kcm_activities - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: Activities
pt: Actividades

en: Available Features
pt: Funcionalidades Disponíveis

en: Plugins
pt: 'Plugins'

[ctx: unit of time. months to keep the history]
en:  month |  months
pt[0]:  mês
pt[1]:  meses

[ctx: for in 'keep history for 5 months']
en: for
pt: durante

[ctx: unlimited number of months]
en: forever
pt: para sempre

en: Forget the last hour
pt: Esquecer a última hora

en: Forget the last two hours
pt: Esquecer as duas últimas horas

en: Forget a day
pt: Esquecer um dia

en: Forget everything
pt: Esquecer tudo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkEnableActivities)
en: Enable activities management
pt: Activar a gestão de actividades

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Privacy
pt: Privacidade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRememberDocuments)
en: Remember opened documents:
pt: Recordar os documentos abertos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberAllApplications)
en: For all applications
pt: Para todas as aplicações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioDontRememberApplications)
en: Do not remember
pt: Não recordar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioRememberSpecificApplications)
en: Only for specific applications
pt: Apenas em aplicações específicas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelKeepHistory)
en: Keep history
pt: Manter o histórico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonClearRecentHistory)
en: Clear recent history
pt: Limpar o histórico recente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBlacklistAllNotOnList)
en: Blacklist all applications not on this list
pt: Excluir todas as aplicações fora desta lista
