timezones4 - en to pl translation catalogue (668 entries)

en: Africa/Abidjan
pl: Afryka/Abidjan

en: Africa/Accra
pl: Afryka/Akra

en: Africa/Addis_Ababa
pl: Afryka/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
pl: Afryka/Algier

en: Africa/Asmara
pl: Afryka/Asmara

en: Africa/Asmera
pl: Afryka/Asmera

en: Africa/Bamako
pl: Afryka/Bamako

en: Africa/Bangui
pl: Afryka/Bangui

en: Africa/Banjul
pl: Afryka/Banjul

en: Africa/Bissau
pl: Afryka/Bissau

en: Africa/Blantyre
pl: Afryka/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pl: Afryka/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pl: Afryka/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pl: Afryka/Kair

en: Africa/Casablanca
pl: Afryka/Casablanca

en: Africa/Ceuta
pl: Afryka/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
pl: Ceuta i Melilla

en: Africa/Conakry
pl: Afryka/Conakry

en: Africa/Dakar
pl: Afryka/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
pl: Afryka/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
pl: Afryka/Dżibuti

en: Africa/Douala
pl: Afryka/Douala

en: Africa/El_Aaiun
pl: Afryka/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
pl: Afryka/Freetown

en: Africa/Gaborone
pl: Afryka/Gaborone

en: Africa/Harare
pl: Afryka/Harare

en: Africa/Johannesburg
pl: Afryka/Johannesburg

en: Africa/Juba
pl: Afryka/Juba

en: Africa/Kampala
pl: Afryka/Kampala

en: Africa/Khartoum
pl: Afryka/Khartoum

en: Africa/Kigali
pl: Afryka/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pl: Afryka/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
pl: zachodnia Dem. Rep. Kongo

en: Africa/Lagos
pl: Afryka/Lagos

en: Africa/Libreville
pl: Afryka/Libreville

en: Africa/Lome
pl: Afryka/Lome

en: Africa/Luanda
pl: Afryka/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pl: Afryka/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
pl: wschodnia Dem. Rep. Kongo

en: Africa/Lusaka
pl: Afryka/Lusaka

en: Africa/Malabo
pl: Afryka/Malabo

en: Africa/Maputo
pl: Afryka/Maputo

en: Africa/Maseru
pl: Afryka/Maseru

en: Africa/Mbabane
pl: Afryka/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pl: Afryka/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
pl: Afryka/Monrovia

en: Africa/Nairobi
pl: Afryka/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
pl: Afryka/Ndjamena

en: Africa/Niamey
pl: Afryka/Niamey

en: Africa/Nouakchott
pl: Afryka/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
pl: Afryka/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
pl: Afryka/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
pl: Afryka/Pretoria

en: Africa/Sao_Tome
pl: Afryka/Sao_Tome

en: Africa/Timbuktu
pl: Afryka/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
pl: Afryka/Trypolis

en: Africa/Tunis
pl: Afryka/Tunis

en: Africa/Windhoek
pl: Afryka/Windhoek

en: America/Adak
pl: Ameryka/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
pl: Aleuty

en: America/Anchorage
pl: Ameryka/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
pl: Czas alaskański

en: America/Anguilla
pl: Ameryka/Anguilla

en: America/Antigua
pl: Ameryka/Antigua

en: America/Araguaina
pl: Ameryka/Araguaina

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pl: Ameryka/Argentyna/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
pl: Ameryka/Argentyna/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
pl: Ameryka/Argentyna/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
pl: Ameryka/Argentyna/Kordoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
pl: większość lokalizacji (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
pl: większość lokalizacji (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
pl: Ameryka/Argentyna/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
pl: Ameryka/Argentyna/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
pl: Ameryka/Argentyna/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pl: Ameryka/Argentyna/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
pl: Ameryka/Argentyna/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
pl: Ameryka/Argentyna/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
pl: Ameryka/Argentyna/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
pl: Ameryka/Argentyna/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
pl: Ameryka/Argentyna/Ushuaia

en: America/Aruba
pl: Ameryka/Aruba

en: America/Asuncion
pl: Ameryka/Asuncion

en: America/Atikokan
pl: Ameryka/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
pl: Wschodni czas standardowy - Atikokan, Ontario i Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
pl: Ameryka/Atka

en: America/Bahia
pl: Ameryka/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
pl: Ameryka/Bahia_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
pl: Centralny czas meksykański - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
pl: Ameryka/Barbados

