kcmlocale - en to pl translation catalogue (143 entries)

en: Country Selector
pl: Wybór kraju

en: without name
pl: bez nazwy

[ctx: @item:inlistbox Country]
en: Not set (Generic English)
pl: Nieustawiony (standardowy angielski)

en: Localization options for KDE applications
pl: Opcje lokalizacji dla programów KDE

en: Maintainer
pl: Opiekun

en: You have the language with code '%1' in your list of languages to use for translation but the localization files for it could not be found. The language has been removed from your configuration. If you want to add it again please install the localization files for it and add the language again.
pl: Posiadasz język z kodem '%1' na liście języków używanych do tłumaczeń, jednak pliki lokalizacyjne nie zostały odnalezione. Język został usunięty z Twojej konfiguracji. Jeśli chcesz dodać go ponownie zainstaluj dla niego pliki lokalizacyjne i dodaj język ponownie.

en: Changed language settings apply only to newly started applications.
    To change the language of all programs, you will have to logout first.
pl: Tylko nowo uruchomione programy będą używały nowo ustawionego języka.
    Aby wszystkie programy używały nowo ustawionego języka, należy przelogować KDE.

en: Applying Language Settings
pl: Stosowanie ustawień językowych

en: <h1>Country/Region & Language</h1>
    <p>Here you can set your localization settings such as language, numeric formats, date and time formats, etc.  Choosing a country will load a set of default formats which you can then change to your personal preferences.  These personal preferences will remain set even if you change the country.  The reset buttons allow you to easily see where you have personal settings and to restore those items to the country's default value.</p>
pl: <h1>Kraj/region i język</h1>
    <p>Możesz tu zmienić ustawienia dot. lokalizacji, takie jak: język, format liczb, formaty daty i czasu itp. Wybór kraju spowoduje wczytanie zestawu domyślnych formatów, które możesz jednak zmienić zgodnie z własnymi preferencjami.  Te osobiste ustawienia będą stosowane nawet jeśli zmienisz kraj.Przycisk resetu pozwala prosto podejrzeć gdzie zastosowano osobiste ustawienia i przywrócić domyślne wartości dla danego kraju.</p>

en: Reset item to its default value
pl: Przywróć wartości domyślne

[ctx: No separator symbol]
en: None
pl: Brak

[ctx: Space separator symbol]
en: Single Space
pl: Pojedynczy odstęp

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabLocation)
en: Country
pl: Kraj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabTranslations)
en: Languages
pl: Języki

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabNumbers)
en: Numbers
pl: Liczby

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabMoney)
en: Money
pl: Waluta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabCalendar)
en: Calendar
pl: Kalendarz

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabDateTime)
en: Date && Time
pl: Data i czas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_tabOther)
en: Other
pl: Inne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumbersSample)
en: Numbers:
pl: Liczby:

en: This is how positive numbers will be displayed.
pl: Sposób wyświetlania dodatnich wartości liczbowych.

en: This is how negative numbers will be displayed.
pl: Sposób wyświetlania ujemnych wartości liczbowych.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMoneySample)
en: Money:
pl: Waluta:

en: This is how positive monetary values will be displayed.
pl: Sposób wyświetlania kwot dodatnich.

en: This is how negative monetary values will be displayed.
pl: Sposób wyświetlania kwot ujemnych.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateSample)
en: Date:
pl: Data:

en: This is how long dates will be displayed.
pl: Sposób wyświetlania dat w długim formacie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateSample)
en: Short date:
pl: Skrócona data:

en: This is how short dates will be displayed.
pl: Sposób wyświetlania dat w krótkim formacie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeSample)
en: Time:
pl: Czas:

en: This is how time will be displayed.
pl: Sposób wyświetlania czasu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountry)
en: Country:
pl: Kraj:

en: <p>This is the country where you live.  The KDE Workspace will use the settings for this country or region.</p>
pl: <p>Kraj, w którym mieszkasz. KDE użyje ustawień domyślnych dla tego kraju.</p>

