੇਨ

en: Gain
pa: ਗੇਨ

en: Horizontal Center
pa: ਹਰੀਜੱਟਲ ਕੇਂਦਰ

en: Color Effects
pa: ਰੰਗ ਪਰਭਾਵ

en: Rotate
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: Background color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: A network connection was disconnected.  The application is now in offline mode.  Do you want the application to resume network operations when the network is available again?
pa: ਇੱਕ ਨੈੱਟਵਰਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ ਸੀ।  ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੁਣ ਆਫਲਾਈਨ ਮੋਡ 'ਚ ਹੈ।  ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਨੈੱਟਵਰਕ ਮੁੜ-ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੈੱਟਵਰਕ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਮੁੜ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੇ?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect?
pa: ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਹੁਣ ਆਫਲਾਈਨ ਮੋਡ ਚ ਹੈ।  ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: This application is currently in offline mode.  Do you want to connect in order to carry out this operation?
pa: ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇਸ ਸਮੇਂ ਆਫਲਾਈਨ ਮੋਡ ਨਾਲ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।  ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Leave Offline Mode?
pa: ਕੀ ਆਫਲਾਈਨ ਮੋਡ ਛੱਡਣਾ ਹੈ?

en: Connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

en: Stay Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਰਹੋ

en: Could not open contact list file.
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Could not write contact list to a file.
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਇੱਕ ਫਾਇਲ 'ਚ ਲਿਖੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: <qt>"%1" is not supported by Kopete.</qt>
pa: <qt>"%1" ਕੋਪੀਟੀ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: Could Not Sync with KDE Address Book
pa: KDE ਐਡਰੈੱਸਬੁੱਕ ਨਾਲ ਸੈਕਰੋਨਾਈਜ਼ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Do Not Use
pa: ਨਾ ਵਰਤੋਂ

en: Import Address From Address Book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਤੋਂ ਐਡਰੈੱਸ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Use
pa: ਵਰਤੋਂ

en: <qt>One or more of your accounts using %1 are offline.  Most systems have to be connected to add contacts.  Please connect these accounts and try again.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਡੇ ਇੱਕ ਜਾਂ ਵੱਧ ਅਕਾਊਂਟ %1 ਰਾਹੀਂ ਆਫਲਾਈਨ ਹਨ।  ਬਹੁਤੇ ਸਿਸਟਮ ਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਪੈਂਦਾ ਹੈ।  ਇਨ੍ਹਾਂ ਅਕਾਊਂਟਾਂ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਟਰਾਈ ਕਰੋ।</qt>

en: Not Connected
pa: ਕੁਨੈਕਟਡ ਨਹੀਂ

en: Choose Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਚੁਣੋ

en: <qt>You do not have an account configured for <b>%1</b> yet.  Please create an account, connect it, and try again.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ <b>%1</b> ਲਈ ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇੱਕ ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਓ, ਇਸ ਨੂੰ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।</qt>

en: No Account Found
pa: ਕੋਈ ਅਕਾਊਂਟ ਲੱਭਿਆ

en: <qt>It was not possible to add the contact.</qt>
pa: <qt>ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਸੀ।</qt>

en: Could Not Add Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: You have been disconnected
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: You have connected from another client or computer to the account '%1'
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰ ਕਲਾਇਟ ਜਾਂ ਕੰਪਿਊਟਰ ਤੋਂ '%1' ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ ਗਏ ਹੋ।

en: You are not allowed to add yourself to the contact list. The addition of "%1" to account "%2" will not take place.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਖੁਦ ਨੂੰ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਦੀ ਮਨਜ਼ੂਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ। "%1" ਨੂੰ ਅਕਾਊਂਟ "%2" ਵਿੱਚ ਜੋੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾਵੇਗਾ।

en: Error Creating Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Edit Account
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਸੋਧ

en: You have been added
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_add)
en: Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ...

en: Authorize
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ

en: Block
pa: ਬਲਾਕ

en: Info...
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: The contact <b>%1</b> has added you to his/her contact list.
pa: <b>%1</b> ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Hide the vertical scroll bar.
pa: ਵਰਟੀਕਲ ਸਕਰੋਲਬਾਰ ਓਹਲੇ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Use custom fonts for contact list.
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਲਈ ਪਸੰਦੀਦਾ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Automatically resize the main window.
pa: ਮੁੱਖ ਵਿੰਡੋ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਆਕਾਰ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Normal font for contact list
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਲਈ ਸਧਾਰਨ ਫੋਂਟ

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Small font for contact list (for status message)
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਲਈ ਛੋਟੇ ਫੋਂਟ (ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹੇ ਲਈ)

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Color for group name.
pa: ਗਰੁੱਪ ਨਾਂ ਲਈ ਰੰਗ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Auto-hide timeout
pa: ਆਪੇ-ਉਹਲੇ ਸਮਾਂ-ਅੰਤਰਾਲ

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show offline users in contact list.
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਆਫਲਾਈਨ ਯੂਜ਼ਰ ਵੇਖਾਉ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show empty groups in contact list.
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਖਾਲੀ ਗਰੁੱਪ ਵੇਖਾਉ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (ContactList)
en: Show identities in status bar instead of accounts.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਦੀ ਬਜਾਏ ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ ਵਿੱਚ ਪਛਾਣ ਵੇਖਾਉ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show Kopete in system tray.
pa: ਸਿਸਟਮ ਟਰੇ 'ਚ ਕੋਪੀਟੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Use message queue.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਕਤਾਰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue unread messages.
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਕਤਾਰਬੱਧ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Reconnect on disconnect.
pa: ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਉੱਤੇ ਮੁੜ-ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Raise message view on new messages.
pa: ਨਵੇਂ ਸੁਨੇਹੇ ਮਿਲਣ ਉੱਤੇ ਸੁਨੇਹਾ ਝਲਕ ਉਭਾਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show events in chat window.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ 'ਚ ਈਵੈਂਟ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Queue Only Messages On Another Desktop
pa: ਹੋਰ ਡੈਸਕਟਾਪ ਤੋਂ ਹੀ ਸੁਨੇਹੇ ਕਤਾਰਬੱਧ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Single notification for messages from the same sender.
pa: ਇੱਕੋ ਯੂਜ਼ਰ ਵਲੋਂ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਇੱਕ ਹੀ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਦਿਉ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Balloon Notification Ignore Closes Chat View
pa: ਬੁਲਬੁਲਾ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰਨ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਝਲਕ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification
pa: ਟਰੇਫਲੈਸ਼ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Left Click Opens Message.
pa: ਟਰੇ-ਝਲਕਦੇ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਖੱਬਾ ਕਲਿੱਕ ਨਾਲ ਸੁਨੇਹਾ ਖੋਲ੍ਹੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Animate on message with open chat.
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀ ਗੱਲਬਾਤ ਨਾਲ ਸੁਨੇਹੇ ਉੱਤੇ ਐਨੀਮੇਟ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Trayflash Notification Set Current Desktop To Chat View
pa: ਟਰੇ-ਝਪਕਦਾ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਮੌਜੂਦਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਨੂੰ ਗੱਲਬਾਤ ਝਲਕ ਲਈ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Chat window grouping policy.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਗਰੁੱਪਿੰਗ ਪਾਲਸੀ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Enable spell checking by default.
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਪੈਲ ਚੈਕਿੰਗ ਚਾਲੂ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show send button in Chat Window.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ ਬਟਨ ਵੇਖਾਉ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Behavior)
en: Show message dates.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਮਿਤੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry, group (AutoAway)
en: Use auto away.
pa: ਆਟੋ ਦੂਰ ਵਰਤੋਂ।

en: I am gone right now, but I will be back later
pa: ਹੁਣ ਤਾਂ ਮੈਂ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹਾਂ, ਪਰ ਛੇਤੀ ਹੀ ਪਰਤਾਗਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry, group (ChatWindowSettings)
en: Always show tabs.
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਟੈਬਾਂ ਵੇਖੋ।

en: Outgoing Message Sent
pa: ਬਾਹਰ ਜਾਣ ਵਾਲਾ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ

en: A contact sent you a buzz/nudge.
pa: ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਤੁਹਾਨੂੰ ਬੱਜ/ਧੱਕਾ ਦੇ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: User <i>%1</i> is typing a message
pa: <i>%1</i> ਯੂਜ਼ਰ ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਖ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: @action]
en: Chat
pa: ਗੱਲਬਾਤ

en: <qt>An error has occurred while creating a new chat window. The chat window has not been created.</qt>
pa: <qt>ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ। ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ ਹੈ।</qt>

en: Error While Creating Chat Window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Enter Arguments
pa: ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਦਿਓ

en: Enter the arguments to %1:
pa: %1 ਲਈ ਆਰਗੂਮੈਂਟ ਦਿਓ:

en: Command Error
pa: ਕਮਾਂਡ ਗਲਤੀ

en: USAGE: /close - Closes the current view.
pa: USAGE: /close - ਮੌਜੂਦਾ ਝਲਕ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: USAGE: /part - Closes the current view.
pa: USAGE: /part - ਮੌਜੂਦਾ ਝਲਕ ਬੰਦ ਕਰਦਾ ਹੈ।

en: Available Commands:
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਕਮਾਂਡਾਂ:

en: 
    Type /help <command> for more information.
pa: 
    ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ /help <command> ਲਿਖੋ।

en: There is no help available for '%1'.
pa: '%1' ਲਈ ਕੋਈ ਮੱਦਦ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: Menu (commandmenu)
en: Commands
pa: ਕਮਾਂਡਾਂ

en: &Add to Your Contact List
pa: ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ(&A)

en: Visible when offline
pa: ਜਦੋਂ ਆਫਲਾਈਨ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਵੇਖੋ

en: Move Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਭੇਜੋ

en: Create a new metacontact for this contact
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਨਵਾਂ ਮੇਟਾ-ਸੰਪਰਕ ਬਣਾਓ

en: User is Not Reachable
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਹੁੰਚ 'ਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Are you sure you want to remove the contact  '%1' from your contact list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਤੋਂ '%1' ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਹੋ?

[ctx: @label:textbox formatted name]
en: <br /><b>Full Name:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
pa: <br /><b>ਪੂਰਾ ਨਾਂ:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted idle time]
en: <br /><b>Idle:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>
pa: <br /><b>ਵੇਹਲਾ:</b>&nbsp;<nobr>%1</nobr>

[ctx: @label:textbox formatted url]
en: <br /><b>Home Page:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>
pa: <br /><b>ਮੁੱਖ ਸਫ਼ਾ:</b>&nbsp;<a href="%1"><nobr>%2</nobr></a>

[ctx: @label:textbox formatted status title]
en: <br /><b>Status&nbsp;Title:</b>&nbsp;%1
pa: <br /><b>ਹਾਲਤ&nbsp;ਟਾਇਟਲ:</b>&nbsp;%1

en: Full Name
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ

en: Idle Time
pa: ਵੇਹਲਾ ਟਾਈਮ

en: Online Since
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ

en: Last Seen
pa: ਆਖਰੀ ਵਾਰ ਵੇਖਿਆ/ਵੇਖੀ

en: First Name
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਂ

en: Last Name
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ

en: Private Phone
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਫੋਨ

en: Private Mobile Phone
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨ

en: Work Phone
pa: ਕੰਮ ਫੋਨ

en: Work Mobile Phone
pa: ਕੰਮ ਸਮੇਂ ਮੋਬਾਇਲ ਫੋਨ

en: Email Address
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: Nick Name
pa: ਛੋਟਾ ਨਾਂ

en: Shown even if offline
pa: ਵੇਖਾਓ ਭਾਵੇਂ ਆਫਲਾਈਨ ਹੋਵੇ

en: Top Level
pa: ਟਾਪ ਲੈਵਲ

en: Not in your contact list
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Offline Users
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਯੂਜ਼ਰ

[ctx: Label for the default identity, used by users to group their instant messaging accounts]
en: Default Identity
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਪਛਾਣ

en: Status not available
pa: ਹਾਲਤ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: <qt><i>%1</i> is now %2.</qt>
pa: <qt><i>%1</i> ਹੁਣ %2 ਹੈ।</qt>

en: Unable to find the file %1.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Connecting
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Password Required
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: <qt>Kopete is unable to save your password securely in your wallet;<br />do you want to save the password in the <b>unsafe</b> configuration file instead?</qt>
pa: <qt>ਕੋਪੀਟੀ ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਢੰਗ ਤੁਹਾਡੇ ਵਾਲਿਟ 'ਚ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ।<br />ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਪਾਸਵਰਡ ਨੂੰ ਇਸ ਦੀ ਬਜਾਏ <b>ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ</b> ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Unable to Store Secure Password
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਪਾਸਵਰਡ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Store &Unsafe
pa: ਅਣ-ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਸੰਭਾਲੋ(&U)

en: <qt><b>The password was wrong.</b> Please re-enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
pa: <qt><b>ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ,</b>%1 ਅਕਾਊਂਟ <b>%2</b> ਲਈ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਮੁੜ ਦਿਓ।</qt>

en: <qt>Please enter your password for %1 account <b>%2</b></qt>
pa: <qt>%1 ਅਕਾਊਂਟ <b>%2</b> ਲਈ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ</qt>

en: Account Offline
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਆਫਲਾਈਨ

en: Sorry, I am busy right now
pa: ਅਫਸੋਸ ਹੈ ਕਿ ਮੈਂ ਹੁਣ ਰੁਝਿਆ ਹੋਇਆ ਹਾਂ

en: Going Online - Kopete
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਜਾਓ - ਕੋਪਟੀ

en: Do You Want to Change Status to Available?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹਾਲਤ ਨੂੰ ਉਪਲੱਬਧ ਲਈ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Copying
pa: ਕਾਪੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Source
pa: ਸਰੋਤ

en: Destination
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: File transfer %1 completed.
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ %1 ਪੂਰੀ ਹੋਈ।

en: File transfer %1 failed.
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ %1 ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: You cancelled file transfer %1
pa: ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ %1 ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: File transfer %1 cancelled.
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ %1 ਰੱਦ ਕੀਤਾ।

en: Kopete File Transfer
pa: ਕੋਪੀਟੀ ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ

en: File Transfer
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ

en: You must provide a valid local filename
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਠੀਕ ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: You do not have permission to write to selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: The file '%1' already exists.
    Do you want to overwrite it ?
pa: ਫਾਇਲ '%1' ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Overwrite File
pa: ਫਾਇਲ ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: The directory %1 does not exist
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ %1 ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: You do not have permission to write to selected directory
pa: ਚੁਣੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਉੱਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲਿਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: You must provide a valid local directory
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਲੋਕਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਦੇਣੀ ਪਵੇਗੀ

en: You have been disconnected.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Connection Lost.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਇਆ।

en: Cannot connect.
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ।

en: More Information...
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ...

en: + %1 more message | + %1 more messages
pa[0]: + %1 ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਖ ਰਹੇ ਹਨ
pa[1]: + %1 ਸੁਨੇਹੇ ਲਿਖ ਰਹੇ ਹਨ

[ctx: @title %1 is contact's name]
en: Incoming file transfer request from <i>%1</i>
pa: <i>%1</i> ਤੋਂ ਆ ਰਿਹਾ ਫਾਇਲ ਸੰਚਾਰ

en: Incoming message from <i>%1</i>
pa: <i>%1</i> ਤੋਂ ਆ ਰਿਹਾ ਸੁਨੇਹਾ

[ctx: @action]
en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: @action]
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Choose the corresponding entry for '%1'
pa: '%1' ਲਈ ਸਬੰਧਿਤ ਐਂਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Choose the corresponding entry in the address book
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਵਿੱਚ ਸਬੰਧਿਤ ਐਂਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Address Book Association
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਸਬੰਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clear_btn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearBlackList) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearWhiteList) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, btnClear)
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: Select an address book entry
pa: ਇੱਕ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectAddressee)
en: C&hange...
pa: ਬਦਲੋ(&h)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, addresseeListView)
en: Email
pa: ਈ-ਮੇਲ

en: New Address Book Entry
pa: ਨਵੀਂ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ

en: Name the new entry:
pa: ਨਵੀਂ ਐਂਟਰੀ ਲਈ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create a new entry in your address book
pa: ਆਪਣੀ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਵਿੱਚ ਨਵੀਂ ਐਂਟਰੀ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addAddresseeButton)
en: Create New Entr&y...
pa: ਨਵੀਂ ਐਂਟਰੀ ਬਣਾਓ(&y)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSearch)
en: S&earch:
pa: ਖੋਜ(&e):

en: Select Avatar
pa: ਅਵਤਾਰ ਚੁਣੋ

en: No Avatar
pa: ਅਵਤਾਰ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonAddAvatar)
en: Add Avatar...
pa: ਅਵਤਾਰ ਸ਼ਾਮਲ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRemoveAvatar)
en: Remove Avatar
pa: ਅਵਤਾਰ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonFromWebcam)
en: From Webcam
pa: ਵੈਬ-ਕੈਮ ਤੋਂ

en: Take a photo
pa: ਫੋਟੋ ਲਵੋ

en: Someone Has Added You
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਕਿਸੇ ਨੇ ਸ਼ਾਮਿਲ ਕੀਤਾ ਹੈ

en: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> The contact <b>%2</b> has added you to his/her contact list. (Account %3)</qt>
pa: <qt><img src="kopete-account-icon:%1" /> ਸੰਪਰਕ <b>%2</b> ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ (ਅਕਾਊਂਟ %3)</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_infoButton)
en: Read More Info About This Contact
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਬਾਰੇ ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਪੜ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_authorizeCb)
en: Authorize this contact to see my status
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਮੇਰੀ ਹਾਲਤ ਵੇਖਣ ਲਈ ਮਨਜ਼ੂਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_addCb)
en: Add this contact in my contactlist
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਮੇਰੀ ਸੰਪਰਕ-ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Display name:
pa: ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: In the group:
pa: ਗਰੁੱਪ ਵਿੱਚ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Address book link:
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਲਿੰਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please specify an away message, or choose a predefined one.
pa: ਇੱਕ ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ ਜਾਂ ਇੱਕ ਪਹਿਲਾਂ ਦਿੱਤਾ ਚੁਣੋ ਜੀ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Check this and enter your password below if you would like your password to be stored in your wallet, so Kopete does not have to ask you for it each time it is needed.
pa: ਇਹ ਚੁਣੋ ਅਤੇ ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਹੇਠਾਂ ਦਿਓ, ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਕਿ ਤੁਹਾਡੇ ਵਾਲਿਟ ਵਿੱਚ ਪਾਸਵਰਡ ਸਟੋਰ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇ, ਤਾਂ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਲੋੜ ਸਮੇਂ ਕੋਪਟੀ ਲਈ ਹਰ ਵਾਰ ਨਾ ਪੁੱਛੇ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mRemembered)
en: Remember password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPassword) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, mPassword)
en: Enter your password here.
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਏਥੇ ਦਿਓ।

en: Start &Chat...
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ(&C)...

en: &Send Single Message...
pa: ਇੱਕਲਾ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜੋ(&S)...

en: User &Info
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ(&I)

en: Send &File...
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ(&F)...

en: View &History...
pa: ਅਤੀਤ ਵੇਖੋ(&H)...

en: &Create Group...
pa: ਗਰੁੱਪ ਬਣਾਓ(&C)...

en: Cha&nge Meta Contact...
pa: ਮੈਟਾ ਸੰਪਰਕ ਤਬਦੀਲ(&n)...

en: &Delete Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਓ(&D)

en: Change A&lias...
pa: ਏਲੀਆਸ ਬਦਲੋ(&l)...

en: &Block Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਪਾਬੰਦੀ(&B)

en: Un&block Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਪਾਬੰਦੀ ਹਟਾਓ(&b)

en: Contacts
pa: ਸੰਪਰਕ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup1)
en: Use Subfolder for Each Contact
pa: ਹਰੇਕ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਸਬ-ਫੋਲਡਰ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, yesButton)
en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noButton)
en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlySelectedButton)
en: Only the selected contacts
pa: ਸਿਰਫ਼ ਚੁਣੇ ਸੰਪਰਕ ਹੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlyNotSelectedButton)
en: Not the selected contacts
pa: ਚੁਣੇ ਸੰਪਰਕ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AliasDialog)
en: Add New Alias
pa: ਨਵਾਂ ਏਲੀਆਸ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aliasLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Alias:
pa: ਏਲੀਆਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_saveButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, kPushButton3)
en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList) i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, protocolList)
en: Protocols
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: For protocols:
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਲਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Alias
pa: ਏਲੀਆਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (K3ListView, aliasList)
en: Command
pa: ਕਮਾਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add New Alias...
pa: ਨਵਾਂ ਏਲੀਆਸ ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, deleteButton)
en: &Delete Selected
pa: ਚੁਣੇ ਹਟਾਓ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, editButton)
en: Edit Alias...
pa: ਏਲੀਆਸ ਸੋਧ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnAdd) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_add)
en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)

en: Invalid Alias Name
pa: ਗਲਤ ਏਲੀਆਸ ਨਾਂ

en: Could Not Add Alias
pa: ਏਲੀਆਸ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Delete Aliases
pa: ਏਲੀਆਸ ਹਟਾਓ

en: Text
pa: ਟੈਕਸਟ

en: Replacement
pa: ਤਬਦੀਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CapitalizeBeginningSentence)
en: Start each sent line with a capital letter
pa: ਹਰੇਕ ਭੇਜੀ ਲਾਈਨ ਇੱਕ ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeHost) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_remove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mC
en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Text:
pa: ਟੈਕਸਟ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Re&placement:
pa: ਬਦਲ(&p):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_options)
en: Replacement Options
pa: ਤਬਦੀਲੀ ਚੋਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceIncoming)
en: Auto replace on incoming messages
pa: ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਨੂੰ ਆਟੋਮੈਟਿਵਕ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoReplaceOutgoing)
en: Auto replace on outgoing messages
pa: ਜਾ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਲਈ ਆਟੋ ਜਵਾਬ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Contact Notes
pa: ਸੰਪਰਕ ਨੋਟਿਸ

en: Notes about %1:
pa: %1 ਬਾਰੇ ਨੋਟ ਹੈ।

en: &Notes
pa: ਨੋਟਿਸ(&N)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
pa: ਟੂਲ(&T)

en: Cryptography
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੋਗਰਾਫ਼ੀ

en: Public Key Found
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਲੱਭੀ

en: Public Keys Found
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਲੱਭੀਆਂ

[ctx: @label:chooser]
en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
pa: ਕੁੰਜੀ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਸੁਨੇਹੇ ਸਾਈਨ ਅਤੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕਰਨੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

en: Select the key you want to use to sign and encrypt messages
pa: ਕੁੰਜੀ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਸੁਨੇਹੇ ਸਾਈਨ ਅਤੇ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਕਰਨੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਦੀ ਚੋਣ ਕਰੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: The private key used for decryption and signing
pa: ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ ਅਤੇ ਸਾਈਨ ਕਰਨ ਲਈ ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ

[ctx: @label:chooser]
en: Select public key for %1
pa: %1 ਲਈ ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀ ਚੁਣੋ

en: Export Public Keys
pa: ਪਬਲਿਕ ਕੁੰਜੀਆਂ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: -New filter-
pa: -ਨਵਾਂ ਫਿਲਟਰ-

en: Rename Filter
pa: ਫਿਲਟਰ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ

en: Please enter the new name for the filter:
pa: ਫਿਲਟਰ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available Filters
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਫਿਲਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, renameButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_rename)
en: Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Criteria
pa: ਮਾਪਦੰਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: If the message contains:
pa: ਜੇ ਸੁਨੇਹੇ 'ਚ ਹੋਵੇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_regexp)
en: Regular expression
pa: ਰੈਗੂਲਰ ਸਮੀਕਰਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_edit) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_editregexp)
en: Edit...
pa: ਸੋਧ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_case)
en: Case sensitive
pa: ਆਕਾਰ ਪ੍ਰਤੀ ਸੰਵੇਦਨਸ਼ੀਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Action
pa: ਐਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Low
pa: ਘੱਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Normal
pa: ਸਧਾਰਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_importance)
en: Highlight
pa: ਹਾਈਲਾਈਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setBG)
en: Change the background color to:
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਬਦਲੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_setFG)
en: Change the foreground color to:
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਬਦਲੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_raise)
en: Raise window
pa: ਵਿੰਡੋ ਉਭਾਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_notifications)
en: Configure Notifications...
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਸੰਰਚਨਾ...

en: Keep
pa: ਰੱਖੋ

en: Would you like to remove the old history files?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਪੁਰਾਣੀਆਂ ਅਤੀਤ ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਉਣੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: History Converter
pa: ਅਤੀਤ ਕਨਵਰਟਰ

en: History converter
pa: ਅਤੀਤ ਕੰਨਵਰਟਰ

note: i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Show previous messages in new chats.
pa: ਨਵੀਆਂ ਗੱਲਬਾਤਾਂ ਵਿੱਚ ਪੁਰਾਣੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖਾਉ।

note: i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_Auto_chatwindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages to show.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ।

note: i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (Number_ChatWindow), group (History2 Plugin)
en: Number of messages per page
pa: ਹਰੇਕ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History Plugin) i18n: ectx: label, entry (History_color), group (History2 Plugin)
en: Color of messages
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦਾ ਰੰਗ

en: History for %1
pa: %1 ਲਈ ਅਤੀਤ

en: All
pa: ਸਭ

en: Loading...
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Searching...
pa: ਖੋਜ ਜਾਰੀ ਹੈ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, searchButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_search) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, searchButton)
en: &Search
pa: ਖੋਜ(&S)

en: History for All Contacts
pa: ਸਭ ਸੰਪਰਕਾਂ ਲਈ ਅਤੀਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, statusLabel)
en: Ready
pa: ਤਿਆਰ

en: Latest History
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਅਤੀਤ

en: View &History
pa: ਅਤੀਤ ਵੇਖੋ(&H)

en: Quote Last Message
pa: ਆਖਰੀ ਸੁਨੇਹਾ ਹਵਾਲੇ ਨਾਲ

en: Import History
pa: ਅਤੀਤ ਇੰਪੋਰਟ

en: Get History From &Pidgin...
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਤੋਂ ਅਤੀਤ ਲਵੋ(&P)...

en: Parsed History
pa: ਪਾਰਸ ਕੀਤਾ ਅਤੀਤ

en: Saving logs to disk ...
pa: ਲਾਗ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Abort Saving
pa: ਸੰਭਾਲਣਾ ਰਹਿਣ ਦਿਉ

en: Saving
pa: ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Are You Sure?
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪੱਕਾ ਹੈ?

en: Select Log Directory
pa: ਲਾਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਚੁਣੋ

en: Parsing history from pidgin ...
pa: ਪਿਡਗਿਨ ਤੋਂ ਅਤੀਤ ਪਾਰਸਿੰਗ...

en: Abort parsing
pa: ਪਾਰਸਿੰਗ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੋ

en: Parsing history
pa: ਅਤੀਤ ਪਾਰਸਿੰਗ

en: WARNING: Cannot open file %1. Skipping.
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ: %1 ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ। ਛੱਡਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: History
pa: ਅਤੀਤ

en: History Plugin
pa: ਅਤੀਤ ਪਲੱਗਇਨ

en: Import && Convert
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ ਅਤੇ ਬਦਲੋ

en: Do Not Import
pa: ਇੰਪੋਰਟ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chat History
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਅਤੀਤ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: The number of messages that are shown when browsing history in the chat window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲੇ ਬਰਾਊਜ਼ਿੰਗ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblNoLinesPerPage)
en: Number of messages per page:
pa: ਹਰੇਕ ਸਫ਼ੇ ਲਈ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, colorLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, History_color)
en: Color of history messages in the chat window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਅਤੀਤ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦਾ ਰੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Color of messages:
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦਾ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number of messages to show:
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KIntSpinBox, Number_ChatWindow)
en: The number of message that are shown when borwsing history in the chat window
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਪਿਛਲੇ ਬਰਾਊਜ਼ਿੰਗ ਅਤੀਤ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkShowPrevious)
en: Show chat history in new chats
pa: ਨਵੀਆਂ ਗੱਲਾਂ 'ਚ ਪੁਰਾਣਾ ਗੱਲਾਂ ਅਤੀਤ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Contact:
pa: ਸੰਪਰਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importHistory2)
en: Import History...
pa: ਅਤੀਤ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Message filter:
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਫਿਲਟਰ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: All Messages
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Incoming
pa: ਕੇਵਲ ਆ ਰਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, messageFilterBox)
en: Only Outgoing
pa: ਬਾਹਰੀ ਜਾ ਰਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dateTreeWidget)
en: Contact
pa: ਸੰਪਰਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Search:
pa: ਖੋਜ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

en: Unknown artist
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਲਾਕਾਰ

en: Unknown album
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਲਬਮ

en: Unknown track
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਰੈਕ

en: Now listening to:
pa: ਹੁਣ ਸੁਣ ਰਿਹਾ ਹੈ:

en: %track( by %artist)( on %album)
pa: %track (%artist ਵਲੋਂ)(%album ਵਿੱਚ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Conjunction)
en: , and
pa: , ਅਤੇ

note: i18n: ectx: label, entry (UseSpecifiedMediaPlayer), group (Now Listening Plugin)
en: Use the specified media player.
pa: ਦਿੱਤਾ ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਵਰਤੋਂ।

en: Send Media Info
pa: ਮੀਡਿਆ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭੇਜੋ

en: Nothing to Send
pa: ਭੇਜਣ ਲਈ ਕੁਝ ਨਹੀਂ

en: Unknown player
pa: ਅਣਜਾਣ ਪਲੇਅਰ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NowListeningPrefsUI)
en: Now Listening
pa: ਹੁਣ ਸੁਣ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, advertiseNewMediaToBuddiesLabel)
en: <b>Share Your Musical Taste</b>
pa: <b>ਸੰਗੀਤ ਆਨੰਦ ਸਾਂਝਾ ਕਰੋ</b>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Messa&ge
pa: ਸੁਨੇਹਾ(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_headerLabel)
en: Start with:
pa: ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_Header)
en: Now Listening To:
pa: ਹੁਣ ਸੁਣ ਰਿਹਾ ਹੈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_perTrackLabel)
en: For each track:
pa: ਹਰੇਕ ਟਰੈਕ ਲਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, kcfg_PerTrack)
en: %track (by %artist)(on %album)
pa: %track (%artist ਵਲੋਂ)(%album ਵਿੱਚ)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvertising Mode
pa: ਮਸ਼ਹੂਰੀ ਮੋਡ(&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_ChatAdvertising)
en: &Show in chat window (automatic)
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ (ਆਟੋਮੈਟਿਕ)(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_AppendStatusAdvertising)
en: Appe&nd to your status message
pa: ਆਪਣੇ ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹੇ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ(&n)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Media Pla&yer
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ(&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSpecifiedMediaPlayer)
en: Use &specified media player
pa: ਦਿੱਤਾ ਮੀਡਿਆ ਪਲੇਅਰ ਵਰਤੋਂ(&s)

en: Waiting for %1...
pa: %1 ਲਈ ਉਡੀਕ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Checking if answers match...
pa: ਚੈੱਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ ਕਿ ਜੇ ਜਵਾਬ ਮਿਲਦੇ ਹਨ...

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @title]
en: Select authentication method
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਢੰਗ ਚੁਣੋ

en: Question and Answer
pa: ਸਵਾਲ ਅਤੇ ਜਵਾਬ

en: Shared Secret
pa: ਸਾਂਝਾ ਭੇਦ

en: Manual fingerprint verification
pa: ਖੁਦ ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਜਾਂਚ

[ctx: @title]
en: Question and Answer
pa: ਸਵਾਲ ਅਤੇ ਜਵਾਬ

[ctx: @info]
en: Enter the answer to your question:
pa: ਆਪਣੇ ਸਵਾਲ ਲਈ ਜਵਾਬ ਦਿਓ:

[ctx: @info]
en: Authentication with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

[ctx: @title]
en: Shared Secret
pa: ਸਾਂਝਾ ਭੇਦ

[ctx: @info]
en: Enter a secret passphrase known only to you and %1:
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਤੇ %1 ਨੂੰ ਪਤਾ ਇੱਕ ਭੇਦ ਪ੍ਹੈਰਾ ਦਿਓ:

[ctx: @title]
en: Authentication with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

[ctx: @info]
en: Enter the secret passphrase known only to you and %1:
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਤੇ %1 ਨੂੰ ਹੀ ਪਤਾ ਭੇਦ ਪ੍ਹੈਰਾ ਦਿਓ:

[ctx: @title]
en: Manual Verification
pa: ਦਸਤੀ ਜਾਂਚ

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have not
pa: ਮੇਰੇ ਕੋਲ ਨਹੀ ਹੈ

[ctx: @item:inlistbox ...verified that]
en: I have
pa: ਮੇਰੇ ਕੋਲ ਹੈ

en: Authentication successful
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਸਫ਼ਲ ਹੋਈ

en: Authentication failed
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: Authentication aborted
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਧੂਰੀ ਛੱਡੀ

[ctx: @title]
en: Authenticating contact...
pa: ਸੰਪਰਕ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ...

note: i18n: ectx: Menu (otr_menu)
en: OTR Settings
pa: OTR ਸੈਟਿੰਗ

en: OTR Encryption
pa: OTR ਇੰਕ੍ਰਪਸ਼ਨ

en: Start OTR Session
pa: OTR ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਸ਼ੁਰੂ

en: End OTR Session
pa: OTR ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖਤਮ

en: Authenticate Contact
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਸੰਪਰਕ

en: <b>OTR connection refreshed successfully.</b>
pa: <b>OTR ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਫ਼ਲਤਾਪੂਰਕ ਤਾਜ਼ਾ ਹੋ ਗਿਆ।</b>

en: <b>Authenticating contact...</b>
pa: <b>ਸੰਪਰਕ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...</b>

[ctx: @info]
en: No fingerprint present.
pa: ਕੋਈ ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: @item:intable Fingerprint was never used]
en: Unused
pa: ਅਣ-ਵਰਤੇ

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in a private conversation]
en: Private
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ

[ctx: @item:intable Fingerprint is used in an unverified conversation]
en: Unverified
pa: ਗ਼ੈਰ-ਜਾਂਚਿਆ

[ctx: @item:intable Private conversation finished]
en: Finished
pa: ਮੁਕੰਮਲ

[ctx: @item:intable Conversation is not private]
en: Not Private
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਨਹੀਂ

[ctx: @item:intable The fingerprint is trusted]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: @item:intable The fingerprint is not trusted]
en: No
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: @item:inmenu]
en: &OTR Policy
pa: &OTR ਪਾਲਸੀ

[ctx: @item:inmenu Use the default encryption mode specified in settings dialog]
en: &Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ(&D)

[ctx: @item:inmenu Always encrypt messages]
en: Al&ways
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ(&w)

[ctx: @item:inmenu Use the manual encryption mode]
en: &Manual
pa: ਮੈਨੁਅਲ(&M)

[ctx: @item:inmenu Never encrypt messages]
en: Ne&ver
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ(&v)

en: Overwrite key?
pa: ਕੁੰਜੀ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ?

en: Are you sure you want to trust this fingerprint?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਉੱਤੇ ਭਰੋਸਾ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Verify fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਜਾਂਚ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OTRPrefsUI)
en: OTR Plugin Preferences
pa: OTR ਪਲੱਗਇਨ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Private Keys
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Account:
pa: ਅਕਾਊਂਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btGenFingerprint)
en: &Generate
pa: ਬਣਾਓ(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fingerprint:
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tlFingerprint)
en: No Fingerprint
pa: ਕੋਈ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPolicy)
en: Default OTR Policy
pa: ਡਿਫਾਲਟ OTR ਪਾਲਸੀ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Always encrypt messages
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਸੁਨੇਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbAlways)
en: Al&ways
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbManual)
en: &Manual
pa: ਮੈਨੁਅਲ(&M)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Never encrypt messages
pa: ਕਦੇ ਵੀ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਸੁਨੇਹੇ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_rbNever)
en: Ne&ver
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ(&v)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, fingerprints)
en: K&nown Fingerprints
pa: ਪਛਾਣੇ ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Contact ID
pa: ਸੰਪਰਕ ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Verified
pa: ਜਾਂਚਿਆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰ-ਪਰਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tbFingerprints)
en: Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btVerify)
en: &Verify Fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਜਾਂਚ(&V)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btForget)
en: F&orget Fingerprint
pa: ਫਿੰਗਰਪਰਿੰਟ ਭੁੱਲ ਜਾਉ(&o)

en: Please wait
pa: ਉਡੀਕੋ ਜੀ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivKeyPopup)
en: Please Wait
pa: ਉਡੀਕੋ ਜੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Please wait while generating the private key
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਤਿਆਰ ਹੋਣ ਦੌਰਾਨ ਉਡੀਕੋ ਜੀ।

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Inbound
pa: ਇਨ-ਬਾਊਂਡ

[ctx: adjective decribing instant message]
en: Outbound
pa: ਆਉਟ-ਬਾਊਂਡ

[ctx: adjective decribing instant message directions inbound and outbound]
en: Both Directions
pa: ਦੋਵੇਂ ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ

en: HTML Message Body
pa: HTML ਸੁਨੇਹਾ ਭਾਗ

en: Plain Text Message Body
pa: ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ ਸੁਨੇਹਾ ਬਾਡੀ

en: Kopete Message XML
pa: ਕੋਪੇਟੇ ਸੁਨੇਹਾ XML

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Inbound
pa: ਇਨ-ਬਾਊਂਡ

[ctx: adjective decribing an instant message]
en: Outbound
pa: ਆਉਟ-ਬਾਊਂਡ

en: Path
pa: ਪਾਥ

en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

en: Pipe Contents
pa: ਪਾਈਪ ਸਮੱਗਰੀ

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, addButton)
en: &Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

[ctx: verb]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, removeButton)
en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAnotherContact)
en: Specify another contact:
pa: ਹੋਰ ਸੰਪਰਕ ਦਿਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blacklist:
pa: ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllowAll)
en: Allow all messages
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOnlyContactList)
en: Allow messages only from contacts on my contact list
pa: ਮੇਰੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚੋਂ ਹੀ ਸੰਪਰਕਾਂ ਦੇ ਸੁਨੇਹੇ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioAllButBlackList)
en: Allow all messages but messages from contacts on the blacklist
pa: ਸਭ ਸੁਨੇਹੇ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ, ਪਰ ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ ਦੇ ਸੰਪਰਕਾਂ ਤੋਂ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Whitelist:
pa: ਵਾਇਟ-ਲਿਸਟ:

en: Add to WhiteList
pa: ਵਾਇਟ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: Add to BlackList
pa: ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your whitelist.
pa: %1 ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਤੁਹਾਡੀ ਵਾਇਟ ਲਿਸਟ 'ਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: A message from %1 was dropped, because this contact is on your blacklist.
pa: %1 ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਤੁਹਾਡੀ ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: A message from %1 was dropped, because this contact is not on your contact list.
pa: %1 ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਤੁਹਾਡੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: A message from %1 was dropped, because it contained a blacklisted word.
pa: %1 ਤੋਂ ਸੁਨੇਹਾ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਇਸ ਵਿੱਚ ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ ਸ਼ਬਦ ਹੈ।

en: Add Contact to Whitelist
pa: ਸੰਪਰਕ ਵਾਇਟ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Add Contact to Blacklist
pa: ਸੰਪਰਕ ਬਲੈਕ-ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3) i18n: ectx: Menu (privacyMenu)
en: Privacy
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ

en: Statistics for %1
pa: %1 ਲਈ ਅੰਕੜੇ

en: <h1>Statistics for %1</h1>
pa: <h1>%1 ਲਈ ਅਤੀਤ</h1>

en: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">General</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>Days: </b><a href="dayofweek:1">Monday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">Tuesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">Wednesday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">Thursday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">Friday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">Saturday</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">Sunday</a><br><b>Months: </b><a href="monthofyear:1">January</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">February</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">March</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">April</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">May</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">June</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">July</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">August</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">September</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">October</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">November</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">December</a>&nbsp;</span></div><br>
pa: <div class="statgroup"><b><a href="main:generalinfo" title="General summary view">ਆਮ</a></b><br><span title="Select the day or month for which you want to view statistics"><b>ਦਿਨ: </b><a href="dayofweek:1">ਸੋਮਵਾਰ</a>&nbsp;<a href="dayofweek:2">ਮੰਗਲਵਾਰ</a>&nbsp;<a href="dayofweek:3">ਬੁੱਧਵਾਰ</a>&nbsp;<a href="dayofweek:4">ਵੀਰਵਾਰ</a>&nbsp;<a href="dayofweek:5">ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ</a>&nbsp;<a href="dayofweek:6">ਸ਼ਨਿੱਚਰਵਾਰ</a>&nbsp;<a href="dayofweek:7">ਐਤਵਾਰ</a><br><b>ਮਹੀਨੇ: </b><a href="monthofyear:1">ਜਨਵਰੀ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:2">ਫਰਵਰੀ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:3">ਮਾਰਚ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:4">ਅਪਰੈਲ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:5">ਮਈ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:6">ਜੂਨ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:7">ਜੁਲਾਈ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:8">ਅਗਸਤ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:9">ਸਤੰਬਰ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:10">ਅਕਤੂਬਰ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:11">ਨਵੰਬਰ</a>&nbsp;<a href="monthofyear:12">ਦਸੰਬਰ</a>&nbsp;</span></div><br>

en: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>Today</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
pa: <div class="statgroup" title="Contact status history for today"><h2>ਅੱਜ</h2><table width="100%"><tr><td>ਅੰਕੜੇ</td><td>ਵਲੋਂ</td><td>To</td></tr>

en: <b title="The total time %1 was away">Total busy time :</b> %2<br>
pa: <b title="The total time %1 was away">ਕੁੱਲ ਬਿਜ਼ੀ ਟਾਈਮ :</b> %2<br>

en: <b title="The total time %1 was offline">Total offline time :</b> %2
pa: <b title="The total time %1 was offline">ਕੁੱਲ ਆਫਲਾਈਨ ਟਾਈਮ :</b> %2

en: General information
pa: ਆਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: <b title="The last time you talked with %1">Last talk :</b> %2<br>
pa: <b title="The last time you talked with %1">ਆਖਰੀ ਗੱਲਬਾਤ :</b> %2<br>

en: <b title="The last time %1 was online or away">Last time present :</b> %2
pa: <b title="The last time %1 was online or away">ਮੌਜੂਦਗੀ ਦਾ ਆਖਰੀ ਟਾਈਮ :</b> %2

note: i18n("<b title=\"%1 uses to set his status online at these hours (EXPERIMENTAL)\">Main online events :</b><br>").arg(m_contact->metaContact()->displayName())); QValueList<QTime> mainEvents = m_contact->mainEvents(Kopete::OnlineStatus::Online); for (uint i=0; i<mainEvents.count(); i++) QString("%1<br
en: Current status
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਹਾਲਤ

en: Is <b>%1</b> since <b>%2</b>
pa:  <b>%1</b> <b>%2</b> ਤੋਂ ਹੈ

en: Online time
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਟਾਈਮ

en: Away time
pa: ਦੂਰ ਟਾਈਮ

en: Offline time
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਟਾਈਮ

en: online
pa: ਆਨਲਾਈਨ

en: away
pa: ਦੂਰ

en: offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ

en: Between %1 and %2, %3 was %4% %5.
pa: %1 ਅਤੇ %2 ਵਿੱਚ, %3 %4% %5 ਸੀ।

en: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>Status</td><td>From</td><td>To</td></tr>
pa: <h2>%1</h2><table width="100%"><tr><td>ਹਾਲਤ</td><td>ਤੋਂ</td><td>ਤੱਕ</td></tr>

en: View &Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ ਵੇਖੋ(&S)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Calendar View
pa: ਕੈਲੰਡਰ ਵੇਖੋ(&C)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Colors
pa: ਰੰਗ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsAdd)
en: &Add...
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsUp)
en: Move &Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mColorsDown)
en: Move &Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_colorRandom)
en: Random order
pa: ਰਲਵਾਂ ਕ੍ਰਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_fg)
en: Change global text foreground color
pa: ਗਲੋਬਲ ਟੈਕਸਟ ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_char)
en: Change color every letter
pa: ਹਰ ਅੱਖਰ ਦਾ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_words)
en: Change color every word
pa: ਹਰ ਸ਼ਬਦ ਦਾ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Effects
pa: ਪ੍ਰਭਾਵ

note: i18n: ectx: label, entry (DefaultLanguage), group (Translator plugin)
en: Default native language
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮਾਤ ਭਾਸ਼ਾ

note: i18n: ectx: label, entry (Service), group (Translator plugin)
en: Translation service
pa: ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਸਰਵਿਸ

note: i18n: ectx: label, entry (IncomingDontTranslate), group (Translator plugin)
en: Do not translate incoming messages
pa: ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਨਾ ਅਨੁਵਾਦ ਕਰੋ

en: Translator Plugin
pa: ਟਰਾਂਸਲੇਟਰ ਪਲੱਗਇਨ

en: Translate
pa: ਅਨੁਵਾਦ

en: Detect language
pa: ਖੋਜੀ ਭਾਸ਼ਾ

en: Afrikaans
pa: ਅਫਰੀਕੀ

en: Albanian
pa: ਅਲਬਾਨੀਆਈ

en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

en: Armenian
pa: ਅਰਮੀਨੀਆਈ

en: Azerbaijani
pa: ਅਜ਼ਰਬਾਈਜਾਨ

en: Basque
pa: ਬਸਕਿਉ

en: Belarusian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ

en: Bulgarian
pa: ਬੁਲਗਾਰੀਆਈ

en: Catalan
pa: ਕਾਟਾਲਾਨ

en: Chinese (Simplified)
pa: ਚੀਨੀ (ਸਧਾਰਨ)

en: Chinese (Traditional)
pa: ਚੀਨੀ (ਪੁਰਾਤਨ)

