kdeqt - en to pa translation catalogue (840 entries)

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPageSetupWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPrintWidget) i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:13 i18n: ectx: propert
en: Form
pa: ਫਾਰਮ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:42 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Paper
pa: ਪੇਪਰ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pageSizeLabel)
en: Page size:
pa: ਪੇਜ਼ ਸਾਈਜ਼:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width:
pa: ਚੌੜਾਈ:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height:
pa: ਉਚਾਈ:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:99 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSourceLabel)
en: Paper source:
pa: ਪੇਪਰ ਸਰੋਤ:

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:134 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:151 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reverseLandscape)
en: Reverse landscape
pa: ਉਲਟ ਲੈਂਡਸਕੇਪ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:158 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, reversePortrait)
en: Reverse portrait
pa: ਉਲਟ ਪੋਰਟਰੇਟ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:184 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Margins
pa: ਹਾਸ਼ੀਆ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:192 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, topMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:195 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, topMargin)
en: top margin
pa: ਉੱਤੇ ਹਾਸ਼ੀਆ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:223 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:226 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, leftMargin)
en: left margin
pa: ਖੱਬੇ ਹਾਸ਼ੀਆ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:255 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:258 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, rightMargin)
en: right margin
pa: ਸੱਜੇ ਹਾਸ਼ੀਆ

note: i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:286 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin) i18n: file: gui/dialogs/qpagesetupwidget.ui:289 i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QDoubleSpinBox, bottomMargin)
en: bottom margin
pa: ਹੇਠਾਂ ਹਾਸ਼ੀਆ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, printerGroup)
en: Printer
pa: ਪਰਿੰਟਰ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Name:
pa: ਨਾਂ(&N):

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:54 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, properties)
en: P&roperties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(&r)

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:61 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preview)
en: Preview
pa: ਝਲਕ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintwidget.ui:88 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lOutput)
en: Output &file:
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਫਾਇਲ(&f):

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:34 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabPage)
en: Page
pa: ਪੇਜ਼

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintpropertieswidget.ui:44 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cupsPropertiesPage)
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:27 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, copiesTab)
en: Copies
pa: ਕਾਪੀਆਂ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:39 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbPrintRange)
en: Print range
pa: ਪਰਿੰਟ ਰੇਜ਼

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printAll)
en: Print all
pa: ਸਭ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printRange)
en: Pages from
pa: ਪੇਜ਼ ਤੋਂ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:89 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to
pa: ਤੱਕ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:124 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printCurrentPage)
en: Current Page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ਾ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:131 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, printSelection)
en: Selection
pa: ਚੋਣ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Output Settings
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:160 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copies:
pa: ਕਾਪੀਆਂ:

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:210 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reverse)
en: Reverse
pa: ਉਲਟ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:234 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, optionsTab)
en: Options
pa: ਚੋਣਾਂ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:240 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, colorMode)
en: Color Mode
pa: ਰੰਗ ਮੋਡ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, color)
en: Color
pa: ਰੰਗਦਾਰ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:269 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, grayscale)
en: Grayscale
pa: ਸਲੇਟੀ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:279 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, duplex)
en: Duplex Printing
pa: ਦੁਹਰੀ ਪਰਿੰਟਿੰਗ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:285 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noDuplex)
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:295 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexLong)
en: Long side
pa: ਲੰਮਾ ਪਾਸਾ

note: i18n: file: gui/dialogs/qprintsettingsoutput.ui:302 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, duplexShort)
en: Short side
pa: ਛੋਟਾ ਪਾਸਾ

[ctx: QXml]
en: no error occurred
pa: ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਆਈ

[ctx: QXml]
en: error triggered by consumer
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੇ ਗਲਤੀ ਪੈਦਾ ਕੀਤੀ

[ctx: QXml]
en: unexpected end of file
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਅਸਧਾਰਨ ਅੰਤ

[ctx: QXml]
en: more than one document type definition
pa: ਇੱਕ ਤੋ ਵਧੇਰੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ੀ ਕਿਸਮ ਪਰਿਭਾਸ਼ਾ

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing element
pa: ਇਕਾਈ ਨੂੰ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: tag mismatch
pa: ਟੈਗ ਮੇਲ ਨਹੀ ਖਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing content
pa: ਪਰਸੰਗ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: unexpected character
pa: ਨਾ-ਲੋੜੀਦਾ ਅੱਖਰ

[ctx: QXml]
en: invalid name for processing instruction
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਹਦਾਇਤ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤ ਨਾਂ

[ctx: QXml]
en: version expected while reading the XML declaration
pa: XML ਐਲਾਨ ਪੜਨ ਸਮੇਂ ਵਰਜਨ ਲੋੜੀਦਾ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: wrong value for standalone declaration
pa: ਇਕਹੇਰੇ ਐਲਾਨ ਲਈ ਗਲਤ ਮੁੱਲ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: encoding declaration or standalone declaration expected while reading the XML declaration
pa: XML ਐਲਾਨ ਪੜਨ ਸਮੇਂ ਇਕੋਡਿੰਗ ਘੋਸ਼ਣਾ ਜਾਂ ਇਕਹੇਰੀ ਘੋਸ਼ਣਾ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: standalone declaration expected while reading the XML declaration
pa: XML ਐਲਾਨ ਪੜਨ ਸਮੇਂ ਇਕਹੇਰੀ ਘੋਸ਼ਣਾ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing document type definition
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਕਿਸਮ ਪਰਭਾਸ਼ਾ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: letter is expected
pa: ਅੱਖਰ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing comment
pa: ਟਿੱਪਣੀ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: error occurred while parsing reference
pa: ਹਵਾਲਾ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਵੇਲੇ ਗਲਤੀ ਆਈ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: internal general entity reference not allowed in DTD
pa: DTD ਵਿੱਚ ਅੰਦਰੂਨੀ ਪਾਰਸ ਸਧਾਰਨ ਇਕਾਈ ਦਾ ਹਵਾਲਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in attribute value
pa: ਵਿਸ਼ੇਸਤਾ ਮੁੱਲ ਵਿੱਚ ਬਾਹਰੀ ਪਾਰਸ ਸਧਾਰਨ ਇਕਾਈ ਦਾ ਹਵਾਲਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: external parsed general entity reference not allowed in DTD
pa: DTD ਵਿੱਚ ਬਾਹਰੀ ਪਾਰਸ ਸਧਾਰਨ ਇਕਾਈ ਦਾ ਹਵਾਲਾ ਸੰਭਵ ਨਹੀ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: unparsed entity reference in wrong context
pa: ਨਾ-ਪਾਰਸ ਕੀਤੀ ਇਕਾਈ ਗਲਤ ਪਰਸੰਗ ਦਾ ਹਵਾਲਾ ਹੈ

[ctx: QXml]
en: recursive entities
pa: ਆਵਰਤੀ ਇਕਾਈਆਂ

[ctx: QXml]
en: error in the text declaration of an external entity
pa: ਬਾਹਰੀ ਇਕਾਈ ਦੇ ਪਾਠ ਨਿਰਧਾਰਨ ਵਿੱਚ ਗਲਤੀ

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch
pa: ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch next
pa: ਅੱਗੇ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch first
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch previous
pa: ਪਿਛਲਾ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to fetch last
pa: ਆਖਰੀ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QODBCResult]
en: Unable to prepare statement
pa: ਸਟੇਟਮਿੰਟ ਤਿਆਰ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Unable to connect
pa: ਜੁੜਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Error opening database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

[ctx: QSQLite2Result]
en: Unable to fetch results
pa: ਰਿਜਲਟ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to fetch data
pa: ਡਾਟਾ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute query
pa: ਕਿਊਰੀ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store result
pa: ਰਿਜਲਟ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to execute next query
pa: ਅਗਲੀ ਕਿਊਰੀ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to store next result
pa: ਅੱਗੇ ਰਿਜਲਟ ਸਟੋਰ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to prepare statement
pa: ਸਟੇਟਮਿੰਟ ਤਿਆਰ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QMYSQLResult]
en: Unable to reset statement
pa: ਸਟੇਟਮਿੰਟ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to fetch row
pa: ਕਤਾਰ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QSQLiteResult]
en: No query
pa: ਕਿਊਰੀ ਨਹੀਂ

[ctx: QSQLiteResult]
en: Unable to reset statement
pa: ਸਟੇਟਮਿੰਟ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Error closing database
pa: ਡਾਟਾਬੇਸ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Unable to open connection
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to create query
pa: ਕਿਊਰੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

[ctx: QPSQLResult]
en: Unable to prepare statement
pa: ਸਟੇਟਮਿੰਟ ਤਿਆਰ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Unable to subscribe
pa: ਮੈਂਬਰ ਬਣਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Unable to unsubscribe
pa: ਮੈਂਬਰੀ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Syntax error
pa: ਸੰਟੈਕਸਟ ਗਲਤੀ