en: America/Belem
pl: Ameryka/Belem

en: America/Belize
pl: Ameryka/Belize

en: America/Blanc-Sablon
pl: Ameryka/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
pl: Atlantycki czas standardowy - Quebec - Basse-Côte-Nord

en: America/Boa_Vista
pl: Ameryka/Boa_Vista

en: America/Bogota
pl: Ameryka/Bogota

en: America/Boise
pl: Ameryka/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
pl: Czas górski - południowe Idaho i wschodni Oregon

en: America/Buenos_Aires
pl: Ameryka/Buenos_Aires

en: America/Calgary
pl: Ameryka/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
pl: Czas górski - Alberta, wschodnia Kolumbia Brytyjska i zachodni Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
pl: Ameryka/Cambridge_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
pl: Czas górski - zachodnie Nunavut

en: America/Campo_Grande
pl: Ameryka/Campo_Grande

en: America/Cancun
pl: Ameryka/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
pl: Czas środkowy - Quintana Roo

en: America/Caracas
pl: Ameryka/Karakas

en: America/Catamarca
pl: Ameryka/Catamarca

en: America/Cayenne
pl: Ameryka/Cayenne

en: America/Cayman
pl: Ameryka/Kajmany

en: America/Chicago
pl: Ameryka/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
pl: Czas środkowy

en: America/Chihuahua
pl: Ameryka/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
pl: Czas górski - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
pl: Meksykański czas górski - Chihuahua od granicy z USA

en: America/Coral_Harbour
pl: Ameryka/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
pl: Ameryka/Kordoba

en: America/Costa_Rica
pl: Ameryka/Kostaryka

en: America/Creston
pl: Ameryka/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
pl: Czas górski standardowy - Creston, Brytyjska Kolumbia

en: America/Cuiaba
pl: Ameryka/Cuiaba

en: America/Curacao
pl: Ameryka/Curacao

en: America/Danmarkshavn
pl: Ameryka/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
pl: wybrzeże wschodnie, na północ od Scoresbysund

en: America/Dawson
pl: Ameryka/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
pl: Czas pacyficzny - północny Yukon

en: America/Dawson_Creek
pl: Ameryka/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
pl: Czas górski standardowy - Dawson Creek i Fort Saint John, Kolumbia Brytyjska

en: America/Denver
pl: Ameryka/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
pl: Czas górski

en: America/Detroit
pl: Ameryka/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
pl: Czas wschodni - Michigan - większość lokalizacji

en: America/Dominica
pl: Ameryka/Dominika

en: America/Edmonton
pl: Ameryka/Edmonton

en: America/Eirunepe
pl: Ameryka/Eirunepe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
pl: Zachodnie Amazonas

en: America/El_Salvador
pl: Ameryka/El_Salvador

en: America/Ensenada
pl: Ameryka/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
pl: Czas pacyficzny

en: America/Fort_Wayne
pl: Ameryka/Fort_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
pl: Czas wschodni - Indiana - większość lokalizacji

en: America/Fortaleza
pl: Ameryka/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
pl: NE Brazylia (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
pl: Ameryka/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
pl: Czas atlantycki - Nowa Szkocja (większość miejsc), PEI

en: America/Glace_Bay
pl: Ameryka/Glace_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
pl: Czas atlantycki - Nowa Szkocja - miejsca bez zmiany czasu w latach 1966-1971

en: America/Godthab
pl: Ameryka/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
pl: większość lokalizacji

en: America/Goose_Bay
pl: Ameryka/Goose_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
pl: Czas atlantycki - Labrador - większość lokalizacji

en: America/Grand_Turk
pl: Ameryka/Grand_Turk

en: America/Grenada
pl: Ameryka/Grenada

en: America/Guadeloupe
pl: Ameryka/Gwadelupa

en: America/Guatemala
pl: Ameryka/Gwatemala

en: America/Guayaquil
pl: Ameryka/Guayaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
pl: ląd

en: America/Guyana
pl: Ameryka/Gujana

en: America/Halifax
pl: Ameryka/Halifax

en: America/Havana
pl: Ameryka/Hawana

en: America/Hermosillo
pl: Ameryka/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
pl: Górski czas standardowy - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
pl: Ameryka/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
pl: Ameryka/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
pl: Czas wschodni - Indiana - Starke Country

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
pl: Czas środkowy - Indiana - Starke Country

en: America/Indiana/Marengo
pl: Ameryka/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
pl: Czas wschodni - Indiana - Crawford Country

en: America/Indiana/Petersburg
pl: Ameryka/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
pl: Czas środkowy - Indiana - Pike Country