en: Croatian
pa: ਕਰੋਟੀਅਨ

en: Czech
pa: ਚੈੱਕ

en: Danish
pa: ਡੈਨਿਸ਼

en: Dutch
pa: ਡੱਚ

en: English
pa: ਅੰਗਰੇਜ਼ੀ

en: Estonian
pa: ਈਸਟੋਨੀਆਈ

en: Filipino
pa: ਫਿਲਪੀਨੋ

en: Finnish
pa: ਫੈਨਿਸ਼

en: French
pa: ਫਰੈਂਚ

en: Galician
pa: ਗਾਈਲੀਆਈ

en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

en: German
pa: ਜਰਮਨ

en: Greek
pa: ਗਰੀਕ

en: Haitian Creole
pa: ਹਾਇਟੀਅਨ ਕਰੀਓਲੇ

en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

en: Hindi
pa: ਹਿੰਦੀ

en: Hungarian
pa: ਹੰਗਰੀਆਈ

en: Icelandic
pa: ਆਈਸਲੈਂਡਿਕ

en: Indonesian
pa: ਇੰਡੋਨੇਸ਼ੀਆਈ

en: Irish
pa: ਆਈਰਸ਼

en: Italian
pa: ਇਤਾਲਵੀ

en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

en: Latvian
pa: ਲਾਟਵੀਨ

en: Lithuanian
pa: ਲੀਥੁਨੀਆਈ

en: Macedonian
pa: ਮੈਕਡੋਨੀਆ

en: Malay
pa: ਮਾਲਿਆ

en: Maltese
pa: ਮਾਲਟੀਸੀ

en: Norwegian
pa: ਨਾਰਵੀਅਨ

en: Persian
pa: ਫਾਰਸੀ

en: Polish
pa: ਪੋਲੈਂਡੀ

en: Portuguese
pa: ਪੁਰਤਗਾਲੀ

en: Romanian
pa: ਰੋਮਾਨੀਆਈ

en: Russian
pa: ਰੂਸੀ

en: Serbian
pa: ਸਰਬੀਆਈ

en: Slovak
pa: ਸਲੋਵਾਕ

en: Slovenian
pa: ਸਲੋਵੀਨੀਆਈ

en: Spanish
pa: ਸਪੇਨੀ

en: Swahili
pa: ਸਵਾਹਿਲੀ

en: Swedish
pa: ਸਵੀਡਨੀ

en: Thai
pa: ਥਾਈ

en: Turkish
pa: ਤੁਰਕ

en: Ukrainian
pa: ਯੂਕਰੇਨੀ

en: Urdu
pa: ਉਰਦੂ

en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

en: Welsh
pa: ਵਾਲਿਸ਼

en: Yiddish
pa: ਯੀਡਿਸ਼

en: Set &Language
pa: ਭਾਸ਼ਾ ਦਿਓ(&L)

en: %2 
    Auto Translated: 
    %1
pa: %2
    ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਅਨੁਵਾਦ: 
    %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Translation service:
pa: ਟਰਾਂਸਲੇਸ਼ਨ ਸਰਵਿਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Default native language:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਮਾਤ ਭਾਸ਼ਾ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, IncomingMessages)
en: Incoming Messages
pa: ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingDontTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingDontTranslate)
en: Do not translate
pa: ਅਨੁਵਾਦ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingShowOriginal) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingShowOriginal)
en: Show the original message
pa: ਅਸਲੀ ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_IncomingTranslate) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingTranslate)
en: Translate directly
pa: ਸਿੱਧਾ ਅਨੁਵਾਦ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutgoingTranslate)
en: Outgoing Messages
pa: ਜਾ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_OutgoingAsk)
en: Show dialog before sending
pa: ਭੇਜਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਡਾਈਲਾਗ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewAmount), group (URLPicPreview Plugin)
en: Maximum number of Previews
pa: ਝਲਕਾਂ ਦੀ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਗਿਣਤੀ

en: Preview of:
pa: ਝਲਕ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, URLPicPreviewPrefsUI)
en: Picture Preview Preferences
pa: ਤਸਵੀਰ ਝਲਕ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Scaling
pa: ਸਕੇਲਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableScaling)
en: Scale &to:
pa: ਸਕੇਲ ਕਰੋ(&t):

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntSpinBox, previewScaleWidth)
en:  pixel
pa:  ਪਿਕਸਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, linkPreviewGroup)
en: Link Preview
pa: ਲਿੰਕ ਝਲਕ

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (KIntNumInput, timeoutLinkPreview)
en:  seconds
pa:  ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: label, entry (formatHTML), group (Web Presence Plugin)
en: HTML formatting
pa: HTML ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (formatXHTML), group (Web Presence Plugin)
en: XHTML formatting
pa: XHTML ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (formatXML), group (Web Presence Plugin)
en: XML formatting
pa: XML ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: label, entry (formatStylesheetURL), group (Web Presence Plugin)
en: XSLT sheet
pa: XSLT ਸ਼ੀਟ

note: i18n: ectx: label, entry (showName), group (Web Presence Plugin)
en: Use one of your IM names as display name
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਨਾਂ ਲਈ ਆਪਣਾ ਇੱਕ IM ਨਾਂ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry (showAnotherName), group (Web Presence Plugin)
en: Use another name as display name
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਹੋਰ ਨਾਂ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: label, entry (showThisName), group (Web Presence Plugin)
en: Desired display name
pa: ਵਿਖਾਉਣ ਲਈ ਮੰਗਿਆ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: label, entry (includeIMAddress), group (Web Presence Plugin)
en: Include IM addresses
pa: IM ਐਡਰੈੱਸ ਸਮੇਤ

en: Not yet known
pa: ਹਾਲੇ ਜਾਣਿਆ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Uploading
pa: ਅੱਪਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Uplo&ad to:
pa: ਅੱਪਲੋਡ(&a):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatHTML)
en: Formatting
pa: ਫਾਰਮੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatHTML)
en: HTML (simple loo&k)
pa: HTML (ਸਧਾਰਨ ਦਿੱਖ)(&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_formatXHTML)
en: XHTML (simple look)
pa: XHTML (ਸਧਾਰਨ ਦਿੱਖ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showName)
en: Use one of &your IM names
pa: ਆਪਣਾ ਇੱਕ IM ਨਾਂ ਵਰਤੋਂ (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_includeIMAddress)
en: Include &IM addresses
pa: &IM ਐਡਰੈੱਸ ਸਮੇਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_showAnotherName)
en: Use another &name:
pa: ਹੋਰ ਨਾਂ ਵਰਤੋਂ(&n):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BonjourAccountPreferences)
en: Account Preferences - Bonjour
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - ਬੋਨਜੋਉਰ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: B&asic Setup
pa: ਬੇਸਿਕ ਸੈਟਅੱਪ(&a)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox53) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mAccountInfo) i18n: ec
en: Account Information
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Email address:
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: O&nline
pa: ਆਨਲਾਈਨ(&n)

[ctx: This Means the User is Away]
en: Away
pa: ਦੂਰ

[ctx: This Means the User is Away]
en: &Away
pa: ਦੂਰ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, offlineButton_)
en: O&ffline
pa: ਆਫਲਾਈਨ(&f)

en: &Search for Friends
pa: ਦੋਸਤਾਂ ਲਈ ਖੋਜ(&S)

en: Export Contacts to Server
pa: ਸੰਪਰਕ ਸਰਵਰ ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Delete Contacts from Server
pa: ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਸੰਪਰਕ ਹਟਾਓ

en: Export Contacts to File...
pa: ਸੰਪਰਕ ਫਾਇਲ 'ਚ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ...

en: Import Contacts from File...
pa: ਫਾਇਲ ਤੋਂ ਸੰਪਰਕ ਇੰਪੋਰਟ ਕਰੋ...

en: Only for Friends
pa: ਕੇਵਲ ਦੋਸਤਾਂ ਲਈ

en: Go O&nline
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਜਾਓ(&n)

en: Set &Busy
pa: ਬਿਜ਼ੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&B)

en: Set &Invisible
pa: ਅ-ਦਿੱਖ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&I)

en: Go &Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਜਾਓ(&O)

en: Set &Description...
pa: ਵੇਰਵਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&D)...

en: Export Contacts on change
pa: ਸੰਪਰਕ ਸਰਵਰ ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: Connection Error
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Contacts imported.
pa: ਸੰਪਰਕ ਇੰਪੋਰਟ ਕੀਤੇ।

en: Contacts exported.
pa: ਸੰਪਰਕ ਐਕਸਪੋਰਟ ਕੀਤੇ।

en: Unable to create temporary file.
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਫਾਇਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Save Contacts List Failed
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਸੰਭਾਲਣੀ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Contacts List Load Has Failed
pa: ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਲੋਡ ਕਰਨੀ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduAwayUI)
en: Away Dialog
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਡਾਈਲਾਗ

en: Gadu-Gadu
pa: ਗਡੂ-ਗਡੂ

en: Registration FAILED
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Registration status: %1
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਹਾਲਤ: %1

en: Registration Finished
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਈ

en: Registration has been completed successfully.
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਠੀਕ ਹੋ ਗਈ ਹੈ।

en: Registration Error
pa: ਰਜਿਸਟ੍ਰੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Success
pa: ਸਫ਼ਲ

en: Unsuccessful. Please retry.
pa: ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ। ਮੁੜ ਟਰਾਈ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Remind Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਯਾਦ ਰੱਖੋ

en: State Error
pa: ਹਾਲਤ ਗਲਤੀ

en: Changed Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਿਆ

en: Your password has been changed.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਤਬਦੀਲ ਹੋ ਗਿਆ ਹੈ

en: Show Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖੋ

en: &Resume
pa: ਮੁੜ-ਵਿਚਾਰ(&R)

en: Over&write
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ(&w)

en: File Exists: %1
pa: ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ: %1

en: Unknown File-Transfer error.
pa: ਅਣਜਾਣ ਫਾਇਲ-ਟਰਾਂਸਫਰ ਗਲਤੀ ਹੈ।

[ctx: personal information being fetched from server]
en: <p align="center">Fetching from server</p>
pa: <p align="center">ਸਰਵਰ ਤੋਂ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ</p>

en: <b>Registration FAILED.</b>
pa: <b>ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।</b>

en: <b>Enter password please.</b>
pa: <b>ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ।</b>

en: Edit Contact's Properties
pa: ਸੰਪਰਕ ਦੀਆਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Blocked
pa: ਬਲਾਕ ਕੀਤਾ

en: A&way
pa: ਦੂਰ(&w)

en: B&usy
pa: ਰੁਝਿਆ(&u)

en: I&nvisible
pa: ਅ-ਦਿੱਖ(&n)

en: Search &More...
pa: ਹੋਰ ਖੋਜ(&M)...

en: &New Search
pa: ਨਵੀਂ ਖੋਜ(&N)

en: S&earch
pa: ਖੋਜ(&e)

en: &Add User...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਸ਼ਾਮਲ(&A)...

en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: Register New Account
pa: ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: &Register
pa: ਰਜਿਸਟਰ(&R)

en: Please enter a valid E-Mail Address.
pa: ਠੀਕ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Please enter the same password twice.
pa: ਇੱਕੋ ਪਾਸਵਰਡ ਦੋ ਵਾਰ ਦਿਓ ਜੀ।

en: Password entries do not match.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਐਂਟਰੀਆਂ ਮਿਲਦੀਆਂ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: Account created; your new UIN is %1.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਬਣਾਇਆ, ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ UIN %1 ਹੈ।

en: Registration failed: %1
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ: %1

en: Registration was unsucessful, please try again.
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਭੇਜੀ ਨਹੀਂਗਈ ਹੈ, ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: You are not connected to the server.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੋ।

en: You have to be connected to the server to change your status.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਹਾਲਤ ਬਦਲਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਪਵੇਗਾ।

en: idle
pa: ਵੇਹਲਾ

en: connecting
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: reading data
pa: ਡਾਟਾ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: error
pa: ਗਲਤੀ

en: connecting to server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: waiting for reply
pa: ਜਵਾਬ ਲਈ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: connected
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਇਆ

en: reading header
pa: ਹੈੱਡਰ ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: parsing data
pa: ਡਾਟਾ ਪਾਰਸ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: done
pa: ਸਮਾਪਤ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Connecting error.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Reading error.
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ।

en: Writing error.
pa: ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Unknown error number %1.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਨੰਬਰ %1 ਹੈ।

en: Unable to connect to server.
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫਲ ਹੈ।

en: Incorrect password.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ ਜੀ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: 1234567)</i>
pa: <i>(ਜਿਵੇਂ ਕਿ: 1234567)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Surname:
pa: ਉਪ-ਨਾਂ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2_2)
en: N&ickname:
pa: ਨਾਂ(&i):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_4_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLin
en: E-Mail address for this contact.
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਲਈ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4)
en: &Email address:
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_4_2)
en: &Telephone number:
pa: ਟੈਲੀਫੋਨ ਨੰਬਰ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, groups) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online.
pa: ਆਪਣੀ ਹਾਲਤ ਆਨ-ਲਾਈਨ ਬਣਾਓ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, onlineButton_)
en: Set your status to Online, indicating that you are available to chat with anyone who wishes.
pa: ਆਪਣੀ ਹਾਲਤ ਆਨਲਾਈਨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਤਾਂ ਕਿ ਜੋ ਵੀ ਤੁਹਾਡੇ ਨਾਲ ਗੱਲਾਂ ਕਰਨੀਆਂ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋਵੇ ਤਾਂ ਗੱਲ ਕਰ ਸਕੇ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, awayButton_)
en: Set your status to busy.
pa: ਆਪਣੀ ਹਾਲਤ ਰੁੱਝਿਆ/ਰੁੱਝੀ ਸੈੱਟ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Message:
pa: ਸੁਨੇਹਾ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoConnect) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoLoginCheck_) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAutoLogin) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mAutoLogon) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_a
en: E&xclude from connect all
pa: ਸਭ ਕੁਨੈਕਟ ਵਿੱਚੋਂ ਅੱਡ ਕਰੋ(&x)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, registrationGroupBox)
en: Registration
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (tool
en: Register a new account on this network.
pa: ਇਸ ਨੈੱਟਵਰਕ ਉੱਤੇ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਵਾਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, registerNew) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: Re&gister New Account
pa: ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਹੁਣੇ ਰਜਿਸਟਰ(&g)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&ccount Preferences
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ(&c)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox54) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBo
en: Connection Preferences
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cacheServersCheck__)
en: C&ache server information
pa: ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਕੈਸ਼(&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreCheck_)
en: &Ignore people not on your contact list
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਨਾ-ਮੌਜੂਦ ਲੋਕ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕਰੋ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Use protocol encr&yption (SSL):
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ (SSL)(&y):

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: If Available
pa: ਜੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਵੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, useTls_)
en: Required
pa: ਲੋੜੀਦਾ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: U&ser Information
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ(&s)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, userInformation)
en: User Information
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uiSurnamea)
en: Surname:
pa: ਉਪ-ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3)
en: Your nickname:
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਛੋਟਾ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblGender)
en: Gender:
pa: ਲਿੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_2)
en: Year of birth:
pa: ਜਨਮ ਦਾ ਸਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_5_3_2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCity) i18
en: City:
pa: ਸ਼ਹਿਰ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Female
pa: ਔਰਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, gender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, uiGender) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbGender)
en: Male
pa: ਮਰਦ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &File Transfer
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideDCC)
en: &Override default configuration
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੰਰਚਨਾ ਅਣਡਿੱਠੀ ਕਰੋ(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Local &IP address /
pa: ਲੋਕਲl &IPਐਡਰੈੱਸs /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: po&rt:
pa: ਪੋਰਟ(&r):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GaduRegisterAccountUI)
en: Register Account - Gadu-Gadu
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ - ਗਡੁ-ਗਡੁ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਪਾਸਵਰਡ ਲਈ ਪੁਸ਼ਟੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPasswordVerify) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePasswordVerify)
en: A confirmation of the password you would like to use for this account.
pa: ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਵਰਤੇ ਜਾਣ ਵਾਲੇ ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPasswordVerify)
en: Repeat pass&word:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੁਹਰਾਉ(&w):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use.
pa: ਪਾਸਵਰਡ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valuePassword) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPassword)
en: The password you would like to use for this account.
pa: ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਜੋ ਪਾਸਵਰਡ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: Your E-mail address.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, valueEmailAddress) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: The E-mail address you would like to use to register this account.
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰਨ ਲਈ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelEmailAddress)
en: &E-Mail address:
pa: ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ(&E):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelVerificationSequence) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, valueVerificationSequence)
en: The text from the image below.
pa: ਹੇਠਾਂ ਚਿੱਤਰ ਤੋਂ ਟੈਕਸਟ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelVerificationSequence)
en: &Verification sequence:
pa: ਜਾਂਚ ਕ੍ਰਮ(&V):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPassword)
en: &Password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3a) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nick:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_4)
en: to:
pa: ਤੱਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, uin_static)
en: User number:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨੰਬਰ:

en: &Set Auto-Reply...
pa: ਆਟੋ-ਜਵਾਬ ਸੈੱਟ ਕਰੋ(&S)...

en: &Join Channel...
pa: ਚੈਨਲ 'ਚ ਜੁਆਇੰਨ(&J)...

en: &Manage Privacy...
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਪਰਬੰਧ(&M)...

en: GroupWise SSL Error
pa: GroupWise SSL ਗਲਤੀ

[ctx: message sending failed using the named local account]
en: Unable to Send Message on Account '%1'
pa: '%1' ਅਕਾਊਂਟ ਉੱਤੇ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮੱਰਥ ਹੈ।

en: Unable to Connect '%1'
pa: '%1' ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਵਿੱਚ ਅਸਫ਼ਲ

en: The certificate is invalid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਗਲਤ ਹੈ।

en: No certificate was presented.
pa: ਕੋਈ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰਟੀ ਨੇ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: The certificate is not trusted.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The signature is invalid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਠੀਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The Certificate Authority is invalid.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਸੰਗਠਨ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Invalid certificate purpose.
pa: ਗਲਤ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਕਸਦ ਹੈ।

en: The certificate has been revoked.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਮਨਸੂਖ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: The certificate has expired.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ ਹੈ।

en: The Certificate Authority has expired.
pa: ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਅਥਾਰਟੀ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ।

en: Validity is unknown.
pa: ਵੈਧਤਾ ਅਣਜਾਣ ਹੈ।

[ctx: Prefix used for automatically generated auto-reply messages when the contact is Away, contains contact's name]
en: Auto reply from %1:
pa: %1 ਵਲੋਂ ਆਟੋ ਜਵਾਬ:

[ctx: Prefix used for broadcast messages]
en: Broadcast message from %1:
pa: %1 ਨੇ ਸੁਨੇਹਾ ਬਰਾਂਡਕਾਸਟ ਕੀਤਾ:

[ctx: Prefix used for system broadcast messages]
en: System Broadcast message from %1:
pa: %1 ਤੋਂ ਸਿਸਟਮ ਬਰਾਂਡਕਾਸਟ ਸੁਨੇਹਾ:

en: The contact %1 could not be added to the contact list, with error message: %2
pa: ਸੰਪਰਕ %1 ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ: %2

en: Error Adding Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਜੋੜਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Kopete: Signed in as %1 Elsewhere
pa: ਕੋਪਟੀ: %1 ਵਾਂਗ ਕਿਤੇ ਹੋਰ ਲਾਗਇਨ ਹੋਏ

en: %1 has been invited to join this conversation.
pa: %1 ਨੇ ਇਹ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ।

en: Enter Auto-Reply Message
pa: ਆਟੋ-ਜਵਾਬ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &Account name:
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ(&A):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, m_uniqueName) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineE
en: The account name of the account you would like to add.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਦਾ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QButtonGroup)
en: Contact Type
pa: ਸੰਪਰਕ ਟਾਈਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_rbEcho) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton)
en: &Echo
pa: ਗੂੰਜ(&E)

en: Unblock User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਅਣ-ਬਲਾਕ ਕਰੋ

en: Block User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਲਾਕ ਕਰੋ

en: %1|Blocked
pa: %1|ਬਲਾਕ ਕੀਤਾ

en: &Invite
pa: ਸੱਦਾ(&I)

en: Security Status
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਹਾਲਤ

en: Conversation is secure
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ

en: Archiving Status
pa: ਅਕਾਇਵਿੰਗ ਹਾਲਤ

en: An error occurred when trying to start a chat: %1
pa: ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ: %1

en: Your message could not be sent. You cannot send messages while your status is Appear Offline.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ। ਤੁਸੀਂ ਸੁਨੇਹੇ ਨਹੀਂ ਭੇਜ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਲਤ ਆਫਲਾਈਨ ਹੋਵੇ।

en: &Other...
pa: ਹੋਰ(&O)...

en: Enter Invitation Message
pa: ਸੱਦਾ ਸੁਨੇਹਾ ਦਿਓ

en: Enter the reason for the invitation, or leave blank for no reason:
pa: ਸੱਦੇ ਲਈ ਕਾਰਨ ਦਿਓ ਜਾਂ ਕੋਈ ਕਾਰਨ ਨਾ ਦੇਣ ਲਈ ਖਾਲੀ ਛੱਡੋ:

[ctx: label attached to contacts who have been invited but are yet to join a chat]
en: (pending)
pa: (ਬਕਾਇਆ)

en: %1 has rejected an invitation to join this conversation.
pa: %1 ਨੇ ਇਹ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣ ਦਾ ਸੱਦਾ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: This conversation is secured with SSL security.
pa: ਇਹ ਗੱਲਬਾਤ SSL ਸੁਰੱਖਿਆ ਨਾਲ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ।

en: This conversation is being logged administratively.
pa: ਇਹ ਗੱਲਾਂ ਦਾ ਲਾਗ ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕੀ ਤੌਰ ਤੇ ਰੱਖਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

en: A&vailable
pa: ਉਪਲੱਬਧ(&v)

en: Appear Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਜਾਪਦਾ ਹੈ

en: A&ppear Offline
pa: ਆਫਲਾਈਨ ਜਾਪਦਾ ਹੈ(&p)

en: Invalid Status
pa: ਗਲਤ ਹਾਲਤ

en: Auto Reply Message
pa: ਆਟੋ ਜਵਾਬੀ ਸੁਨੇਹਾ

en: Common Name
pa: ਆਮ ਨਾਂ

en: Access denied
pa: ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ ਹੈ

en: Not supported
pa: ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Password expired
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੀ

en: Invalid password
pa: ਗਲਤ ਪਾਸਵਰਡ

en: User not found
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Attribute not found
pa: ਗੁਣ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: User not enabled
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Directory failure
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਫੇਲ੍ਹ

en: Host not found
pa: ਹੋਸਟ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Locked by admin
pa: ਐਡਮਿਨ ਵਲੋਂ ਲਾਕ ਕੀਤਾ

en: Server busy
pa: ਸਰਵਰ ਰੁਝਿਆ ਹੈ

en: Object not found
pa: ਆਬਜੈਕਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Directory update
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਅੱਪਡੇਟ

en: Duplicate folder
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਫੋਲਡਰ

en: Contact list entry already exists
pa: .

