timezones4 - en to pt_BR translation catalogue (685 entries)

en: Africa/Abidjan
pt_BR: África/Abidjan

en: Africa/Accra
pt_BR: África/Acra

en: Africa/Addis_Ababa
pt_BR: África/Addis_Ababa

en: Africa/Algiers
pt_BR: África/Algiers

en: Africa/Asmara
pt_BR: África/Asmara

en: Africa/Asmera
pt_BR: África/Asmera

en: Africa/Bamako
pt_BR: África/Bamako

en: Africa/Bangui
pt_BR: África/Bangui

en: Africa/Banjul
pt_BR: África/Banjul

en: Africa/Bissau
pt_BR: África/Bissau

en: Africa/Blantyre
pt_BR: África/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
pt_BR: África/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
pt_BR: África/Bujumbura

en: Africa/Cairo
pt_BR: África/Cairo

en: Africa/Casablanca
pt_BR: África/Casablanca

en: Africa/Ceuta
pt_BR: África/Ceuta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ceuta & Melilla
pt_BR: Ceuta e Melilla

en: Africa/Conakry
pt_BR: África/Conakry

en: Africa/Dakar
pt_BR: África/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
pt_BR: África/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
pt_BR: África/Djibuti

en: Africa/Douala
pt_BR: África/Douala

en: Africa/El_Aaiun
pt_BR: África/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
pt_BR: África/Freetown

en: Africa/Gaborone
pt_BR: África/Gaborone

en: Africa/Harare
pt_BR: África/Harare

en: Africa/Johannesburg
pt_BR: África/Joanesburgo

en: Africa/Juba
pt_BR: África/Juba

en: Africa/Kampala
pt_BR: África/Kampala

en: Africa/Khartoum
pt_BR: África/Cartum

en: Africa/Kigali
pt_BR: África/Kigali

en: Africa/Kinshasa
pt_BR: África/Kinshasa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Dem. Rep. of Congo
pt_BR: Rep. Dem. Ocidental do Congo

en: Africa/Lagos
pt_BR: África/Lagos

en: Africa/Libreville
pt_BR: África/Libreville

en: Africa/Lome
pt_BR: África/Lome

en: Africa/Luanda
pt_BR: África/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
pt_BR: África/Lubumbashi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Dem. Rep. of Congo
pt_BR: Rep. Dem. Oriental do Congo

en: Africa/Lusaka
pt_BR: África/Lusaka

en: Africa/Malabo
pt_BR: África/Malabo

en: Africa/Maputo
pt_BR: África/Maputo

en: Africa/Maseru
pt_BR: África/Maseru

en: Africa/Mbabane
pt_BR: África/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
pt_BR: África/Mogadíscio

en: Africa/Monrovia
pt_BR: África/Monróvia

en: Africa/Nairobi
pt_BR: África/Nairóbi

en: Africa/Ndjamena
pt_BR: África/Ndjamena

en: Africa/Niamey
pt_BR: África/Niamey

en: Africa/Nouakchott
pt_BR: África/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
pt_BR: África/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
pt_BR: África/Porto-Novo

en: Africa/Pretoria
pt_BR: África/Pretória

en: Africa/Sao_Tome
pt_BR: África/São_Tomé

en: Africa/Timbuktu
pt_BR: África/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
pt_BR: África/Trípoli

en: Africa/Tunis
pt_BR: África/Tunis

en: Africa/Windhoek
pt_BR: África/Windhoek

en: America/Adak
pt_BR: América/Adak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Aleutian Islands
pt_BR: Ilhas Aleutas

en: America/Anchorage
pt_BR: América/Anchorage

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time
pt_BR: Hora do Alasca

en: America/Anguilla
pt_BR: América/Anguila

en: America/Antigua
pt_BR: América/Antígua

en: America/Araguaina
pt_BR: América/Araguaína

en: America/Argentina/Buenos_Aires
pt_BR: América/Argentina/Buenos_Aires

en: America/Argentina/Catamarca
pt_BR: América/Argentina/Catamarca

en: America/Argentina/ComodRivadavia
pt_BR: América/Argentina/ComodRivadavia

en: America/Argentina/Cordoba
pt_BR: América/Argentina/Córdoba

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)
pt_BR: maioria das localidades (CB, CC, CN, ER, FM, LP, MN, NQ, RN, SA, SE, SF)

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)
pt_BR: maioria das localidades (CB, CC, CN, ER, FM, MN, SE, SF)

en: America/Argentina/Jujuy
pt_BR: América/Argentina/Jujuy

en: America/Argentina/La_Rioja
pt_BR: América/Argentina/La_Rioja

en: America/Argentina/Mendoza
pt_BR: América/Argentina/Mendoza

en: America/Argentina/Rio_Gallegos
pt_BR: América/Argentina/Rio_Gallegos

en: America/Argentina/Salta
pt_BR: América/Argentina/Salta

en: America/Argentina/San_Juan
pt_BR: América/Argentina/San_Juan

en: America/Argentina/San_Luis
pt_BR: América/Argentina/San_Luis

en: America/Argentina/Tucuman
pt_BR: América/Argentina/Tucuman

en: America/Argentina/Ushuaia
pt_BR: América/Argentina/Ushuaia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tierra del Fuego (TF)
pt_BR: Terra do Fogo(TF)

en: America/Aruba
pt_BR: América/Aruba

en: America/Asuncion
pt_BR: América/Assunção

en: America/Atikokan
pt_BR: América/Atikokan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Standard Time - Atikokan, Ontario and Southampton I, Nunavut
pt_BR: Hora padrão Oriental - Atikokan, Ontário e Southampton I, Nunavut

en: America/Atka
pt_BR: América/Atka

en: America/Bahia
pt_BR: América/Bahia

en: America/Bahia_Banderas
pt_BR: América/Bahia_de_Banderas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Bahia de Banderas
pt_BR: Hora central Mexicana - Bahia de Banderas

en: America/Barbados
pt_BR: América/Barbados

en: America/Belem
pt_BR: América/Belém

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amapa, E Para
pt_BR: Amapá, Leste do Pará

