nepomukserver - en to pt translation catalogue (77 entries)

en: Desktop Search Details
pt: Detalhes da Pesquisa do Ambiente de Trabalho

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Files
pt: Ficheiros

en: Emails
pt: E-mails

en: Calculating
pt: A calcular

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Advanced File Filtering
pt: Filtragem de Ficheiros Avançada

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Exclude Mime Type
pt: Excluir o Tipo MIME

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the mimetypes that should be excluded from indexing
pt: Seleccione os tipos MIME que deverão ser excluídos da pesquisa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Index Exclude Filters
pt: Filtros de Exclusão da Indexação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Select expressions to exclude files from indexing by matching their filenames
pt: Seleccione as expressões para excluir os ficheiros da indexação, fazendo a correspondência com os seus nomes

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (symbolic links are <emphasis>not</emphasis> indexed for desktop search)
pt: <filename>%1</filename><nl/>(as ligações simbólicas <emphasis>não</emphasis> serão indexadas para a pesquisa no ambiente de trabalho)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/>(will be indexed for desktop search)
pt: <filename>%1</filename><nl/>(será indexado para a pesquisa no ambiente de trabalho)

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the folder in a listview]
en: <filename>%1</filename><nl/> (will <emphasis>not</emphasis> be indexed for desktop search)
pt: <filename>%1</filename><nl/>(<emphasis>não</emphasis> será indexado para a pesquisa no ambiente de trabalho)

[ctx: @title:window Referring to the folders which will be searched for files to index for desktop search]
en: Customizing Index Folders
pt: A Personalizar as Pastas de Índices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select the local folders that contain files to be indexed for fast desktop searches
pt: Seleccione as pastas locais que contêm os ficheiros a indexar para as pesquisas rápidas no ambiente de trabalho

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Check to be able to select hidden folders
pt: Assinale para poder seleccionar as pastas escondidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkShowHiddenFolders)
en: Show hidden folders
pt: Mostrar as pastas escondidas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Basic Settings
pt: Configuração Básica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Nepomuk Semantic Desktop
pt: Ambiente de Trabalho Semântico Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Nepomuk Semantic Desktop enables tagging and rating of files integrated with the Desktop Search.
pt: O Ambiente de Trabalho Semântico do Nepomuk permite a marcação e classificação dos ficheiros integrados na Pesquisa no Ambiente de Trabalho.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableNepomuk)
en: Enable Nepomuk Semantic Desktop
pt: Activar o Ambiente de Trabalho Semântico do Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (KUrlLabel, m_buttonDetails)
en: Details...
pt: Detalhes...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Nepomuk Desktop File Indexer
pt: Indexação de Ficheiros no Ambiente de Trabalho Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Nepomuk desktop search allows searching for files by content instead of just by name.
pt: A pesquisa no ambiente de trabalho Nepomuk permite procurar os ficheiros pelo conteúdo e não apenas pelo nome.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableFileIndexer)
en: Enable Nepomuk File Indexer
pt: Activar a Indexação de Ficheiros do Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fileIndexerSuspendResumeButtom) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_emailIndexerSuspendResumeButtom)
en: Suspend
pt: Suspender

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_emailIndexingBox)
en: PIM Data Indexing
pt: Indexação de Dados PIM

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: PIM data indexing allows full text search in events, contacts, email and their attachments.
pt: A indexação de dados PIM permite a pesquisa por texto completo nos eventos, contactos, e-mail e nos seus anexos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkEnableEmailIndexer)
en: Enable PIM Data Indexer
pt: Activar a Indexação dos Dados PIM

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: Indexing
pt: Indexação

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_7)
en: File Indexing
pt: Indexação dos Ficheiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Customize the files and folders to be indexed
pt: Personalize os ficheiros e pastas a indexar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxDocuments)
en: Index Documents
pt: Indexar os Documentos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxAudio)
en: Index Audio
pt: Indexar o Áudio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxImage)
en: Index Images
pt: Indexar as Imagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxVideo)
en: Index Videos
pt: Indexar os Vídeos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_checkboxSourceCode)
en: Index Source Code
pt: Indexar o Código

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonAdvancedFileIndexing)
en: Advanced
pt: Avançado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_buttonCustomizeIndexFolders)
en: Customize Folders
pt: Personalizar as Pastas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Removable media handling:
pt: Tratamento dos dispositivos removíveis:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Indexing of files on removable media
pt: Indexação dos ficheiros nos dispositivos removíveis

