kcmnotify - en to pt_BR translation catalogue (12 entries)

en: <h1>System Notifications</h1>KDE allows for a great deal of control over how you will be notified when certain events occur. There are several choices as to how you are notified:<ul><li>As the application was originally designed.</li><li>With a beep or other noise.</li><li>Via a popup dialog box with additional information.</li><li>By recording the event in a logfile without any additional visual or audible alert.</li></ul>
pt_BR: <h1>Notificações do sistema</h1>O KDE permite o controle de como você será notificado quando ocorrerem determinados eventos. Há diversas opções de como o usuário pode ser notificado:<ul><li>Como o aplicativo foi originalmente projetado.</li><li>Com um bipe ou outro som.</li><li>Por meio de uma caixa de diálogo de contexto com informações adicionais.</li><li>Pela gravação do evento em um arquivo de registro sem nenhum alerta visual ou de som.</li></ul>

en: Event source:
pt_BR: Origem do evento:

en: &Applications
pt_BR: &Aplicativos

en: &Player Settings
pt_BR: Configurações do re&produtor

en: System Notification Control Panel Module
pt_BR: Módulo do painel de controle de notificações do sistema

en: (c) 2002-2006 KDE Team
pt_BR: (c) 2002-2006 Equipe do KDE

en: Original implementation
pt_BR: Implementação original

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbSoundSystem)
en: Use the &KDE sound system
pt_BR: Usar o sistema de som do &KDE

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbVolume)
en: Force &Volume:
pt_BR: Forçar o &volume:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbExternal)
en: &Use an external player
pt_BR: &Usar um reprodutor externo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Player:
pt_BR: Re&produtor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cbNone)
en: &No audio output
pt_BR: &Sem saída de áudio
