kdelibs_colors4 - en to pt translation catalogue (450 entries)

[ctx: color]
en: AliceBlue
pt: Azul Alice

[ctx: color]
en: AntiqueWhite
pt: Branco Antigo

[ctx: color]
en: AntiqueWhite1
pt: Branco Antigo 1

[ctx: color]
en: AntiqueWhite2
pt: Branco Antigo 2

[ctx: color]
en: AntiqueWhite3
pt: Branco Antigo 3

[ctx: color]
en: AntiqueWhite4
pt: Branco Antigo 4

[ctx: color]
en: BlanchedAlmond
pt: Amêndoa

[ctx: color]
en: BlueViolet
pt: Azul-Violeta

[ctx: color]
en: CadetBlue
pt: Azul-Cadete

[ctx: color]
en: CadetBlue1
pt: Azul-Cadete 1

[ctx: color]
en: CadetBlue2
pt: Azul-Cadete 2

[ctx: color]
en: CadetBlue3
pt: Azul-Cadete 3

[ctx: color]
en: CadetBlue4
pt: Azul-Cadete 4

[ctx: color]
en: CornflowerBlue
pt: Azul Flor-de-Milho

[ctx: color]
en: DarkBlue
pt: Azul Escuro

[ctx: color]
en: DarkCyan
pt: Cíano Escuro

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod
pt: Dourado Escuro

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod1
pt: Dourado Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod2
pt: Dourado Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod3
pt: Dourado Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkGoldenrod4
pt: Dourado Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkGray
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkGreen
pt: Verde Escuro

[ctx: color]
en: DarkGrey
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkKhaki
pt: Khaki-Escuro

[ctx: color]
en: DarkMagenta
pt: Magenta Escuro

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen
pt: Azeitona Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen1
pt: Azeitona Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen2
pt: Azeitona Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen3
pt: Azeitona Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkOliveGreen4
pt: Azeitona Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkOrange
pt: Laranja Escuro

[ctx: color]
en: DarkOrange1
pt: Laranja Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOrange2
pt: Laranja Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkOrange3
pt: Laranja Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkOrange4
pt: Laranja Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkOrchid
pt: Orquídea Escuro

[ctx: color]
en: DarkOrchid1
pt: Orquídea Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkOrchid2
pt: Orquídea Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkOrchid3
pt: Orquídea Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkOrchid4
pt: Orquídea Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkRed
pt: Vermelho Escuro

[ctx: color]
en: DarkSalmon
pt: Salmão-Escuro

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen
pt: Verde-Marinho Escuro

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen1
pt: Verde-Marinho Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen2
pt: Verde-Marinho Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen3
pt: Verde-Marinho Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkSeaGreen4
pt: Verde-Marinho Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkSlateBlue
pt: Azul Escuro

[ctx: color]
en: DarkSlateGray
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkSlateGray1
pt: Cinzento Escuro 1

[ctx: color]
en: DarkSlateGray2
pt: Cinzento Escuro 2

[ctx: color]
en: DarkSlateGray3
pt: Cinzento Escuro 3

[ctx: color]
en: DarkSlateGray4
pt: Cinzento Escuro 4

[ctx: color]
en: DarkSlateGrey
pt: Cinzento Escuro

[ctx: color]
en: DarkTurquoise
pt: Turquesa Escuro

[ctx: color]
en: DarkViolet
pt: Violeta Escuro

[ctx: color]
en: DeepPink
pt: Rosa Profundo

[ctx: color]
en: DeepPink1
pt: Rosa Profundo 1

[ctx: color]
en: DeepPink2
pt: Rosa Profundo 2

[ctx: color]
en: DeepPink3
pt: Rosa Profundo 3

[ctx: color]
en: DeepPink4
pt: Rosa Profundo 4

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue
pt: Azul-Celeste Profundo

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue1
pt: Azul-Celeste Profundo 1

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue2
pt: Azul-Celeste Profundo 2

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue3
pt: Azul-Celeste Profundo 3