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
pl: Czas wschodni - Indiana - Pike Country

en: America/Indiana/Tell_City
pl: Ameryka/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
pl: Czas środkowy - Indiana - Perry Country

en: America/Indiana/Vevay
pl: Ameryka/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
pl: Czas wschodni - Indiana - Switzerland County

en: America/Indiana/Vincennes
pl: Ameryka/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
pl: Czas wschodni - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties

en: America/Indiana/Winamac
pl: Ameryka/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
pl: Czas wschodni - Indiana - Pulaski County

en: America/Indianapolis
pl: Ameryka/Indianapolis

en: America/Inuvik
pl: Ameryka/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
pl: Czas górski - zachodnie Terytoria Północno-Zachodnie

en: America/Iqaluit
pl: Ameryka/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
pl: Czas wschodni - wschodnie Nunavut - większość miejsc

en: America/Jamaica
pl: Ameryka/Jamajka

en: America/Jujuy
pl: Ameryka/Jujuy

en: America/Juneau
pl: Ameryka/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
pl: Czas alaskański - Alaska południowo-wschodnia

en: America/Kentucky/Louisville
pl: Ameryka/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
pl: Czas wschodni - Kentucky - region Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
pl: Ameryka/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
pl: Czas wschodni - Kentucky - Wayne County

en: America/Knox_IN
pl: Ameryka/Knox_IN

en: America/Kralendijk
pl: Ameryka/Kralendijk

en: America/La_Paz
pl: Ameryka/La_Paz

en: America/Lima
pl: Ameryka/Lima

en: America/Los_Angeles
pl: Ameryka/Los_Angeles

en: America/Louisville
pl: Ameryka/Louisville

en: America/Lower_Princes
pl: Ameryka/Lower_Princes

en: America/Maceio
pl: Ameryka/Maceio

en: America/Managua
pl: Ameryka/Managua

en: America/Manaus
pl: Ameryka/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
pl: Wschodnie Amazonas

en: America/Marigot
pl: Ameryka/Merigot

en: America/Martinique
pl: Ameryka/Martynika

en: America/Matamoros
pl: Ameryka/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
pl: Czas środkowy USA - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas w pobliżu granicy USA

en: America/Mazatlan
pl: Ameryka/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
pl: Czas górski - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
pl: Ameryka/Mendoza

en: America/Menominee
pl: Ameryka/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
pl: Czas środkowy - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties

en: America/Merida
pl: Ameryka/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
pl: Czas środkowy - Campeche, Jukatan

en: America/Metlakatla
pl: Ameryka/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
pl: Czas Metlakatla - Wyspy Annette

en: America/Mexico_City
pl: Ameryka/Meksyk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
pl: Czas środkowy - większość miejsc

en: America/Miquelon
pl: Ameryka/Miquelon

en: America/Moncton
pl: Ameryka/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
pl: Czas atlantycki - Nowy Brunswick

en: America/Monterrey
pl: Ameryka/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
pl: Czas środkowy - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
pl: Meksykański czas środkowy - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas od granicy z USA

en: America/Montevideo
pl: Ameryka/Montevideo

en: America/Montreal
pl: Ameryka/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
pl: Czas wschodni - Quebec - większość miejsc

en: America/Montserrat
pl: Ameryka/Montserrat

en: America/Nassau
pl: Ameryka/Nassau

en: America/New_York
pl: Ameryka/Nowy_Jork

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
pl: Czas wschodni

en: America/Nipigon
pl: Ameryka/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
pl: Czas wschodni - Ontario i Quebec - miejsca, w których nie było zmian czasu w latach 1967-73

en: America/Nome
pl: Ameryka/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
pl: Czas alaskański - zachodnia Alaska

en: America/Noronha
pl: Ameryka/Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
pl: Wyspy na Atlantyku

en: America/North_Dakota/Beulah
pl: Ameryka/Północna_Dakota/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
pl: Czas środkowy - Dakota Północna - Mercer County

en: America/North_Dakota/Center
pl: Ameryka/Północna_Dakota/Center

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
pl: Czas środkowy - Dakota Północna - Oliver County

en: America/North_Dakota/New_Salem
pl: Ameryka/Północna_Dakota/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
pl: Czas środkowy - Dakota Północna - Morton County (oprócz rejonu Mandan)

en: America/Ojinaga
pl: Ameryka/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
pl: Czas górski USA - Chihuahua w pobliżu granicy USA

en: America/Ontario
pl: Ameryka/Ontario

en: America/Panama
pl: Ameryka/Panama

en: America/Pangnirtung
pl: Ameryka/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
pl: Czas wschodni - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
pl: Ameryka/Paramaribo