en: America/Belize
pt_BR: América/Belize

en: America/Blanc-Sablon
pt_BR: América/Blanc-Sablon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Standard Time - Quebec - Lower North Shore
pt_BR: Hora padrão do Atlântico - Quebec- Baía Inferior do Norte

en: America/Boa_Vista
pt_BR: América/Boa_Vista

en: America/Bogota
pt_BR: América/Bogotá

en: America/Boise
pt_BR: América/Boise

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - south Idaho & east Oregon
pt_BR: Hora das Montanhas - Sul do Idaho e Oregon oriental

en: America/Buenos_Aires
pt_BR: América/Buenos_Aires

en: America/Calgary
pt_BR: América/Calgary

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Alberta, east British Columbia & west Saskatchewan
pt_BR: Hora das Montanhas - Alberta, Colúmbia Britânica oriental e oeste de Saskatchewan

en: America/Cambridge_Bay
pt_BR: América/Baía_Cambridge

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Nunavut
pt_BR: Hora das Montanhas - Nunavut ocidental

en: America/Campo_Grande
pt_BR: América/Campo_Grande

en: America/Cancun
pt_BR: América/Cancun

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Quintana Roo
pt_BR: Hora Central - Quintana Roo

en: America/Caracas
pt_BR: América/Caracas

en: America/Catamarca
pt_BR: América/Catamarca

en: America/Cayenne
pt_BR: América/Caiena

en: America/Cayman
pt_BR: América/Cayman

en: America/Chicago
pt_BR: América/Chicago

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time
pt_BR: Hora Central

en: America/Chihuahua
pt_BR: América/Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Chihuahua
pt_BR: Hora das Montanhas - Chihuahua

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Mountain Time - Chihuahua away from US border
pt_BR: Hora Mexicana de Montanha - Chihuahua, longe da fronteira dos EUA

en: America/Coral_Harbour
pt_BR: América/Coral_Harbour

en: America/Cordoba
pt_BR: América/Córdoba

en: America/Costa_Rica
pt_BR: América/Costa_Rica

en: America/Creston
pt_BR: América/Creston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Creston, British Columbia
pt_BR: Hora padrão das Montanhas - Creston, Colúmbia Britânica

en: America/Cuiaba
pt_BR: América/Cuiabá

en: America/Curacao
pt_BR: América/Curaçau

en: America/Danmarkshavn
pt_BR: América/Danmarkshavn

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east coast, north of Scoresbysund
pt_BR: costa oriental, norte de Scoresbysund

en: America/Dawson
pt_BR: América/Dawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - north Yukon
pt_BR: Hora do Pacífico - norte do Yukon

en: America/Dawson_Creek
pt_BR: América/Dawson_Creek

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Dawson Creek & Fort Saint John, British Columbia
pt_BR: Hora padrão das Montanhas - Dawson Creek e Fort Saint John, Colúmbia Britânica

en: America/Denver
pt_BR: América/Denver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time
pt_BR: Hora das Montanhas

en: America/Detroit
pt_BR: América/Detroit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Michigan - most locations
pt_BR: Hora Oriental - Michigan - maioria das localidades

en: America/Dominica
pt_BR: América/Dominicana

en: America/Edmonton
pt_BR: América/Edmonton

en: America/Eirunepe
pt_BR: América/Eirunepé

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Amazonas
pt_BR: Oeste do Amazonas

en: America/El_Salvador
pt_BR: América/El_Salvador

en: America/Ensenada
pt_BR: América/Ensenada

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time
pt_BR: Hora do Pacífico

en: America/Fort_Wayne
pt_BR: América/Forte_Wayne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - most locations
pt_BR: Hora Oriental - Indiana - maioria das localidades

en: America/Fortaleza
pt_BR: América/Fortaleza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: NE Brazil (MA, PI, CE, RN, PB)
pt_BR: Nordeste do Brasil (MA, PI, CE, RN, PB)

en: America/Fredericton
pt_BR: América/Fredericton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia (most places), PEI
pt_BR: Hora do Atlântico - Nova Escócia (maioria das localidades), PEI

en: America/Glace_Bay
pt_BR: América/Baía_Glace

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Nova Scotia - places that did not observe DST 1966-1971
pt_BR: Hora do Atlântico - Nova Escócia - locais que não aplicam a DST 1966-1971

en: America/Godthab
pt_BR: América/Godthab

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most locations
pt_BR: maioria das localidades

en: America/Goose_Bay
pt_BR: América/Baía_Goose

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - Labrador - most locations
pt_BR: Hora do Atlântico - Labrador - maioria das localidades

en: America/Grand_Turk
pt_BR: América/Grand_Turk

en: America/Grenada
pt_BR: América/Granada

en: America/Guadeloupe
pt_BR: América/Guadalupe

en: America/Guatemala
pt_BR: América/Guatemala

en: America/Guayaquil
pt_BR: América/Guaiaquil

note: i18n: comment to the previous timezone
en: mainland
pt_BR: continente

en: America/Guyana
pt_BR: América/Guiana

en: America/Halifax
pt_BR: América/Halifax

en: America/Havana
pt_BR: América/Havana

en: America/Hermosillo
pt_BR: América/Hermosillo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Sonora
pt_BR: Hora padrão das Montanhas - Sonora

en: America/Indiana/Indianapolis
pt_BR: América/Indiana/Indianápolis

en: America/Indiana/Knox
pt_BR: América/Indiana/Knox

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Starke County
pt_BR: Hora Oriental - Indiana - Condado de Starke

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Starke County
pt_BR: Hora Central - Indiana - Condado de Starke

en: America/Indiana/Marengo
pt_BR: América/Indiana/Marengo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Crawford County
pt_BR: Hora Oriental - Indiana - Condado de Crawford

en: America/Indiana/Petersburg
pt_BR: América/Indiana/Petersburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Pike County
pt_BR: Hora Central - Indiana - Condado de Pike