[ctx: %1 is the system country name]
en: System Country (%1)
pl: Kraj systemu (%1)

en: No Country (Default Settings)
pl: Brak kraju (ustawienia standardowe)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCountryDivision)
en: Subdivision:
pl: Podpodział:

en: <p>This is the country subdivision where you live, e.g. your state or province.  The KDE Workspace will use this setting for local information services such as holidays.</p>
pl: <p>To jest podział kraju, w którym żyjesz, np.: Twój stan czy województwo. KDE użyje tego ustawienia dla informacji lokalnych, jak np. święta.</p>

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Available Languages:
pl: Dostępne języki:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations not currently being used.  To use a language translation move it to the 'Preferred Languages' list in the order of preference.  If no suitable languages are listed, then you may need to install more language packages using your usual installation method.</p>
pl: <p>To jest lista zainstalowanych w KDE tłumaczeń, które nie są obecnie używane. Aby użyć tłumaczenia w wybranym języku, przesuń je na listę 'Używane języki' w wybranej przez siebie kolejności.  Jeśli pożądane języki nie są dostępne, możliwa jest instalacja dodatkowych pakietów językowych przy użyciu zazwyczaj używanej metody instalacji.</p>

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, m_selectTranslations)
en: Preferred Languages:
pl: Używane języki:

en: <p>This is the list of installed KDE Workspace language translations currently being used, listed in order of preference.  If a translation is not available for the first language in the list, the next language will be used.  If no other translations are available then US English will be used.</p>
pl: <p>To jest lista zainstalowanych w KDE tłumaczeń, wypisanych w używanej kolejności. Jeśli tłumaczenie jest niedostępne dla pierwszego języka z listy, zostanie użyte tłumaczenie następnego. Jeśli nie są dostępne żadne inne tłumaczenia, użyty zostanie język Angielski amerykański.</p>

[ctx: %1 = default language name]
en: %1 (Default)
pl: %1 (Domyślny)

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonTranslationsInstall)
en: Install more languages
pl: Wgraj więcej języków

en: <p>Click here to install more languages</p>
pl: <p>Kliknij tutaj aby zainstalować więcej języków</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNumericDigitGrouping) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitGrouping)
en: Digit grouping:
pl: Grupowanie liczbowe:

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display numbers.</p><p>Note that the digit grouping used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz zdefiniować grupowanie cyfr, używane do wyświetlania liczb.</p><p>Zauważ, że grupowanie cyfr, używane do wyświetlania wartości pieniężnych, muszą być ustawione osobno (zajrzyj do karty 'Pieniądze').</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelThousandsSeparator) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryThousandsSeparator)
en: Group separator:
pl: Separator grup:

en: <p>Here you can define the digit group separator used to display numbers.</p><p>Note that the digit group separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz zdefiniować separator grup cyfr używany do wyświetlania liczb (zazwyczaj jest to przecinek lub kropka).</p> <p> Separator grup cyfr dla kwot pieniężnych jest ustawiany osobno na karcie "Waluta".</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalSymbol) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalSymbol)
en: Decimal separator:
pl: Separator dziesiętny:

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display numbers (i.e. a dot or a comma in most countries).</p><p>Note that the decimal separator used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić separator dziesiętny używany do wyświetlania liczb (zazwyczaj jest to przecinek lub kropka).</p><p><b>Uwaga:</b> Separator dziesiętny dla kwot pieniężnych jest ustawiany osobno na karcie "Waluta".</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDecimalPlaces) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDecimalPlaces)
en: Decimal places:
pl: Liczba miejsc po przecinku:

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for numeric values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
pl: <p>Tu możesz określić liczbę cyfr ułamkowych liczb, tj. liczbę cyfr <em>po</em> separatorze dziesiętnym.</p><p>Liczba cyfr ułamkowych dla kwot pieniężnych jest ustawiana osobno na karcie "Waluta".</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPositiveFormat)
en: Positive sign:
pl: Oznaczenie liczb dodatnich:

en: <p>Here you can specify text used to prefix positive numbers. Most locales leave this blank.</p><p>Note that the positive sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz określić znak stosowany do oznaczenia liczb dodatnich. W większości przypadków znak ten jest nieużywany.</p> <p>Znak liczb dodatnich dla kwot pieniężnych jest ustawiany osobno na karcie "Waluta".</p>