[ctx: QDeclarativeParser]
en: Illegal character
pa: ਗਲਤ ਅੱਖਰ

en: Type %1 unavailable
pa: ਕਿਸਮ %1 ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: "%1": no such directory
pa: "%1": ਕੋਈ ਇੰਝ ਦੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: local directory
pa: ਲੋਕਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Cannot open: %1
pa: %1: ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: invalid query: "%1"
pa: ਗਲਤੀ ਕਿਊਰੀ: "%1"

en: Activate
pa: ਸਰਗਰਮ

en: Activates the program's main window
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ ਦੇ ਮੁੱਖ ਝਰੋਖੇ ਨੂੰ ਸਰਗਰਮ ਕਰਦੀ ਹੈ

en: Go Back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

en: < &Back
pa: < ਪਿੱਛੇ(&B)

en: Continue
pa: ਜਾਰੀ ਰੱਖੋ

en: &Next
pa: ਅੱਗੇ(&N)

en: &Next >
pa: ਅੱਗੇ(&N) >

en: Commit
pa: ਕਮਿਟ

en: Done
pa: ਮੁਕੰਮਲ

en: &Finish
pa: ਮੁਕੰਮਲ(&F)

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: &Help
pa: ਮੱਦਦ(&H)

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page Setup
pa: ਪਰਿੰਟ ਸੈੱਟਅੱਪ

[ctx: QPrintDialog]
en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: &Options >>
pa: ਚੋਣਾਂ(&O)>>

en: &Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(&P)

en: &Options <<
pa: ਚੋਣਾਂ(&O)<<

en: Print to File (PDF)
pa: ਫਾਇਲ 'ਚ ਪਰਿੰਟ (PDF)

en: Print to File (Postscript)
pa: ਫਾਇਲ 'ਚ ਪਰਿੰਟ (ਪੋਸਟਸਕ੍ਰਿਪਟ)

en: Local file
pa: ਲੋਕਲ ਫਾਇਲ

en: Write %1 file
pa: %1 ਫਾਇਲ ਲਿਖੋ

en: Print To File ...
pa: ਫਾਇਲ 'ਚ ਪਰਿੰਟ...

en: %1 is a directory.
    Please choose a different file name.
pa: %1 ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ।
    ਵੱਖਰਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: File %1 is not writable.
    Please choose a different file name.
pa: ਫਾਇਲ %1 ਲਿਖਣਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    ਵੱਖਰਾ ਫਾਇਲ ਨਾਂ ਚੁਣੋ ਜੀ।

en: %1 already exists.
    Do you want to overwrite it?
pa: %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ।
    ਕੀ ਉਸ ਉੱਤੇ ਹੀ ਲਿਖਣਾ ਹੈ?

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: QPPDOptionsModel]
en: Value
pa: ਮੁੱਲ

en: Show Details...
pa: ਵੇਰਵਾ ਵੇਖਾਓ...

en: Hide Details...
pa: ਵੇਰਵਾ ਓਹਲੇ...

[ctx: QMessageBox]
en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

[ctx: QMessageBox]
en: Help
pa: ਮੱਦਦ

en: <h3>About Qt</h3><p>This program uses Qt version %1.</p>
pa: <h3>Qt ਬਾਰੇ</h3><p>ਇਹ ਪਰੋਗਰਾਮ Qt ਵਰਜਨ %1 ਵਰਤਦਾ ਹੈ।</p>

en: About Qt
pa: Qt ਬਾਰੇ

en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

en: %1 bytes
pa: %1 ਬਾਈਟ

en: Invalid filename
pa: ਗਲਤ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: <b>The name "%1" can not be used.</b><p>Try using another name, with fewer characters or no punctuations marks.
pa: <b>"%1" ਨਾਂ ਵਰਤਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।</b><p>ਹੋਰ ਨਾਲ ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ, ਘੱਟ ਅੱਖਰਾਂ ਨਾਲ, ਜਾਂ ਬਿਨਾਂ ਵਿਰਾਮ ਚਿੰਨ੍ਹ।

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

[ctx: Match OS X Finder]
en: Kind
pa: ਕਿਸਮ

[ctx: All other platforms]
en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: Date Modified
pa: ਸੋਧ ਤਾਰੀਖ

en: What's This?
pa: ਇਹ ਕੀ ਹੈ?

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print Preview
pa: ਪਰਿੰਟ ਝਲਕ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Next page
pa: ਪੇਜ਼ ਅੱਗੇ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Previous page
pa: ਪਿੱਛੇ ਪੇਜ਼

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: First page
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਪੇਜ਼

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Last page
pa: ਆਖਰੀ ਪੇਜ਼

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit width
pa: ਚੌੜਾਈ ਫਿੱਟ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Fit page
pa: ਪੇਜ਼ ਫਿੱਟ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Portrait
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Landscape
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show single page
pa: ਇੱਕਲਾ ਪੇਜ਼ ਵੇਖੋ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Show overview of all pages
pa: ਸਭ ਪੇਜ਼ਾਂ ਲਈ ਸੰਖੇਪ ਵੇਖੋ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Page setup
pa: ਪਰਿੰਟ ਸੈੱਟਅੱਪ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PDF
pa: PDF ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ

[ctx: QPrintPreviewDialog]
en: Export to PostScript
pa: ਪੋਸਟਸਕ੍ਰਿਪਟ ਲਈ ਐਕਸਪੋਰਟ

en: Select Font
pa: ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: &Font
pa: ਫੋਂਟ(&F)

en: Font st&yle
pa: ਫੋਂਟ ਸ਼ੈਲੀ(&y)

en: &Size
pa: ਅਕਾਰ(&S)

en: Effects
pa: ਪ੍ਰਭਾਵ

en: Stri&keout
pa: ਵਿੰਨੋ(&k)

en: &Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਰੇਖਾ(&U)

en: Sample
pa: ਸੈਂਪਲ

en: Wr&iting System
pa: ਲਿਖਣ ਸਿਸਟਮ(&i)

en: File exists
pa: ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: <qt>Do you want to overwrite it?</qt>
pa: <qt>ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਸ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?</qt>

en: Print selection
pa: ਪਰਿੰਟ ਚੋਣ

en: Print current page
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਸਫ਼ਾ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Executive
pa: ਚਲਾਓ

en: Legal
pa: ਲੀਗਲ

en: Letter
pa: ਪੱਤਰ

en: Custom
pa: ਕਸਟਮ

en: Centimeters (cm)
pa: ਸੈਂਟੀਮੀਟਰ (cm)

en: Millimeters (mm)
pa: ਮਿਲੀਮੀਟਰ (mm)

en: Inches (in)
pa: ਇੰਚ (in)

en: Points (pt)
pa: ਪੁਆਇੰਟ (pt)

en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: locally connected
pa: ਲੋਕਲ ਕੁਨੈਕਟਡ

en: unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: <empty>
pa: <ਖਾਲੀ>

en: Undo %1
pa: %1 ਵਾਪਸ

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
pa: ਵਾਪਸ

en: Redo %1
pa: %1 ਪਰਤਾਓ

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
pa: ਪਰਤਾਓ

[ctx: QFileDialog]
en: My Computer
pa: ਮੇਰਾ ਕੰਪਿਊਟਰ

en: %1 byte(s)
pa: %1 ਬਾਈਟ

en: False
pa: ਝੂਠ

en: True
pa: ਸੱਚ

[ctx: QFileDialog]
en: Drive
pa: ਡਰਾਇਵ

[ctx: QFileDialog]
en: File
pa: ਫਾਇਲ

[ctx: Match Windows Explorer]
en: File Folder
pa: ਫਾਇਲ ਫੋਲਡਰ

[ctx: All other platforms]
en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

