kreadconfig - en to pt translation catalogue (6 entries)

en: Read KConfig entries - for use in shell scripts
pt: Ler registos do KConfig - para usar em 'shell scripts'

en: Use <file> instead of global config
pt: Utilizar <file> em vez da configuração global

en: Group to look in. Use repeatedly for nested groups.
pt: O grupo onde procurar. Use de forma repetida para grupos encadeados.

en: Key to look for
pt: Chave a procurar

en: Default value
pt: Valor por omissão

en: Type of variable
pt: Tipo de variável
