plasmapkg - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: Install, list, remove Plasma packages
pl: Wgrywaj, przeglądaj i usuwaj pakiety Plazmy

en: Addon Name
pl: Nazwa dodatku

en: Service Type
pl: Rodzaj usługi

en: Path
pl: Ścieżka

en: Package types that are installable with this tool:
pl: Rodzaje pakietów wgrywanych z danym narzędziem:

en: Built in:
pl: Buduj w:

en: DataEngine
pl: Silnik danych

en: Layout Template
pl: Szablon rozmieszczenia

en: Plasmoid
pl: Plazmoid

en: Runner
pl: Program uruchamiający

en: Theme
pl: Wystrój

en: Wallpaper Images
pl: Obrazy tapet

en: Wallpaper Plugin
pl: Wtyczka tapet

en: KWin Effect
pl: Efekt KWin

en: KWin Window Switcher
pl: Przełącznik okien KWin

en: KWin Script
pl: Skrypt KWin

en: Provided by plugins:
pl: Dostarczone przez wtyczki:

en: Provided by .desktop files:
pl: Dostarczone przez pliki .desktop:

en: Plasma Package Manager
pl: Zarządzanie pakietami Plazmy

en: Original author
pl: Pierwotny autor

[ctx: Do not translate <path>]
en: Generate a SHA1 hash for the package at <path>
pl: Generuj hasz SHA1 dla pakietu przy <path>

en: For install or remove, operates on packages installed for all users.
pl: Aby wgrywać lub usuwać, pracuje na pakietach wgranych dla wszystkich użytkowników.

[ctx: theme, wallpaper, etc. are keywords, but they may be translated, as both versions are recognized by the application (if translated, should be same as messages with 'package type' context below)]
en: The type of package, e.g. theme, wallpaper, plasmoid, dataengine, runner, layout-template, etc.
pl: Rodzaj pakietu, np. motyw, tapeta, plazmoid, silnik danych, program uruchamiający, schemat-układ itp.

[ctx: Do not translate <path>]
en: Install the package at <path>
pl: Wgraj pakiet w <path>

[ctx: Do not translate <path>]
en: Upgrade the package at <path>
pl: Uaktualnij pakiet w <path>

en: List installed packages
pl: Spis wgranych pakietów

en: lists all known Package types that can be installed
pl: Spis wszystkich znanych typów pakietów, które mogą być instalowane

[ctx: Do not translate <name>]
en: Remove the package named <name>
pl: Usuń pakiet o nazwie <name>

en: Absolute path to the package root. If not supplied, then the standard data directories for this KDE session will be searched instead.
pl: Ścieżka bezwzględna do katalogu głównego pakietu. Jeśli jej nie podasz, standardowe katalogi danych sesji KDE zostaną przeszukane jako pierwsze.

en: Failed to generate a Package hash for %1
pl: Nieudane generowanie haszu pakietu dla %1

en: SHA1 hash for Package at %1: '%2'
pl: Hasz SHA1 dla pakietu przy %1: '%2'

[ctx: package type]
en: wallpaper
pl: tapeta

[ctx: package type]
en: plasmoid
pl: plazmoid

[ctx: package type]
en: theme
pl: motyw

[ctx: package type]
en: dataengine
pl: silnik danych

[ctx: package type]
en: runner
pl: program uruchamiający

[ctx: package type]
en: layout-template
pl: schemat-układ

en: Could not find a suitable installer for package of type %1
pl: Nie można znaleźć odpowiedniego instalatora typu pakietu %1

en: Could not load installer for package of type %1. Error reported was: %2
pl: Nie można wczytać instalatora typu pakietu %1. Zgłoszony błąd to: %2

[ctx: The user entered conflicting options packageroot and global, this is the error message telling the user he can use only one]
en: The packageroot and global options conflict each other, please select only one.
pl: Opcje packageroot i global są ze sobą w konflikcie, proszę wybrać tylko jedną z nich.

en: Successfully removed %1
pl: Pomyślnie usunięto %1

en: Removal of %1 failed.
pl: Nie udało się usunąć %1.

en: Plugin %1 is not installed now.
pl: Wtyczka %1 nie jest teraz wgrana.

en: Successfully installed %1
pl: Pomyślnie wgrano %1

en: Installation of %1 failed.
pl: Nie udało się wgrać %1.

[ctx: No option was given, this is the error message telling the user he needs at least one, do not translate install, remove, upgrade nor list]
en: One of install, remove, upgrade or list is required.
pl: Wymagane jest jedno z: install, remove, upgrade lub list