[ctx: Mac OS X Finder]
en: Alias
pa: ਏਲੀਆਸ

[ctx: All other platforms]
en: Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: QFileDialog]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Minimize
pa: ਨਿਊਨਤਮ

en: Maximize
pa: ਅਧਿਕਤਮ

en: Unshade
pa: ਅਣ-ਸ਼ੇਡ

en: Shade
pa: ਸ਼ੇਡ

en: Restore Down
pa: ਹੇਠਾਂ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

en: Restore
pa: ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

en: &Restore
pa: ਮੁੜ-ਸਟੋਰ(&R)

en: &Move
pa: ਏਧਰ-ਓਧਰ(&M)

en: Mi&nimize
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ(&n)

en: Ma&ximize
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ(&x)

en: Stay on &Top
pa: ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ(&T)

en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

en: &Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(&S)

en: &Step up
pa: ਉੱਤੇ ਲੈ ਜਾਓ(&S)

en: Step &down
pa: ਹੇਠ ਲਿਆਓ(&d)

en: (Untitled)
pa: (ਬਿਨ-ਟਾਈਟਲ)

en: Actions
pa: ਐਕਸ਼ਨ

en: AM
pa: ਸਵੇਰੇ

en: am
pa: ਸਵੇਰੇ

en: PM
pa: ਸ਼ਾਮ

en: pm
pa: ਸ਼ਾਮ

en: Scroll here
pa: ਇੱਥੇ ਸਕਰੋਲ

en: Left edge
pa: ਖੱਬਾ ਕੋਨਾ

en: Top
pa: ਉੱਤੇ

en: Right edge
pa: ਸੱਜਾ ਕੋਨਾ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Page left
pa: ਸਫ਼ਾ ਖੱਬੇ

en: Page up
pa: ਸਫ਼ਾ ਉੱਤੇ

en: Page right
pa: ਸਫ਼ਾ ਸੱਜੇ

en: Page down
pa: ਸਫ਼ਾ ਹੇਠਾਂ

en: Scroll left
pa: ਖੱਬੇ ਕਰੋ

en: Scroll up
pa: ਸਕਰੋਲ ਉੱਤੇ

en: Scroll right
pa: ਸਕਰੋਲ ਸੱਜੇ

en: Scroll down
pa: ਸਕਰੋਲ ਹੇਠਾਂ

en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: &Undo
pa: ਵਾਪਸ(&U)

en: &Redo
pa: ਪਰਤਾਓ(&R)

en: Cu&t
pa: ਕੱਟੋ(&t)

en: &Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: &Paste
pa: ਚੇਪੋ(&P)

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ(&O)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(&S)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(&C)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Help
pa: ਮੱਦਦ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Don't Save
pa: ਨਾ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Close without Saving
pa: ਬਿਨਾਂ ਸੰਭਾਲੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Discard
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &Yes
pa: ਹਾਂ(&Y)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Yes to &All
pa: ਸਭ ਲਈ ਹਾਂ(&A)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: &No
pa: ਨਹੀਂ(&N)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: N&o to All
pa: ਸਭ ਲਈ ਨਾਂਹ(&o)

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Save All
pa: ਸਭ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Abort
pa: ਛੱਡੋ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Retry
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

[ctx: QDialogButtonBox]
en: Restore Defaults
pa: ਮੂਲ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Sh&ade
pa: ਛਾਂ(&a)

en: &Unshade
pa: ਨਾ-ਛਾਂ(&U)

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
pa: LTR

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Show All
pa: ਸਭ ਵੇਖੋ

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Preferences...
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ...

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: Quit %1
pa: %1 ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: MAC_APPLICATION_MENU]
en: About %1
pa: %1 ਬਾਰੇ

en: Exit
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Space
pa: ਥਾਂ (space)

[ctx: QShortcut]
en: Backspace
pa: ਬੈਕਸਪੇਸ

[ctx: QShortcut]
en: Left
pa: ਖੱਬਾ

[ctx: QShortcut]
en: Up
pa: ਉੱਤੇ

[ctx: QShortcut]
en: Right
pa: ਸੱਜਾ

[ctx: QShortcut]
en: Down
pa: ਹੇਠਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: Menu
pa: ਮੇਨੂ

[ctx: QShortcut]
en: Help
pa: ਮੱਦਦ

[ctx: QShortcut]
en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: QShortcut]
en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

[ctx: QShortcut]
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

[ctx: QShortcut]
en: Refresh
pa: ਤਾਜ਼ਾ

[ctx: QShortcut]
en: Volume Down
pa: ਆਵਾਜ਼ ਘਟਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Volume Mute
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਚੁੱਪ

[ctx: QShortcut]
en: Volume Up
pa: ਆਵਾਜ਼ ਵਧਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Bass Boost
pa: ਬਾਸ ਬੂਸਟ

[ctx: QShortcut]
en: Bass Up
pa: ਬਾਸ ਅੱਪ

[ctx: QShortcut]
en: Bass Down
pa: ਬਾਸ ਡਾਊਨ

[ctx: QShortcut]
en: Media Play
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਲਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Media Stop
pa: ਮੀਡਿਆ ਰੋਕੋ

[ctx: QShortcut]
en: Media Previous
pa: ਮੀਡਿਆ ਪਿੱਛੇ

[ctx: QShortcut]
en: Media Next
pa: ਮੀਡਿਆ ਅੱਗੇ

[ctx: QShortcut]
en: Media Record
pa: ਮੀਡਿਆ ਰਿਕਾਰਡ

[ctx: QShortcut]
en: Media Pause
pa: ਮੀਡਿਆ ਵਿਰਾਮ

[ctx: QShortcut]
en: Toggle Media Play/Pause
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਲਾਓ/ਵਿਰਾਮ ਬਦਲੋ

[ctx: QShortcut]
en: Home Page
pa: ਮੁੱਖ ਸਫਾ

[ctx: QShortcut]
en: Favorites
pa: ਮਨਪਸੰਦ

[ctx: QShortcut]
en: Search
pa: ਖੋਜ

[ctx: QShortcut]
en: Standby
pa: ਸਟੈਂਡਬਾਏ

[ctx: QShortcut]
en: Open URL
pa: URL ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: QShortcut]
en: Launch Mail
pa: ਮੇਲ ਚਲਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Launch Media
pa: ਮੀਡਿਆ ਚਲਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Launch (0)
pa: ਚਲਾਓ (0)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (1)
pa: ਚਲਾਓ (1)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (2)
pa: ਚਲਾਓ (2)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (3)
pa: ਚਲਾਓ (3)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (4)
pa: ਚਲਾਓ (4)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (5)
pa: ਚਲਾਓ (5)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (6)
pa: ਚਲਾਓ (6)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (7)
pa: ਚਲਾਓ (7)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (8)
pa: ਚਲਾਓ (8)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (9)
pa: ਚਲਾਓ (9)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (A)
pa: ਚਲਾਓ (A)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (B)
pa: ਚਲਾਓ (B)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (C)
pa: ਚਲਾਓ (C)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (D)
pa: ਚਲਾਓ (D)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (E)
pa: ਚਲਾਓ (E)

[ctx: QShortcut]
en: Launch (F)
pa: ਚਲਾਓ (F)

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Up
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਚਮਕ ਵਧਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Monitor Brightness Down
pa: ਮਾਨੀਟਰ ਚਮਕ ਘਟਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Light On/Off
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਲਾਈਟ ਚਾਲੂ/ਬੰਦ

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Up
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚਮਕ ਵਧਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Brightness Down
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਚਮਕ ਘਟਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Power Off
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Wake Up
pa: ਜਗਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: Eject
pa: ਬਾਹਰ ਕੱਢੋ

[ctx: QShortcut]
en: Screensaver
pa: ਸਕਰੀਨਸੇਵਰ

[ctx: QShortcut]
en: Sleep
pa: ਸਲੀਪ

[ctx: QShortcut]
en: LightBulb
pa: ਲਾਈਟਬਲਬ

[ctx: QShortcut]
en: Shop
pa: ਦੁਕਾਨ

[ctx: QShortcut]
en: History
pa: ਅਤੀਤ

[ctx: QShortcut]
en: Add Favorite
pa: ਮਨਪਸੰਦ 'ਚ ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: QShortcut]
en: Hot Links
pa: ਹਾਟ ਲਿੰਕ

[ctx: QShortcut]
en: Adjust Brightness
pa: ਚਮਕ ਅਡਜੱਸਟ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Finance
pa: ਵਿੱਤੀ

[ctx: QShortcut]
en: Community
pa: ਕਮਿਊਨਟੀ

[ctx: QShortcut]
en: Back Forward
pa: ਪਿੱਛੇ ਅੱਗੇ

[ctx: QShortcut]
en: Application Left
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਖੱਬੇ

[ctx: QShortcut]
en: Application Right
pa: ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੱਜੇ

[ctx: QShortcut]
en: Book
pa: ਕਿਤਾਬ

[ctx: QShortcut]
en: Calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

[ctx: QShortcut]
en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Clear Grab
pa: ਲਿਆ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Cut
pa: ਕੱਟੋ

[ctx: QShortcut]
en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

[ctx: QShortcut]
en: Documents
pa: ਡੌਕੂਮੈਂਟ

[ctx: QShortcut]
en: Spreadsheet
pa: ਸਪਰੈੱਡਸ਼ੀਟ

[ctx: QShortcut]
en: Browser
pa: ਬਰਾਊਜ਼ਰ

[ctx: QShortcut]
en: Game
pa: ਖੇਡਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: Go
pa: ਜਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: iTouch
pa: ਆਈ-ਟੱਚ