en: User not allowed
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Too many contacts
pa: ਬਹੁਤ ਸੰਪਰਕ

en: Conference not found
pa: ਕਨਫਰੰਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Too many folders
pa: ਬਹੁਤ ਵੱਧ ਫੋਲਡਰ

en: Server protocol error
pa: ਸਰਵਰ ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ

en: Conversation invitation error
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸੱਦਾ ਗਲਤੀ

en: User is blocked
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਬਲਾਕ ਹੈ

en: Master archive is missing
pa: ਮਾਸਟਰ ਅਕਾਇਵ ਗੁੰਮ ਹੈ

en: Expired password in use
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਿਆ ਪਾਸਵਰਡ

en: Unsupported client version
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਕਲਾਇਟ ਵਰਜਨ

en: A duplicate chat was found
pa: ਇੱਕ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਚੈਟ ਲੱਭੀ ਹੈ

en: Chat not found
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Invalid chat name
pa: ਗਲਤ ਗੱਲਬਾਤ ਨਾਂ

en: The chat is active
pa: ਚੈਟ ਐਕਟਿਵ ਹੈ

en: Chat is busy; try again
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੁੱਝੀ ਹੈ; ਮੁੜ ਟਰਾਈ ਕਰੋ

en: The chat update request is invalid
pa: ਚੈੱਟ ਅੱਪਡੇਟ ਮੰਗ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Recipient's client version is too old
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਦਾ ਕਲਾਇਟ ਵਰਜਨ ਬਹੁਤ ਪੁਰਾਣਾ ਹੈ

en: Unrecognized error code: %1
pa: ਬੇਪਛਾਣ ਗਲਤੀ ਕੋਡ: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, GroupWiseAccountPreferences)
en: Account Preferences - Groupwise
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - ਗਰੁੱਪਵਾਈਜ਼

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, accountLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, m_passport) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel
en: The account name of your account.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਅਕਾਊਂਟ ਦਾ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &User ID:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID(&U):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mServer) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, server)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to.
pa: ਸਰਵਰ ਦਾ IP ਐਡਰੈੱਸ ਜਾਂ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver:
pa: ਸਰਵਰ(&v):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to.
pa: ਸਰਵਰ ਦੀ ਪੋਰਟ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPort) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, port)
en: The port on the server that you would like to connect to (default is 5222).
pa: ਸਰਵਰ ਦੀ ਪੋਰਟ, ਜਿਸ ਉੱਤੇ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ (ਡਿਫਾਲਟ 5222 ਹੈ)।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServerPort) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPort)
en: Po&rt:
pa: ਪੋਰਟ(&r):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Advanced &Options
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਚੋਣ(&O)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDontShowAgain) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alwaysAccept)
en: A&lways accept invitations
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਸੱਦੇ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰੋ(&l)

en: You need to be connected to be able to add contacts.
pa: ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic
pa: ਬੇਸਿਕ(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, bg_addMethod)
en: Add Using
pa: ਵਰਤੋਂ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userId)
en: User &ID:
pa: ਯੂਜ਼ਰ &ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rb_userName)
en: Userna&me:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(&m):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, m_userId)
en: A correct User ID
pa: ਇੱਕ ਠੀਕ ਯੂਜ਼ਰ ID

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displayName)
en: DISPLAY NAME
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: Query:
pa: ਕਿਊਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTopic)
en: Topic:
pa: ਵਿਸ਼ਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2)
en: Owner:
pa: ਮਾਲਕ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, query)
en: UNKNOWN
pa: ਅਣਜਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11_2_2)
en: Maximum users:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਯੂਜ਼ਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m__2_2_2)
en: Created on:
pa: ਬਣਿਆ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl_displayName_2)
en: Disclaimer:
pa: ਦਾਆਵਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Creator:
pa: ਨਿਰਮਾਤਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, archive)
en: Archived
pa: ਅਕਾਇਵ ਕੀਤੇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Default Access
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਅਸੈੱਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkRead)
en: Read message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪੜ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkWrite)
en: Write message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkModify)
en: Modify access
pa: ਅਸੈੱਸ ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Access Control List
pa: ਅਸੈੱਸ ਕੰਟਰੋਲ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (K3ListBox, acl)
en: Access permissions for specific users
pa: ਖਾਸ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ ਅਸੈੱਸ ਅਧਿਕਾਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, addAcl)
en: Add a new ACL entry
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ  ACL ਐਂਟਰੀ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPushButton, deleteAcl)
en: Delete an ACL entry
pa: ACL ਐਂਟਰੀ ਹਟਾਓ

en: Chatroom properties
pa: ਗੱਲਬਾਤ-ਰੂਮ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRefresh)
en: &Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ(&R)

en: Search Chatrooms
pa: ਚੈਟਰੂਮ ਖੋਜ

en: Updating chatroom list...
pa: ਚੈਟਰੂਮ ਲਿਸਟ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Contact Properties
pa: ਸੰਪਰਕ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Telephone Number
pa: ਟੈਲੀਫੋਨ ਨੰਬਰ

en: Department
pa: ਵਿਭਾਗ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Mailstop
pa: ਮੇਲ-ਸਟਾਪ

en: Personal Title
pa: ਨਿੱਜੀ ਟਾਇਟਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: Status:
pa: ਹਾਲਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbldisplayName)
en: &Display name:
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਨਾਂ(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: Additional properties:
pa: ਹੋਰ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, propsView)
en: New Column
pa: ਨਵਾਂ ਕਾਲਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &First name
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਂ(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &User ID
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Title
pa: ਟਾਇਟਲ(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Department
pa: ਵਿਭਾਗ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: contains
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: begins with
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_userIdOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_firstNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_lastNameOperation) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_deptOperation) i18n:
en: equals
pa: ਬਰਾਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Last &name
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_clear)
en: Cl&ear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: &Results:
pa: ਨਤੀਜੇ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_details)
en: Detai&ls
pa: ਵੇਰਵਾ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_matchCount)
en: 0 matching users found
pa: 0 ਰਲਦੇ ਯੂਜ਼ਰ ਲੱਭੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Status:
pa: ਹਾਲਤ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Awa&y message:
pa: ਦੂਰ ਜਾਣ ਸੁਨੇਹਾ(&y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: A&llowed
pa: ਮਨਜੂਰ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnBlock)
en: &Block >>
pa: ਪਾਬੰਦੀ(&B) >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAllow)
en: << Allo&w
pa: << ਮਨਜ਼ੂਰ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: A&dd...
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ(&D)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Bloc&ked
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਈ(&k)

[ctx: Account specific privacy settings]
en: Manage Privacy for %1
pa: %1 ਲਈ ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਪਰਬੰਧ

en: <Everyone Else>
pa: <ਹਰੇਕ ਦੂਜਾ>

en: Search for Contact to Block
pa: ਬਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਸੰਪਰਕ ਦੀ ਖੋਜ

en: '%1' Not Logged In
pa: '%1' ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Invitation to Conversation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਲਈ ਸੱਦਾ

en: User ID
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID

en: Searching
pa: ਖੋਜ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: 1 matching user found | %1 matching users found
pa[0]: 1 ਮਿਲਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ਲੱਭਿਆ
pa[1]: %1 ਮਿਲਦੇ ਯੂਜ਼ਰ ਲੱਭੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <p align="right">From:</p>
pa: <p align="right">ਵਲੋਂ:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: <p align="right">Sent:</p>
pa: <p align="right">ਭੇਜੇ:</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dateTime)
en: Invitation Date
pa: ਸੱਦਾ ਮਿਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contactName)
en: Contact Name
pa: ਸੰਪਰਕ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtInvMsg) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, message)
en: Invitation Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸੱਦਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Would you like to join the conversation?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਿਲ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Temporary Network - %1
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਨੈੱਟਵਰਕ - %1

en: Join Channel...
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ...

en: Search Channels...
pa: ਚੈਨਲ ਖੋਜ...

en: Network is Empty
pa: ਨੈਟਵਰਕ ਖਾਲੀ ਹੈ

en: Network is Unavailable
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Join Channel
pa: ਚੈਨਲ ਜੁਆਇੰਨ

en: Please enter the name of the channel you want to join:
pa: ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਚੈਨਲ ਦਾ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: Password Incorect
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ

en: There is 1 operator online. | There are %1 operators online.
pa[0]: 1 ਓਪਰੇਟਰ ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ।
pa[1]: %1 ਓਪਰੇਟਰ ਆਨਲਾਈਨ ਹਨ।

en: There is 1 unknown connection. | There are %1 unknown connections.
pa[0]: ਇੱਕ 1 ਅਣਜਾਣ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹੈ।
pa[1]: %1 ਅਣਜਾਣ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹਨ।

en: There has been 1 channel formed. | There have been %1 channels formed.
pa[0]: ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ।
pa[1]: %1 ਚੈਨਲ ਬਣਾਏ ਗਏ ਹਨ।

en: Server was too busy to execute %1.
pa: ਸਰਵਰ ਇੰਨ੍ਹਾ ਰੁੱਝਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ ਕਿ %1 ਚਲਾ ਨਹੀਂ ਸਕਦਾ।

en: You have been marked as being away.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਹੁਣ ਦੂਰ ਵੇਖਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: %1 is a registered nick.
pa: %1 ਇੱਕ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤਾ ਨਾਂ ਹੈ।

en: %1 is an IRC operator.
pa: %1 ਇੱਕ IRC ਓਪਰੇਟਰ ਹੈ।

en: Nickname %1 is already in use.
pa: ਨਾਂ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ।

en: You are not on channel %1.
pa: ਤੁਸੀਂ ਚੈਨਲ %1 ਉੱਤੇ ਨਹੀਂ ਹੋ।

en: There is one operator online. | There are %1 operators online.
pa[0]: ਇੱਕ ਓਪਰੇਟਰ ਆਨਲਾਈਨ ਹੈ।
pa[1]: %1 ਓਪਰੇਟਰ ਆਨਲਾਈਨ ਹਨ।

en: There is one unknown connection. | There are %1 unknown connections.
pa[0]: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹੈ।
pa[1]: %1 ਅਣਜਾਣ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਹਨ।

en: One channel has been formed. | %1 channels have been formed.
pa[0]: ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ।
pa[1]: %1 ਚੈਨਲ ਬਣਾਏ ਗਏ ਹਨ।

en:  members
pa:  ਮੈਂਬਰ

en: Channel
pa: ਚੈਨਲ

en: Users
pa: ਯੂਜ਼ਰ

en: Topic
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Search for:
pa: ਖੋਜ:

en: Perform a channel search.
pa: ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਖੋਜ ਕਰੋ।

en: Double click on a channel to select it.
pa: ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਚੁਣਨ ਵਾਸਤੇ ਡਬਲ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

en: Disconnected
pa: ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟਡ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Search Channels
pa: ਚੈਨਲ ਖੋਜ(&S)

en: You Must Specify a Channel
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਚੈਨਲ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: The nickname %1 is already in use
pa: ਨਾਂ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ

en: IRC Plugin
pa: IRC ਪਲੱਗਇਨ

en: The nickname %1 is already in use. Please enter an alternative nickname:
pa: %1 ਨਾਂ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਹੈ। ਬਦਲਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ।

en: "%1" is an invalid channel name. Channels must start with '#', '!', '+', or '&'.
pa: "%1" ਗਲਤ ਚੈਨਲ ਨਾਂ ਹੈ। ਚੈਨਲ ਨਾਂ '#', '!', '+', ਜਾਂ '&' ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Channel List for %1
pa: %1 ਲਈ ਚੈਨਲ ਲਿਸਟ

en: Server is Busy
pa: ਸਰਵਰ ਬਿਜ਼ੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_nickNamesLabel)
en: N&icknames:
pa: ਨਾਂ(&i):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_realNameLabel)
en: &Real name:
pa: ਅਸਲੀ ਨਾਂ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Network:
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editButton)
en: &Edit...
pa: ਸੋਧ(&E)...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, connectionTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: C&onnection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ(&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2_2)
en: Default &charset:
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਅੱਖਰ ਸਮੂਹ(&c):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox60)
en: Run the Following Commands on Connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਹੇਠ ਦਿੱਤੀਆਂ ਕਮਾਡਾਂ ਚਲਾਉ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Co&mmand
pa: ਕਮਾਂਡ ਸ਼ਾਮਿਲ(&m)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&dvanced Configuration
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਸੰਰਚਨਾ(&d)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: &Reply:
pa: ਜਵਾਬ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addReply)
en: Add Repl&y
pa: ਜਵਾਬ ਸ਼ਾਮਿਲ(&y)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Default Messages
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸੁਨੇਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: &Quit message:
pa: ਬੰਦ ਕਰਨ ਸੁਨੇਹਾ(&Q):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4_2)
en: Server messages:
pa: ਸਰਵਰ ਸੁਨੇਹਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_3_2)
en: Server notices:
pa: ਸਰਵਰ ਨੋਟਿਸ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Active Window
pa: ਐਕਟਿਵ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Server Window
pa: ਸਰਵਰ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Anonymous Window
pa: ਅਗਿਆਤ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: KNotify
pa: ਕੇਟਿੱਪਣੀ

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverNotices_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, serverMessages_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, informationReplies_2) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorMessages_2)
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3_2)
en: Error messages:
pa: ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Information replies:
pa: ਜਵਾਬ ਜਾਣਕਾਰੀ:

en: <qt>You must enter a nickname.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ।</qt>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NetworkConfig)
en: Network Configuration
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Host Con&figurations
pa: ਹੋਸਟ ਸੰਰਚਨਾ(&f)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newHost)
en: &New...
pa: ਨਵਾਂ(&N)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (Q3ListBox, m_hostList)
en: The IRC servers associated with this network
pa: ਇਸ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਸਬੰਧਿਤ IRC ਸਰਵਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, downButton)
en: Move this server down
pa: ਇਹ ਸਰਵਰ ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDown) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_down) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, downButton)
en: Down
pa: ਹੇਠਾਂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, upButton)
en: Move this server up
pa: ਇਹ ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonUp) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upEmailButton) i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_up) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, upButton)
en: Up
pa: ਉੱਤੇ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Check this to enable SSL for this connection
pa: ਇਸ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ SSL ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਇਹ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSSL)
en: Use SS&L
pa: SS&L ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_hostLabel)
en: &Host:
pa: ਹੋਸਟ(&H):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_portLabel)
en: Por&t:
pa: ਪੋਰਟ(&t):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_descriptionLabel)
en: &Description:
pa: ਵੇਰਵਾ(&D):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_newNetworkButton)
en: Ne&w
pa: ਨਵਾਂ(&w)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_renameNetworkButton)
en: Rena&me...
pa: ਨਾਂ-ਤਬਦੀਲ(&m)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeNetworkButton)
en: Remo&ve
pa: ਹਟਾਓ(&v)

en: <qt>Are you sure you want to delete the network <b>%1</b>?<br>Any accounts which use this network will have to be modified.</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਨੈੱਟਵਰਕ <b>%1</b> ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?<br>ਕੋਈ ਵੀ ਅਕਾਊਂਟ, ਜੋ ਇਸ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨੂੰ ਵਰਤਦਾ ਹੋਵੇਗਾ, ਸੋਧਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।</qt>

en: Deleting Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: &Delete Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਹਟਾਓ(&D)

en: <qt>Are you sure you want to delete the host <b>%1</b>?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਹੋਸਟ <b>%1</b> ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Deleting Host
pa: ਹੋਸਟ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: &Delete Host
pa: ਹੋਸਟ ਹਟਾਓ(&D)

en: New Host
pa: ਨਵਾਂ ਹੋਸਟ

en: Enter the hostname of the new server:
pa: ਨਵੇਂ ਸਰਵਰ ਲਈ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: A host already exists with that name
pa: ਉਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਹੋਸਟ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Rename Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ

en: Enter the new name for this network:
pa: ਇਸ ਨੈੱਟਵਰਕ ਲਈ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ:

en: A network already exists with that name
pa: ਉਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਨੈੱਟਵਰਕ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: Join Groupchat...
pa: ਗਰੁੱਪਚੈਟ ਸ਼ੁਰੂ...

en: Services...
pa: ਸੇਵਾਵਾਂ...

en: XML Console
pa: XML ਕਨਸੋਲ

en: Edit User Info...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੋਧ...

en: Set Mood
pa: ਮੂਡ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Jabber Error
pa: ਜੱਬਰ ਗਲਤੀ

en: Please connect first.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Jabber SSL Error
pa: ਜੱਬਰ SSL ਗਲਤੀ

en: Jabber Connection Certificate Problem
pa: ਜੱਬਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਸਮੱਸਿਆ

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
pa: ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਇੱਕ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟਡ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Jabber Connection Error
pa: ਜੱਬਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Generic stream error.
pa: ਆਮ ਸਟਰੀਮ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: There was a conflict in the information received.
pa: ਮਿਲੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵਿੱਚ ਅਪਵਾਦ ਹੈ।

en: Internal server error.
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Resource constraint.
pa: ਸਰੋਤ ਸੀਮਾ ਹੈ।

en: System shutdown.
pa: ਸਿਸਟਮ ਬੰਦ ਕਰੋ।

en: Unknown reason.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ ਹੈ।

en: There was an error in the protocol stream: %1
pa: ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਸਟਰੀਮ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ: %1

en: Host not found.
pa: ਹੋਸਟ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ ਹੈ।

en: Address is already in use.
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Connection refused.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ ਹੈ।

en: Connection attempt already in progress.
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਲਈ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਜਾਰੀ ਹੈ।

en: Network failure.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ।

en: Socket timed out.
pa: ਸਾਕਟ ਟਾਈਮ ਸਮਾਪਤ ਹੈ।

en: Remote closed connection.
pa: ਰਿਮੋਟ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਹੋਇਆ।

en: Unexpected error condition (%1).
pa: ਅਚਾਨਕ ਗਲਤੀ ਸ਼ਰਤ (%1)।

en: There was a connection error: %1
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਗਲਤੀ ਹੈ: %1

en: Unknown host.
pa: ਅਣਜਾਣ ਹੋਸਟ ਹੈ।

en: Unsupported protocol version.
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਪ੍ਰੋਟੋਕਾਲ ਵਰਜਨ ਹੈ।

en: Unknown error.
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Failed to establish a secure connection.
pa: ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਲੇਅਰ ਸਕਿਊਰਟੀ (TLS) ਗਲਤੀ ਆਈ ਸੀ: %1

en: Login failed with unknown reason.
pa: ਅਣਜਾਣ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਲਾਗਇਨ ਅਸਫ਼ਲ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Encryption is required but not present.
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, ਪਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ।

en: Invalid user ID.
pa: ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ ID ਹੈ।

en: Invalid mechanism.
pa: ਗਲਤ ਢੰਗ ਹੈ।

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
pa: ਗਲਤ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਿੱਤੀ। (ਆਪਣਾ ਯੂਜ਼ਰ ID ਅਤੇ ਪਾਸਵਰਡ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਜੀ)

en: Temporary failure, please try again later.
pa: ਆਰਜ਼ੀ ਅਸਫ਼ਲਤਾ ਹੈ, ਕਿਰਪਾ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ।

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
pa: ਟਰਾਂਸਪੋਰਟ ਲੇਅਰ ਸੁਰੱਖਿਆ (TLS) ਸਮੱਸਿਆ।

en: There was an error in the security layer: %1
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਲੇਅਰ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ: %1

en: The resource is already in use.
pa: ਸਰੋਤ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ।

en: Kopete: Connection problem with Jabber server %1
pa: ਕੋਪਟੀ: ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ %1 ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਸਮੱਸਿਆ

en: Notification
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

en: Waiting for authorization
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲਈ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

en: A password is required to join the room %1.
pa: ਰੂਮ %1 ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Error trying to join %1 : nickname %2 is already in use
pa: %1 ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: ਨਾਂ %2 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ

en: Provide your nickname
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਛੋਟਾ ਨਾਂ ਦਿਓ

en: Jabber Group Chat
pa: ਜੱਬਰ ਗਰੁੱਪ ਚੈਟ

en: No reason given by the server
pa: ਸਰਵਰ ਨੇ ਕੋਈ ਕਾਰਨ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: Unregister
pa: ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Remove and Unregister
pa: ਹਟਾਓ ਅਤੇ ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Remove only from Kopete
pa: ਕੇਵਲ ਕੋਪੀਟੀ ਤੋਂ ਹਟਾਓ

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
pa: ਜੱਬਰ ਅਕਾਊਂਟ ਅਣ-ਰਜਿਸਟਰ

en: You cannot see each others' status.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰਾਂ ਦੀ ਹਾਲਤ ਨਹੀਂ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਦੀ ਹਾਲਤ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ, ਪਰ ਉਹ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਲਤ ਨਹੀਂ।

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਲਤ ਵੇਖ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਪਰ ਤੁਸੀਂ ਉਸ ਦੀ ਹਾਲਤ ਨਹੀਂ।

en: You can see each others' status.
pa: ਤੁਸੀਂ ਹੋਰਾਂ ਦੀ ਹਾਲਤ ਵੇਖ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Client
pa: ਕਲਾਇਟ

en: Rich text messages
pa: ਰਿੱਚ ਟੈਕਸਟ ਸੁਨੇਹੇ

en: File transfers
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜੋ

en: Timestamp
pa: ਟਾਈਮ-ਮੋਹਰ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Failed to download Jabber contact photo.
pa: ਜੱਬਰ ਸੰਪਰਕ ਫੋਟੋ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ।

en: Show audio calls
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਲ ਵੇਖੋ

en: Start audio call
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਲ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3_2)
en: Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ

en: Remove Authorization From
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਹਟਾਓ

en: Call contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਕਾਲ ਕਰੋ

en: Set Availability
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Free to Chat
pa: ਗੱਲਾਂ ਕਰਨ ਲਈ ਵੇਹਲਾ

en: Do Not Disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ

en: Select Resource
pa: ਸਰੋਤ ਚੁਣੋ

en: Automatic (best/default resource)
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ (ਵਧੀਆ/ਡਿਫਾਲਟ ਸਰੋਤ)

en: Test action
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਟੈਸਟ

en: Jingle Audio call
pa: ਜ਼ਿੰਗਲ ਆਡੀਓ ਕਾਲ

en: Jingle Video call
pa: ਜ਼ਿੰਗਲ ਵਿਡੀਓ ਕਾਲ

en: The original message is : <i>" %1 "</i><br />
pa: ਅਸਲੀ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ : <i>" %1 "</i><br />

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
pa: ਕਨਫਰੰਸ ਲਈ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ - ਜੱਬਰ ਪਲੱਗਇਨ

en: Message has been displayed
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਵੇਖਾਇਆ ਗਿਆ

en: Message has been delivered
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ

en: Message stored on the server, contact offline
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਸਟੋਰ ਕੀਤਾ ਗਿਆ, ਸੰਪਰਕ ਆਫਲਾਈਨ ਹੈ

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
pa: %1 ਨੇ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਵਿੱਚ ਆਪਣਾ ਭਾਗ ਖਤਮ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ: "%1", ਕਾਰਨ: "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਯੂਜ਼ਰ '%1' ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਹਾਲਤ ਵੇਖਣ ਦੇ ਅਧਿਕਾਰ ਤੋਂ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Jabber Resource Selector
pa: ਜੱਬਰ ਸਰੋਤ ਚੋਣਕਾਰ

en: You have been invited to %1
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ %1 ਲਈ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ ਗਿਆ

en: Change nickname
pa: ਛੋਟਾ-ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Change nickname - Jabber Plugin
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ - ਜੱਬਰ ਪਲੱਗਇਨ

