kscd - en to pt_BR translation catalogue (60 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EjectOnFinish)
en: Eject CD when finished playing
pt_BR: Ejetar o CD quando a reprodução for concluída

en: loop track
pt_BR: repetir faixa

en: loop disc
pt_BR: repetir disco

[ctx: This action allow the user to listen a random track]
en: random
pt_BR: aleatório

en: WELCOME!
pt_BR: BEM-VINDO!

en: eject CD
pt_BR: ejetar CD

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, trackListDlgUI)
en: KsCD - TrackList
pt_BR: KsCD - Lista de faixas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, albumLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Album</span></p></body></html>
pt_BR: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Álbum</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLbl)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Year</span></p></body></html>
pt_BR: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-style:italic;">Ano</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Track
pt_BR: Faixa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Title
pt_BR: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, trackTable)
en: Length
pt_BR: Duração

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Text font:
pt_BR: Fonte do texto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text color:
pt_BR: Cor do texto:

en: KDE CD player
pt_BR: Reprodutor de CD do KDE

en: Configure Shortcuts...
pt_BR: Configurar atalhos...

en: Configure...
pt_BR: Configurar...

en: Download Info
pt_BR: Baixar informações

en: Upload Info
pt_BR: Enviar informações

en: Play/Pause
pt_BR: Reproduzir/Pausar

en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: This action allow user to pass to the following track]
en: Next
pt_BR: Próxima

[ctx: This action allow the user to pass to the preceding track]
en: Previous
pt_BR: Anterior

[ctx: This action allow to eject the inserted disc]
en: Eject
pt_BR: Ejetar

en: Volume Up
pt_BR: Aumentar volume

en: Volume Down
pt_BR: Diminuir volume

[ctx: This action allow the user to listen a random track list]
en: Random
pt_BR: Aleatória

en: Repeat Track
pt_BR: Repetir faixa

en: Repeat Album
pt_BR: Repetir álbum

en: Show Tracklist
pt_BR: Exibir lista de faixas

en: Mute/Unmute
pt_BR: Silenciar/ativar som

en: Minimize
pt_BR: Minimizar

en: No disc
pt_BR: Sem disco

en: Invalid disc
pt_BR: Disco inválido

[ctx: General option in the configuration dialog]
en: General
pt_BR: Geral

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Current maintainer, Solid/Phonon Upgrade, QDBus connection
pt_BR: Mantenedor atual, atualização do Solid/Phonon, conexão QDBus

en: Previous maintainer
pt_BR: Mantenedor anterior

en: Workman library update, CDTEXT, CDDA
pt_BR: Atualização da biblioteca workman, CDTEXT, CDDA

en: Workman library, previous maintainer
pt_BR: Biblioteca workman, mantenedor anterior

en: Patches galore
pt_BR: Muitas correções

en: Workman library
pt_BR: Biblioteca workman

en: UI Work
pt_BR: Trabalho na UI

en: Special thanks to freedb.org for providing a free CDDB-like CD database
pt_BR: Agradecimento especiais ao freedb.org, por disponibilizar um banco de dados livre, compatível com o CDDB

en: Start playing
pt_BR: Iniciar reprodução

note: i18n: ectx: label, entry (Autoplay), group (General)
en: Start playing when a CD is inserted.
pt_BR: Iniciar reprodução quando o CD for inserido.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Autoplay), group (General)
en: When this option is selected the CD will start playing automatically upon being inserted into the CD-ROM.
pt_BR: Quando esta opção estiver selecionada, a reprodução do CD começará automaticamente, quando ele for inserido na unidade de CD-ROM.

note: i18n: ectx: label, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: Eject CD when playing is finished.
pt_BR: Ejetar o CD quando a reprodução for concluída.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (EjectOnFinish), group (General)
en: When this option is selected the CD will automatically eject when it is finished.
pt_BR: Quando está opção estiver selecionada, o CD será ejetado automaticamente ao término da reprodução.

note: i18n: ectx: label, entry (TextColor), group (Appearance)
en: The text color that will be used in the panel.
pt_BR: A cor do texto que será utilizada no painel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextColor), group (Appearance)
en: Change the color of the text in the panel
pt_BR: Alterar a cor do texto no painel

note: i18n: ectx: label, entry (TextFont), group (Appearance)
en: The font that will be used for the panel.
pt_BR: A fonte que será usada no painel.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TextFont), group (Appearance)
en: Change the font of the text in the panel
pt_BR: Alterar a fonte do texto no painel

note: i18n: ectx: label, entry (url), group (Appearance)
en: The skin that will be use for the application
pt_BR: O visual que será usado no aplicativo

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (url), group (Appearance)
en: Change the skin of the application
pt_BR: Alterar o visual do aplicativo

en: Unknown album
pt_BR: Álbum desconhecido

en: Unknown artist
pt_BR: Artista desconhecido

en: Unknown title
pt_BR: Título desconhecido

en: No Disc
pt_BR: Sem disco
