kscd - en to pt translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
pt: Ejectar o CD ao terminar a reprodução

en: loop track
pt: faixa em ciclo

en: loop disc
pt: disco em ciclo

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
pt: aleatório

en: WELCOME!
pt: BEM-VINDO!

en: eject CD
pt: ejectar o CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
pt: KsCD - Lista de Faixas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Álbum</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ano</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
pt: Faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
pt: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
pt: Duração

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
pt: Tipo de letra do texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
pt: Cor do texto:

en: KDE CD player
pt: Reprodutor de CD do KDE

en: Configure Shortcuts...
pt: Configurar os Atalhos...

en: Configure...
pt: Configurar...

en: Download Info
pt: Obter a Informação

en: Upload Info
pt: Enviar a Informação

en: Play/Pause
pt: Tocar/Pausa

en: Stop
pt: Parar

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
pt: Seguinte

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
pt: Anterior

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
pt: Ejectar

en: Volume Up
pt: Aumentar o Volume

en: Volume Down
pt: Diminuir o Volume

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
pt: Aleatória

en: Repeat Track
pt: Repetir a Faixa

en: Repeat Album
pt: Repetir o Álbum

en: Show Tracklist
pt: Mostrar a Lista de Faixas

en: Mute/Unmute
pt: Silenciar/Repor

en: Minimize
pt: Minimizar

en: No disc
pt: Sem disco

en: Invalid disc
pt: Disco inválido

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
pt: Geral

en: Settings
pt: Configuração

en: Appearance
pt: Aparência

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
pt: Manutenção actual, actualização para o Solid/Phonon, ligação ao QDBus

en: Previous maintainer
pt: Manutenção anterior

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
pt: Actualização da biblioteca Workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
pt: Biblioteca do Workman, manutenção anterior

en: Patches galore
pt: Muitas correcções

en: Workman library
pt: Biblioteca do Workman

en: UI Work
pt: Trabalho na interface

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
pt: Muito obrigado ao freedb.org por oferecer uma base de dados de CDs igual ao CDDB

en: Start playing
pt: Começar a  tocar

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
pt: Tocar automaticamente ao inserir o CD.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
pt: Quando esta opção está seleccionada, o CD irá começar a tocar logo que seja introduzido no CD-ROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
pt: Ejectar o CD ao terminar a reprodução.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
pt: Quando esta opção está seleccionada, o CD será automaticamente ejectado quando terminar.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
pt: A cor do texto que será usada no painel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
pt: Mudar a cor do texto no painel

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
pt: O tipo de letra que será usado no painel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
pt: Mudar o tipo de letra do texto no painel

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
pt: O visual que será usado na aplicação

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
pt: Mudar o visual da aplicação

en: Unknown album
pt: Álbum desconhecido

en: Unknown artist
pt: Artista desconhecido

en: Unknown title
pt: Título desconhecido

en: No Disc
pt: Sem Disco