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
pa: ਰੂਮ <i>%1</i> ਵਿੱਚ ਆਪਣੇ ਲਈ ਵਰਤਣ ਲਈ ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ

en: Free for Chat
pa: ਗੱਲਾਂ ਕਰਨ ਲਈ ਵੇਹਲਾ

en: Do not Disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_type)
en: Subscription
pa: ਮੈਂਬਰੀ

en: Authorization Status
pa: ਪਰਮਾਣਿਕ ਹਾਲਤ

en: Available Resources
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਸਰੋਤ

en: vCard Cache Timestamp
pa: vCard ਕੈਸ਼ ਟਾਈਮ-ਸਟੈਪ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Birthday
pa: ਜਨਮਦਿਨ

en: Timezone
pa: ਟਾਈਮ-ਜ਼ੋਨ

en: Homepage
pa: ਮੁੱਖ ਸਫਾ

en: Company name
pa: ਕੰਪਨੀ ਨਾਂ

en: Company Departement
pa: ਕੰਪਨੀ ਵਿਭਾਗ

en: Company Position
pa: ਕੰਪਨੀ ਅਹੁਦਾ

en: Company Role
pa: ਕੰਪਨੀ ਰੋਲ

en: Work Street
pa: ਕੰਮ ਗਲੀ

en: Work Extra Address
pa: ਕੰਮ ਹੋਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Work PO Box
pa: ਕੰਮ PO ਬਕਸਾ

en: Work City
pa: ਕੰਮ ਸ਼ਹਿਰ

en: Work Postal Code
pa: ਕੰਮ ਪੋਸਟਲ ਕੋਡ

en: Work Country
pa: ਕੰਮ ਦੇਸ਼

en: Work Email Address
pa: ਕੰਮ ਈ-ਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ

en: Home Street
pa: ਘਰ ਗਲੀ

en: Home Extra Address
pa: ਘਰ ਹੋਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Home PO Box
pa: ਘਰ PO ਬਾਕਸ

en: Home City
pa: ਘਰ ਸ਼ਹਿਰ

en: Home Postal Code
pa: ਘਰ ਡਾਕ ਕੋਡ

en: Home Country
pa: ਘਰ ਦੇਸ਼

en: Fax
pa: ਫੈਕਸ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_9)
en: About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ '%1 ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do Not Add
pa: ਨਾ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਤੋਂ '%1' ਨੂੰ ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do Not Remove
pa: ਨਾ ਹਟਾਓ

en: Please enter your nickname for the room %1
pa: ਰੂਮ %1 ਲਈ ਆਪਣਾ ਛੋਟਾ-ਨਾਂ ਦਿਓ ਜੀ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, jingleCallsGui)
en: Main Window
pa: ਮੇਨ ਵਿੰਡੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar)
en: Toolbar
pa: ਟੂਲਬਾਰ

en: Audio
pa: ਆਡੀਓ

en: Choose the contents you want to accept:
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਚੁਣੋ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

en: New Jingle session from %1
pa: %1 ਵਲੋਂ ਨਵਾਂ ਜ਼ਿੰਗਲ ਸ਼ੈਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, jingleContentDialog)
en: Dialog
pa: ਡਾਈਲਾਗ

en: Answer for incoming call
pa: ਆ ਰਹੀ ਕਾਲ ਨੂੰ ਜਵਾਬ ਦਿਓ

en: Accepted
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Calling...
pa: ਕਾਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Rejected
pa: ਰੱਦ ਕੀਤੀ

en: Call in progress
pa: ਕਾਲ ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Waiting...
pa: ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Calling with:
pa: ਕਾਲ ਜਾਰੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Call Status:
pa: ਕਾਲ ਹਾਲਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, AcceptButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, hangupButton)
en: Hang up
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Angry
pa: ਗੁੱਸੇ

en: Ashamed
pa: ਸ਼ਰਮਸਾਰ

en: Bored
pa: ਬੋਰ

en: Calm
pa: ਕਾਲਮ

en: Cold
pa: ਠੰਡ

en: Confused
pa: ਉਲਝਿਆ

en: Contented
pa: ਪਰਸੰਨ

en: Cranky
pa: ਵੈਹਮੀ

en: Curious
pa: ਜਿਆਸੂ

en: Depressed
pa: ਦੁਖੀ

en: Disappointed
pa: ਨਿਰਾਸ਼

en: Disgusted
pa: ਅੱਕਿਆ

en: Distracted
pa: ਬੇਧਿਆਨਾ

en: Embarrassed
pa: ਪਰੇਸ਼ਾਨ

en: Excited
pa: ਜੋਸ਼ ਵਿੱਚ

en: Flirtatious
pa: ਨਖ਼ਰੇ

en: Grumpy
pa: ਰੁੱਖਾ

en: Guilty
pa: ਸ਼ਰਮਿੰਦਾ

en: Happy
pa: ਖੁਸ਼

en: Hot
pa: ਹਾਟ

en: Humbled
pa: ਨਿਮਾਣਾ

en: Humiliated
pa: ਜਲੀਲ ਕੀਤਾ

en: Hungry
pa: ਭੁੱਖਾ

en: Hurt
pa: ਬਦਸਲੂਕ

en: Impressed
pa: ਪਰਭਾਵਿਤ

en: In awe
pa: ਸਨਮਾਨ 'ਚ

en: In love
pa: ਪਿਆਰ

en: Indignant
pa: ਰੁੱਸਿਆ

en: Intoxicated
pa: ਮਦਹੋਸ਼

en: Invincible
pa: ਅਜਿੱਤ

en: Jealous
pa: ਜੈਲਸ

en: Lonely
pa: ਇੱਕਲਾ

en: Mean
pa: ਮੱਧ

en: Moody
pa: ਮਸਤ-ਮੌਲਾ

en: Nervous
pa: ਘਾਬਰਿਆ

en: Neutral
pa: ਅਕ੍ਰਿਰਿਆਸ਼ੀਲ

en: Offended
pa: ਹਮਲਾਵਰ

en: Playful
pa: ਰੌਣਕੀ

en: Proud
pa: ਮਾਣ

en: Sad
pa: ਉਦਾਸ

en: Serious
pa: ਸੀਰੀਅਸ

en: Shocked
pa: ਘਬਰਾਇਆ

en: Shy
pa: ਸ਼ਰਮਾਇਆ

en: Sick
pa: ਬੀਮਾਰ

en: Sleepy
pa: ਸੁੱਤਾ/ਸੁੱਤੀ

en: Stressed
pa: ਦਬਾਅ 'ਚ

en: Thirsty
pa: ਪਿਆਸਾ/ਪਿਆਸੀ

en: Worried
pa: ਚਿੰਤਤ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, dlgAddContact)
en: Add Contacts
pa: ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਜੱਬਰ ID, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, addID)
en: The Jabber ID for the account you would like to add.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਜੱਬਰ ID, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।  ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਸ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਡੋਮੇਨ ਸ਼ਾਮਲ ਹੁੰਦੀ ਹੈ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈਸ), ਕਿਉਂਕਿ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ ਹਨ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblID)
en: &Jabber ID:
pa: ਜੱਬਰ ID(&J):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: <i>(for example: joe@jabber.org)</i>
pa: <i>(ਜਿਵੇਂ ਕਿ: joe@jabber.org)</i>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mRefresh)
en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

en: Execute command
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਓ

en: Command executing
pa: ਕਮਾਂਡ ਚਲਾਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Finish
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Current password:
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: New password:
pa: ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStatus)
en: Please enter your current password first
    and then your new password twice.
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਦਿਓ ਜੀ ਅਤੇ
    ਫੇਰ ਆਪਣਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦੋ ਵਾਰ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Server:
pa: ਸਰਵਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuery)
en: &Query
pa: ਕਿਊਰੀ(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Name
pa: ਗੱਲਬਾਤ-ਰੂਮ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tblChatRoomsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tblChatRoomsList)
en: Chatroom Description
pa: ਗੱਲਬਾਤ-ਰੂਮ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Room:
pa: ਰੂਮ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, dlgRegister)
en: Register with Jabber Service
pa: ਜੱਬਰ ਸਰਵਿਸ ਨਾਲ ਰਜਿਸਟਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpForm)
en: Registration Form
pa: ਰਜਿਸਟਰ ਫਾਰਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWait)
en: Please wait while querying the server...
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕਿਊਰੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ, ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRegister)
en: &Execute
pa: ਚਲਾਓ(&E)

en: Change Jabber Password
pa: ਜੱਬਰ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: You entered your current password incorrectly.
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣਾ ਮੌਜੂਦਾ ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: Password Incorrect
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ

en: Your new passwords do not match. Please enter them again.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਮੁੜ ਦਿਓ ਜੀ।

en: For security reasons, you are not allowed to set an empty password.
pa: ਸੁਰੱਖਿਆ ਕਾਰਨਾਂ ਕਰਕੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਾਸਵਰਡ ਖਾਲੀ ਰੱਖਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Jabber Password Change
pa: ਜੱਬਰ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Join Jabber Groupchat
pa: ਜੱਬਰ ਗਰੁੱਪਚੈਟ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ

en: Join
pa: ਜੁਆਇਨ

en: List Chatrooms
pa: ਚੈੱਟਰੂਮ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberChooseServer)
en: Choose Server - Jabber
pa: ਸਰਵਰ ਚੁਣੋ - ਜੱਬਰ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberEditAccountWidget)
en: Account Preferences - Jabber
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - ਜੱਬਰ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicSetupTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_connection)
en: &Basic Setup
pa: ਬੇਸਿਕ ਸੈਟਅੱਪ(&B)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel1_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਜੱਬਰ ID, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, TextLabel1_3)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (like an E-mail address), as there are many Jabber servers.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਜੱਬਰ ID, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ। ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਸ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਡੋਮੇਨ ਸ਼ਾਮਲ ਹੁੰਦੀ ਹੈ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈਸ), ਕਿਉਂਕਿ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ ਹਨ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mID)
en: The Jabber ID for the account you would like to use.  Note that this must include the username and the domain (for example, joe@jabber.org), as there are many Jabber servers.
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਜੱਬਰ ID, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ। ਯਾਦ ਰੱਖੋ ਕਿ ਇਸ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਅਤੇ ਡੋਮੇਨ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਲਾਜ਼ਮੀ ਹੈ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ joe@jabber.org), ਕਿਉਂਕਿ ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ ਹਨ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRegistration)
en: To connect to the Jabber network, you will need an account on a Jabber server.  If you do not yet have an account, please click the button to create one.
pa: ਜੱਬਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ। ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਹਾਲੇ ਅਕਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਬਣਾਉਣ ਵਾਸਤੇ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change Password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnChangePassword)
en: Change &Your Password...
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ(&Y)...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Co&nnection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbCustomServer) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbOverrideHost)
en: &Override default server information
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਅਣਡਿੱਠੀ(&O)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelServer) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mServer)
en: The IP address or hostname of the server you would like to connect to (for example jabber.org).
pa: ਸਰਵਰ ਦਾ IP ਐਡਰੈੱਸ ਜਾਂ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ (ਜਿਵੇਂ ਕਿ jabber.org)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Location Settings
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3)
en: R&esource:
pa: ਸਰੋਤ(&e):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_3_2)
en: P&riority:
pa: ਤਰਜੀਹ(&r):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Fi&le Transfer
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ(&l)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: File Transfer Settings
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Pro&xy JID:
pa: ਪਰਾਕਸੀ JID(&x):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Public &IP address:
pa: ਪਬਲਿਕ &IP ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: &Jingle
pa: ਜ਼ਿੰਗਲ(&J)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Network
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoDetectIPBox)
en: Auto-detect external IP address
pa: ਬਾਹਰੀ IP ਐਡਰੈੱਸ ਆਪੇ-ਖੋਜੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: First port to use:
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਪਹਿਲੀ ਪੋਰਟ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Media
pa: ਮੀਡਿਆ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Microphone to use:
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ ਮਾਈਕਰੋਫੋਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Audio output:
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, privacyTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Pri&vacy
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ(&v)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: General Privacy
pa: ਸਧਾਰਨ ਰਹੱਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbHideSystemInfo)
en: &Hide system and client info
pa: ਸਿਸਟਮ ਅਤੇ ਕਲਾਇਟ ਜਾਣਕਾਰੀ ਓਹਲੇ(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendEvents)
en: Always send not&ifications
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਸੂਚਨਾ ਭੇਜੋ(&i)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbSendComposingEvent)
en: Always send &typing notifications
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਲਿਖਣ ਸੂਚਨਾ ਭੇਜੋ(&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, privacyListsButton)
en: Privacy Lists
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਲਿਸਟ

en: Registration sent successfully.
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਭੇਜੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Jabber Registration
pa: ਜੱਬਰ ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DlgJabberRegisterAccount)
en: Register Account - Jabber
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ - ਜੱਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, btnChooseServer)
en: C&hoose...
pa: ਚੁਣੋ(&h)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Desired Jabber &ID:
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਜੱਬਰ &ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPassword)
en: Pass&word:
pa: ਪਾਸਵਰਡ(&w):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPasswordVerify)
en: &Repeat password:
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ(&R):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: &Port:
pa: ਪੋਰਟ(&P):

en: Services
pa: ਸੇਵਾਵਾਂ

en: Register...
pa: ਰਜਿਸਟਰ...

en: Search...
pa: ਖੋਜ...

en: Execute...
pa: ਚਲਾਓ...

en: Jabber vCard
pa: ਜੱਬਰ vCard

en: &Save User Info
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Fetch vCard
pa: vCard ਲਵੋ

en: No vCard available.
pa: ਕੋਈ vCard ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ।

en: <qt>An error occurred when trying to change the photo.<br />Make sure that you have selected a valid image file</qt>
pa: <qt>ਵੇਖਾਉਣ ਤਸਵੀਰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।<br /> ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਇੱਕ ਵੈਧ ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲ ਚੁਣੀ ਹੈ।</qt>

en: Register
pa: ਰਜਿਸਟਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Search
pa: ਖੋਜ

en: Please wait while retrieving search form...
pa: ਖੋਜ ਫਾਰਮ ਲੈਣ ਤੱਕ ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: The Jabber server rejected the search.
pa: ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ ਨੇ ਖੋਜ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: Jabber Search
pa: ਜੱਬਰ ਖੋਜ

en: Nickname
pa: ਨਾਂ

[ctx: First name]
en: First
pa: ਪਹਿਲਾਂ

[ctx: Last name]
en: Last
pa: ਆਖਰੀ

en: e-mail
pa: ਈ-ਮੇਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dynamicForm)
en: Search For
pa: ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Node:
pa: ਨੋਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnQuery)
en: &Query Server
pa: ਸਰਵਰ ਕਿਊਰੀ(&Q)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, trServices)
en: Node
pa: ਨੋਡ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblName)
en: Full name:
pa: ਪੂਰਾ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblJID)
en: Jabber ID:
pa: ਜੱਬਰ ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHomepage)
en: Homepage:
pa: ਮੁੱਖ-ਸਫ਼ਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBirthday)
en: Birthday:
pa: ਜਨਮ-ਦਿਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTimezone)
en: Timezone:
pa: ਟਾਈਮ ਜ਼ੋਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSelectPhoto)
en: &Select Photo...
pa: ਫੋਟੋ ਚੁਣੋ(&S)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearPhoto)
en: Clear Pho&to
pa: ਫੋਟੋ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ(&t)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Home Address
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ(&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreet_2)
en: Street:
pa: ਗਲੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPOBox_2)
en: PO box:
pa: PO ਬਾਕਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState_2)
en: Postal code:
pa: ਡਾਕ ਕੋਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountry_2)
en: Country:
pa: ਦੇਸ਼:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Work Address
pa: ਕੰਮ ਐਡਰੈੱਸ(&W)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Wor&k Information
pa: ਕੰਮ ਜਾਣਕਾਰੀ(&K)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompany)
en: Company:
pa: ਕੰਪਨੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblDepartment)
en: Department:
pa: ਵਿਭਾਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPosition)
en: Position:
pa: ਸਥਿਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRole)
en: Role:
pa: ਕੰਮ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Phone &Numbers
pa: ਫੋਨ ਨੰਬਰ(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Home:
pa: ਘਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Work:
pa: ਕੰਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneFax)
en: Fax:
pa: ਫੈਕਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneCell)
en: Cell:
pa: ਸੈੱਲ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: A&bout
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(&b)

en: Loading instructions from gateway...
pa: ਗੇਟਵੇ ਤੋਂ ਹਦਾਇਤਾਂ ਲੋਡ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Connect to the Jabber network and try again.
pa: ਜੱਬਰ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਕੇ ਮੁੜ-ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

en: An error occurred while loading instructions from the gateway.
pa: ਗੇਟਵੇ ਤੋਂ ਹਦਾਇਤਾਂ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Choose Jabber Server
pa: ਜੱਬਰ ਸਰਵਰ ਚੁਣੋ

en: Retrieving server list...
pa: ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਲਈ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Could not retrieve server list.
pa: ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਲਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Could not parse the server list.
pa: ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਪਾਰਸ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: The changes you just made will take effect next time you log in with Jabber.
pa: ਬਦਲਾਅ, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਕੀਤੇ ਹਨ, ਤੁਹਾਡੇ ਵਲੋਂ ਅਗਲੀ ਵਾਰ ਜੱਬਰ ਲਾਗਇਨ ਕਰਨ ਬਾਅਦ ਲਾਗੂ ਹੋਣਗੇ।

en: The Jabber ID you have chosen is invalid. Please make sure it is in the form user@server.com, like an email address.
pa: ਜੱਬਰ ID, ਜੋ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣਿਆ ਹੈ, ਗਲਤ ਹੈ। ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਉ ਕਿ ਇਹ ਇੱਕ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ user@server.com ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੈ।

en: Invalid Jabber ID
pa: ਗਲਤ ਜੱਬਰ ID

en: Register New Jabber Account
pa: ਨਵਾਂ ਜੱਬਰ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ

en: Unless you know what you are doing, your JID should be of the form "username@server.com".  In your case for example "username@%1".
pa: ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਤਾ ਨਹੀਂ ਹੈ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕੀ ਕਰ ਰਹੇ ਹੋ, ਤੁਹਾਡੇ JID "username@server.com" ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ। ਤੁਹਾਡੀ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਵਿੱਚ "username@%1" ਹੋਵੇਗਾ।

en: Connecting to server...
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Protocol error.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ ਹੈ।

en: Connected successfully, registering new account...
pa: ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋ ਗਿਆ, ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Registration successful.
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ।

en: Registration failed.
pa: ਰਜਿਸਟਰੇਸ਼ਨ ਫੇਲ ਹੈ।

en: Jabber Account Registration
pa: ਜੱਬਰ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_settings)
en: Settings
pa: ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default list (all sessions):
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਲਿਸਟ (ਸਭ ਸ਼ੈਸ਼ਨ):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Active list (current session):
pa: ਐਕਟਿਵ ਲਿਸਟ (ਮੌਜੂਦਾ ਸ਼ੈਸ਼ਨ):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_listSettings)
en: List Editor
pa: ਐਡੀਟਰ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: List:
pa: ਲਿਸਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_newList)
en: New List...
pa: ਨਵੀਂ ਲਿਸਟ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_deleteList)
en: Delete List
pa: ਲਿਸਟ ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_autoActivate)
en: Automatically activate this list on connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਇਹ ਲਿਸਟ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_rules)
en: Rules
pa: ਰੂਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, pb_apply)
en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: %1: Privacy Lists
pa: %1: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਲਿਸਟ

en: <None>
pa: <ਕੋਈ ਨਹੀਂ>

en: There was an error changing the list.
pa: ਲਿਸਟ ਬਦਲ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: There was an error processing your request.
pa: ਤੁਹਾਡੀ ਮੰਗ ਉੱਤੇ ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: New List
pa: ਨਵੀਂ ਲਿ:ਟ

en: Enter the name of the new list:
pa: ਨਵੀਂ ਲਿਸਟ ਲਈ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: A list with this name already exists.
pa: ਇਸ ਨਾਂ ਨਾਲ ਇੱਕ ਲਿਸਟ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrivacyRule)
en: Edit Privacy Rule
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਰੂਲ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Then:
pa: ਤਦ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_messages)
en: Messages
pa: ਸੁਨੇਹੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_queries)
en: Queries
pa: ਕਿਊਰੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceOut)
en: Outgoing presence
pa: ਬਾਹਰੀ ਮੌਜੂਦਗੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ck_presenceIn)
en: Incoming presence
pa: ਆ ਰਹੀ ਮੌਜੂਦਗੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Deny
pa: ਪਾਬੰਦੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cb_action)
en: Allow
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: Edit Privacy List Rule
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਲਿਸਟ ਰੂਲ ਸੋਧ

en: From
pa: ਵਲੋਂ

en: To
pa: ਵਲੋਂ

en: &Change Status Message
pa: ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ ਬਦਲੋ(&C)

en: <qt>You must enter a valid screen name.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਠੀਕ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।</qt>

en: Meanwhile Plugin
pa: ਮੀਨਵਾਇਲ ਪਲੱਗਇਨ

en: <qt>0 is not a valid port number.</qt>
pa: <qt>0 ਇੱਕ ਠੀਕ ਪੋਰਟ ਨੰਬਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: Could not connect to server
pa: ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਜੁੜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The user ID of the contact you would like to add.
pa: ਸੰਪਰਕ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਮਾਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਦਾ ਯੂਜ਼ਰ ID ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnFindUser) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: Find User ID
pa: ਯੂਜ਼ਰ ID ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFindUser)
en: &Find
pa: ਖੋਜ(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: johndoe)</i>
pa: <i>(ਜਿਵੇਂ: johndoe)</i>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: Client Identifier
pa: ਕਲਾਇਟ ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkCustomClientID)
en: Use custom client identifier
pa: ਪਸੰਦੀਦੀ ਕਲਾਇਟ ਪਛਾਣ ਵਰਤੋਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientIdentifier)
en: Client identifier:
pa: ਕਲਾਇਟ ਪਛਾਣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblClientVersion)
en: Client version (major.minor):
pa: ਕਲਾਇਟ ਵਰਜਨ (major.minor):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnServerDefaults)
en: Restore &Defaults
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਰੀਸਟੋਰ ਕਰੋ(&D)

en: Visit the Kopete website at <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a>
pa: ਕੋਪੀਟੀ ਵੈੱਬਸਾਈਟ <a href="http://kopete.kde.org">http://kopete.kde.org</a> ਉੱਤੇ ਵੇਖੋ

en: Join Chat...
pa: ਗੱਲ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰੋ...

en: In&visible
pa: ਅ-ਦਿੱਖ(&v)

en: Unable to edit user info
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਸੋਧਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: &Warn User
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਚੇਤਾਵਨੀ(&W)

en: Always &Visible To
pa: ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾ ਵੇਖਾਓ(&V)

en: Always &Invisible To
pa: ਤੋਂ ਹਮੇਸ਼ਾ ਓਹਲੇ ਰੱਖੋ(&I)

en: Warn User %1?
pa: ਯੂਜ਼ਰ %1 ਚੇਤਾਵਨੀ?

en: Warn Anonymously
pa: ਅਗਿਆਤ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Warn
pa: ਸਾਵਧਾਨ

en: User Profile
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਰੋਫਾਇਲ

en: Connecting...
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ...