en: America/Phoenix
pl: Ameryka/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
pl: Standardowy czas górski - Arizona

en: America/Port-au-Prince
pl: Ameryka/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
pl: Ameryka/Port_of_Spain

en: America/Porto_Acre
pl: Ameryka/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pl: Ameryka/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
pl: Ameryka/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
pl: Ameryka/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
pl: Czas środkowy - Rainy River i Fort Frances, Ontario

en: America/Rankin_Inlet
pl: Ameryka/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
pl: Czas środkowy - środkowe Nunavut

en: America/Recife
pl: Ameryka/Recife

en: America/Regina
pl: Ameryka/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
pl: Standardowy czas środkowy - Saskatchewan - większość miejsc

en: America/Resolute
pl: Ameryka/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
pl: Czas wschodni - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
pl: Środkowy czas standardowy - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
pl: Ameryka/Rio_Branco

en: America/Rosario
pl: Ameryka/Rosario

en: America/Santa_Isabel
pl: Ameryka/Święta Izabela

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
pl: Meksykański czas Oceanu Spokojnego - Baja California od granicy z USA

en: America/Santarem
pl: Ameryka/Santarem

en: America/Santiago
pl: Ameryka/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pl: Ameryka/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pl: Ameryka/Sao_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
pl: S & SE Brazylia (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
pl: Ameryka/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
pl: Ameryka/Scoresbysund

en: America/Shiprock
pl: Ameryka/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
pl: Czas górski - Navajo

en: America/Sitka
pl: Ameryka/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
pl: Czas alaskański - Południowo-wschodni uchwyt patelni

en: America/St_Barthelemy
pl: Ameryka/St_Barthelemy

en: America/St_Johns
pl: Ameryka/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
pl: Czas nowofunlandzki, także SE Labrador

en: America/St_Kitts
pl: Ameryka/St_Kitts

en: America/St_Lucia
pl: Ameryka/St_Lucia

en: America/St_Thomas
pl: Ameryka/St_Thomas

en: America/St_Vincent
pl: Ameryka/St_Vincent

en: America/Swift_Current
pl: Ameryka/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
pl: Standardowy czas środkowy - Saskatchewan - środkowy zachód

en: America/Tegucigalpa
pl: Ameryka/Tegucigalpa

en: America/Thule
pl: Ameryka/Thule

en: America/Thunder_Bay
pl: Ameryka/Thunder_Bay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
pl: Czas wschodni - Thunder Bay, Ontario

en: America/Tijuana
pl: Ameryka/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
pl: Czas Oceanu Spokojnego USA - Baja California w pobliżu granicy z USA

en: America/Toronto
pl: Ameryka/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
pl: Czas wschodni - Ontario - większość miejsc

en: America/Tortola
pl: Ameryka/Tortola

en: America/Vancouver
pl: Ameryka/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
pl: Czas pacyficzny - zachodnia Kolumbia Brytyjska

en: America/Virgin
pl: Ameryka/Wyspy_Dziewicze

en: America/Whitehorse
pl: Ameryka/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
pl: Czas pacyficzny - południowy Jukon

en: America/Winnipeg
pl: Ameryka/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
pl: Czas środkowy - Manitoba i zachodnie Ontario

en: America/Yakutat
pl: Ameryka/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
pl: Czas alaskański - południowy wschód

en: America/Yellowknife
pl: Ameryka/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
pl: Czas górski - środkowe Terytoria Północno-Zachodnie

en: Antarctica/Casey
pl: Antarktyda/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
pl: Stacja Casey, półwysep Bailey

en: Antarctica/Davis
pl: Antarktyda/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
pl: Stacja Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
pl: Antarktyda/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
pl: Stacja Dumont-d'Urville, Ziemia Adeli

en: Antarctica/Macquarie
pl: Antarktyda/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
pl: Stacja na wyspie Macquarie, Wyspa Macquarie

en: Antarctica/Mawson
pl: Antarktyda/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
pl: Stacja Mawson, Zatoka Holme

en: Antarctica/McMurdo
pl: Antarktyda/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
pl: Stacja McMurdo, Wyspa Rossa

en: Antarctica/Palmer
pl: Antarktyda/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
pl: Stacja Palmer, Wyspa Anvers

en: Antarctica/Rothera
pl: Antarktyda/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
pl: Stacja Rothera, Wyspa Adelajdy

en: Antarctica/South_Pole
pl: Antarktyda/Biegun_południowy

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
pl: Stacja Amundsen-Scott, biegun południowy

en: Antarctica/Syowa
pl: Antarktyda/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
pl: Stacja Syowa, E Ongul I

en: Antarctica/Vostok
pl: Antarktyda/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
pl: Stacja Wostok, południowy biegun magnetyczny

