kscd - en to pl translation catalogue (59 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
pl: Wysuń płytę CD po zakończeniu odtwarzania

en: loop track
pl: powtarzaj utwór

en: loop disc
pl: powtarzaj płytę

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
pl: losowo

en: WELCOME!
pl: WITAJ!

en: eject CD
pl: wysuń CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
pl: KsCD - ListaUtworów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
pl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Rok</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
pl: Utwór

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
pl: Tytuł

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
pl: Długość

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
pl: Czcionka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
pl: Kolor czcionki:

en: KDE CD player
pl: Odtwarzacz CD KDE

en: Configure Shortcuts...
pl: Konfiguracja skrótów...

en: Configure...
pl: Konfiguruj...

en: Download Info
pl: Pobierz info

en: Upload Info
pl: Wyślij info

en: Play/Pause
pl: Odtwarzaj/Pauza

en: Stop
pl: Zatrzymany

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
pl: Następny

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
pl: Poprzedni

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
pl: Wysuń

en: Volume Up
pl: Głośniej

en: Volume Down
pl: Ciszej

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
pl: Losowo

en: Repeat Track
pl: Powtórz utwór

en: Repeat Album
pl: Powtórz album

en: Show Tracklist
pl: Pokaż listę utworów

en: Mute/Unmute
pl: Wycisz/Zgłośnij

en: Minimize
pl: Minimalizuj

en: No disc
pl: Brak płyty

en: Invalid disc
pl: Uszkodzona płyta

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
pl: Ogólne

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
pl: Obecny opiekun, rozbudowa o Solid/Phonon, połączenia QDBus

en: Previous maintainer
pl: Poprzedni opiekun

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
pl: Uaktualnienie biblioteki Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
pl: Biblioteka workman, poprzedni opiekun

en: Patches galore
pl: Mnogość łat

en: Workman library
pl: Biblioteka workman

en: UI Work
pl: Praca przy UI

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
pl: Specjalne podziękowania dla freedb.org za bezpłatne udostępnienie bazy podobnej do CDDB

en: Start playing
pl: Odtwarzaj

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
pl: Zacznij odtwarzać kiedy zostanie włożona płyta CD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
pl: Po wybraniu tej opcji płyta CD będzie automatycznie odtwarzana po włożeniu do CD-ROM-u.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
pl: Wysuń płytę CD po zakończeniu odtwarzania.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
pl: Po wybraniu tej opcji płyta CD będzie automatycznie wysuwana po zakończeniu odtwarzania.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
pl: Kolor czcionki, jaka będzie użyta na wyświetlaczu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
pl: Zmień kolor czcionki na wyświetlaczu

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
pl: Czcionka, jaka będzie użyta na wyświetlaczu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
pl: Zmień czcionkę tekstu z wyświetlacza

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
pl: Skórka programu

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
pl: Zmień skórkę programu

en: Unknown album
pl: Album nieznany

en: Unknown artist
pl: Artysta nieznany

en: Unknown title
pl: Tytuł nieznany

en: No Disc
pl: Brak płyty