en: Waiting for Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਲਈ ਉਡੀਕ ਜਾਰੀ

en: &Do Not Disturb
pa: ਤੰਗ ਨਾ ਕਰੋ(&D)

en: O&ccupied
pa: ਰੁੱਝਿਆ(&c)

en: Occupied
pa: ਰੁੱਝਿਆ

en: Not Available
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Not A&vailable
pa: ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ(&v)

en: &Free for Chat
pa: ਗੱਲਾਂ ਕਰਨ ਲਈ ਵੇਹਲਾ/ਵੇਹਲੀ(&F)

en: Mobile
pa: ਮੋਬਾਇਲ

en: User Information on %1
pa: %1 ਉੱਤੇ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: &Save Profile
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੋ(&S)

en: Requesting User Profile, please wait...
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਰੋਫਾਇਲ ਲਈ ਮੰਗ ਕੀਤੀ ਗਈ ਹੈ, ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: <html><body><I>No user information provided</I></body></html>
pa: <html><body><I>ਕੋਈ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ</I></body></html>

en: ICQ Plugin
pa: ICQ ਪਲੱਗਇਨ

en: No Screen Name
pa: ਕੋਈ ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, aimRadioButton)
en: AOL screen name:
pa: AOL ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, icqRadioButton)
en: ICQ number:
pa: ICQ ਨੰਬਰ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, aimEditAccountUI)
en: Account Preferences - AIM
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - AIM

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, accountPreferencesTab) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accou&nt Preferences
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ(&n)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Direct Connect Options
pa: ਸਿੱਧਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: Po&rt range:
pa: ਪੋਰਟ ਰੇਜ਼(&r):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFileProxy)
en: &Use proxy instead
pa: ਬਜਾਏ ਪਰਾਕਸੀ ਵਰਤੋਂ(&U)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Visibility Settings
pa: ਦਿੱਖ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbAllowAll)
en: Allow all users
pa: ਸਭ ਯੂਜ਼ਰ ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbBlockAll)
en: Block all users
pa: ਸਭ ਯੂਜ਼ਰ ਬਲਾਕ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, visibleTab)
en: Visible
pa: ਦਿੱਖ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Always visible:
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਵੇਖਾਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Contact to add:
pa: ਸੰਪਰਕ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Always invisible:
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ ਓਹਲੇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblScreenName)
en: Screen name:
pa: ਸਕਰੀਨ ਨੰਬਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblWarnLevel)
en: Warning level:
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ ਲੈਵਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOnlineSince)
en: Online since:
pa: ਆਨਲਾਈਨ ਹਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAwayMessage)
en: Away message:
pa: ਦੂਰ ਸੁਨੇਹਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Profile:
pa: ਪਰੋਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Room &name:
pa: ਰੂਮ ਨਾਂ(&n):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: E&xchange:
pa: ਤਬਦੀਲ(&x):

en: &Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ(&I)

en: Select Encoding...
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਚੁਣੋ...

note: i18n( "Send &SMS..." ), 0, 0, this, SLOT(slotSendSMS()), this, "ICQAccount::mActionSendSMS") );
en: Set Xtraz Status
pa: Xtraz ਹਾਲਤ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set Status...
pa: ਹਾਲਤ ਸੈੱਟ ਕਰੋ...

en: User %1 is reading your status message
pa: ਯੂਜ਼ਰ %1 ਤੁਹਾਡਾ ਹਾਲਤ ਸੁਨੇਹਾ ਪੜ੍ਹ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Request Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਬੇਨਤੀ

en: Please authorize me so I can add you to my contact list
pa: ਮੈਨੂੰ ਪਰਮਾਣਿਤ ਕਰੋ ਤਾਂ ਕਿ ਮੈਂ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰ ਸਕਾਂ।

en: RTF-Messages
pa: RTF-ਸੁਨੇਹੇ

en: Not Signed On
pa: ਸਾਇਨ ਆਨ ਨਹੀਂ

en: &Request Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਬੇਨਤੀ(&R)

en: &Grant Authorization
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਦਿਓ(&G)

en: You must be online to add a contact.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਆਨਲਾਈਨ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Do you want to add %1 to your contact list?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %1 ਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: IP Address
pa: IP ਐਡਰੈੱਸ

en: Barbuda
pa: ਬਾਰਾਮੁਡਾ

en: British Virgin Islands
pa: ਬ੍ਰਿਟਿਸ਼ ਵੀਰਗਿਨ ਟਾਪੂ

en: Canary Islands
pa: ਕੈਨਰੀ ਟਾਪੂ

en: Diego Garcia
pa: ਡਿਗੋ ਗਾਰਸਿਕਾ

en: French Guiana
pa: ਫਰੈਂਚ ਗੁਆਨਾ

en: Rota Island
pa: ਰੋਟਾ ਟਾਪੂ

en: Tinian Island
pa: ਟਿਨਅਨ ਟਾਪੂ

en: Wales
pa: ਵੇਲਿਜ

en: Scotland
pa: ਸਕਾਟਲੈਂਡ

en: Yugoslavia - Serbia
pa: ਯੂਗੋਸਲਾਵੀਆ - ਸਰਬੀਆ

en: Yugoslavia - Montenegro
pa: ਯੂਗੋਸਲਾਵੀਆ - ਮਨਟਾਂਨੀਗਰੋ

en: Yugoslavia
pa: ਯੂਗੋਸਲਾਵੀਆ

note: i18n("Arabic")
en: Bhojpuri
pa: ਭੋਜਪੁਰੀ

note: i18n("Catalan") i18n("Chinese") i18n("Croatian") i18n("Czech") i18n("Danish") i18n("Dutch") i18n("English") i18n("Esperanto") i18n("Estonian")
en: Farsi
pa: ਫਾਰਸੀ

note: i18n("Finnish") i18n("French") i18n("Gaelic") i18n("German") i18n("Greek") i18n("Hebrew") i18n("Hindi") i18n("Hungarian") i18n("Icelandic") i18n("Indonesian") i18n("Italian") i18n("Japanese") i18n("Khmer") i18n("Korean") i18n("Lao") i18n("Latvian") i18n("Lithuanian") i18n("Malay") i18n("Norwegian") 
en: Punjabi
pa: ਪੰਜਾਬੀ

en: Taiwanese
pa: ਤਾਈਵਾਨ

note: i18n("Macedonian") i18n("Sindhi") i18n("Welsh") i18n("Azerbaijani") i18n("Kurdish") i18n("Gujarati") i18n("Tamil")
en: Belorussian
pa: ਬੇਲਾਰੂਸੀ

en: euc-JP Japanese
pa: euc-JP ਜਾਪਾਨੀ

en: euc-KR Korean
pa: euc-KR ਕੋਰੀਆਈ

en: GB-2312 Chinese
pa: GB-2312 ਚੀਨੀ

en: GBK Chinese
pa: GBK ਚੀਨੀ

en: GB18030 Chinese
pa: GB18030 ਚੀਨੀ

en: JIS Japanese
pa: JIS ਜਾਪਾਨੀ

en: Shift-JIS Japanese
pa: Shift-JIS ਜਾਪਾਨੀ

en: KOI8-R Russian
pa: KOI8-R ਰੂਸੀ

en: KOI8-U Ukrainian
pa: KOI8-U ਯੂਕਰੇਨੀ

en: ISO-8859-1 Western
pa: ISO-8859-1 ਦੱਖਣੀ

en: ISO-8859-2 Central European
pa: ISO-8859-2 ਕੇਂਦਰੀ ਯੂਰਪ

en: ISO-8859-3 Central European
pa: ISO-8859-3 ਕੇਂਦਰੀ ਯੂਰਪ

en: ISO-8859-4 Baltic
pa: ISO-8859-4 ਬਾਲਟਿਕ

en: ISO-8859-5 Cyrillic
pa: ISO-8859-5 ਸਿਰਲਿਕ

en: ISO-8859-6 Arabic
pa: ISO-8859-6 ਅਰਬੀ

en: ISO-8859-7 Greek
pa: ISO-8859-7 ਗਰੀਕ

en: ISO-8859-9 Turkish
pa: ISO-8859-9 ਤੁਰਕ

en: ISO-8859-15 Western
pa: ISO-8859-15 ਪੱਛਮੀ

en: Windows-1252 Western
pa: Windows-1252 ਵੈਸਟਰਨ

en: Windows-1253 Greek
pa: Windows-1253 ਗਰੀਕ

en: Windows-1254 Turkish
pa: Windows-1254 ਤੁਰਕ

en: Windows-1255 Hebrew
pa: Windows-1255 ਹੈਬਰਿਊ

en: Windows-1256 Arabic
pa: Windows-1256 ਅਰਬੀ

en: UTF-8 Unicode
pa: UTF-8 ਯੂਨੀਕੋਡ

en: UTF-16 Unicode
pa: UTF-16 ਯੂਨੀਕੋਡ

en: Single
pa: ਇਕਹੇਰੀ

en: Engaged
pa: ਮੰਗਿਆ/ਮੰਗੀ

en: Married
pa: ਵਿਆਹਿਆ/ਵਿਆਹੀ

en: Divorced
pa: ਤਲਾਕਸ਼ੁੱਦਾ

en: Separated
pa: ਵੱਖਰੇ

en: Widowed
pa: ਵਿਧਵਾ

en: Art
pa: ਕਲਾ

en: Cars
pa: ਕਾਰ

en: Collections
pa: ਭੰਡਾਰ

en: Computers
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ

en: Culture
pa: ਕਲਚਰ

en: Fitness
pa: ਸੇਹਤ

en: Games
pa: ਖੇਡਾਂ

en: Hobbies
pa: ਸ਼ੌਕ

en: ICQ - Help
pa: ICQ - ਮੱਦਦ

en: Internet
pa: ਇੰਟਰਨੈੱਟ

en: Lifestyle
pa: ਜੀਵਨ-ਸ਼ੈਲੀ

en: Movies and TV
pa: ਫਿਲਮਾਂ ਅਤੇ TV

en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

en: Pets and Animals
pa: ਜਾਨਵਰ ਅਤੇ ਪਾਲਤੂ

en: Religion
pa: ਧਰਮ

en: Science
pa: ਵਿਗਿਆਨ

en: Sports
pa: ਖੇਡਾਂ

en: Web Design
pa: ਵੈੱਬ ਡਿਜ਼ਾਇਨ

en: News and Media
pa: ਖ਼ਬਰਾਂ ਅਤੇ ਮੀਡਿਆ

en: Government
pa: ਸਰਕਾਰ

en: Business
pa: ਵਪਾਰ

en: Travel
pa: ਯਾਤਰਾ

en: Space
pa: ਥਾਂ

en: Clothing
pa: ਕੱਪੜੇ

en: Parties
pa: ਪਾਰਟੀਆਂ

en: Women
pa: ਔਰਤਾਂ

en: Social science
pa: ਸਮਾਜ ਵਿਗਿਆਨ

en: 60's
pa: 60

en: 70's
pa: 70

en: 50's
pa: 50

en: Finance and Corporate
pa: ਵਿੱਤੀ ਅਤੇ ਵਪਾਰਕ

en: Entertainment
pa: ਮਨੋਰੰਜਨ

en: Retail Stores
pa: ਰਿਟੇਲ ਸਟੋਰ

en: Health and Beauty
pa: ਸੇਹਤ ਅਤੇ ਸੁੰਦਰਤਾ

en: Household Products
pa: ਘਰ ਦਾ ਸਮਾਨ

en: Business Services
pa: ਵਪਾਰਿਕ ਸਰਵਿਸਾਂ

en: Audio and Visual
pa: ਆਡੀਓ ਅਤੇ ਵੀਡਿਓ

en: Sporting and Athletic
pa: ਖੇਡਾਂ ਅਤੇ ਐਥਲੀਟ

en: Publishing
pa: ਪਰਕਾਸ਼ਨ

en: Academic
pa: ਵਿਦਿਅਕ

en: Administrative
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਨ

en: Art/Entertainment
pa: ਕਲਾ/ਮਨੋਰੰਜਨ

en: College Student
pa: ਕਾਲਜ ਵਿਦਿਆਰਥੀ

en: Community & Social
pa: ਕਮਿਊਨਟੀ ਅਤੇ ਸਮਾਜਿਕ

en: Education
pa: ਵਿੱਦਿਆ

en: Engineering
pa: ਇੰਜਨੀਅਰਗ

en: Financial Services
pa: ਵਿੱਤੀ ਸਰਵਿਸਾਂ

en: High School Student
pa: ਹਾਈ ਸਕੂਲ ਸਟੂਡੈਂਟ

en: Home
pa: ਘਰ

en: ICQ - Providing Help
pa: ICQ - ਮੱਦਦ ਜਾਰੀ

en: Law
pa: ਕਾਨੂੰਨ

en: Manufacturing
pa: ਨਿਰਮਾਣ

en: Medical/Health
pa: ਮੈਡੀਕਲ/ਸੇਹਤ

en: Military
pa: ਮਿਲਟਰੀ

en: Non-Government Organization
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਰਕਾਰੀ ਸੰਗਠਨ

en: Other Services
pa: ਹੋਰ ਸਰਵਿਸਾਂ

en: Professional
pa: ਪਰੋਫੈਸ਼ਨਲ

en: Retired
pa: ਰਿਟਾਇਰ

en: Science & Research
pa: ਵਿਗਿਆਨ ਅਤੇ ਖੋਜ

en: Technical
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: University Student
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਿਟੀ ਵਿਦਿਆਰਥੀ

en: Web Building
pa: ਵੈੱਬ ਨਿਰਮਾਣ

en: Charity Org.
pa: ਚੈਰਟੀ ਸੰਗਠਨ

en: Club/Social Org.
pa: ਕਲੱਬ/ਸਮਾਜਿਕ ਸੰਗਠਨ

en: Community Org.
pa: ਕਮਿਊਨਟੀ ਸੰਗਠਨ

en: Cultural Org.
pa: ਕਲਚਰਲ ਸੰਗਠਨ

en: Fan Clubs
pa: ਫੈਨ ਕਲੱਬ

en: International Org.
pa: ਅੰਤਰਰਾਸ਼ਟਰੀ ਸੰਗਠਨ

en: Nature and Environment Org.
pa: ਕੁਦਰਤ ਅਤੇ ਵਾਤਾਵਰਨ ਸੰਗਠਨ

en: Other
pa: ਹੋਰ

en: Professional Org.
pa: ਪਰੋਫੈਸ਼ਨਲ ਸੰਗਠਨ

en: Scientific/Technical Org.
pa: ਵਿਗਿਆਨਕ/ਤਕਨੀਕੀ ਸੰਗਠਨ

en: Sports Org.
pa: ਖੇਡ ਸੰਗਠਨ

en: Support Org.
pa: ਸਹਿਯੋਗ ਸੰਗਠਨ

en: Trade and Business Org.
pa: ਵਪਾਰਕ ਸੰਗਠਨ

en: Union
pa: ਯੂਨੀਅਨ

en: Voluntary Org.
pa: ਵਲੰਟੀਅਰ ਸੰਗਠਨ

en: Elementary School
pa: ਐਲੀਮੈਂਟਰੀ ਸਕੂਲ

en: High School
pa: ਹਾਈ ਸਕੂਲ

en: College
pa: ਕਾਲਜ

en: University
pa: ਯੂਨੀਵਰਸਿਟੀ

en: Past Work Place
pa: ਪੁਰਾਣੀ ਕੰਮ ਕਰਨ ਦੀ ਥਾਂ

en: Past Organization
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਸੰਗਠਨ

en: &Fetch Again
pa: ਮੁੜ ਲਵੋ(&F)

en: '%2' Message for %1
pa: %1 ਲਈ '%2' ਸੁਨੇਹਾ

en: Fetching '%2' Message for %1...
pa: %1 ਲਈ '%2' ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

[ctx: @item icq xtraz status]
en: angry
pa: ਗੁੱਸੇ 'ਚ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: bath
pa: ਨਹਾਉਣਾ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: tired
pa: ਥੱਕਿਆ/ਥੱਕੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: party
pa: ਪਾਰਟੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: beer
pa: ਬੀਅਰ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: thinking
pa: ਸੋਚ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: eating
pa: ਖਾ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: watching tv
pa: ਟੀਵੀ ਵੇਖ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: meeting
pa: ਮੀਟਿੰਗ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: coffee
pa: ਕਾਫ਼ੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: music
pa: ਸੰਗੀਤ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: business
pa: ਵਪਾਰ

[ctx: @item icq xtraz status, taking pictures with camera]
en: shooting
pa: ਸ਼ੂਟਿੰਗ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: phone
pa: ਫੋਨ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: gaming
pa: ਗੇਮਿੰਗ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: studying
pa: ਪੜ੍ਹਾ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: shopping
pa: ਸਾਪਿੰਗ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sick
pa: ਬੀਮਾਰ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: sleeping
pa: ਸੌ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ

[ctx: @item icq xtraz status, water sport]
en: surfing
pa: ਸਰਫ਼ਿੰਗ

[ctx: @item icq xtraz status, browsing the Internet]
en: browsing
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਿੰਗ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: working
pa: ਕੰਮ ਕਰਦਾ/ਕਰਦੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: typing
pa: ਲਿਖ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: picnic
pa: ਪਿਕਨਿਕ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: cooking
pa: ਖਾਣਾ ਬਣਾ ਰਿਹਾ/ਰਹੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: smoking
pa: ਸਿਗਰਟਨੋਸ਼ੀ

[ctx: @item icq xtraz status]
en: love
pa: ਪਿਆਰ

en: <b>%1</b> requested authorization to add you to his/her contact list.
pa: <b>%1</b> ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਆਗਿਆ ਮੰਗੀ ਹੈ।

en: Authorization reply to <b>%1</b>.
pa: <b>%1</b> ਲਈ ਜਵਾਬ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUserReq)
en: %1 requested authorization to add you to his/her contact list.
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਆਗਿਆ ਮੰਗੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReqReason)
en: Request Reason:
pa: ਮੰਗ ਕਾਰਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRequestReason)
en: Some reason...
pa: ਕੁਝ ਕਾਰਨ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbGrant)
en: &Grant authorization
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਮਨਜ਼ੂਰ(&G)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rbDecline)
en: &Decline authorization
pa: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ(&D)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblReason)
en: Reason:
pa: ਕਾਰਨ:

en: ICQ Password Change
pa: ICQ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

en: Your new password must be between 6-8 characters long.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਨਵਾਂ ਪਾਸਵਰਡ 6-8 ਅੱਖਰ ਲੰਮਾ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

en: Your password could not be changed.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Your password has been changed successfully.
pa: ਤੁਹਾਡਾ ਪਾਸਵਰਡ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਬਦਲਿਆ ਹੈ।

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: &Basic Setup
pa: ਬੇਸਿਕ ਸੈਟਅੱਪ(&B)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Account Preferences
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, changePasswordGroupBox)
en: Change password
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonChangePassword)
en: Change Your Password...
pa: ਆਪਣਾ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲੋ...

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Accou&nt Preferences
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ(&n)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Privacy Options
pa: ਪਰਾਈਵੇਸੀ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkHideIP)
en: Hide &IP address
pa: &IP ਐਡਰੈੱਸ ਓਹਲੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblProxyServer) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelServer)
en: Ser&ver /
pa: ਸਰਵਰ(&v) /

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Peer Connection Options
pa: ਪੀਅਰ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਚੋਣਾਂ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabVisible)
en: Visible
pa: ਦਿੱਖ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabInvisible)
en: Invisible
pa: ਅਦਿੱਖ

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIgnore)
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_3)
en: Ignore:
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ:

en: <qt>You must enter a valid ICQ No.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਸਹੀਂ ICQ ਨੰਬਰ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Information
pa: ਨਿੱਜੀ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nickNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Nickname:
pa: ਛੋਟਾ ਨਾਂ(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, firstNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &First name:
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਨਾਂ(&F):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lastNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Last name:
pa: ਆਖਰੀ ਨਾਂ(&L):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Gen&der:
pa: ਲਿੰਗ(&d):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, maritalLabel)
en: Marital status:
pa: ਵਿਆਹ ਸਥਿਤੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: &Timezone:
pa: ਟਾਈਮ ਖੇਤਰ(&T):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayDayLabel)
en: Day:
pa: ਦਿਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayMonthLabel)
en: Month:
pa: ਮਹੀਨਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayYearLabel)
en: Year:
pa: ਸਾਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: A&ge:
pa: ਉਮਰ(&g):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Spoken Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ ਬੋਲੀਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language1Label)
en: First:
pa: ਪਹਿਲਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language2Label)
en: Second:
pa: ਦੂਜਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, language3Label)
en: Third:
pa: ਤੀਜਾ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location && Contact Information
pa: ਟਿਕਾਣਾ && ਸੰਪਰਕ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Address:
pa: ਐਡਰੈੱਸ(&A):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &City:
pa: ਸ਼ਹਿਰ(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &State:
pa: ਪ੍ਰਾਂਤ(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Zip:
pa: ਜਿਪ(&Z):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Countr&y:
pa: ਦੇਸ਼(&y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Phone:
pa: ਫੋਨ(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Ce&ll:
pa: ਸੈੱਲ(&l):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Fa&x:
pa: ਫੈਕਸ(&x):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10_2)
en: &Homepage:
pa: ਮੁੱਖ ਸਫਾ(&H):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Origin
pa: ਅਧਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblState)
en: State:
pa: ਰਾਜ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Interests
pa: ਦਿਲਚਸਪੀ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Organization Type
pa: ਸੰਗਠਨ ਟਾਈਪ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Email Addresses
pa: ਈਮੇਲ ਸਿਰਨਾਵੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: &Email:
pa: ਈਮੇਲ(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: &Gender:
pa: ਲਿੰਗ(&G):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: Lan&guage:
pa: ਭਾਸ਼ਾ(&g):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: C&ountry:
pa: ਦੇਸ਼(&o):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabUIN)
en: UIN Search
pa: UIN ਖੋਜ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, stopButton)
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: Show information about the selected contact
pa: ਚੁਣੇ ਸੰਪਰਕ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, userInfoButton)
en: User Info
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Requires Authorization
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਕਤਾ ਬੇਨਤੀ

en: Yes
pa: ਹਾਂ

en: No
pa: ਨਹੀਂ

en: ICQ User Information
pa: ICQ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Home Info
pa: ਘਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Home Information
pa: ਘਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Work Info
pa: ਕੰਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Work Information
pa: ਕੰਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Other Info
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Interest Info
pa: ਪਸੰਦ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Interest Information
pa: ਪਸੰਦ ਜਾਣਕਾਰੀ

[ctx: Primary email address]
en: Primary
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ

[ctx: Other email address]
en: More
pa: ਹੋਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Company Location Information
pa: ਕੰਪਨੀ ਟਿਕਾਣਾ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Address:
pa: ਐਡਰੈੱਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Zip:
pa: ਜ਼ਿੱਪ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Personal Work Information
pa: ਨਿੱਜੀ ਕੰਮ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, occupationLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblOccupation)
en: Occupation:
pa: ਅਹੁਦਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: Phone:
pa: ਫੋਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkAppend)
en: Append to menu
pa: ਮੇਨੂ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

en: file is empty:
pa: ਫਾਇਲ ਖਾਲੀ ਹੈ:

en: Bad Request
pa: ਗਲਤ ਮੰਗ

en: Unknown Error:
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ:

en: missing IP or port
pa: ਗੁੰਮ IP ਜਾਂ ਪੋਰਟ

en: Timeout
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Adding contacts
pa: ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: %1 out of %2 contacts have been added]
en: %1 out of %2 added.
pa: %2 ਵਿੱਚੋਂ %1 ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ।

en: Chat Room Invitation
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਸੱਦਾ

en: ICQ Web Express
pa: ICQ ਵੈੱਬ ਐਕਸਪ੍ਰੈਸ

en: ICQ Email Express
pa: ICQ ਈਮੇਲ ਐਕਸਪਰੈਸ

[ctx: account has been disconnected]
en: Kopete: %1 disconnected
pa: ਕੋਪੀਟੀ: %1 ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟਡ

en: There was an error in the protocol handling; it was not fatal, so you will not be disconnected.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਸਟਰੀਮ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ; ਇਹ ਘਾਤਕ ਨਹੀਂ ਹੈ, ਇਸਕਰਕੇ ਤੁਹਾਡਾ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟੁੱਟੇਗਾ ਨਹੀਂ।

en: There was an error in the protocol handling; automatic reconnection occurring.
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਹੈਂਡਲ ਕਰਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ; ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਮੁੜ-ਕਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Kopete: OSCAR Protocol error
pa: ਕੋਪੀਟੀ: OSCAR ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਗਲਤੀ

[ctx: AIM user id]
en: screen name
pa: ਸਕਰੀਨ ਨਾਂ

en: You have logged in more than once with the same %1, account %2 is now disconnected.
pa: ਤੁਸੀਂ ਇੱਕੋ %1 ਨਾਲ ਇੱਕ ਤੋਂ ਵੱਧ ਵਾਰ ਲਾਗਇਨ ਹੋ ਗਏ ਹੋ, ਅਕਾਊਂਟ %2 ਹੁਣ ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।

en: Sign on failed because either your %1 or password are invalid. Please check your settings for account %2.
pa: ਸਾਈਨ-ਆਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡਾ %1 ਜਾਂ ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ। ਅਕਾਊਂਟ %2 ਲਈ ਆਪਣੀ ਸੈਟਿੰਗ ਚੈੱਕ ਕਰੋ।

en: The %1 service is temporarily unavailable. Please try again later.
pa: ਸਰਵਿਸ %1 ਆਰਜ਼ੀ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਬਾਅਦ 'ਚ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ ਜੀ।

en: Could not sign on to %1 with account %2 because the password was incorrect.
pa: %1 ਉੱਤੇ ਅਕਾਊਂਟ %2 ਨਾਲ ਸਾਈਨ ਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ, ਕਿਉਂਕਿ ਪਾਸਵਰਡ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Sign on to %1 failed because your account %2 is currently suspended.
pa: %1 ਲਈ ਸਾਈਨ ਆਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡਾ ਅਕਾਊਂਟ %2 ਇਸ ਸਮੇਂ ਸਸਪੈਂਡ ਹੈ।

en: Sign on to %1 with your account %2 failed.
pa: %1 ਉੱਤੇ %2 ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਲ ਸਾਇਨ ਆਨ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Account %1 was disabled on the %2 server because of your age (under than 13).
pa: ਅਕਾਊਂਟ %1 %2 ਸਰਵਰ ਉੱਤੇ ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਤੁਹਾਡੀ ਉਮਰ 13 ਤੋਂ ਘੱਟ ਹੈ।

en: Buddy icons
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ

en: Group chat
pa: ਗਰੁੱਪ ਗੱਲਬਾਤ

en: Voice chat
pa: ਆਵਾਜ਼ ਗੱਲਬਾਤ

en: Send buddy list
pa: ਬੱਡੀ ਲਿਸਟ ਭੇਜੋ

en: Select Encoding
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਚੁਣੋ

en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: The following contacts are not on your contact list. Would you like to add them?
pa: ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਸੰਪਰਕ ਤੁਹਾਡੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹਨ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇੰਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, doNotShowAgain)
en: Do &not ask again
pa: ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ(&n)

en: Add Contacts to Server List
pa: ਸੰਪਰਕ ਸਰਵਰ ਲਿਸਟ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰੋ

en: Do &Not Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ ਨਾ ਕਰੋ(&N)

en: Client Features
pa: ਕਲਾਇਟ ਫੀਚਰ

en: Contact Encoding
pa: ਸੰਪਰਕ ਇੰਕੋਡਿੰਗ

en: Member Since
pa: ਮੈਂਬਰ ਹੈ

en: Protocol Version
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਵਰਜਨ

en: Show my own video...
pa: ਮੇਰਾ ਆਪਣਾ ਵਿਡੀਓ ਵੇਖੋ...

en: View Contact's Webcam
pa: ਸੰਪਰਕ ਦਾ ਵੈੱਬਕੈਮ ਵੇਖੋ

en: Send Webcam
pa: ਵੈਬ-ਕੈਮ ਭੇਜੋ

en: Country
pa: ਦੇਸ਼

en: State
pa: ਰਾਜ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Home Address
pa: ਘਰ ਐਡਰੈੱਸ

en: Zipcode
pa: ਜ਼ਿਪ ਕੋਡ

en: Age
pa: ਉਮਰ

en: Unable to lookup %1
pa: ਖੋਜ %1 ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Contact name:
pa: ਸੰਪਰਕ ਨਾਂ(&C):

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QQEditAccountUI)
en: Account Preferences - QQ
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - QQ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_autologin)
en: If you check this checkbox, the account will not be connected when you press the "Connect All" button, or at startup when automatic connection at startup is enabled.
pa: ਇਹ ਚੈੱਕਬਾਕਸ ਚੁਣਨ ਨਾਲ ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ, ਜਦੋਂ ਕਿ ਤੁਸੀਂ "ਸਭ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰੋ" ਬਟਨ ਦੱਬਿਆ ਜਾਂ ਸਟਾਰਟ ਕਰਨ ਸਮੇਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਯੋਗ ਕੀਤਾ ਹੋਵੇ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonVCard)
en: View && Update my vCard
pa: ਮੇਰਾ vCard ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਅੱਪਡੇਟ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, global_settings_page)
en: Global QQ Options
pa: ਗਲੋਬਲ QQ ਚੋਣਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, NotifyNewChat)
en: Au&tomatically open a chat window when someone starts a conversation
pa: ਜਦੋਂ ਕੋਈ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੇ ਤਾਂ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ(&t)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Only Manually
pa: ਕੇਵਲ ਖੁਦ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: When a Chat is Open (default)
pa: ਜਦੋਂ ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਖੁੱਲ੍ਹੇ (ਡਿਫਾਲਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, DownloadPicture)
en: Automatically (read help)
pa: ਆਟਮੋਟਿਕ ਹੀ (ਮੱਦਦ ਪੜ੍ਹੋ)

en: <qt>You must enter a valid email address.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਵੈਧ ਈਮੇਲ ਐਡਰੈੱਸ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।</qt>

en: QQ Plugin
pa: QQ ਪਲੱਗਇਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Picture
pa: ਤਸਵੀਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblAge)
en: Age:
pa: ਉਮਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSignature)
en: Signature:
pa: ਦਸਤਖਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZip)
en: Zip code:
pa: ਜਿਪ ਕੋਡ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phone Numbers
pa: ਫੋਨ ਨੰਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rat
pa: ਚੂਹਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ox
pa: ਬਦਲ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Tiger
pa: ਸ਼ੇਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rabbit
pa: ਖਰਗੋਸ਼

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dragon
pa: ਰਾਖਸ਼

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Snake
pa: ਸੱਪ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Horse
pa: ਘੋੜਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Ram
pa: ਰਾਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Monkey
pa: ਬਾਂਦਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Rooster
pa: ਰੋਸਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Dog
pa: ਕੁੱਤਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbZodiac)
en: Pig
pa: ਸੂਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblZodiac)
en: Zodiac:
pa: ਰਾਸ਼ੀ:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aries
pa: ਬਿਰਖ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Taurus
pa: ਟੋਰਅਸ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Gemini
pa: ਮਿਥੁਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Cancer
pa: ਕਰਕ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Leo
pa: ਲਿਓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Virgo
pa: ਕੰਨਿਆ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Libra
pa: ਲਿਬਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Scorpio
pa: ਬਰਿਸ਼ਚਕ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Sagittarius
pa: ਸਜੇਟੱਰਿਅਸ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Capricorn
pa: ਮਕਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Aquarius
pa: ਕੁੰਭ ਰਾਸ਼ੀ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbHoroscope)
en: Pisces
pa: ਮੀਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblHoroscope)
en: Horoscope:
pa: ਰਾਸ਼ੀ-ਫਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIntroduction)
en: Introduction:
pa: ਜਾਣ ਪਛਾਣ:

en: Webcam for %1
pa: %1 ਲਈ ਵੈਬਕੈਮ

en: No webcam image received
pa: ਕੋਈ ਵੈਬਕੈਮ ਚਿੱਤਰ ਨਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Skype protocol
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Chat denied
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਪਾਬੰਦੀ

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Misc error
pa: ਫੁਟਕਲ ਗਲਤੀ

en: User or phone number does not exist
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਂ ਫੋਨ ਨੰਬਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: User is offline
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਆਫਲਾਈਨ ਹੈ

en: No proxy found
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Session terminated
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਖਤਮ ਕੀਤਾ

en: Sound I/O error
pa: ਸਾਊਂਡ I/O ਗਲਤੀ

en: Problem with remote sound device
pa: ਰਿਮੋਟ ਸਾਊਂਡ ਜੰਤਰ ਨਾਲ ਸਮੱਸਿਆ

en: Call blocked by recipient
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਵਲੋਂ ਕਾਲ ਪਾਬੰਦੀ

en: Sound recording error
pa: ਸਾਊਂਡ ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਗਲਤੀ

en: This version of Skype does not support adding users to chat.
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਦਾ ਇਹ ਵਰਜਨ ਗੱਲਬਾਤ ਵਿੱਚ ਯੂਜ਼ਰ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗੀ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: Skype Protocol
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Could not ping Skype
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਪਿੰਗ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Skype did not accept this application
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਇਹ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ

en: Could not launch Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਚਲਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਸਲੀ ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਲਿੰਕ ਸਕਾਈਪੀ ਵਰਜਨ 2.0 ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਨੂੰ http://www.skype.com ਤੋਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Could not find Skype.
    You need to install the original dynamic linked Skype version 2.0 binary from http://www.skype.com
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    ਤੁਹਾਨੂੰ ਅਸਲੀ ਡਾਇਨੈਮਿਕ ਲਿੰਕ ਸਕਾਈਪੀ ਵਰਜਨ 2.0 ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਨੂੰ http://www.skype.com ਤੋਂ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

en: Error while sending a message to Skype (%1).
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਨੂੰ ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ (%1)।

en: Please login to Skype first
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਸਕਾਈਪੀ 'ਚ ਲਾਗਇਨ ਕਰੋ

en: Skype (%1)
pa: ਸਕਾਈਪੀ (%1)

en: Skype Me
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਮੀ

en: Make Test Call
pa: ਟੈਸਟ ਕਾਲ ਕਰੋ

en: You must connect to Skype first.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਸਕਾਈਪੀ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਪਵੇਗਾ।

en: Wrong Information
pa: ਗਲਤ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: This contact already exists in this account.
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਇਸ ਅਕਾਊਂਟ ਵਿੱਚ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।

en: You cannot add yourself as a contact.
pa: ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੇ ਆਪ ਨੂੰ ਸ਼ਾਮਿਲ ਨਹੀਂ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Call with %1
pa: %1 ਨਾਲ ਕਾਲ

en: Canceled
pa: ਰੱਦ ਕੀਤਾ

en: Other person is busy
pa: ਹੋਰ ਵਿਅਕਤੀ ਰੁੱਝਿਆ ਹੈ

en: Refused
pa: ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ

en: Call Back
pa: ਬੈਕ ਕਾਲ ਕਰੋ

en: Missed
pa: ਮਿਸ

en: Resume
pa: ਮੁੜ-ਵਿਚਾਰ

en: On hold (local)
pa: ਹੋਲਡ (ਲੋਕਲ)

en: On hold (remote)
pa: ਹੋਲਡ (ਰਿਮੋਟ)

en: On hold
pa: ਹੋਲਡ

en: Hold
pa: ਹੋਲਡ

en: In progress
pa: ਜਾਰੀ ਹੈ

en: Ringing
pa: ਘੰਟੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ

en: Failed
pa: ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Failed (%1)
pa: ਫੇਲ੍ਹ (%1)

en: %1 active
    %2 total
pa: %1 ਐਕਟਿਵ
    %2 ਕੁੱਲ

en: Skypeout inactive
pa: ਸਕਾਈਪੀਆਉਟ ਗ਼ੈਰਸਰਗਰਮ

en: Call
pa: ਕਾਲ

en: Conference Call
pa: ਕਨਫਰੰਸ ਕਾਲ

en: Block contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਪਾਬੰਦੀ

en: Details for User %1
pa: ਯੂਜ਼ਰ %1 ਲਈ ਵੇਰਵਾ

en: Configure Skype client
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਕਲਾਇਟ ਸੰਰਚਨਾ

en: Please enter your skype user name
pa: ਆਪਣਾ ਸਕਾਈਪੀ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦਿਉ ਜੀ

en: You must enter your skype user name
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਆਪਣਾ ਸਕਾਈਪੀ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਪਵੇਗਾ

en: Not in Skype list
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਲਿਸਟ 'ਚ ਨਹੀਂ

en: Not authorized
pa: ਪਰਮਾਣਿਤ ਨਹੀਂ

en: SkypeOut contact
pa: ਸਕਾਈਪੀਆਉਟ ਸੰਪਰਕ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeAddContactBase)
en: Add Skype Contact
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype name:
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, SearchButton)
en: Se&arch
pa: ਖੋਜ(&a)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeCallDialogBase)
en: Skype Call
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਕਾਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, NameLabel)
en: Name(s) of Participant(s)
pa: ਭਾਗ ਲੈਣ ਵਾਲੇ ਦਾ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Time:
pa: ਸਮਾਂ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, CreditLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits left
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਕਰੈਡਿਟ ਬਾਕੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: SkypeOut credits:
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਕਰੈਡਿਟ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept call
pa: ਕਾਲ ਮਨਜ਼ੂਰ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, AcceptButton)
en: Accept incoming call
pa: ਆ ਰਹੀ ਕਾਲ ਲਵੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HangButton)
en: Finish the call
pa: ਕਾਲ ਮੁਕੰਮਲ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, HangButton)
en: Terminate the call
pa: ਕਾਲ ਖਤਮ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HangButton)
en: H&ang up
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&a)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, HoldButton)
en: Hold the call
pa: ਕਾਲ ਹੋਲਡ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, HoldButton)
en: H&old
pa: ਹੋਲਡ(&o)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ChatButton)
en: Open chat to the person.
pa: ਵਿਅਕਤੀ ਨਾਲ ਗੱਲਬਾਤ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, VideoButton)
en: Start/Stop Video
pa: ਵਿਡੀਓ ਸ਼ੁਰੂ/ਰੋਕੋ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SkypeDetailsBase)
en: User's Details
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Skype ID:
pa: ਸਕਾਈਪੀ ID:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Authorized
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, authorCombo)
en: Not Authorized
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Is authorized:
pa: ਪ੍ਰਮਾਣਿਤ ਹੈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Display Name:
pa: ਵੇਖਣ ਲਈ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Sex:
pa: ਲਿੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, excludeCheck)
en: E&xclude from connection
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਵਿੱਚੋਂ ਅੱਡ ਕਰੋ(&x)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Important Note
pa: ਖਾਸ ਨੋਟ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, launchTab)
en: Lau&nch
pa: ਚਲਾਓ(&n)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: You can set whether and when should kopete launch Skype.
pa: ਤੁਸੀਂ ਸੈੱਟ ਕਰ ਸਕਦੇ ਹੋ ਕਿ ਕੋਪਟੀ ਸਕਾਈਪੀ ਨੂੰ ਕਦੋਂ ਤੇ ਕਿਵੇਂ ਚਲਾਵੇ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, LaunchGroup)
en: Launch Skype
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeededRadio)
en: When &not running
pa: ਜਦੋਂ ਨਾ ਚੱਲਦਾ ਹੋਵੇ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, LaunchNeverRadio)
en: N&ever
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ(&e)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Command to launch Skype:
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਕਮਾਂਡ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, CommandEdit)
en: skype
pa: ਸਕਾਈਪੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_4)
en: Launch timeout:
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ ਚਲਾਓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_4)
en: Wait before trying to connect to Skype:
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਉਡੀਕੋ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, WaitSpin) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, WaitSpin)
en: trying
pa: ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਜਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AuthorCheck)
en: &Non-standard authorization
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਟੈਂਡਰਡ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ(&N)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: What bus do you want to use
pa: ਕਿਹੜੀ ਬਸ ਤੁਸੀਂ ਵਰਤਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, BusGroup)
en: Bus
pa: ਬਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton4)
en: Sessi&on
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ(&o)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton5) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: S&ystem
pa: ਸਿਸਟਮ(&y)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, activityTab)
en: &Activity
pa: ਸਰਗਰਮੀ(&A)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming messages
pa: ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, HitchCheck)
en: Show all incoming &messages
pa: ਸਭ ਆ ਰਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਵੇਖੋ(&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, MarkCheck)
en: Mar&k as read
pa: ਪੜ੍ਹਿਆ ਬਣਾਓ(&k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ScanCheck)
en: Scan f&or unread
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਲਈ ਸਕੈਨ ਕਰੋ(&o)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: Show call control window for all calls
pa: ਸਭ ਕਾਲਾਂ ਲਈ ਕਾਲ ਕੰਟਰੋਲ ਵਿੰਡੋ ਵੇਖੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, CallCheck)
en: S&how call control (this will also hide Skype client call dialog)
pa: ਕਾਲ ਕੰਟਰੋਲ ਵੇਖੋ (ਇਹ ਸਕਾਈਪੀ ਕਲਾਇਟ ਕਾਲ ਡਾਈਲਾਗ ਨੂੰ ਵੀ ਓਹਲੇ ਕਰੇਗਾ)(&h)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Auto close the call control window
pa: ਕਾਲ ਕੰਟਰੋਲ ਵਿੰਡੋ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਬੰਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, AutoCloseCallCheck)
en: Autoc&lose
pa: ਆਟੋ ਬੰਦ ਕਰੋ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Timeout:
pa: ਟਾਈਮ-ਆਉਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, PingsCheck)
en: Pi&ng Skype
pa: ਸਕਾਈਪੀ ਪਿੰਗ(&n)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, LeaveCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, LeaveCheck)
en: Do not leave a chat on window exit
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰਨ ਉੱਤੇ ਗੱਲਬਾਤ ਨਾ ਛੱਡੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, callsTab)
en: &Calls
pa: ਕਾਲ ਕਰੋ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StartCallCommandCheck)
en: E&xecute before call
pa: ਕਾਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਚਲਾਓ(&x)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, WaitForStartCallCommandCheck)
en: Wait for fi&nish
pa: ਮੁਕੰਮਲ ਹੋਣ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰੋ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, EndCallCommandCheck)
en: Execute after call
pa: ਕਾਲ ਬਾਅਦ ਚਲਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, OnlyLastCallCommandCheck)
en: Onl&y for last call
pa: ਕੇਵਲ ਆਖਰੀ ਕਾਲ ਲਈ(&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, IncomingCommandCheck)
en: Execute on inco&ming call
pa: ਆ ਰਹੀ ਕਾਲ ਉੱਤੇ ਚਲਾਓ(&m)

en: Could not load service %1.
pa: ਸਰਵਿਸ %1 ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ।

en: Error Loading Service
pa: ਸਰਵਿਸ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: GSMLib Settings
pa: GSMLib ਸੈਟਿੰਗ

en: Could Not Send Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: No provider configured
pa: ਕੋਈ ਪਰੋਵਾਇਡਰ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Pro&vider:
pa: ਪਰੋਵਾਈਡਰ(&v):

en: No provider configured.
pa: ਕੋਈ ਪਰੋਵਾਇਡਰ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ।

en: No Prefix
pa: ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ ਨਹੀਂ

en: %1 Settings
pa: %1 ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: SMSSend Options
pa: SMSSend ਚੋਣਾਂ

en: Message Too Long
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ

en: Divide
pa: ਵੰਡੋ

en: Do Not Divide
pa: ਨਾ ਵੰਡੋ

en: Message too long.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਬਹੁਤਾ ਲੰਮਾ ਹੈ।

en: Something went wrong while sending the message.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: &Contact Settings
pa: ਸੰਪਰਕ ਸੈਟਿੰਗ(&C)

en: User Preferences
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget)
en: Account Preferences - SMS
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - SMS

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: &SMS delivery service:
pa: &SMS ਡਿਲਵਰੀ ਸਰਵਿਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton)
en: &Description
pa: ਵੇਰਵਾ(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Messaging Preferences
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox)
en: Cancel Sending
pa: ਭੇਜਣਾ ਰੱਦ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Contact na&me:
pa: ਸੰਪਰਕ ਨਾਂ(&m):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Some One
pa: ਕੋਈ

en: Create Directory
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਓ

en: Do Not Create
pa: ਨਾ ਬਣਾਓ

en: Fix
pa: ਸਥਿਰ

en: Do Not Fix
pa: ਸਥਿਰ ਨਾ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Com&puter hostname:
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ(&p):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: &Workgroup/domain:
pa: ਵਰਕਗਰੁੱਪ/ਡੋਮੇਨ(&W):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basi&c Setup
pa: ਬੇਸਿਕ ਸੈੱਟਅੱਪ(&c)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Hos&tname:
pa: ਹੋਸਟ-ਨਾਂ(&t):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Protocol Preferences
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਪਸੰਦ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: second(s)
pa: ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblComputerName) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, lblComputerName)
en: The host name of this contact's computer.
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਦੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਦਾ ਹੋਸਟ ਨਾਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblComputerName)
en: &Computer name:
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਂ(&C):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComputerName)
en: Computer Name
pa: ਕੰਪਿਊਟਰ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sComment) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sWorkgroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sOS) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sServer)
en: Looking
pa: ਖੋਜ ਜਾਰੀ ਹੈ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The workgroup or domain containing this contact's computer.
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਦੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਨੂੰ ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਵਰਕਗਰੁੱਪ ਜਾਂ ਡੋਮੇਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The operating system running on this contact's computer.
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਦੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Operating s&ystem:
pa: ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ(&y):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The software running on this contact's computer.
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਦੇ ਕੰਪਿਊਟਰ ਉੱਤੇ ਚੱਲ ਰਿਹਾ ਸਾਫਟਵੇਅਰ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Ser&ver software:
pa: ਸਰਵਰ ਵਰਜਨ(&v):

en: <qt>You must enter a valid hostname.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਢੁੱਕਵਾਂ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।</qt>

en: <qt>LOCALHOST is not allowed as a contact.</qt>
pa: <qt>LOCALHOST ਇੱਕ ਸੰਪਰਕ ਵਜੋਂ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।</qt>

en: Configuration Successful
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਸਫ਼ਲ ਰਹੀ ਹੈ

en: Updating the Samba configuration file failed.
pa: ਸਾਂਬਾ ਸੰਰਚਨਾ ਫਾਇਲ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨੀ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ।

en: Configuration Failed
pa: ਸੰਰਚਨਾ ਫੇਲ੍ਹ ਹੋਈ

en: User Info for %1
pa: %1 ਲਈ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WlmAccountPreferences)
en: Account Preferences - Wlm
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - WIm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, accountLabel)
en: WLM passport:
pa: WLM ਪਾਸਪੋਰਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Blocked contacts:
pa: ਪਾਬੰਦੀਸ਼ੁਦਾ ਸੰਪਰਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Allowed contacts:
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਸੰਪਰਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Italics</span> contacts are not on your contact list.</p></body></html>
pa: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">ਤਿਰਛੇ</span> ਸੰਪਰਕ ਤੁਹਾਡੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹਨ।</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Connection Preferences (for advanced users)
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਪਸੰਦ (ਤਕਨੀਕੀ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਲਈ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionEnableProxy)
en: Enable Proxy
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਚਾਲੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyHost)
en: Host /
pa: ਹੋਸਟ /