[ctx: color]
en: DeepSkyBlue4
pt: Azul-Celeste Profundo 4

[ctx: color]
en: DimGray
pt: Cinzento Pálido

[ctx: color]
en: DimGrey
pt: Cinzento Pálido

[ctx: color]
en: DodgerBlue
pt: Azul-Jogador

[ctx: color]
en: DodgerBlue1
pt: Azul-Dodgers 1

[ctx: color]
en: DodgerBlue2
pt: Azul-Dodgers 2

[ctx: color]
en: DodgerBlue3
pt: Azul-Dodgers 3

[ctx: color]
en: DodgerBlue4
pt: Azul-Dodgers 4

[ctx: color]
en: FloralWhite
pt: Branco Floral

[ctx: color]
en: ForestGreen
pt: Verde-Florestal

[ctx: color]
en: GhostWhite
pt: Branco-Fantasma

[ctx: color]
en: GreenYellow
pt: Amarelo-Esverdeado

[ctx: color]
en: HotPink
pt: Rosa-Quente

[ctx: color]
en: HotPink1
pt: Rosa-Quente 1

[ctx: color]
en: HotPink2
pt: Rosa-Quente 2

[ctx: color]
en: HotPink3
pt: Rosa-Quente 3

[ctx: color]
en: HotPink4
pt: Rosa-Quente 4

[ctx: color]
en: IndianRed
pt: Vermelho-Índio

[ctx: color]
en: IndianRed1
pt: Vermelho-Índio 1

[ctx: color]
en: IndianRed2
pt: Vermelho-Índio 2

[ctx: color]
en: IndianRed3
pt: Vermelho-Índio 3

[ctx: color]
en: IndianRed4
pt: Vermelho-Índio 4

[ctx: color]
en: LavenderBlush
pt: Lavanda

[ctx: color]
en: LavenderBlush1
pt: Lavanda 1

[ctx: color]
en: LavenderBlush2
pt: Lavanda 2

[ctx: color]
en: LavenderBlush3
pt: Lavanda 3

[ctx: color]
en: LavenderBlush4
pt: Lavanda 4

[ctx: color]
en: LawnGreen
pt: Verde-Relva

[ctx: color]
en: LemonChiffon
pt: Chiffon de Limão

[ctx: color]
en: LemonChiffon1
pt: Chiffon de Limão 1

[ctx: color]
en: LemonChiffon2
pt: Chiffon de Limão 2

[ctx: color]
en: LemonChiffon3
pt: Chiffon de Limão 3

[ctx: color]
en: LemonChiffon4
pt: Chiffon de Limão 4

[ctx: color]
en: LightBlue
pt: Azul Claro

[ctx: color]
en: LightBlue1
pt: Azul Claro 1

[ctx: color]
en: LightBlue2
pt: Azul Claro 2

[ctx: color]
en: LightBlue3
pt: Azul Claro 3

[ctx: color]
en: LightBlue4
pt: Azul Claro 4

[ctx: color]
en: LightCoral
pt: Coral Claro

[ctx: color]
en: LightCyan
pt: Cião Claro

[ctx: color]
en: LightCyan1
pt: Cião Claro 1

[ctx: color]
en: LightCyan2
pt: Cião Claro 2

[ctx: color]
en: LightCyan3
pt: Cião Claro 3

[ctx: color]
en: LightCyan4
pt: Cião Claro 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrod
pt: Dourado Claro

[ctx: color]
en: LightGoldenrod1
pt: Dourado Claro 1

[ctx: color]
en: LightGoldenrod2
pt: Dourado Claro 2

[ctx: color]
en: LightGoldenrod3
pt: Dourado Claro 3

[ctx: color]
en: LightGoldenrod4
pt: Dourado Claro 4

[ctx: color]
en: LightGoldenrodYellow
pt: Amarelo-Dourado Claro

[ctx: color]
en: LightGray
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightGreen
pt: Verde Claro

[ctx: color]
en: LightGrey
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightPink
pt: Rosa Claro

[ctx: color]
en: LightPink1
pt: Rosa Claro 1

[ctx: color]
en: LightPink2
pt: Rosa Claro 2

[ctx: color]
en: LightPink3
pt: Rosa Claro 3

[ctx: color]
en: LightPink4
pt: Rosa Claro 4

[ctx: color]
en: LightSalmon
pt: Salmão Claro

[ctx: color]
en: LightSalmon1
pt: Salmão Claro 1

[ctx: color]
en: LightSalmon2
pt: Salmão Claro 2

[ctx: color]
en: LightSalmon3
pt: Salmão Claro 3

[ctx: color]
en: LightSalmon4
pt: Salmão Claro 4

[ctx: color]
en: LightSeaGreen
pt: Verde-Marinho Claro

[ctx: color]
en: LightSkyBlue
pt: Azul-Celeste Claro

[ctx: color]
en: LightSkyBlue1
pt: Azul-Celeste Claro 1

[ctx: color]
en: LightSkyBlue2
pt: Azul-Celeste Claro 2

[ctx: color]
en: LightSkyBlue3
pt: Azul-Celeste Claro 3

[ctx: color]
en: LightSkyBlue4
pt: Azul-Celeste Claro 4

[ctx: color]
en: LightSlateBlue
pt: Azul Claro

[ctx: color]
en: LightSlateGray
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightSlateGrey
pt: Cinzento Claro