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
pl: Stacja Wostok, Jezioro Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
pl: Arktyka/Longyearbyen

en: Asia/Aden
pl: Azja/Aden

en: Asia/Almaty
pl: Azja/Almaty

en: Asia/Amman
pl: Azja/Amman

en: Asia/Anadyr
pl: Azja/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
pl: Moskwa +10 - Morze Beringa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
pl: Moskwa+8 - Morze Beringa

en: Asia/Aqtau
pl: Azja/Aqtau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atyrau (Atirau, Gur'yev), Mangghystau (Mankistau)
pl: Atyrau, Mankistau

en: Asia/Aqtobe
pl: Azja/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
pl: Azja/Aszchabad

en: Asia/Ashkhabad
pl: Azja/Aszchabad

en: Asia/Baghdad
pl: Azja/Bagdad

en: Asia/Bahrain
pl: Azja/Bahrajn

en: Asia/Baku
pl: Azja/Baku

en: Asia/Bangkok
pl: Azja/Bangkok

en: Asia/Beijing
pl: Azja/Pekin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
pl: wschodnie Chiny - Pekin, Kanton, Szanghaj itd.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
pl: Standardowy czas chiński

en: Asia/Beirut
pl: Azja/Bejrut

en: Asia/Bishkek
pl: Azja/Bishkek

en: Asia/Brunei
pl: Azja/Brunei

en: Asia/Calcutta
pl: Azja/Kalkutta

en: Asia/Choibalsan
pl: Azja/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
pl: Azja/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
pl: środkowe Chiny - Syczuan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, itd.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
pl: Chińskie góry

en: Asia/Chungking
pl: Azja/Chungking

en: Asia/Colombo
pl: Azja/Colombo

en: Asia/Dacca
pl: Azja/Dakka

en: Asia/Damascus
pl: Azja/Damaszek

en: Asia/Dhaka
pl: Azja/Dhaka

en: Asia/Dili
pl: Azja/Dili

en: Asia/Dubai
pl: Azja/Dubaj

en: Asia/Dushanbe
pl: Azja/Duszanbe

en: Asia/Gaza
pl: Azja/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
pl: Strefa gazy

en: Asia/Harbin
pl: Azja/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
pl: Heilongjiang (poza Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
pl: Północne Chiny

en: Asia/Hebron
pl: Azja/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
pl: Zachodni Brzeg

en: Asia/Ho_Chi_Minh
pl: Azja/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
pl: Azja/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
pl: Azja/Hovd

en: Asia/Irkutsk
pl: Azja/Irkuck

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
pl: Moskwa+05 - Jezioro Bajkał

en: Asia/Jakarta
pl: Azja/Dżakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
pl: Jawa i Sumatra

en: Asia/Jayapura
pl: Azja/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
pl: Irian Jaya i Moluki

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
pl: zachodnia Nowa Gwinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)

en: Asia/Jerusalem
pl: Azja/Jerozolima

en: Asia/Kabul
pl: Azja/Kabul

en: Asia/Kamchatka
pl: Azja/Kamczatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
pl: Moskwa+09 - Kamczatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
pl: Moskwa+08 - Kamczatka

en: Asia/Karachi
pl: Azja/Karachi

en: Asia/Kashgar
pl: Azja/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
pl: zachodni Tybet i Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
pl: Zachodnie Chiny Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
pl: Azja/Kathmandu

en: Asia/Katmandu
pl: Azja/Katmandu

en: Asia/Kolkata
pl: Azja/Kalkuta

en: Asia/Krasnoyarsk
pl: Azja/Krasnojarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
pl: Moskwa+04 - Jenisej

en: Asia/Kuala_Lumpur
pl: Azja/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
pl: kontynentalna Malezja

en: Asia/Kuching
pl: Azja/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
pl: Sabah i Sarawak

en: Asia/Kuwait
pl: Azja/Kuwejt

en: Asia/Macao
pl: Azja/Makau

en: Asia/Macau
pl: Azja/Makau

en: Asia/Magadan
pl: Azja/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
pl: Moskwa+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
pl: Azja/Makassar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
pl: wschodnie i południowe Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, zachodni Timor