[ctx: No positive symbol]
en: None
pl: Brak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelNegativeFormat)
en: Negative sign:
pl: Oznaczenie liczb ujemnych:

en: <p>Here you can specify text used to prefix negative numbers. This should not be empty, so you can distinguish positive and negative numbers. It is normally set to minus (-).</p><p>Note that the negative sign used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
pl: <p>Tu możesz określić tekst poprzedzający liczby ujemne. Pole to nie powinno być puste, żeby umożliwić odróżnienie liczb dodatnich i ujemnych. Zazwyczaj powinno ono zawierać minus (-).</p><p>Znak liczb ujemnych dla kwot pieniężnych jest ustawiany osobno na karcie "Waluta".</p>

[ctx: No negative symbol]
en: None
pl: Brak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryDigitSet) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateTimeDigitSet)
en: Digit set:
pl: Zestaw cyfr:

en: <p>Here you can define the set of digits used to display numbers. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p> <p>Note that the set of digits used to display monetary values has to be set separately (see the 'Money' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić zestaw cyfr używany do wyświetlania liczb. Jeżeli wybrano zestaw inny niż cyfry arabskie, będzie on stosowany tylko w programach w danym języku i w polach tekstowych wyświetlających liczby.</p><p>Uwaga: zestaw cyfr do wyświetlania kwot należy zdefiniować oddzielnie karcie "Waluta".</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencyCode)
en: Currency:
pl: Nazwa waluty:

en: <p>Here you can choose the currency to be used when displaying monetary values, e.g. United States Dollar or Pound Sterling.</p>
pl: <p>Tutaj można wybrać walutę, która będzie używana do wyświetlania kwot, np. Złoty polski czy Dolar amerykański.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCurrencySymbol)
en: Currency symbol:
pl: Symbol waluty:

en: <p>Here you can choose the symbol to be used when displaying monetary values, e.g. $, US$ or USD.</p>
pl: <p>Tutaj można wybrać symbol, który będzie używany do wyświetlania kwot, np. zł lub PLN.</p>

en: <p>Here you can define the digit grouping used to display monetary values.</p><p>Note that the digit grouping used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz zdefiniować grupowanie cyfr, używane do wyświetlania wartości pieniężnych.</p><p>Zauważ, że grupowanie cyfr, używane do wyświetlania innych liczb, musi być ustawione osobno (zajrzyj do karty 'Liczby').</p>

en: <p>Here you can define the group separator used to display monetary values.</p><p>Note that the thousands separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić separator tysięcy używany do wyświetlania kwot (zazwyczaj jest to przecinek lub kropka).</p> <p><b>Uwaga:</b> Separator tysięcy dla liczb jest ustawiany osobno na karcie "Liczby".</p>

en: <p>Here you can define the decimal separator used to display monetary values.</p><p>Note that the decimal separator used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić separator dziesiętny używany do wyświetlania kwot (zazwyczaj jest to przecinek lub kropka).</p><p><b>Uwaga:</b> Separator dziesiętny dla liczb jest ustawiany osobno na karcie "Liczby".</p>

en: <p>Here you can set the number of decimal places displayed for monetary values, i.e. the number of digits <em>after</em> the decimal separator.</p><p>Note that the decimal places used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić liczbę miejsc po przecinku używaną do wyświetlania kwot.</p><p><b>Uwaga:</b> Liczba miejsc po przecinku dla liczb jest ustawiana osobno na karcie "Liczby".</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryPositiveFormat)
en: Positive format:
pl: Format dodatni:

en: <p>Here you can set the format of positive monetary values.</p><p>Note that the positive sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić format kwot dodatnich.</p> <p><b>Uwaga:</b> Znak dodatni dla liczb jest ustawiany osobno na karcie "Liczby".</p>

en: Sign position:
pl: Położenie znaku:

en: Parentheses Around
pl: Nawiasy zamiast znaku

en: Before Quantity Money
pl: Przed kwotą

en: After Quantity Money
pl: Po kwocie

en: Before Money
pl: Przed symbolem waluty

en: After Money
pl: Po symbolu waluty

en: Here you can select how a positive sign will be positioned. This only affects monetary values.
pl: Tu możesz określić położenie znaku dla kwot dodatnich.