[ctx: color]
en: LightSteelBlue
pt: Azul-Aço Claro

[ctx: color]
en: LightSteelBlue1
pt: Azul-Aço Claro 1

[ctx: color]
en: LightSteelBlue2
pt: Azul-Aço Claro 2

[ctx: color]
en: LightSteelBlue3
pt: Azul-Aço Claro 3

[ctx: color]
en: LightSteelBlue4
pt: Azul-Aço Claro 4

[ctx: color]
en: LightYellow
pt: Amarelo Claro

[ctx: color]
en: LightYellow1
pt: Amarelo Claro 1

[ctx: color]
en: LightYellow2
pt: Amarelo Claro 2

[ctx: color]
en: LightYellow3
pt: Amarelo Claro 3

[ctx: color]
en: LightYellow4
pt: Amarelo Claro 4

[ctx: color]
en: LimeGreen
pt: Verde-Lima

[ctx: color]
en: MediumAquamarine
pt: Azul-Marinho Médio

[ctx: color]
en: MediumBlue
pt: Azul Médio

[ctx: color]
en: MediumOrchid
pt: Orquídea Médio

[ctx: color]
en: MediumOrchid1
pt: Orquídea Médio 1

[ctx: color]
en: MediumOrchid2
pt: Orquídea Médio 2

[ctx: color]
en: MediumOrchid3
pt: Orquídea Médio 3

[ctx: color]
en: MediumOrchid4
pt: Orquídea Médio 4

[ctx: color]
en: MediumPurple
pt: Púrpura Médio

[ctx: color]
en: MediumPurple1
pt: Púrpura Médio 1

[ctx: color]
en: MediumPurple2
pt: Púrpura Médio 2

[ctx: color]
en: MediumPurple3
pt: Púrpura Médio 3

[ctx: color]
en: MediumPurple4
pt: Púrpura Médio 4

[ctx: color]
en: MediumSeaGreen
pt: Verde-Marinho Médio

[ctx: color]
en: MediumSlateBlue
pt: Azul Médio

[ctx: color]
en: MediumSpringGreen
pt: Verde-Primaveril Médio

[ctx: color]
en: MediumTurquoise
pt: Turquesa Médio

[ctx: color]
en: MediumVioletRed
pt: Vermelho-Violeta Médio

[ctx: color]
en: MidnightBlue
pt: Azul de Meia-Noite

[ctx: color]
en: MintCream
pt: Creme de Menta

[ctx: color]
en: MistyRose
pt: Rosa Húmida

[ctx: color]
en: MistyRose1
pt: Rosa Húmida 1

[ctx: color]
en: MistyRose2
pt: Rosa Húmida 2

[ctx: color]
en: MistyRose3
pt: Rosa Húmida 3

[ctx: color]
en: MistyRose4
pt: Rosa Húmida 4

[ctx: color]
en: NavajoWhite
pt: Branco Navajo

[ctx: color]
en: NavajoWhite1
pt: Branco Navajo 1

[ctx: color]
en: NavajoWhite2
pt: Branco Navajo 2

[ctx: color]
en: NavajoWhite3
pt: Branco Navajo 3

[ctx: color]
en: NavajoWhite4
pt: Branco Navajo 4

[ctx: color]
en: NavyBlue
pt: Azul da Marinha

[ctx: color]
en: OldLace
pt: Laço Velho

[ctx: color]
en: OliveDrab
pt: Azeitona

[ctx: color]
en: OliveDrab1
pt: Azeitona 1

[ctx: color]
en: OliveDrab2
pt: Azeitona 2

[ctx: color]
en: OliveDrab3
pt: Azeitona 3

[ctx: color]
en: OliveDrab4
pt: Azeitona 4

[ctx: color]
en: OrangeRed
pt: Vermelho-Alaranjado

[ctx: color]
en: OrangeRed1
pt: Vermelho-Alaranjado

[ctx: color]
en: OrangeRed2
pt: Vermelho-Alaranjado 2

[ctx: color]
en: OrangeRed3
pt: Vermelho-Alaranjado 3

[ctx: color]
en: OrangeRed4
pt: Vermelho-Alaranjado 4

[ctx: color]
en: PaleGoldenrod
pt: Dourado Pálido