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
pl: wschodnie i południowe Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, zachodni Timor

en: Asia/Manila
pl: Azja/Manila

en: Asia/Muscat
pl: Azja/Muscat

en: Asia/Nicosia
pl: Azja/Nikozja

en: Asia/Novokuznetsk
pl: Azja/Nowokuźnieck

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
pl: Moskwa+03 - Nowokuźnieck

en: Asia/Novosibirsk
pl: Azja/Nowosybirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
pl: Moskwa+03 - Nowosybirsk

en: Asia/Omsk
pl: Azja/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
pl: Moskwa+03 - zachodnia Syberia

en: Asia/Oral
pl: Azja/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
pl: Zachodni Kazachstan

en: Asia/Phnom_Penh
pl: Azja/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
pl: Azja/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
pl: zachodnie i środkowe Borneo

en: Asia/Pyongyang
pl: Azja/Pyongyang

en: Asia/Qatar
pl: Azja/Katar

en: Asia/Qyzylorda
pl: Azja/Qyzylorda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Qyzylorda (Kyzylorda, Kzyl-Orda)
pl: Kyzylorda

en: Asia/Rangoon
pl: Azja/Rangoon

en: Asia/Riyadh
pl: Azja/Riyadh

en: Asia/Saigon
pl: Azja/Sajgon

en: Asia/Sakhalin
pl: Azja/Sachalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
pl: Moskwa+07 - Sachalin

en: Asia/Samarkand
pl: Azja/Samarkanda

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
pl: zachodni Uzbekistan

en: Asia/Seoul
pl: Azja/Seul

en: Asia/Shanghai
pl: Azja/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
pl: Wschodnie Chiny

en: Asia/Singapore
pl: Azja/Singapur

en: Asia/Taipei
pl: Azja/Taipei

en: Asia/Tashkent
pl: Azja/Taszkient

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
pl: wschodni Uzbekistan

en: Asia/Tbilisi
pl: Azja/Tbilisi

en: Asia/Tehran
pl: Azja/Teheran

en: Asia/Tel_Aviv
pl: Azja/Tel_Awiw

en: Asia/Thimbu
pl: Azja/Thimbu

en: Asia/Thimphu
pl: Azja/Thimphu

en: Asia/Tokyo
pl: Azja/Tokio

en: Asia/Ujung_Pandang
pl: Azja/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
pl: Azja/Ułan_Bator

en: Asia/Ulan_Bator
pl: Azja/Ułan_Bator

en: Asia/Urumqi
pl: Azja/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
pl: większość Tybetu i Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
pl: Chiny Xinjiang-Tybet

en: Asia/Vientiane
pl: Azja/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
pl: Azja/Władywostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
pl: Moskwa+07 - rzeka Amur

en: Asia/Yakutsk
pl: Azja/Jakuck

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
pl: Moskwa+06 - rzeka Lena

en: Asia/Yekaterinburg
pl: Azja/Katerinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
pl: Moskwa+02 - Ural

en: Asia/Yerevan
pl: Azja/Erewan

en: Atlantic/Azores
pl: Ocean_Atlantycki/Azory

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
pl: Azory

en: Atlantic/Bermuda
pl: Ocean_Atlantycki/Bermuda

en: Atlantic/Canary
pl: Ocean_Atlantycki/Wyspy_Kanaryjskie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
pl: Wyspy Kanaryjskie

en: Atlantic/Cape_Verde
pl: Ocean_Atlantycki/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
pl: Ocean_Atlantycki/Wyspy_Owcze

en: Atlantic/Faroe
pl: Ocean_Atlantycki/Wyspy_Owcze

en: Atlantic/Jan_Mayen
pl: Ocean_Atlantycki/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
pl: Ocean_Atlantycki/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
pl: Madera

en: Atlantic/Reykjavik
pl: Ocean_Atlantycki/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
pl: Ocean_Atlantycki/Południowa_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
pl: Ocean_Atlantycki/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
pl: Ocean_Atlantycki/Stanley

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
pl: Nowa Południowa Walia - większość miejsc

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
pl: Południowa Australia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
pl: Queensland - większość miejsc

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
pl: Nowa Południowa Walia - Yancowinna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
pl: Tasmania - wyspa King

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
pl: Terytorium Północne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
pl: Zachodnia Australia - rejon Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
pl: Tasmania - większość miejsc