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pike County
pt_BR: Hora Oriental - Indiana - Condado de Pike

en: America/Indiana/Tell_City
pt_BR: América/Indiana/Tell_City

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Indiana - Perry County
pt_BR: Hora Central - Indiana - Condado de Perry

en: America/Indiana/Vevay
pt_BR: América/Indiana/Vevay

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Switzerland County
pt_BR: Hora Oriental - Indiana - Condado de Switzerland

en: America/Indiana/Vincennes
pt_BR: América/Indiana/Vincennes

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Daviess, Dubois, Knox & Martin Counties
pt_BR: Hora Oriental - Indiana - Condados de Daviess, Dubois, Knox e Martin

en: America/Indiana/Winamac
pt_BR: América/Indiana/Winamac

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Indiana - Pulaski County
pt_BR: Hora Oriental - Indiana - Condado de Pulaski

en: America/Indianapolis
pt_BR: América/Indianápolis

en: America/Inuvik
pt_BR: América/Inuvik

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - west Northwest Territories
pt_BR: Hora das Montanhas - oeste dos Territórios do Noroeste

en: America/Iqaluit
pt_BR: América/Iqaluit

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - east Nunavut - most locations
pt_BR: Hora Oriental - Nunavut oriental - maioria das localidades

en: America/Jamaica
pt_BR: América/Jamaica

en: America/Jujuy
pt_BR: América/Jujuy

en: America/Juneau
pt_BR: América/Juneau

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle
pt_BR: Hora do Alasca - planalto do Alasca

en: America/Kentucky/Louisville
pt_BR: América/Kentucky/Louisville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Louisville area
pt_BR: Hora Oriental - Kentucky - área de Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
pt_BR: América/Kentucky/Monticello

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Kentucky - Wayne County
pt_BR: Hora Oriental - Kentucky - Condado de Wayne

en: America/Knox_IN
pt_BR: América/Knox_IN

en: America/Kralendijk
pt_BR: América/Kralendijk

en: America/La_Paz
pt_BR: América/La_Paz

en: America/Lima
pt_BR: América/Lima

en: America/Los_Angeles
pt_BR: América/Los_Angeles

en: America/Louisville
pt_BR: América/Louisville

en: America/Lower_Princes
pt_BR: América/Lower_Princes

en: America/Maceio
pt_BR: América/Maceió

en: America/Managua
pt_BR: América/Manágua

en: America/Manaus
pt_BR: América/Manaus

note: i18n: comment to the previous timezone
en: E Amazonas
pt_BR: Leste do Amazonas

en: America/Marigot
pt_BR: América/Marigot

en: America/Martinique
pt_BR: América/Martinica

en: America/Matamoros
pt_BR: América/Matamoros

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas near US border
pt_BR: Hora Central dos EUA- Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas, próximo da fronteira dos EUA

en: America/Mazatlan
pt_BR: América/Mazatlan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - S Baja, Nayarit, Sinaloa
pt_BR: Hora das Montanhas - S Baja, Nayarit, Sinaloa

en: America/Mendoza
pt_BR: América/Mendoza

en: America/Menominee
pt_BR: América/Menominee

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Michigan - Dickinson, Gogebic, Iron & Menominee Counties
pt_BR: Hora Central - Michigan - Condados de Dickinson, Gogebic, Iron e Menominee

en: America/Merida
pt_BR: América/Merida

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Campeche, Yucatan
pt_BR: Hora Central - Campeche, Yucatan

en: America/Metlakatla
pt_BR: América/Metlakatla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Metlakatla Time - Annette Island
pt_BR: Hora de Metlakatla - Ilha Annette

en: America/Mexico_City
pt_BR: América/Cidade_do_México

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - most locations
pt_BR: Hora Central - maioria das localidades

en: America/Miquelon
pt_BR: América/Miquelon

en: America/Moncton
pt_BR: América/Moncton

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic Time - New Brunswick
pt_BR: Hora do Atlântico - Nova Brunswick

en: America/Monterrey
pt_BR: América/Monterrey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas
pt_BR: Hora Central - Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Central Time - Coahuila, Durango, Nuevo Leon, Tamaulipas away from US border
pt_BR: Hora Mexicana Central - Coahuila, Durango, Nuevo León, Tamaulipas, longe da fronteira dos EUA

en: America/Montevideo
pt_BR: América/Montevidéu

en: America/Montreal
pt_BR: América/Montreal

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Quebec - most locations
pt_BR: Hora Oriental - Quebec - maioria das localidades

en: America/Montserrat
pt_BR: América/Montserrat

en: America/Nassau
pt_BR: América/Nassau

en: America/New_York
pt_BR: América/Nova_York

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time
pt_BR: Hora Oriental

en: America/Nipigon
pt_BR: América/Nipigon

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario & Quebec - places that did not observe DST 1967-1973
pt_BR: Hora Oriental - Ontário e Quebec - locais que não aplicam a DST 1967-1973

en: America/Nome
pt_BR: América/Nome

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - west Alaska
pt_BR: Hora do Alasca - Alasca ocidental

en: America/Noronha
pt_BR: América/Fernando_de_Noronha

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Atlantic islands
pt_BR: Ilhas do Atlântico

en: America/North_Dakota/Beulah
pt_BR: América/Dakota_do_Norte/Beulah

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Mercer County
pt_BR: Hora Central - Dakota do Norte - Condado de Mercer

en: America/North_Dakota/Center
pt_BR: América/Dakota_do_Norte/Centro

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Oliver County
pt_BR: Hora Central - Dakota do Norte - Condado de Oliver

en: America/North_Dakota/New_Salem
pt_BR: América/Dakota_do_Norte/New_Salem

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - North Dakota - Morton County (except Mandan area)
pt_BR: Hora Central - Dakota do Norte - Condado de Morton (exceto área de Mandan)

en: America/Ojinaga
pt_BR: América/Ojinaga

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Mountain Time - Chihuahua near US border
pt_BR: Hora de Montanha dos EUA - Chihuahua, próximo da fronteira dos EUA

en: America/Ontario
pt_BR: América/Ontário

en: America/Panama
pt_BR: América/Panamá

en: America/Pangnirtung
pt_BR: América/Pangnirtung

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Pangnirtung, Nunavut
pt_BR: Hora Oriental - Pangnirtung, Nunavut