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyPort)
en: port:
pa: ਪੋਰਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelProxyUsername)
en: Username:
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: General Options
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੋਣ

en: <qt>You must enter a valid WLM passport.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਸਹੀਂ WLM ਪਾਸਵਰਡ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।</qt>

en: MSN Plugin
pa: MSN ਪਲੱਗਇਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &WLM passport:
pa: &WLM ਪਾਸਪੋਰਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: <i>(for example: joe@hotmail.com)</i>
pa: <i>(ਜਿਵੇਂ: joe@hotmail.com)</i>

en: WLM Plugin
pa: WLM ਪਲੱਗਇਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Personal message:
pa: ਨਿੱਜੀ ਸੁਨੇਹਾ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Phones
pa: ਫੋਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel7)
en: Mobile:
pa: ਮੋਬਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_reversed)
en: Show whether you are on the contact list of this user
pa: ਵੇਖਾਓ ਕਿ ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਯੂਜ਼ਰ ਦੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਹੋਵੋ

en: Open Inbo&x...
pa: ਇਨ-ਬਾਕਸ ਖੋਲ੍ਹੋ(&x)...

en: &Change Display Name...
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਨਾਂ ਬਦਲੋ(&C)...

en: Buddies
pa: ਬੱਡੀ

en: Change Display Name - MSN Plugin
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ ਨਾਂ ਬਦਲੋ - MSN ਪਲੱਗਇਨ

en: You have one unread message in your Hotmail inbox. | You have %1 unread messages in your Hotmail inbox.
pa[0]: ਤੁਹਾਡੇ ਹਾਟਮੇਲ ਇਨ-ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਅਣ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਹਾਡੇ ਹਾਟਮੇਲ ਇਨ-ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ %1 ਅਣ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ।

[ctx: @action]
en: Open Inbox
pa: ਇਨ-ਬਾਕਸ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: New message from %1 in your Hotmail inbox.<p>Subject: %2
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਹਾਟਮੇਲ ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ %1 ਵਲੋਂ ਨਵਾਂ ਸੁਨੇਹਾ। <p>ਵਿਸ਼ਾ: %2

en: Send &Voice
pa: ਆਵਾਜ਼ ਭੇਜੋ(&V)

en: Stop &recording
pa: ਰਿਕਾਰਡਿੰਗ ਰੋਕੋ(&r)

en: Send Ink
pa: ਲਿੰਕ ਭੇਜੋ

en: Block Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਪਾਬੰਦੀ

en: Update Photo
pa: ਫੋਟੋ ਅੱਪਡੇਟ

en: &Block custom emoticons
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਈਮੋਸ਼ਨ ਪਾਬੰਦੀ(&B)

en: This contact does not have you in his/her list
pa: ਇਸ ਸੰਪਰਕ ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਹਾਲੇ ਆਪਣੀ ਸੰਪਰਕ ਲਿਸਟ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ।

en: This contact is blocked
pa: ਇਹ ਸੰਪਰਕ ਬਲਾਕ ਹੈ

en: Be Right Back
pa: ਹੁਣੇ ਆਇਆ/ਆਈ

en: Be &Right Back
pa: ਹੁਣੇ ਵਾਪਸ ਆਇਆ/ਆਈ(&R)

en: On the Phone
pa: ਫੋਨ ਉੱਤੇ ਹਾਂ

en: On The &Phone
pa: ਫੋਨ ਉੱਤੇ ਹਾਂ(&P)

en: Out to Lunch
pa: ਲੰਚ ਲਈ ਬਾਹਰ

en: Out To &Lunch
pa: ਲੰਚ ਲਈ ਬਾਹਰ(&L)

en: &Idle
pa: ਵੇਹਲਾ(&I)

[ctx: This is used in the tooltip of a contact]
en: Listening To
pa: ਸੁਣ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: File transfer cancelled.
pa: ਫਾਇਲ ਤਬਦੀਲੀ ਰੱਦ ਕੀਤੀ।

en: An error occurred while saving the address book entry.
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ ਸੰਭਾਲਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: The Yahoo Address Book entry could not be saved:
    %1 - %2
pa: ਯਾਹੂ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be created:
    %1 - %2
pa: ਯਾਹੂ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ:
    %1 - %2

en: The Yahoo Address Book entry could not be deleted:
    %1 - %2
pa: ਯਾਹੂ ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਐਂਟਰੀ ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ:
    %1 - %2

en: The picture was not successfully uploaded
pa: ਤਸਵੀਰ ਅੱਪਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕੀ ਹੈ

en: Could not open file for writing.
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: An error occurred while downloading the file.
pa: ਫਾਇਲ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Unable to connect to file transfer server
pa: ਫਾਇਲ ਟਰਾਂਸਫਰ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: An error occurred while sending the file.
pa: ਫਾਇਲ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: An error occurred while sending the message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

en: The message is empty.
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਖਾਲੀ ਹੈ।

en: Error opening file: %1
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %1

en: An unknown error has occurred.
pa: ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: Webcam connection to the user %1 could not be established.
    
    Please relogin and try again.
pa: ਯੂਜ਼ਰ %1 ਦੇ ਵੈੱਬ-ਕੈਮ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬਣਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।
    
    ਮੁੜ ਲਾਗਇਨ ਕਰਕੇ ਮੁੜ ਟਰਾਈ ਕਰੋ।

en: An error occurred closing the webcam session.
pa: ਵੈੱਬ-ਕੈਮ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: You tried to close a connection that did not exist.
pa: ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕੀਤੀ, ਜੋ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਸੀ

en: An error occurred while downloading a buddy icon (%1)
pa: ਇੱਕ ਗੱਲਬਾਤ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ: %1

en: Could not join chat
pa: ਚੈੱਟ ਜੁਆਇੰਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤੀ ਜਾ ਸਕੀ

en: The room is full. Please choose another one.
pa: ਰੂਮ ਭਰਿਆ ਹੋਇਆ ਹੈ। ਹੋਰ ਵੱਖਰਾ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: Invalid user.
pa: ਗਲਤ ਯੂਜ਼ਰ ਹੈ।

en: An unknown error occurred while joining the chat room.
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਅਣਜਾਣੀ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooAddContactBase)
en: Add Yahoo Contact
pa: ਯਾਹੂ ਸੰਪਰਕ ਸ਼ਾਮਲ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.
pa: ਯਾਹੂ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, contactID)
en: The account name of the Yahoo account you would like to add.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
pa: ਯਾਹੂ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾ, ਜਿਸ ਨੂੰ ਤੁਸੀਂ ਸ਼ਾਮਲ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ। ਇੱਕ ਅੱਖਰ-ਅੰਕ ਦੀ ਲਾਈਨ (ਬਿਨਾਂ ਖਾਲੀ ਥਾਂ) ਹੋਣੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Yahoo username:
pa: ਯਾਹੂ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ(&Y):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: <i>(for example: joe8752)</i>
pa: <i>(ਜਿਵੇਂ: joe8752)</i>

en: Choose a chat room...
pa: ਇੱਕ ਚੈਟ ਰੂਮ ਚੁਣੋ...

en: Yahoo Chat rooms
pa: ਯਾਹੂ ਚੈਟ ਰੂਮ

en: Users: %1 Webcams: %2 Voices: %3
pa: ਯੂਜ਼ਰ: %1 ਵੈੱਬਕੈਮ: %2 ਆਵਾਜ਼: %3

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooChatSelectorWidgetBase)
en: Choose Chat Room
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਚੁਣੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Chat rooms:
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Categories:
pa: ਕੈਟਾਗਰੀ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooEditAccountBase)
en: Account Preferences - Yahoo
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ - ਯਾਹੂ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਯਾਹੂ ਅਕਾਊਂਟ ਦਾ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, mScreenName)
en: The account name of your Yahoo account.  This should be in the form of an alphanumeric string (no spaces).
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਯਾਹੂ ਅਕਾਊਂਟ ਦਾ ਅਕਾਊਂਟ ਨਾਂ ਹੈ। ਇਸ ਅੱਖਰ ਅਤੇ ਨੰਬਰਾਂ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ (ਕੋਈ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ)।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: To connect to the Yahoo network, you will need a Yahoo account.<br><br>If you do not currently have a Yahoo account, please click the button to create one.
pa: ਯਾਹੂ ਨੈੱਟਵਰਕ ਨੂੰ ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਲਈ ਤੁਹਾਨੂੰ ਯਾਹੂ ਅਕਾਊਂਟ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।<br><br>ਜੇ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਯਾਹੂ ਅਕਾਊਂਟ ਨਹੀਂ ਹੈ ਤਾਂ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRegister)
en: Register &New Account
pa: ਨਵਾਂ ਅਕਾਊਂਟ ਰਜਿਸਟਰ ਕਰੋ(&N)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, TabPage)
en: Accoun&t Preferences
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਪਸੰਦ(&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionOverrideServer)
en: O&verride default server information
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਸਰਵਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਅਣਡਿੱਠੀ(&v)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, lblPort)
en: The port on the Yahoo server that you would like to connect to.
pa: ਯਾਹੂ ਸਰਵਰ ਦੀ ਪੋਰਟ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਤੁਸੀਂ ਕੁਨੈਕਟ ਹੋਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPort)
en: P&ort:
pa: ਪੋਰਟ(&o):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Buddy Icon
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, optionSendBuddyIcon)
en: Se&nd buddy icon to other users
pa: ਹੋਰ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਨੂੰ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਭੇਜੋ(&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonSelectPicture)
en: Select Picture...
pa: ਤਸਵੀਰ ਚੁਣੋ....

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Contact Information
pa: ਸੰਪਰਕ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_3)
en: Email &3:
pa: ਈਮੇਲ &3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2)
en: Pager:
pa: ਪੇਜ਼ਰ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9_2)
en: Email &2:
pa: ਈਮੇਲ &2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2_2_2)
en: Additional:
pa: ਹੋਰ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Location Information
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਜਾਣਕਾਰੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, birthdayLabel_2)
en: Anniversary:
pa: ਵਰ੍ਹੇ ਗੰਢ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel)
en: Yahoo ID:
pa: ਯਾਹੂ ID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel_2_2)
en: Second name:
pa: ਦੂਜਾ ਨਾਂ:

[ctx: Person's name suffix or prefix]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yahooIdLabel_2)
en: Title:
pa: ਟਾਈਟਲ:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, YahooInviteListBase)
en: Invite Friends to Conference
pa: ਦੋਸਤਾਂ ਨੂੰ ਕਨਫਰੰਸ ਲਈ ਸੱਦਾ ਭੇਜੋ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Conference Members
pa: ਕਨਫਰੰਸ ਮੈਂਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Add)
en: Add >>
pa: ਸ਼ਾਮਲ >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_Remove)
en: << Remove
pa: << ਹਟਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Chat Invitation List
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਸੱਦਾ ਲਿਸਟ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Friend List
pa: ਦੋਸਤ ਲਿਸਟ

en: Invite
pa: ਸੱਦਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Note 4:
pa: ਨੋਟ 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Note 3:
pa: ਨੋਟ 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Note 2:
pa: ਨੋਟ 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Note 1:
pa: ਨੋਟ 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: Contact comments:
pa: ਸੰਪਰਕ ਟਿੱਪਣੀਆਂ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Show Me As
pa: ਮੈਨੂੰ ਇੰਝ ਵੇਖਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioOffline)
en: Off&line
pa: ਆਫਲਾਈਨ(&l)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioPermOffline)
en: Perma&nently offline
pa: ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਆਫਲਾਈਨ(&n)

en: Yahoo User Information
pa: ਯਾਹੂ ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Save and Close
pa: ਸੰਭਾਲੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Merge with existing entry
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਂਟਰੀ ਨਾਲ ਮਿਲਾਓ

en: General Yahoo Information
pa: ਆਮ ਯਾਹੂ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Other Yahoo Information
pa: ਹੋਰ ਯਾਹੂ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Replace existing entry
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਐਂਟਰੀ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Your Account has to be verified due to too many failed login attempts.<br>
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਅਕਾਊਂਟ ਨੂੰ ਜਾਂਚ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ, ਕਿਉਂਕਿ ਬਹੁਤ ਜ਼ਿਆਦਾ ਫੇਲ੍ਹ ਲਾਗਇਨ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਹੋਈਆਂ ਹਨ।<br>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Please enter the characters shown in the picture:
pa: ਤਸਵੀਰ 'ਚ ਵੇਖਾਏ ਲਈ ਅੱਖਰ ਦਿਓ ਜੀ:

en: %1 has stopped broadcasting
pa: %1 ਨੇ ਬਰਾਂਡਕਾਸਟ ਰੋਕ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: %1 has cancelled viewing permission
pa: %1 ਨੇ ਵੇਖਣ ਅਧਿਕਾਰ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤਾ ਹੈ

en: %1 has declined permission to view webcam
pa: %1 ਨੇ ਵੈਬਕਾਮ ਵੇਖਣ ਦੀ ਮੰਗ ਨਾ-ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।

en: %1 does not have his/her webcam online
pa: %1 ਦਾ ਵੈੱਬਕਾਮ ਆਨਲਾਈਨ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Unable to view %1's webcam for an unknown reason
pa: %1 ਦਾ ਵੈੱਬਕੈਮ ਅਣਜਾਣੇ ਕਾਰਨ ਕਰਕੇ ਵੇਖਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: 1 viewer | %1 viewers
pa[0]: 1 ਦਰਸ਼ਕ
pa[1]: %1 ਦਰਸ਼ਕ

en: Open &Address book...
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਬੁੱਕ ਖੋਲ੍ਹੋ(&A)...

en: &Edit my contact details...
pa: ਮੇਰਾ ਸੰਪਰਕ ਵੇਰਵਾ ਸੋਧੋ(&E)...

en: &Join chat room...
pa: ਗੱਲਬਾਤ ਰੂਮ ਜੁਆਇੰਨ(&J)...

en: Could not log into the Yahoo service: your account has been locked.
    Visit %1 to reactivate it.
pa: ਯਾਹੂ ਸਰਵਿਸ ਵਿੱਚ ਲਾਗਇਨ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: ਤੁਹਾਡਾ ਅਕਾਊਂਟ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।
    ਮੁੜ-ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ %1 ਵੇਖੋ।

en: Could not log into the Yahoo service: the username specified was invalid.
pa: ਯਾਹੂ ਸਰਵਿਸ 'ਚ ਲਾਗਇਨ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਗਲਤ ਸੀ।

en: You have been logged out of the Yahoo service, possibly due to a duplicate login.
pa: ਤੁਸੀਂ ਯਾਹੂ ਸੇਵਾ ਵਿੱਚੋਂ ਲਾਗਆਉਟ ਹੋ ਗਏ ਹੋ, ਸੰਭਵ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਡੁਪਲੀਕੇਟ ਲਾਗਇਨ ਹੈ।

en: %1 has been disconnected.
    Error message:
    %2 - %3
pa: %1 ਹੁਣ ਡਿਸਕੁਨੈਕਟ ਹੋਇਆ।
    ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ:
    %2 - %3

en: There was an error while connecting %1 to the Yahoo server.
    Error message:
    %2 - %3
pa: ਯਾਹੂ ਸਰਵਰ ਨਾਲ %1 ਕੁਨੈਕਟ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।
    ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ:
    %2 - %3

en: %1
    
    Reason: %2
pa: %1
    
    ਕਾਰਨ: %2

en: Yahoo Plugin
pa: ਯਾਹੂ ਪਲੱਗਇਨ

en: User %1 has granted your authorization request.
pa: ਯੂਜ਼ਰ %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਅਧਿਕਾਰ ਦੇ ਦਿੱਤਾ ਹੈ।

en: User %1 has rejected your authorization request.
    %2
pa: %1 ਯੂਜ਼ਰ ਨੇ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਮੰਗ ਰੱਦ ਕਰ ਦਿੱਤੀ ਹੈ।
    %2

[ctx: This string is shown when the user is buzzed by a contact]
en: Buzz
pa: ਬੱਜ਼

en: %1 has invited you to join a conference with %2.
    
    His/her message: %3
    
    Accept?
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ %2 ਨਾਲ ਕਨਫਰੰਸ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ।
    
    ਉਸ ਦਾ ਸੁਨੇਹਾ: %3
    
    ਮਨਜ਼ੂਰ?

[ctx: @action]
en: Accept
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ

en: %1 has declined to join the conference: "%2"
pa: %1 ਨੇ ਕਨਫਰੰਸ ਜੁਆਇੰਨ ਕਰਨ ਲਈ ਇਨਕਾਰ ਕੀਤਾ: "%2"

en: You have one unread message in your Yahoo inbox. | You have %1 unread messages in your Yahoo inbox.
pa[0]: ਤੁਹਾਡੇ ਯਾਹੂ ਇਨ-ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਅਣ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਸੁਨੇਹਾ ਹੈ।
pa[1]: ਤੁਹਾਡੇ ਯਾਹੂ ਇਨ-ਬਾਕਸ ਵਿੱਚ %1 ਅਣ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹੇ ਹਨ।

en: %1 has invited you to view his/her webcam. Accept?
pa: %1 ਨੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਉਸ ਦਾ ਵੈੱਬਕੈਮ ਵੇਖਣ ਲਈ ਸੱਦਾ ਭੇਜਿਆ ਹੈ। ਕੀ ਮਨਜ਼ੂਰ ਹੈ?

en: Webcam for %1 is not available.
pa: %1 ਲਈ ਵੈੱਬਕੈਮ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: <qt>The selected buddy icon could not be opened. <br />Please set a new buddy icon.</qt>
pa: <qt>ਚੁਣਿਆ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।<br />ਨਵਾਂ ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਸੈੱਟ ਕਰੋ ਜੀ।</qt>

en: An error occurred when trying to change the display picture.
pa: ਵੇਖਾਉਣ ਤਸਵੀਰ ਬਦਲਣ ਦੀ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਇੱਕ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ।

en: %1 wants to view your webcam. Grant access?
pa: %1 ਤੁਹਾਡਾ ਵੈੱਬਕੈਮ ਵੇਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦਾ/ਚਾਹੁੰਦੀ ਹੈ। ਕੀ ਮਨਜ਼ੂਰ ਕਰਨਾ ਹੈ?

en: You are now in %1 (%2)
pa: ਹੁਣ ਤੁਸੀਂ %1 (%2) ਵਿੱਚ ਹੋ

en: Yahoo Chat:
pa: ਯਾਹੂ ਚੈਟ:

en: Yahoo Chat: %1
pa: ਯਾਹੂ ਚੈਟ: %1

en: Buzz Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਬੱਜ਼

en: Show User Info
pa: ਯੂਜ਼ਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖੋ

en: Request Webcam
pa: ਵੈਬ-ਕੈਮ ਬੇਨਤੀ

en: Invite to view your Webcam
pa: ਆਪਣਾ ਵੈੱਬਕੈਮ ਵੇਖਣ ਲਈ ਸੱਦਾ ਭੇਜੋ

en: Yahoo Display Picture
pa: ਯਾਹੂ ਤਸਵੀਰ ਵੇਖੋ

en: &Invite others
pa: ਹੋਰਾਂ ਨੂੰ ਸੱਦੋ(&I)

en: %1|Stealthed
pa: %1|ਭੁਲੇਖਾ

en: View &Webcam
pa: ਵੈਬਕੈਮ ਵੇਖੋ(&W)

en: &Buzz Contact
pa: ਸੰਪਰਕ ਨੂੰ ਬੱਜ਼(&B)

en: &Stealth Setting
pa: ਭੁਲੇਖਾ ਸੈਟਿੰਗ(&S)

en: &Invite to Conference
pa: ਕਨਫਰੰਸ ਲਈ ਸੱਦਾ(&I)

en: &View Yahoo Profile
pa: ਯਾਹੂ ਪਰੋਫਾਇਲ ਵੇਖੋ(&V)

en: Stealth Setting
pa: ਭੁਲੇਖਾ ਸੈਟਿੰਗ

en: Buzz
pa: ਬੱਜ਼

en: Yahoo
pa: ਯਾਹੂ

en: <qt>You must enter a valid password.</qt>
pa: <qt>ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਸਹੀਂ ਪਾਸਵਰਡ ਦੇਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।</qt>

en: Be right back
pa: ਮੁੜ ਕੇ ਆਉਦਾ ਹਾਂ

en: Not at home
pa: ਘਰ ਨਹੀਂ

en: Not at my desk
pa: ਆਪਣੇ ਡੈਸਕ 'ਤੇ ਨਹੀਂ

en: Not in the office
pa: ਦਫ਼ਤਰ 'ਚ ਨਹੀਂ

en: On the phone
pa: ਫੋਨ ਉੱਤੇ

en: On vacation
pa: ਛੁੱਟੀਆਂ ਉੱਤੇ

en: Out to lunch
pa: ਲੰਚ ਲਈ ਬਾਹਰ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Buddy Icon Checksum
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਚੈਕਸਮ

en: Buddy Icon Expires
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਮਿਆਦ

en: Buddy Icon Remote URL
pa: ਬੱਡੀ ਆਈਕਾਨ ਰਿਮੋਟ URL

en: Pager number
pa: ਪੇਜ਼ਰ ਨੰਬਰ

en: Fax number
pa: ਫੈਕਸ ਨੰਬਰ

en: Additional number
pa: ਹੋਰ ਨੰਬਰ

en: Alternative email 1
pa: ਬਦਲਵਾਂ ਈਮੇਲ 1

en: GoogleTalk
pa: ਗੂਗਲ ਟਾਕ

en: Skype
pa: ਸਕਾਈਪੀ

en: Private Address
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਐਡਰੈੱਸ

en: Private City
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਸ਼ਹਿਰ

en: Private State
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਸੂਬਾ

en: Private ZIP
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਜ਼ਿੱਪ

en: Private Country
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਦੇਸ਼

en: Private URL
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ URL

en: Corporation
pa: ਕਾਰਪੋਰੇਸ਼ਨ

en: Work Address
pa: ਕੰਮ ਐਡਰੈੱਸ

en: Work State
pa: ਕੰਮ ਸੂਬਾ

en: Work ZIP
pa: ਕੰਮ ਜ਼ਿੱਪ

en: Work URL
pa: ਵਰਕ URL

en: Anniversary
pa: ਵਰ੍ਹੇ ਗੰਢ

en: Notes
pa: ਨੋਟਿਸ

en: Additional 1
pa: ਹੋਰ 1

en: Additional 2
pa: ਹੋਰ 2

en: Additional 3
pa: ਹੋਰ 3

en: Additional 4
pa: ਹੋਰ 4

en: Account Verification - Yahoo
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਵੇਰੀਫਿਕੇਸ਼ਨ - ਯਾਹੂ
