libkremotecontrol - en to pt translation catalogue (139 entries)

note: i18n: tag action attribute name
en: Play
pt: Tocar

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing
pt: Começar a  tocar

note: i18n: tag action attribute name
en: Stop
pt: Parar

note: i18n: tag action attribute description
en: Stop playing
pt: Pára de tocar

note: i18n: tag action attribute name
en: Pause
pt: Pausa

note: i18n: tag action attribute description
en: Pause playing
pt: Pausar a reprodução

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Pause
pt: Tocar/Pausa

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Play/Pause
pt: Comutar a Reprodução/Pausa

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Forward
pt: Faixa Seguinte

note: i18n: tag action attribute description
en: Advance to next track
pt: Avança para a faixa seguinte

note: i18n: tag action attribute name
en: Skip Backward
pt: Faixa Anterior

note: i18n: tag action attribute description
en: Go to previous track
pt: Vai para a faixa anterior

note: i18n: tag action attribute name
en: Fast Forward
pt: Avançar

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek forward
pt: Avança a reprodução

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to fast forward in ms
pt: Duração a avançar em ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Backward
pt: Recuar

note: i18n: tag action attribute description
en: Seek backward
pt: Recua a reprodução

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to rewind in ms
pt: Duração a recuar em ms

note: i18n: tag action attribute name
en: Fullscreen
pt: Ecrã Completo

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle fullscreen mode
pt: Comutar o modo de ecrã completo

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Up
pt: Aumentar o Volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Increases Volume
pt: Aumenta o Volume

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to increase volume in percent
pt: Percentagem de aumento do volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Volume Down
pt: Diminuir o Volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Decreases Volume
pt: Diminui o Volume

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Amount to decrease volume in percent
pt: Percentagem de diminuição do volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Play/Pause
pt: Tocar/Pausa

note: i18n: tag action attribute name
en: Run command
pt: Executar um comando

en: Run commands with KLauncher
pt: Executar comandos com o KLauncher

note: i18n: tag action attribute description
en: Runs a command with optional arguments
pt: Executa um comando com argumentos opcionais

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The executable name and path of the program or script to run
pt: O nome e localização do programa a executar

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the program or script
pt: Parâmetros do programa

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Environment variables
pt: Variáveis de ambiente

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup ID
pt: ID do Arranque

en: Sound Mixer
pt: Mesa de Mistura

en: Volume control actions for kmix
pt: Acções de controlo do volume com o 'kmix'

note: i18n: tag action attribute description
en: Increase Volume
pt: Aumentar o Volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Decrease Volume
pt: Diminuir o Volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Mute
pt: Silenciar

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggle Mute
pt: Comutar o Silêncio

note: i18n: tag action attribute name
en: Create New Window
pt: Criar uma Janela Nova

note: i18n: tag action attribute description
en: Creates a new window and loads an arbitrary URL
pt: Cria uma janela nova e carrega um URL arbitrário

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The URL to load in the window initially
pt: O URL a carregar inicialmente na janela

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Startup Id
pt: ID do Arranque

note: i18n: tag action attribute name
en: Quit
pt: Sair

note: i18n: tag action attribute description
en: Closes the Konqueror window
pt: Fecha a janela do Konqueror

note: i18n: tag action attribute description
en: Start playing the CD
pt: Começar a tocar o CD

note: i18n: tag action attribute description
en: Stops the CD
pt: Pára o CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Eject
pt: Ejectar

note: i18n: tag action attribute description
en: Ejects the CD
pt: Ejecta o CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Previous
pt: Anterior

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the previous track on the CD
pt: Vai para a faixa anterior no CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Next
pt: Seguinte

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to the next track on the CD
pt: Vai para a faixa seguinte no CD

note: i18n: tag action attribute name
en: Play Track
pt: Reproduzir a Faixa

note: i18n: tag action attribute description
en: Skips to a specific track on the CD
pt: Vai para uma faixa específica no CD

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The number of the track to skip to
pt: O número de faixa para onde saltar

note: i18n: tag action attribute name
en: Set Volume
pt: Mudar o Volume

note: i18n: tag action attribute description
en: Sets the play volume
pt: Define o volume de reprodução

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The new value for the volume
pt: O novo valor para o volume

note: i18n: tag action attribute name
en: Shuffle
pt: Baralhar

note: i18n: tag action attribute description
en: Toggles track shuffling on and off
pt: Activa ou desactiva a reprodução aleatória

note: i18n: tag action attribute name
en: Back
pt: Recuar

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the previous page
pt: Vai para a página anterior

note: i18n: tag action attribute name
en: Forward
pt: Avançar

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the next page
pt: Vai para a página seguinte

note: i18n: tag action attribute name
en: First
pt: Primeira

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the first page
pt: Vai para a primeira página

note: i18n: tag action attribute name
en: Last
pt: Última

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the last page
pt: Vai para a última página

note: i18n: tag action attribute name
en: Presentation
pt: Apresentação

note: i18n: tag action attribute description
en: Starts / stops presentation
pt: Inicia / pára a apresentação

note: i18n: tag action attribute name
en: Reload
pt: Recarregar

note: i18n: tag action attribute description
en: Reloads the open document
pt: Volta a carregar o documento actual

note: i18n: tag action attribute name
en: Go to Page
pt: Ir para a Página

note: i18n: tag action attribute description
en: Goes to the specified page
pt: Vai para a página indicada