[ctx: color]
en: PaleGreen
pt: Verde Pálido

[ctx: color]
en: PaleGreen1
pt: Verde Pálido 1

[ctx: color]
en: PaleGreen2
pt: Verde Pálido 2

[ctx: color]
en: PaleGreen3
pt: Verde Pálido 3

[ctx: color]
en: PaleGreen4
pt: Verde Pálido 4

[ctx: color]
en: PaleTurquoise
pt: Turquesa Pálido

[ctx: color]
en: PaleTurquoise1
pt: Turquesa Pálido 1

[ctx: color]
en: PaleTurquoise2
pt: Turquesa Pálido 2

[ctx: color]
en: PaleTurquoise3
pt: Turquesa Pálido 3

[ctx: color]
en: PaleTurquoise4
pt: Turquesa Pálido 4

[ctx: color]
en: PaleVioletRed
pt: Vermelho-Violeta Pálido

[ctx: color]
en: PaleVioletRed1
pt: Vermelho-Violeta Pálido 1

[ctx: color]
en: PaleVioletRed2
pt: Vermelho-Violeta Pálido 2

[ctx: color]
en: PaleVioletRed3
pt: Vermelho-Violeta Pálido 3

[ctx: color]
en: PaleVioletRed4
pt: Vermelho-Violeta Pálido 4

[ctx: color]
en: PapayaWhip
pt: Papaia

[ctx: color]
en: PeachPuff
pt: Pêssego

[ctx: color]
en: PeachPuff1
pt: Pêssego 1

[ctx: color]
en: PeachPuff2
pt: Pêssego 2

[ctx: color]
en: PeachPuff3
pt: Pêssego 3

[ctx: color]
en: PeachPuff4
pt: Pêssego 4

[ctx: color]
en: PowderBlue
pt: Azul-Pólvora

[ctx: color]
en: RosyBrown
pt: Castanho-Rosado

[ctx: color]
en: RosyBrown1
pt: Castanho-Rosado 1

[ctx: color]
en: RosyBrown2
pt: Castanho-Rosado 2

[ctx: color]
en: RosyBrown3
pt: Castanho-Rosado 3

[ctx: color]
en: RosyBrown4
pt: Castanho-Rosado 4

[ctx: color]
en: RoyalBlue
pt: Azul-Real

[ctx: color]
en: RoyalBlue1
pt: Azul-Real 1

[ctx: color]
en: RoyalBlue2
pt: Azul-Real 2

[ctx: color]
en: RoyalBlue3
pt: Azul-Real 3

[ctx: color]
en: RoyalBlue4
pt: Azul Real 4

[ctx: color]
en: SaddleBrown
pt: Castanho-Sela

[ctx: color]
en: SandyBrown
pt: Castanho-Areia

[ctx: color]
en: SeaGreen
pt: Verde-Marinho

[ctx: color]
en: SeaGreen1
pt: Verde-Marinho 1

[ctx: color]
en: SeaGreen2
pt: Verde-Marinho 2

[ctx: color]
en: SeaGreen3
pt: Verde-Marinho 3

[ctx: color]
en: SeaGreen4
pt: Verde-Marinho 4

[ctx: color]
en: SkyBlue
pt: Azul-Celeste

[ctx: color]
en: SkyBlue1
pt: Azul-Celeste 1

[ctx: color]
en: SkyBlue2
pt: Azul-Celeste 2

[ctx: color]
en: SkyBlue3
pt: Azul-Celeste 3

[ctx: color]
en: SkyBlue4
pt: Azul-Celeste 4

[ctx: color]
en: SlateBlue
pt: Azul

[ctx: color]
en: SlateBlue1
pt: Azul 1

[ctx: color]
en: SlateBlue2
pt: Azul 2

[ctx: color]
en: SlateBlue3
pt: Azul 3

[ctx: color]
en: SlateBlue4
pt: Azul 4

[ctx: color]
en: SlateGray
pt: Cinzento

[ctx: color]
en: SlateGray1
pt: Cinzento 1

[ctx: color]
en: SlateGray2
pt: Cinzento 2

[ctx: color]
en: SlateGray3
pt: Cinzento 3

[ctx: color]
en: SlateGray4
pt: Cinzento 4

[ctx: color]
en: SlateGrey
pt: Cinzento

[ctx: color]
en: SpringGreen
pt: Verde-Primaveril

[ctx: color]
en: SpringGreen1