[ctx: QShortcut]
en: Logoff
pa: ਲਾਗਆਫ਼

[ctx: QShortcut]
en: Market
pa: ਬਾਜ਼ਾਰ

[ctx: QShortcut]
en: Meeting
pa: ਮੀਟਿੰਗ

[ctx: QShortcut]
en: Keyboard Menu
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਮੇਨੂ

[ctx: QShortcut]
en: Menu PB
pa: ਮੇਨੂ PB

[ctx: QShortcut]
en: My Sites
pa: ਮੇਰੀਆਂ ਸਾਈਟਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: News
pa: ਖ਼ਬਰਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: Home Office
pa: ਘਰ ਦਫ਼ਤਰ

[ctx: QShortcut]
en: Option
pa: ਚੋਣਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

[ctx: QShortcut]
en: Phone
pa: ਫੋਨ

[ctx: QShortcut]
en: Reply
pa: ਜਵਾਬ

[ctx: QShortcut]
en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

[ctx: QShortcut]
en: Rotate Windows
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ ਘੁੰਮਾਉ

[ctx: QShortcut]
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: QShortcut]
en: Send
pa: ਭੇਜੋ

[ctx: QShortcut]
en: Spellchecker
pa: ਸਪੈੱਲ-ਚੈੱਕਰ

[ctx: QShortcut]
en: Split Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਵੰਡੋ

[ctx: QShortcut]
en: Support
pa: ਸਹਿਯੋਗ

[ctx: QShortcut]
en: Task Panel
pa: ਟਾਸਕ ਪੈਨਲ

[ctx: QShortcut]
en: Terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ

[ctx: QShortcut]
en: Tools
pa: ਟੂਲ

[ctx: QShortcut]
en: Travel
pa: ਯਾਤਰਾ

[ctx: QShortcut]
en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

[ctx: QShortcut]
en: Word Processor
pa: ਵਰਡ ਪਰੋਸੈਸ

[ctx: QShortcut]
en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

[ctx: QShortcut]
en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

[ctx: QShortcut]
en: Away
pa: ਦੂਰ

[ctx: QShortcut]
en: Messenger
pa: ਮੈਸੈਂਜ਼ਰ

[ctx: QShortcut]
en: WebCam
pa: ਵੈੱਬਕੈਮ

[ctx: QShortcut]
en: Mail Forward
pa: ਮੇਲ ਅੱਗੇ

[ctx: QShortcut]
en: Pictures
pa: ਤਸਵੀਰਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

[ctx: QShortcut]
en: Battery
pa: ਬੈਟਰੀ

[ctx: QShortcut]
en: Bluetooth
pa: ਬਲਿਊਟੁੱਥ

[ctx: QShortcut]
en: Wireless
pa: ਬੇਤਾਰ

[ctx: QShortcut]
en: Audio Forward
pa: ਆਡੀਓ ਅੱਗੇ

[ctx: QShortcut]
en: Subtitle
pa: ਸਬ-ਟਾਈਟਲ

[ctx: QShortcut]
en: Time
pa: ਸਮਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: Select
pa: ਚੁਣੋ

[ctx: QShortcut]
en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: QShortcut]
en: Top Menu
pa: ਉੱਤੇ ਮੇਨੂ

[ctx: QShortcut]
en: Suspend
pa: ਸਸਪੈਂਡ

[ctx: QShortcut]
en: Hibernate
pa: ਹਾਈਬਰਨੇਟ

[ctx: QShortcut]
en: Print Screen
pa: ਸਕਰੀਨ ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

[ctx: QShortcut]
en: Caps Lock
pa: ਕੈਪਸ ਲਾਕ

[ctx: QShortcut]
en: Num Lock
pa: ਨਮ ਲਾਕ

[ctx: QShortcut]
en: Number Lock
pa: ਨੰਬਰ ਲਾਕ

[ctx: QShortcut]
en: Scroll Lock
pa: ਸਕਰੋਲ ਤਾਲਾ

[ctx: QShortcut]
en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਿਲ

[ctx: QShortcut]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: QShortcut]
en: System Request
pa: ਸਿਸਟਮ ਮੰਗ

[ctx: QShortcut]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: QShortcut]
en: No
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: QShortcut]
en: Call
pa: ਕਾਲ

[ctx: QShortcut]
en: Hangup
pa: ਹੈਂਗਅੱਪ

[ctx: QShortcut]
en: Flip
pa: ਝਟਕੋ

[ctx: QShortcut]
en: Kana Lock
pa: ਕਾਨਾ ਲਾਕ

[ctx: QShortcut]
en: Kana Shift
pa: ਕਾਨਾ Shift

[ctx: QShortcut]
en: Previous Candidate
pa: ਪਿਛਲਾ ਉਮੀਦਵਾਰ

[ctx: QShortcut]
en: Hangul
pa: ਹੁੰਗਲ

[ctx: QShortcut]
en: Hangul End
pa: ਹੁੰਗਲ ਐਂਡ

en: Select
pa: ਚੁਣੋ

en: Copy &Link Location
pa: ਲਿੰਕ ਟਿਕਾਣਾ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&L)

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: LRM Left-to-right mark
pa: LRM ਖੱਬੇ-ਤੋਂ-ਸੱਜਾ ਨਿਸ਼ਾਨ

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWJ Zero width joiner
pa: ZWJ ਸਿਫ਼ਰ ਚੌੜਾਈ ਜੋੜਕ

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWNJ Zero width non-joiner
pa: ZWNJ ਸਿਫ਼ਰ ਚੌੜਾਈ ਨਾ-ਜੋੜਕ

[ctx: QUnicodeControlCharacterMenu]
en: ZWSP Zero width space
pa: ZWSP ਸਿਫ਼ਰ ਚੌੜਾਈ ਫਾਸਲਾ

en: Insert Unicode control character
pa: ਯੂਨੀਕੋਡ ਕੰਟਰੋਲ ਅੱਖਰ ਪਾਓ

[ctx: QFontDatabase]
en: Normal
pa: ਨਾਰਮਲ

[ctx: QFontDatabase]
en: Bold
pa: ਗੂੜ੍ਹੇ

[ctx: QFontDatabase]
en: Black
pa: ਕਾਲਾ

[ctx: QFontDatabase]
en: Demi
pa: ਡੇਮੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Light
pa: ਰੋਸ਼ਨੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Italic
pa: ਤਿਰਛੇ

[ctx: QFontDatabase]
en: Oblique
pa: ਝੁਕੇ

[ctx: QFontDatabase]
en: Any
pa: ਕੋਈ ਵੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Latin
pa: ਲੇਟਿਨ

[ctx: QFontDatabase]
en: Greek
pa: ਗਰੀਕ

[ctx: QFontDatabase]
en: Cyrillic
pa: ਸਿਰਲਿਕ

[ctx: QFontDatabase]
en: Armenian
pa: ਅਮਰੀਨੀਆਈ

[ctx: QFontDatabase]
en: Hebrew
pa: ਹੈਬਰਿਊ

[ctx: QFontDatabase]
en: Arabic
pa: ਅਰਬੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Syriac
pa: ਸੀਰੀਆਈ

[ctx: QFontDatabase]
en: Thaana
pa: ਥਾਨਾ

[ctx: QFontDatabase]
en: Devanagari
pa: ਦੇਵਨਾਗਰੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Bengali
pa: ਬੰਗਾਲੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Gurmukhi
pa: ਗੁਰਮੁਖੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Gujarati
pa: ਗੁਜਰਾਤੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Oriya
pa: ਓੜੀਆ

[ctx: QFontDatabase]
en: Tamil
pa: ਤਾਮਿਲ

[ctx: QFontDatabase]
en: Telugu
pa: ਤੇਲਗੂ

[ctx: QFontDatabase]
en: Kannada
pa: ਕੰਨੜ

[ctx: QFontDatabase]
en: Malayalam
pa: ਮਲਿਆਲਮ

[ctx: QFontDatabase]
en: Sinhala
pa: ਸਿੰਹਾਲਾ

[ctx: QFontDatabase]
en: Thai
pa: ਥਾਈ

[ctx: QFontDatabase]
en: Lao
pa: ਲਾਓ

[ctx: QFontDatabase]
en: Tibetan
pa: ਤਿੱਬਤੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Myanmar
pa: ਮਿਆਮਾਰ

[ctx: QFontDatabase]
en: Georgian
pa: ਜਾਰਜੀਆਈ

[ctx: QFontDatabase]
en: Khmer
pa: ਖਮੀਰ

[ctx: QFontDatabase]
en: Simplified Chinese
pa: ਸਧਾਰਨ ਚੀਨੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Traditional Chinese
pa: ਪੁਰਾਤਨ ਚੀਨੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Japanese
pa: ਜਾਪਾਨੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Korean
pa: ਕੋਰੀਆਈ

