kcmhtmlsearch - en to pl translation catalogue (23 entries)

en: The fulltext search feature makes use of the ht://dig HTML search engine. You can get ht://dig at the
pl: Wyszukiwanie pełnotekstowe używa silnika ht://dig. Można go pobrać z

en: Information about where to get the ht://dig package.
pl: Informacja skąd można skopiować pakiet ht://dig.

en: ht://dig home page
pl: ht://dig strona domowa

en: Program Locations
pl: Położenia programów

en: Enter the path to your htdig program here, e.g. /usr/local/bin/htdig
pl: Podaj ścieżkę do programu htdig, np., /usr/local/bin/htdig

en: Enter the path to your htsearch program here, e.g. /usr/local/bin/htsearch
pl: Podaj ścieżkę do programu htsearch, np., /usr/local/bin/htsearch

en: Enter the path to your htmerge program here, e.g. /usr/local/bin/htmerge
pl: Podaj ścieżkę do programu htmerge, np., /usr/local/bin/htmerge

en: Scope
pl: Zakres

en: Here you can select which parts of the documentation should be included in the fulltext search index. Available options are the KDE Help pages, the installed man pages, and the installed info pages. You can select any number of these.
pl: Można określić, które części dokumentacji mają być włączone do pełnotekstowego indeksu poszukiwań. Możliwe opcje to strony pomocy KDE, zainstalowane strony podręcznika (man) oraz zainstalowane strony informacji (info). Można wybrać dowolną ich ilość.

en: &KDE help
pl: Pomoc &KDE

en: &Man pages
pl: Strony podręcznika (&man)

en: &Info pages
pl: Strony informacji (&info)

en: Additional Search Paths
pl: Dodatkowe ścieżki przeszukiwania

en: Here you can add additional paths to search for documentation. To add a path, click on the <em>Add...</em> button and select the folder from where additional documentation should be searched. You can remove folders by clicking on the <em>Delete</em> button.
pl: Można dodać dodatkowe ścieżki do dokumentacji. By dodać ścieżkę, kliknij na przycisk <em>Dodaj</em> i wybierz katalog z dodatkową dokumentacją. Katalogi można usuwać przyciskiem <em>Usuń</em>.

en: Add...
pl: Dodaj...

en: Delete
pl: Usuń

en: Language Settings
pl: Ustawienia językowe

en: Here you can select the language you want to create the index for.
pl: Można tu podać język, dla którego chcesz utworzyć indeks.

en: &Language
pl: &Język

en: Generate Index...
pl: Generuj indeks...

en: Click this button to generate the index for the fulltext search.
pl: Kliknij na ten przycisk, by wygenerować indeks wyszukiwania pełnotekstowego.

en: without name
pl: bez nazwy

en: <h1>Help Index</h1> This configuration module lets you configure the ht://dig engine which can be used for fulltext search in the KDE documentation as well as other system documentation like man and info pages.
pl: <h1>Indeks pomocy</h1> Moduł konfiguracyjny pozwala skonfigurować silnik ht://dig, który może być użyty do pełnotekstowego wyszukiwania w dokumentacji KDE oraz dokumentacji systemowej (strony podręcznika lub strony informacji).