pt: Verde-Primaveril 1

[ctx: color]
en: SpringGreen2
pt: Verde-Primaveril 2

[ctx: color]
en: SpringGreen3
pt: Verde-Primaveril 3

[ctx: color]
en: SpringGreen4
pt: Verde-Primaveril 4

[ctx: color]
en: SteelBlue
pt: Azul-Aço

[ctx: color]
en: SteelBlue1
pt: Azul-Aço 1

[ctx: color]
en: SteelBlue2
pt: Azul-Aço 2

[ctx: color]
en: SteelBlue3
pt: Azul-Aço 3

[ctx: color]
en: SteelBlue4
pt: Azul-Aço 4

[ctx: color]
en: VioletRed
pt: Vermelho-Violeta

[ctx: color]
en: VioletRed1
pt: Vermelho-Violeta 1

[ctx: color]
en: VioletRed2
pt: Vermelho-Violeta 2

[ctx: color]
en: VioletRed3
pt: Vermelho-Violeta 3

[ctx: color]
en: VioletRed4
pt: Vermelho-Violeta 4

[ctx: color]
en: WhiteSmoke
pt: Branco de Fumo

[ctx: color]
en: YellowGreen
pt: Verde-Amarelado

[ctx: color]
en: aquamarine
pt: Azul-Marinho

[ctx: color]
en: aquamarine1
pt: Azul-Marinho 1

[ctx: color]
en: aquamarine2
pt: Azul-Marinho 2

[ctx: color]
en: aquamarine3
pt: Azul-Marinho 3

[ctx: color]
en: aquamarine4
pt: Azul-Marinho 4

[ctx: color]
en: azure
pt: Azur

[ctx: color]
en: azure1
pt: Azur 1

[ctx: color]
en: azure2
pt: Azur 2

[ctx: color]
en: azure3
pt: Azur 3

[ctx: color]
en: azure4
pt: Azur 4

[ctx: color]
en: beige
pt: Bege

[ctx: color]
en: bisque
pt: Bisque

[ctx: color]
en: bisque1
pt: Bisque 1

[ctx: color]
en: bisque2
pt: Bisque 2

[ctx: color]
en: bisque3
pt: Bisque 3

[ctx: color]
en: bisque4
pt: Bisque 4

[ctx: color]
en: black
pt: preto

[ctx: color]
en: blue
pt: azul

[ctx: color]
en: blue1
pt: azul 1

[ctx: color]
en: blue2
pt: azul 2

[ctx: color]
en: blue3
pt: azul 3

[ctx: color]
en: blue4
pt: azul 4

[ctx: color]
en: brown
pt: castanho

[ctx: color]
en: brown1
pt: castanho 1

[ctx: color]
en: brown2
pt: castanho 2

[ctx: color]
en: brown3
pt: castanho 3

[ctx: color]
en: brown4
pt: castanho 4

[ctx: color]
en: burlywood
pt: Madeira

[ctx: color]
en: burlywood1
pt: Madeira 1

[ctx: color]
en: burlywood2
pt: Madeira 2

[ctx: color]
en: burlywood3
pt: Madeira 3

[ctx: color]
en: burlywood4
pt: Madeira 4

[ctx: color]
en: chartreuse1
pt: chartreuse 1

[ctx: color]
en: chartreuse2
pt: chartreuse 2

[ctx: color]
en: chartreuse3
pt: chartreuse 3

[ctx: color]
en: chartreuse4
pt: chartreuse 4

[ctx: color]
en: chocolate1
pt: chocolate 1

[ctx: color]
en: chocolate2
pt: chocolate 2

[ctx: color]
en: chocolate3
pt: chocolate 3

[ctx: color]
en: chocolate4
pt: chocolate 4

[ctx: color]
en: coral
pt: Coral

[ctx: color]
en: coral1
pt: Coral 1

[ctx: color]
en: coral2
pt: Coral 2

[ctx: color]
en: coral3
pt: Coral 3

[ctx: color]
en: coral4
pt: Coral 4

[ctx: color]
en: cornsilk
pt: Barbas-de-Milho

[ctx: color]
en: cornsilk1
pt: Barbas-de-Milho 1

[ctx: color]
en: cornsilk2