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
pl: Wyspa Lord Howe

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
pl: Queensland - Wyspy Whitesunday

en: Australia/North
pl: Australia/Północ

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
pl: Zachodnia Australia - większość miejsc

en: Australia/South
pl: Australia/Południe

en: Australia/West
pl: Australia/Zachód

en: Brazil/Acre
pl: Brazylia/Acre

en: Brazil/DeNoronha
pl: Brazylia/DeNoronha

en: Brazil/East
pl: Brazylia/Wschód

en: Brazil/West
pl: Brazylia/Zachód

en: Canada/Atlantic
pl: Kanada/Atlantyk

en: Canada/Central
pl: Kanada/Centrum

en: Canada/East-Saskatchewan
pl: Kanada/WschodniSaskatchewan

en: Canada/Eastern
pl: Kanada/Wschód

en: Canada/Mountain
pl: Kanada/Góry

en: Canada/Newfoundland
pl: Kanada/NowaFunlandia

en: Canada/Pacific
pl: Kanada/Pacyfik

en: Canada/Saskatchewan
pl: Kanada/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
pl: Kanada/Jukon

en: Chile/Continental
pl: Chile/Kontynent

en: Chile/EasterIsland
pl: Chile/WyspaWielkanocna

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
pl: Wyspa Wielkanocna oraz Sala y Gomez

en: Cuba
pl: Kuba

en: Egypt
pl: Egipt

en: Eire
pl: Irlandia

en: Europe/Amsterdam
pl: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
pl: Europa/Andora

en: Europe/Athens
pl: Europa/Ateny

en: Europe/Belfast
pl: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
pl: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
pl: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
pl: Europa/Bratysława

en: Europe/Brussels
pl: Europa/Bruksela

en: Europe/Bucharest
pl: Europa/Bukareszt

en: Europe/Budapest
pl: Europa/Budapeszt

en: Europe/Chisinau
pl: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
pl: Europa/Kopenhaga

en: Europe/Dublin
pl: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
pl: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
pl: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
pl: Europa/Helsinki

en: Europe/Isle_of_Man
pl: Europa/Wyspa_Man

en: Europe/Istanbul
pl: Europa/Stambuł

en: Europe/Jersey
pl: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
pl: Europa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
pl: Moskwa-01 - Kaliningrad

en: Europe/Kiev
pl: Europa/Kijów

en: Europe/Lisbon
pl: Europa/Lizbona

en: Europe/Ljubljana
pl: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pl: Europa/Londyn

en: Europe/Luxembourg
pl: Europa/Luksemburg

en: Europe/Madrid
pl: Europa/Madryt

en: Europe/Malta
pl: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
pl: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
pl: Europa/Mińsk

en: Europe/Monaco
pl: Europa/Monako

en: Europe/Moscow
pl: Europa/Moskwa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
pl: Moskwa+00 - zachodnia Rosja

en: Europe/Oslo
pl: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pl: Europa/Paryż

en: Europe/Podgorica
pl: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
pl: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pl: Europa/Ryga

en: Europe/Rome
pl: Europa/Rzym

en: Europe/Samara
pl: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
pl: Moskwa+01 - Samara, Udmurcja

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
pl: Moskwa+00 - Samara, Udmurcja

en: Europe/San_Marino
pl: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
pl: Europa/Sarajewo

en: Europe/Simferopol
pl: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
pl: środkowy Krym

en: Europe/Skopje
pl: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pl: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
pl: Europa/Sztokholm

en: Europe/Tallinn
pl: Europa/Tallin

en: Europe/Tirane
pl: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pl: Europa/Tyraspol

en: Europe/Uzhgorod
pl: Europa/Użgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
pl: Ruś

en: Europe/Vaduz
pl: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pl: Europa/Watykan

en: Europe/Vienna
pl: Europa/Wiedeń

en: Europe/Vilnius
pl: Europa/Wilno

en: Europe/Volgograd
pl: Europa/Wołgograd

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
pl: Moskwa+00 - Morze Kaspijskie

en: Europe/Warsaw
pl: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
pl: Europa/Zagrzeb

en: Europe/Zaporozhye
pl: Europa/Zaporoże

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Zaporozh'ye, E Lugansk / Zaporizhia, E Luhansk
pl: Zaporoże, wschodni Ługańsk

en: Europe/Zurich
pl: Europa/Zurych

en: Iceland
pl: Islandia

en: Indian/Antananarivo
pl: Ocean_Indyjski/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pl: Ocean_Indyjski/Chagos

en: Indian/Christmas
pl: Ocean_Indyjski/Christmas

en: Indian/Cocos
pl: Ocean_Indyjski/Cocos

en: Indian/Comoro
pl: Ocean_Indyjski/Komory

en: Indian/Kerguelen
pl: Ocean_Indyjski/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pl: Ocean_Indyjski/Mahe