en: America/Paramaribo
pt_BR: América/Paramaribo

en: America/Phoenix
pt_BR: América/Phoenix

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Standard Time - Arizona
pt_BR: Hora das Montanhas - Arizona

en: America/Port-au-Prince
pt_BR: América/Porto_Príncipe

en: America/Port_of_Spain
pt_BR: América/Porto_da_Espanha

en: America/Porto_Acre
pt_BR: América/Porto_Acre

en: America/Porto_Velho
pt_BR: América/Porto_Velho

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rondonia
pt_BR: Rondônia

en: America/Puerto_Rico
pt_BR: América/Porto_Rico

en: America/Rainy_River
pt_BR: América/Rainy_River

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Rainy River & Fort Frances, Ontario
pt_BR: Hora Central - Rainy River e Fort Frances, Ontário

en: America/Rankin_Inlet
pt_BR: América/Rankin_Inlet

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - central Nunavut
pt_BR: Hora Central - Nunavut central

en: America/Recife
pt_BR: América/Recife

en: America/Regina
pt_BR: América/Regina

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - most locations
pt_BR: Hora padrão Central - Saskatchewan - maioria das localidades

en: America/Resolute
pt_BR: América/Resolute

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Resolute, Nunavut
pt_BR: Hora Oriental - Resolute, Nunavut

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Resolute, Nunavut
pt_BR: Hora padrão Central - Resolute, Nunavut

en: America/Rio_Branco
pt_BR: América/Rio_Branco

en: America/Rosario
pt_BR: América/Rosário

en: America/Santa_Isabel
pt_BR: América/Santa_Isabel

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mexican Pacific Time - Baja California away from US border
pt_BR: Hora Mexicana do Pacífico - Baja California, longe da fronteira dos EUA

en: America/Santarem
pt_BR: América/Santarém

note: i18n: comment to the previous timezone
en: W Para
pt_BR: Oeste do Pará

en: America/Santiago
pt_BR: América/Santiago

en: America/Santo_Domingo
pt_BR: América/São_Domingo

en: America/Sao_Paulo
pt_BR: América/São_Paulo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: S & SE Brazil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)
pt_BR: Sul e Sudeste do Brasil (GO, DF, MG, ES, RJ, SP, PR, SC, RS)

en: America/Saskatoon
pt_BR: América/Saskatoon

en: America/Scoresbysund
pt_BR: América/Scoresbysund

en: America/Shiprock
pt_BR: América/Shiprock

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - Navajo
pt_BR: Hora das Montanhas - Navajo

en: America/Sitka
pt_BR: América/Sitka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - southeast Alaska panhandle
pt_BR: Hora do Alasca - sudeste do planalto do Alasca

en: America/St_Barthelemy
pt_BR: América/São_Bartolomeu

en: America/St_Johns
pt_BR: América/St_Johns

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Newfoundland Time, including SE Labrador
pt_BR: Hora de Newfoundland, incluindo o Sudeste de Labrador

en: America/St_Kitts
pt_BR: América/St_Kitts

en: America/St_Lucia
pt_BR: América/Santa_Lúcia

en: America/St_Thomas
pt_BR: América/St_Thomas

en: America/St_Vincent
pt_BR: América/São_Vincente

en: America/Swift_Current
pt_BR: América/Swift_Current

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Standard Time - Saskatchewan - midwest
pt_BR: Hora padrão Central - Saskatchewan - centro-oeste

en: America/Tegucigalpa
pt_BR: América/Tegucigalpa

en: America/Thule
pt_BR: América/Thule

en: America/Thunder_Bay
pt_BR: América/Baía_Thunder

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Thunder Bay, Ontario
pt_BR: Hora Oriental - Baía Thunder, Ontário

en: America/Tijuana
pt_BR: América/Tijuana

note: i18n: comment to the previous timezone
en: US Pacific Time - Baja California near US border
pt_BR: Hora dos EUA no Pacífico - Baja California, próxima da fronteira dos EUA

en: America/Toronto
pt_BR: América/Toronto

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Eastern Time - Ontario - most locations
pt_BR: Hora Oriental - Ontário - maioria das localidades

en: America/Tortola
pt_BR: América/Tortola

en: America/Vancouver
pt_BR: América/Vancouver

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - west British Columbia
pt_BR: Hora do Pacífico - Colúmbia Britânica ocidental

en: America/Virgin
pt_BR: América/Virgin

en: America/Whitehorse
pt_BR: América/Whitehorse

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Pacific Time - south Yukon
pt_BR: Hora do Pacífico - sul de Yukon

en: America/Winnipeg
pt_BR: América/Winnipeg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Central Time - Manitoba & west Ontario
pt_BR: Hora Central - Manitoba e Ontário ocidental

en: America/Yakutat
pt_BR: América/Yakutat

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Alaska Time - Alaska panhandle neck
pt_BR: Hora do Alasca - estreito do Alasca

en: America/Yellowknife
pt_BR: América/Yellowknife

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mountain Time - central Northwest Territories
pt_BR: Hora das Montanhas - Territórios do Noroeste central

en: Antarctica/Casey
pt_BR: Antártica/Casey

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Casey Station, Bailey Peninsula
pt_BR: Estação Casey, Península de Bailey

en: Antarctica/Davis
pt_BR: Antártica/Davis

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Davis Station, Vestfold Hills
pt_BR: Estação Davis, Vestfold Hills

en: Antarctica/DumontDUrville
pt_BR: Antártica/DumontDUrville

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Dumont-d'Urville Station, Terre Adelie
pt_BR: Estação Dumont-d'Urville, Terre Adelie

en: Antarctica/Macquarie
pt_BR: Antártica/Macquarie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Macquarie Island Station, Macquarie Island
pt_BR: Estação Macquarie, Ilha de Macquarie

en: Antarctica/Mawson
pt_BR: Antártica/Mawson

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Mawson Station, Holme Bay
pt_BR: Estação Mawson, Baía de Holme

en: Antarctica/McMurdo
pt_BR: Antártica/McMurdo

note: i18n: comment to the previous timezone
en: McMurdo Station, Ross Island
pt_BR: Estação McMurdo, Ilha de Ross