[ctx: QFontDatabase]
en: Vietnamese
pa: ਵੀਅਤਨਾਮੀ

[ctx: QFontDatabase]
en: Symbol
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

[ctx: QFontDatabase]
en: Ogham
pa: ਓਗਹਾਮ

en: XIM input method
pa: XIM ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ

en: Windows input method
pa: Windows ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ

en: Mac OS X input method
pa: Mac OS X ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ

en: S60 FEP input method
pa: S60 FEP ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ

en: Stack
pa: ਸਟਾਕ

en: Console
pa: ਕਨਸੋਂਲ

en: Search
pa: ਖੋਜ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

[ctx: QScriptBreakpointsModel]
en: Condition
pa: ਸ਼ਰਤ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Line:
pa: ਲਾਈਨ:

en: Interrupt
pa: ਇੰਟਰਰੱਪਟ

en: Find &Next
pa: ਅੱਗੇ ਲੱਭੋ(&N)

en: Find &Previous
pa: ਪਿੱਛੇ ਖੋਜ(&P)

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: QScriptDebuggerLocalsModel]
en: Value
pa: ਮੁੱਲ

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Level
pa: ਲੈਵਲ

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Name
pa: ਨਾਂ

[ctx: QScriptDebuggerStackModel]
en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Request for opening non-local file %1
pa: ਗ਼ੈਰ-ਲੋਕਲ ਫਾਈਲ %1 ਖੋਲ੍ਹਣ ਵਾਸਤੇ ਮੰਗ

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Error opening %1: %2
pa: %1 ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %2

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Cannot open %1: Path is a directory
pa: %1 ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ: ਪਾਥ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ

[ctx: QNetworkAccessFileBackend]
en: Read error reading from %1: %2
pa: %1 ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਪੜ੍ਹਨ ਗਲਤੀ: %2

[ctx: QNetworkAccessCacheBackend]
en: Error opening %1
pa: %1 ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

[ctx: QNetworkAccessDataBackend]
en: Invalid URI: %1
pa: ਗਲਤ URI: %1

[ctx: QNetworkReply]
en: Protocol "%1" is unknown
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ "%1" ਅਣਜਾਣ ਹੈ

[ctx: QNetworkReply]
en: Network session error.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਗਲਤੀ।

en: Operation canceled
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਰੱਦ ਕੀਤਾ

[ctx: QNetworkAccessManager]
en: Network access is disabled.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਵਰਤੋਂ ਬੰਦ ਹੈ।

en: Cannot open %1: is a directory
pa: %1 ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ: ਇੱਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਹੈ

en: Logging in to %1 failed: authentication required
pa: %1 ਲਈ ਲਾਗਇਨ: ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ

en: Error while downloading %1: %2
pa: %1 ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %2

en: Error while uploading %1: %2
pa: %1 ਅੱਪਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %2

[ctx: QNetworkAccessDebugPipeBackend]
en: Write error writing to %1: %2
pa: %1 ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਲਿਖਣ ਗਲਤੀ: %2

en: Socket error on %1: %2
pa: %1 ਉੱਤੇ ਸਾਕਟ ਗਲਤੀ: %2

en: Connection to proxy refused
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਲਈ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ

en: Proxy host not found
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਹੋਸਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: Host not found
pa: ਹੋਸਟ ਨਹੀਂ ਲੱਭਾ

en: Network unreachable
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਪਹੁੰਚ 'ਚ ਨਹੀਂ

en: Connection refused
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਤੋਂ ਇਨਕਾਰ

en: Address type not supported
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਟਾਈਪ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

[ctx: QSocks5SocketEngine]
en: Network operation timed out
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Network operation timed out
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ

en: Unsupported socket operation
pa: ਗ਼ੈਰ-ਸਹਾਇਕ ਸਾਕਟ ਓਪਰੇਸ਼ਨ

en: Protocol type not supported
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ ਟਾਈਪ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Host unreachable
pa: ਹੋਸਟ ਪਹੁੰਚ 'ਚ ਨਹੀਂ

en: Permission denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: Connection timed out
pa: ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਟਾਈਮ ਆਉਟ

en: The bound address is already in use
pa: ਬਾਊਂਡ ਐਡਰੈੱਸ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ

en: The address is not available
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: The address is protected
pa: ਐਡਰੈੱਸ ਸੁਰੱਖਿਅਤ ਹੈ

en: Unable to send a message
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: Unable to receive a message
pa: ਇੱਕ ਸੁਨੇਹਾ ਲੈਣ ਵਾਸਤੇ ਅਸਮਰੱਥ ਹੈ

en: Unable to write
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Network error
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਗਲਤੀ

en: Operation on non-socket
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਗ਼ੈਰ-ਸਾਕਟ ਹੈ

en: Unknown error
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ

en: Operation on socket is not supported
pa: ਸਾਕਟ ਉੱਤੇ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Socket operation timed out
pa: ਸਾਕਟ ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਟਾਈਮ ਆਉਟ

en: Socket is not connected
pa: ਸਾਕਟ ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No error
pa: ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ

en: Error loading local certificate, %1
pa: ਲੋਕਲ ਸਰਟੀਫਿਕੇਟ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ, %1

en: Error loading private key, %1
pa: ਪ੍ਰਾਈਵੇਟ ਕੁੰਜੀ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ, %1

en: Error creating SSL session, %1
pa: SSL ਸ਼ੈਸ਼ਨ, %1, ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error creating SSL session: %1
pa: SSL ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਣਾਉਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %1

en: Unable to write data: %1
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ: %1

en: Error while reading: %1
pa: ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %1

en: Error during SSL handshake: %1
pa: SSL ਹੈਂਡਸ਼ੇਕ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ: %1

[ctx: QHostInfoAgent]
en: Invalid hostname
pa: ਗਲਤ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ

en: Unknown address type
pa: ਅਣਜਾਣ ਐਡਰੈੱਸ ਕਿਸਮ

en: Unknown error (%1)
pa: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ (%1)

en: Invalid hostname
pa: ਗਲਤ ਹੋਸਟ-ਨਾਂ

en: Invalid configuration.
pa: ਗਲਤ ਸੰਰਚਨਾ ਹੈ।

en: Invalid XML character.
pa: ਗਲਤ XML ਅੱਖਰ ਹੈ।

en: Unsupported XML version.
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ XML ਵਰਜਨ ਹੈ।

en: %1 is an invalid encoding name.
pa: %1 ਇੱਕ ਗਲਤ ਇੰਕੋਡਿੰਗ ਨਾਂ ਹੈ।

en: Encoding %1 is unsupported
pa: ਇੰਕੋਡਿੰਗ %1 ਨਾ-ਸਹਾਇਕ ਹੈ

en: Invalid document.
pa: ਗਲਤ ਡੌਕੂਮੈਂਟ ਹੈ।

en: Expected
pa: ਮੰਗ ਸੀ

en: , but got '
pa: , ਮਿਲਿਆ '

en: Unexpected '
pa: ਅਚਾਨਕ '

en: Expected character data.
pa: ਅੱਖਰ ਡਾਟੇ ਦੀ ਲੋੜ ਸੀ।

[ctx: QIODevice]
en: Permission denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

[ctx: QIODevice]
en: Too many open files
pa: ਬਹੁਤ ਫਾਇਲਾਂ ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਹਨ

[ctx: QIODevice]
en: No such file or directory
pa: ਇੰਝ ਦੀ ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਜਾਂ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨਹੀਂ

[ctx: QIODevice]
en: No space left on device
pa: ਜੰਤਰ ਉੱਤੇ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਨਹੀਂ ਬਚੀ

en: %1: already exists
pa: %1: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: %1: doesn't exists
pa: %1: ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: %1: invalid size
pa: %1: ਗਲਤ ਸਾਈਜ਼

en: %1: permission denied
pa: %1: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: %1: unknown error %2
pa: %1: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ %2

en: %1: unable to set key on lock
pa: %1: ਕੁੰਜੀ ਉੱਤੇ ਲਾਕ ਰੱਖਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: %1: unable to lock
pa: %1: ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: %1: unable to unlock
pa: %1: ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: already exists
pa: %1: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: does not exist
pa: %1: ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: permission denied
pa: %1: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unknown error %2
pa: %1: ਅਣਜਾਣ ਗਲਤੀ %2

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: name error
pa: %1: ਨਾਂ ਗਲਤੀ