en: Prefix currency symbol
pl: Symbol waluty przed liczbą

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all positive monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
pl: Jeśli ta opcja jest wybrana, znak będzie wyświetlany przed kwotami dodatnimi (w przeciwnym wypadku będzie on wyświetlany po kwotach).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonetaryNegativeFormat)
en: Negative format:
pl: Format ujemny:

en: <p>Here you can set the format of negative monetary values.</p><p>Note that the negative sign used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić format kwot ujemnych.</p> <p><b>Uwaga:</b> Znak ujemny dla liczb jest ustawiany osobno na karcie "Liczby".</p>

en: Here you can select how a negative sign will be positioned. This only affects monetary values.
pl: Tu możesz określić położenie znaku dla kwot ujemnych.

en: If this option is checked, the currency sign will be prefixed (i.e. to the left of the value) for all negative monetary values. If not, it will be postfixed (i.e. to the right).
pl: Jeśli ta opcja jest wybrana, znak będzie wyświetlany przed kwotami ujemnymi (w przeciwnym wypadku będzie on wyświetlany po kwotach).

en: <p>Here you can define the set of digits used to display monetary values. If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the number is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display other numbers has to be defined separately (see the 'Numbers' tab).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić zestaw cyfr używany do wyświetlania kwot. Jeżeli wybrano zestaw inny niż cyfry arabskie, będzie on stosowany tylko w programach w danym języku i w polach tekstowych wyświetlających liczby.</p><p>Uwaga: zestaw cyfr do wyświetlania liczb należy zdefiniować oddzielnie karcie "Liczby".</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelCalendarSystem)
en: Calendar system:
pl: Kalendarz:

en: <p>Here you can set the Calendar System to use to display dates.</p>
pl: <p>Tu możesz wybrać system kalendarza używany do wyświetlania dat.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkCalendarGregorianUseCommonEra)
en: Use Common Era
pl: Użyj zwykłej ery

en: <p>This option determines if the Common Era (CE/BCE) should be used instead of the Christian Era (AD/BC).</p>
pl: <p>Ta opcja określa, czy określenie Naszej Ery (n.e./p.n.e.) powinno być stosowane zamiast określenia Przed Chrystusem (prz. Chr./po Chr.).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindow)
en: Short year window:
pl: Zakres krótkiego roku:

[ctx: label between two year inputs, i.e. 1930 to 2029]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortYearWindowTo)
en: to
pl: do

en: <p>This option determines what year range a two digit date is interpreted as, for example with a range of 1950 to 2049 the value 10 is interpreted as 2010.  This range is only applied when reading the Short Year (YY) date format.</p>
pl: <p>Ta opcja określa jaki zakres lat będzie interpretowany przy wykorzystaniu dwóch cyfr, np. dla zakresu od 1950 do 2049 wartość 10 jest interpretowana jako rok 2010. Ten zakres jest stosowany jedynie kiedy odczytywany jest krótki format daty roku (RR).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekNumberSystem)
en: Week number system:
pl: System numerowania tygodnia:

en: <p>This option determines how the Week Number will be calculated. There are four options available:</p> <ul><li><b>ISO Week</b> Use the ISO standard Week Number. This will always use Monday as the first day of the ISO week. This is the most commonly used system.</li><li><b>Full First Week</b> The first week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days.  Any days before Week 1 are considered part of the last week of the previous year. This system is most commonly used in the USA.</li><li><b>Partial First Week</b> The first week starts on the first day of the year. The second week of the year starts on the first occurrence of the <i>First day of the week</i>, and lasts for seven days. The first week may not contain seven days.</li><li><b>Simple Week</b> The first week starts on the first day of the year and lasts seven days, with all new weeks starting on the same weekday as the first day of the year.</li></ul>
pl: <p>Ta opcja określa jak będzie obliczany numer tygodnia. Dostępne są cztery opcje:</p> <ul><li><b>Tydzień ISO</b> Użyj standardu ISO numeru tygodnia. Poniedziałek będzie zawsze używany jako pierwszy dzień tygodnia ISO. To jest najpowszechniej używany system.</li><li><b>Pełny pierwszy tydzień</b> Pierwszy tydzień roku zaczyna się na pierwszym wystąpieniu <i>Pierwszy dzień tygodnia</i>, i trwa przez siedem dni. Każdy dzień przed tygodniem 1 jest uważany za część ostatniego tygodnia poprzedniego roku. Ten system jest  najpowszechniej używany w USA.</li><li><b>Częściowy pierwszy tydzień</b> Pierwszy tydzień zaczyna się w pierwszym dniu roku. Drugi tydzień roku zaczyna się od pierwszego wystąpienia <i>Pierwszy dzień tygodnia</i>, i trwa przez siedem dni. Pierwszy tydzień może nie zawierać siedmiu dni.</li><li><b>Prosty Tydzień</b> Pierwszy tydzień zaczyna się na pierwszym dniu roku i trwa przez siedem dni, wszystkie nowe tygodnie będą zaczynały się na tym samym dniu tygodnia, co pierwszy dzień roku.</li></ul>