en: Indian/Maldives
pl: Ocean_Indyjski/Malediwy

en: Indian/Mauritius
pl: Ocean_Indyjski/Mauritius

en: Indian/Mayotte
pl: Ocean_Indyjski/Mayotte

en: Indian/Reunion
pl: Ocean_Indyjski/Reunion

en: Israel
pl: Izrael

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Japan
pl: Japonia

en: Libya
pl: Libia

en: Mexico/BajaNorte
pl: Meksyk/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
pl: Meksyk/BajaSur

en: Mexico/General
pl: Meksyk/Ogólne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
pl: Wyspy Chatham

en: PRC
pl: Chiny

en: Pacific/Apia
pl: Ocean_Spokojny/Apia

en: Pacific/Auckland
pl: Ocean_Spokojny/Auckland

en: Pacific/Chatham
pl: Ocean_Spokojny/Chatham

en: Pacific/Chuuk
pl: Ocean_Spokojny/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
pl: Chuuk (Truk) i Yap

en: Pacific/Easter
pl: Ocean_Spokojny/Easter

en: Pacific/Efate
pl: Ocean_Spokojny/Efate

en: Pacific/Enderbury
pl: Ocean_Spokojny/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
pl: Wyspy Feniks

en: Pacific/Fakaofo
pl: Ocean_Spokojny/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pl: Ocean_Spokojny/Fidżi

en: Pacific/Funafuti
pl: Ocean_Spokojny/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pl: Ocean_Spokojny/Galapagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
pl: Wyspy Galapagos

en: Pacific/Gambier
pl: Ocean_Spokojny/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
pl: Wyspy Gambiera

en: Pacific/Guadalcanal
pl: Ocean_Spokojny/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pl: Ocean_Spokojny/Guam

en: Pacific/Honolulu
pl: Ocean_Spokojny/Honolulu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
pl: Hawaje

en: Pacific/Johnston
pl: Ocean_Spokojny/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
pl: Atol Johnstona

en: Pacific/Kiritimati
pl: Ocean_Spokojny/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
pl: Wyspy Line

en: Pacific/Kosrae
pl: Ocean_Spokojny/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pl: Ocean_Spokojny/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pl: Ocean_Spokojny/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pl: Ocean_Spokojny/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
pl: Markizy

en: Pacific/Midway
pl: Ocean_Spokojny/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
pl: Wyspy Midway

en: Pacific/Nauru
pl: Ocean_Spokojny/Nauru

en: Pacific/Niue
pl: Ocean_Spokojny/Niue

en: Pacific/Norfolk
pl: Ocean_Spokojny/Norfolk

en: Pacific/Noumea
pl: Ocean_Spokojny/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
pl: Ocean_Spokojny/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
pl: Ocean_Spokojny/Palau

en: Pacific/Pitcairn
pl: Ocean_Spokojny/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
pl: Ocean_Spokojny/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
pl: Ocean_Spokojny/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
pl: Ocean_Spokojny/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
pl: Ocean_Spokojny/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
pl: Ocean_Spokojny/Saipan

en: Pacific/Samoa
pl: Ocean_Spokojny/Samoa

en: Pacific/Tahiti
pl: Ocean_Spokojny/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
pl: Wyspy Towarzystwa

en: Pacific/Tarawa
pl: Ocean_Spokojny/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
pl: Wyspy Gilberta

en: Pacific/Tongatapu
pl: Ocean_Spokojny/Tongatapu

en: Pacific/Truk
pl: Ocean_Spokojny/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
pl: Truk (Chuuk) i Yap

en: Pacific/Wake
pl: Ocean_Spokojny/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
pl: Wyspa Wake

en: Pacific/Wallis
pl: Ocean_Spokojny/Wallis

en: Pacific/Yap
pl: Ocean_Spokojny/Yap

en: Poland
pl: Polska

en: Portugal
pl: Portugalia

en: Singapore
pl: Singapur

en: Turkey
pl: Turcja

en: US/Alaska
pl: USA/Alaska

en: US/Aleutian
pl: USA/Aleuty

en: US/Arizona
pl: USA/Arizona

en: US/Central
pl: USA/Środkowy

en: US/East-Indiana
pl: USA/Wschodni_Indiana

en: US/Eastern
pl: USA/Wschodni

en: US/Hawaii
pl: USA/Hawaje

en: US/Indiana-Starke
pl: USA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
pl: USA/Michigan

en: US/Mountain
pl: USA/Góry

en: US/Pacific
pl: USA/Pacyfik

en: US/Samoa
pl: USA/Samoa