pt: Barbas-de-Milho 2

[ctx: color]
en: cornsilk3
pt: Barbas-de-Milho 3

[ctx: color]
en: cornsilk4
pt: Barbas-de-Milho 4

[ctx: color]
en: cyan
pt: cíano

[ctx: color]
en: cyan1
pt: cíano 1

[ctx: color]
en: cyan2
pt: cíano 2

[ctx: color]
en: cyan3
pt: cíano 3

[ctx: color]
en: cyan4
pt: cíano 4

[ctx: color]
en: firebrick
pt: refractário

[ctx: color]
en: firebrick1
pt: refractário 1

[ctx: color]
en: firebrick2
pt: refractário 2

[ctx: color]
en: firebrick3
pt: refractário 3

[ctx: color]
en: firebrick4
pt: refractário 4

[ctx: color]
en: gainsboro
pt: Gainsboro

[ctx: color]
en: gold
pt: dourado

[ctx: color]
en: gold1
pt: dourado 1

[ctx: color]
en: gold2
pt: dourado 2

[ctx: color]
en: gold3
pt: dourado 3

[ctx: color]
en: gold4
pt: dourado 4

[ctx: color]
en: goldenrod
pt: Dourado

[ctx: color]
en: goldenrod1
pt: Dourado 1

[ctx: color]
en: goldenrod2
pt: Dourado 2

[ctx: color]
en: goldenrod3
pt: Dourado 3

[ctx: color]
en: goldenrod4
pt: Dourado 4

[ctx: color]
en: green
pt: Verde

[ctx: color]
en: green1
pt: Verde 1

[ctx: color]
en: green2
pt: Verde 2

[ctx: color]
en: green3
pt: Verde 3

[ctx: color]
en: green4
pt: Verde 4

[ctx: color]
en: honeydew
pt: Cor-de-Mel

[ctx: color]
en: honeydew1
pt: Cor-de-Mel 1

[ctx: color]
en: honeydew2
pt: Cor-de-Mel 2

[ctx: color]
en: honeydew3
pt: Cor-de-Mel 3

[ctx: color]
en: honeydew4
pt: Cor-de-Mel 4

[ctx: color]
en: ivory
pt: Marfim

[ctx: color]
en: ivory1
pt: Marfim 1

[ctx: color]
en: ivory2
pt: Marfim 2

[ctx: color]
en: ivory3
pt: Marfim 3

[ctx: color]
en: ivory4
pt: Marfim 4

[ctx: color]
en: khaki
pt: Khaki

[ctx: color]
en: khaki1
pt: Khaki 1

[ctx: color]
en: khaki2
pt: Khaki 2

[ctx: color]
en: khaki3
pt: Khaki 3

[ctx: color]
en: khaki4
pt: Khaki 4

[ctx: color]
en: lavender
pt: Lavanda

[ctx: color]
en: linen
pt: Linho

[ctx: color]
en: magenta1
pt: magenta 1

[ctx: color]
en: magenta2
pt: magenta 2

[ctx: color]
en: magenta3
pt: magenta 3

[ctx: color]
en: magenta4
pt: magenta 4

[ctx: color]
en: maroon
pt: marrom

[ctx: color]
en: maroon1
pt: marrom 1

[ctx: color]
en: maroon2
pt: marrom 2

[ctx: color]
en: maroon3
pt: marrom 3

[ctx: color]
en: maroon4
pt: marrom 4

[ctx: color]
en: moccasin
pt: Mocassim

[ctx: color]
en: navy
pt: marinho

[ctx: color]
en: orange
pt: laranja

[ctx: color]
en: orange1
pt: laranja 1

[ctx: color]
en: orange2
pt: laranja 2

[ctx: color]
en: orange3
pt: laranja 3

[ctx: color]
en: orange4
pt: laranja 4

[ctx: color]
en: orchid
pt: Orquídea

[ctx: color]
en: orchid1
pt: Orquídea 1

[ctx: color]
en: orchid2
pt: Orquídea 2

[ctx: color]
en: orchid3
pt: Orquídea 3

[ctx: color]
en: orchid4
pt: Orquídea 4

[ctx: color]
en: peru
pt: perú

[ctx: color]