[ctx: QSystemSemaphore]
en: %1: unable to make key
pa: %1: ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: %1: doesn't exist
pa: %1: ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ

en: %1: UNIX key file doesn't exist
pa: %1: UNIX ਕੁੰਜੀ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: %1: unable to make key
pa: %1: ਕੁੰਜੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਅਸਮਰੱਥ

en: The plugin was not loaded.
pa: ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: The shared library was not found.
pa: ਸਾਂਝੀ ਲਾਇਬਰੇਰੀ ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Error reading from process
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error writing to process
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਲਈ ਲਿਖਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Process crashed
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਕਰੈਸ਼ ਹੋਇਆ

en: No program defined
pa: ਕਈ ਪਰੋਗਰਾਮ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: Could not open input redirection for reading
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਇੰਪੁੱਟ ਰੀ-ਡਾਇਰੈਕਟ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Process operation timed out
pa: ਪਰੋਸੈਸ ਕਾਰਵਾਈ ਲਈ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ

en: Destination file exists
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਫਾਇਲ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Cannot remove source file
pa: ਸਰੋਤ ਫਾਇਲ ਹਟਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

en: Cannot open %1 for input
pa: ਇੰਪੁੱਟ ਲਈ %1 ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Cannot open for output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

en: Failure to write block
pa: ਬਲਾਕ ਲਿਖਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Cannot create %1 for output
pa: ਆਉਟਪੁੱਟ ਲਈ %1 ਬਣਾਈ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ

[ctx: QRegExp]
en: no error occurred
pa: ਕੋਈ ਗਲਤੀ ਨਹੀਂ ਆਈ

[ctx: QRegExp]
en: disabled feature used
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਫੀਚਰ ਵਰਤਿਆ

[ctx: QRegExp]
en: bad char class syntax
pa: ਗਲਤ ਅੱਖਰ ਕਲਾਸ ਸੰਟੈਕਸ

[ctx: QRegExp]
en: unexpected end
pa: ਅਚਾਨਕ ਅੰਤ

[ctx: QRegExp]
en: invalid interval
pa: ਗਲਤ ਇੰਟਰਵਲ

[ctx: QRegExp]
en: invalid category
pa: ਗਲਤ ਕੈਟਾਗਰੀ

en: System
pa: ਸਿਸਟਮ

en: Restore up
pa: ਮੁੜ-ਸਟੋਰ ਕਰੋ

en: Restore down
pa: ਹੇਠਾਂ ਮੁੜ-ਸਟੋਰ

en: Makes the window full screen
pa: ਝਰੋਖਾ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਉੱਤੇ ਰੱਖੋ

en: Closes the window
pa: ਝਰੋਖਾ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: More
pa: ਹੋਰ

en: Less
pa: ਘੱਟ

en: Line up
pa: ਲਾਇਨ ਉੱਤੇ

en: Position
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Line down
pa: ਲਾਇਨ ਹੇਠਾਂ

en: Scroll Left
pa: ਖੱਬੇ ਸਕਰੋਲ

en: Scroll Right
pa: ਸੱਜੇ ਸਕਰੋਲ

en: Press
pa: ਦੱਬੋ

en: Close the tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Activate the tab
pa: ਟੈਬ ਸਰਗਰਮ ਕਰੋ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Uncheck
pa: ਅਣ-ਚੁਣਿਆ

en: Check
pa: ਪੜਤਾਲ

en: Toggle
pa: ਤਬਦੀਲ

en: Execute
pa: ਚਲਾਓ

en: Dock
pa: ਡੋਕ

en: Float
pa: ਫਲੋਟ

en: Select IM
pa: IM ਚੁਣੋ

en: Multiple input method switcher
pa: ਬਹੁ ਇੰਪੁੱਟ ਢੰਗ ਸਵਿੱਚਰ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

en: Tools
pa: ਟੂਲ

en: Copy Color
pa: ਰੰਗ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Unknown session error.
pa: ਅਣਜਾਣ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਗਲਤੀ।

en: Roaming error
pa: ਰੋਮਿੰਗ ਗਲਤੀ

en: Apply
pa: ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Defaults
pa: ਮੂਲ

en: &Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&C)

en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: QSql]
en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: QSql]
en: Delete this record?
pa: ਇਹ ਰਿਕਾਰਡ ਹਟਾਉਣਾ?

[ctx: QSql]
en: Yes
pa: ਹਾਂ

[ctx: QSql]
en: No
pa: ਨਹੀਂ

[ctx: QSql]
en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ

[ctx: QSql]
en: Update
pa: ਅੱਪਡੇਟ

[ctx: QSql]
en: Save edits?
pa: ਸੋਧ ਸੰਭਾਲਣੀ ਹੈ?

[ctx: QSql]
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

[ctx: QSql]
en: Confirm
pa: ਪੁਸ਼ਟੀ

[ctx: QSql]
en: Cancel your edits?
pa: ਆਪਣੀ ਸੋਧ ਰੱਦ ਕਰਨੀ ਹੈ?

en: More...
pa: ਹੋਰ...

en: Customize...
pa: ਸੋਧ....

en: Operation stopped by the user
pa: ਉਪਭੋਗੀ ਨੇ ਕਾਰਵਾਈ ਰੋਕੀ

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: %1, %2 not defined
pa: %1, %2 ਪਰਭਾਸ਼ਿਤ ਨਹੀਂ

en: JavaScript Alert - %1
pa: ਜਾਵਾਸਕ੍ਰਿਪਟ ਚੇਤਾਵਨੀ - %1

en: JavaScript Confirm - %1
pa: ਜਾਵਾਸਕ੍ਰਿਪਟ ਪੁਸ਼ਟੀ - %1

en: JavaScript Prompt - %1
pa: ਜਾਵਾਸਕਰਿਪਟ ਸਵਾਲ - %1

en: JavaScript Problem - %1
pa: ਜਾਵਾਸਕਰਿਪਟ ਸਮੱਸਿਆ - %1

en: Select to the next character
pa: ਅਗਲਾ ਅੱਖਰ ਚੁਣੋ

en: Select to the previous character
pa: ਪਿਛਲਾ ਅੱਖਰ ਚੁਣੋ

en: Select to the next word
pa: ਅਗਲਾ ਅੱਖਰ ਚੁਣੋ

en: Select to the previous word
pa: ਪਿਛਲਾ ਅੱਖਰ ਚੁਣੋ

en: Select to the next line
pa: ਅਗਲੀ ਲਾਈਨ ਚੁਣੋ

en: Select to the previous line
pa: ਪਿਛਲੀ ਲਾਈਨ ਚੁਣੋ

en: Insert a new line
pa: ਨਵੀਂ ਲਾਈਨ ਸ਼ਾਮਲ

en: Strikethrough
pa: ਵਿੰਨੋ

en: Subscript
pa: ਪ੍ਹੈਰ 'ਚ

en: Superscript
pa: ਘਾਤ

en: Indent
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Justify
pa: ਇਕਸਾਰ

en: Align Left
pa: ਖੱਬੇ ਪਾਸੇ

en: Align Right
pa: ਸੱਜੇ ਪਾਸੇ

[ctx: QWebPage]
en: Web Inspector - %2
pa: ਵੈੱਬ ਇੰਸਪੈਕਟਰ - %2

[ctx: Submit (input element) alt text for <input> elements with no alt, title, or value]
en: Submit
pa: ਭੇਜੋ

[ctx: default label for Reset buttons in forms on web pages]
en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

[ctx: text that appears at the start of nearly-obsolete web pages in the form of a 'searchable index']
en: This is a searchable index. Enter search keywords:
pa: ਇਹ ਖੋਜਯੋਗ ਇੰਡੈਕਸ ਹੈ, ਖੋਜ ਲਈ ਇੱਕ ਸ਼ਬਦ ਭਰੋ:

[ctx: default label for Submit buttons in forms on web pages]
en: Submit
pa: ਭੇਜੋ

[ctx: title for file button used in HTML forms]
en: Choose File
pa: ਫਾਈਲ ਚੁਣੋ

[ctx: text to display in file button used in HTML forms when no file is selected]
en: No file selected
pa: ਕੋਈ ਫਾਈਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

[ctx: text to display in <details> tag when it has no <summary> child]
en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

[ctx: Open in New Window context menu item]
en: Open in New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Download Linked File context menu item]
en: Save Link...
pa: ਲਿੰਕ ਸੰਭਾਲੋ...