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The page to choose
pt: A página a escolher

note: i18n: tag action attribute name
en: Open document
pt: Abrir o documento

note: i18n: tag action attribute description
en: Opens a specific document
pt: Abre um documento específico

note: i18n: tag argument attribute comment
en: The document to be open
pt: O documento a abrir

en: Power management
pt: Gestão de energia

en: Shutdown, suspend or reboot your computer
pt: Desligar, suspender ou reiniciar o seu computador

note: i18n: tag action attribute name
en: Suspend
pt: Suspender

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer to RAM (sleep)
pt: Suspende o seu computador para a RAM

note: i18n: tag argument attribute comment
en: System command to use for suspend
pt: Comando do sistema a usar na suspensão

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend command
pt: Parâmetros do comando de suspensão

note: i18n: tag action attribute name
en: Hibernate
pt: Hibernar

note: i18n: tag action attribute description
en: Suspends your computer disk (deep sleep)
pt: Suspende o seu computador para o disco (hibernação)

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Parameters for the suspend commands
pt: Parâmetros do comando de hibernação

note: i18n: tag action attribute name
en: Shutdown
pt: Desligar

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and shutdown your computer
pt: Encerrar e desligar o seu computador

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Ask for confirmation? 1 = No, 2 = Yes
pt: Pedir a confirmação? 1 = Não, 2 = Sim

note: i18n: tag argument attribute comment
en: Shutdown? 1 = Reboot, 2 = Halt, 3 = Logout
pt: Encerrar? 1 = Reiniciar, 2 = Desligar, 3 = Sair

note: i18n: tag argument attribute comment
en: When? 0 = When ready, 1 = Try now, 2 = Force now, 3 = Interactive
pt: Quando? 0 = Quando possível, 1 = Tentar agora, 2 = Forçar agora, 3 = Interactivo

note: i18n: tag action attribute name
en: Reboot
pt: Reiniciar

note: i18n: tag action attribute description
en: Logout and restart your computer
pt: Encerrar a sessão e reiniciar o seu computador

note: i18n: tag action attribute name
en: Logout
pt: Encerrar

note: i18n: tag action attribute description
en: Just log out
pt: Apenas sair da sessão

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for Tomahawk.
pt: 
    		Este modelo do KRemoteControl oferece uma configuração simples do Tomahawk.

en: VLC Media Player (Version 1)
pt: Leitor multimédia VLC (Versão 1)

en: This profile works only if VLC is configured for single instance running
pt: Este perfil só funciona se o VLC estiver configurado como uma única instância

en: VLC Media Player (Version 2)
pt: Leitor multimédia VLC (Versão 2)

en: 
    		This KRemoteControl template provide easy setup for VLC 2 mediaplayer.
    		Enable VLC D-Bus control interface in order to use KRemoteControl to control it.
pt: 
    		Este modelo do KRemoteControl oferece uma configuração simples para o leitor multimédia VLC 2.
    		Active a interface de controlo por D-Bus do VLC para controlar o KRemoteControl.

[ctx: The name of a parameter]
en: unknown
pt: desconhecido

en: Workspace
pt: Área de Trabalho

en: Keypress:
pt: Tecla Pressionada:

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play
pt: Tocar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Play Pause
pt: Tocar/Pausa

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Stop
pt: Parar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Forward
pt: Saltar para a Frente

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Skip Backward
pt: Saltar para Trás

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Fast Forward
pt: Avançar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Rewind
pt: Recuar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Down
pt: Canal Anterior

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Channel Up
pt: Canal Seguinte

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Down
pt: Baixar o Volume

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Volume Up
pt: Subir o Volume

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Mute
pt: Silenciar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Info
pt: Informação

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Eject
pt: Ejectar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Power
pt: Ligar/Desligar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Up
pt: Cima

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Down
pt: Baixo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Right
pt: Direita

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Select
pt: Seleccionar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Back
pt: Voltar

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Favorites
pt: Favoritos

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Home
pt: Início

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Music
pt: Música

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Text
pt: Texto

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Blue
pt: Azul

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Green
pt: Verde

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Red
pt: Vermelho

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Yellow
pt: Amarelo

[ctx: A button on a Remote Control]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Backend loaded but wrong type obtained, expected %1
pt: A infra-estrutura foi carregada mas obteve-se um tipo inválido; era esperado o %1