en: pink
pt: Rosa

[ctx: color]
en: pink1
pt: Rosa 1

[ctx: color]
en: pink2
pt: Rosa 2

[ctx: color]
en: pink3
pt: Rosa 3

[ctx: color]
en: pink4
pt: Rosa 4

[ctx: color]
en: plum
pt: Fruto

[ctx: color]
en: plum1
pt: Fruto 1

[ctx: color]
en: plum2
pt: Fruto 2

[ctx: color]
en: plum3
pt: Fruto 3

[ctx: color]
en: plum4
pt: Fruto 4

[ctx: color]
en: purple
pt: púrpura

[ctx: color]
en: purple1
pt: Púrpura 1

[ctx: color]
en: purple2
pt: Púrpura 2

[ctx: color]
en: purple3
pt: Púrpura 3

[ctx: color]
en: purple4
pt: Púrpura 4

[ctx: color]
en: red
pt: vermelho

[ctx: color]
en: red1
pt: Vermelho 1

[ctx: color]
en: red2
pt: Vermelho 2

[ctx: color]
en: red3
pt: Vermelho 3

[ctx: color]
en: red4
pt: Vermelho 4

[ctx: color]
en: salmon
pt: Salmão

[ctx: color]
en: salmon1
pt: Salmão 1

[ctx: color]
en: salmon2
pt: Salmão 2

[ctx: color]
en: salmon3
pt: Salmão 3

[ctx: color]
en: salmon4
pt: Salmão 4

[ctx: color]
en: seashell
pt: Concha

[ctx: color]
en: seashell1
pt: Concha 1

[ctx: color]
en: seashell2
pt: Concha 2

[ctx: color]
en: seashell3
pt: Concha 3

[ctx: color]
en: seashell4
pt: Concha 4

[ctx: color]
en: sienna
pt: sena

[ctx: color]
en: sienna1
pt: sena 1

[ctx: color]
en: sienna2
pt: sena 2

[ctx: color]
en: sienna3
pt: sena 3

[ctx: color]
en: sienna4
pt: sena 4

[ctx: color]
en: snow
pt: Neve

[ctx: color]
en: snow1
pt: Neve 1

[ctx: color]
en: snow2
pt: Neve 2

[ctx: color]
en: snow3
pt: Neve 3

[ctx: color]
en: snow4
pt: Neve 4

[ctx: color]
en: tan
pt: Pele

[ctx: color]
en: tan1
pt: Pele 1

[ctx: color]
en: tan2
pt: Pele 2

[ctx: color]
en: tan3
pt: Pele 3

[ctx: color]
en: tan4
pt: Pele 4

[ctx: color]
en: thistle
pt: Tojo

[ctx: color]
en: thistle1
pt: Tojo 1

[ctx: color]
en: thistle2
pt: Tojo 2

[ctx: color]
en: thistle3
pt: Tojo 3

[ctx: color]
en: thistle4
pt: Tojo 4

[ctx: color]
en: tomato
pt: tomate

[ctx: color]
en: tomato1
pt: tomate 1

[ctx: color]
en: tomato2
pt: tomate 2

[ctx: color]
en: tomato3
pt: tomate 3

[ctx: color]
en: tomato4
pt: tomate 4

[ctx: color]
en: turquoise
pt: Turquesa

[ctx: color]
en: turquoise1
pt: Turquesa 1

[ctx: color]
en: turquoise2
pt: Turquesa 2

[ctx: color]
en: turquoise3
pt: Turquesa 3

[ctx: color]
en: turquoise4
pt: Turquesa 4

[ctx: color]
en: violet
pt: Violeta

[ctx: color]
en: wheat
pt: Trigo

[ctx: color]
en: wheat1
pt: Trigo 1

[ctx: color]
en: wheat2
pt: Trigo 2

[ctx: color]
en: wheat3
pt: Trigo 3

[ctx: color]
en: wheat4
pt: Trigo 4

[ctx: color]
en: white
pt: Branco

[ctx: color]
en: yellow
pt: amarelo

[ctx: color]
en: yellow1
pt: Amarelo 1

[ctx: color]
en: yellow2
pt: Amarelo 2

[ctx: color]
en: yellow3
pt: Amarelo 3

[ctx: color]
en: yellow4
pt: Amarelo 4