en: Antarctica/Palmer
pt_BR: Antártica/Palmer

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Palmer Station, Anvers Island
pt_BR: Estação Palmer, Ilha Anvers

en: Antarctica/Rothera
pt_BR: Antártica/Rothera

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Rothera Station, Adelaide Island
pt_BR: Estação Rothera, Ilha de Adelaide

en: Antarctica/South_Pole
pt_BR: Antártica/Polo_Sul

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Amundsen-Scott Station, South Pole
pt_BR: Estação Amundsen-Scott, Polo Sul

en: Antarctica/Syowa
pt_BR: Antártica/Syowa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Syowa Station, E Ongul I
pt_BR: Estação de Syowa, E Ongul I

en: Antarctica/Vostok
pt_BR: Antártica/Vostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, S Magnetic Pole
pt_BR: Estação Vostok, Polo Sul Magnético

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Vostok Station, Lake Vostok
pt_BR: Estação Vostok, Lago Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
pt_BR: Ártico/Longyearbyen

en: Asia/Aden
pt_BR: Ásia/Aden

en: Asia/Almaty
pt_BR: Ásia/Almaty

en: Asia/Amman
pt_BR: Ásia/Amã

en: Asia/Anadyr
pt_BR: Ásia/Anadyr

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+10 - Bering Sea
pt_BR: Moscou+10 - Mar de Bering

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Bering Sea
pt_BR: Moscou+08 - Mar de Bering

en: Asia/Aqtau
pt_BR: Ásia/Aktau

en: Asia/Aqtobe
pt_BR: Ásia/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
pt_BR: Ásia/Asgabate

en: Asia/Ashkhabad
pt_BR: Ásia/Ashkhabad

en: Asia/Baghdad
pt_BR: Ásia/Bagdá

en: Asia/Bahrain
pt_BR: Ásia/Barein

en: Asia/Baku
pt_BR: Ásia/Baku

en: Asia/Bangkok
pt_BR: Ásia/Bangkok

en: Asia/Beijing
pt_BR: Ásia/Pequim

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east China - Beijing, Guangdong, Shanghai, etc.
pt_BR: China oriental - Pequim, Guangdong, Xangai, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Standard Time
pt_BR: Hora padrão da China

en: Asia/Beirut
pt_BR: Ásia/Beirute

en: Asia/Bishkek
pt_BR: Ásia/Bishkek

en: Asia/Brunei
pt_BR: Ásia/Brunei

en: Asia/Calcutta
pt_BR: Ásia/Calcutá

en: Asia/Choibalsan
pt_BR: Ásia/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
pt_BR: Ásia/Chongqing

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central China - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.
pt_BR: China central - Sichuan, Yunnan, Guangxi, Shaanxi, Guizhou, etc.

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China mountains
pt_BR: Montanhas da China

en: Asia/Chungking
pt_BR: Ásia/Chungking

en: Asia/Colombo
pt_BR: Ásia/Colombo

en: Asia/Dacca
pt_BR: Ásia/Dacca

en: Asia/Damascus
pt_BR: Ásia/Damasco

en: Asia/Dhaka
pt_BR: Ásia/Dhaka

en: Asia/Dili
pt_BR: Ásia/Díli

en: Asia/Dubai
pt_BR: Ásia/Dubai

en: Asia/Dushanbe
pt_BR: Ásia/Dushanbe

en: Asia/Gaza
pt_BR: Ásia/Gaza

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gaza Strip
pt_BR: Faixa de Gaza

en: Asia/Harbin
pt_BR: Ásia/Harbin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Heilongjiang (except Mohe), Jilin
pt_BR: Heilongjiang (exceto Mohe), Jilin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China north
pt_BR: Norte da China

en: Asia/Hebron
pt_BR: Ásia/Hebron

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Bank
pt_BR: Cisjordânia

en: Asia/Ho_Chi_Minh
pt_BR: Ásia/Ho_Chi_Minh

en: Asia/Hong_Kong
pt_BR: Ásia/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
pt_BR: Ásia/Hovd

en: Asia/Irkutsk
pt_BR: Ásia/Irkutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+05 - Lake Baikal
pt_BR: Moscou+05 - Lago Baical

en: Asia/Jakarta
pt_BR: Ásia/Jakarta

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Java & Sumatra
pt_BR: Java e Sumatra

en: Asia/Jayapura
pt_BR: Ásia/Jayapura

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Irian Jaya & the Moluccas
pt_BR: Irian Jaya e as Molucas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west New Guinea (Irian Jaya) & Malukus (Moluccas)
pt_BR: Nova Guiné Ocidental (Irian Jaya) e Molucas (Malukus)

en: Asia/Jerusalem
pt_BR: Ásia/Jerusalém

en: Asia/Kabul
pt_BR: Ásia/Cabul

en: Asia/Kamchatka
pt_BR: Ásia/Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+09 - Kamchatka
pt_BR: Moscou+09 - Kamchatka

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Kamchatka
pt_BR: Moscou+08 - Kamchatka

en: Asia/Karachi
pt_BR: Ásia/Karachi

en: Asia/Kashgar
pt_BR: Ásia/Kashgar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Tibet & Xinjiang
pt_BR: Tibete ocidental e Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China west Xinjiang
pt_BR: China ocidental e Xinjiang

en: Asia/Kathmandu
pt_BR: Ásia/Catmandu

en: Asia/Katmandu
pt_BR: Ásia/Katmandu

en: Asia/Kolkata
pt_BR: Ásia/Kolkata

en: Asia/Krasnoyarsk
pt_BR: Ásia/Krasnoyarsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+04 - Yenisei River
pt_BR: Moscou+04 - Rio Jenissei

en: Asia/Kuala_Lumpur
pt_BR: Ásia/Kuala_Lumpur

note: i18n: comment to the previous timezone
en: peninsular Malaysia
pt_BR: Malásia peninsular

en: Asia/Kuching
pt_BR: Ásia/Kuching

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Sabah & Sarawak
pt_BR: Sabah e Sarawak

en: Asia/Kuwait
pt_BR: Ásia/Kuwait

en: Asia/Macao
pt_BR: Ásia/Macau

en: Asia/Macau
pt_BR: Ásia/Macau

en: Asia/Magadan
pt_BR: Ásia/Magadan

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+08 - Magadan
pt_BR: Moscou+08 - Magadan

en: Asia/Makassar
pt_BR: Ásia/Macaçar

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, west Timor
pt_BR: Borneo oriental e sul, Celebes, Bali, Nusa Tenggara, Timor ocidental