en: ISO Week
pl: Tydzień ISO

en: Full First Week
pl: Pełny pierwszy tydzień

en: Partial First Week
pl: Częściowy pierwszy tydzień

en: Simple Week
pl: Prosty tydzień

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekStartDay)
en: First day of week:
pl: Pierwszy dzień tygodnia:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first one of the week.  This value may affect the Week Number System.</p>
pl: <p>Ta opcja określa, który dzień będzie uważany za pierwszy w tygodniu. Ta wartość może wpłynąć na system numerowania tygodni.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekStartDay)
en: First working day of week:
pl: Pierwszy dzień roboczy tygodnia:

en: <p>This option determines which day will be considered as the first working day of the week.</p>
pl: <p>Ta opcja określa, który dzień jest uważany za pierwszy w tygodniu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWorkingWeekEndDay)
en: Last working day of week:
pl: Ostatni dzień roboczy tygodnia:

en: <p>This option determines which day will be considered as the last working day of the week.</p>
pl: <p>Ta opcja określa, który dzień jest uważany za ostatni w tygodniu.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelWeekDayOfPray)
en: Week day for special religious observance:
pl: Dzień tygodnia będący świętem religijnym:

en: <p>This option determines which day if any will be considered as the day of the week for special religious observance.</p>
pl: <p>Ta opcja określa, który dzień tygodnia jest uważany za święto religijne.</p>

[ctx: Day name list, option for no special day of religious observance]
en: None / None in particular
pl: Brak / Brak w szczególności

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelTimeFormat)
en: Time format:
pl: Format czasu:

en: <p>The text in this textbox will be used to format time strings. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 24-hour clock (00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>The hour (24-hour clock) as a decimal number (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>The hour as a decimal number using a 12-hour clock (01-12).</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>The hour (12-hour clock) as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The minutes as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>The seconds as a decimal number (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>Either 'AM' or 'PM' according to the given time value. Noon is treated as 'PM' and midnight as 'AM'.</td></tr></table>
pl: <p>Wpisany tu tekst będzie użyty do wyświetlania czasu. Tekst może zawierać poniższe symbole:</p><table><tr><td><b>HH</b></td><td>Godzina w systemie 24-godzinnym - dwie cyfry(00-23).</td></tr><tr><td><b>hH</b></td><td>Godzina w systemie 24-godzinnym (0-23).</td></tr><tr><td><b>PH</b></td><td>Godzina w systemie 12-godzinnym (01-12) - dwie cyfry.</td></tr><tr><td><b>pH</b></td><td>Godzina w systemie 12-godzinnym (1-12).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Minuty - dwie cyfry (00-59).</td></tr><tr><td><b>SS</b></td><td>Sekundy - dwie cyfry (00-59).</td></tr><tr><td><b>AMPM</b></td><td>"am" lub "pm", w zależności od czasu. Południe zostanie oznaczone "pm", a północ - "am".</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelAmSymbol)
en: AM symbol:
pl: Symbol godzin dopołudniowych:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for AM.</p>
pl: <p>Tu możesz ustawić tekst, jaki będzie wyświetlany dla godzin dopołudniowych.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPmSymbol)
en: PM symbol:
pl: Symbol godzin popołudniowych:

en: <p>Here you can set the text to be displayed for PM.</p>
pl: <p>Tu możesz ustawić tekst, jaki będzie wyświetlany dla godzin popołudniowych.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelDateFormat)
en: Long date format:
pl: Długi format daty:

en: <p>The text in this textbox will be used to format long dates. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
pl: <p>Wpisany tu tekst będzie używany do długiego formatu dat. Tekst może zawierać poniższe symbole:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>Rok ze stuleciem jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>Rok bez stulecia jako jako liczba dziesiętna (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Miesiąc jako liczba dziesiętna (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Miesiąc jako liczba dziesiętna (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>Pierwsze trzy litery nazwy miesiąca. </td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>Pełna nazwa miesiąca.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dzień miesiąca jako liczba dziesiętna (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dzień miesiąca jako liczba dziesiętna (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>Pierwsze trzy litery nazwy dnia tygodnia.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>Pełna nazwa dnia tygodnia.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>Rok epoki w formacie lokalnym (np. 2000 n.e.).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>Krótka nazwa epoki.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>Rok w epoce jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>Dzień w roku jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>Tydzień ISO jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>Dzień tygodnia ISO Week jako liczba dziesiętna.</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelShortDateFormat)
en: Short date format:
pl: Skrócony format daty:

en: <p>The text in this textbox will be used to format short dates. For instance, this is used when listing files. The sequences below will be replaced:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>The year with century as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>The year without century as a decimal number (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>The month as a decimal number (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>The month as a decimal number (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>The first three characters of the month name.</td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>The full month name.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>The day of month as a decimal number (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>The day of month as a decimal number (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>The first three characters of the weekday name.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>The full weekday name.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>The Era Year in local format (e.g. 2000 AD).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>The short Era Name.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>The Year in Era as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>The Day of Year as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>The ISO Week as a decimal number.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>The Day of the ISO Week as a decimal number.</td></tr></table>
pl: <p>Wpisany tu tekst będzie używany do długiego formatu dat. Tekst może zawierać poniższe symbole:</p><table><tr><td><b>YYYY</b></td><td>Rok ze stuleciem jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>YY</b></td><td>Rok bez stulecia jako jako liczba dziesiętna (00-99).</td></tr><tr><td><b>MM</b></td><td>Miesiąc jako liczba dziesiętna (01-12).</td></tr><tr><td><b>mM</b></td><td>Miesiąc jako liczba dziesiętna (1-12).</td></tr><tr><td><b>SHORTMONTH</b></td><td>Pierwsze trzy litery nazwy miesiąca. </td></tr><tr><td><b>MONTH</b></td><td>Pełna nazwa miesiąca.</td></tr><tr><td><b>DD</b></td><td>Dzień miesiąca jako liczba dziesiętna (01-31).</td></tr><tr><td><b>dD</b></td><td>Dzień miesiąca jako liczba dziesiętna (1-31).</td></tr><tr><td><b>SHORTWEEKDAY</b></td><td>Pierwsze trzy litery nazwy dnia tygodnia.</td></tr><tr><td><b>WEEKDAY</b></td><td>Pełna nazwa dnia tygodnia.</td></tr><tr><td><b>ERAYEAR</b></td><td>Rok epoki w formacie lokalnym (np. 2000 n.e.).</td></tr><tr><td><b>SHORTERANAME</b></td><td>Krótka nazwa epoki.</td></tr><tr><td><b>YEARINERA</b></td><td>Rok w epoce jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>DAYOFYEAR</b></td><td>Dzień w roku jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>ISOWEEK</b></td><td>Tydzień ISO jako liczba dziesiętna.</td></tr><tr><td><b>DAYOFISOWEEK</b></td><td>Dzień tygodnia ISO Week jako liczba dziesiętna.</td></tr></table>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMonthNamePossessive)
en: Possessive month names:
pl: Odmiana nazw miesięcy:

en: <p>This option determines whether possessive form of month names should be used in dates.</p>
pl: <p>Ta opcja określa, czy w dacie należy użyć odmienionej nazwy miesiąca (np. 1 września).</p>

