libphonon - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: <html>The audio playback device <b>%1</b> does not work.<br/>Falling back to <b>%2</b>.</html>
pt: <html>O dispositivo de reprodução de áudio <b>%1</b> não funciona.<br/>A usar em último recurso o <b>%2</b>.</html>

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which just became available and has higher preference.</html>
pt: <html>A mudar para o dispositivo de reprodução de áudio <b>%1</b><br/>que ficou disponível e tem maior preferência.</html>

en: Revert back to device '%1'
pt: Voltar para o dispositivo '%1'

en: <html>Switching to the audio playback device <b>%1</b><br/>which has higher preference or is specifically configured for this stream.</html>
pt: <html>A mudar para o dispositivo de reprodução de áudio <b>%1</b><br/>que ficou disponível ou que está configurado especificamente para esta transmissão.</html>

en: Restart Application
pt: Reiniciar a Aplicação

en: You changed the backend of the Phonon multimedia system.
    
    To apply this change you will need to restart '%1'.
pt: Você mudou a infra-estrutura do sistema multimédia Phonon.
    
    Para aplicar estas alterações, terá de reiniciar o '%1'.

en: Main Menu
pt: Menu Principal

en: Title Menu
pt: Menu do Título

en: Audio Menu
pt: Menu de Áudio

en: Subtitle Menu
pt: Menu das Legendas

en: Chapter Menu
pt: Menu dos Capítulos

en: Angle Menu
pt: Menu dos Ângulos

en: %0 by %1
pt: %0 por %1

[ctx: Phonon::]
en: Notifications
pt: Notificações

[ctx: Phonon::]
en: Music
pt: Música

[ctx: Phonon::]
en: Video
pt: Vídeo

[ctx: Phonon::]
en: Communication
pt: Comunicações

[ctx: Phonon::]
en: Games
pt: Jogos

[ctx: Phonon::]
en: Accessibility
pt: Acessibilidade

[ctx: Phonon::]
en: Recording
pt: Gravação

[ctx: Phonon::]
en: Control
pt: Controlo

en: PulseAudio Sound Server
pt: Servidor de Som PulseAudio

en: Use this slider to adjust the volume. The leftmost position is 0%, the rightmost is %1%
pt: Use esta barra para ajustar o volume. A posição mais à esquerda é os 0%, enquanto a mais à direita corresponde a %1%

en: Muted
pt: Mudo