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east & south Borneo, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, west Timor
pt_BR: Borneo oriental e sul, Sulawesi (Celebes), Bali, Nusa Tenggara, Timor ocidental

en: Asia/Manila
pt_BR: Ásia/Manila

en: Asia/Muscat
pt_BR: Ásia/Mascate

en: Asia/Nicosia
pt_BR: Ásia/Nicósia

en: Asia/Novokuznetsk
pt_BR: Ásia/Novokuznetsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novokuznetsk
pt_BR: Moscou+03 - Novokuznetsk

en: Asia/Novosibirsk
pt_BR: Ásia/Novosibirsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - Novosibirsk
pt_BR: Moscou+03 - Novosibirsk

en: Asia/Omsk
pt_BR: Ásia/Omsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+03 - west Siberia
pt_BR: Moscou+03 - Sibéria ocidental

en: Asia/Oral
pt_BR: Ásia/Oral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: West Kazakhstan
pt_BR: Cazaquistão ocidental

en: Asia/Phnom_Penh
pt_BR: Ásia/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
pt_BR: Ásia/Pontianak

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west & central Borneo
pt_BR: Bornéu ocidental e central

en: Asia/Pyongyang
pt_BR: Ásia/Pyongyang

en: Asia/Qatar
pt_BR: Ásia/Catar

en: Asia/Qyzylorda
pt_BR: Ásia/Qyzylorda

en: Asia/Rangoon
pt_BR: Ásia/Rangoon

en: Asia/Riyadh
pt_BR: Ásia/Riad

en: Asia/Saigon
pt_BR: Ásia/Saigon

en: Asia/Sakhalin
pt_BR: Ásia/Sakhalin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Sakhalin Island
pt_BR: Moscou+07 - Ilha Sakhalin

en: Asia/Samarkand
pt_BR: Ásia/Samarkand

note: i18n: comment to the previous timezone
en: west Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão ocidental

en: Asia/Seoul
pt_BR: Ásia/Seul

en: Asia/Shanghai
pt_BR: Ásia/Shanghai

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China east
pt_BR: China oriental

en: Asia/Singapore
pt_BR: Ásia/Singapura

en: Asia/Taipei
pt_BR: Ásia/Taipei

en: Asia/Tashkent
pt_BR: Ásia/Tashkent

note: i18n: comment to the previous timezone
en: east Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão oriental

en: Asia/Tbilisi
pt_BR: Ásia/Tbilisi

en: Asia/Tehran
pt_BR: Ásia/Teerã

en: Asia/Tel_Aviv
pt_BR: Ásia/Tel_Aviv

en: Asia/Thimbu
pt_BR: Ásia/Thimbu

en: Asia/Thimphu
pt_BR: Ásia/Thimphu

en: Asia/Tokyo
pt_BR: Ásia/Tóquio

en: Asia/Ujung_Pandang
pt_BR: Ásia/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
pt_BR: Ásia/Ulaanbaatar

en: Asia/Ulan_Bator
pt_BR: Ásia/Ulan_Bator

en: Asia/Urumqi
pt_BR: Ásia/Urumqi

note: i18n: comment to the previous timezone
en: most of Tibet & Xinjiang
pt_BR: maioria do Tibete e Xinjiang

note: i18n: comment to the previous timezone
en: China Xinjiang-Tibet
pt_BR: China Xinjiang-Tibete

en: Asia/Vientiane
pt_BR: Ásia/Vietnã

en: Asia/Vladivostok
pt_BR: Ásia/Vladivostok

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+07 - Amur River
pt_BR: Moscou+07 - Rio Amur

en: Asia/Yakutsk
pt_BR: Ásia/Yakutsk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+06 - Lena River
pt_BR: Moscou+06 - Rio Lena

en: Asia/Yekaterinburg
pt_BR: Ásia/Yekaterinburg

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+02 - Urals
pt_BR: Moscou+02 - Urais

en: Asia/Yerevan
pt_BR: Ásia/Ierevan

en: Atlantic/Azores
pt_BR: Atlântico/Açores

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Azores
pt_BR: Açores

en: Atlantic/Bermuda
pt_BR: Atlântico/Bermuda

en: Atlantic/Canary
pt_BR: Atlântico/Canárias

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Canary Islands
pt_BR: Ilhas Canárias

en: Atlantic/Cape_Verde
pt_BR: Atlântico/Cabo_Verde

en: Atlantic/Faeroe
pt_BR: Atlântico/Faeroe

en: Atlantic/Faroe
pt_BR: Atlântico/Faroe

en: Atlantic/Jan_Mayen
pt_BR: Atlântico/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
pt_BR: Atlântico/Madeira

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Madeira Islands
pt_BR: Ilhas da Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
pt_BR: Atlântico/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
pt_BR: Atlântico/Georgia_Sul

en: Atlantic/St_Helena
pt_BR: Atlântico/Santa_Helena

en: Atlantic/Stanley
pt_BR: Atlântico/Stanley

en: Australia/ACT
pt_BR: Austrália/ACT

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - most locations
pt_BR: Nova Gales do Sul - maioria das localidades

en: Australia/Adelaide
pt_BR: Austrália/Adelaide

note: i18n: comment to the previous timezone
en: South Australia
pt_BR: Austrália do Sul

en: Australia/Brisbane
pt_BR: Austrália/Brisbane

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - most locations
pt_BR: Queensland - maioria das localidades

en: Australia/Broken_Hill
pt_BR: Austrália/Broken_Hill

note: i18n: comment to the previous timezone
en: New South Wales - Yancowinna
pt_BR: Nova Gales do Sul - Yancowinna