en: <p>Here you can define the set of digits used to display dates and times.  If digits other than Arabic are selected, they will appear only if used in the language of the application or the piece of text where the date or time is shown.</p><p>Note that the set of digits used to display numeric and monetary values have to be set separately (see the 'Numbers' or 'Money' tabs).</p>
pl: <p>Tutaj możesz ustawić zestaw cyfr używany do wyświetlania dat i czasów. Jeżeli wybrano zestaw inny niż cyfry arabskie, będzie on stosowany tylko w programach w danym języku i we fragmentach tekstowych wyświetlających datę lub czas.</p><p>Uwaga: zestaw cyfr do wyświetlania liczb oraz kwot należy zdefiniować oddzielnie karcie "Liczby" lub "Waluta".</p>

en: Page size:
pl: Rozmiar strony:

en: <p>Here you can define the default page size to be used in new documents.</p><p>Note that this setting has no effect on printer paper size.</p>
pl: <p>Tu możesz zdefiniować domyślny rozmiar strony, jaki używany będzie dla nowych dokumentów.</p><p>Uwaga: to ustawienie nie ma żadnego efektu w odniesieniu do rozmiaru papieru w drukarce.</p>

[ctx: Page size]
en: C5 Envelope
pl: Koperta C5

[ctx: Page size]
en: US Common 10 Envelope
pl: Amerykańska koperta 10

[ctx: Page size]
en: DLE Envelope
pl: Koperta DLE

[ctx: Page size]
en: Executive
pl: Executive (191 x 254 mm)

[ctx: Page size]
en: Folio
pl: Folio (210 x 330 mm)

[ctx: Page size]
en: Ledger
pl: Ledger (432 x 279 mm)

[ctx: Page size]
en: US Legal
pl: Legal (216 x 356 mm)

[ctx: Page size]
en: Tabloid
pl: Tabloid (279 x 432 mm)

[ctx: Page size]
en: Custom
pl: Własny

en: Measurement system:
pl: System miar:

en: <p>Here you can define the measurement system to use.</p>
pl: <p>Tu możesz zdefiniować system miar, jaki będzie używany.</p>

en: Metric System
pl: System metryczny

en: Imperial System
pl: System brytyjski

en: Byte size units:
pl: Jednostki rozmiaru bajtów:

en: <p>This changes the units used by most KDE programs to display numbers counted in bytes. Traditionally "kilobytes" meant units of 1024, instead of the metric 1000, for most (but not all) byte sizes.<ul><li>To reduce confusion you can use the recently standardized IEC units which are always in multiples of 1024.</li><li>You can also select metric, which is always in units of 1000.</li><li>Selecting JEDEC restores the older-style units used in KDE 3.5 and some other operating systems.</li></ul></p>
pl: <p>Opcja ta zmienia jednostki używane przez większość programów KDE do wyświetlania liczb mierzonych w bajtach. Tradycyjne "kilobajty" oznaczają jednostki oparte na wielokrotności 1024 zamiast metrycznego 1000 w przypadku większości (choć nie wszystkich) rozmiarów podawanych w bajtach.<ul><li>Aby zmniejszyć zamieszanie możesz używać niedawno standaryzowanych jednostek IEC, które zawsze są wielokrotnością 1024.</li><li>Możesz również wybrać jednostki metryczne, które zawsze są wielokrotnościami 1000.</li><li>Wybór JEDEC przywróci stary styl jednostek używanych w KDE 3.5 i paru innych systemach operacyjnych.</li></ul></p>

[ctx: Unit of binary measurement]
en: IEC Units (KiB, MiB, etc)
pl: Jednostki IEC (KiB, MiB, itp.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: JEDEC Units (KB, MB, etc)
pl: Jednostki JEDEC (KB, MB, itp.)

[ctx: Unit of binary measurement]
en: Metric Units (kB, MB, etc)
pl: Jednostki metryczne  (kB, MB, itp.)

[ctx: Example test for binary unit dialect]
en: Example: 2000 bytes equals %1
pl: Przykład: 2000 bajtów równa się %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelPageSize)
en: Page size
pl: Rozmiar strony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelMeasureSystem)
en: Measurement system
pl: System miar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labelBinaryUnitDialect)
en: Byte size units
pl: Jednostki rozmiaru bajtów
