solid_qt - en to pt translation catalogue (130 entries)

en: Network Shares
pt: Partilhas de Rede

en: NFS and SMB shares declared in your system
pt: Partilhas de NFS e SMB declaradas no seu sistema

en: WLAN Interface
pt: Interface de WLAN

en: Networking Interface
pt: Interface de Rede

[ctx: %1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: External %1%2 Drive
pt: Unidade de %1%2 Externa

[ctx: %1 is CD-ROM/CD-R/etc; %2 is '/DVD-ROM'/'/DVD-R'/etc (with leading slash)]
en: %1%2 Drive
pt: Unidade de %1%2

en: External Floppy Drive
pt: Unidade de Disquetes Externa

en: Floppy Drive
pt: Unidade

[ctx: %1 is the size]
en: %1 External Hard Drive
pt: Disco Rígido Externo %1

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Hard Drive
pt: Disco Rígido %1

en: External Hard Drive
pt: Disco Rígido Externo

en: Hard Drive
pt: Disco Rígido

en: Drive
pt: Unidade

en: Blank CD-R
pt: CD-R Vazio

en: Blank CD-RW
pt: CD-RW Vazio

en: Blank DVD-RAM
pt: DVD-RAM Vazio

en: Blank DVD-R
pt: DVD-R Vazio

en: Blank DVD+R Dual-Layer
pt: DVD+R de Dupla Camada Vazio

en: DVD+R Dual-Layer
pt: DVD+R de Dupla Camada

en: Blank DVD-RW
pt: DVD-RW Vazio

en: Blank DVD+R
pt: DVD+R Vazio

en: Blank DVD+RW
pt: DVD+RW Vazio

en: Blank DVD+RW Dual-Layer
pt: DVD+RW de Dupla Camada Vazio

en: DVD+RW Dual-Layer
pt: DVD+RW de Dupla Camada

en: Blank BD-R
pt: BD-R Vazio

en: Blank BD-RE
pt: BD-RE Vazio

en: Blank HD DVD-R
pt: HD DVD-R Vazio

en: Blank HD DVD-RW
pt: HD DVD-RW Vazio

en: Audio CD
pt: CD de Áudio

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Encrypted Container
pt: Contentor Encriptado %1

en: Encrypted Container
pt: Contentor Encriptado

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Removable Media
pt: Disco Removível %1

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Media
pt: Disco %1

en: UPnP Internet Gateway Device
pt: Dispositivo de 'Gateway' Internet UPnP

en: UPnP devices
pt: Dispositivos UPnP

en: UPnP Media Server v1
pt: Servidor Multimédia de UPnP v1

en: UPnP Media Server v2
pt: Servidor Multimédia de UPnP v2

en: UPnP Media Server v3
pt: Servidor Multimédia de UPnP v3

en: Computer
pt: Computador

en: Processor
pt: Processador

en: Portable Media Player
pt: Leitor Multimédia Portátil

en: Camera
pt: Câmara

en: Devices
pt: Dispositivos

en: Devices declared in your system
pt: Dispositivos declarados no seu sistema

en: You are not authorized to perform this operation.
pt: Não está autorizado a efectuar esta operação.

en: The device is currently busy.
pt: O dispositivo está ocupado de momento.

en: The requested operation has failed.
pt: A operação pedida foi mal-sucedida.

en: The requested operation has been canceled.
pt: A operação pedida foi cancelada.

en: An invalid or malformed option has been given.
pt: Foi indicada uma opção inválida ou mal-formatada.

en: The kernel driver for this filesystem type is not available.
pt: O controlador do 'kernel' para este sistema de ficheiros não está disponível.

en: An unspecified error has occurred.
pt: Ocorreu um erro inesperado.

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Storage devices
pt: Dispositivos de armazenamento