en: Australia/Canberra
pt_BR: Austrália/Camberra

en: Australia/Currie
pt_BR: Austrália/Currie

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - King Island
pt_BR: Tasmânia - King Island

en: Australia/Darwin
pt_BR: Austrália/Darwin

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Northern Territory
pt_BR: Território do Norte

en: Australia/Eucla
pt_BR: Austrália/Eucla

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - Eucla area
pt_BR: Austrália Ocidental - área de Eucla

en: Australia/Hobart
pt_BR: Austrália/Hobart

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Tasmania - most locations
pt_BR: Tasmânia - maioria das localidades

en: Australia/LHI
pt_BR: Austrália/LHI

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Lord Howe Island
pt_BR: Ilha Lord Howe

en: Australia/Lindeman
pt_BR: Austrália/Lindeman

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Queensland - Holiday Islands
pt_BR: Queensland - Ilhas Holiday

en: Australia/Lord_Howe
pt_BR: Austrália/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
pt_BR: Austrália/Melbourne

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Victoria
pt_BR: Vitória

en: Australia/NSW
pt_BR: Austrália/NSW

en: Australia/North
pt_BR: Austrália/Norte

en: Australia/Perth
pt_BR: Austrália/Perth

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Western Australia - most locations
pt_BR: Austrália Ocidental - maioria das localidades

en: Australia/Queensland
pt_BR: Austrália/Queensland

en: Australia/South
pt_BR: Austrália/Sul

en: Australia/Sydney
pt_BR: Austrália/Sidney

en: Australia/Tasmania
pt_BR: Austrália/Tasmânia

en: Australia/Victoria
pt_BR: Austrália/Vitória

en: Australia/West
pt_BR: Austrália/Oeste

en: Australia/Yancowinna
pt_BR: Austrália/Yancowinna

en: Brazil/Acre
pt_BR: Brasil/Acre

en: Brazil/DeNoronha
pt_BR: Brasil/Fernando_de_Noronha

en: Brazil/East
pt_BR: Brasil/Leste

en: Brazil/West
pt_BR: Brasil/Oeste

en: Canada/Atlantic
pt_BR: Canadá/Atlântico

en: Canada/Central
pt_BR: Canadá/Central

en: Canada/East-Saskatchewan
pt_BR: Canadá/Saskatchewan-Leste

en: Canada/Eastern
pt_BR: Canadá/Leste

en: Canada/Mountain
pt_BR: Canadá/Montanhas

en: Canada/Newfoundland
pt_BR: Canadá/Newfoundland

en: Canada/Pacific
pt_BR: Canadá/Pacífico

en: Canada/Saskatchewan
pt_BR: Canadá/Saskatchewan

en: Canada/Yukon
pt_BR: Canadá/Yukon

en: Chile/EasterIsland
pt_BR: Chile/Ilha_de_Páscoa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Easter Island & Sala y Gomez
pt_BR: Ilha de Páscoa e Sala y Gomez

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Europe/Amsterdam
pt_BR: Europa/Amsterdã

en: Europe/Andorra
pt_BR: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
pt_BR: Europa/Atenas

en: Europe/Belfast
pt_BR: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
pt_BR: Europa/Belgrado

en: Europe/Berlin
pt_BR: Europa/Berlim

en: Europe/Bratislava
pt_BR: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
pt_BR: Europa/Bruxelas

en: Europe/Bucharest
pt_BR: Europa/Bucareste

en: Europe/Budapest
pt_BR: Europa/Budapeste

en: Europe/Chisinau
pt_BR: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
pt_BR: Europa/Copenhague

en: Europe/Dublin
pt_BR: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
pt_BR: Europa/Gibraltar

en: Europe/Guernsey
pt_BR: Europa/Guernsey

en: Europe/Helsinki
pt_BR: Europa/Helsinque

en: Europe/Isle_of_Man
pt_BR: Europa/Ilha_do_Homem

en: Europe/Istanbul
pt_BR: Europa/Istambul

en: Europe/Jersey
pt_BR: Europa/Jersey

en: Europe/Kaliningrad
pt_BR: Europa/Kaliningrad

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow-01 - Kaliningrad
pt_BR: Moscou-01 - Kalininegrado

en: Europe/Kiev
pt_BR: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
pt_BR: Europa/Lisboa

en: Europe/Ljubljana
pt_BR: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
pt_BR: Europa/Londres

en: Europe/Luxembourg
pt_BR: Europa/Luxemburgo

en: Europe/Madrid
pt_BR: Europa/Madri

en: Europe/Malta
pt_BR: Europa/Malta

en: Europe/Mariehamn
pt_BR: Europa/Mariehamn

en: Europe/Minsk
pt_BR: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
pt_BR: Europa/Mônaco

en: Europe/Moscow
pt_BR: Europa/Moscou

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - west Russia
pt_BR: Moscou+00 - Rússia ocidental

en: Europe/Oslo
pt_BR: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
pt_BR: Europa/Paris

en: Europe/Podgorica
pt_BR: Europa/Podgorica

en: Europe/Prague
pt_BR: Europa/Praga

en: Europe/Riga
pt_BR: Europa/Riga

en: Europe/Rome
pt_BR: Europa/Roma

en: Europe/Samara
pt_BR: Europa/Samara

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+01 - Samara, Udmurtia
pt_BR: Moscou+01 - Samara, Udmurtia