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Link
pa: ਲਿੰਕ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Open Image in New Window context menu item]
en: Open Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Download Image context menu item]
en: Save Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: Copy Link context menu item]
en: Copy Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Copy Image Address menu item]
en: Copy Image Address
pa: ਚਿੱਤਰ ਐਡਰੈਸ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Open Video in New Window]
en: Open Video
pa: ਵਿਡੀਓ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Open Audio in New Window]
en: Open Audio
pa: ਆਡੀਓ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Copy Video Link Location]
en: Copy Video
pa: ਵਿਡੀਓ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Copy Audio Link Location]
en: Copy Audio
pa: ਆਡੀਓ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Switch Video to Fullscreen]
en: Enter Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: Pause]
en: Pause
pa: ਵਿਰਾਮ

[ctx: Mute]
en: Mute
pa: ਚੁੱਪ

[ctx: Open Frame in New Window context menu item]
en: Open Frame
pa: ਫਰੇਮ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Copy context menu item]
en: Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: Back context menu item]
en: Go Back
pa: ਪਿੱਛੇ ਜਾਓ

[ctx: Forward context menu item]
en: Go Forward
pa: ਅੱਗੇ ਜਾਓ

[ctx: Stop context menu item]
en: Stop
pa: ਰੋਕੋ

[ctx: Reload context menu item]
en: Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ

[ctx: Cut context menu item]
en: Cut
pa: ਕੱਟੋ

[ctx: Paste context menu item]
en: Paste
pa: ਚੇਪੋ

[ctx: Select All context menu item]
en: Select All
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

[ctx: No Guesses Found context menu item]
en: No Guesses Found
pa: ਕੋਈ ਸੁਝਾਅ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

[ctx: Ignore Spelling context menu item]
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

[ctx: Learn Spelling context menu item]
en: Add To Dictionary
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਵਿੱਚ ਖੋਜ

[ctx: Search The Web context menu item]
en: Search The Web
pa: ਵੈੱਬ ਉੱਤੇ ਖੋਜ

[ctx: Look Up in Dictionary context menu item]
en: Look Up In Dictionary
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਵਿੱਚ ਖੋਜ

[ctx: Open Link context menu item]
en: Open Link
pa: ਲਿੰਕ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: Ignore Grammar context menu item]
en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ

[ctx: Spelling and Grammar context sub-menu item]
en: Spelling
pa: ਸਪੈਲਿੰਗ

[ctx: menu item title]
en: Show Spelling and Grammar
pa: ਸਪੈਲਿੰਗ ਅਤੇ ਗਰਾਮਰ ਵੇਖੋ

[ctx: menu item title]
en: Hide Spelling and Grammar
pa: ਸਪੈਲਿੰਗ ਅਤੇ ਗਰਾਮਰ ਓਹਲੇ

[ctx: Check spelling context menu item]
en: Check Spelling
pa: ਸਪੈਲਿੰਗ ਜਾਂਚ

[ctx: Check spelling while typing context menu item]
en: Check Spelling While Typing
pa: ਜਦੋਂ ਟਾਈਪ ਹੋਵੇ ਉਦੋਂ ਹੀ ਸਪੈਲਿੰਗ ਜਾਂਚ

[ctx: Check grammar with spelling context menu item]
en: Check Grammar With Spelling
pa: ਗਰਾਮਰ ਨਾਲ ਸਪੈਲਿੰਗ ਚੈੱਕ ਕਰੋ

[ctx: Font context sub-menu item]
en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

[ctx: Bold context menu item]
en: Bold
pa: ਗੂੜ੍ਹੇ

[ctx: Italic context menu item]
en: Italic
pa: ਤਿਰਛੇ

[ctx: Underline context menu item]
en: Underline
pa: ਹੇਠਾਂ ਲਾਈਨ

[ctx: Outline context menu item]
en: Outline
pa: ਆਉਟਲਾਈਨ

[ctx: Writing direction context sub-menu item]
en: Direction
pa: ਦਿਸ਼ਾ

[ctx: Text direction context sub-menu item]
en: Text Direction
pa: ਟੈਕਸਟ ਦਿਸ਼ਾ

[ctx: Default writing direction context menu item]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: Left to Right context menu item]
en: Left to Right
pa: ਖੱਬੇ ਤੋਂ ਸੱਜੇ

[ctx: Right to Left context menu item]
en: Right to Left
pa: ਸੱਜੇ ਤੋਂ ਖੱਬੇ

[ctx: Inspect Element context menu item]
en: Inspect
pa: ਜਾਂਚ

[ctx: Label for only item in menu that appears when clicking on the search field image, when no searches have been performed]
en: No recent searches
pa: ਕੋਈ ਤਾਜ਼ਾ ਖੋਜ ਨਹੀਂ

[ctx: label for first item in the menu that appears when clicking on the search field image, used as embedded menu title]
en: Recent searches
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਖੋਜਾਂ

[ctx: menu item in Recent Searches menu that empties menu's contents]
en: Clear recent searches
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਖੋਜ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

[ctx: Label text to be used when a plug-in is missing]
en: Missing Plug-in
pa: ਗੁੰਮ ਪਲੱਗਇਨ

[ctx: Unknown filesize FTP directory listing item]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: Title string for images]
en: %1 (%2x%3 pixels)
pa: %1 (%2x%3 ਪਿਕਸਲ)

[ctx: Media controller status message when the media is loading]
en: Loading...
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

[ctx: Media controller status message when watching a live broadcast]
en: Live Broadcast
pa: ਸਿੱਧਾ ਪ੍ਰਸਾਰਣ

[ctx: Media controller element]
en: Audio Element
pa: ਆਡੀਓ ਭਾਗ

[ctx: Media controller element]
en: Video Element
pa: ਵਿਡੀਓ ਭਾਗ

[ctx: Media controller element]
en: Mute Button
pa: ਚੁੱਪ ਬਟਨ

[ctx: Media controller element]
en: Unmute Button
pa: ਆਵਾਜ਼ ਚਲਾਉਣ ਬਟਨ

[ctx: Media controller element]
en: Play Button
pa: ਪਲੇਅ ਬਟਨ

[ctx: Media controller element]
en: Pause Button
pa: ਵਿਰਾਮ ਬਟਨ

[ctx: Media controller element]
en: Slider
pa: ਸਲਾਈਡਰ

[ctx: Media controller element]
en: Slider Thumb
pa: ਸਲਾਈਡਰ ਥੰਮ

[ctx: Media controller element]
en: Elapsed Time
pa: ਲੱਗਾ ਸਮਾਂ

[ctx: Media controller element]
en: Remaining Time
pa: ਬਾਕੀ ਸਮਾਂ

[ctx: Media controller element]
en: Status Display
pa: ਹਾਲਤ ਡਿਸਪਲੇਅ

[ctx: Media controller element]
en: Fullscreen Button
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਬਟਨ

[ctx: Media controller element]
en: Begin playback
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸ਼ੁਰੂ

[ctx: Media controller element]
en: Rewind movie
pa: ਮੂਵੀ ਪਿੱਛੇ

[ctx: Media controller element]
en: Current movie time
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੂਵੀ ਸਮਾਂ

[ctx: Media controller element]
en: Current movie status
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਮੂਵੀ ਹਾਲਤ

[ctx: Media controller element]
en: Play movie in full-screen mode
pa: ਮੂਵੀ ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਢੰਗ ਨਾਲ ਚਲਾਓ

[ctx: Media time description]
en: %1 days %2 hours %3 minutes %4 seconds
pa: %1 ਦਿਨ %2 ਘੰਟੇ %3 ਮਿੰਟ %4 ਸਕਿੰਟ

[ctx: Media time description]
en: %1 hours %2 minutes %3 seconds
pa: %1 ਘੰਟੇ %2 ਮਿੰਟ %3 ਸਕਿੰਟ

[ctx: Media time description]
en: %1 minutes %2 seconds
pa: %1 ਮਿੰਟ  %2 ਸਕਿੰਟ

[ctx: Media time description]
en: %1 seconds
pa: %1 ਸਕਿੰਟ

[ctx: QWebPage]
en: Scroll here
pa: ਇੱਥੇ ਸਕਰੋਲ

[ctx: QWebPage]
en: Left edge
pa: ਖੱਬਾ ਕੋਨਾ

[ctx: QWebPage]
en: Top
pa: ਉੱਤੇ

[ctx: QWebPage]
en: Right edge
pa: ਸੱਜਾ ਕੋਨਾ

[ctx: QWebPage]
en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

[ctx: QWebPage]
en: Page left
pa: ਸਫ਼ਾ ਖੱਬੇ

[ctx: QWebPage]
en: Page up
pa: ਸਫ਼ਾ ਉੱਤੇ

[ctx: QWebPage]
en: Page right
pa: ਸਫ਼ਾ ਸੱਜੇ

[ctx: QWebPage]
en: Page down
pa: ਸਫ਼ਾ ਹੇਠਾਂ

[ctx: QWebPage]
en: Scroll left
pa: ਖੱਬੇ ਕਰੋ

[ctx: QWebPage]
en: Scroll up
pa: ਸਕਰੋਲ ਉੱਤੇ

[ctx: QWebPage]
en: Scroll right
pa: ਸਕਰੋਲ ਸੱਜੇ

[ctx: QWebPage]
en: Scroll down
pa: ਸਕਰੋਲ ਹੇਠਾਂ

en: Cannot start playback. 
    