en: Loop Device
pt: Dispositivo Virtual

en: Swap Space
pt: Espaço de Paginação

en: External Floppy Drive
pt: Unidade de Disquetes Externa

en: Floppy Drive
pt: Unidade

en: External Hard Drive
pt: Disco Rígido Externo

en: Hard Drive
pt: Disco Rígido

en: Drive
pt: Unidade

en: Blank CD-R
pt: CD-R Vazio

en: Blank CD-RW
pt: CD-RW Vazio

en: Blank DVD-RAM
pt: DVD-RAM Vazio

en: Blank DVD-R
pt: DVD-R Vazio

en: Blank DVD+R Dual-Layer
pt: DVD+R de Dupla Camada Vazio

en: DVD+R Dual-Layer
pt: DVD+R de Dupla Camada

en: Blank DVD-RW
pt: DVD-RW Vazio

en: Blank DVD+R
pt: DVD+R Vazio

en: Blank DVD+RW
pt: DVD+RW Vazio

en: Blank DVD+RW Dual-Layer
pt: DVD+RW de Dupla Camada Vazio

en: DVD+RW Dual-Layer
pt: DVD+RW de Dupla Camada

en: Blank BD-R
pt: BD-R Vazio

en: Blank BD-RE
pt: BD-RE Vazio

en: Blank HD DVD-R
pt: HD DVD-R Vazio

en: Blank HD DVD-RW
pt: HD DVD-RW Vazio

en: Audio CD
pt: CD de Áudio

[ctx: %1 is the size]
en: %1 Encrypted Drive
pt: Unidade Encriptada %1

en: Encrypted Drive
pt: Unidade Encriptada

en: You are not authorized to perform this operation
pt: Não está autorizado a efectuar esta operação

en: The device is currently busy
pt: O dispositivo está ocupado de momento

en: The requested operation has failed
pt: A operação pedida foi mal-sucedida

en: The requested operation has been canceled
pt: A operação pedida foi cancelada

en: An invalid or malformed option has been given
pt: Foi indicada uma opção inválida ou mal-formatada

en: The kernel driver for this filesystem type is not available
pt: O controlador do 'kernel' para este sistema de ficheiros não está disponível

en: The device is already mounted
pt: O dispositivo já está montado

en: The device is not mounted
pt: O dispositivo não está montado

en: The device is mounted by another user
pt: O dispositivo está montado por outro utilizador

en: The device is already unmounting
pt: O dispositivo já está a ser desmontado

en: The operation timed out
pt: A operação expirou o tempo-limite

en: The operation would wake up a disk that is in a deep-sleep state
pt: A operação iria activar um disco que está num estado suspenso

en: The operation has already been canceled
pt: A operação já foi cancelada

en: An unspecified error has occurred
pt: Ocorreu um erro inesperado

en: Storage
pt: Armazenamento

en: Storage devices
pt: Dispositivos de armazenamento

en: UPnP Devices
pt: Dispositivos UPnP

en: UPnP devices detected on your network
pt: Dispositivos UPnP detectados na sua rede

en: A/C Adapter
pt: Adaptador A/C

[ctx: %1 is battery technology]
en: %1 Battery
pt: Bateria de %1

[ctx: battery technology]
en: Lithium Ion
pt: Iões de Lítio

[ctx: battery technology]
en: Lithium Polymer
pt: Polímero de Lítio

[ctx: battery technology]
en: Lithium Iron Phosphate
pt: Fosfatos de Iões de Lítio

[ctx: battery technology]
en: Lead Acid
pt: Ácida de Chumbo

[ctx: battery technology]
en: Nickel Cadmium
pt: Níquel-Cádmio

[ctx: battery technology]
en: Nickel Metal Hydride
pt: Hidreto de Níquel-Metal

[ctx: battery technology]
en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Power Management
pt: Gestão de Energia

en: Batteries and other sources of power
pt: Baterias e outras fontes de energia

[ctx: battery technology]
en: Nickel  Zinc
pt: Níquel-Zinco

[ctx: Unknown device type]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: Generic Interface device type]
en: Generic Interface
pt: Interface Genérica

[ctx: Processor device type]
en: Processor
pt: Processador

[ctx: Block device type]
en: Block
pt: Bloco

[ctx: Storage Access device type]
en: Storage Access
pt: Acesso de Armazenamento

[ctx: Storage Drive device type]
en: Storage Drive
pt: Unidade de Armazenamento

[ctx: Optical Drive device type]
en: Optical Drive
pt: Unidade Óptica

[ctx: Storage Volume device type]
en: Storage Volume
pt: Volume de Armazenamento

[ctx: Optical Disc device type]
en: Optical Disc
pt: Disco Óptico

[ctx: Camera device type]
en: Camera
pt: Máquina Fotográfica

[ctx: Portable Media Player device type]
en: Portable Media Player
pt: Leitor Multimédia Portátil

[ctx: Network Interface device type]
en: Network Interface
pt: Interface de Rede

[ctx: Ac Adapter device type]
en: Ac Adapter
pt: Adaptador AC

[ctx: Battery device type]
en: Battery
pt: Bateria

[ctx: Button device type]
en: Button
pt: Botão

[ctx: Audio Interface device type]
en: Audio Interface
pt: Interface de Áudio

[ctx: Dvb Interface device type]
en: Dvb Interface
pt: Interface de DVB

[ctx: Video device type]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: Serial Interface device type]
en: Serial Interface
pt: Interface Série

[ctx: Smart Card Reader device type]
en: Smart Card Reader
pt: Leitor de Cartões 'Smart Card'

[ctx: Internet Gateway device type]
en: Internet Gateway Device
pt: Dispositivo de 'Gateway' Internet

[ctx: Network Share device type]
en: Network Share
pt: Partilha de Rede