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: <para>Nepomuk can index files on removable devices like USB keys or external hard-disks for fast desktop searches.</para>
    <para>By default no files are indexed. Here this behaviour can be changed to one of two options:</para>
    <para><list><item><interface>Index files on all removable devices</interface> - Files on removable media are indexed as soon as the medium is mounted. Caution: this does not include media which have been rejected via the second option.</item>
    <item><interface>Ask individually when newly mounted</interface> - The user will be asked to decide if files on the newly mounted medium should be indexed or not. Once decided Nepomuk will not ask again.</item></list></para>
pt: <para>O Nepomuk pode indexar os ficheiros nos dispositivos removíveis, como as unidades USB ou os discos externos, para as pesquisas serem mais rápidas.</para>
    <para>Por omissão, não serão indexados nenhuns ficheiros. Aqui este comportamento poderá ser alterado para uma de duas opções:</para>
    <para><list><item><interface>Indexar os ficheiros em todos os dispositivos removíveis</interface> - Os ficheiros nos dispositivos removíveis são indexados assim que o dispositivo for montado. Atenção: isto não inclui os dispositivos que foram rejeitados com a segunda opção.</item>
    <item><interface>Perguntar individualmente ao montar de novo</interface> - O utilizador terá de decidir se os ficheiros no novo dispositivo montado deverão ser indexados ou não. Assim que decida, o Nepomuk não irá perguntar de novo.</item></list></para>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ignore all removable media
pt: Ignorar todos os dispositivos removíveis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Index files on all removable devices
pt: Indexar os ficheiros em todos os dispositivos removíveis

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_comboRemovableMediaHandling)
en: Ask individually when newly mounted
pt: Perguntar individualmente ao montar de novo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Backup
pt: Cópia de Segurança

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Automatic Backups
pt: Cópias de Segurança Automáticas

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Nepomuk can perform regular automatic backups of all data that could not be restored otherwise. This includes manually created tags, ratings, but also statistical data.
pt: O Nepomuk pode efectuar cópias de segurança automáticas regulares de todos os dados que não puderam ser repostos de outra forma. Isto inclui as marcas criadas manualmente, classificações, mas também alguns dados estatísticos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Backup frequency:
pt: Frequência de salvaguarda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, m_comboBackupFrequency)
en: How often should a backup of the Nepomuk database be created
pt: Com que frequência deseja criar uma cópia de segurança da base de dados do Nepomuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Backup Time:
pt: Tempo de Salvaguarda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTimeEdit, m_editBackupTime)
en: When should the backup be created
pt: Quando é que deve ser criada a cópia de segurança

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Max number of backups:
pt: Número máximo de cópias de segurança:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, m_spinBackupMax)
en: How many previous backups should be kept
pt: Quantas cópias de segurança anteriores devem ser mantidas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_6)
en: Tools
pt: Ferramentas

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonManualBackup)
en: Manual Backup...
pt: Cópia de Segurança Manual...

note: i18n: ectx: property (text), widget (KPushButton, m_buttonRestoreBackup)
en: Restore Backup...
pt: Repor uma Cópia de Segurança...

en: Desktop Search Configuration Module
pt: Módulo da Pesquisa do Ambiente de Trabalho

[ctx: @item:inlistbox]
en: Disable Automatic Backups
pt: Desactivar as Cópias de Segurança Automáticas

[ctx: @item:inlistbox]
en: Daily Backup
pt: Cópia de Segurança Diária

[ctx: @item:inlistbox]
en: Weekly Backup
pt: Cópia de Segurança Semanal

en: The Nepomuk installation is not complete. No desktop search settings can be provided.
pt: A instalação do Nepomuk não está completa. Não é possível fornecer nenhuma configuração do mesmo.

en: Failed to start the desktop search service (Nepomuk). The settings have been saved and will be used the next time the server is started.
pt: Não foi possível iniciar o serviço de pesquisa no ambiente de trabalho (Nepomuk). A configuração foi gravada e será usada da próxima vez que o servidor for iniciado.

en: Desktop search service not running
pt: O serviço de pesquisa no ambiente de trabalho não está em execução

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are active
pt: Os serviços de pesquisa no ambiente de trabalhos estão activos

[ctx: @info:status]
en: Desktop search services are disabled
pt: Os serviços de pesquisa no ambiente de trabalhos estão inactivos

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact File Indexer service (%1)
pt: Não foi possível contactar o serviço de Indexação de Ficheiros (%1)

[ctx: @info:status]
en: File indexing service failed to initialize, most likely due to an installation problem.
pt: O serviço de indexação de ficheiros não conseguiu ser inicializado, provavelmente por um problema de instalação.

[ctx: @info:status]
en: File indexing service not running.
pt: O serviço de indexação de ficheiros não está em execução.

[ctx: Resumes the Nepomuk file indexing service.]
en: Resume
pt: Prosseguir

[ctx: Suspends the Nepomuk file indexing service.]
en: Suspend
pt: Suspender

[ctx: @info:status %1 is an error message returned by a dbus interface.]
en: Failed to contact PIM Data Indexer service (%1)
pt: Não foi possível contactar o serviço de Indexação de Dados PIM (%1)

[ctx: @info:status]
en: PIM Data Indexing service is suspended
pt: O serviço de indexação de dados PIM está suspenso

[ctx: @info:status]
en: PIM Data indexing service not running.
pt: O serviço de indexação de dados PIM não está em execução.

en: Resume
pt: Continuar

en: 1 existing backup | %1 existing backups
pt[0]: 1 cópia de segurança existente
pt[1]: %1 cópias de segurança existentes

[ctx: @info %1 is the creation date of a backup formatted vi KLocale::formatDateTime]
en: Oldest: %1
pt: Mais antiga: %1