    Check your GStreamer installation and make sure you 
    have libgstreamer-plugins-base installed.
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਸ਼ੁਰੂ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ। 
    
    ਆਪਣੀ ਜੀਸਟਰੀਮਰ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਚੈੱਕ ਕਰੋ ਅਤੇ ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ
    ਤੁਸੀਂ libgstreamer-plugins-base ਇੰਸਟਾਲ ਕੀਤਾ ਹੈ।

en: Missing codec helper script assistant.
pa: ਗੁੰਮ ਕੋਡਕ ਮੱਦਦਗਾਰ ਸਕ੍ਰਿਪਟ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Plugin codec installation failed for codec: %0
pa: ਕੋਡਕ (codec) ਲਈ ਪਲੱਗਇਨ ਕੋਡਕ ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ: %0

en: A required codec is missing. You need to install the following codec(s) to play this content: %0
pa: ਲੋੜੀਦੀ ਕੋਡਕ (codec) ਗੁੰਮ ਹੈ। ਤੁਹਾਨੂੰ ਇਹ ਸਮੱਗਰੀ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਹੇਠ ਦਿੱਤੇ ਕੋਡਕ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ: %0

en: Could not open media source.
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਰੋਤ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Invalid source type.
pa: ਗਲਤ ਸਰੋਤ ਟਾਈਪ ਹੈ।

en: Could not locate media source.
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਰੋਤ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Could not open audio device. The device is already in use.
pa: ਆਡੀਓ ਜੰਤਰ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ। ਜੰਤਰ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ ਹੈ।

en: Could not decode media source.
pa: ਮੀਡਿਆ ਸਰੋਤ ਡੀਕੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Warning: You do not seem to have the package gstreamer0.10-plugins-good installed.
              Some video features have been disabled.
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ gstreamer0.10-plugins-good ਪੈਕੇਜ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।
                 ਕੁਝ ਵਿਡੀਓ ਫੀਚਰ ਆਯੋਗ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ।

en: Warning: You do not seem to have the base GStreamer plugins installed.
              All audio and video support has been disabled
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਬੇਸ ਜੀਸਟਰੀਮਰ ਪਲੱਗਇਨ ਇੰਸਟਾਲ ਨਹੀਂ ਹੈ।
           ਸਭ ਆਡੀਓ ਅਤੇ ਵਿਡੀਓ ਸਹਿਯੋਗ ਆਯੋਗ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Pause failed
pa: ਵਿਰਾਮ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Getting position failed
pa: ਸਥਿਤੀ ਲੈਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Opening clip failed
pa: ਕਲਿੱਪ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Enabled
pa: ਚਾਲੂ ਹੈ

en: Level (%)
pa: ਲੈਵਲ (%)

en: Not ready to play
pa: ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ

en: Error opening file
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error opening URL
pa: URL ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Error opening resource
pa: ਸਰੋਤ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ

en: Setting volume failed
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Loading clip failed
pa: ਕਲਿੱਪ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Playback complete
pa: ਪਲੇਅਬੈਕ ਪੂਰਾ ਹੋਇਆ

en: Download error
pa: ਡਾਊਨਲੋਡ ਗਲਤੀ

en: Not found
pa: ਨਹੀਂ ਲੱਭੀ

en: Out of memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਖਤਮ ਹੋਈ

en: Not supported
pa: ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Overflow
pa: ਓਵਰਫਲੋ

en: Underflow
pa: ਅੰਡਰਫਲੋ

en: Already exists
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

en: Path not found
pa: ਪਾਥ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

en: In use
pa: ਵਰਤੋਂ ਅਧੀਨ

en: Not ready
pa: ਤਿਆਰ ਨਹੀਂ

en: Access denied
pa: ਅਸੈੱਸ ਪਾਬੰਦੀ

en: Could not connect
pa: ਕੁਨੈਕਟ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Disconnected
pa: ਡਿਸ-ਕੁਨੈਕਟ ਹੈ

en: Insufficient bandwidth
pa: ਨਾ-ਕਾਫ਼ੀ ਬੈਡਵਿਡਥ

en: Network unavailable
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Network communication error
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਕਮਿਊਨੀਕੇਸ਼ਨ ਗਲਤੀ

en: Streaming not supported
pa: ਸਟਰੀਮ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Server alert
pa: ਸਰਵਰ ਚੇਤਾਵਨੀ

en: Invalid protocol
pa: ਗਲਤ ਪਰੋਟੋਕਾਲ

en: Invalid URL
pa: ਗਲਤ URL

en: Multicast error
pa: ਮਲਟੀਕਾਸਟ ਗਲਤੀ

en: Proxy server error
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਗਲਤੀ

en: Proxy server not supported
pa: ਪਰਾਕਸੀ ਸਰਵਰ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Audio output error
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਗਲਤੀ

en: Video output error
pa: ਵਿਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਗਲਤੀ

en: Decoder error
pa: ਡੀਕੋਡਰ ਗਲਤੀ

en: Audio or video components could not be played
pa: ਆਡੀਓ ਜਾਂ ਵਿਡੀਓ ਭਾਗ ਚਲਾਏ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੇ

en: DRM error
pa: DRM ਗਲਤੀ

[ctx: Phonon::MMF]
en: Audio Output
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ

[ctx: Phonon::MMF]
en: The audio output device
pa: ਆਡੀਓ ਆਉਟਪੁੱਟ ਜੰਤਰ

en: Video display error
pa: ਵਿਡੀਓ ਡਿਸਪਲੇਅ ਗਲਤੀ

en: Error opening source: type not supported
pa: ਸਰੋਤ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ:  ਕਿਸਮ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ

en: Volume: %1%
pa: ਵਾਲੀਅਮ: %1%

en: Muted
pa: ਚੁੱਪ ਹੈ

en: PulseAudio Sound Server
pa: PulseAudio ਸਾਊਂਡ ਸਰਵਰ

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
pa: <html>ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ ਜੰਤਰ <b>%1</b> ਕੰਮ ਨਹੀਂ ਕਰਦਾ। <br/><b>%2</b> ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ।</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
pa: <html>ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ ਜੰਤਰ <b>%1</b> ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, <br/>ਜੋ ਕਿ ਹੁਣੇ ਉਪਲੱਬਧ ਹੋਇਆ ਹੈ ਅਤੇ ਵੱਧ ਪਸੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।</html>

en: Revert back to device '%1'
pa: ਜੰਤਰ '%1' ਲਈ ਰੀਵਰਟ ਕਰੋ

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
pa: <html>ਆਡੀਓ ਪਲੇਅਬੈਕ ਜੰਤਰ <b>%1</b> ਲਈ ਸਵਿੱਚ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ, <br/>ਜਿਸ ਦੀ ਵੱਧ ਤਰਜੀਹ ਹੈ ਜਾਂ ਇਸ ਸਟਰੀਮ ਲਈ ਖਾਸ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਸੰਰਚਿਤ ਹੈ।</html>

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
pa: ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ

[ctx: Phonon::]
en: Music
pa: ਸੰਗੀਤ

[ctx: Phonon::]
en: Video
pa: ਵਿਡੀਓ

[ctx: Phonon::]
en: Communication
pa: ਕਮਿਊਨੀਕੇਸ਼ਨ

[ctx: Phonon::]
en: Games
pa: ਖੇਡਾਂ

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
pa: ਅਸੈੱਸਬਿਲਟੀ

en: %1 is an invalid namespace URI.
pa: %1 ਇੱਕ ਗਲਤ ਨਾਂ-ਥਾਂ URI ਹੈ।

en: Type %1 already defined.
pa: %1 ਕਿਸਮ ਪਹਿਲਾਂ ਪ੍ਰੀਭਾਸ਼ਿਤ ਹੈ।

en: %1 is an invalid %2
pa: %1 ਇੱਕ ਗਲਤ %2 ਹੈ

en: It will not be possible to retrieve %1.
pa: %1 ਲੈਣ ਸੰਭਵ ਨਹੀਂ ਹੋਵੇਗਾ

en: %1 is not a valid XML 1.0 character.
pa: %1 ਇੱਕ ਵੈਧ XML 1.0 ਅੱਖਰ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: empty
pa: ਖਾਲੀ

en: Day %1 is invalid for month %2.
pa: ਦਿਨ %1 ਮਹੀਨੇ %2 ਲਈ ਗਲਤ ਹੈ।

en: Time %1:%2:%3.%4 is invalid.
pa: ਟਾਈਮ %1:%2:%3.%4 ਗਲਤ ਹੈ।

en: Network timeout.
pa: ਨੈੱਟਵਰਕ ਟਾਈਮ-ਆਉਟ।

en: Warning in %1: %2
pa: %1 ਵਿੱਚ ਚੇਤਾਵਨੀ: %2

en: Unknown location
pa: ਅਣਜਾਣ ਟਿਕਾਣਾ

en: Error %1 in %2: %3
pa: %2 ਵਿੱਚ %1 ਗਲਤੀ: %3