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Samara, Udmurtia
pt_BR: Moscou+00 - Samara, Udmurtia

en: Europe/San_Marino
pt_BR: Europa/São_Marino

en: Europe/Sarajevo
pt_BR: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
pt_BR: Europa/Simferopol

note: i18n: comment to the previous timezone
en: central Crimea
pt_BR: Crimeia central

en: Europe/Skopje
pt_BR: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
pt_BR: Europa/Sófia

en: Europe/Stockholm
pt_BR: Europa/Estocolmo

en: Europe/Tirane
pt_BR: Europa/Tirana

en: Europe/Tiraspol
pt_BR: Europa/Tiraspol

en: Europe/Uzhgorod
pt_BR: Europa/Uzhgorod

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Ruthenia
pt_BR: Rutênia

en: Europe/Vaduz
pt_BR: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
pt_BR: Europa/Vaticano

en: Europe/Vienna
pt_BR: Europa/Viena

en: Europe/Vilnius
pt_BR: Europa/Vilnius

en: Europe/Volgograd
pt_BR: Europa/Volgogrado

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Moscow+00 - Caspian Sea
pt_BR: Moscou+00 - Mar Cáspio

en: Europe/Warsaw
pt_BR: Europa/Varsóvia

en: Europe/Zagreb
pt_BR: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
pt_BR: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
pt_BR: Europa/Zurique

en: Hongkong
pt_BR: Hong_Kong

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: Indian/Antananarivo
pt_BR: Índia/Antananarivo

en: Indian/Chagos
pt_BR: Índia/Chagos

en: Indian/Christmas
pt_BR: Índia/Natal

en: Indian/Cocos
pt_BR: Índia/Cocos

en: Indian/Comoro
pt_BR: Índia/Comoro

en: Indian/Kerguelen
pt_BR: Índia/Kerguelen

en: Indian/Mahe
pt_BR: Índia/Mahe

en: Indian/Maldives
pt_BR: Índia/Maldivas

en: Indian/Mauritius
pt_BR: Índia/Maurício

en: Indian/Mayotte
pt_BR: Índia/Mayotte

en: Indian/Reunion
pt_BR: Índia/Reunion

en: Iran
pt_BR: Irã

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Libya
pt_BR: Líbia

en: Mexico/BajaNorte
pt_BR: México/BajaNorte

en: Mexico/BajaSur
pt_BR: México/BajaSur

en: Mexico/General
pt_BR: México/Geral

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chatham Islands
pt_BR: Ilhas Chatham

en: PRC
pt_BR: RPC

en: Pacific/Apia
pt_BR: Pacífico/Ápia

en: Pacific/Auckland
pt_BR: Pacífico/Auckland

en: Pacific/Chatham
pt_BR: Pacífico/Chatham

en: Pacific/Chuuk
pt_BR: Pacífico/Chuuk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Chuuk (Truk) and Yap
pt_BR: Chuuk (Truk) e Yap

en: Pacific/Easter
pt_BR: Pacífico/Easter

en: Pacific/Efate
pt_BR: Pacífico/Efate

en: Pacific/Enderbury
pt_BR: Pacífico/Enderbury

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Phoenix Islands
pt_BR: Ilhas Phoenix

en: Pacific/Fakaofo
pt_BR: Pacífico/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
pt_BR: Pacífico/Fiji

en: Pacific/Funafuti
pt_BR: Pacífico/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
pt_BR: Pacífico/Galápagos

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Galapagos Islands
pt_BR: Ilhas Galápagos

en: Pacific/Gambier
pt_BR: Pacífico/Gambier

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gambier Islands
pt_BR: Ilhas Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
pt_BR: Pacífico/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
pt_BR: Pacífico/Guam

en: Pacific/Honolulu
pt_BR: Pacífico/Honolulu

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Hawaii
pt_BR: Havaí

en: Pacific/Johnston
pt_BR: Pacífico/Johnston

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Johnston Atoll
pt_BR: Atol Johnston

en: Pacific/Kiritimati
pt_BR: Pacífico/Kiritimati

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Line Islands
pt_BR: Ilhas Line

en: Pacific/Kosrae
pt_BR: Pacífico/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
pt_BR: Pacífico/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
pt_BR: Pacífico/Majuro

en: Pacific/Marquesas
pt_BR: Pacífico/Marquesas

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Marquesas Islands
pt_BR: Ilhas Marquesas

en: Pacific/Midway
pt_BR: Pacífico/Midway

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Midway Islands
pt_BR: Ilhas Midway

en: Pacific/Nauru
pt_BR: Pacífico/Nauru

en: Pacific/Niue
pt_BR: Pacífico/Niue

en: Pacific/Norfolk
pt_BR: Pacífico/Norfolk

en: Pacific/Noumea
pt_BR: Pacífico/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
pt_BR: Pacífico/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
pt_BR: Pacífico/Palau

en: Pacific/Pitcairn
pt_BR: Pacífico/Pitcairn

en: Pacific/Pohnpei
pt_BR: Pacífico/Pohnpei

en: Pacific/Ponape
pt_BR: Pacífico/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
pt_BR: Pacífico/Porto_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
pt_BR: Pacífico/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
pt_BR: Pacífico/Saipan

en: Pacific/Samoa
pt_BR: Pacífico/Samoa

en: Pacific/Tahiti
pt_BR: Pacífico/Tahiti

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Society Islands
pt_BR: Ilhas Sociedade

en: Pacific/Tarawa
pt_BR: Pacífico/Tarawa

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Gilbert Islands
pt_BR: Ilhas Gilbert

en: Pacific/Tongatapu
pt_BR: Pacífico/Tongatapu

en: Pacific/Truk
pt_BR: Pacífico/Truk

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Truk (Chuuk) and Yap
pt_BR: Truk (Chuuk) e Yap

en: Pacific/Wake
pt_BR: Pacífico/Wake

note: i18n: comment to the previous timezone
en: Wake Island
pt_BR: Ilha Wake

en: Pacific/Wallis
pt_BR: Pacífico/Wallis

en: Pacific/Yap
pt_BR: Pacífico/Yap

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: US/Alaska
pt_BR: EUA/Alasca

en: US/Aleutian
pt_BR: EUA/Aleutian

en: US/Arizona
pt_BR: EUA/Arizona

en: US/Central
pt_BR: EUA/Central

en: US/East-Indiana
pt_BR: EUA/Indiana_Leste

en: US/Eastern
pt_BR: EUA/Oriental

en: US/Hawaii
pt_BR: EUA/Havaí

en: US/Indiana-Starke
pt_BR: EUA/Indiana-Starke

en: US/Michigan
pt_BR: EUA/Michigan

en: US/Mountain
pt_BR: EUA/Montanhas

en: US/Pacific
pt_BR: EUA/Pacífico

en: US/Samoa
pt_BR: EUA/Samoa
